Achter de schermen Verschuiving data O.S. en de deelneming van ons land Noodlottige landing Amerikaansch machts vertoon in den Stillen Oceaan Waarom Weenen geen steun ontving Aanval op Tsjecho-Slowakije beteekent oorlog Proces tegen Duitsche Rijksbank Olympische Spelen thans definitief in Japan Italië heeft gebrek aan metaal Zweden versterkt zijn bewapening ook Wervelstormen in Amerika Amerika dichter bevolkt Veel liefhebbers voor Iucht- afweerdiensten in Engeland Rust in de haven van Los Angeles Staking in Engelsche vliegtuigenfabriek De rijksmiddelen Uit onze omgeving PRANKRIJKS POLITIEKE VER DEELDHEID MAAKT ENGELAND MACHTELOOS. Onze, doorgaans goed ingelichte Parijsche correspondent, geeft in bijgaand artikel een kijk achter de schermen der internationale po litiek, zoo interessant en zoo afwij kend van alle tot dusver geuite veronderstellingen, dat wij de be langstelling van onze lezers daar voor vragen. Zijn voorspelling ten aanzien van Blum's houding wordt beves tigd door loopende geruchten, dat deze pogingen zou doen een mi nisterie van nationale eenheid te vormen. De Westersche mogendheden rul len nimmer kannen beweren, dat zij door de gebeurtenissen in Oostenrijk verrast werden. Zoowel aan den Qnai d'Orsay als in Whitehall was men er minstens tien dagen tevo ren van op de hoogte, dat daar een nationaal-socialistische staatsgreep voor de deur stond. Het zal voor den historicus een bedroevende taak zijn, vast te stellen, hoeveel telefonische oproepen om hulp sinds begin Maart Weenen verlieten. Parijs heeft deze ook getrouw over het Kanaal door gegeven, zelfs nog met aanzienlijk meer druk. Maar van daar kwam slechts het antwoord: „Uit onze on derhandelingen met Rome zien wij, dat Mussolini op het oogenblik niet van zins is, iets voor Schuschnigg te doen. Wanneer wij dus beiden met succes tegen de Duitschers wil len optreden, moet Gij U eerst eens een regeering van nationale eenheid aanschaffen. Anders zien wij niet goed in, hoe wij kunnen handelen." Chautemps kwam te laat. Chautemps volgde dezen raad op. Hij trad af, hoewel de Kamer juist met groote meer derheid haar vertrouwen in hem had uitge sproken en de finantieele situatie volgens ziin zeggen niet onmiddellijk bedreigd werd. Hij wilde op bet juiste oogenblik in naam van het geheele volk kunnen optreden. Toen echter volgden de gebeurtenissen el kaar veel sneller op, dan hij gedacht had. N'ets klopte meer en zelfs, de informaties uit Weenen werden door onzichtbare vijan den opgehouden. Zoo leidde het bedenkelij ke gebrek aan organisatie, dat Frankrijk reeds zoo dikwijls geschaad heeft, er toe. dat de Parijsche crisis en de Oostenrijksche omwenteling samenvielen. Aan de andere zijde echter en dat is de groote voor sprong der dictaturen liep alles volgens reeds lang voorbereide plannen van een leien dakje. Een geluk bij een ongeluk. Zonals bij ieder ongeluk heeft ook dit svnchrooisme der gebeurtenissen zijn goede zijde gehad: het heeft den Franschen ein delijk eens op drastische wijze duidelijk ge maakt, hoezeer het in de laatste twintig ja ren mét hen bergafwaarts is gegaan. Wel iswaar kon niemand er een oogenblik op rekenen, dat Pariis werkelijk, voor Weenen een vinger zou hebben willen uitsteken. Het had met Oostenrijk geen enkel verdrag en zelfs een kabinet van nationale eenheid zou slechts getracht hebben, het ergste te voor komen. maar zich tenslotte voor het fait accompli gebogen hebben. Desondanks schijnt deze daad van geweld een werkelij ke algeheele verandering in de openbare mcening te hebben aangebracht. Frankrijk begint langzamerhand te ontwaken. De ar beidersmassa's zijn het reeds lang. wijl hun ideologieën hoe ongewoon het ook moge klinken onder de huidige omstandighe den in hooge mate identiek met de natio nale belangen van het land zijn. Doch ook de breede lagen van den burgerlijken mid denstand, de sterkste en gezondste kraehts- reservo van Frankrijk, zien langzamerhand in, welk een beschamend schouwspel het is, dat de grande nation machteloos moet toezien, hoe de laatste overblijfselen van Clemenceau's verdrag twintig jaren later aan snippers in de prullenmand worden ge worpen. Blum's overgangskabinet. Het kabinet-Blum kan dan ook slechts als een overgangsregeering beschouwd worden. De idee der nationale eenheid wordt ster ker. Wanneer Blum haar nog niet verwer kelijken kon. dan ligt dat evenzeer aan zijn eigen persoonlijkheid als aan het vraagstuk van de deelname der communisten. Hij is ongetwijfeld een vooraanstaand man onder de tegenwoordige Fransche staatslieden en zelfs volgens den nationalistisrhen TTenri de Kerillis een goed Franschman. Dok mag men wel zeggen, dat al zijn collega's en zelfs het meerendeel zijner tegenstanders van anti semitische smetten vrij is. Maar desondanks schijnt hij toch niet de geschik te man te ziin om op een zoo critiek uur aan het hoofd van een kabinet der natio nale eenheid te treden. Want tenslotte be staat er geen twijfel aan. dat zijn geimpro- viseerde sociale nolitiek Frankrijks krach ten verlamd heeft. Blum weet dat zelf zeer goed en zal daar- bm tot zijn partijgenooten zeggen: „Wan neer wij jullie opriepen, het land met de wapens in de hand te verdedigen, zou nie mand zich tweemaal laten roepen. Nu, voor- loopig is het nog niet zoover. Gij kunt dit nog verhinderen, door van de 40-urige werk week af te zien en te werken, ononderbro ken te werken. Uw arbeid is de moderne vorm van den preventie ven oorlog!" Deze oproep zal gehoord worden, tenmin ste in de geheele wapenindustrie. Daarmede zal Blum den moreelen grondslag voor een ministerie van nationale eenheid gelegd hebben. Hij zal zijn plaats aan Chautemps, Daladier of Herriot, die zoowel in buiten als binnenlandsch opzicht meer geschikt zijn om een kabinet van Thorez tot Marin te vormen, afstaan. Dit alles zal zich in de komende zes of acht weken afspelen. Hopen wij, dat de gebeurtenissen dit keer niet weer zoo stormachtig snel 01 elkaar volgen. Want indien Hitier mocht besluiten, in Tsjecho- Slowakije een dergelijken coup als in Oos tenrijk te enseëneeren, weet op het oogen blik iedere Franschman, wat dat beteekent: oorlog! Vlootmanoeuvies begonnen. In den Stillen Oceaan zijn de groote Amerikaansche vlootma- noeuvres begonnen, die tot eind April zullen duren en zich uitstrek ken over een gebied van bijna 12 millioen vierkante mijlen. De manoeuvres zijn ingedeeld in twee hoofdafdeelingen. In de eerste afdeeling zal de zwarte vloot onder admiraal Kalb- fuss een imaginaire kustlinie, die veron dersteld wordt te liggen tusschen Zuid- Californië en Hawaii, aanvallen. Deze linie zal door de witte vloot onder admiraal Tarrant verdedigd worden. In de tweede afdeeling zullen de vereenigde zwarte en witte vloten 'n gemeenschappelijken aanval op Hawaii ondernemen. De zwarte vloot bestaat uit: zes slag schepen, de vliegtuigmoederschepen Lexing- ton en Saratoga. waarvan elk 80 vliegtui gen aan boord heeft, twee kruisers, 23 torpedobootjagers en zeven duikbooten. De witte vloot omvat: vier slagschepen, 12 zware kruisers, de vliegtuigmoederschepen Ranger en Langley, zes en twintig torpe dobootjagers het hulpslagschip Wright en verscheidene eskaders bommenwerpers voor lange afstanden. Het Gerechtshof te Arnhem heeft gisteren uitspraak gedaan in het proces van den heer B. S. te Arnhem, tegen de Duitsche Rijksbank. S. eischte als bezitter van een groot be drag aan marken, veroordeeling van de Rijksbank tot uitbetaling van bet bedrag daarvan in goud, althans vergoeding voor het waardeloos worden van z'n biljetten. De rechtbank had S.'s eisch niet ontvankelijk verklaard en hem veroordeeld in de kosten welk vonnis thans door het Hof werd be vestigd. Naar de meening van het Hof bewijst het enkele feit, dat eischer bezitter is van Duitsche bankbiljetten niet, dat hij de Rijks bank goud in bewaring heeft gegeven en dus uit een overeenkomst van bewaarge ving zou kunnen ageeren. VAN 21 SEPTEMBER TOT 6 OCTOBER TE TOKIO. Het Internationaal Olympisch Co mité heeft gisteren in zijn vergade ring te Cairo definitief besloten, de twaalfde Olympische Spelen in Ja pan te doen houden. In verband met de bijzondere klimatologische omstandigheden in Japan zullen de spelen te Tokio worden gehouden in de periode van 21 September tot 6 October 1940. IJzeren poorten en hekwerken worden gesloopt. Wegens het heerschende tekort aan ijzer en staal in Italië, zijn scherpe beperkingen opgelegd aan het gebruik van metaal in de bouwvakken. Het gebruik van ijzeren staven, traliewerken, poorten, borstwerin gen, balcons en vloeren is streng verboden. Ook het bouwen in gewapend beton is ver boden, tenzij het absoluut noodzakelijk is Men is bezig om ijzeren hekwerken en poorten in parken en tuinen weg te halen, ten behoeve van staatsgebruik. Gevolg van internationale toe stand. Minister-president Hansson van Zweden hoeft gistermorgen de onverwijlde verster king van de landsverdediging aangekon digd. Dit was, naar hij zeide, noodig als gevolg van de verslechtering van den inter nationalen toestand sinds in Januari de begrooting werd ingediend. Vele dooden en gewonden. Groote materieels schade. De staten Illinois, Missouri, Arkansas Alabama, tennessee, Mississippi en Iowa zijn geteisterd door wervelstormen, tenge volge waarvan zestien personen gedood zijn en groote materieele schade werd aange richt. Het zwaarst had de stad Belleville in Tennessee te lijden, waar zeven personen om het leven kwamen. Vijftig personen werden gewond en 400 zijn dakloos. i:<0 millioen inwoners. Volgens de jongste ramingen van het bu reau voor den burgerlijken stand, zal de be volking der Vereenigde Staten eind Mei of begin Juni een nieuw record bereikt heb ben, van 130 millioen bewoners. Deze ra ming is uitgewerkt door een nieuw soort machine, welke automatisch de geraamde toeneming der bevolking aan de hand van de vier controleerbare factoren, geboorten, sterften, immigratie en emigratie, berekent. Voor één millioen vrijwilligers. De oproep, die de minister van binnen landsche zaken dezer dagen tot het Engel- sche volk heeft gericht ten behoeve tan de aanmelding van één millioen vrijwilli gers voor de luchtafweerdiènsten heeft on middellijk ingeslagen. In het ministerie van binnenlandsche zaken is een speciaal bu reau ingericht voor het beantwoorden van telefonische aanvragen. In Londen hebben zeer vele vrijwilligers zich reeds aangemeld. De stroom gegadigden was in sommige buurten overweldigend. Vakvereenigingen van havenar beiders maken ruzie. Sedert Dinsdag ligt het geheele verkeer in de haven van Los Angeles stil, daar concurreerende vakvereenigingen van ha venarbeiders het er niet over eens kunnen worden, wie een aantal spoorwagens moet lossen. Vierduizend arbeiders zijn in ver band hiermede uitgesloten. Dertig schepen zijn tot stilliggen ge doemd. Arbeiders eischen, dat alleen leden van de vakvereeniging worden aangenomen. Driehonderd arbeiders van een vliegtuig fabriek te Brookland, waar de nieuwste vliegtuigen voor het Britsche leger wor den vervaardigd, zijn gisteren in staking gegaan. Zij eischen, dat slechts leden van de vakvereeniging in dienst zullen worden genomen. Militair jachtvliegtuig in den slootkant terecht gekomen. Gistermiddag omstreeks half twee heeft het militaire jachttoestei num mer 403 een noodlottige landing moeten maken bij Schiphol, welke landing echter nog goed is afge- loopen. Het toestel kwam van Oostelijke richting om via den Schipholweg op het landings terrein neer te strijken, toen een plotselin ge windvlaag het vliegtuig omlaag drukte. Een verkeerspaal werd vernield en rakelings over den weg scherend, dook het toestel door het hek langs den kant van den weg, om tenslotte in zijn vaart gestuit te worden door den slootkant. De propeller werd vernield, evenals het landingsgestel en de onderste vleugel. In het toestel zaten de piloot, een zooge naamde maandvlieger van de K.L.M., en 'n monteur, die er gezien de omstandigheden, uiterst goed zijn afgekomen. De piloot, de heer Bley. bekwam eenige lichte ontvellin gen. De monteur kwam met den schrik vrij. Hooger opbrengst dan verleden Jaar. De opbrengst van de directe belastingen heeft tot ultimo Februari 1.1. bedragen f 41.322.787.89. tegenover f 38.096 822.44 op ultimo Februari van het vorig jaar, het geen in vergelijking met het vorig iaar dus een hooeere opbrengst beteekent van bijna 13.226.000. De uitzending wordt niet ge makkelijker gemaakt! Offi cials aan het woord. In verband met het I.O.C.besluit, vol gens het welke de Olympische Spelen niet eind Augustus begin September, doch eind September begin October te Tokio zullen plaats hebben, vroegen wij de meening van enkele Nederlandsche officials hierom trent De voorzitter van het Ned. Olympisch Comité mr. A. baron Schimmelpenninck van der Oye was zeer verbaasd over deze beslissing. Eigenlijk was reeds besloten, dat de wed strijden eind Augustus begin September zou den worden gehouden. Er was toen nog vastgelegd dat ér tijdens de middaguren als de hitte te Tokio, het ergst is, geen wedstrijden zouden plaats vinden. Voor Nederland is deze verschuiving beslist on voordeelig. Nederlandsche deelnemers die voor uitzending in aanmerking ko men, kunnen moeilijkheden met school, college of betrekking krij gen, en het zal zeker wel voorko men, dat in enkele gevallen geen oplossing daarvoor gevonden kan worden. De heer J. de Vries voorzitter van den Koninklijken Nederlandschen Zwembond was van oordeel dat de verschuiving der data groote moeilijkheden voor een eventu- eele uitzending van een zwemploeg zou ver oorzaken. Jonge meisjes, die door hun ca paciteiten voor Tokio in aanmerking ko men, zijn nog op school en het leeren gaat voor de sport. De moeilijkheden, welke aan Tokio ver bonden zijn worden nu nog grooter. Hopen- lijk zal het N.O.C. in samenwerking tnet de bonden deze puzzles kunnen oplossen De Voorzitter van de Koninklijke Neder landsche Athletiek Unie de heer A. .T. G. Strengholt, deelde ons mede, dat het be sluit van het I.O.C. de data te verschuiven niet onverwacht is gekomen in verband met de klimatologische omstandigheden. Indien evenwel tijdig van te voren vast staat, wie wordt uitge zonden en uit dein aard der zaak zal dit aantal zeer gering zijn, dan kan met wat goeden wil van de zijde der werkgevers de zaak wel geregeld worden. Maar ik moet toegeven, deze dataver- andering maakt de kwestie niet eenvoudi ger. KüEGFtAS JULIANADORP. Eindles van den tweejarigen Landbouwwintercursus. Bovengenoemde cursus werd gisteravond met een eindles besloten in een der lokalen van de O.L. school no. 1 alhier. Behalve de cursisten en hun leeraar wa ren aanwezig de heeren W. de Boer, wet houder van Onderwijs te Den Helder, de heeren Ir. J. Schroevers en C. J. Maters voor de afd. den Helder van de Holl. Mij. v. Land bouw, de heeren M. Vries en W. Rampen, als comm. van Toezicht benevens W. Amels en C. van der Spek als belangstellende ou ders. De heer Schroevers opende deze bij eenkomst. Deze cursus wordt nu reeds 12 jaar ach tereen gegeven, aldus spr., en het is duide lijk merkbaar dat met het geleerde in onze omgeving en elders wordt gewoekerd. Zoo moet het ook zijn. Dan wees spr. er op dat de leerlingen zich nu zullen aansluiten bij de Ver. van Oudleerlingen der L.W.C. aï- hTer, dan blijft de band bestaan. Daar allen hun best hebben gedaan, kon aan allen het einddiploma worden uitgereikt. Wethou der de Boer belastte zich hiermede en hield een toespraak tot de jongens. Hij raadde hen aan de theorie met de practijk te vereenigen om zoodoende te helpen versterken den boerenstand in het algemeen, om den strijd om het bestaan, die soms hard genoeg is, met energie te voeren. Namens de cursisten werd het woord gevoerd door den heer Mulder, die ais hink van waardeering aan den heer Schroevers een leeslamp met nog een ver rassing aanbood, waarvoor deze zeer er kentelijk was. Deze 2-jarige landhouwwintercursus is hiermede weer afgeloopen, en zooals wij reeds mochten vernemen, is voor den vol genden cursus die van de herfst begint, reeds nu een voldoende aantal leerlingen aanwezig, zoodat dit onderwijs in onze streek bestendigd blijft. ANNA PAULDWNA Van de dienstplichtigen der lichting 19,39 znn geschikt verklaard voor den dienst: H van den Berg. A. Blok, A. Braaf, N. T T?e -jrf>e,V s; Broersen- J- van Dalen, K. J. Davids, K. J. Dirks. J. Duvzer, E. A van Ham. J Hoogesteger. C. van den Hoonaard A. van der Horst, J. C. Huiberts, J Jon- geian. K. Kennel. J. W. van Kessel P Kos ter, D. Kruithof. W. Leek, S. C. Liefheb ber, .T, r.ietendag. G. Mereboer. J W Non- ?en- G. Oostdük. .T. Post. P. Rnitenbure. L J. Srhni.fnn. C. M. J. Sinke. H. W Stroo- ner, A. Tiel, J. A. van der Voort T VTkl^rd: N' J van de" Be re L Hollander. A. Kanitem. A. Leven R I.oovestein. J. Pieterse. D.Plagniever K fand.rs. j. Smit, P. Tijsen, L Vaars R. A. lener J. C. Waihoer, P. Waiboer Sj. van der Wal, J. J. Willig, J. Breed. WERKLOOSHEID. Het aantal werkloozen is deze week te- ruggeloopen van 358 tot 285, het zijn: 268 landarbeiders, 6 timmerlieden, 2 schilders, 2 metselaars, 1 opperman, 1 smid, 1 chauf feur, 1 bevaren machinist, 1 machinedrijver, 1 pannenlegger, 1 handelaar. WERKVERSCHAFFING EN STEUN. Bij de werkverschaffing zijn geplaatst: 46 arbeiders aan slootwerk; 48 in den boe zem en 46 aan de wegen. In den steun wa ren 36 arbeiders, terwijl 20 inwonende kin deren f 1 extra bijslag ontvingen; 28 perso nen kregen toeslag op de kasui.tkeering en 2 werden gesteund volgens de steunrege ling voor kleine boeren. WIERINGBN Diefstal. Gistermorgen is vanaf den kapstok uit de hal bij den heer D. in de Elft alhier een por- temonnaie ontvreemd met ruim f 11.Door het openstaande raampje van de voordeur was deze opengemaakt en waarschijnlijk om gerucht te vermijden, open gelaten. De toegang was zoo al heel gemakkelijk. Verschillende vreemde lieden (venters) wa ren aan de deur geweest, zoodat men ver moedt, dat één van hen de dader is. Dadelijk werd de politie van dezen diefstal in kennis gesteld; deze ging dadelijk op zoek naar den dader. Tot heden echter zon der resultaat. Laat dit geval voor anderen een waarschu wing zijn. Ongeval. Tijdens de middagvoorstelling van circus „Blummerfeld in Cinema de Haan, is het zoontje van den heer C. Wiegman te Hippo- lytushoef een ongeval overkomen. Het ventje wilde den z.g. onberijdbaren ezel berijden, wat zoo ongelukkig afliep, dat hij zijn arm brak bij de elleboog. Opname in het zieken huis was voor hem noodig. POLITIE De heeren C. Bais en C. J. Kroon, jacht opzieners, beiden woonachtig alhier, zijn door den Commissaris der Koningin in deze provincie aangesteld als onbezoldigd gemeente-veldwachter in de Wieringermeer. HERHALINGSOEFENINGEN. Onderstaande dienstplichtigen zijn opge roepen voor herhalingsoefeningen: H. Smit, 2e Regt. Veld. Art. op 12 Sept. 1938, 24 dagen te Den Haag; B. G. Netelen bos, Regt. Genietr. 5 Mei 1938, 24 dagen te Utrecht; P. Ruijter, 6e Regt. Veld Art. 19 Sept. 1938, 17 dagen te Leiden; U. Schol ten, 6e Regt. Veld. Art. 12 Sept. 1938, 24 da gen te Leiden; C. Kroon, Regt. Kust Art. 10 dagen te Den Helder op 28 April 1938; C. Dekker, 6e Regt. Veld Art. 12 Sept. 1938, 24 dagen te Leiden; T. Grijze, 4e Regt. Veld Art. 4 April 1938, 6 dagen te Utrecht en W. Leijs, 7e Regt. Veld Art. 16 Aug. 1938 10 dagen te Bergen op Zoom.. Politie. Onbeheerd aangetroffen: een heerenrij- wiel. Gevonden: een zilveren vulpotlood. Inl. bij den Gem.-bode. SCHAGEN, 17 Maart. 18 Paarden f200450, 10 geldekoeien, (magere) f 130—200. 18 idem vette f 210— 250, 20 kalfkoeien f 210300, 3 vaarzen f 170185, 6 pinken f 80140, 494 nuchtere kalveren f 4—10. 29 vette schapen f 26—33, 262 overhouders f 15.50-24, 4 hokken en, geiten f 0.50—4. 95 biggen f 15—23, konij nen f 0.75—1.75, kippen f 0.65—1.35. ALKMAAR. 16 Maart. Andijvie f9—13, boerenkool f 1.50—3.60, gele kool 2.80. kropsla 4.207, knolselderie 2.— raharher 5—11. raapstelen 1.60, roode kool 4.106.50, selderie 1.50. spinazie 0.30- 0.60, witlof I 3.50—4.50, II 2—3. AMSTERDAM 1 Maart. Veemarkt. - 205 Vetfe kalveren: le kw. 72-76 cf2e kw. 60—70 ct.. 3e kw. 50—58 ct. ct. per Kg. levend gewicht, 132 nuchtere kalveren f 5—8.50 per stuk, 103 varkens: vleesehvarkens. wegende van 90—110 Kg. 68—69 ct., zware varkens 66—68 ct., vette varkens 6466 ct. per Kg. slachtgewicht. Aangevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Vetfe kalveren matige aanvoer, gedrukte handel, prijzen als vorige week. Nuchtere kalveren ruime aanvoer, handel vlug, prijzen constant. atkens zeer matige aanvoer, weinig han del, prijzen onveraonderd. W ARMENHUIZEN. 16 Maart. Roode kool f3.10—4.80, gele kool f 1.70 "ele kooï0er: K*' r°°de k°o1, 3700 Kg' BROEK OP LANGEND!.IK, 17 Maart. f g Z' - eX'0' k,roten f 2.10-3.70. roode kool k-nni 1 k00' f L70—3.20, Savoyc- oo' f 1—2.70, D. witte kool 1.80—2.60. NOORDSCHARWOUDE. 17 Maart. klein? eéien 1110- P°cn 2.10-2.30, kleine peen 1.20-1.40, roode kool 3.30-5.60 witte l i ?,°n 3o10' Rele k°o1 1-502.80. D. witte kool 1.30—3.30. LONDENSCHE WOLVEILING» Londen. 15 Maart (Reuter). Tn de ge- aenleLi,PeninpSVPi,injr wprden 9463 balen kftflncns ronder 3072 Zuid-Ameri- kneht rf H,Prvan w*rden er 8511 ver- vnnri s°rtaering was goed. doch er be- dn£v. weinig ontvette wol onder. On heet^ j nnzekeren toestand in Europa, nriizen Pr kp vraag, tegen iets lager verlofV?- hef aI*emeen werd er goed V«?i„j binnenlandsche handel en het war™ roede afnemers, terwijl i' nd bood op middensoort C.rossbreds. rergelijking met het slot der vorige procent Tager onveranderd ,ot 5

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6