TIN I VAN De legering van onze troepen O** Jongeman onder een veewagen geraakt De K.N.I.L.M. in Februari 1938 EDGAR RICE BURROUGHS Verlaging prijzen spoorwegabonnementen Hazardspel in een cafétje te Sassenheim Smokkelauto in beslag genomen Tijdelijke inkwartiering niet uitgesloten Sleepbootstoker verdronken Korporaal had sergeants strepen op zijn veldjas UIT ONZE OOST Rubberdrooghuis afgebrand Joego-Slavië stimuleert zijn economisch leven ETHEL M* DELL PROGRAMMA DOOR No. 23. Toen de kano van het opperhoofd bij een bocht in de rivier kwam, bevond hij zich plot seling voor de kano, die hij zocht. Schreeu wende als bezetenen, sprongen de zwarten op en de beide kano's botsten bijna tegen elkaar aan, voordat de wilden zagen, welk soort be manning zich aan boord van de kano van de blanke man bevond. Daarna zouden zij wel alles hebben willen geven om weer veilig in hun dorp terug te zijn. Nauwelijks kwamen de kano's met elkaar in aanraking of de angstaanjagende apen van Akoet stonden grommend en dreigend op de bodem van de boot en met hun lange, harige armen uit gestrekt, rukten zij de gevaarlijke speren uit de handen van de vijand. De wilden waren radeloos van angst, maar zij konden niets an ders doen dan vluchten. Nu kwamen ook de andere kano's in zicht om Tarzan te verslaan. Doch toen zij zagen met wat voor vijand ze te doen hadden, keerden zij om en paddelden zo snel mogelijk terug, de rivier op. Voordat de kano, die tegen die van Tarzan was ge stoten kon omkeren, sprak Tarzan enkele zachte woorden tegen Akoet en Sheeta. Voor dat de aanvallers konden vluchten, sprong met een kreet, die hun het bloed in de aderen deed stollen, een grote panter in hun boot en op het andere einde klom een grote aap. Aan de ene kant vocht de pander met zijn vrese lijke klauwen, terwijl Akoet aan het andere einde zijn lange, scherpe tanden in de nek der mannen zette, die hem te na kwamen en ter wijl hij de zwarten over boord smeet, liep hij naar het midden der kano toe. Kavitti, het opperhoofd was zo ontdaan, dat hij op boven menselijke wijze meevocht. (Nieuwe spelling.) Het betreft kaarten eerste klasse en achtdaagsche abonnementen. Naar wij vernemen worden de prij zen der algemeene abonnements kaarten eerste klas der Nederland- sche Spoorwegen met ingang van 1 Mei 1938 verlaagd tot f 75.voor de eerste maand en f 50.— voor elke aansluitende maand (met geldigheid in D-treinen zonder betaling van toeslag f 5.meer). De prijzen der achtdaagsche abon nementskaarten eerste klasse zullen worden verlaagd tot f 25. Deze prijsverlaging is een gevolg van de omstandigheid dat het aan tal treinen waarin in de eerste klas se gereisd kan worden, ingaande 15 Mei a.s. sterk beperkt wordt. Gedeeltelijk voorwaardelijke straffen opgelegd. Twee Haagsche kooplieden, de gebroeders L. H. L. en G. L„ waren wegens het gele genheid gevën tot hazardspel in 'n cafétje te Sassenheim door den politierechter te 's-Gravenhage veroordeeld tot een gevan genisstraf van ieder zes maanden. Aanvankelijk hadden ze ontkend, doch in hooger beroep voor het Haagsche Gerechts hof, gaven ze toe in het bewuste cafétje het spel een, twee, drie... klaveraas, te hebben laten spelen. De procureur-generaal heeft bevestiging van het vonnis van den politierechter ge vorderd. Het Hof. gisteren arrest wijzend, heeft een gedeelte van de opgelegde straffen, n.1. vier maanden, voorwaardelijk opgelegd, de overige twee maanden onvoorwaardelijk. Frauduleuze invoer van zijden kousen. Dinsdagavond is door rijksambtenaren te Kerkrade een smokkelauto aangehou den, bestuurd door den chauffeur S. uit Vaals. De wagen bevatte meer dam vier honderd paar zijden kousen, die frauduleus uit Duitschland waren ingevoerd. Auto en kousen zijn in beslag genomen. De chauffeur, die zijn lastgever weigerde te noemen, werd op vrije voeten gelaten. Door den plotseling genomen maatregel om den eersten oefentijd van de lichting 1938 te verlengen is het uitgesloten, dat de nieuwe lichting gelijktijdig met de lichting welke thans onder de wapenen is in de bestaande kazernementen kan worden ondergebracht. Maar ook al zou zulks kunnen, dan zou dit toch niet geschieden, omdat het legerbestuur thans in staat is de nu geoefende oude ploeg van 1938, die einde (Maart (met groot verlof zou zijn vertrokken, zooveel mogelijk te bestemmen voor hetzelfde doel als waartoe de ge oefende manschappen van de lich ting 1939 in het jaar 1939 zouden worden bestemd, n.1. ter verzekering van de grensbeveiliging. Daarbij doet zich thans de vraag voor hoe de kazerneering van deze manschap pen zal moeten geschieden. Terwijl er alle tijd is om voor do lichting 1939 de hiertoe noodige maatregelen voor te bereiden, is zulks thans uitgesloten en zullen thans tijdelijke maatregelen moeten worden ge nomen om de manschappen behoorlijk ter plaatse' onder te brengen. Voor deze tijdelijke maatregelen is naar wij uit goede bron vernemen, de medewerking ingeroepen van de verschillende departementen van algemeen bestuur, die plaatselijk wellicht gebouwen hebben, welke op korten termijn in gereedheid zouden kunnen worden gebracht. Voor zoover dit nog niet volledig kan geschieden, zal tijdelijk met inkwartiering worden volstaan. De bedoeling, is, dat omstreeks 28 Maart de troepen naar de verschillende plaatsen zullen vertrekken, omdat met 1 April de nieuwe ploeg onder de wapenen komt en de kazernes dan zullen moeten zijn ont ruimd. Bij het vastmaken van een tros overboord geslagen. Dinsdagavond kwart voor elf is de 46-- jarige gehuwde D. Bouwman uit Vlaardin- gen, stoker aan boord van de sleepboot „IJselmonde" van L. Smit en Co's interna tionalen sleepdienst, op de Nieuwe Maas, onder Pernis, bij het vastmaken van een tros aan een boei, overboord geslagen en verdronken. Het lijk is nog niet gevonden. ZIJN HOOFD VERBRIJZELD. DOODELIJK ONGELUK TE DEN BOSCH. Gistermorgen is op het veemarkt- terrein te Den Bosch een jongeman van 18 jaar door een tractor overre den» De tractor ging den ongelukki ge over het hoofd, zoodat deze op slag dood was. Het is gewoonte van sommige personen, die gaarne behulpzaam zijn bij het lossen van aangevoerde wagens, teneinde daar mee wat te verdienen, dat zij de tractors met aanhangwagens opvangen, op de treeplank daarvan springen, of wel tus- schen beide voertuigen in, zich een plaats kiezen. De achttienjarige A. van Overbeek uit Herven bij Orthen had op een tractor plaats genomen. Bij het oprijden van het Vee marktterrein verloor hij zijn even wicht en schoot tusschen den trac tor en de truc. De zware wielen van de met koeien geladen wagen gingen hem over het hoofd, dat to taal verbrijzeld werd. Het slacht offer was onmiddellijk dood. Het stoffelijk overschot is! naar J»et Groot Zieken Gasthüls overgebracht. Politierechter onbevoegd deze zaak te berechten. De 21-jarige G. V. dienstplichtig korporaal, had op de mouwen van zijn veldjas ser geantsstrepen laten stikken en had zich met dat uniform op den openbaren weg vertoond, toen hij met groot verlof was. De politierechter had hem daarvoor een gevangenisstraf van een maand opgelegd. Van dit vonnis waren verdachte en Offi cier van Justitie in hooger beroep geko men. De procureur-generaal bij het Haag sche gerechtshof was van mee»ning, dat deze zaak niet tot de competentie van den burgerlijken, doch van den militairen strafrechter behoort. Overeenkomstig dit requisitoir heeft het Haagsche Gerechtshof ar rest gewezen. De politierechter werd onbevoegd verklaard van de zaak kennis te nemen en diens vonnis vernietigd. Natuurlijk kan men den pseudo-serge- ant thans voor den krijgsraad ter verant woording roepen. 1150.000 schade. In den afgeloopen nacht is op de onder neming MaMrihat (Sumatra) een rubber drooghuis afgebrand, met de daarin opge slagen rubber, meldt de N. R. Crt. De schade, welke door verzekering is gedekt, beloopt circa 150.000 gulden. De oorzaak i§ onbekend. Het vliegen is op Bali populair geworden. Hoewel de maand Februari de kortste van het jaar is, mocht de K.N.I.L.M. in Februari over de geheele linie betere resultaten boe ken, dan in Januari het geval was. Het gebrek aan reislust, dat in Ja nuari bestond, verdween in Febru ari geheel en herhaaldelijk vlogen volgeboekte Douglassen hun tra- ject. Vlogen in Januari 1051 passagiers, in Fe bruari mocht de K.N.I.L.M. er een kleine driehonderd méér boeken, namelijk 1324. Dit is ook meer dan in Februari 1937 toen 1-248'-passagiers werden geboekt.... Aan vracht werd vervoerd 4795 kilogram, tegen 4131 kfc. in de maand Februari van het vorig jaar, terwijl het postvervoer in Februari 1937 1682 kg., in Februari 1938 3209 kg. beliep. Een „gebeurtenis met relief" was de ope ning van het nieuwe vliegveld Zuid Bali. Thans is dit vliegveld en zelfs het vlie gen opeens populair geworden in het land der tempels: herhaaldelijk komen Zondags autobussen met tientallen Baliërs, die rondvluchten willen maken. Nieuwe leening tot een bedrag van 4 milliard dinar. I-Iet Joego-Slavische parlement heeft de ontwerp-begrooting aangenomen. De nieuwe leening tot een bedrag van 4 millard dinar zal, naar de minister van financiën mededeelde, voor een vierde be stemd zijn voor de landsverdediging. Voor den aanieg van spoorwegen zal anderhalf- milliard en voor den aanleg van straatwe gen een half 'milliard worden gebruikt ILct overblijvende milliard zal vöor de helft voor droogleggingswerken en voor de andere helft voor het oprichten van natio nale gebouwen worden gebezigd. Hicrd.or zal de arbeidsmarkt langen tijd merkbaar ontlast en het economische leven nog meer gestimuleerd worden. FEUILLETON. DOOR u. „Dat is geen compliment," verzekerde hij haar. „Het is alleen het uiten van een mee ning. Ik vind dat U veel meer verdiend dan dat U voor zich zelf eischt." „Ik begrijp niet wélke reden U voor die be wering heeft. Het lijkt wel op het spreekwoord van het stille water en de diepe gronden, en ik vind niet dat dit op mij slaat. „Neen, neen, in het geheel niet, zei Pax. „Ik wil U alleen maar overtuigen, dat er mo gelijkheden in U zijn, die U zelf niet kent. He zou de dingen zoo veel vergemakkelijken. „En als ik ze niet gemakkelijk wensch zei Claire. „Dan hebben ze des te meer waarde, pa reerde hij. Zij schudde het hoofd en haar oogen richtten zich weer op de schemerachtige struiken in den tuin. „Ik begrijp niet. waarom wij dit ge sprek voeren, het is werkelijk slechts tijever lies. U heeft toch zeker betere dingen te doen „Het klinkt misschien vreemd, maar ik heb jiiets beters te doen," zei Pax. Zij ging koppig door. „Ik weet zeker, dat dit wel het geval is. U heeft den naam van alles voor Uw werk te zijn." „Mijn werk!" zei Pax. „O, soldaat zgn, be doelt U. Ja, daar houd ik van. Het is het waard, vindt U niet?" „Dat ben ik met U eens," zei ze met onver wachte geestdrift. „Het is het beroep, dat ik zelf boven a^e andere zou verkiezen als ik een man was." „Ik ben blij, dat U er zoo over denkt," zei Pax. „Ik had het wel gedacht." „Juist omdat het een beroep voor een wer- kelijken man is," legde zij uit, „ofschoon het misschien ouderwetsch van mij is om zoo te denken." „O, verontschuldig U niet, omdat U ouder wetsch is," zei Pax, met plotselinge warmte. „Het is in mijn oogen uw kostbaarste eigen schap. Juist daarom durfde ik U te verteilen, dat soldaat zijn de kern van mijn bestaan is. Ik had nooif kunnen hopen een vrouw te ont moeten, die dat begrijpen zou, maar U is die vrouw. U verschilt ten eenenmale van alle andere. U is menschelijk en oprecht. U zou helpen en niet hinderen. Daarom Hij zweeg plotseling, want Claire keek hem aan met een sprankje humor in haar grijze oogen, en voor Pax was humor op dat oogen- blik als een straal koud water.. Hij trok zich terug achter zijn gewone gereserveerdheid en wachtte zwijgend tot zg spreken zou. Die uitbarsting van hem scheen Claire nieuw zelfvertrouwen te hebben gegeven. „Dus dat is de reden?" zei ze. „Ik ben een persoon, die zich niet op den voorgrond zal dringen. Het is nogal naïef van U, mij dat te vertellen, maar ik ben blij, dat ik het weet. Het doet veel voor mij duidelijk worden." Hij keek haar strak aan met oogen, die niets verrieden van wat er in hem omging. „Ja, U kunt het zoo uitleggen, als U dat wilt," zei hij, zonder eenige uitdrukking in zijn stem. „Maar het is niet, wat ik U duidelijk wilde maken. Ik huldig het standpunt, dat een vrouw zich niet tusschen een man en zijn beroep moet stellen. Dat brengt voor beide partijen het huwelijksgeluk in gevaar." „Natuurlijk zou het beroep altijd op de eer ste plaats komen," zei Claire, „en de vrouw heel ver van daar achter of zij moest toe vallig een eigen beroep hebben in welk geval ik veronderstel, dat zij niet de geschikte vrouw zou zijn." „Wat rnjj betreft, ja," zei de onbuigzame Pax. „Mag ik U een goeden raad geven?" vroeg ze met iets van spot in haar oogen. Hij bekeek haar met meer aandacht. „Heel graag zelfs," zei hij. „Het is alleen dit: als U ooit in de toekomst werkelijk de voor U bestemde vrouw zou ont moeten, vertel haar in Uw eigen belang dan niet, wat u mij juist verteld' heeft." Hij begreep haar, en antwoordde haar eenigszins stijf: „Het zou mij spijten, als ik U onaangenaam geweest ben. Het lag niet in mijn bedoeling zooals U misschien begrij pen zult." Claire keek hem glimlachend aan. „O neen, U heeft mij niet beleedigd," zei ze. „U heeft mij alleen de oogen geopend. Ik zie graag de dingen zooals ze werkelijk zijn. Het maakt het leven zooveel eenvoudiger." „En wat bedoelt U hiermee?" vroeg hii zeer rustig. Zij bleef glimlachen, maar absoluut zonder eenige behaagzucht. „Ik bedoel, dat mijn eer ste indruk volkomen bevestigd is," zei ze. „Ik hoop, dat U de voor U bestemde vrouw eens ontmoeten zal, maar U heeft haar nog niet ontmoet." „En U denkt dat ik dit als Uw laatste woord beschouw?" zei Pax, terwijl hij opstond. „Als U verstandig is, zult U het doen," zei Claire. Hij stond voor haar en keek haar recht in de oogen. „Ik ben niet verstandig," zei hij. „En ik ben ook niet van plan het te zijn." Zij reikte hem haar hand ten afscheid. „Dat is jammer," zei ze. „Tot weerziens! Denk niet, dat ik ondankbaar ben. Ik tracht slechts U noodelooze onaangenaamheden te besparen." Hij nam haar hand en hield die stevig vast. „Ik wil uw dankbaarheid niet," zei hij, „of schoon ik mijn best zal doen ze te verdienen." Haar gezichtje verzachtte zich. „Ik vrees dat dankbaarheid alles is wat ik te geven heb, kapitein Pax," zei ze. Hij boog en bracht haar hand aan zijn lip pen. „Eens zult U mij meer geven," zei hij. „Vaarwel!" Hij had zich omgewend en zij was alleen, voor zij nog iets in het midden kon brengen. HOOFDSTUK VII Het Geneesmiddel. „Ik veronderstel, dat de meesten mij een geluksvogel zullen noemen," zei Chris Mark ham, terwijl hij lusteloos op den steel van zijn pijp beet. „Dat ben je ook, een echte geluksvogel," zei Pax. Chris keek hem uitdagend aan. „En ik haat het om weg te gaan," zei hg. „Je zult wel anders praten, als je met een geweer in de hand een mooien tijger achter volgt," zei Pax. „Ik zal waarschijnlijk geen tijger te zien krijgen," zei Chris, terwijl hij verstrooid aan Elfrida's oor trok. VRIJDAG 18 3IAART 1938. Hilversum I. 1875 en 415,5 m. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA, 10.40 VPRO. 11.0012.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.10 Orgelspel. 11.40 Gramofoonmuziek. 12.30 Omroeporkest, Kovacs Lajos' Orkest en solisten (gr.opn.). I.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Boekbespreking. 2.30 AVRO-Dansorkest, John's Hawaian Sere- naders en soliste. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Amateurs-uitzending. 6.30 Politiek radiojournaal. 6.50 Orgelspel. 7.00 „Indië en Nederland", causerie. 7.20 Gramofoonmuziek. 7.25 Berichten ANP. 7.30 Berichten. 7.35 „Lezen in den Bijbel", causerie. 8.00 Cello en piano. 8.30 „De arbeid der gehuwde vrouw thans", causerie. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Radiotooneel met muziek. 10.00 „Fantasia". 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding. II.00 Zang. 11.3012.00 Jazzmuziek (Gr.pl.) Hilversum II. 301,5 m. Algemeen Programma, verzorgd door den KRO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Bijbelsche causerie. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. I.15 KRO-Orkest. 2.00 Orgelconcert en gramofoonmuziek. 3.00 Declamatie. 3.15 KRO-Kamerorkest. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.15 KRO-Orkest. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.05 KRO-Melodisten m.m.v. solist. 6.00 Land- en tuinbouwcauserie. 6.20 Vervolg concert. 7.00 Berichten. 7.15 „Werkgelegenheid voor Nederlanders in Frankrijk, België en Duitschland", causerie. 7.35 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Rotterdamsch Philharmonisch Koor, Ko ninklijke Mannenzangvereeniging, Schie- damsch Mannenkoor „Orpheus", het Rotter damsch Philharmonisch orkest en soliste. 9.10 Gramofoonmuziek. 9.20 KRO-Orkest. 10.10 Juan Marcu en zijn Roemeensch orkest. 10.30 Berichten ANP. 10.40 KRO-Melodisten en solist. II.2012.00 Gramofoonmuziek. „Zoek altijd de zonnezijde," merkte Pax zal vend op. Chris beet zich woedend op de lippen. ,Je vindt mg, geloof ik, een ellendigen kerel," zei hij een oogenblik later. „Dat heb ik niet gezegd," zei Pax. „Zeg je altijd wat je denkt?" vroeg Chris. „Wel, ik zeg in elk geval nooit wat ik niet denk," zei Pax met een flauwen glimlach. „Het is een ellendige wereld," bromde Chris. Elfrida jankte opeens in protest, en hij boog zich over het dier en streek het troostend over den glaneenden kop. „Het spijt mij oude lobbes," zei Chris berouwvol. „Weet je Pax," ging hij voort, „ik geloof niet, dat ik afscheid kan nemen. Vindt je het noodig?" „Ik geloof het niet," zei Pax. Chris keek aandachtig in Elfrida's heldere oogen. ,,Ik voel mij een groote ellendeling. Maar, ik vertrouw mijzelf niet. Bovendien, ik beloofde niet weg te gaan voor het polo-bal en dan vertrek ik met de noorderzon." „Mijn beste kerel," viel Pax in op beslisten toon, „ik geloof niet, dat zij er één grijs haar van zal krijgen of je afscheid neemt of niet. Je verbeeldt je toch niet, dat je haar eenige aanbidder bent?" Chris kromp ineen. „Dat is een schrale troost. Als zij het maar half zoo voelt als ik wel, dan beklaag ik haar; dat is alles. „Wees niet zoo kinderlijk dwaas," zei Pax onverschillig. „Je moest zoo langzamerhand weten, dat er personen zijn, die onontvankelijk zijn voor eenig gevoel." „Alle duivels. Dat is niet eerlijk," mompelde Chris. „Je bent niet in een positie om te kun nen oordeelen." „De hemel zg dank daarvoor," zei Pax. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 7