RADIO lprogramma De wereldkampioen schappen en de Anschluss Ontzettend familiedrama te Stratum Vogelparadijs op de Jaarbeurs O*** vV EDGAR RICE BURROUGHS Frankrijk—Oostenrijk afgelast ■MM— Zware straffen uitgedeeld Penningmeester krijgt half jaar gevangenisstraf Dood door schuld ETHEL M» DELL 12. No. 24. Een grote, blanke reus wrong hem de speer uit de hand; harige monsters hadden zijn mannen verslagen en een zwart opperhoofd, zoals hij, vocht schouder aan schouder met die vreselijke horde van apen. Ofschoon hij moedig streed, was het nutteloos tegen de bovenmenselijke kracfet en vlugheid van deze sterke blanke man, die langzaam de leven- adem uit zijn keel kneep, te vechten. Toen hij weer bij bewustzijn kwam, bemerkte Kaviri, dat hij stevig gebonden op de bodem van zijn kano lag. Een grote panter zat naast hem op wacht. Naast de panter knielde de blanke reus, die hem overweldigd had. De man zwaaide met een roeispan, terwijl Kaviri ach ter hem enige van zijn eigen krijgers zag, eveneens gekneveld. Achter hen snaterden en kele harige apen. Kaviri was reeds big, als hij en zijn gebonden krijgers naar hun dorp terug gebracht zouden worden en antwoordde dus op elke vraag, die de aapman hem stelde. De drie kano's werden stroomopwaarts ge roeid, hoewel de krijgslieden van Kaviri ver wachtten, dat zij ieder ogenblik neergeslagen en gedood konden worden. Gedurende de tocht sprak Tarzan met het opperhoofd en was zeer verbaasd over de woorden van Kaviri. „Blanke man heel slecht", zei Kaviri. „Ik pro beer hem eerst te doden. Drie manen geleden kwam slecht blank mannen in mijn dorp, ste len ons geit en jong vrouwen. Zij veel mijn volk doodmaken. Zij zeggen jagen achter an der blanke man, met vrouw met blank klein baby, die weggelopen van hen." „Dat kind moet mijn kleine zoon zijn',, dacht Tarzan, „maar wie kon de vrouw zijn en de man? (Nieuwe spelling.) Uoei&at Op instignatie van het ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt de Fransdhe Voetbal Bond mede, dat het in de huidige omstandigheden wenschelijk is, den wedstrijd Frank rijkOostenrijk, welke het vorige jaar reeds was vastgesteld en op 24 Maart zon plaats vinden, niet te laten doorgaan. Organisatie-comité komt begin Mei bijeen. Het organisatiecomité der voetbalwereld- kampioenschappen komt 7 en 8 Mei te Pa rijs bijeen. Op deze vergadering zullen de (moeilijkheden die door de Anschluss, ontstaan zijn, ter sprake komen. Oostenrijk had, als „geplaatst" land tegen Zweden geloot. Valt Oosten rijk nu uit, wat wel aangenomen mag worden, dan zou Zweden dus in den kwarteindstrijd komen en daar waarschijnlijk op Duitschland stuiten. De heer K. J. J. Lotsy, die lid van het organisatiecomité is, deelde ons mede, dat deze gang van zaken de meest logische genoemd mocht worden. Er gaan stemmen op om Zwitserland en Portugal geen voor wedstrijd te laten spelen, doch beide lan den direct onder de laatste 16 te rangschik ken. Dit zou, aldus de heer Lotsy, weer een grove onbillijkheid zijn. Want waarom zou dat wel met Zwitserland en Portugal, maar niet met Polen en Zuid-Slavië dienen te gebeuren? Frankrijk mist natuurlijk de recette van den wedstrijd Oostenrijk-Zweden, maar daar tegenover staat, dat Frankrijk de kos ten van een land minder behoeft te beta len. UUehmnen Op Zondag 17 April (len Paaschdag) houdt de Olympiabaan te Badhoevedorp bij Amsterdam, haar openingswedstrijden. De renners, die hieraan deelnemen nieuwe lingen, onafhankelijken en amateurs moe ten door hun vereeniging zijn afgevaardigd. De wedstrijden worden verreden onder auspi ciën van de Federatie van Wielerclubs in Noordholland. De ronde van Midden-Beemster zal dit jaar worden gehouden op Zondag 24 April a.s. De amateurs en onafhankelijken rijden daar 2 ronden, d.i. 84 K.M., de nieuwelingen 54 K.M. Er moeten peletons worden gevormd van 6 renners. De tijd, welke door den der den aankomenden renner van zoo'n peleton wordt gemaa.it, wordt gerekend de tijd van het peleton te zijn. Voor de ronde van Purmerend zijn al veel inschrijvingen binnengekomen. Ook de be kende Heldtrsche renner, Frans Zoons, zal aan deze ronde deelnemen. Vermeld zij nog, uat op de jaarvergadering van de F.W.H.H. benoorden het IJ het be stuur als volgt is samengesteld: J. J. Cor- nelisse (D.T.S.), voorzitter; H. Rijnsent (Fle- vo), secretaris; J. Slikker (Alcmaria), pen ningmeester; P. Mooij (Kennemerland) en P. de Zeeuw (Victrix) leden. Haarlemmers en Amsterdammers opereerden in het heele land. Gistermorgen heeft de Haarlemsche recht bank uitspraak gedaan in een aantal zaken tegen leden van een inbrekersbende, welke het vorig jaar in Haarlem en omgeving en ook in het geheele land had geopereerd. De 30-jarige zeeman J. B. en de 44-jarige boekbinder R. H., beiden uit Amsterdam, die reeds talrijke vonnissen achter den rug had den, werden, wegens medeplichtigheid van een inbraak te Aerdenhout, veroordeeld tot resp. vier en twee jaren gevangenisstraf. Dezelfde verdachten hadden ook terecht gestaan wegens een inbraak te Heemstede, waarbij vele gouden en zilveren sieraden werden buitgemaakt. Hiervoor werden beiden tot twee jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De 48-jarige Amsterdammer M. van der H., die ook bij deze inbraak betrokken was en die reeds zestien keer veroordeeld is, kreeg eveneens twee jaar gevangenisstraf. Twee jaar luidden ook de vonnissen tegen den 35-jarigen Amsterdammer H. K, die in Bloem endaal had ingebroken en tegen den 34-jarigen J. S., eveneens uit Amsterdam die gepoogd had met een snijbrander een brand kast van een kaashandelaar in Haarlem te openen. Het Amsterdamsche gerechtshof veroor deelde een 58-jarigen loodgieter uit Hilver sum wegens verduistering van ruim f 780. ten nadeele van de plaatselijke afdeeling van den Christelijken Nationalen Werkne mersbond tot zes maanden gevangenisstraf. In de jaren 1932 tot 1936 was het tekort ontstaan, ter zitting legde de man een be kentenis af. MAN VERMOORDT ZIJN VROUW EN 2 KINDEREN EN PLEEGT DAARNA ZELFMOORD. Een ontzettend familiedrama, dat zich in den vorigen nacht heeft af gespeeld in de Narcisstraat te Eind hoven, heeft gistermorgen geheel Stratum opgeschrikt. Op nr. 14, waar de veertigjarige fa brieksarbeider J. van Eekelen met zijn gezin woont, vervoegde zich gis terochtend een zwager van de vrouw om zijn zuster even te spreken. Hij kreeg op zijn bellen geen gehoor en verschafte zich aan de achterzijde toegang tot het huis. Toen hij op de slaapkamer van het echtpaar kwam, deed hij een vree- seiijke ontdekking. Zijn zuster lag met messteken vermoord te bed. Op den grond lag haar man, eveneens dood. De beide kinderen, de zeven tienjarige dochter Mia en de veer tienjarige zoon Wim, die nog op de ambachtsschool ging, lagen, op de zelfde wijze van het leven beroofd, op hun kamertjes. In allerijl werden een geneesheer en de politie ontboden. Men kon slechts den dood van de vier slacht offers vaststellen. De man moet zijn geheele gezin vermoord hebben, om daarna de hand aan zichzelf te slaan. Naar de motieven van het drama tast men in het duister. Nooit was er eenig spoor van oneenigheid in het gezin gebleken. Van Eekelen had steeds werk en stond als zeer oppas send bekend. Daar men hem Woens dagnamiddag in de buurt in een on gewoon opgewonden toestand heeft aangetroffen, vermoedt men, dat de man in een vlaag van verstandsver bijstering heeft gehandeld. STIJGENDE BELANGSTELLING VOOR DE JAARBEURS TE UTRECHT. Het bezoek aan de voorjaarsbeurs 1938 bedroeg op den eersten beursdag 48 pet. en op den tweeden beursdag 64 pet. meer dan op de correspondeerende beursdagen der voorjaarsbeurs 1937. Texel zorgt voor iets lieflijks in een wereld van vraag en aanbod Het doet de beursbezoekers op het eerste gezicht misschien even wat vreemd aan tusschen de stands van louter zakelijken aard, ineens een liefelijk natuurtafereel te ontwaren. Het eiland Texel is ook op de jaarbeurs vertegenwoordigd en wel op bijzonder ori- gineele wijze. De stand trekt al terstond de aandacht door een breed zeestrand, waar schelpen en schaaldieren glinsteren en schol eksters en sterntjes parmantig rondstappen Zelfs op het bordje „Texel" zit een kleine stern, die op deze wijze aan dat woord een bijzonder accent geeft. Het zeestrand, dat zoo naar den zomer doet verlangen, sluit aan bij een vitrine vol vogelvreugde: grutto's en tureluurs, meeu wen en kemphaantjes maken er de bekoor lijke stoffage van het duinlandschap uit. Ook de K.L.M.-vogels ontbreken niet en herinneren op aantrekkelijke wijze aan de mogelijkheid voor onze hoofdstedelingen, zich in een half uur tij ds uit het stadsge woel te laten ontvoeren naar de stille be zonken schoonheid van het mooiste der Waddeneilanden. Woensdag heeft minister van Boeijen de stand bezocht en er veel belangstelling voor getoond. Het groote vogelboek „Texel" van den ornitholoog J. Drijver-werd Zijne Excel lentie als herinnering aan het bezoek aan geboden. Ongetwijfeld zullen duizenden be zoekers de komende dagen even vertoeven in het hoekje van den doorgang tusschen hoofdgebouw en afdeeling bomvmaterialen, waar de Texelsche vogelwereld in minia tuur een welkome oase vormt tusschen een wereld vol gerucht van vraag en aanbod... Twee weggebruikers gevonnist. De Haagsche rechtbank veroordeelde gis teren een automobilist en een motorrijder wegens het veroorzaken van dood door schuld. De auto-bestuurder had op 28 Dec. van het vorig jaar bij Sassenheim een wielrij der aangereden, waarbij deze doodelijk ver wond werd. Verdachte kreeg twee weken hechtenis. De 23-jarige motorrijder maakte een voet ganger tot slachtoffer. Op een regenachti- gen avond raakte beklaagde's bril beslagen en hierdoor werd hem het uitzicht beno men. Het rijbewijs van den jongeman werd voor 1 jaar ingetrokken; bovendien werd f 75.boete, subs. 25 dagen hechtenis ge vorderd. ZATERDAG 19 MAART 1938. Hilversum I. 1875 en 415,5 m. VARA-uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.S0 —8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor Arbeiders in de Continubedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.451.45 VARA-Orkest. 2.00 Lezing. 2.15 Solistenconcert. 2.45 Gramofoonmuziek. 3.15 Schaakpraatje. 3.30 Residentie-orkest en solist. 4.30 Esperanto-uitzending. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.00 Vervolg concert. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel. 6.30 Jubileum-uitzending van de A.J.C. 7.00 Filmland. 7.30 Causerie „Bijbelvertellingen". 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 VARA-Orkest, Esmeralda-Septet en solist 9.15 „En nu... Oké". 10.30 Berichten ANP. 10.40 Cor Steyn's accordeonorkest. 11.15 Berichten. 11.2012.00 Gramofoonmuziek. KRO-uitzending. 8.009.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Hoogmis. 11.15 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest. (1.00—1.20 Gramofoon muziek). 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.00 Kinderuur. 4.00 KRO-Melodisten en solist. (4.45—5.00 Gramofoonmuziek. 5.30 Esperanto-nieuws. 5.45 De KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Huishoudelijke schulden en hoe Meneer, Mevrouw en de Rechter daarover denken". 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 Gramofoonmuziek. 9.00 KRO-Orkest en gramofoonplaten. 10.00 KRO-Melodisten en solist.. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Internationale sportrevue. 10.5512.00 Gramofoonmuziek. FEUILLETON. DOOR Chris sprak geen woord meer. Hij wist dat een bedoeling lag achter elk woord, dat Pax sprak, en hij had absoluut genoeg van het ge heele geval. De zaak, die zoo luchthartig be gonnen was, had zich ontwikkeld tot iets dat hij niet meer in zijn macht had, en in zijn onderbewustzijn voelde hij zich opgelucht door de snelle maatregelen, die tot zijn bevrijding genomen waren. Hij was zichzelf niet meer meester in Yvonne's tegenwoordigheid, en die onweerstaanbare bekoring, die zij op hem uit oefende, verontrustte hem. Hij was nooit te voren op een dergelijke wijze geboeid geweest, en de kracht van zijn eigen hartstocht ver schrikte hem. Het was nooit mijn bedoeling ge weest zich als een schoft te gedragen, zooals hij het zelf zou betitelen, en het besef, dat hij zich daartoe onweerstaanbaar gedrongen voelde, was vreemd en verwarrend. In zijn kalme oogenblikken walgde h\j van zichzelf, en hg was er zeker van, dat Pax dit ook zou doen. Maar op andere tijden verzette zich zijn opstandige ziel hartstochtelijk tegen den dwang der omstandigheden, en zijn hopeloos verlangen naar de verboden vrucht liet hem geen rust. Wakend en slapend zweefde haar verlokkend beeld hem voor den geest, zoodat hij zich bij tijden opgezweept voelde tot een machtelooze woede, die hij slechts met de uiterste inspanning beheerschen kon, Pax' ingrijpen voelde hij als een pijnlijke operatie, waarvan hij de heilzame gevolgen begreep. Het wegsnijden van de aangetaste weefsels zou het pijnlijkste proces worden, dat hij ooit had doorgemaakt, maar hij was nog niet zoo verblind, dat hij inzag dat er geen andere weg voor hem open lag. Hij zou ondra gelijk moeten lijden maar voor hem en Yvonne beteekende het een middel tot redding, waartoe geen van beiden de wilskracht had om er zonder steun hun toevlucht toe te ne men. De dwang, die op hem uitgeoefend werd, was, hoe onwelkom ook, de eenige helpende factor. Hij had het zichzelf herhaaldelijk ver weten, dat het zeer zeker schuldig van hem was, dat hij niet dadelijk zijn heil in de vlucht had gezocht. Maar inplaats daarvan was hij gebleven en had zijn zelf-respect en alles waar hij prijs op stelde in de waagschaal gesteld, om de vrouw van een ander in de armen te kunnen sluiten, welk geluk hij nooit langer dan eenige gestolen oogenblikken zou kunnen genieten. En nu was de vergelding gekomen. Hij zou zijn straf moeten ondergaan, en dat gaf hem in zekeren zin een gevoel van voldoening. Hij wist, dat hij die straf verdiende en wilde ook geen enkele poging aanwenden om er aan te ontkomen. Als Pax hem met de rijzweep had willen afranselen, zou hij dat aangenomen heb ben als een daad van zuivere rechtvaardigheid. Maar het eenige ondragelijke was de mogelijk heid dat hij ook Yvonne had doen lijden. Dat liet hem nacht noch dag rust. Yvonne was te mooi om te lijden, zij was als een wezen van een andere wereld. De lage intriges van deze aarde moesten haar onberoerd laten. Hij kon de gedachte niet verdragen, dat zij het mik punt zou worden van menschelijke critiek. Zij was van een verfijnde volmaaktheid een wezen uit een hoogere sfeer. En daarin lag zijn eenige troost. Het was mogelijk dat Yvonne bulten het bereik stond van het lijden dezer wereld. Het was mogelijk dat zij nog te onschuldig en te kinderlijk was om te lijden als andere vrouwen leden, en dat zij in staat was om het als iets leelijks onbewust van zich te laten afglgden. Hij hoopte met zijn geheele hart dat het zoo was, hoewel de verachting, die uit Pax' opvatting van de zaak bleek, hem zeer hinderde. Maar Pax kon het niet weten, hij had zich nooit aan liefdesaangelegenheden gewaagd. Hij hield te veel van zijn beroep om onder den invloed van vrouwelijke bekoorlijk heden te geraken. Men kon van hem niet ver wachten dat hij den toestand begrijpen zou. Maar hij had zich een waar vriend betoond en Chris was hem zoo dankbaar als zijn wan hoop hem toeliet te zijn. Hij zou den volgenden morgen met zonsop gang vertrekken, en daar hij geen afspraak met Yvonne gemaakt had om te gaan paard rijden, zou zij hem niet verwachten. Maar zij waren van plan om 's middags op de club te gaan tennissen, en dat feit bezwaarde hem. Maar toch kon hij er zich niet toe brengen, af scheid van haar te nemen. Als hij het persoon lijk deed, voelde hij, dat hij niet op zijn zelf- beheersching kon vertrouwen, en als hij schreef, wist hij, dat zijn brief krenkend hard zou moeten zijn, of hij zou zijn hartuitstorten en zijn gevoelens dus onherroepelijk verrader. Hij zou haar een boodschap kunnen zenden door Pax, maar hiervoor schrikte hij terug. Pax was een goede kerel, maar hopeloos prozaïsch. Een mondelinge afscheidsgroet zou uit zijn mond klinken als een of ander wette lijk document. En dus koos hij den gemakkelijksten weg, terwijl hij zich zelf er om verachtte, en onge twijfeld zou ook Yvonne hem verachten, als zij hem tenminste nog een gedachte waardig keurde. Misschien, als hg weg was en de herinnering aan haar eenigszins vervaagd en minder schrij nend was, zou hg haar schrijven en haar zijn overhaast vertrek uitleggen. Ten slotte zou het haar niet werkelijk treffen. Dat had Pax gezegd en Pax had altijd gelijk. Lusteloos begaf hij zich naar zijn kamer, waar Peters bezig was met de laatste voor bereidingen voor zijn tocht, want zooals deze trouwe dienaar beweerde, men kon aan die zwarten niets overlaten, vooral niet het in pakken der geweren. Een van die geweren was het eigendom van Pax, en dat verklaar de voor een groot deel de bezorgdheid van Peters, maar toch betuigde Chris hem zijn dankbaarheid. „Dat is geschikt van je, Peters. Jammer, dat je niet mee gaat." „O, ik voel niet zooveel voor de jacht, mijn heer," zei Peters, die zijn geluk niet gekend had als hij Pax op jacht had mogen verge zellen. „Tien tegen een dat U geen tijger te zien krijgt." „Ik verwacht ook niet anders," zei Chris somber. „Maar schieten zal ik iets, dat beloof ik je. Ik ben belust op bloed." Peters keek hem aan met een slimmen, be grijpenden blik, waaruit een bedekte sympa thie sprak. „Dat is goed gesproken, mijnheer," zei hij goedkeurend. „Er is nog ander wild dan voor den jongen officier. Een man had ook geen kans als hij eenmaal in de netten der schoone sekse gevangen was, maar met kapi tein Pax achter zich zou de luitenant zich wel weten te redden. Peters' vertrouwen in zijn meester was onbegrensd. Hij kon het opne men tegen de geheele wereld, vond Peters; dus luitenant Markham zou zeer waarschijn lijk met vliegende vaandels uit den strijd te voorschijn komen. Tot zoover gingen Peters gedachten naar den jongen Markham, toen gaf hij zijn volle aandacht aan het feit dat hij moest zorgen, dat Hakim met zijn vuile han den van de geweren afbleef. HOOFDSTUK Vin. De liefdesdrank. Yvonne was alleen. Claire was naar Kapoo vertrokken en het huis was vreemd ledig zon der haar. Het was brandend heet buiten en de zonneschermen waren gesloten. De punkah zwaaide heen en weer met een licht krakend geluid. Het was het warmste uur van den middag. Yvonne lag op een rustbank, met ge- illustreerde tijdschriften om zich heen ver spreid, en een doos met sigaretten op een laag tafeltje naast haar. Haar gezicht, gekleurd als een schitterende exotische bloem, vormde een in het oog vallend contrast met haar neu traal getinte omgeving. Haai slanke gestalte was gehuld in een doorschijnende gele sjaal, die haar bedekte als een los gedrapeerde sluier. Haar verblindend blanke armen lagen boven haar hoofd op het kussen. Zooals zij daar lag vormde zij het middelpunt van een verfijnd oostersch schilderij. De hitte, die Claire van al haar levenslust beroofd had, scheen aan Yvonne nieuwe kracht gegeven te hebben. Dagelijks scheen haar schoonheid toe te nemen, dagelijks voelde zij zich meer ontvankelijk voor al het goede, dat het leven haar zou kunnen bieden. Het voor uitzicht van betrekkelijke eenzaamheid drukte haar niet. Zij had met lachende gelijkmoedig heid afscheid van Claire genomen en was vol komen tevreden, hoewel zij bijna den geheelen dag alleen was geweest. Ten slotte zou de hitte v~n den dag spoedig voorbij zijn, en dan kon zij naar de club gaan, waar zij zou ten nissen met Chris, wat altijd een bijzonder ge noegen was. Zij had Chris den geheelen dag niet gezien, maar zij hadden allerlei plannen gemaakt en zouden bij maanlicht een rit ma ken langs den weg naar de tempel-ruïne. Zij zouden misschien zwervers ontmoeten, maar Yvonne was niet bang. Om een korten tijd van de Engelsche gemeenschap bevrijd te zijn, dat was de hoofdzaak. Verdwaalde kogels troffen zelden, en zij had een vast geloof in haar ge lukkig gesternte. Tot nu toe had het leven haar nooit voor onoverkomelijke moeilijkheden geplaatst. Daar was Guy natuurlijk maar hij bewoog zich slechts op den achtergrond van haar gedachten en was bij afwezigheid spoedig vergeten. Zij had Guy nog nooit ten volle gepeild, en, op een of twee gelegenheden uitgezonderd, had zij het steeds veilig gevon den zijn woede-uitbarstingen te negeeren. Haar huwelijk was een teleurstelling geworden, maar dat waren de meeste huwelijken, dus het was nutteloos daarover te tobben. Er was genoeg, dat het leven de moeite waard maakte. Er waren tal van genoegens, tal van aanbidders en... Chris was er. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5