fe preinhbmrten Vroolijke incomste Hr. Ms. „Gelderland"' De samensmelting van de VVV „Texel" en de VVV „Mooi Texel" Zaterdag 19 Maart 1938 Vierde Blad RVetwo r m pjes Wat geven de bioscopen WMe fëioAca&p: Ju^yti-JAeaieJï: Propaganda-actie F Mersche Korfbalclubs Texelsch nieuws De visscherij op Texel Hl SHS asm Belangrijke gebeurtenis bij het Texels Fanfarecorps Texel Burgerlijke Stand Ongeval bij de duinbeplanting huidonzuiverheden en puistjes ROL doet ze verdwijnen! Gebruikt bij gelaatsverzorging witte Purol. Poos 30en 60ct. Bij Apothekers en Drogisten. HEINZ RÜHMANN als „De Model Echtgenoot". (Rialto-theater.) Pe voorstelling, die Vrijdagavond in de Witte Bioscoop gegeven werd, was dien avond speciaal voor de buren van den heer Van Twisk in de Koningstraat. En we kunnen niet anders zeggen dan dat het buitengewoon goed verzorgd was. Het voorprogramma bestond uit enkele korte filmpjes, waarvan vooral de gekleurde teekenfilm heel aardig was. Als bizondere attractie werd nog vertoond een oude journaalfilm over verschillende ge beurtenissen uit Den Helder, o.a. het bezoek van H. M. de Koningin aan Den Helder voor de onthulling van het monument op het Helden der Zeeplein. Tijdens de pauze verscheen Mevrouw en de heer Van Twisk zelf in de bioscoop. Zij werden toegesproken door den oudsten bewoner van de Koningstraat, den heer Schlahmilch, die den jubilaris en zijn vrouw namens de bewoners van de Koningstraat complimenteerde en hen een bloemstuk en zilveren tafellichtaansteker aanbood. De heer Van Twisk antwoordde hier op kort maar krachtig met een „Lang leve de Koningstraat". Na de pauze kwam de hoofdfilm „Wee Willie Winkie" met als hoofdpersoon de bekende speler Victor MacLaglen en de kleine Shirley Temple. De film speelde in Britsch-Indië, waar een garnizoen Schotsche Hooglanders veel te verduren heeft van de aanvallen der roofzuch tige Indiërs. Het is de kleine Shirly, die kans ziet om een verzoening tot stand te brengen tusschen den leider der opstandelingen en den Commandant van het fort, haar grootvader. Het is vooral het spel van Victor MacLaglen, die in zijn rol als de ruwe sergeant Mac Duff de film tot een geslaagd geheel maakt, waarin zoowel komische als spannende gebeurtenissen voorkomen. De heer Van Twisk kan er van verzekerd zijn, dat hij zijn buren een prettigen avond be zorgd heeft en dat zij voldaan huiswaarts keerden. Een eerste klas jubileum-programma. Benjamino Gigli zingt. oO de Tivoli deelt in de Jubileumssfeer en dat blijkt wel in de eerste plaats uit het alles zins verzorgde programma. Van Metro Goldwyn draaide voor de pauze „Tusschen 5 en 6". Een aardige, vlot gespeelde film, waarin Loretta Young, Franchot Tone, Lewis Stone en diverse andere eerste klas sterren een hoofdrol vervullen. Het is niet gemakkelijk deze film onder een zekere klasse te rangschikken. Het is geen thriller, geen tragedie, geen humoristisch pro duct en toch zit er van iedere genre iets in verwerkt en dit is wel een van de voornaamste aantrekkelijkheden. Juist de buitengewone af wisseling in het scenario maakt er een geheel van ,dat een ieder zal kunnen waardeeren. Loretta Young, die de laatste jaren tot een zeer populaire ster is geworden, geeft in het vertolken van de haar toebedeelde rol weer bljjk van een buitengewoon goed aanvoelen van de moeilijke punten en door het uitste kende tegenspel van Franchot Tone wordt haar dit zeer vergemakkelijkt. Lewis Stone, die reeds diverse kruisjes ach ter den rug heeft en zijn glorietijd, denken we slechts aan „De Patriot", heeft gehad, bljjft toch altijd nog iemand van een opvallende per soonlijkheid, die juist door de eenvoudige on opgesmukte wijze van optreden meer bereikt dan anderen met een levendig gebarenspel. De Zanger van Hare Hoogheid. Het was dan na de pauze, dat Benjamino Gigli op het witte doek verscheen. We kunnen over de kwaliteiten van dezen Italiaanschen tenor gevoegelijk zwijgen. Het is een feit, dat de zang het moet doen, als speler kunnen we Gigli niet onder de besten rangschikken. Maar het is eveneens een feit, dat juist door zijn zang de bezoeker van Tivoli voor de volle honderd procent van begin tot eind van de film wordt geboeid. Het zuivere ver dragende geluid, de groote gemakkelijkheid, waarmee deze tenor zingt, het warme timbre, het is overweldigend. Het scenario van de film heeft de bijzondere aandacht gehad, vandaar dat niet alleen wat zang betreft dit product onder de besten mag gerekend worden, maar dat tevens de inhoud mag bogen op een buiten gewone verzorging. De „looden verrader" zat geboeid aan den geus!. Overgroote be langstelling. Gistermiddag tien minuten over half vier is Hr. Ms. „Gelderland" behouden van haar reis naar West-Indië in onze haven weergekeerd en is dadelijk naar de werf gevaren, waar het „kustverdedigingsschip" voor de normale revisie gaat dokken. Het is een vroolijke incomste geweest, na een afwezigheid van eenige maanden! Reeds Don derdagavond was het pantserdekschip op de reede gekomen, waar het in de donkerte met de lichten lag te knipperen, doch waar het gedoemd was te blijven liggen tot den volgen den dag, zelfs tot in den namiddagDat was wel sneu voor de opvarenden, vooral voor de thuisvaarders, voor hen die er een „term" van twee en meer jaren in de West op hebben zitten. Maar nu is dat leed alweer geleden, ook het leed van de moeders en vrouwen en kinde ren, die, sommigen jaren, anderen maanden, de aanwezigheid van haar zoon, man of vader had den moeten ontberen. En welk een geduld heb ben zij gistermiddag nog moeten uitoefenen, aleer zij haar Jan of Piet konden omhelzen! Tusschen twee en drie uur zou de „Gelderland" de haven binnenloopen, zoo had de Heldersche Courant gemeld en zooals altijd was zij ook in deze goed geïnformeerd. Wat een wonder dus, dat ze met z'n allen al om half twee aan de haven waren. Verbeeld je eens, dat de com mandant een half uurtje vroeger het anker zou laten lichten, dan zouden ze dat altijd ontroe rende moment van de binnenkomst missen. En dus zag het om half twee al zwart van de men- schen. Niet alleen van verwanten der opvaren den, neen, daar waren ook honderden nieuws gierigen, die dit keer extra nieuwsgierig waren. Twee officieren, een onderofficier en een matroos van de „Gelderland" hadden immers in een donkeren Indischen nacht „ingebroken" bij een groote bank en hadden daar het aloude scheggebeeld van de „Van Alphen" geroofd en in triomph naar boord gevoerd. Dat beeld, die haast legendarisch geworden „looden -verrader", was, een zeer lange marine traditie getrouw, door de „Gelderland" weer naar Holland gebracht, waar hij in zes tien tallen jaren niet was geweest. Ten teeken van triomph zou de verrader, geboeid aan de „geus", de haven binnengebracht worden. En ctót wilde men zien (wie weet, welke voorstel lingen men zich wel van het ding gemaakt heeft!). En men wachtte. Twee uur, half drie, de „Gelderland" manoeuvreerde wat voor de haven, doch deed verder niets. Het zonnetje was intusschen schuil gegaan achter grijze regenwolken en de wind, die uit het Westen kwam, deed zich gelden. Het werd koud. Hier en daar trappelde men van ongeduld. Kinder neusjes zagen blauw van de kou. Kragen gin gen op en zakdoeken kwamen te voorschijn. De Stafmusici wachtten al evenzeer met Jobs geduld, maar de „Gelderland" kwam niet. Drie uur, half vier, nog niets. Daar ging echter op de pier de bekende blauwe vlag in de mast: nu zou er dan een einde aan het wachten komen. De aankomst. En ja hoor, nog een laatste draai en nu lag de „Gelderland" met den steven naar de haven. Zware rookwolken uitstootend, stevende zij nu op de haven af; eenige oogenblikken duurde dat opstoomen slechts, toen was Hars- sens bereikt. Daar zette de Stafmuziek reeds het Wilhelmus in, na het spelen waarvan aan boord druk met petten gezwaaid en hoera ge- loepen werd. Het eerste contact was er en het is altijd aardig om te zien, hoe moeders haar best doen om „pappie' het kroost te laten zien opdat deze zich kan overtuigen, dat zij niet ge jokt had, toen zij schreef, dat Marietje en Jantje zoo lekker gegroeid waren Intusschen hadden zij, die geen familie aan boord hadden, echten schik in den looden ver rader, die, zooals men aan boord beloofd had, inderdaad aan de geus bleek te zitten. Een groot geel beeld, de buste van een mensch uit de zeventiende eeuw. Ziedaar, de zoo fel be geerde trophee, om welker bezit zelfs officie ren voor „inbrekers" waren gaan spelen Een ieder had schik in het geval, niet in het minst de officieren en hun dames, die van Wierhoofd af, de binnenkomst gadesloegen. Waarlijk, gezien de belangstelling, is de tradi tie waard gehandhaafd te worden. Straks zal een ander oorlogsschip den verrader weer naar de firma Maduro brengen, waarna ér door op varenden van andere marineschepen opnieuw jacht op gemaakt zal worden. Intusschen voer de „Gelderland" voorbij de „Java", aan boord waarvan gejoeld werd, en lang3 het Wachtschip naar de sluis, waar een compacte menschenmassa stond om opvaren den en scheggebeeld van dichtbij te zien. Zoo als men weet, kan men zich hier gemakkelijk met de opvarenden verstaan en daarvan werd, al dan niet „clandestien", nogal gebruik ge maakt! Dadelijk voer de „Gelderland" de werf op en was een einde gekomen aan een vlotte reis, waaraan zoowel de commandant, overste P. B. M. van Straelen, als. de jongste licht matroos minstens één leuke herinnering zal be waren! Filmavond en demonstraties. De drie plaatselijke korfbalclubs „E.L.T.O.", „H.K.C." en „K.V.D.H." zullen hedenavond en morgen trachten de belangstelling voor de korfbalsport hier ter stede te vergrooten. Hiertoe wordt heden in Café Centraal, Ka- naalweg, een filmavond gehouden, waar o.m. films gedraaid worden van een westrijd Hol landBelgië, Noord versus Zuid, korfbal in Indië, en een film over korfbaltraining. Daar na zal onder leiding van den heer Ledeboer uit Schiedam een gedachtenwisseling worden ge houden over Tactiek en Techniek in het korf- balspel. Zondagmorgen 9 uur zal op het terrein van H.K.C. aan de Sportlaan een technische les gegeven worden. Zoowel voor den filmavond als voor de velddemonstratie zal geen entrée gevraagd worden. Een unieke gelegenheid dus voor de Heldersche korfbalspeler(sters) om waardevolle ervaringen op te doen. Men zie de advertentie in dit blad. Een strtjd van jaren elndeljjk be slecht. Voor een goede en doel matige propaganda ls de samen voeging van de vereenlglngen zeer gewenscht. De mogelijkheid, dat de beide vereenl- gingen ter bevordering van het vreemde lingenverkeer op Texel zich zullen ver eenigen, is dichter genaderd dan ooit tevoren. Voor de versterking van de propaganda is dit van groote beteekenis en het is te hopen, dat zoowel de besturen als leden, de kleine grieven, die meestal de fusie verhinderden, op zij kunnen zet ten, om het gemeenschappen; k doel te bereiken. Een goede intensieve propa ganda voor Texel. De geschiedenis van de beide vereenl glngen is een geschiedenis van lang- durigen strijd, strijd niet om groote din gen, maar meest om futiliteiten. Het begin van de propaganda. Het is ongeveer 12 jaar geleden, dat op initiatief van burgemeester Oord besloten werd een Vereeniging voor vreemdelingen verkeer op te richten. In het begin van haar bestaan werd er actief gewerkt, doch zooals het dikwijls gaat, er trad na eenigen tijd ver slapping in, het „heilige vuur" werd gedoofd en van propaganda werd niet veel meer ge merkt. Dat verdroot de pensionhouders te De Koog, die het meeste belang hadden bij de propaganda. Zij besloten tot de oprichting van een eigen vereeniging, die speciaal de belangen van De Koog zou behartigen. Zoo werd naast de V.V.V. „Mooi Texel", de V.V.V. „Texel" geboren. De oprichting van deze vereeniging was voor de bestaande vereeniging te Den Burg, de blaasbalg om het vuur opnieuw te rakelen. Evenwel, De Koog wilde niet meer terug in „Mooi Texel". Vroegere pogingen tot fusie. Vijf jaar geleden werd besloten om weer gemeenschappelijk op te trekken, doch na een jaar van samenwerken, kreeg het bestuur van De Koog kwestie met zijn leden, met gevolg, dat het bestuur en bloc aftrad en overging naar „Mooi Texel". Uit de overblijvende leden werd echter een nieuw bestuur gevormd en opnieuw werkte De Koog zelfstandig voor de belangen van zijn pensionhouders. In de laatste vier jaren werden verschillen de pogingen aangewend om tot een fusie te komen, maar telkens strandden de pogingen op ondergeschikte punten. Nog vorig jaar werd door de beide besturen een bijeenkomst belegd, maar opnieuw zonder resultaat. Twee weken geleden deed een der bestuurs leden van „Mooi Texel" opnieuw een voorstel tot samenwerking.De vereeniging te De Koog telt momenteel 49 leden. Deze vereeniging voelt zich vrij'sterk en geeft b.v. ieder jaar een eigen gids uit, in een oplaag van 2000 exemplaren. Komt de fusie dus tot stand, dan is dat niet het gevolg van bloedarmoede van de Kooger-vereeniging, maar uitsluitend, om dat men de beteekenis van het gemeen schappelijk optreden voelt. Voorwaarden van de fusie. Een van de voorwaarden, die „Mooi Texel" voor de samenvoeging heeft gesteld was, dat het heele bestuur van „Mooi Texel", de leiding zou krijgen van de gefusionneerde vereeni ging, die den naam zal dragen van V.V.V. „Texel". Op deze voorwaarde wilde De Koog echter niet ingaan en men is nu dan ook besloten om eenige bestuursleden van De Koog, waar schijnlijk de heeren Daalder en Michels, in de nieuwe vereeniging te benoemen. Voor de leden van De Koog zal de voor hen bestaande contribtieregeling worden gehandhaafd. Woensdag nu zal een ledenvergadering wor den gehouden van „Mooi Texel" en Donder dag daaropvolgende zullen de leden van de V.V.V. „Texel" hun stem uitbrengen over het voorstel. Men verwacht dat tot de fusie zal worden besloten. In het belang van Texel is dit te hopen. De persoonlijke belangen moeten opzij gezet worden voor het groote belang, dat men met deze fusie beoogt: Texel nog meer bekendheid te geven naar buiten en het vreemdelingenverkeer nog sterker aan te moe digen. De kottervloot werpt gunstige resul taten af. De kustvisscherjj is be droevend. We schreven gisteren over het toenemend vischgebruik op Texel, mede tengevolge van de gevoerde propaganda. In hoofdzaak betreft die toename het meerder gebruik van haring. Ook met de visscherij, althans de vis scherij met de kottervloot, gaat het crescendo. De moderniseering van de Texelsche visschervloot werpt nog steeds z(jn nut af. Er worden uitstekende besom mingen gemaakt, dank zij de buiten gewone kennis van het personeel van de schepen en het harde werken van de geheele bemanning. Zonder overdrijving mag gezegd worden, dat de Texelsche kottervloot de élite van de visschers aan boord heeft. Met de kustvisscherij is het even bedroe Een foto, genomen tijdens het feest in het Marine-paleis te Kopenhagen. Van links naar rechts: Hr. Ms. Gezant en gevolmachtigd minister H. W. G. M. Ridder Huyssen van Kattendijke, de kapitein-luitenant ter zee en commandant van de „Java", L. F. Klaassen en Vice-Admiraal H. Rechnitzer, Chef van de Deensche Marine. vend gesteld als in Den Helder. En de vraag mag gesteld: „Wanneer komt er eindelijk steun voor de kustvisschers die door de afslui ting van de Zuiderzee gedupeerd zijn?" Het duurt wel lang voor dat er recht ge daan wordt aan de kustvisschers en al ver liest men den moed nog niet, het is toch wel eens om moedeloos te worden. Afscheid van den heer Joh. Dol als Directeur. Men schrijft ons: Wie eenigszins op de hoogte is met den gang van zaken van Tex. Fanfarecorps, zal bij de onlangs gehouden Jaarvergadering, waarbij drie van de oudste bestuursleden zich niet meer beschikbaar stelden, wel veronder steld hebben, dat er iets haperde in het corps. Bij de deze week gehouden ledenverga dering werd door den Voorzitter, namens het bestuur het voorstel gedaan om vrij willig eenige sporten af te dalen. Hij acht het niet verantwoord en niet mogelijk on der de huidige omstandigheden, met daar bij telkenjare terugkeerende finantieele tekorten en de steeds grootere moeilijk heid om die tekorten te dekken om op den huidigen voet door te gaan. Bij de hierover gehouden besprekingen werd gevraagd of het bestuur dan geen kans zag. om b.v. door het houden van een fancy-fair dat tekort weg te werken. Het bestuur achtte dit wel mogelijk, doch door het wegwerken van het tekort zijn we er niet. Ons corps telde voor eenige jaren 25 tot 30 leden en thans nog slechts 15 oudere leden en 6 jongens. De belangstelling voor onze muziek wordt steeds minder, ook voor de winteruitvoeringen. In de eerste plaats moeten we trachten de belangstelling van de burgerij terug te winnen door meer lichte en voor de toehoorders begrijpelijker muziek te geven, vooral meer populaire muziek. De leden achten het beter vrijwillig terug te stappen dan lijdelijk af te wachten, dat een niet af te wenden moreelen en muzikalen val. geschiedt. Ook meerdere oudere leden, achten dit de eenige mogelijke oplossing. Hoewel dit ver moedelijk de eenige weg is, wilden enkele leden toch niet met het corps, dat zij hadden helpen groeien, weer afdalen. Het corps mist daardoor eenige leden met 25 tot 40 dienstjaren, het mist nu ook zijn kranigen directeur, den heer Joh. Dol, die 5 jaren het gezelschap ge leid heeft en muzikaal heeft opgevoerd op het hooge peil der eere-afdeeling. Dins dagavond heeft de heer Dol afscheid ge nomen van de scheidende en overblijven de leden', waarbij hem hartelijk dank werd gebracht voor zijn leiding, zijn moeite cn vooral voor de muzikale op voeding van het corps. En nu... Tex. Fanfare gaat niet bij de pak ken neerzitten en gaat door onder de leiding van een der leden, den heer A. Vonk (die zich op verzoek van het bestuur, belangeloos be- Ned. Herv. Gemeente. Den Burg v.m. 10 u. Ds. Visser. Den Hoorn v.m. 10 u. Ds. Moen. Oosterend v.m. 10 u. Ds. A. W. Kok. De Waal v.m. 10 u. Ds. v. 't Hooft. De Cocksdorp v.m. 10 u. Ds. Salm. De Cocksdorp, 7.30 u. Ds. Visser. Zendingsbijeenkomst. Lichtbeelden. Z d.-E i e r 1 a n d n.m. 3 u. Ds. Salm. Oudeschild n.m. 7.30 u. Ds. Scholte. Doopsgezinde Gemeente. Den Burg v.m. 10 u. Dr. Vis (Doop). Den Hoorn v.m. 10 uu Ds. Smidts, van Den Helder. Geref. Kerk. Den Burg v.m. 10 u. geen dienst (Kerkbua naar Oosterend). N.m. 3 u. Candidaat Wouda. Oosterend v.m. 10 u. Ds. v. d. Leer (Be diening H. Avondmaal). N.m. 3 u. Ds. v. d. Leer. Geref. Kerk H.V. Oosterend v.m. 10 u. en n.m. 3 u. Ds. E. Kok. Biduur v. h. gewas. Leger des Heils. Zaterdagavond 8 uur Straatzang. Zondagmorgen 7 uur Bidstond. Zondagmorgen 10 uur Heiligingssamenkomst. Zondagmiddag 4 uur Openluchtsamenkomst. (bij goed weer). Zondagavond 8 uur Verlossingssamenkomst. Jeugdsamenkomsten. Zondagmorgen 9 uur Handleiding. Zondagmorgen 12.30 Compagniesamenkomst. Zondagmiddag 5 uur. Heilsamenkomst. schikbaar stelde). Texelsch Fanfarecorps doet thans een beroep op de burgerij van Texel en op de jongelieden. Politie. Gevonden: Een gouden broche, een vul pen, een autokussen en 1 heerenrijwiel. Van 12 t.m. 18 Maart 1938. GEBOREN: Cornelis Martinus, z.v. C. Vee- ger en H. Witte; Franciscus Josephus Maria, z. v. J. J. J.M. van Beem en F. A. M. Braun; Joannes Franciscus, z. v. J. F. van Tongelen en C. Beckers; Jacoba en Immie, dochter v. L. F. Bremer en F. Vlaming. GETROUWD: A. Hemelrijk en M. J. Dek ker; D. J. Roeper en M. Nauta. Dezer dagen heeft bij de duinbeplanting bij De Koog een ongeval plaats gehad, dat be trekkelijk goed is afgeloopen. Een der plant- jongens wierp vanaf een duin een schop om laag, die door den wind van richting veran derde en juist terecht kwam op het hoofd van een der arbeiders, die zich aan den voet van de duinen bevond. De man kreeg een grcote snijwonde, die evenwel geen levensgevaar op leverde. Dr. Boswyk verleende geneeskundige hulp.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 13