Volksstemming in het geheele Derde Rijk Mussert heeft „Ansohlusz"- neigingen 10 April als datum vastgesteld Op rechercheurs ingereden Critiek op-minister Slotemaker de Bruine WMunnen Post vluchten op Indië Jan van Kempen en Wals onderscheiden zich Lichting 1938 4600 man grooter Ook nieuwe Rijksdagverkiezingen „Geef mij nog eenmaal vier jaren tijd" vraagt Hitier Douane-personeel op Schiphol versterkt Pruimen'' om oud te worden PUBLICATIE Welkom vreemdeling! In zijn gisterenavond ln de zitting van den Rijksdag gehouden redevoe ring heelt de Fuehrer en Rijkskan selier aangekondigd, dat het gehee le rijk op 10 April met Oostenrijk deelneemt aan de volksstemming. Tegelijkertijd heeft Hitier tegen dien dag nieuwe verkiezingen voor den Rijksdag aangekondigd. ïn zijn redevoering zeide Hitier o.m.: Ik heb u laten bijeenroepen om u met een be wogen hart verslag uit te brengen over ge beurtenissen, welker beteekenis gij allen kunt verstaan. Bovendien moet ik u in ken nis stellen van besluiten, die het Duitsche volk en den Duitschen Rijksdag zelf betref fen. De Fuehrer gaf vervolgens een terugblik op de ontwikkeling van het nationaliteiten beginsel in de vorige eeuw. De wereldoorlog en zijn afloop hebben de Duitsche verdeeld heid vergroot en schenen bij al het andere ongeluk het leed van de scheiding der kost baarste bestanddeelen van de natie van het moederland te vereeuwigen. In plaats van het zelfbeschikkingsrecht der volken kwam de brutaalste nationale overweldiging van tal van millioenen Duit sche volksgenooten. Rechten, welke men den meest primitieven kolonialen stammen als natuurlijk toekende, werden een oude cultuurnatie op deze wereld onder even on houdbare als beleedigende motiveeringen onthouden. De talloozen enclaven, welke in Europa liggen, maken het ons gedeeltelijk eenvoudig onmogelijk een grensafbakening te vinden, welke de belangen van volk en slaat overal en in gelijke mate recht doet wedervaren. Er zijn in Europa staatkundige constructies, die het karakter van bewust en gewild nationaal onrecht zoo zeer in zich dragen, dat op den duur haar handhaving slechts mogelijk kan zijn door het brutaal ste geweld. Oostenrijk. Sprekende speciaal over Oostenrijk zegt Hitier dat de apostelen van het nieuwe Volkerenrecht, de verdedigers van het zelf- bestemmingrecht der- volkeren, welbewust Oostenrijk een zelfstandigheid opgedrongen, welke het niet begeerde, het daarmede een volkomen voor het leven onsrcschikte struc tuur opdringend. De economische nood was in overeenstemming daarmede af schuwelijk. Ik zeg dat niet, vervolgde hij, in de meening op de democratische „Weltbieder- maen.ner" daarmee indruk te maken, want ik weet, dat hun hart tegenover dereelijke dingen volledig ongevoelig is. Zij kunnen rustig toezien, dat in Spanje een half millioen menschen worden afge slacht, zonder dat zij daarbij ook maar in het minst bewogen zijn. Maar zij kunnen, zonder blozen, een even diepe verontwaar diging huichelen, wanneer te Berlijn of te Weenen aan een Joodschen ophitser een werkvergunning wordt ontnomen. Duitschland, aldus vervolgde Hl-t Ier, is nu weer een wereldmogend- heid geworden. Welke macht ter wereld zou. het op den duur rustig opnemen, wanneer voor haar poor ten een milliocnenmassa van tot het eigen volk behoorende menschen op de bitterste wijze wordt mishan deld? Er zijn hier oogenblikkcn, waarin het voor een zelfbewuste natie onmogelijk is nog langer gèduldig toe te zien. Berchtesgaden. Over de beruchte conferentie te Berchtes gaden sprekend, zegt Hitier, dat hij Schuschnigg in den diepsten ernst heeft uiteengezet, dat een regiem, dat elke wet telijkheid ontbeert en alleen door middel van geweld regeert, op den duur in steeds grooter conflicten zal geraken met den wil van het volk, dat recht tegenover zijn be doelingen staat. Ik stelde den heer Schuschnigg een weg voor, zegt Hitier. welke tot een geleidelijke binnenlandsche verzoening zou kunnen leiden, niet alleen tusschen de menschen in Oos tenrijk zelf. doch ook tusschen de •beide Duitsche staten. Ik maakte den heer Schuschnigg er evenwel op opmerkzaam, dat het de laatste poging zou zijn die van mijn kant in aanmerking zou komen, en dat ik vastbesloten ben, ingeval van het falen dezer poging de rech ten van het Duitsche volk in zijn geboorteland met die middelen te behartigen, welke op deze aarde vain oudsher slechts dan nog over gebleven zijn, wanneer het men- schelijke inzicht ontoegankelijk is voor het gebod der normale gerech- ti"heid. Ik heb den toenmaligen bondskanselier mijn hand gereikt, maar hij heeft die reeds in zijn eerste antwoord teruggestooten en nieer en meer bleek dat hij besloten was de overeenkomst te verbreken. De door hem HITLER. uifgebroedde volksstemming was niet alleen een aanslag tegen de tusschen ons gesloten overeenkomst, doch vooral tegen de meer derheid van het Oostenrijksche volk. Het nltimatum. Het ultimatum, waarover de wereld plot seling begon te klagen, bestond yit niets anders dan de harde verzekering, dat Duitschland een verdere onderdrukking van Duitsch-Oostenrijksche volksgenooten niet meer zou dulden en dat deze houding juist was, wordt bewezen door het feit, dat de geheele „Heimat" mij tegenmoet ijlde, zon der dat ook slechts een enkel schot en daar mede een enkel offer was gevallen. Dit ze ker tot het leedwezen van onze internatio nale vredesapostelen. De heer Schuschnigg en de zijnen kunnen den Heere God danken voor mijn ingrijpen, want dit heeft waarschijnlijk hem en tien duizend anderen het leven gered. Ik ben innig gelukkig dat ik mjjn ge boorteland in de groote volksgemeenschap heb kunnen voeren, niet als een met lijken en ruines bedekt veld maar ongeschonden en met overgelukkige menschen bevolkt, Italië. Met voldoening constateerde de Führer dat vele landen zich strikt afzijdig hadden gehouden, dit in afwijking van de onbe grijpelijke houding van enkele groote de- mocratiën. Speciaal noemde hij Italië waar mede de banden door de correcte houding van Mussolini thans sterker zijn toege haald. De grens van dit bevriende land zal ons immer heilig zijn. Hitier besprak vervolgens de reacties in Duitschland. Niet een enkel deel van ons volk, verklaarde hij, kan geroepen zijn door zijn toestemming de geweldige gebeurtenis van de uiteindelijke stichting van een waar lijk groot Duitsch volksrijk bevestigen. De volksstemming. Daarom moet op 10 April voor den eersten keer in de geschiedenis de geheele Duitsche natie aantreden en haar plechtige belijdenis doen. Niet 6K millioen zullen de vraag moeten beantwoorden, doch 75 mil lioen. Hiermede ontbind ik den Rijks dag van het oude Duitsche rijk en bepaal, dat de nieuwe vertegenwoor diging van Groot Duitschland moet worden gekozen. Daarvoor stel ik eveneens den tienden April als datum vast. Bij na 50 millioen stemgerechtigden van ons volk roep ik daarmede op, waarbij ik hun verzoek mij dien Rijksdag te schenken, waarmede het mij onder de genadigde hulp van God, onzen Heer, mogelijk zal zijn de nieuwe taken op te lossen. Weer vier jaren. Zooals ik in 1933 het Duitsche volk heb verzocht met het oog op de voor ons lig- genden arbeid mij vier jaren tijd te geven voor de oplossing van de groote taken, zoo moet ik thans voor den tweeden keer ver- zoeken: Duitsch volk, geef mij nog eenmaal vier jaren, opdat ik den uiterlijk thans vol trokken aaneensluiting tot zegen van al len ook innerlijk kan verwezenlijken. Na afloop van dezen termijn zal dan het nieuwe Duitsche volksrijk tot een onver brekelijke eenheid vergroeid zijn, vastge- voegd in den wil van zijn volk, politiek ge leid te worden door de natiönaal-socialis- tische partij, beschermd door zijn jonge weermacht, rijk in den bloei van zijn econo misch leven. Eén jaar geëischt. In den nacht van 15 op 16 November lie pen twee rechercheurs op de Prinsengracht te Amsterdam ter hoogte van de Egelan tiersgracht: met volle vaart kwam een auto recht op beide mannen aan, zij poogden den chauffeur te beduiden, dat hij moest stoppen, omdat zij alle reden hadden hem wegens een eerder op den avond begane overtreding aan te houden. De man gaf vol gas en de twee politiemannen ontsnapten ternau wernood aan een overrijding door opzij te springen. In het voertuig zaten drie mannen, en de recher cheurs meenden den bestuurder her kend te hebben. Hij werd later gearresteerd en in het huis van bewaring ingesloten, verdacht van poging tot doodslag. Gisteren stond de man voor de Amster- damsche rechtbank terecht. De rechercheurs herkenden verdachte niet pertinent als den bestuurder. De officier vorderde een jaar gevangenisstraf, met aftrek van twee maanden voorloopige hechte nis. De verdediger pleitte vrijspraak. Het verzoek tot invrijheidstelling wees de rechtbank, die op 1 April vonnis zal wijzen, af. Schereper controle op alle vlieg velden. THct toezicht op de vreemdelingen, die per vliegtuig ons land bezoeken, is sinds de jongste gebeurtenissen in Europa, aan zienlijk verscherpt. O.a. is het douanepersoneel op Schiphol versterkt met politiemannen van de gemeen te Haarlemmermeer. De vreemdelingen moeten nu, aldus de Tel., het doel van hun reis opgeven, alsook het adres waar zij zich hier te lande gaan vestigen. Op 4 April a.s. hoopt Cornelis Marfinus Siebert te Enkhuizen bijgenaamd „de ouwe Tilder". zijn honderdsten geboortedag te vieren. Hij is, aldus de Tel., nog zeer goed •er been en houdt zich nog geregeld bezig met het repareeren van horloges. Als recept om oud te worden geeft hij aan „pruimen" vroeg opstaan en wandelen. Het heele kabinet schuldig aan den noodtoestand bij het onder wijs? Het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bevat zetr veel critiek aan het adres van den minister. Sommige leden betreuren het, dat de Minister geen nieuwe bedragen eischt voor verbetering van het on derwijs, terwijl anderen zeggen, wei nig vertrouwen te hebben in dezen bewindsman. Het onderwijsbeleid der laatste jaren mist volgens de laatsten, elke groote lijn en is bij vooi'tduring nederwaarts gericht. Als een verzachting van de felle aanvallen op prof. Slotemaker de Bruine gelden de woorden van hen, die niet den minister, doch het geheele kabinet aansprakelijk stel len voor den toestand bij het onderwijs, met name de handhaving van de ongunstige leer- lingenschaal. Wat het „werkplan" van den minister be treft, merken eenige leden op, dat de voor genomen wettelijke regeling der onderwij zersopleiding wei tot een spoedige algeheele herziening der Lager Onderwijswet 1920 zal leiden. Van andere zijde wordt aangedrongen op herstel van de driejarige H.B.S. VIJF EN ZEVENTIG SIGARETTEN PER DAG. Voor de rechtbank te Chatham moest een veertien-jarige knaap terecht staan, omdat hij ingebroken had in een winkel en daar uit een aantal sigaretten ter waarde van 5 pond had gestolen. Toen hem door den rechter werd gevraagd, waar de sigaretten waren gebleven zeide hij, dat hij ze had opgerookt. Gemiddeld had hij vijf en zeven tig sigaretten per dag in rook doen opgaan. Daar tusschendoor rookte de jongen nog ettelijke sigaren. DENATURATIEVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN OOGST 1937. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale (naakt bekend, dat de denaturatievergoc- ding voor erwten van oogst 1937, welke zijn gedenatureerd in het tijdvak van 14 Maart tot en met 19 Maart 1938, fl.36 per 100 kg. zal bedragen voor groene erwten, door han delaren gedenatureerd en voldoende aan het standaardmonster van kwaliteitsklasse C, en f 0.85 per 100 kg. voor voedererwten, door telers gedenatureerd. De steunvergoeding voor veldhoonen van den oogst 1937. welke aan de daartoe ge- stelde eischen voldoen en door telers of 'landelaren zijn gedenatureerd in genoemd tijdvak zal f2.40 per 100 kg. bedragen. 's Gravenhage, 18 Maart 1938. (Advert.) Zesdaagsche van Parijs. Gisteren wijzigde zich in den loop van den dag het klassement herhaaldelijk, van de Hollanders zijn het vooral Jan van Kempen en Wals, die de sympathie van het publiek hebben. Telkens weer schiet Walske uit het peleton weg en dan is het voor de andere renners niet zoo gemakkelijk hem in te ha len! Zijn felle démarrages zijn zeer specta culair, hij wint graag een rondje, bovendien is Wals een vlotte jongen. Behoeft men er zich dan eigenlijk nog wel over te verwon deren, dat deze Hollandsche renner populair is te Parijs? Jan van Kempen. Veel bewondering wekken ook de fenome nale rushes van Jan van Kempen. Als Jan „gaat", dan staat het geheele veld stil. Als een kanonskogel cirkelt hij zoo nu en dan de piste in het rond en op zulke momenten lijkt hij ongenaakbaar. Denk nu niet, dat de Pijn en de Pel niets presteeren. Integendeel! De eerste komt er steeds beter in en wringt er al reeds sprint jes uit, zoo subliem als men ze te Parijs nooit te voren heeft aanschouwd. En Pelle- naars vult Jan van Kempen, door zijn oer kracht zoo prachtig aan, dat velen in deze renners de winnaars van de Zesdaagsche zien. Gisteravond om 11 uur was de stand: 1. KaersBilliet 138 p., 2. J. van Kempen- Pel lenaars 99 p., en 3 PijnenburgWals 86 p. Er zijn evenwel nog 4 koppels zonder ron- denachterstand. Spanning genoeg dus! Ook buitengewoon dienstplichti gen ingelijfd. In een heden verschenen legerorder deelt de minister van Defensie mede, dat bij Ko ninklijk Besluit het getal tot gewoon dienst plichtige te bestemmen personen voor de lichting-1938 is gebracht op 30.517 man, al- zoo 4600 man hoogcr dan aanvankelijk was bepaald. Het ligt in het voornemen om dit extra contingent dienstplichtigen als volgt in te deelen: Officiersopleiding: infanterie 22 man, compagnie geneeskundige troepen 13 man, veterinaire dienst: 1 man, regiment genie troepen 5 man, opleiding tot onderofficier administrateur infanterie 38 man, corps luchtdoel artillerie 5 man. De overigen: infanterie 3.849. man, regi ment wielrijders 16 man, corps motordienst Vertrek van Aankomet t« Band. 18 Mrt. Ibis Singap. 18 Mrt (heenreis) I Torenvalk Basra 18 Mrt. (heenreis) Valk Jodhp. 18 Mrt. (terugreis) Wielewaal I sinprap. 18 Mrt. (terugreis) I Jodhp. 18 Mrt, Bagd. 18 Mrt. Rang. 18 Mrt, Napels 18 Mrt. I Alex. 18 Mrt. Oehoe (heenreis^ De Pelikaan staat nog steeds te Rangoon. 106 man, corps luchtdoelartillerie 402 man regiment genietroepen eerste bataljon 43 man, corps pontonniers en torpedisten 20 man, zeemacht 2 man. Dit extra-contingent wordt gevormd uit jongelieden van de lichting 1938, die a s bui tengewoon dienstplichtige bij de land- of bij de zeemacht zijn ingelijfd en dus oor- spronkelijk alleen in tijden van mobilisatis of van oorlog zouden worden opgeroepen. Boerderij voor nieuwe pachten onbewoonbaar gemaakt, In het voorjaar verhuizen in Zuid-Limburg vele nieuwe pachters. Dat deze in hun nieuwe woonplaats niet altijd even vrien delijk ontvangen worden, bleek dezer dagen te Wahlwiller, toen daar de nieuwe pach ters arriveerden aan de oude hofstede „Lanterne". Toen zij met hun „karavaan" aankwamen, werden zij, aldus de Msb., opgewacht door de zoons der familie B., die gewapend met stokken en zwepen, hun den toegang trachtten te beletten. De nieuwkomers waarschuwden de poli tie, die de onruststokers uiteendreef. Toen men echter de boerderij betrok, ontdekte men .dat daar een geweldige verwoesting was aangericht. Alle sehoorsteenen waren volgepropt met zakken natte leem, stroo, oude kleeren enz., die zeer moeilijk te ver wijderen waren. De electrische leiding was •o.m. verwoest. De heele zaak is door den eigenaar in handen van de politie ge steld, ?oodat het laatste bedrijf van dit landelijk drama zich voor de rechtbank te Maastricht zal afspelen. Werklpozenbluf. Jij hier? En je vertelde me, dat jd elke morgen naar je bank gaat? Wat nu. Is dit dan geen bank. De Kaapkolonie bij Nederland? De Msb. schrijft: Ook het jongste nummer van „Volk en Vaderland" laait van geestdrift over „Oosen- rijks bevrijding" en loopt over van strijkages voor „de machtige figuur van den Oostenrij ker Adolf Hitier, wiens samenwerking met den grooten Mussolini Europa sinds 1935 heeft beschermd tegen een nieuwen Europee- schen oorlog, waarin de democratie Europa voor de tweede maal wilde storten." Wij ci- tecren, aldus het blad, heusch letterlijk! Met vette letters laat de heer Mus sert voorts afdrukken: „Wat Hitier deed voor alle Duitschers, willen wij voor ons volk doen." Men vraagt zich, aldus het blad, onwille keurig af, of de Utrcchtsche leider bijgeval van zins is, eerlang de Kaap-kolonie bij „ons volk" in te lijven. Voorloopig heeft hij zich bepaald tot een inval in Duitschland (van zijn plannen om den heer Hitier te imitee- ren droeg men daar blijkbaar nog geen ken nis), waar men hem te Duisburg-Ruhrort voor 500 „kameradenhet woord liet voeren. Over deze vergadering en hetgeen er op volgde, weet „Vova" te berichten: „Mussert was, komende van Klazie- naveen, de grens gepasseerd en naar Duisburg gereden, om ook onze in den vreemde wonende volksgenooten te doen beseffen, dat de nationaal- socialisten in Nederland opnieuw ten aanval trekken. De rede van den T.eider werd her haaldelijk door luide toejuichtingen onderbroken: nadat Mussert zijn re de had beëindigd, sprongen allen als óén man op en bereidden hem een ware ovatie. Telkens en telkens golf de het hou-zee der honderden door de zaal. De Leider maakte van de pauze gebruik om alle werkers uit kring 502 Duisburg de hand te drukken en zich jegens een groot aantal hun ner erkentelijk te betoonen voor het geen aan organisatie en propagan da werd verricht, waarbij hij te vens wenken gaf. op welke wijze de resultaten nog zijn te vergrooten. Aan 39 kameraden die aan een af- standsmarsch deelnamen werd voor hun prestatie een medaille uitge reikt. Bij zijn terugkeer naar Neder land ondervond Mussert aan de Ne derlandsche grens een eigenaardige belangstelling van de zijde der doua ne daarin nog bijgestaan door een wachtmeester der marechaussee en eenige manschappen. Niet slechts werden alle papieren, die onze Leider bij zich had zorgvuldig on derzocht, maar men liet hem bij dit onderzoek zelfs zijn schoenen uit trekken. Het is natuurlijk niet bekend, wat de heeren dachten te vinden; in elk geval vonden ze uiteraard niets. Dat er instructies uit Den Hang zijn gegeven, om Mussert dit offi- ciecle welkom in Nederland te be zorgen, valt uit dit „grens-inci- dent" echter wel op te maken. Na het onderzoek kon de Leider zijn reis voortzetten. Waarom mi nister Goseling zich plotseling zoo sterk interesseert voor het hoofd eener beweging, welke bijna een jaar geleden luidkeels als overleden werd uitgeluid, is ons niet duidelijk. Df is deze minister zich aan het oefenen, om straks de rol van den Noderlnndschen Schuschnigg te spelen?" Wat ons, besluit de Msb., niet duidelijk is, is de verwondering, waaraan de heer Mussert hier uiting geeft, omdat blijkbaar zijn gangen nauwkeurig worden nagegaan, /-oo hcelemaal ongemotiveerd is dat to<'h niet tegenover iemand, die van zulke groot» sche plannen vervuld is?

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2