ROODE STER De reorganisatie van de gemeente-reiniging voltooid Woorden van waardeering aan het adres van dedirectie JtyencUi Zaterdag 19 Maart 1938 Tweede Blad „De ratten- en muizenvanger" loopt uit zijn roer Een perfecte dienst Voorjaar 1938 Door 't gansche land: Rookers-Feest! fï! NIEMEIJER'S TABAK Hr. Ms. „Java te Kopenhagen Collecte blinden Burgerlijke Stand van Den Helder Verzendt en ontvangt Uw goederen per„ESONA" M.S.F.-cabaret Nog meer storm in de lucht Versche Koffie met room 15 ets. „De Toelast", Spoorstr. 9-11. Tel. 300 Gisteren is practisch gesproken de re organisatie van de Gemeente-reiniging voltooid, met de officieele indienststelling van de Hygiëa II, het nieuwste vuilnis transportschip van de G.R. In 1920 is met deze reorganisatie een aanvang gemaakt en na een geleidelijke mechanisatie, mag onze stadsreiniging zich er thans op be roemen eenig in Nederland, misschien zelfs in de wereld te zijn. Nergens kent men het systeem van vuilvervoer naar zee, terwijl de technische installatie van een en ander perfect genoemd mag worden. Woorden van dank en waardeering zjjn hiervoor gebracht aan het adres van den directeur van de Gemeente-Reiniging, den heer Maas, die niet alleen de leiding van dezen tak van dienst heeft, maar die zelf de ontwerper is, zoowel van het schip als van de technische inrichting van het Stortbuis. Hygiënisch en financieel van be teekenis. De mechanisatie van de Gemeente-Reini ging beteekent niet alleen hygiënisch een groote winst voor de gemeente, maar is ook financieel van beteekenis. Toen in 1920, on der den toenmaligen wethouder van publieke werken, den heer A. G. A. Verstegen, met de reorganisatie een aanvang werd gemaakt, waren er 60 menschen bij de G.R. werkzaam, terwijl per jaar een hoeveelheid vuil van 12000 M3 werd opgehaald. Nu is de hoeveel heid vuil gestegen tot 55000 M3 per jaar en het aantal menschen is gedaald tot 35. Der tien auto's zijn in dienst, terwijl nog een groote wagen in den maak is, waarmee niet minder dan 10 M3 vuil vervoerd zal kunnen worden. Wanneer de dienst nog op de oude wijze werd uitgevoerd, zouden er 110 men schen noodig zijn er 24 paarden. Van bezui nigen gesproken! De auto's worden gebruikt zoowel voor het ophalen van vuil als beer. Door afneembare bakken kunnen ze voor Ibeide doeleinden benut worden, Belangstelling van autoriteiten. En nu gisterenmorgen zou de Hygiëa II in gebruik genomen worden en verschillende autoriteiten waren uitgenoodigd den eer sten tocht mee te maken. Daartoe waren gisterenmorgen 10.15 u. op het Havenhoofd verzameld het geheele college van B. en W., de burgemeester en de wethouders de Boer, Smits en v. d. Vaart, de gemeente-secretaris was wegens familieomstandigheden verhin derd. Voorts waren er de directeuren, de hee- ren Maas (G.R.) en Dokter (Gem. Werken), alsmede de leden van de commissie van bij stand van de Gem. Reiniging, de heeren Bot en Terra, met den secretaris van deze com missie, de heer Hoogerwerf. Ir. Zwart van de Rijkswaterstaat, als vertegenwoordiger van den hoofd-ingenieur-directeur van den Rijks waterstaat, die belast is met het toezicht op de vuilstorting in zee; de heer Goedkoop, directeur van de Kromhout motorenfabriek en de bedrijfsleider van de N.V. Scheepsbouw- werf „De Merwede", v.h. v. d. Vliet en Co. te Neder-Hardinxveld, waar het schip gebouwd is. Geen goed begin. 't Geluk was niet met het nieuwe schip, want bij het achteruitvaren in het Helder- sche Kanaal, het schip kan niet keeren, is het tegen den walkant geduwd, waarbij het roer verbogen werd, zoodat het risico voor een zeetocht te groot was. We deden daar aan de haven allemaal of het een teleurstelling was, want het weer lokte uit tot een zeetochtje, maar de heer Bot, man van ervaring, troostte de heeren met de mede- deeling, dat het buiten „voor de leeken" niet meegevallen zou zqn. Dit ongelukje accentueert echter tevens een gevaar, waarvoor indertijd door een lid van de commissie gewaarschuwd is. Het Het is niet gelijk hoe of U gekleed gaat. De meest waardevolle stoffen kunnen, wanneer deze niet met zorg en smaak uitge zocht zijn, een teleurstelling geven. Wij brengen een pracht collectie moderne mantel- en japonstoffen. Deze munten uit door kwaliteit, terwijl wjj steeds de modern ste weefsels voeren in de nieuwste mode- tinten. Wy willen U gaarne onze sortering tonen om U geheel vrijblijvend met de nieuwste stoffen op de hoogte te brengen. U weet onze prijzen zün uiterst laag. Bij aankoop van stof voor mantel of japon kunt U keus maken uit de nieuwste voorjaarsmod^llen voor een gratis knippatroon. Ook in leuke kinderstoffen zijn wjj ruim gesorteerd en zult U zeker naar genoegen slagen. Wjj noodigen U dan ook beleefd uit, tot een bezoek aan ons speciaal damesstoffenmagazijn en verbiyven in afwachting. Hoogachtend. Keizerstraat 78. HET COI PONHTTS. (Adv.) H. F. DE GRIJS. schip is te groot.en te onhandelbaar voor het Heldersche Kanaal. Manoeuvreeren is practisch uitgesloten en vooral, omdat het schip achteruit het kanaal uit moet varen, wordt het onbestuurbaar en loopt altyd ge vaar, by een sterken wind als gisteren morgen, opzij en tegen den wal geduwd te worden. De organisatie van de Gemeente Reiniging is inderdaad perfect en de knappe technische oplossing, die de heer Maas toegepast heeft, verdiend bewondering, maar de plaats voor het hart van het bedrijf is niet gelukkig ge kozen. Het groote storthuis is een onding in de bebouwde kom van de gemeente en het kanaal zal voor het nieuwe vuil-transportschip groote moeilijkheden opleveren. Een aan zijn doel beantwoordend schip. De bezoekers hebben het schip bezichtigd aan het eind van de Buitenhaven, waar het net buiten de Koopvaardijsluis lag. Een maand geleden gaven we reeds een beschrijving van de Hygiëa II, zoodat we nu volstaan met het constateeren van het feit, dat het schip uit nemend voor zijn taak berekend is. De zware Kromhoutmotor is door bijzondere constructie zoo gebouwd, dat het schip, ook wanneer de motor een vol aantal toeren draait, vast ligt. Er zit zoo goed als geen trilling in. Het schip bezit uiterst geraffineerde veiligheidsinrichtin gen, waardoor het steeds onder controle van het personeel staat. „Het is", zoo vertelde de directeur, de heer Maas, „een uitstekende ratten en muizenverdelger." De open vuilnisbakken in onze stad zijn een grage prooi van rat ten en muizen, die soms bij bosjes tus- schen het vuil rondkruipen en nu hun weg naar zee en daardoor naar de magen van de meeuwen vinden. Het vergroote Storthuis. Na de Hygiëa II werd een bezoek gebracht aan het nieuwe en vergroote Storthuis, dat momenteel een lengte van 50 meter, bij een breedte van 12 meter heeft. Er bevinden zich 8 groote stortbakken in het gebouw, die ieder pl.m. 60 m3 vuil kunnen beyatten. Met twee volle bakken wordt dus het schip, dat pl.m. 140 m3 vuil vervoeren kan, gevuld en deze vulling geschiedt, door de zeer practische in richting, in ongeveer twee minuten, 't Is alles simpel eenvoudig, zoodat één man het werk afkan, zoowel het leegen van de wagens ais het leegstorten van de bakken. Ook hier was het weer de technische knobbel van den heer Maas, die tot deze eenvoudige en doelmatige inrichting kwam. Vriendeiyke en waardecrende woorden. Aan de koffietafel, een echt Heldersche koffietafel, met veel gebakken visch, die het gemeentebestuur den genoodigden in hotel den Burg aanbood, was het de burgemeester, die, met een geestig woord den dank van het ge meentebestuur betuigde aan alle instanties, die tot de totstandkoming van dit werk had den meegewerkt. „Wij hebben naast de Marinevloot", aldus de burgemeester, „nog een gemeentelijke vloot, dei in tegenstelling met de Marine, die den inhoud van haar schepen graag boven water houdt, alles onder water deponeert". De burgemeester zegt verheugd te zy'n over het bereikte resultaat. Hij dankt daarvoor de directie van de scheepswerf voor de nauwge zette en bekwame wijze, waarop zij het werk heeft uitgevoerd. De directeur van Werkspoor, de heer Goed koop, dankt de burgemeester voor den uit- nemenden bouw van de motoren. Wij hebben volkomen vertrouwen in uw product, zoo zegt de burgemeester. De heer Maas heeft een dankbetuiging te incasseeren voor de ingenieuze wijze waarop hy een en ander bedacht heeft en uit laten voeren. Het getuigt van groote technische bekwaamheid. De burgemeester dankt den directeur voor wat hij in deze gepresteerd heeft. Voorts richt hij een woord van dank tot Waterstaat, voor de tegemoetkomende houding en hoopt ook in de toekomst op een goede samenwerking, terwijl hij den directeur van de scheepswerf, dankt voor den uitnemenden bouw van het schip. Den directeur van Gem. Werken dankt hij voor de uitvoering van den bouw van het Storthuis, een dank waarin het personeel betrokken wordt, want zonder die allen zou een goede uitvoering en functionneering van de bedrijven onmogelijk zijn. De heer Goedkoop brengt het gemeentebe stuur dank voor het gastvrije onthaal en voor het in de werf gestelde vertrouwen, terwyi hy zijn bewondering uitdrukt voor de technische kennis van den heer Maas. Bij deze stroom van dankwoorden sluit zich tenslotte nog de vertegenwoordiger van de scheepswerf, die dankt voor de prettige mede werking. De heer Maas besluit de ry van sprekers met het college te danken voor de vlotte samen werking, in het bizonder wethouder de Boer, die ten volle achter hem gestaan heeft. Hij dankt ook de leden van de commissie voor de Reiniging en den heer Bot voor zy'n technische adviezen, terwijl de heer Dokter een woord van dank wordt gebracht voor de prettige samen werking by den bouw van het Storthuis. Hij wijst dan nog op de hygiënische uitvoering van het geheel. Goed nieuws moet snel worden bekend gemaakt! Op kantoren, in fabrieken, banken, winkels ver tellen zij het elkaar, die van pijptabak verstand hebben: Niemeijer's rijpe Roode Ster Tabak nu ook in pakjes van 6 en 10 cent per half ons! Het karakteristieke „Roode Ster aroma" volkomen gehandhaafd, óók bij deze nieuwe soorten No. 6 en No. 10. Nu weet het iedereen! Nu feest men algemeen! r-> - .- 4 i- v Dus voortaan 6, 10 en 13 ct per half ons. De Ster op het pak garantie voor rijpe tabak!" Harteiyke ontvangst ln de Deensche hoofdstad. Van 10 tot 14 Maart is, zooals men weet, door Hr. Ms. kruiser „Java" een bezoek gebracht aan de Deensche hoofd stad Kopenhagen, en naar wij thans van den commandant, kapitein luitenant ter zee L. F. Klaassen vernemen, is de ont vangst aldaar alleszins hartelijk geweest. Zoowel de officieren als het overige deel der bemanning werden op de meest vriendelijke wijze ontvangen. Zoo werd o.a. door de Deensche Marine een feest aangeboden aan de officieren van de „Java", waarby 70 gasten in het Marine-Paleis aanwezig waren. Den llden Maart was Z.K.H. de Kroon prins van Denemarken jarig, bij welke gelegenheid Hr. Ms. „Java" heeft gepavoi- seerd en van top gevlagd. Wat de reis betreft, de uitreis kenmerkte zich door veel mist, terwyi later last ondervonden werd van harden wind. De thuisreis was zeer voorspoedig. Evenals vorige jaren wordt ook dit jaar wederom gecollecteerd voor de 150 blinden, tewerkgesteld in de bekende inrichting, Plan tage Middenlaan 64 te Amsterdam. De Ver- eeniging streeft er naar de blinden in staat te stellen zich zooveel mogelijk in het maatschap- peiyk leven te kunnen handhaven, opdat zij hun gemis zoo weinig mogelijk zullen gevoe len. Om dit doel te bereiken wordt aan de blinden voor hun arbeid een weekloon uitbe taald, waardoor zy in staat zyn voor zich en de hunnen te zorgen. De Vereeniging beschikt tevens over een internaat voor alleenstaande vrouwelyke blinden. Voor het uitkeeren van bovenbedoelde be scheiden loonen is veel geld noodig, waartoe ook een beroep op U wordt gedaan. De Ver eeniging hoopt, dat de inwoners van Den Hel der met milde hand zullen geven, teneinde dit schoone werk in stand te kunnen houden. van 18 Maart 1938. 1 BEVALLEN: M. PelserDaane, z. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend; dagelijks van 912 en van 13.30 17 u. Zaterdags van 912 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: Benjamino Gigli in „De zanger van Hare Hoogheid". Rialto, Spoorstraat, half 8: „De model Echtgenoot". Witte BioscoopKoningstraat, half 8: „Wee WHlie Winkie". Heden. Musis Sacrum, 8 uur: Operette-vereeniging „Ons Genoegen". Casino, 8.15 u.: Nonstop-Cabaretavond M.S.F. Centraal, 8.15 u. Filmavond voor korfbal- spelersisters). Zondag 20 Maart. Casino, 's middags en 's avonds: Dansen. Musis Sacrum: Na afloop wandeltocht W.S.V. „Zilvermeeuw" dansen. Maandag 21 Maart. Casino, 8 uur: Openbare vergadering Ver. „Eenheid door democratie". Dinsdag 22 Jlaart. Musis Sacrum, 8 uur: Feestavond Buurtcomité „Emmastraat". Woensdag 23 Maart. Musis, 8 uur: Soirée Ned. Reisvereeniging. Licht op 18. u. 37 Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometrestand Den Helder 767.4 Temperatuur lucht 8.3 Laagste temp. lucht gisteren 5.4 Het bestuur van het Marine-Sanatorium fonds verzoekt ons nogmaals de aandacht te willen vestigen op de Nonstop-Cabaretavond, welke heden in het Casino zal worden ge geven ten bate van genoemd fonds. Het programma is zeer gevarieerd en bevat muziek, zang, dans. tooneel enz. uit te voeren door bekende artisten, 't Is een dwaze wereld waarin we leven. Een wereld vol gerucht en vol onrust. Den eenen dag wordt onze volle aandacht gevraagd voor een botsing in het Verre Oosten, den volgenden dag moeten we bezig zqn met den broederkrqg in Frankrijk. Den derden dag vraagt een onverwachte „verovering" vaneen heel land onze belangstelling en den vierden dag steekt er plotseling een storm op in Oost- Europa, die de meest ernstige gevolgen met zich kan sleepen. 't Is maar goed, dat ons begrip beperkt ia en dat we den omvang van alle waanzinnig heden op dit ondermaansche niet kunnen vat ten, anders zouden de krankzinnigengestich ten nog voller raken. De gespannen verhouding tusschen Lithauen en Polen vraagt vandaag onze volle aandacht, want het ziet er waariyk naar uit, dat de onaangenaamheden wel eens met wapengekletter en mitrailleur- geratel zouden kunnen worden beslecht. Nu is het niet voor het eerst, dat er een ernstig geschil tusschen Polen en Litauen is. De soldaten aan beide zijden van de grens zyn permanent aanwezig en mitsdien komen grensincidenten geregeld voor. Sinds den tijd, dat Wilna werd genomen en bij Polen werd gevoegd, waartegenover de Volkenbond reeds in 1922 machteloos heeft gestaan, bestond er tusschen beide landen geen verkeer meer. De „N.R.Crt." schreef gisterenavond in een beschouwing o.m.: Overweegt men dus, dat er altijd een zekere abnormale toestand aan deze grenzen aan wezig is, dan kan zulks er toe bijdragen de scherpte van het geschil met juistere maat staven te beoordeelen. Dit neemt niet weg, dat de situatie ditmaal ernstiger kan zijn dan bij voorgaande gelegenheden, omdat het voor val wordt beoordeeld in een psychologisch ge heel andere stemming. De gebeurtenissen in Midden-Europa moedigen als het ware de Polen aan. Zij willen nu met alle geweld een einde gemaakt zien aan de werkelijk onhoud bare situatie, dat er tusschen twee buurlanden geen enkel contact bestaat. Bij de stemming van het oogenblik kan dit natuurlijk leiden tot maatregelen om langs gewapenden weg een regeling tot stand te doen komen, waar toe dan het allengs meer toepassing vindende procédé van het vervangen van de regeering wel vriendschappelijk gezinde zou kunnen worden overwogen. Verschillende geruchten, welke op niet- controleerbare wijze waarheid en fantasie dooreenhalen, wijzen op den ernst van het oogenblik. Al moet ook opgemerkt worden, dat de Poolsche nota, welke den vorm van een ultimatum zou hebben, in haar verlangen toch betrekkelijk nog gematigd is. Zy ver langt een erkenning van den feitelijken toe stand, alsmede het aankoopen van regelmatige betrekkingen. De spanning tusschen deze landen is daarom van zooveel beteekenis, omdat Litauen met Rusland door verdragen is verbonden op soortgelijke wqze als Tsjechoslowakye. Zou eenmaal geweld worden gebruikt en zou in verband daar mede Rusland zich in de zaak mengen, dan kunnen allerlei complicaties ten aan zien van de houdüig van Duitschland ont staan. Intusschen heeft men te Moskou een uit- noodiging voor een collectieve actie aan de andere groote mogendheden gezonden. Veel direct succes zal men daarmede wellicht niet hebben. Indirect is het stuk echter van groot belang. Want in de eerste plaats geeft Rus land hiermede op discrete wijze te kennen, dat mede met dit land rekening moet worden ge houden en dat het niet van plan is alles maar zonder meer te slikken. De komende dagen kunnen onaangename verrassingen brengen, doch misschien worden de gevaren nog afgewend en zal deze dreiging voorloopig een einde maken aan de onrust in Europa. Voorloopiglaat ons het hopen. OP- EN ONDERGANG VAN ZON En TIJD VAN HOOG- EN LAAG WATER. Wintertyd Zon Maart op: ond.: Hoogwater Laagwater Z 20 6.06 18.11 9.55 22.00 3.50 15.55 M 21 6.03 18.12 10.25 22.25 4.20 16.25 D 22 6.01 18.14 10.50 23.00 4.45 16.50 W 23 5.59 18.16 11.15 23.35 5.05 17.25 D 24 5.57 18.18 11.45 5.35 18.05 V 25 5.54 18.19 0.30 12.50 6.15 19 00 Z 26 5.52 18.09 1.45 14.10 7.25 20.30 Apotheken Van hedenavond 10 uur tot Maandagmor gen is alleen geopend de apotheek van W. H. Kingma, Kanaalweg. Van Maandag 21 Maart tot Zaterdag 26 Maart wordt de avonddienst eveneens waar genomen door W. H. Kingma, Kanaalweg.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5