els zéér bijzonders jet nieuwe merk: VICTOR HUGO k pretnKbeurten k r u u§W©@ R D P OIIL Fa. J v. d WITTE ViMcfi&uj, UUindelijioJit Vxyelbal Texelsch nieuws VEEL GELD biuL geudenxiUMk In kislles van 25 en 50 stuks In kartonnen doozen van 10 stuks 60 Nieuwe goudsmidswinkel in de Spoorstraat Scherstra's Stoomwasscherij op den Kanaalweg Uitslag Aanbesteding In vijf minuten tijd bent U de pijnen kwijt. Oit vlugge resultaat geven de hartvormige cachets, genaamd „Mijnhardjes" bij hoofdpijn, kiespijn, enz. 12 st. 50 ct. Proefdoosje 10 ct. Teddy Cotton Tel. 575, Keizerstraat 103 Vischaanvoer en Vischprijzen Vischafslag Den Helder Weekoverzicht Heldersche Visscherij Watervogels-MFC Promotie-degradatie 3e klasse Helder-E.D.O. T\B*C.-bestrijding onder het rundvee Oost Indië JUWELIER BEEMSTERBOER Vertrokken personen Van den heer M. Nauta. Hedenmorgen te 10 uür heeft de heer M. Nauta, de bekende goudsmit, die voorheen zijn bedrijf had aan den Kanaalweg, een nieuwe zaak geopend in het perceel Spoor straat No. 79. Het lijkt ons niet noodzakelijk op deze plaats te schrijven over de reputatie van dezen goudsmid, die reeds 30 jaren in de goud- en zilverbranche werkzaam is en ter zake vakbekwaamheid een alleszins respec tabelen naam heeft. Ook in de nieuwe zaak gaat men voort met het leveren der bekende gouden en zil veren artikelen, terwijl daarnaast ook het repareeren en nieuw leveren van uurwerken een belangrijke plaats inneemt. Voor het laatste is men zelfs speciaal ingericht. Alles wordt gerepareerd in eigen atelier. De winkel zelf maakte een alleszins fris schen indruk. Het geheele pand is praktisch verbouwd door Noppert Oort (architect de heer Van der Leek) en bezit een groote mate van comfort. De verlichting werd ver zorgd door den heer Bak, Hoogstraat, het schilderwerk door den heer Zijp. Een keurige zaak, waarmede de heer Nauta na 30 jaar opnieuw zijn bedrijf gaat voortzetten. Hedenmiddag te 1 uur opent in het perceel Kanaalweg No. 143 de heer Scherstra een nieuw bedrijf, hetwelk zich specialiseert op stoomververij, chemisch wasschen, stoom- persen en ontvlekken. De heer Scherstra kent de knepen van zijn vak ongetwijfeld tot in de finesses, want wjj vernamen, dat hij reeds meer dan 18 jaar in deze branche werkzaam geweest is, en daar- bjj niet minder dan 15 filiaalzaken deed openen. Alle werkzaamheden geschieden bij den heer Scherstra met modern materiaal, ter wijl de te bewerken goederen met de meeste zorg behandeld worden. De uitslag van de gisteren gehouden aan besteding van: Het verbeteren van de wo ningen bij de O.L. Scholen Vischmarkt, Pa rallelweg en Julianadorp te Den Helder luidt als volgt: a. voor de werken aan de woning Visch markt; H. W. Freeke 410.—, J. C. v. d. Plas 470.fa. Gebr. Boot 472.Gebrs. Kersbergen 492,W. F. Labout 620, fa. Minneboo Walboom 644.J. Roo- meyer 690.A. Smit 696. b. voor de werken aan de woning Parallel weg: H. W. Freeke 1295,—; fa. Gebr. Boot 1592,—; A. Smit 1599,—; J. C. v. d. Plas 1605,Gebrs. Kersbergen 1625,W. F. Labout 1643,fa. Minneboo Wal boom 1699,J. Roomeyer 1850, c. voor de werken aan de woning Juliana dorp: P. de Graaf Jzn. 1196.E. Zon 1218. Gebr. Kersbergen 1350,A. Smit 1366, W. F. Labout 1375,fa. Gebrs. Boot 1568,fa. Minneboo Walboom 1735, J. Roomeyer 1900, d. voor alle werken te zamen: W. F. Labout 3620,—; A. Smit 3661,—; Minneboo Walboom 4050, De Negertrompettist Zondag brengt Casino ter afwisseling de van Scheveningen en Tanzklasse bekende neger trompettist Teddy Cotton, tevens showman en tapdancer, welke zal optreden in samenwer lang met de hier reeds populair geworden Midnight Kidies, in een bezetting van 8 man. Deze combinatie heeft bij verschillende te Amsterdam gegeven dansfeesten, een groot suces gehad. Teddy Cotton treedt hier zoowel des middags als 's avonds op. PROPAGANDA-VERGADERING E. d. D. Het bestuur van E. d. D., afd. Den Helder verzoekt ons nog even te verwezen naar de in dit blad voorkomende advertentie betreffende de Openbare Propagandaver gadering op Maandag 21 Maart, des avonds te 8.30 uur in „Casino", met als spreker Ds G. Westmijse, van Rotterdam. De voorraad toegangsbewijzen mindert snel! Voor alle bijzonderheden raadplege men de advertentie, in het nummer van gisteren. GEBEURT NIET ALS VJ EEN KLOK HEEPT VAN HARINVANGST 1937 ZOO GOED ALS GERUIMD. De haringvoorraad vangst 1937, ls zoo goed als geruimd. Dit is een groote zeldzaamheid in dwezen tijd, daar vorige jaren meestal nog flinke voorraden aanwezig waren. Dit zal de a.s. haringteelt 1938 zeer ten goede komen. Gisteren kwamen aan den Vischafslag te Rotterdam 5 motorkustvaartuigen en werden van IJmuiden, Den Helder en elders 250 man den en kisten 50 kg versche visch, 4 kistjes Y-bokking en 3 kistjes gestoomde schar aan gevoerd. De prijzen waren: groote tong 4050, mid del 44—50, kleine 38—46, slips 20—30, tarbot 1628, griet 1428, middel schol 11—18, kleine 610, puf 35, schar 36, zeebot 47, kabeljauw 510, groote gul 57, kleine 5—8, schelvisch 310 koolvisch 24, wijting 46, bolk 1.502, kuit 610, hake 47 per kist; Y-bokking 5, gestoomde schar 1 per kist. DEN HELDER, 18 Maart. Aangebracht door Korders: Tongen per kg Slips Schol le soort per kist Schol 2e soort Schar Door garnalenvisschers: Levende garnalen per lit Gekookte garnalen per kg 26 tal haring per tal 0.78—0.72 0.70—0.62 8.00—7.00 5.00—4.00 2.60—2.00 1.35 0.16 7.30- -6.25 De haring is er inderdaad, maar de vang sten zijn tot heden nog schraal. En met dit mooie weer hadden we gaarne wat ruimer aanvoer gezien, want het is thans de tijd, maar ze zijn er blijkbaar nog niet, of niet meer, wie zal het zeggen. De beste dag werd een kleine last haring aangevoerd. Een last is 50 tal van 220 st. Van Harlingen en Wieringen krijgen we be richt van eenzelfde aanvoer. De „bossen" zijn er dus nog niet. Maar ze kunnen nog komen. De prijs voor haring is stabiel en hoog 6.507 per tal. De kustvisscherij is nog schraal, vooral tongen worden nog weinig gevangen. Hoewel de aanvoer van schol, schar en wijting niet ruim mocht worden genoemd, kon de marktprijs van de vorige week niet worden gehandhaafd. Wanneer het alle dagen mooi weer is, zoodat er overal gevischt kan worden, is aan de vraag naar visch voor het binnen land gauw voldaan, en wordt door de visch- handel het gebrek aan buitenlandsch afzet gebied spoedig gevoeld. Levende garnalen werden allen op bestelling gevischt ad 1.50 per lit; gekookte garnaien werden verhandeld ad 1620 ct. per kg. club zal mogen uitkomen. Het Helder-elftal is als volgt: Kenter (d.); Van Til en Burger (a.); Smit, Kiesewetter en Quant (m); Siersma, Gast, v. Beekhoven, Wieren en Godschalk (v.). Men deelt ons verder nog mede, dat de Haarlemsche tweede klasser met haar volle dige eerste elftal uitkomt, dus als volgt: Verhagen (d.); Bosch en v. d. Born (a.) Koene, Zandeler en Oomen (m.) Spek, Van Zaanen, Timmermans, Schryvenaar en Spek (v.). Morgenmiddag half drie spelen de Water vogels hurn laatsten thuiswedstrijd tegen M.F.C. uit Medemblik. De opstelling van de Watervogels is: G. Hollander J. v. 't Hert F. Been B. Ewald L. Bosch K. J. Stuive S. Hoogvorst Nic. Been T. Gerritsen R. Moorman J. Bontes Na onderling overleg is door de 3 be trokken clubs bepaald, dat de promotie degradatie-competitie om een plaats in de derde klasse zal aanvangen met Texel Wieringerwaard op Zondag 27 Maart a.s. H.S.V. „DEN HELDER" ZET VISCH UIT. De H.S.V. „Den Helder" zal aanstaande Maandag tusschen 2.30 en 3 uur in het Oude Balgkanaal bij de Van Ewijcksluis 200 pond karper en 200 pond brasem uitzetten. Deze visch zal aangevoerd worden met een motor boot van de Gebr. Dil te Koog aan de Zaan. DE MARSCHEN VAN „DE ZILVERMEEUW". Van de marschen der W.S.V. „De Zilver meeuw" valt nog te vermelden, dat heden middag 2 uur van het Militair tehuis, Spoor straat, de militaire deelnemers alsmede een groep van de Oranjegarde zullen vertrekken (in totaal ongeveer 150 personen). Morgen ochtend starten van het Musis Sacrum af 260 deelnemers, waaronder 2 groepen uit Amster dam, een uit Zaandam, een uit Haarlem, een uit IJmuiden en de B.W.L. „De Kievit" uit Bussum. De prijsuitreiking heeft om kwart over vier in Musis Sacrum plaats. Voor de interessante krachtmeting tegen EDO komt Helder met een sterk elftal in het veld, waarin gebruik gemaakt zal worden van de krachten van den oud-HRC-speler Jan van Til, die in de volgende competitie voor zgn In Hotel „De Lindeboom" werd gisteren avond een buitengewone algemeene vergade ring gehouden van bovengenoemde vereent ging, die een druk bezoek ten deel viel. De voorzitter, de heer C. de Wit, deelde bij opening mede, dat het bestuur met verschil lende instanties overleg had gepleegd om Texel geheel vrij te maken van t.b.c. onder het rundvee. Hierbij was gebleken, dat zoo wel in het belang van den boerenstand als ter bevordering van de Volksgezondheid en het vreemdelingenverkeer algemeen het groote nut wordt ingezien om de laatste reactie- dieren van Texel te doen verdwijnen. Deze besprekingen hebben dan ook geleid tot een overeenkomst met T.E.S.O., de zui velfabrieken en het Gemeentebestuur (dit laatste na goedkeuring van den Raad) om ieder voor een vierde de kosten van het ver wijderen der reactie-dieren te dragen. De ver- eeniging komt dan ook op voor een vierde van het geraamd bedrag van 1000. Met 15 October a.s. hoopt men, dat dan de laatste reactie-koe van Texel zal zijn verdwenen. De bedoeling is, dat de uiterst weinige reactie-dieren, die op vaste bedrijven nog wor den aangetroffen, door de vereeniging wor den overgenomen en zonder schade voor den veehouder worden verkocht, evenwel met een gat in het oor en dus kenbaar als reactie- dier. Voor niet-vaste bedrijven, die mestvee invoeren, wordt de reactie-koe niet vergoed, wel wordt een bedrag van 10 uitgekeerd als vergoeding voor vrachtkosten. Daar deze niet op Texel worden ingeschreven, zullen ze niet als reactie-dieren worden verkocht. Te gen deze laatste bepaling kwam de heer A. Dros Dz. op, doch de heer Noordijk (rijks veearts) wees er hierbij op, dat deze bepaling was vastgelegd in overeenstemming met ver schillende autoriteiten op het gebied van be strijding van runder-t.b.c. Ter bestrijding van de kosten van boven genoemde regeling stelde het bestuur voor de contributie met 5 cent per koe te verhoogen; dit zal een bedrag van ongeveer 250 opbren gen. De heer Jb. Lap stelde voor, hiervan 10 ct. per koe te maken, met het oog op mogelijke minder aangename verrassingen. De heer Noordijk zou dit voorstel van den heer Lap gaarne willen ondersteunen, doch dit kon in de gegeven omstandigheden moeilijk, omdat men dan met nieuwe voorstellen moest komen bij de instanties, waarmede overleg had gepleegd. Met algemeene stemmen werd nu het voor stel tot contributie-verhooging aangenomen. Tot leden voor de Taxatie-commissie die deze nieuwe bepaling met zich medebrengt werden bij eerste stemming gekozen de hee- ren B. C. Lap, M. J. Veeger en C. H. Roeper. Tot plaatsvervanger de heer M. Zuidewind. naar Amsterdam, Fred. Hendr.plantsoen 301. M. J. Spigt R.K., van Molenstraat 3, Den Burg naar Dantumadae-Akkerwoude. Ingekomen personen Joh. de Jong, Chr. Ger., van Bergen (N.H.) naar Den Hoorn 72. BOUWVERGUNNINGEN. C. S. Kuyser, verbouw woonhuis, Den Burg. D. Krijnen, Oude schild, bouwen van een woning. Wed. F. Schippers. De Koog, verbouw van een pension. MOND- EN KLAUWZEER. Vrijdag is ten gemeentehuize kennis gege ven, dat op de laatste boerderij, waar nog mond- en klauwzeer heerschte, het vee her steld is. VERHOOGD CONTINGENT LICHTING 1938 Het getal tot gewoon dienstplichtige te be stemmen personen voor de lichting 1938, is thans gebracht op 30517 man, alzoo 4600 man hooger dan aanvankelijk was bepaald. Van dit extra-contingent zijn 80 man bestemd voor de Zeemacht (datum van opkomst 1 September 1938). Zondag 20 Maart 1938 Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk. Weststraat) 's Morgens 10.30 uur, Ds. F. W. J. v. d. Poel Westerkerk, (Helden der Zeeplein). Geen dienst Geref. Kerk. (Julianapark). 's Morgens 9 uur cand. IJ. Veenstra 's Morgens 10,45 uur, cand. IJ. Veenstra 's Avonds 5.30 uur, cand. IJ. Veenstra Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur, Ds. Veenhuizen 's Avonds 5.30 uur, Ds. Veenhuizen Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur en 's Avonds 5.30 uur Ds. Henniphoff van Scheveningen Woensdagavond 7.30 uur, Ds. C. Kramp van Enkhuizen. Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur, bediening H. Avondmaal 's Avonds 5 uur, nabetrachting door Ds. Joh. Prins van Amsterdam Luth. Gem. (Weezenstr.). 7 uur. Ds. B. E. J. Bik uit AARDBEVING. Observato u. 16 n.m. Batavia. Het Meteorologisch rium registreerde gisteren om 3 een ■fetrekkelijk zwakke beving op een af stand van 500 K.M. Jogja. Gisterenmiddag om 3 u. 15 n.m. heeft een zeer sterke horizontale aardbeving plaats gehad in de richting noord-zuid. Er werd geen schade aangericht. De post Babadan registreerde eveneens een sterke beving. (Aneta). VOOR HET GRAF VAN COEN. JAN PIETERSZ. Batavia. De geldinzameling ten behoeve van het graf van Jan Pieterszoon Coen heeft netto een bedrag opgeleverd van 35.602, waarvan 2583 uit Nederland afkomstig. (Aneta.) NEDERLANDSCHE TOERISTEN NAAR INDIË. De reis, welke door de Nederlansche Reis- vereeniging is uitgeschreven naar Neder- landsch-Indië en welke van 19 April22 Juni wordt ondernomen, zal naar wij vernemen in elk geval doorgaat, daar zich een voldoend aantal leden voor deelneming aan deze reis heeft opgegeven. EEN NIEUWE LENTE, EEN NIEUW GELUID. Wij ontvingen van de Rath en Doodenheef- ver. N.V. Behangselpapierfabriek, een model- lenboekje, dat een keur gaf van de enorme keuze behangsels, die door de firma worden uitgegeven. Behandels in de meest kleurige variaties, zonnig en vroolijk, met de meest fijne dessins. Wie een nieuwe aankleeding van zijn kamer wenscht, vrage de stalenboeken eens. Er is een groote keuze en een nieuw behang brengt een nieuwe sfeer en geeft een eigen cachet aan uw kamers. De prijzen zijn voor iederen beurs. Herst. Evang. 's Avonds Enkhuizen. Collecte onderhoud gebouwen Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht). Geen dienst. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, G. Chr. Dun van Alkmaar 's Avonds zes uur, Ds. C. A. ter Linden, van Amsterdam. Gebouw Middenstraat 117. 's Avonds 8 u., Evangelisatie-samenkomst Donderdagavond 8 uur, Ouderavond Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: 's Morgens 10.30 uur, samenkomst Zondagmid.4 u., straatprediking Molenplein 's Avonds 8 uur, samenkomst Leger des Heils. 7.30 uur v.m. Bidstond 10 uur v.m. Heiligingsdienst 8 uur n.m Verlossingssamenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdjjkstraat hoek Schagenstraat. Dienst Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 10 uur, Ds. M. van Wichen JULIANADORP Ned. Herv. Gemeente. 's Avonds 7.30 uur, Ds. M. v. Wichen Zendingsgebouw „De Ster der Hope". 's Avonds de heer Kuiper van Bilthoven Onderwerp „Als ik wederkom" GEVEN WIJ VOOR Rondvraag. Bij de rondvraag werd nog geïnformeerd of er nog veehouders zijn, die geen lid van de Ver. v. t.b.c.-bestrijding zijn in deze gemeente. Medegedeeld werd, dat er twee veehouders zijn, die buiten de vereeniging staan, waarvan één (die een t.b.c.-vrije stal heeft) voor eigen rekening zijn koeien laat inspuiten. Het Gemeentebestuur heeft evenwel des noods middelen in de hand om buitenstaanders te verplichten hun dieren te laten onder zoeken. Ook werd gevraagd of er gevaar bestond in het voederen van kalveren met schapen melk voor besmetting met t.b.c. De heer Noordijk deelde mede, dat besmet ting mogelijk is, doch t.b.c. komt slechts zeer sporadisch bij wolvee voor. De heer Jb. Lap bracht de fondskwestie voor slachtvee in bespreking. Hij wees er daarbij op, dat afkeuring van Texelsche koeien, nu er geen t.b.c.-koeien meer zullen worden aangetroffen, zoo goed als uitgesloten is. Wat het fonds op Texel betreft, dit zal het fondsgeld zeer laag kunnen stellen, werd hem geantwoord. Voor markten elders zal dit wel op groote moeilijkheden stuiten. Nadat de heer Noordijk nog wees op het voordeel van het gebruik maken van tuber- culatie-bewijzen bij ten verkoop aan te bieden dieren (de kosten hiervan zullen bedragen 50 cent, te storten in de kas der vereeni ging), werd de vergadering door den voor zitter gesloten. M. dam, M. Vaarsen, van de Mok naar Amster- Van Eeghenlaan 9 huis. Maria Johanna Dekker, van Koogerweg 18, Den Burg, naar De Nes, Ameland. C. Cupido, Ned. Herv., van Den Hoorn, 32, Het eenvoudige raadsel van de vorige week heeft slechts weinigen van de bijna twee honderd inzenders onoverkomelijke moeilijk heden opgeleverd. Natuurlijk gaat zoo lang zamerhand de kruiswoordpuzzle-ervaring een woordje meespreken en daarom hebben we gemeend de opgaven een tikje moeilijker te maken. Dit verhoogt tevens de attractie, want wat is aardiger voor de(n) puzzelaar dan na veel denken en zoeken uit diverse moeilijk heden te zijn gekomen en een goede oplossing te kunnen inzenden? In plaats van minder verwachten we dus met het toenemen van de moeilijkheden meer inzendingen De prijswinnaars van deze week waren: Mej. C. Koningstein, Ooievaarstraat 31 (Twee gulden vijftig). en P. J. Keyzer, Goversstraat 26. (Een gulden). De prijzen zijn aan ons bureau te bekomen. Correspondentie. Mevr. J. L. E. M. W. B.D. TJw inzen ding van de vorige week was niet volledig. U hadt het laatste hoekje rechts onderaan ver geten in te vullen. A. v. B. Door onduidelijk schrift Uwer zijds zijn de initialen van uw naam als A. v. d. B. onder de goede oplossers opgenomen. De oplossing van het raadsel van vorige week is: Horizontaal: Musis Sacrum, Pek, Os Lepel, Si of Mi, Kin, Eros, Alie, Roman, Kroon, Heer, Kent! Lap, Ik, Tenor, Ar, Ego, Entomologie. Vertikaal. Mookerheide, Si, Spek, Sepia, Aken, Ra Muizentarwe, Romer, Sloep, Roe, Sar Ark Ion, Tango, Leem, Pool, Z. T. (Zomer Tijd)' Eg. Horizontaal: 1. zintuig. 4. rij-dier. 8. zoogdier. 11. voorzetsel. 13. grove wollen - 14. meisjes-naam. 15. tor. 17. huis-dier. 18. Afrikaan. Vertikaal. 1. tevens. 2. deel van smelt oven. 3. voormuur. 5. Ned. riviertje. 6. overste van een klooster. 7. deel van scheeps mast. 8. planten. 19. zonder uitzonde ring. 9. 21. rivier. 10. 23. persoonl. voornaam 12. 14. woord. 25. soort onderwijs. 16. 27. bundel. 29. Voorzetsel. 17. 30. familie-lid. 20. 31. ken-teeken in zee. 32. vod. 22. 33. bij-woord. 24. 35. dakbedekking. 26. 27. 37. kleeding-stuk. 40. vrouwtje v. 17 ho 28. rizontaal. 29. 42. water-damp. 34. 36. 38. 43. meubel. 45. landbouwwerktuig. 47. Radio-omroep 39. (U.K.G.). 40. 49. potsen-maker. 41. 42. 50. tuimeling. 44. 52. rivier in Italië. 45. 53. loot, takje. 46. 48. 50. 54. deel v. Afrika. 55. visch. 51. zaadhouders voor graan. bij. orde. naar omlaag ko men. lat-werk om iets op te zetten, luchtvaart-onder neming. landbouw-werk tuig. wollen weefsel, deel van een wo ning, zintuig, pen, klamp, steen. 100.000 gulden, gids voor schepen, marmot. toestand, gebied (land, Rijk). herkauwer. deel v. h. gelaat. korting. dier. slaap-ziekte. toekomst. ton. zoog-diertje. bloed-verwant. muzieknoot.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6