ROOK TRIÜMPH DE BESTE GROOTE OPENBARE VERGADERING EENHEID DOOR DEMOCRATIE 1 CENT SIGARET Den Helder lauwert Piet van Twisk Ds. G. WESTMIJSE Overweldigende bloemenschat Zaterdag 19 Maart 1938 „Ik ga op den ingeslagen voort", zegt de jubilaris Derde Blad VOOR DE NEDERLANDSCHE BEWEGING VOOR IN NEDERLAND NEURENBURGER SPEELGOED NOCH RUSSISCHE EIEREN De gala-avond in Rialto HW.ZEGEL De jubilaris en gijn vrouw temidden van de bloemen. Plet van Twisk heeft gisteren gejubi leerd. Gisteren heeft h(j het feit herdacht, dat door hem vóór 25 jaren de deuren der „Witte" geopend werden en htf de eerste stappen op het, toen nog jjselijk gladde, bioscoop-ijs deed in Den Heider. Hjj is gehuldigd, Piet van Twisk. Door de hoogste autoriteiten van deze stad, maar ook door de kleine menschjes, die zoo vaak bij hem aankloppen voor het felbegeerde „vrijkaartje" en op dat verzoek zelden of nooit „nul-op-'t-rekest" krUgen. Een huldiging, die klonk als een klok, en die voor den jubilaris en zjjn vrouw in de meest letterlijke beteekenis van het woord onvergetelijk geworden ia. De dag begint Het begon reeds vroeg op dien Vrijdag morgen. Eerst schuchter, later in velerlei vorm kropen de vlaggen uit de huizen van Koning- en Spoorstraat en om 10 uur was het één vroolijke zee van dundoek, die kond deed dat Piet van Twisk 25 jaar theater-magnaat was. De gevel van de „Witte" zag er met het geurend dennegroen eveneens recht feestelijk uit. In het Rialto-theater was het mevrouw Brandhoff, die namens het personeel tot den heer en mevrouw van Twisk het woord richtte. In hartelijke bewoordingen deed zij uitko men hoezeer het 't personeel een behoefte was op dezen dag van zijn sympathie voor „den baas" te getuigen. Spr. releveerde het vele werk, dat door den heer van Twisk verricht moest worden om zijn bedrijf op de huidige hoogte te doen krijgen. Men waardeert dat vele werk! Ook voor het vertrouwen, wat de patroon in zijn personeel stelt, werd een woord van erkente lijkheid uitgesproken. Aan het einde van haar betoog bood spr. namens het geheele personeel mevrouw van Twisk bloemen aan, terwijl den patroon een keurige foto overhandigd werd van het ex terieur der 3 bioscopen, benevens een bijzon der fraai maan-klokje. Beiden dankten hartelijk voor de sympa thieke geste van het personeel. Receptie In Tivoll. Des middags had In de foyer van de „Tivoli" de receptie plaats, waaraan prac- tisch door geheel officieel Den Helder is deelgenomen. Reeds uren vóór deze receptie aanving was het een onafgebroken stroom van bloemen, die de TIVOLI-ingang blnnen- vloeide. Iedere minuut arriveerden jon gens met manden en boeketten en al naar mate het later werd herschiep de TIVOLI zich in een bloemen lusthof. Schat van bloemen. Wjj hebben de overdaad van meer dan 130 stukken gezien en het bleek niet mogelijk een opsomming te geven van allen die hun sympathie vertolkten door middel dezer bloemen. We doen dan ook hier en daar slechts een greep en noemen, schenkers als Polygoon, Nat. Hist. Museum, Comm. St. Nicolaasfeest, het losse personeel, pers. Twentsche Bank, een fruitmand van de brid geclub, een mand van het korps mariniers, de chauffeurs van garage Bok, het gemeen tebestuur van Den Helder, de kegelclub „Duin in 't Gat" (benevens een oorkonde), Philips Gloeilampenfabriek, dir. Heldersche Courant, Bioscoop Comm., Jacob ter Hall, Onze Vloot, Buurtcomité Molenstraat, Mid- denstandsvereeniging Den Helder, vice admi raal T. L. Kruys, Moed, Volharding en Zelf opoffering en alle filmverhuurkantoren, die aan den heer van Twisk films leveren. Voorts bloemen van het Nederl. Roode Kruis, den Transportarb.bond, buurtvereeniging Vla mingstraat, Ned. Ver. v. Huisvrouwen, Een heid door Democratie, Elly en Bregje Neels, Centraal Genootschap voor Kinderherst, Vacantiekol., Veilig Verkeer, den bezoeker- van-rij-5-nummer-l van het baby-comité Beatrix, van den heer M. Polak ('s-heeren van Twisk vischvriend)een bos hengels rijk met bloemen versierd. Vervolgens een schier ontelbaar aantal cadeaux van vrienden, familie en relaties. O.a. van Clara Elte een imposante taart, op waarlijk artistieke wijze opgespoten, en van den heer en mevr. de Wit een keurig symbolische uitvoering van het bioscoopbedrijf. Was het wonder, dat de heer van Twisk eenigszins geagiteerd her- en der waarts rende, totaal overstuur van een dergelijke overdaad aan cadeaux en bloemen en dat Piet Dortmund, het meest solide Tivoli-meubel, zelfs min of meer uit zijn gewone doen bleek te zijn Geheel officieel Den Helder aan wezig. De foyer zag er smaakvol uit en bleek een ideaal verblijf voor deze feestelijke ontvangst van Den Helder, De eerste die arriveerde was... Piet Osten- brug, de man die sedert jaar en dag door den heer van Twisk per auto door Nederland gereden wordt als de ridders een uitgangsdag hebben en die, ondanks rheumatiek en een beginnende bijziendheid, zijn „schipper" per soonlijk wenschte te feliciteeren. Het was even een gevoelig moment. Het was de heer M. Polak, die de rol ver vulde van chef de réception en wie had men beter voor een dergelijke, zoo zeer verant woordelijke baan, kunnen kiezen dan juist Casino's directeur? Het werd een geweldige drukte en om kwart voor vieren moest het geheele personeel op zoek naar tafels en stoelen. Veel had men verwacht, maar dit niet Er is geen sprake van te releveeren wie daar in de Tivoli-foyer aanwezig waren. „Tout" Den Helder had zich ge roepen gevoeld Piet van Twisk een handje te komen drukken en daar het op deze receptie aan niets ontbrak zal niemand er spijt van gehad hebben. Wjj hebben daar gezien officieren van land en zeemacht, onderwijzers, buren uit de om liggende straten, vrienden, politieagenten, ontelbare vereenigingsbestuursleden en dat zat alles heel genoeglijk en heel prettig van geest naast elkaar en... bleef zitten. Want deze receptie was alles... behalve de tradi- tioneele „staande" receptie. Men ging zitten en bleef zitten... Het getuigt voor den man, die deze receptie arrangeerde! Het Huldigings-comité. Natuurlijk was het huldigings-comité vol tallig aanwezig, bestaande uit vertegenwoor digers der navolgende vereenigingen en organisaties: Gemeentebestuur van Den Helder, Koninkl. Marine, Korps Mariniers, Koninkl. Landmacht, Politiepersoneel, Heldersche Baby- en Moe- derzorgvereeniging „Beatrix", Commissie voor Beiaard-concerten v.h. Carillon-Monument Ned. Reddingswezen, Heldersche Drieling Comité, Centr. Bond van Haven- en Trans portarbeiders, afd. Den Helder, VVV, Held. Belang, Ned. Vereeniging voor Huisvrouwen, afd. Den Helder, Genootschap voor Kinder- herstellings- en Vacantiekolonies, Vereeni ging KSK., N.V. „La Lumière", Heldersche Middenstandsvereeniging, Vereeniging „Moed, Volharding en Zelfopoffering", Natuurhisto- toriscfi Museum, Departement Den Helder van de Mij. „Tot nut van het Algemeen", Cen traal Oranje Bestuur, Afd. Den Helder van het Nederl. Roode Kruis, Speeltuinvereeniging „Den Helder", Vereeniging „Voor Veilig Ver keer" voor Den Helder en omstreken, Helder sche Courant. Vereen, tot bestrijding der t.b.c., Den Helder, Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot", afd. Den Helder. Hierbg zjj nog speciaal genoemd vice- admiraal T. L. Kruys met zijn echtgenoot® en adjudant, burgemeester Ritmeester met echtgenoote, de garnizoensoverste en mevr. J. H. C. Bentz van den Berg, de directeur der Marinewerf Ir. S. Visman en de wethouders De Boer, Smits en Van der Vaart. Ook de heer L. Bandsma, secretaris van het Comité, en de Commissaris van Politie waren aanwezig. Alle schoolkinderen „lappen" voor den heer v. Twisk. Het was de heer van der Kuyl, hoofd van een plaatselijke o. L onderwijsinrichting, die namens alle kinderen van Den Helder (dat wil dus zeggen zoowel van Julianadorp tot Huisduinen en al wat daartusschen ligt), een grootsche bloemenhulde aanbood. Iedere leer ling der o. 1. scholen heeft hieraan spontaan zijn bijdrage geofferd en er was er geen, die bezwaar maakte, toen hij of zij hoorde, dat het voor „Piet van Twisk" bestemd was. De burgemeester aan 't woord. Nadat men eenigen tijd zeer genoegelijk bijeen geweest was, nam burgemeester Rit meester het woord voor het uitspreken van een rede. Het lijkt vandaag wel, aldus onze eerste magistraat, of er een lid van het Koninklijk Huis verjaarde. Overal in de stad hangen de vlaggen uit, overal rijden de auto's af en aan en ziet men menschen-in-'t zwart passeeren. Wel een bewijs, hoezeer de heer van Twisk in het middelpunt der algemeene belangstelling staat. Spr. releveert dan de eerste vergade ring, die met het huldigings-comité ge houden is. Dergeljjke bijeenkomsten ken merken zich door urenlange beschouwin gen, doch deze was een unicum. In 20 minuten was de zaak in kannen en krui ken. Een ieder was er vóór, dat er iets gedaan moest gebeuren, den heer Van Twisk waardig. Het was verdiend, aldus burgemeester Rit meester. Want deze jubilaris is niet iemand, die op zijn portemonnaie zit. Integendeel, hoe- vele malen werd en wordt er niet bij hem aangeklopt en gevraagd zijn theater voor het een of ander doel af te staan? En nimmer is daar een weigering. Integendeel, men schroomt meer dan eens beslag te leggen op een der zalen van den heer van Twisk, wetende, dat deze toch niet weigert. Er is door U veel goeds tot Stand gebracht, vervolgt de burgemeester zijn betoog. Tal van malen hielp ge een goed streven of een sym pathiek doel slagen en zoodoende toonde ge U een gemeenschapsmensch van het beste soort. Was het daarom ook eigenlijk een wonder, dat men deze huldiging gevoelde als een behoefte Het is spr. een groot genoegen namens het Huldigings-comité den heer van Twisk een bronzen gedenkplaat aan te bieden, waarvan hij hoopt, dat deze een plaatsje zal krijgen in het Rialto-theater, zoodat zij tot in lengte van jaren een stille getuige moge zijn van de sympathie der schenkers-^ De plaats, waarop aa'h beide zijden het wapen van Den Helder aangebracht is, heeft de volgende opdracht: Aan P. van Twisk, Directeur der Bios copen in Den Helder. Uit erkentelijkheid voor al hetgeen door hem is verricht in het belang der burgerij, der Koninklijke Marine en de Koninklijke Landmacht. 1913 18 Maart 1938 De burgemeester overhandigt vervolgens een album met reproducties der 3 bioscopen en de handteekeningen der comité-leden. Tenslotte spreekt hij den wensch uit, dat bij de thans geschonken plaat in den loop der jaren nog eens een andere gevoegd zal kunnen worden. De Voorzitter afd. raad In den N.B.B.: Vervolgens spreekt de heer Ruges uit Rot terdam, als voorzitter van den afdeelingsraad in den Ned. Bioscoopbond. Deze spreekt zijn verbazing int over het feit, op welke wijze men in deze stad den heer van Twisk eer betuigt. Zooiets heeft hij nog nim mer medegemaakt maar het bewijst dat „onze Piet" nóg populairder is dan men buiten Den Helder meende. Wel was het bekend, dat hij zijn zaken op voortreffelijke wijze afdeed. Zoo wel zijn particuliere als die in zijn vele be stuursfuncties. De Ned. Bioscoopbond waardeert het werk van den heer van Twisk, die kans zag zijn be drijf goed amusement te laten brengen, het ophief tot een gezonde instelling van vermaak waaraan met name in deze stad met zijn mari ne en leger behoefte is. Spr. hoopt, dat „Piet" nog lange jaren zijn plaats zal mogen innemen in de Nederlandsche bioscoopwereld. Vervol gens spreekt de directeur der U.F.A. zeer har telijke woorden die hij gepaard doet gaan met een cadeau, het zooveelste op dien dag. De heer van Dalen. Ook de heer P. van Dalen, de gemeente ontvanger, verzoekt het woord en doet dat op bijzonder geestige wijze, die diverse malen een groote hilariteit verwekte onder de aanwezi gen. Speechende namens het personeel van den Contróledienst en dat van het ontvangerskan toor, releveerde hij de verwijten van den heer van Twisk, als zijnde de hoogstaangeslagene van Nieuwediep. Hij betaalt een enorm bedrag aan vermakelijkheidsbelasting, maar spreker meent, dat het de bezoeker is, die dit op brengt. Zoo gezien zijn zoowel spr. als jubilaris collega's. De hoop uitsprekende, dat de heer van Twisk nog in lengte van dagen „onge honoreerd sub-ontvanger der gemeente Den Helder" moge zijn, biedt hjj hem een champagne-koeler aan. Ook mr. Buiskool uit Schagen. heeft het een en ander te zeggen. Hij herinnert aan moeilijke tijden, toen nog lang niet alles geregeld was SPREEKT OP MAANDAG 21 MAART 1938, 'S AVONDS TE 8 30 UUR IN CASINO VAN ROTTERDAM ONDERWERK TOEGANGSBEWIJZEN 10 CT., (WERKLOOZEN 5 CT.) AAN HET AFD. SECR., KONINGSWEG 78, BOEKHANDEL DAAN SCHREUDER, KONINGSTRAAT 27, „CASINO", BIJ DE LEDEN EN VOOR ZOOVER VOORRADIG 'S AVONDS AAN DE ZAAL als thans. Uit den tijd, dat de Tivoli haar poor ten ging openen en spr. reeds de juridische raadgever van den heer van Twisk was. Het was in dien tijd een kwestie van „to be or not to be". De heer van Twisk heeft thans bewezen dat het „t o b e" was. Voorts spreekt de heer Roem als vice-voor- zitter van den Ned. Bioscoopbond, die namens den Bond den jubilaris feliciteert. Nimmer deed de Bond vergeefs een beroep op den heer van Twisk en om den dank hiervoor thans te ver stoffelijken, biedt spr. een cadeau aan. Als laatste spreker volgt dan nog de heer Marinus namens het comité voor St. Nicolaasfeesten op de lagere scholen. Het laatste woord. Het laatste woord heeft meestal Piet van Twisk zelf, en ook ditmaal maakte hjj daarop geen uitzondering. „Wat moet ik zegge?", aldus de thans meest belauwerde Nieuwedieper. „Wat hier gebeurd is, daar zjjn geen woorden voorik ga op den ingeslagen weg voort. Ik ben niet te redden!" Een daverend applaus volgde op deze woor den die honderd procent la Piet van Twisk zijn Eerst te half zes was de receptie geëindigd. Een oud manneke enHenri ter Hall! Voor, tijdens en na de receptie werden er nog steeds bloemen, telegrammen en cadeaux in schier eindelooze hoeveelheid aangevoerd. Zoo was er bijvoorbeeld een oud manneke, dat namens de oudjes van Liefdadigheid naar Ver mogen op de Kerkgracht (die jaar in jaar uit voor niets de bioscoop bezoeken) een bloem stuk kwam brengen, wat hoogelijk op prijs ge steld werd. Voorts was daar een schrijven vanja, van wien anders dan van Henri ter Hall, den oer-Jutter, thans wonende in Rijs wijk. De Serenade. Als tolk van de burgerij heeft voorts het Stedelijk Muziekcorps, dat om kwart voor 7 voor de werfpoort stond aangetreden, den jubilaris een serenade gebracht. Zoodra de klanken van den Jubileummarsch door de lucht daverden, stroomden van alle kanten luisteraars en kijkers toe, zoodat in een minimum van tijd het plein voor Tivoli met een groote schare belangstellenden was gevuld. De heer en mevrouw Van Twisk luisterden vanaf het balcon met volle aandacht naar de hun door dit Corps gebrachte hulde. Piet, de man van den dag, was zichtbaar onder den indruk en gaf blijk deze aardige attentie ten zeerste te waardeeren. Nadat het Stedelijk nog eenige marschen heeft laten hooren, was ook het einde van deze muzikale huldiging daar. De Gala-avond in Rialto. De heer Van Twisk had voorts de at tentie gehad om de autoriteiten van de stad met hun dames, alsmede vele genoo- digden, verzocht om zijn gasten in het fraaie Rialto-theater te zijn. Deze uitnoo- diging was door niemand afgeslagen, eoo- als zich overigens gemakkelijk laat be grijpen, en zoo troffen we een „uitver kocht" theater aan. We zagen vele uni formen en mooie toiletjes van de dames. Tot de aanwezigen behoorden o.m. de Marinecommandant, vice-admiraal T. L. Kruijs en Mevr. KruijsKoumans, de bur gemeester en Mevr. Ritmeesterv. d. Feen, de Garnizoenscommandant en Mevr. Bentz v. d. Bergv. d. Bent en vele nota belen met hun dames. In het kort gezegd: heel Den Helder was weer aanwezig: de heer Van Twisk had bij wijze van zeggen niemand vergeten, zoodat een zeer gescha keerd publiek de komende dingen af wachtte. Het programma... wel het kon niet anders, of dat moest een verrassing zijn. Dat is het dan ook geworden. Begonnen werd als met elk programma: met het journaal. Dat was actueel, interessant. Volgde een gekleurde teekenfilm. Gelachen, neen, geschaterd heeft men daar om. Heel terecht overigens! Punt no. drie uniek voor een bioscooptheater: een spreker! Een der afgevaardigden van den Bioscoopbond, die zich des middags op de receptie ook niet onbetuigd had gelaten. De groote man van dezen dag, Herr Direktor, stond naast hem en die knikte maar, telkens als de geachte spreker iets vriendelijks, dan wel iets waardeerends van hem zei. En dat gebeurde nogal eens: zie s.v.p. het verslag van de receptie. Voort ging het programma: non stop tot de pauze toe. De spreker werd opgevolgd door een populair man. Popeye the sailorman, U allen bekend. Popeye deed de aanwezigen schateren van den lach om de „doorslaande" wijze, waarop hij met... Ali Baba en de veer tig roovers afrekende. Om nóóit te vergeten! Bijzonder aardig was de film, waarin men van '25 af Heldersche historie ziet voorbijtrek ken. Vooral warme gebeurtenissen zijn daar, 't bezoek van de Koningin aan Den Helder, de Marine Kapel, de begrafenis van Dorus Rij kers, etcetera. Een interessant document, dat naarmate het ouder wordt aan waarde zal winnen! Maar dat alles was nog niets, vergeleken bij datgene wat komen ging. Een autoriteit van de loge stond op en stapte naar het po dium. Toen men hem voor het projectiescherm zag, begon Rialto te applaudisseeren. Of onze burgemeester ook populair is! Evenals hij des middags gedaan had, huldigde de heer Rit meester zijn verdienstelijken burger Piet van Twisk, de man, die getuige zijn drie theaters, „goed geboerd" heeft, maar die toch niet op zijn centen blijft zitten! Integendeel, hij geeft 't uit, weet 't uit te geven en brengt anderen, minder bedeelden er wat van. (Nieuwe buiging van „Piet"). Behalve dat brengt hij het Hel dersche publiek goede films en daar bewijst hij ae stad dus ook al een belangrijken dienst mee. Kortom: de heer Van Twisk is, om het nu eens populair na te zeggen, een reus van een burger. Want daar kwam de speech toch op neer. Piet van Twisk als filmacteur. Maar toen! Het applaus is verstomd en de jubilaris zegt, dat hij vandaag gemerkt heeft een man van goede gaven te zijn. Maar één gave mist hij: „die des woords". Daarom zal hij, wat hij te zeggen heeft, even voorlezen. Een duik in den binnenak van zijn rokcostuum: geen boekje! Men lacht. Piet trekt een zuur gezicht, maar... weet raad. Het licht gaat uit en... daar is Piet op het doek met het gezochte boekje in de hand. Piet lacht en de zaal schatert. Dat was nog eens origi neel. Het is een sprekende film. Piet Baur...- eh Van Twisk spreekt en het blijkt, dat hij meer te zeggen heeft dan dien middag! Het blijkt nu, dat achter dezen immer vroolijken man een ernst en dankbaarheid schuilt, die velen nog niet bekend was. De samenstelling van het comité, dat zijn huldiging op touw ge zet had, heeft hem zoo getroffen. Hij dankt de marine-autoriteiten evenals die van de land macht voor de vereerende hulde hem gebracht en hoopt, dat de samenwerking bestendigd zal blijven. De heer Bandsma wordt genoemd als de man, zonder wien geen feest kan slagen en last not least iemand, die zijn kantoor op den Kanaalweg heeft en die op den Singel woont. Iemand wiens naam niet genoemd werd en dien we dus wel verplicht zijn eveneens met het waas der geheimzinnigheid bedekt te laten. Een donderend applaus brak los toen de „film" voorbij was, de acteur kwam in eigen persoon ten tooneele en moest een ware ovatie in ontvangst nemen. In de pauze, welke nu volgde, kwam de heer Van Twisk handen te kort om de „nageko men" felicitaties in ontvangst te nemen. Het slot: de „Model-Echtgenoot". Dan kwam het laatste bedrijf van dezen gala-avond: de film „De Model-Echtgenoot" met Heinz Rühmann. Een machtig lach-sluit- stuk van een vroolijken avond van sfeer en gezelligheid. Stel U voor Heinz Rühmann, een van Duitschlands beste komieken, als een model -echtgenoot. Op zichzelf is dat al een dwaze voorstelling, maar wat de acteur er ten slotte van maakte, was een dolvermakelijke klucht. De plaatsruimte gebiedt ons beperkt te zijn, maar we willen er toch wel van zeggen, dat de aanwezigen, van „hoog" tot „laag" tot tranens toe bewogen werden door de dolle fratsen van Rühmann en Leni Finkenzeller. Om 11 uur precies was het feest ten einde. Eerst een half uur later was Rialto verlaten. Maar dat was verre van de schuld van de or ganisatie, want die was hf. Neen, men wilde niet weg alvorens de heer Van Twisk en zijn echtgenoote een voorspoedige 25 jaar te heb ben toegewenscht. Als alle goede wenschen uitkomen, ach... Piet van Twisk is toch onver beterlijk.. 4 CINE-EN POTOHANDEL KONiNQSTBAAT 73. TELEFOON 279. ONTWIKKELEN-AFDRUKKEN- VERQROOTEN

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 9