Een kliniek voor slapeloozen Geen Belgische gezant naar Franco Shirley Templc beleedigd Britsch Koningspaar naar Brussel Mongoo'sch vorsf ontvoerd Japansche degen voor Mussolini Vechtpartij in Spaansche club Laatste legerbericht van Franco Japansche colonne van 10.000 man in de pan gehakt Levert Tsjecho-SIowakije Oostenrijksche vluchtelingen uit Verkiezingen in Dantzig? „BenzineTijdeiT in Australië Door pctrolcumarbeidcrs opgesloten Politic'dicrcnbeschcrmers in actie Uit onze omgeving 477»te STAATSLOTERIJ Slechts des nachts geopend. Op de innerlijke rust komt het aan. (Van onzen V.P.B.-correspondent) Slaapkliniek, neen, nachtkliniek... inderdaad: in groote zwarte letters slaat het te lezen op een villa in Stuttgart. En op een klein naam bord lezen wij: Dr. Manfred Beu- ninger, zenuwarts. In Stuttgart bestaat er dus een nachtklieniek een eigen kliniek voor menschen, die niet kunnen slapen? Ja zeker, zij ligt op het Eugensplein en is slechts 's nachts geopend. De patiënten zijn menschen, die slecht of in het geheel niet slapen en van de hun kwellende slape loosheid bevrijding, rust en nog eens rust zoeken. Deze kliniek versrihilt dus aanmerkelijk van andere instellingen, die zich kliniek noemen. Deze hier biedt slechts onderdak en behandeling in den nacht. Verder kent zij proefnachten, d.w.z. de patiënten wor den langzamerhand ontslagen, zoodat ten slotte iemand, die bijna genezen is, nog slechts van tijd tot tijd en meer ter controle in de kliniek terugkeert. De naclhtpatiënt doet op den dag gewoon zijn zaken, 's Avonds richt hij zijn schreden naar de kliniek, ter behandeling. In den vroegen morgen verlaat hij deze weer. Slaapmiddelen uitgesloten. Hoe is deze nachtkliniek eigenlijk ont staan. Naar Dr. Beuninger verklaart, is hij in zijn lange practijk tot de overtuiging gekomen, dat aan een werkelijk doelmatige bestrijding der slapeloosheid een goede ob servatiemogelijkheid verhonden moet zijn. Het spreekuur biedt deze gelegenheid niet. Men moet zich tijdens de storing zelf met den zieke bezig kunnen houden, dus heel eenvoudig in den nacht. In de kliniek worden geen slaapmiddelen gebruikt. De behandeling van de zieken be gint, boe paradoxaal het ook moge klinken, eigenlijk eerst in den morgen. Van den dag zelf is het verloop van den komenden nacht in hooge mate afhankelijk. De ge- heele dag van een aan slapeloosheid lij dende moet mede beïnvloed worden en dat geschiedt bet best in don vroegen morgen, na het ontwaken. Is liet metbode. volgens welke deze nacht kliniek werkt nieuw? Dr. Beuninger past slechts oude bekende methoden der psycho therapie toe en beperkt zich bijna uitslui tend tot dezé zuiver psychische geneesmid delen. Aan welke storingen lijden nu de patiën ten van deze nachtkliniek? Men heeft hier noodzakelijk te doen met de gebruikelijke psychiseh-nerveuze slaapstoringen, die on derling weer verschillend ziin. De eene pa tiënt is niet meer in staat in te slapen, de ander ontwaakt' reeds na een korten slaap- tijd en kan daarna niet meer tot rust ko men. Vele patiënten zijn' aan slaapmiddelen gewend, die echter in den loop van den tijrl steeds minder geholpen hebben. Zij hebben hot zelfvertrouwen verloren en gcloovon niet meer te kunnen slapen. Men- schcn, die tengevolge van een geestesziekte aan slapeloosheid lijden, worden niet opge nomen. Eerst leert de zieke, zich bij zijn toestand neer te leggen. Hij leert vooral, niet meer tegen zijn slape loosheid te revolteeren. Natuurlijk kan hij niet in den eersten of den tweeden nacht van zijn verblijf reeds goed slapen, hoewel ook dit in de kliniek reeds voorgekomen is. In het begin heeft men slechts met een gedeeltelijke genezing te doen. De patiënt rust, hij ontspant zich. En daarbij doet hij de ervaring op, dat eigenlijk in hem zelf werkelijke rustkrachten aanwezig zijn, welke hij tot nog toe niet kende. Deze krachten, hoewel zij ook niet onmid dellijk tot inslapen leiden, schen ken toch rust en deze rust is reeds een goede plaatsvervanger van den slaap. Het is in de kliniek belangrijk, den zieke duidelijk te maken, dat het in het ergste geval op een gemiddelde „rustwaarde" aankomt. Heeft men b.v. in een nacht 3 uren geslapen en 4 uren op een in psy chisch opzicht geheel harmonieuse wijze doorwaakt, iets wat ook bij z.g. slapeloozen in het geheel niet zoo zelden voorkomt, dan mag men bij de drie uren werkelijken slaap nog minstens twee uren „rustwaar de" rekenen. Maar bij de behandeling streeft men natuurlijk naar betere resulta ten. De ochtendgesprekken. Overigens meent Dr. Beuninger, dat de storing dikwijls weinig diep zitten en niet altijd groote psychische problemen tot oor zaak hebben. Wordt een psychische moei lijkheid vastgesteld, dan wordt ook deze af en toe bij de ontspanningsoefeningen be trokken. Hoofdzakelijk zijn echter de per soonlijke aangelegenheden het onderwerp der uitvoerige morgengesprekken. Eerst worden de gebeurtenissen van den nacht besproken en de daaruit voortvloeiende consecpienties vastgelegd. Tot slot wordt eelhter ook hier ontspannen, voordat men den patiënt aan zijn werk laat gaan. Voor wat den nacht betreft is een volkomen rus tige innerlijke houding van de grootste be- teekenis. Ergernis, beweging, protest ver drijven den slaap, terwijl rust en harmonie den slaap brengen. Het is een groot ver schil, of men twdens het wakker liggen uitrust en zich ontspant, of dat men bij do gedachte, niet te kunnen slapen, in opwin ding geraakt. Hoe lang moeten de zieken in deze kli niek blijven? Dr. Beuninger geeft verschil lende termijnen aan, afhankelijk van de meest verschillende factoren, naast de indi- vidueele medewerking van den patiënt ook afhankelijk van zijn ouderdom. Zoo spoedig mogelijk, na eenige goed doorgebrachte nachten, worden „proefnachten" ingevoerd. De patiënt slaapt dan thuis. Hij weet hoe des avonds de ontspanningsoefeningen ge houden moeten worden. Dr. Beuninger vertelt, dat zijn behande ling in vele gevallen genezing heeft ge bracht. Van tijd tot tijd wendt hij zich tot vroegere patiënten om inlichtingen, wijl hij op deze wijze ook kan vaststellen of de ge nezing voortduurt. In het algemeen komen nog na drie en meer jaren gunstige mede- deelingcn: de genezing heeft aangehouden. Tegenbezoek bij Koning Leopold De „Dnilv Express" meent te weten, dat de Engelsche Koning en Koningin zich bij den aanvang van den zomer naar België zullen begeven, om het bezoek van Koning Leopold te beantwoorden. Deze laatste zou bij zijn officieel bezoek aan Londen in No vember j.1. het Britsche Koningspaar heb ben uitgenoodigd, hem in Brussel te komen bezoeken. Het blad meent te weten, dat dit bezoek zal plaats vinden enkele dagen voor dat hetwelk het Vorstenpaar in Juni aan den president van Frankrijk zal brengen. Ilij steunde de onafhankelijk heidsbeweging. In Mongoolsclie kringen heerscht ernstige opwinding over een bericht, dat de vorst van de AlasjanMongolen door den Mo- hammedaanschen gouverneur van de pro vincie Ningsjia, Ma Hocngkoe, is ontvoerd en gevangen gezet. Volgens berichten uit Mongoolsche kringen heeft de centrale Chi- neeschc regeering eenigen tijd geleden een agent naar het gebied van de Alasjan Mon golen gezonden om den vorst te bespion nee- ren, aangezien hij de onafhankelijkheidsbe weging gunstig gezind is. Spion ontdekt. Deze spion werd ontdekt en moest vluch- ten, waarna hij den gouverneur van Ning sjia aanspoorde den vorst gevangen te ne men of te dooden. Iu Mongoolsche kringen wordt een straf expeditie tegen Ningsjia geëischt en een oor logsverklaring van de West-Mongolen. In tegenwoordigheid van den burgemees- fer van Tokio en ruim 5.000 jongelieden, is in een der stadsparken op plechtige wijze aan den Italiaanschen ambassadeur een oude Japansche wapenrusting en een oude Japansche degen als geschenk voor Musso lini overhandigd. In de hierna gehouden redevoeringen werd gewezen op de ItaliaanschJapansche vriendschap, en de anti-communistische po litiek van Rome, Berlijn en Tokio. Ronde woorden van minister Spaak. Minister Spaak heeft zich in de Belgische Kamer tegen het zenden van een gezant naar Franco verklaard. Hij kan niet gelooven dat deze moordpartij zonder einde in Spanje geëindigd is ten gunste van Franco. Het is een dwaling, zei- de hij een partij reeds overwinnaar te noe men wegens de mogelijke overwinning. Men moet voorzichtig zijn. Men moet een niet- inmengingspolitiek voeren, de kwestie der oorlogsrechten kan slechts worden bestu deerd, zoodra buitenlandsche troepen het Spaansche grondgebied zullen hebben ver laten. Franco erkennen, zou zijn partij kiezen tegen een regeering, welke wettig blijft in de oogen van een minister van buitenland sche zaken. Spaak protesteerde tegen de barbaarsche aanvallen op Barcelona. Een der sprekers had gevraagd, of, in ge val van een aanval op Tsjecho-SIowakije, België Fransche troepen doortocht zou ver- leenen. België, aldus de minister, is in dit opzicht aan niets gebonden. Artikel 16 van het Volkenbondspact spreekt over doorgangsfaciliteiten: het facultatieve karakter daarvan werd erkend. Meubilair ernstig beschadigd. Wegens een vechtpartij tusschen aanhan gers der Spaansche regeering en die van generaal Franco in de Spaansche Club te Valparaiso, heeft de gouverneur van deze stad gedreigd de club te laten sluiten, in dien niet een einde gemaakt wordt aan deze handtastelijkheden. De laatste maal ontstond twist tijdens de verkiezing van 't rlubeomité. Dientengevolge moesten drie le den naar een ziekenhuis vervoerd worden, terwijl vijf andere ernstig gewond werden in een vechtpartij buiten de club na de verkiezingen. Aan het clubmeubilair werd tot een bedrag van drieduizend gulden schade aangebracht. Linkschen lieten duizenden ge vangenen achter. In het communiqué van het groote hoofd kwartier te Salamanca wordt o.m. gezegd: Wij hebben den sector dien de vijand ten noorden van Iluesca had georganiseerd, over een breedte van twintig kilometer be zet. Ten zuiden van de stad Yieg, tusschen deze en Almudevar, veroverden wij even eens tien kilometer. De linkschen lieten dui zenden gevangenen en een aanzienlijke hoe veelheid materiaal achter. In het veroverde gebied bezetten wij verschillende dorpen en heuvels. De groote weg van Huesca, die tot dusver door den vijand werd bezet, werd tijdens on zen opmarsch gepasseerd. Van Je andere fronten is niets te melden. Nippon-troepen teruggedrongen tot het o"de front. De ongeveer 10.000 man sterke Japansche colonne, die ia een snellen opmarsch langs den spoorweg TientsinPoekau het groote kanaal had bereikt, is volgens berichten van Chineescl.e zijne door de C-hineesche strijd krachten, die een omtrekkende beweging hadden uitgevoerd, in de pan gehakt. Volgens dezelfde berichten zijn de Japan- neezen teruggedrongen tot de stellingen, die zij zes dagen geleden, toen zij hun offensief begonnen, bezetten, en is het gevaar, dat de Japansche strijdkrachten zich nabij Hsoe- tsjau samenvoegen, afgewend. De Japanneezen hebben de laatste drie da gen geen enkel succes aan dit front gemeld en op alle vragen verklaren zij, over geen inlichtingen te beschikken. Het Italiaansche persagentschap Stefani meldt, dat te Weenen vernomen wordt, dat de Tsjecho-Slowaaksche regeering er in toegestemd zou hebben, Zernatto, oud-mi nister en secretaris-generaal van het Vader- landsche Front uit te leveren, alsook den oudminister en president der Bondsspoor- wegen Stockinger, die beiden uit Weenen naar Bratislava gevlucht waren op den dag van Schuschnigg's aftreden. De belangen van de Duitsohe politiek. Een beschouwing in de Dantziger Vor- posten, het orgaan van de Nat.-Socialistische Partij te Dantzig, geeft te verstaan, dat binnenkort te Dantzig verkiezingen zouden kunnen worden gehouden. Het blad schrijft: „De kwestie of ons parlement eens van uiterlijk zal veranderen is zuiver for meel. Het zou voldoende zijn een datum vast te stellen, waarop de bevolking van Dantzig zal kunnen zeggen of zij bereid is handelend op te treden volgens de belan gen van de Duitsche politiek." De regeering van den staat Victoria in Australië heeft een wetswijziging ter beper king van den verkoop van benzine en olie tot een vastgesteld aantal uren per dag in overweging genomen. Voorgesteld is den verkoop toe te laten van Maandag tot en met Donderdag van des morgens half acht tot des avonds echt uur. Vrijdags tot half tien en op Zaterdagen, Zondagen en feest dagen van half acht des morgens tot twee uur in den middag. Automobilisten, die ben zine noodig hebben, zullen deze na de slui tingsuren slechts kunnen krijgen op ver toon van een politievergunning. Het voorstel wordt krachtig ondersteund door het garagepcrsonecl. De toestand in Mexico. Het blad „Ultimas Noticias" verneemt uit Tampico, dat de petroleumarbeiders ver scheidene hooge functionarissen van de „Huesteca Petrolium" hebben opgesloten. De redenen hiervoor zijn niet bekend. De consul der Ver. Staten te Tampico heeft den Amerikaanschen ambassadeur en de autoriteiten van het district gewaarschuwd, teneinde de vrijlating der gevangenen te bewerkstelligen. f 18.000 schade vergoeding. Het is een duur artikel geweest, dat in het weekblad „Day and Night", dat intusschen reeds ter ziele is gegaan, gepubliceerd is over Shirley Temple. Er werden, aldus de Tel., in dat artikel over de populaire jeug dige ster eenige leelijke dingen gezegd, 7.00 leelijk, dat een jury in het I.ondensche ge rechtshof heden geen moeite had ze als smaad aan te merken. Het gevolg is geweest, dat de schrij ver van het artikel en de drukker en uitgever van het blad, tot beta ling van een schadeloosstelling van 31.500 gulden in totaal werden ver oordeeld, waarvan 13.000 gulden aan Shirley Temple zullen dienen te worden utibetaald en de rest aan „Twentieth Century Fox." De Lord Chief Justitie lord Hewart. noemde aantijgingen, welke in het artikel waren vervat, „grof beleedigend" en hij had eeni ge harde woorden te zeggen over den schrij ver Graham Greene, die zich aan deze „beestachtige publicatie", zooals de advo caat voor eiscbers, sir Patrick Hastings het noemde, had schuldig gemaakt. De heer Greene is op het oogenblik nergens te vin den. Zijn verdwijning houdt wellicht ver band met een opmerking van den rechter, die vroeg of hij zich binnen de jurisdictie van het Hof ophield. Smaad is nl. een zaak, die de justitie hier geenszins licht opvat. Shirley heeft het niet noodig. En hoewel Shirley Temple het geld niet noodig heeft en de filmmaatschappijen reeds verklaard hebben het bedrag der schadeloosstelling aan weldadige instellin gen te zullen afdragen, achtte men het ge val zóó ernstig, dat een hooge schadever goeding gewenscht werd geacht. Shirley zelf weet van het geheele proces niets af, Zij heeft het artikel nooit gezien en men achtte het volkomen ongewensclit, dat zij naar Engeland zou komen om zelf de actie tegen haar beledigers in te stel len. Deze hebben intusschen hun meest vol ledige verontschuldigingen aangeboden „voor het leed. dat haar ongetwijfeld zou zijn veroorzaak, als zij het gelezen had". Congres te Breda. Op Vrijdag 22 en Zaterdag 23 April 1933 zal te Breda het congres worden gehouden van den bond van politie-ambtenaren in Nederland tot bescherming van dieren. Deze bond, welke in 1929 is opgericht met het doel onder de politie propaganda te maken voor een goede bescherming van 't dier tegen mishandeling en kwelling heeft een tiental afdeelingen in ons land met een totaal aantal leden van 2264, wel ke onder alle rangen van de politie worden aangetroffen. ANNA PAULOWNA Mej. J. Jonker, leerlinge van het Instituut „Mercurius" te Den Helder, slaagde voor het diploma-machineschrijven van genoemd Instituut. BREEZAND SELECTIE VAN TUINBOUWZAAD. Voor de afd. Anna Paulowna van den Ned. Tuindersbond en leden van de Fijnzaad teeltvereenigingen sprak de heer Band van Niéuwe Niedorp over: „Selectie van Tuin- bouwzaden." Nadat de heer Hoep een welkomstwoord had gesproken, begon de heer Band met te zeggen, dat hij over de teelt zelf in dit ge zelschap niet behoefde te praten. En mis schien, zoo vervolgde hij ongeveer, zullen velen denken: over selectie zullen we ons ook maar niet druk maken, want de pro ducten zijn toch niets waard. De slechte tijd houdt inderdaad het gevaar in, dat er een verkeerde geest komt bij de telers Spr. vindt dat jammer, want als er weer eens opleving mocht komen, zal misschien de zaadteelt een van de weinige zaken zijn, waarin hier een bestaan is te vinden. Maar dan zal men nu al paraat moeten zijn. De fruittelers zien dat in en leggen zich ook nu op verbeteriing van het product toe. Nu we overal het streven naar zelfvoorzie ning moeten waarnemen, ligt in de toe komst, in de productie van uitmuntend zaad misschien nog een bestaan. Daarom moeten we reeds nu onze aandacht besteden aan veredeling door selectie. Selectie is een moeilijke zaak. We ziin zoo gauw geneigd te denken, dat de nakome lingschap van een op het oog mooi product, ook goed zal zijn. Maar dat mooie uiterlijk kan door heel toevallige, zeer gunstige om standigheden tot stand zijn gekomen, en zegt dan weinig over de erfelijke eigen schappen. Onder iets minder gunstige om standigheden komen bij nateelt vaak weer de verkeerde eigenschappen tot uiting. Het opzoeken van de erfelijke eigenschappen is niet gemakkelijk, maar toch noodig om wer kelijk met selectie iets goeds te bereiken. Selectie is, als de vermenigvuldiging door zaad plaats heeft, het gemakkelijkst toe te passen bij planten met zelfbestuiving. De boon is nagenoeg een zelfbestuiver. Daar door kan men de boon gemakkelijk raszui ver houden en toch goed selecteeren, b.v. op draadloosheid. Bij kruisbestuivende- en windbloemen is de selectie veel moeilijker, omdat dan de erfelijke eigenschappen veel lastiger zijn vast te stellen. Men past daartoe inteelt toe, gaaf dus zaad telen door zelfbestuiving uit te voeren bij 7.00'n van nature kruisbe stuivende bloem. Dan komen in de nakome- mgen de ware eigenschappen er uit. Zoo kreeg men b.v. uit heel mooie sluitkool o.a. ook roode spruitkool of boerekool. De selectie moet natuurlijk alleen toege past worden op die planten, waarvan we weten wat we eraan hebben. En dan komt men nog vaak voor groote teleurstellingen te staan. eel is met selectie te bereiken bij plan- ten nie zich op vegetatieve wijze vermenijr vuldigen; bij aardbeien dus b.v., waar we nieuwe planten krijgen van uitloopers \ooral lettend op de gezondheid der plan ten kan men hier, door de beste planten uit te kiezen, gunstige resultaten krijgen. Na zoo in bet algemeen over selectie ge sproken te hebben hekeek snr. in het twee de deel van z'n causerie den practischen kant bij enkele gewassen, in het hijzond-u- bij boonen. (hardschaligheid. draadloosheid, bet ranken) Spr. is voor radicale verwijde ring van gevonden afwijkingen cn zeker van zieke planten (verbranden). Ook bij enkele ziekten, speciaal het mozaïk, stond spr. stil. Van de gelegenheid vragen te stellen werd door eenige personen gebruik gemaakt en nadat beantwoording had plaats gehad, sloot de heer Hoep, den spreker dankend en de ongeorganiseerden opwekkend zich aan te sluiten bij een organisatie, ook al omdat de regeering de neiging heeft teeltrcgelingen, enz. aan de organisaties op te dragen. (Niet officieel) late klasse, 2de Pjet Trekking van Dinsdag 22 Maart 1M8 Hooge Trijsen 20.000.— 1870 5.000— 214U 2.000.— 5763 1.500.— 7360 1.000.— £603 19116 400.— 4805 9211 20602 200.— 4092 4370 13851 100.— 5597 7538 8043 8241 8739 13576 13403 15354 15675 17970 Trijsen van f 20. 1018 1113 1157 1179 1191 1206 1252 1355 1264 1282 1287 1299 1321 1385 1301 1429 1473 1506 1527 1610 1630 1641 1647 1655 1658 1675 1683 1752 1771 1785 1830 1877 1951 1978 2027 2039 2040 2049 3053 2163 2199 2257 2287 2291 2297 2310 2338 2351 2358 2370 2378 2383 2409 2466 2478 2608 2572 2606 2612 2633 2704 2792 2611 2820 2822 2828 2842 2852 21854 2861 2685 2911 2945 2951 3079 3102 3111 3136 3150 3178 3205 3270 3280 3290 3296 3319 3324 3330 3383 3418 3469 3500 3512 3513 3542 3654 3555 3569 3571 3622 3682 3724 3731 3741 3764 3797 3818 3858 3895 3896 3962 3983 39^4 4068 4078 4080 4105 4108 4130 4132 4137 4147 4167 4171 4189 4225 4235 4291 4313 4319 4320 4334 4391 4407 4411 4426 4436 4446 4474 4486 4498 4518 4524 4533 4561 4564 4624 4650 4663 4678 4735 4757 4764 4767 4781 4789 4812 4861 4877 4956 4968 4996 5034 5039 5055 5057 5079 5087 5138 5242 5324 5380 5397 54C0 5464 5538 6571 5604 5610 5699 5779 5803 5958 5972 5988 6014 6151 6164 6195 6277 6283 6291 6307 6337 6380 6416 6448 6461 6518 6579 6585 6610 6631 6641 6650 6666 6683 6727 6731 6740 6752 6786 6809 6813 6865 6909 6936 6940 6993 6997 6999 7034 7067 7139 7159 7160 7188 7251 7295 7314 7316 7319 7407 7419 7449 7464 7496 7640 7554 7695 7707 7740 7745 7756 7790 7802 7807 7831 7873 7928 8022 8111 8117 8178 8180 8182 8190 8198 8315 8342 8459 8487 8488 8514 8547 8548 8563 8613 8634 8638 8640 866-5 8669 8737 8792 8795 8807 8839 8844 8890 8945 8972 8984 8989 8996 9020 9067 9099 9140 9173 9193 9234 9256 9311 9316 9416 9451 9457 9511 9521 9526 9538 9552 9614 9643 9655 9697 9715 9717 9721 9722 9742 9776 9837 9867 9895 9910 9925 9931 9950 9983 10031 10093 10195 10201 10217 10222 10223 10241 10248 10339 10361 10417 10424 10427 10451 10483 10498 10569 10616 10623 10645 10677 10680 10739 10763 10782 10795 10798 10922 10942 11000 11034 11042 11044 11063 11066 11195 11306 11348 11360 11369 11392 11419 11435 11449 11475 11517 11543 11554 11568 11575 11707 11709 11766 11811 11838 11854 11866 11902 11942 11951 11963 12043 12079 12081 12082 12103 12122 12126 12205 12237 12240 12254 12326 12334 12404 12441 12457 12592 12622 12646 12737 12734 12778 12784 12828 12859 12924 12928 12943 12960 12987 12999 13026 13087 13095 13121 13148 13188 13228 13235 13325 13357 13419 13446 13511 13560 13845 13853 13890 13900 13908 13973 13988 13990 14012 14028 14117 14171 14184 14283 14296 14347 14367 14429 14459 14486 14495 14512 14522 14534 14540 14565 14596 14607 14630 14638 14725 14740 14816 14826 14832 14837 14923 14980 14995 15010 15029 15031 15041 15049 15055 15070 15094 15127 15148 15174 15247 15264 15274 15332 15389 15410 15418 15466 15482 15499 15503 15522 15596 15633 15714 15739 15762 15824 15842 15853 15863 15866 15869 15902 15919 15951 15950 15974 15976 16033 16045 16053 16062 16079 16109 16114 16131 16151 16175 16178 16188 16201 16246 16255 16308 16321 16323 16328 16381 16400 16403 16423 16453 16459 16469 16472 16495 16531 16560 16608 16609 16623 16627 16679 16731 16735 16750 16753 16771 16798 16823 16890 16899 16915 16926 16927 16946 16955 16933 16984 16989 17077 17138 17174 17181 17188 17227 17255 17312 17320 17397 17400 17419 17424 17463 17514 17528 17562 17586 17662 17667 17748 17772 17782 17801 17814 17815 17837 17841 17859 17862 17865 17873 17879 17905 17909 18016 18057 18137 18185 18232 18238 18257 18269 18297 18300 18305 18315 18324 18400 18402 18430 18445 18452 18492 18506 18510 18519 18562 18565 18576 18587 18591 18642 18681 18690 18702 18713 18754 18775 18968 19064 19107 19131 19136 19258 19306 19324 19490 19580 19603 19658 19671 19719 19749 19795 19843 19861 19863 19868 19894 19906 19928 19973 19976 19977 19988 20056 20104 20109 20155 20158 20160 20230 20236 20238 20275 20276 20323 20378 20381 20405 20411 20440 20447 20' "6 20588 20603 20623 20669 20674 20680 20696 20, 2 20780 20789 20835 20872 20900 20919 20946 20959 20987 21042 21045 21061 21068 21084 21090 21095 21101 21142 21165 21171 21191 21223 21232 21243 21263 21412 21484 21527 21529 21607 21609 21619 21640 21677 21682 21697 21708 21745 21783 21805 21879 21895 21897 21912 21958 PURMEREND, 22 Maart. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 17 partijen, wegende 32.000 Kg., handel matig, hoogste prijs f23.3 stapels kleine Boe renkaas f 23.—. 438 Kg. boter f 1.33—1.38, weiboter f 1.28—1.29 per kilo. Runderen, totaal 538 stuks: 190 vette koeien 0872 ct. per kilo, matig; 129 gelde koeien f 100215 per stuk, matig;"200 melk koeien f 1S0310 per stuk, matig; 19 stie ren 5864 ct. per kilo, matig; 24 paarden f 90280 per stuk, stug; 32 vette kalveren 3000 ct. per kilo, matig; 1296 nuchtere kalveren: voor de slacht f 712, voor de fok f 1017 per stuk, vlug; 228 vette var kens voor de slacht 57—59 ct. per kilo, vlug 35 magere varkens f 30—42 per stuk, vlug; 453 biggen f 18—26 per stuk, vlug; 982 schapen f 17—24 per stuk, stug; 29 bokken f 413 per stuk, matig; kipeieren f 2.4.)2.75, eendeieren f 2.20 per 100 stuks, 7200 piepkuikens. N.II. blauwen. 77V2—82V2 ct. per kilo, oude kippen en hanen (3100 stuks) 4550 et. per kilo, konijnen f 0.50 1.70 per stuk, 1000 eenden 30—65 ct, per stuk, duiven 40 ct. per paar. Coop. Centrale Eierveiling. 110.000 eendeieren f 2.15—2.20. 90.000 kipeieren: 65 —66 Kg. 2.70—2.80, 63—64 Ke 2.65—2.75. 60 —62 Kg 2.502.65. 58—59 Kg 2.45—2.55, 56— 57 Kg 2.40—2.50, 53—55 Kg 2.35—2.45. WARMENHTTIZEN. 22 Maart. Roode kool f 2.50—4.90, gele kool fl.50— 2.50. Deensrhe witte kool f 1.50—2.90. Aan voer; 60.300 Kg. roode kool, 19.300 Kg. gele kool. 24.000 Kg. D. witte kool. BROEK OP LANGENDIJK, 23 Maart. Aanvoer; 300 Kg. aardappelen 2.802 90. 925 Ka-, kroten 3—3.60. 400 Kg. roode kool 3.504.20, 16000 Kg. gele kool 1.50—2.70, 13000 Kg. D. wife kool 1.50—2 80 NOORDSCHARWOFDE. 23 Maart. Bevelanders 2.80, boerenkool 0.70, roode koo 3.60—5.40, gele kool 1.70—2.70, D. witte kool •LS02-30

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 3