Woensdagsche Mijmerij Raad Anna Paulowna Een kruistocht malariamuggen Kostprijs tegen Vraatzuchtige visschen als verdelgers Uit onze omgeving «ï'oV.'Ve'ïï d°°r! V"r,"ICr Ja, waarom? Het genootschap „Onze Taal" schrijft een prijsvraag uit onder de leerlingen van hoo- gere burgerscholen, lycea en gymnasia, ter beantwoording van de vraag: „Waarom moeten wij goed Nederlandsch schrijven?" Een verbijsterende vraag, waarop ik de vol gende antwoorden verwacht: Wij moeten goed Nederlandsch schrijven, omdat wij anders voor dat vak een onvol doende krijgen. Is dat de derde onvoldoende, dan blijf je zitten. Blijf je zitten, dan heb je een bedorven vacantie en loop je je fiets of je lidmaatschap van een tennisclub mis en kom je het volgend jaar in een klas te zitten met jonge kinderen, wat je het gevoel geeft dat je een stommert bent. Déarom moet je goed Nederlandsch schrijven. Jan H. te M., 14 jaar. Ja, inderdaad, waarom moet je goed Ne derlandsch schrijven? Als je het niet doet, begrijpen de menschen je ook, dus het is maar verspilling van energie, en bovendien: niemand doet het, zelfs ministers niet, is het dan niet wat aanstellerig als een schooljon gen het wèl doet? Henk van D. te 's-Gr., 15 jaar. Wilt u mg eerst zeggen hóe men goed Ne derlandsch schrijft? Er zijn op het oogen- blik zeven spellingen. Als de heeren het eerst onderling hebben uitgevochten, wilt u mij dan waarschuwen? Willem T. te W., 15 jaar. Ik had mij tot dusver die vraag nog nooit gesteld. Maar nu ik haar plotseling in al haar vrouwelijke zelfstandigheid vóór me zie, begrijp ik daaruit ineens, dat het in derdaad moet. En dit geeft mij de kracht, het voortaan ook te doen. Tot dusver heb ik opzettelijk slecht Nederlandsch geschre ven. Ik had er een heimelijke vreugde in. Het zal niet meer gebeuren, dat beloof ik u, heeren. Willem Frederik van P. te A., 12 jaar. Wij moeten goed Nederlandsch schrijven omdat het anders slecht Nederlandsch is. W. A. te O., 12 jaar. Wij moeten het doen om dezelfde reden waarom we beleefd moeten zijn tegen onze leeraren, netjes op onze kleeren, gehoor zaam jegens onze ouders: omdat het het leven compliceert. Théophile de B. te A., 17 jaar. Als de vraag nu ook nog aan studenten wordt voorgelegd, kan men de volgende ant woorden tegemoet zien: „Waarom wij goed Nederlandsch moeten schrijven? Om geen concurrentie aan te doen aan de opstellers van ambtelijke stuk ken, die hun brood verdienen met slecht Ne derlandsch." ,,Ik weet het heusch niet. Het is ontzet tend moeilijk, de menschen begrijpen niet wat je bedoelt en niemand die er je dank voor zegt". „Omdat je er lenig en fit van blijft". „Omdat het chic staat, anders te doen dan de anderen". „Vanwege de vitamine c." „Omdat het ons behoedt tegen kaalhoof digheid". „Omdat het een krachtig werkend mid del is ter bestrijding van neus- en keelver- koudheid, neuscatarh, bronchitis en hooi koorts". „Omdat we er parelblanke tanden van krijgen". „Omdat het een voortreffelijk middel is om op veilige, snelle wijze van onze overtol lige dikte bevrijd te worden en onze jeugdi ge vitaliteit te behouden". „Omdat het het ideale afwasch- en reini gingsmiddel is voor ons kristal, porselein, aardewerk en tafelzilver, het radicale schuurpoeder voor de reiniging van bad, waschbakken, tegelvloeren, potten, pannen en keukengerei". „Omdat het binnenkort Paschen is! „Omdat het het overtollig zuur wegneemt, dat voor 90 pet. de oorzaak is van de alle- daagsche kwaaltjes, waaraan het mensch- dom thans lijdt". „Omdat het u een bekoorlijke teint geeft, u er frisch, helder en sprankelend van leven doet uitzien, u tien jaar verjongt; omdat het de meest glimmende huid mat maakt en de rimpels doet verdwijnen". „Omdat we daardoor de spastische oor zaken van de hoofdpijn verdrijven". „Omdat het onze costuums glansvrij maakt". Misschien zou er ook iem'and zijn, die antwoordde: „Waarom moeten we goed Nederlandsch schrijven? Ja, en waarom moeten we wel luidende sonates componeeren? Waarom moeten we goede tooneelstukken in elkaar zetten? Waarom zuivere beeldhouwwerken en knappe schilderijen maken, boeiende boe ken schrijven, knappe dansen uitvoeren, leuke prijsvragen bedenken? Omdat we er anderen een plezier mee doen! Be bekende Belgische bioloog dr. M. Wanson heeft dezer dagen rap port uitgebracht over den verbitter den strijddien hij in de moerasge bieden van Belgisch-Congo tegen den Anopheles voert, den verwek ker van de verschrikkelijkste der tropische ziekten, de malaria. Wij zijn in staat onzen lezers een en ander uit dit hoogst belangwek kende rapport mede tb deelen. Op zijn reis door de Belgische Con- go in het voorjaar van 1937 consta teerde dr. Wanson, dat de Anophe- lesmuggcn zich op rampzalige wijze hadden vermenigvuldigd. Het ziekte- en sterftecijfer ging met spron gen omhoog. Een verzoekschrift, ingediend bij het Belgische ministerie van Gezond heid, bleef niet zonder uitwerking; de re geering stelde belangrijke middelen tot zijn beschikking ter bestrijding van het dreigen de malariagevaar. De strijd tegen deze ge vreesde tropische ziekte kon daarop met kracht ter hand worden genomen en de wij ze, waarop deze werd aangevat, is zeer in teressant. Vraatzuchtige dieren. De voorbereidingen voor den grooten veld tocht tegen de muskieten waren al dadelijk hoogst eigenaardig. Groote verkeersvliegtui gen werden er speciaal voor omgebouwd. In de plaats van de fauteuils voor de passa giers kwamen... vischbassins. Duizenden visschen werden in reusachtige reservoirs van licht metaal bijeengebracht. Men koos hiervoor de Tilapia hen- deloti, die de beste muggenverdelger ter wereld is. Eén zoo'n visch consu meert per dag driemaal zijn eigen lichaamsgewicht aan muggenlarven. Deze verbazingwekkende vraatzucht heeft Dr. Wanson dóór bepaalde kruisingen weten te bereiken. Als gunstige omstandigheid komt daar nog bij, dat deze visch niet alleen in zoet water, doch ook in brak water met een zoutgehalte tot 23 pro mille kan leven en juist hierin leven de meeste muggen. Dr. Wanson beoogde nu, door het uitzetten van deze visch in de Congowateren het verbrei dingsgebied van dezen muggenvijand uit te breiden. De visch wordt per vliegtuig vervoerd, om de verliezen tijdens het transport tot een minimum te beperken. De hiervoor gebruik te machines hebben reeds den naam van „vischexpress" gekregen. Met de teelt der visschen en de voorbereidingen voor het transport was men in Januari van dit jaar reeds zoo ver gevorderd, dat met het uitzet ten een begin kon worden gemaakt. Een heel vliegtuigeskader vloog over de koorts moerassen van het Congogebied: elk vlieg tuig had in zorgvuldig gekoelde en van zuurstoftoevoer voorziene bassins duizen? den visschen aan boord. Het uitzetten van de visch. Met deze zware machines in de moerassi ge streken te landen, was natuurlijk onmo gelijk. Er moest een andere methode gevon den worden, om de visch uit te zetten. Als de visch eenvoudigweg uit de vliegtuigen werd geworpen, zou nauwelijks de helft le vend in het water terecht komen. De bassins met de visschen wer den nu van parachutes voorzien en boven de meren overboord gezet. De met water gevulde lichtmetalen bas sins waren zoodanig geconstrueerd, dat zij zich boven het water automa tisch openden en zoo kwamen de visschen veilig in hun element. Van groot belang was, dat men reeds met het uitzetten van de visch kon beginnen in den regentijd, want dan is het broed van den Anopheles nog door de visschen te be reiken. En de verdelging der muggenlarven en eieren is van veel meer gewicht dan de jacht op de muggen zelf. Of deze grootsch opgezette strijd tegen het Anophelesgevaar evenredig nut zal afwerpen, moet nog wor den afgewacht. Men hoopt er echter een be duidende daling van den muskietenplaag mee te bereiken en daarmede een uitge strekt, zoo goed als onbewoonbaar koortsge- bied, weer voor menschelijke nederzetting geschikt te maken. In 't ontredderd verre Oosten Moet, men zich veel leed getroosten, Want de oorlog gaat zijn gang, En de felle krijgsmachine Schept ruïne na ruïne, Nu reeds vele maanden lang! Alle groote mogendheden Hebben d'een of and're reden, Om maar zwijgend toe te zien, Ook Genève zegt bescheiden: Laat ons een conflict vermijden, 't Komt wel weer terecht misschien! En Japan voelt in 't bizonder Heel zijn legermacht een wonder, Onoverwinnelijk en sterk, Van een schier onschatb're waarde, Wie stelt op de gansche aarde Aan zijn almacht paal en perk?! En nog steeds wordt er geroepen Om meer troepen,... troepen,... troepen Voor een onafzienbaar veld! Groot-Japan, wees nu voorzichtig, Wordt niet t e onevenwichtig, Hoe is 't met Uw land gesteld?! Hoe is 't met Uw eigen werkers? Biedt ge hun iets grooters, sterkers, Als Uw oorlog is gedaan? Of zijn zij, met de Chineezen, Straks in angst en duizend vreezen Eveneens teniet gegaan?! Mant al zijn Uw legers wakker, Economisch wordt ge zwakker, En. als schrikbeeld voor den geest, Grift 't zich straks in Uw historie, Wat van Uw soldaten-glorie, En Uw wankele victorie Wel de KOSTPRIJS is geweest!! Maart 1938. KROES. (Nadruk verboden). Doedens en Schilder bonwen voor f 22.320.een nieuw Raad huis. Er is bezuinigd en ge prutst. De polder heeft geen plaats voor ambtenaren, die een levenspositie willen. Een on derwijzer er bij? Een rond vraag met voorstellen. De ge meentesecretaris mag polderse cretaris blijven. Een lange, drukke vergadering. De raad vergaderde gistermiddag. Voor zitter was de burgemeester, de heer G. J. Lovink; secretaris de heer C. Keijzer. Alle leden zijn aanwezig. Na opening der vergadering door Voorzit ter, worden de notulen der vorige vergade ring onveranderd vastgesteld. Voorzitter brengt een speciaal woord van dank aan de heeren Hooimeyer en Lubbert voor hun werkzaamheden om te komen tot loonsverhooging in de werkverschaffing. Onderhandsche aanbesteding raadhuis. B. en W. stellen voor tot onderhandsche aanbesteding van het raadhuis over te gaan, nadat in het plan eenige bezuinigin gen zijn aangebracht. De heer Saai, architect, komt ter vergade ring. Op een vraag van den Voorzitter of de vergadering besprekingen in comité wenscht, antwoorden de leden ontkennend. Gedepu teerde Staten hadden geen bezwaren tegen de laatstgezonden teekeningen, enkele op merkingen daargelaten. Ged. Staten ver zochten voorts steeds alle stukken eerst aan hen te zenden en niet meer rechtstreeks aan den minister van finantiën. De inschrijving ving was gelijk was gepubliceerd, boven de begrooting. De heer Saai heeft nogmaals ge- teekend en zich rret een bepaalde firma in verbinding gesteld. Doedens en Schilder, de laagste inschrijvers, mochten nog eens in schrijven, maar waren nog te hoog. Uit benauwde portemonnaie De heer Saai licht een en ander toe. De laagste inschrijver had f24687 bij een be grooting van f22000. Verschillende bezuini gingen zijn toen in de nota van aanwijzing gebracht o.a. de schoorsteen van de cen trale verwarming zal geen vuurvaste stee- nen krijgen, de wapens komen te vervallen, voor lage muurglazuur komt Egypte glans- beton. In de burgemeesterskamer komen inplaats van marmer vensterbanken, pas sende houten. De achtergootlijst is gewij zigd, de archiefkluis is op andere hoogte genomen, waardoor de ruimte voor berging daar boven ligt. IJzerbewerking kon van f250 op f150 gebracht worden. De rijwiel bergplaats kan bij meubilair worden ge bracht, electrisch licht is op f100 gekomen, de eiken betimmering in de raadszaal komt te vervallen, de bank aan den kleinen in gang wordt „meubilair", de post sanitair is teruggebracht op f 150 en voor onvoorzien is f 100 geraamd. In de paalfundeering is opgenomen opzetters van 1.60 met een fun deering van 7 meter. De heer Saai zal bij het proefheien nader "aantoonen, dat dit voldoende is. Enkele kasten komen te vervallen. De bezuinigin gen heeft de heer Saai met de fa. Versteeg (de onderhandsche inschrijfster) besproken, totaal kon deze f 3150 bezuinigen. In massa scheelt het nu nog f800 met det oorspron kelijke begrooting. De verhoogde ijzerprij- zen hadden invloed. De Fa. Versteeg wil nu inschrijven voor f20330.- en nadat dit bedrag bekend was, heeft men zich met Doe dens en Schilder in verbinding ge steld. Deze firma heeft de rekenin gen mogen inzien, maar kon niet lager gaan dan f 22487. Later noemden Doedens en Schilder een bedrag van f21200. Deze firma stelt er prijs op het raadhuis te bouwen en wil daarom nog zoover gaan, dat als geen glazuurpan- nen behoeven te worden gebruikt, de hard- steenen binnenmuren worden vervangen door eerste klas roodsteenen en de beta lingsvoorwaarden iets soepeler worden, het bedrag op f20200. terug te brengen. Met muren van roodsteen kan de heer Saai zich vereenigen, met andere pannen niet. Dit verhoogt de kostprijs met f 120. Architecten honorarium zal volgens de laagste tabel klasse worden berekend, en dan komt de heer Saai met schilderwerk, te^kenloon, enz., enz., totaal op 125768.17. Zou zwaardere fundeering worden ge bruikt, dan kost het f 600 meer, maar het be drag onvoorzien, de verkoop van het oude raadhuis en enkele andere postjes staan hier tegenover. Harde strijd om de fundeering. De heer Saai meent, aan een 7 meter fundeering genoeg te hebben. De heer Cornelissen heeft een bedenking tegen de voorgestelde betonuitvoering, maar neemt na een technische uiteenzetting met het plan genoegen. De heer Saai zegt, dat Doedens en Schil der z.i. voorrang hebben, deze firma staat uitstekend bekend, zoodat geen enkele re den is, te adviseeren deze firma het werk niet te gunnen. Op een vraag van den heer Dekker, wat voor eiken betimmering in de plaats komt, zegt de heer Saai: behangselpapier. Men rekent overigens op particulieren en vereenigingen. Neemt men het glas en lood over, komt er weer geld voor betimmering Voorziter merkt op dat hij voor de gevel steen al iemand heeft. De heer Saai zegt resumeerende, dat 't uiterlijk weinig verandert, alleen wordt de gevel 1 Meter langer, en de uitbouw ver valt, alles echter in overeenstemming met wat de commissie heeft bepaald. Van bin nen is de grootste wijziging dat voor de binnenmuren het hardsteen vervalt en eerste klas roodsteen komt. Critiek, die niet malsch is! De heer Dekker heeft in de woorden van den heer Saai een optimisme waarge nomen, dat hij niet kan deelen. liet laten vervallen van een rijwielbcrgplaats en het brengen op meubilair is enkel ver plaatsing. Het bedrag voor onvoorzien op f 100.lijkt spr. te laag. Als het raadhuis er eenmaal staat mag de gemeente niet met de brokken zitten. De bezuiniging op de paalfundeering is onaanvaardbaar, het risico wordt veel te groot. Van het oude raadhuis blijft rot hout en puin over. Het is een lijdensgeschiedenis. De architect heeft in het begin een fout gemaakt, dat had ronduit erkend moeten worden. Het risico met de paalfundeering is veel te groot. Spr. wil een nieuwe aanbesteding houden en een nieuw bestek opzetten. Men moet roeien met de riemen, die men heeft! De heer Saai zegt dat aan de construc tie niet getornd wordt. Hij is steeds er voor geweest om f 26.000 uit te treken. Dp_ be grooting was eigenlijk boven de f 27.000. De besteding is tegengevallen, men heeft spr. in het gelijk gesteld, want om een goed raadhuis te bouwen was f 26.000. noodig geweest. Ken nieuwe besteding geeft weer nieuwe onkosten. Voorzitter: Doedens en Schilder hebben het uiterste geprobeerd. Weth. op 't Veld acht geen reden aanwe zig, de nieuwe berekening, die serieus is opgezet, niet aan te nemen. De paalfun- deering-berekeningen moet men aan de des kundigen overlaten. Een nieuwe aanbeste ding moet men niet riskeeren. Het oude raadhuis zal altijd f 250.opbrengen. De heer Dekker: Hadden we ze maar! (Gelach). Waarom kregen de leden geen begrooting. De heer Hooimeijer heeft liever een goede fundeering dan een mooie hal. Jammer vindt spr. het dat geen begrooting voor de aanbesteding is gekregen. Het was be loofd en B. en W. zijn er verantwoordelijk voor. Overigens moet men nu maar ophou den. Voorzitter: Het spijt me bijzonder, maar het was geen opzet. De heer Hooimeijer vindt het niet noodig het oude raadhuis direct weg te doen. Kan men het niet verhuren, of de huur ver- koopen aan de Boerenleenbank. Twee joden weten wat een bril kost! Voorz. denkt niet dat de gemeente hier beter van zal worden. Weth. Keuris had graag vanmorgen ge weten, wat hij nu weet. Spr. betwijfelt of 7 meter palen voldoende zijn. Ziin ook de betonopzetters smaller geworden? De heer Saai licht toe, dat dit niet. het geval is. Dit is allemaal zeer royaal gedaan. Stop de heele zaak. De post onvoorzien van f 100 acht weth. Keuris veel te laag. Als de heifundeering op 10 meter komt, zal ergens anders bezuinigd moet worden. Het liefst wil spr. alles maar stop zetten en later nog eens kijken. Wil de raad doorgaan met den bouw, zal spr. zich niet verzetten, maar er is bezuinigd en geprutst. Het wordt modderen! Liever een nieuw bestek en zuiniger opgezet. De fundeeriqg moet echter goed blijven. De heer Kloosterman zou willen dat pa len van 10 meter moeten worden genomen. De heer Lubbert.: Als de deskundigen zeg gen 7 meter, moeten wij ons daar bij neer leggen. De heer Kloosterman merkt op, dat hij het oude raadhuis de heer Lubbert precies an dersom sprak. De heer Saai zegt, dat men altijd nog be sluiten. kan 10 meter palen te nemen. Hij zal er niet aan denken als 10 meter palen noodig zijn, andere palen te nemen. Tenslotte draagt spr. de verantwoording ook. Na deze verklaring wijzigt de heer Kloos terman zijn standpunt. De heer Kuiken wil zich bij de deskundi ge adviezen neerleggen, De raad heeft er geen verstand van. De heer v. d. Berg wil den heer Saai laten begaan. De. heer Dekker verklaart zich tegen de gunning, omdat de cijfers speculatief zijn genomen. Men komt zeker boven de f 260Ó0. De heer Cornelisse is het met den heer Dekker eens. Het raadhuis komt er! Gestemd wordt vervolgens over de kwestie of het raadhuis onderhands zal worden aanbesteed, of dat men opnieuw zal gaan bestekken. Voor stemmen de heeren Hooi meijer, Kuiken, op 't Veld, Lubbert, Rezelman, Kloosterman en van der Berg en tegen de heeren Keuris, Dekker, Cornelisse en mevr. Borst,- Liefhebber, zoodat met 7 tegen 4 stemmen is besloten het nieuwe raad huis onderhands aan te besteden, aan Doedens en Schilder v. f 20.320. Felicitaties. Voorzitter feliciteert den heer Saai. Het is een lange lijdensweg geweest, maar spr. hoopt dat het nu vlug zal gaan. Vervolgens wordt besloten het schilder werk te gunnen aan den laagsten inschrijver de fa. Kamp te Heerhugowaard voor f 1278. De heer Dekker hoopt, als het raadhuis staat, men hem zal kunnen verwijten, dat hij mis is geweest. f 200 meer voor den ambtenaar van steunverleening. B. en W. stellen voor de jaarwedde van den secretarieambtenaar belast met de af- deeling werkverschaffing en steunverlee ning zoodanig te wijzigen, dat daaraan nog twee jaarlijksche verhoogingen van f 100 worden toegevoegd. De heer Hooimeyer is tegen loonsverhoo ging. Het tekort wordt weer met f 200. verhoogd. Misschien heeft de man wel te kort, maar Anna Paulowna heeft geen amb tenaren noodig, die een levenspositie ambi- eeren. Het voorstel wordt na eenige discussie z.h.s. aangenomen. Nieuwe onderwijskracht? Voorzitter leest een krantenbericht voor, waaruit zou blijken, dat in bijzondere ge vallen een extra onderwijzer zou kunnen worden aangesteld, in verband met de leer- lingenschaal. Aan school I is een aantal leerlinnen dat per 1 April op 186 zal ko men. Er ziin vier onderwijzers, er kan een vijfde bij. Men wil zich direct tot den mi nister wenden. Aldus besloten. De rondvraag een nieuwe ver gadering! De heer Lubbert heeft school II bezocht. De klasselokalen zijn buitengewoon slecht, vorceleken bij de bijzondere scholen. Elke gulden erin gestoken is weg, Spr. stelt B. en Wvoor betrokken instanties op den on- houdbaren toestand te.wijzen, om te komen urtll«r van een nieuwe school. De Vergadering geeft B. en W. machtb g'rte heer Kloosterman vraagt antwoord op de vraag over de secretariskwestie van eeni ge maanden geleden, te weten het waarne- men van bijbetrekkingen. Voorzitter voelt er weinig voor. De heer Keijzer is al 15 jaar secretaris van den pol der Het college is nog niet eenstemmig, wel is men van oordeel, dat de secretaris s mor gens op de secretarie moet blijven, en voor de alg. vergadering kan hij vrij krijgen, ook voor de middagvergaderingen. Het polder- werk zou niet op de secretarie mogen ge beuren, dacht de heer Op t eld, de heer Keuris vond dit wel goed. De heer Kloosterman noemt het antwoord niet bevredigend, maar voelt de moeilijkhe den ook de financieele. Spr. juicht het toe, datde onjuistheden uit den weg worden geruimd, maar raken ze weg? Polderwerk hoort op de secretarie niet thuis, het bijwo nen van de vergaderingen vindt spr. ook niet goed. Deze twee dingen moeten weg. De heer Dekker zegt het oog te hebben ge had op de cumulatie van functies, hij had het niet over minder goede werkzaamheden. Weth. Op 't Veld is overtuigd dat het werk van de gemeente goed gaat, maar als men spreekt over „historisch ver groeid" moet men rekenen dat de gemeente van 4000 op 6000 is gegroeid. De werkzaam heden zijn toegenomen. Spr. stelt voor te verbieden polderwerkzaamheden ter se cretarie te verrichten, den secretaris te ver plichten Zaterdagsmorgens aanwezig te zijn, hem toe te staan de algemeene ver gaderingen bij te wonen en in het alge meen hem te verplichten tot drie uur aan wezig te zijn- De aangevallene aan 't woord. De secretaris zegt dat het zeer bezwaar lijk is de werkzaamheden te scheiden. De gemeente gaat voor, al is het tot 's avonds iaat. Gedoogen de gemeentewerkzaamhedeni het, gaat spr. zoo noodig aan het polder- werk. VQorz. zegt van de combinatie niet altijd plezier te hebben gehad, al was hij de oor zaak indertijd dat de cumulatie tot stand gekomen is. Spr. vindt het geen bezwaar dat de administratie overgaat, overeen komstig het voorstel van den heer Op 't Veld. De heer Rezelman vindt het, gezien het totaal ontbreken van klachten, een on vriendelijkheid tegenover het polderbestuur Na eenige besprekingen wordt het voor stel van den heer Op 't Veld in stemming gebracht, nadat de heer Dekker had voor gesteld den toestand zoo te laten. Het wordt met 8 tegen 3 stemnusn ver worpen. Voor de heeren Op t Veld, Kloos terman en v. d. Berg. Tegen de heeren Dekker, Keuris, Rezelman, Mevr. Borst Liefhebber, Cornelissen en Hooimeijer. Ruim zeven uur sluit voorzitter deze „ou- derwetsche" vergadering, die om 3 uur was aangevangen. KOEGRAi JULI AN ADO RP. Kind door hond gebeten. Het tweejarige kind van den heer J. N. aan de Kortevliet, werd onverwachts door den grooten Sint Ber.nard-hond van deni heer P. N. in het gezicht gebeten, waar. door de kleine haar bovenlipje werd afge beten. Na voorloopig door den dokter be handeld te zijn, is de kleine te Den Helder opgenomen. Kraakjeslui op het spoor. Eenige dagen geleden, heeft men door verbreking van de afsluiting zich toegang verschaft tot het kantoor van de N.V. Ma lerij „de Hoop" alhier. Veel van hun gading hebben de lan^vin^ers zeker niet kunnen vinden, doch de schrijfmachine werd toch ingepikt. Begrijpelijkerwijze werd van een en ander aangifte bij de politie gedaan. Na ijverige nasporingen is het den Rijksveld wachter brig.tit. de heer C. J. Vroom alhier gelukt de schrijfmachine in Amsterdam op te sporen en tevens de hand te leggen op een van de heeren, die ook nog den dief stal van 40 liter benzine bij M. Smit aan de Blauwe Keet op hun geweten hebben. Zij zullen zeker de hun toekomende straf niet ontloopen. WlERTNGETJ POLDER WAARD NIEUWLAND. Gistermiddag vergaderde in hotel De Haart het bestuur van den Polder Waard Nieuw- land. Te twee uur heet de voorzitter, de heer Breebaart de aanwezigen welkom en ver zoekt den secretaris de notulen voor te le zen. Deze worden zonder op- of aanmerkin gen goedgekeurd. Voorzitter zegt dat wat de waterwegen be treft, de heeren zeker zelf wel hebben gezien dat deze een groot stuk verbeterd zijn. Ingekomen stukken. O.a. is ingekomen proces verbaal van de kascontrole, waaruit het voordeelig saldo 1937 bedraagt f 370.giy2, nadeelig saldo van 1938 f 203.27, alzoo een kassaldo van f 167.44%. Voorts een schrijven van het Dep. van sociale Zaken, bevattende de goedkeuring van het uitvoeren van werken in werkver schaffing. Nog een schrijven van het Provinciaal Be- regVenmnt" wijziginR in het Waterschaps belasting*6 n°g 6611 sc^rÖven over grond- De begrooting werd gebaseerd op de ont vangsten en uitgaven van het vorig jaar, iclioudens een verlaging van de rentevoet tot d.5 pet. Rondvraag. - De heer N. Mulder vraagt aL'V h/.rfst de duiker bij de wed. Mul- W^fentl7eter ver'aaÉd kan worden. wordt goedgevonden. i'1C<ur ^T' hlulrler NDz. vraagt of men vL ■»Srflt weer hpRi"t te slooten. Voorzitter beaamt dit. De heer P. Hellingman merkt op bij den molen nog zooveel hout te hebben zien lig- knrM i ?r i. We z""on zien, of 't ver- Kocht kan worden. cüleer De J?'1R ze*t da* er nog over is rnrl™ kT n 8rond van 't slooten in werkverschaffing over het land te vervver- Hierna sluiting.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 8