Omzetbelasting blijft DAGBLAD VOOR DEN'HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Franco trekt de Ebro over Het loopt Japan niet mee Verlenging met vijf jaar in gewijzigden vorm voorgesteld Bouwopdracht voor twee torpedojagers Nederl. Elftal ongewijzigd 52 X1 cent van de steun,*.* KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER: TELEFOON 50 (2 LIJNEN) DONDERDAG Opbrengst zal enkele millioenen hoog er worden Mr. J. A. de Wilde Minister van Financiëra 12 Mei wordt Prinses Beatrix gedoopt Zuster Boonstra verlaat het Paleis Uoet&al BELGIë NEDERLAND Dit nummer bevat 8 pagina's U^EERBERICHT DE BILT SEINT: De gevluchte Spanjaarden terug Tegenslag in Zuid-Sjantoeng ■■pr- HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uttg.-Mlj. Holland» Noorderkwartier N.V. te Den Helder 24 MAART 1938 66e JAARG. No. 8266 Minister de Wilde heeft bij de Staten-Generaal inge diend een wetsontwerp tot herziening van de omzetbelas- tingwet 1933 en tot wijziging van de Algemeene Wet van 26 Augustus 1822, strekkende om een aantal gebleken onvol maaktheden weg te nemen, welke in de practijk van de wetstoepassing zijn gebleken. De minister zegt in zijn toelichting, dat de opgedane ervaring geen twijfel beeft doen rijzen aan de juistheid van de in 1933 genomen beslissing nopens de verkieslijkheid van een eenmalige omzetbelasting boven het telkenmale belasten van eiken omzet van goederen. Het vastleggen van het principe der eenmalige heffing en de noodzakelijke technische herziening zijn van temeer belang, nu naar het oordeel van den minister van Finan ciën de omzetbelastingwet met ingang van 1 Januari 1939 niet zal kunnen vervallen, maar het noodig is de heffing van omzetbelasting ook na dien datum te doen voortduren. In Set thans voorgestelde wetsontwerp ïs claarom een bepaling opgenomen ingevolge welke de geldigheidsduur van de omzetbe lastingwet van 1 Januari 1939 tot 1 Januari 1944 zal worden verlengd. Van de voorgestelde wijzigingen zijn wel de voornaamste, die welke tot doel hebben de opbrengst der belasting te verhoogen. Dit geschiedt in hoofdzaak door belasting heffing ook in die gevallen, waarin zulks thans niet mogelijk is. Een belangrijke wijziging van de bestaan de wettelijke regeling is ook de uitbreiding van de belastbaarheid van het eigen ge bruik. Blijkens artikel II is in het nieuw voorge stelde artikel 3, eerste lid, letter e, het eigen gebruik van de fabrikanten, negatief om schreven. Het is niet meer beperkt tot het particulier gebruik van den fabrikant, maar het omvat ook alle gebruik van zelf vervaar digde, voortgebrachte of bewerkte goederen ten behoeve van het fabrikantsbedrijf of ten behoeve van andere bedrijven van den fa brikant. In de hierboven behandelde geval len zal derhalve in het vervolg belasting worden geheven. Het is dus niet langer noo dig dat eigendomsoverdracht plaats vindt. Een uitzondering is slechts gemaakt voor het gebruik van de producten van den fa brikant als grondstof of hulpstof ten behoe ve van zijn fabrikantsbedrijf, aangezien ook voor door hem van elders ingeslagen grond en hulpstoffen vrijstelling van belasting kan worden genoten. Daarentegen zal, indien men zelf goederen vervaardigt en die gebruikt tot het verrichten van reparatiën voor anderen, wegens het gebruiken van die goederen voor dat doel be lasting verschuldigd zijn. Machines niet vrij. Hoewel de minister in het belang van de Industrialisatie vrijstelling van machines in overweging heeft genomen, heeft een nauw keurige afweging der belangen, toch doen besluiten de heffing te handahven. Vooral argumenten van finantieelen aard geven den doorslag. Soepele wijze van heffing. De met verschillende takken van bedrijf als slagers-, bakkers-, café en restaurant bedrijven op verzoek van en na overleg met die bedrijfstakken getroffen overeenkom sten om de belasting niet door middel van zegels maar via een aanslag te voldoen, zal zoo mogelijk uitbreiding erlangen en een wettelijke basis krijgen. Geen offertes meer: „vrij van omzetbelasting". Bij herhaling hebben den minister uit het bedrijfsleven klachten bereikt, dat het verhaal van omzetbelasting op de ver bruikers in vele gevallen wordt bemoeilijkt, doordat bepaalde fabrikanten en handela ren in hun aankondigingen en aanbiedin gen ten verkoop te kennen geven, de om zetbelasting niet in rekening te brengen. Zoodanige handelwijze is in strijd met den geest van de wet. welker bepalingen erop zijn gericht te be vorderen, dat de verschuldigde be lasting wel op den consument zal worden verhaald en niet ten laste van de afleverende bedrijven zal ko men. Daarbij komt, dat zoodanige aankondigin gen en aanbiedingen niet zelden misleidend zijn, aangezien het niet afzonderlijk in re kening brengen van de omzetbetestis" niet uitsluit, dat zij in den prijs van de goede ren is verwerkt en mitsdien in wezien wel wordt verhaald. Onder die omstandigheden is de minister, hoezeer ervan overtuigd, dat de vraag of de omzetbelasting in werkelijkheid zal worden verhaald in laatste instantie door economische factoren en niet door wetsbe palingen wordt beheerscht, niettemin van oordeel, dat er in het kader van deze wet plaats is voor een bepaling, welke de strekking heeft te voorkomen, dat al of niet juiste aankondigingen omtrent het, in strijd met de strekking van de wet, niet "verhalen van de omzetbelasing, worden ge bezigd als een welkom reclamemiddel in den concurrentiestrijd. In dien gedachtengang wordt in het nieuw voorgestelde artikel 31bis met geldboete strafbaar gesteld de fabrikant of handelaar die aan be lasting onderworpen goederen ten verkoop aankondigt of schriftelijk ten verkoop aanbiedt op een wijze geschikt om bij het publiek of bij dengene, tot wien de aankondiging of het verbod is gericht, den indruk te vestigen dat ter zake v. levering of invoer van die goederen geheven of te heffen omzetbelasting of bijzon der invoerrecht niet, of niet geheel, te zijnen laste zal worden gebracht. Voorts zijn in het wetsontwerp opgenomen een nieuwe redactie van tabel A en wijzi gingen in tabel B (weelde artikelen, etc.), welke wijzigingen veelal een belastingver- hooging beteekenen. Nog zij medegedeeld, dat overweging van de positie van de gas- en electriciteitsbedrij- ven met betrekking tot de heffing van de omzetbelasting den minister niet aanleiding heeft gegeven op dit punt eenige wettelijke voorziening voor te stellen. Gezien de om standigheid, dat voor die bedrijven, met toe passing van art. 4 der wet, een bevredigen de regeling is getroffen, waaromtrent aan den minister geen ernstige bezwaren zijn gebleken, bestaat daartoe geen grond. De voorgestelde wijzigingen zullen, naar verwacht mag worden, een gunstige wer king op de opbrengst van de belasting niet missen. Het maken daaromtrent van een schatting stuit, bij onderwerpen van tech- nischen aard, als het onderwerpelijke, ge zien de ingewikkelde verhoudingen in het bedrijfsleven, op vrijwel onoverkomelijke be zwaren. De minister volstaat dan ook met mede te deelen, dat naar zijn meening met een bate voor 's rijks schatkist van eenige millioenen guldens mag worden rekening gehouden. Ons wordt verzocht te melden, dat de doopplechtigheid van Prin ses Beatrix zal plaats vinden in de Groote Kerk te 's-Gravenhage op Donderdag 12 Mei a.s. Er is nog geen uitnoodiging ge richt tot den predikant, die de doopplechtigheid zal verrichten. Naar wij vernemen zal binnenkort Zuster Boonstra, de verpleegster van Prinses Beatrix, het Paleis Soestdijk verlaten. In haar plaats zal voorloopig als verpleegster in functie treden jkvr. S. C. Feith te Hilversum. De Tel. verneemt, dat gisteren de contracten geteekend zijn tusschen de directie van de Rotterdamsche Droogdokmaatschappij en het depar tement van Defensie voor den bouw van twee torpedobootjagers, deel uit makende van het z.g. plan-Deckers. De twee schepen, die van het nieuw ste type zullen worden, zullen in het voorjaar van 1940 gereed komen. De bouw beteekent een belangrijke werkverruiming voor enkele honder den arbeiders. De jagers worden uitgerust met turbines met een vermogen van 45.000 P.K. en zij zul len een snelheid kunnen bereiken van om streeks 36 mijl. De waterverplaatsing be draagt 1600 ton. Een nieuwigheid bij den bouw is voorts, dat de schepen niet zullen worden geklon ken, maar voor het grootste deel gelascht, hetgeen niet alleen een gewichtsbesparing, doch ook grootere sterkte medebrengt. De bewapening bestaat uit acht torpedolanceer- buizen van 53 c.M., vijf kanonnen van 12 c.M. en twee dubbele luchtafweermitrail- leurs van 40 mM. Ook zullen de schepen mij nen en dieptebommen meevoeren. Tot de uitrusting behoort voorts een Fokker C 14 W., een watervliegtuig voor verkenningsdoel einden. De schepen krijgen twee schoorstee- nen. Zooals reeds gemeld, zal ook de Konink lijke Maatschappij De Schelde te Vlissingen twee torpedobootjagers van ditzelfde type gaan bouwen, zoodat in het voorjaar van 1940 onze oorlogsvloot versterkt zal zijn met vier zeer moderne schepen van groote ge- vechtswaarde. Be strijd tegen de Belgen op 3 April. Het Nederlandsch elftal, dat op 3 April a.s. te Antwerpen tegen Bel gië zal spelen, is als volgt samenge steld: Doel: Van Male (Feyenoord) Achter: Weber (AGOVV) en Calden- hove (DWS) Midden: Paauwe (Feyenoord), An- deriesen (Ajax) en van Heel (Feyen oord). Voor: Wels (Unitas), van Spaan- doek (Neptunus), Vente (Feijen- oord), Smit (Haarlem) en Mijnders (D.F.C.) Als reseiwes zijn aangewezen Mi- chel (V.S.Yl), Pienter (Be Quick) Kuppen (Feyenoord), Ooms (DWV) en De Winter (Haarlem) Zooals men ziet heeft de Keuze-commissie van den K.N.V.B. geen enkele wijziging aangebracht in het elftal, dat op 27 Febru ari j.1. te Rotterdam met 72 van de Bel gen won. De aanstaande wedstrijd tegen België te Antwerpen geldt als voorwedstrijd voor het wereldkampioenschap. Belangen staan hier evenwel niet meer op het spel. daar zoowel Nederland als België zich reeds in de eind ronde van het tournooi om den wereldtitel hebben geplaatst. Per W.A.C O. touringcar op 3 APRIL naar den VOETBALWEDSTRIJD te ANTWERPEN Prijs per persoon f 4.50. Vertrek Zaterdag middag 12 uur. Zondagmorgen 4.15. Opgave tot Woensdag 30 Maart. Reisbur. W.A.C.O., Kanaalweg 137, Den Helder, Tel. 773. Rechts offensief voortgezet. De regeering fe Barcelona ontkent de snelle vorderingen van het Fran- coleger niet meer. Zij geeft toe, dat de vijand erin geslaagd was de Ebro te overschrijden en de dorpen Pina en Velilla de Ebro te bezetten. De vijand dwong verder de regeerings- troepen Tardienta te ontruimen, als ook Sangarren. In den sector Hues- ca zouden evenwel alle aanvallen van de troepen van Franco schitte rend zijn afgeslagen. Barcelona meldt verder dat de rechtschen boven Aragon een krachtig offensief hebben geopend. Sterke contingenten troepen heb ben, na vertrokken te zijn uit Ayerde, ten Noordwesten van Huesca, een aanval onder nomen op de regeeringsstellingen te Bloea Lierta op 15 K.M. van Huesca. Tezelfdertijd rukte een andere colonne op van Montmesa en Alcala de Guerrea, ten zuidwesten van Huesca, in de richting van Almudevar aan den weg HuescaSaragossa. Bij deze beide aanvallen wisten de rechtschen vorderingen te maken. Zij bezetten het dorp Lierta. Volgens den specialen correspondent van United Press gelijken de Franco-operaties 't meest op manoeuvres en verloopen zeer re gelmatig volgens vastgestelde plannen. Madrid beschoten Van 11 uur tot 12.30 uur is het centrum van Madrid gisteren door het rechtsche ge schut onder vuur genomen. De granaten vielen met een regelmaat van een per mi nuut. De bevolking vluchtte in den onder- grondschen spoorweg. De tramdienst werd gestaakt. Het aantal slachtoffers is gering. Onafhankelijk van anderen heeft de Paus een beroep gedaan op Franco tegen de lucht bombardementen. De buitenlandsche vrijwilligers. De Spaansche ambassade te Londen heeft medegedeeld, dat de Spaansche ambassade het Foreign Office een nota overhandigd heeft, met concrete feiten over het deelne men van Duitsche en Italiaansche zijde aan het offensief van Franco aan het front van Aragon. In zijn laatste bijeenkomst heeft het direc torium der fascistische partij een motie goedgekeurd, waarin den zwarthemden en het Italiaansche volk met groote trots wordt gewezen op de waarde der Italiaan sche vrijwilligers, die opnieuw een belang rijke rol bij de overwinningen in Spanje hebben gespeeld, zooals de motie zegt. Dat de divisie „23 Maart" aan den strijd deel- Verwachting: Zwakke tot mati ge, veranderlijke wind, neve lig tot licht bewolkt, waar schijnlijk droog weer, zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichtent Nog zacht weer met weinig ol geen regen. neemt, aldus vervolgt de motie, is een goed voorteeken. De motie wijst op het onweer staanbare élan der Italianen en besluit met te zeggen, dat binnen en buiten de grenzen de Italianen overtuigd zijn van de neder laag der bolsjewisische barbarij enden triomf der beschaving in naam van Musso- lini. Nu onder strenge bewaking. Met het Portugeesche stoomschip Almi- rante Alexandrino zijn gisteravond te Vlis singen aangekomen de 5 Spanjaarden, die indertijd uit ons land zijn gevlucht en door de .regeering van Franco zijn teruggezonden. Onder streng politiegeleide zijn zij na aan komst aan den wal per auto's naar het poli tiebureau overgebracht, vanwaar zij morgen onder oolitiegeleide naar Den Haag zuilen vertrekken. Nederland blijft voor de weer baarheid offeren. Nog steeds ontvangt de minister van Defen sie brieven van vaderlandslievende Nederlan ders, waarin zij van hun offervaardigheid voor de vérslerking van onze weermacht ge tuigen. Grootere en kleinere bedragen worden den minister daarbij toegezonden. In veel gevallen kan van een werkelijk „offer" worden gesproken, b.v. van een werk loos kantoorbediende, die 52 V 1 cent van zijn steun opzond. Onder de grootere giften was er een van f 1500.van een vaderlands lievende Groningsche familie. Verbitterd verzet der Chineezen Het gaat den Japansche troepen in Zuid- Sjantoeng niet zoo goed. De Japansche legeraanvoerders hebben, nu de aanvallen langs den spoorweg Tient- sinPoekau mislukt zijn, alle beschikbare manschappen samengetrokken voor een nieuwen aanval uit drie richtingen op Soetsjaufoe. Men wil druk uitoefenen langs den spoorweg TientsinPoekau in Zuidelij ke richting, oprukken langs den spoorweg PeipingHankau om de rivier bij Kaifeng over te steken en van Nantongtsjau uit een aanval doen op de Chineesch stellingen aan den Noordelijken oever van de Jangtse. Gisteren heeft de Japansche artillerie de stellingen van de Chineezen nabij Kaifeng op den Zuidelijken oever van de gele ri vier gebombardeerd. De Japansche artille rie slond op den Noordelijken oever. De Chineezen laten in allerijl versterking aan rukken om te beletten, dat de Japansche troepen de rivier oversteken. In het Zuiden van Sjantoeng heeft een Japansche afdeeling Toesjoesjen bezet na door een sterke Chineesche stelling, welke verdedigd werd door het Tsjetsoean leger, te zijn heengedrongen. Men verwacht thans, dat binnenkort ook Ling Ji Sien de belang rijkste Chineesche positie in Zuid- Sjantoeng spoedig zal vallen. De Chineezen spreken deze berichten van Japansche zijde echter categorisch tegen. Zij zeggen dat de Chineesche keurbrigade de Japansche troepen, die bij Jihsien in loopgraven lagen, heeft aangevallen en meer dan de helft daarvan vernietigd. De Chineezen op den linkervleugel ruk ken naar het Noordoosten op. In het Zuiden van Sjansi trekken 2000 tot 3000 Japannee- zen in Oostelijke richting terug langs den Noordelijken oever der Gele Rivier. Zij willen naar huis terug! Duizenden Chineezen willen weer naar Tschapai, hun woonplaats terug. De Japan ners, die deze stad hebben, ingenomen, la ten hen echter druppelsgewijs toe. Onze foto geeft een beeld van de controle hij de prik keidraad versperringen, waar Amerikaan- sche soldaten uit de internaticjtale neder zetting assisteeren.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1