Een grenswacht viel... Angstige oogenblikken aan Duitsch-Zwitsefsshe grens Postvluchten op Indic Katholieke boeren vóór Rijks-vleeschkeuriog Mussolini; „Als het moet, zullen we strijden Het Nederlandsche Juniorenelftal Een bondselftal zonder nieuwe gezichtspunten Prachtig werk van Anton van Schendel IJsselmeer zal snoekbaars* water worden Engelschman in Spanje vermist Baskische kinderen terug naar Bilbao Duïtsch flottielje op de Donau Uo-eliuit Wieltennen tfcAa&en Het fournooi te Lodz Dreigende douanen Bestrijding van de gele koorts Verbooging monopolieheffing gevraagd Motorschip „Francina" gelicht Diefstal van telefoondraden Coupeeren van honden strafbaar „Zijn bloed bracht de overeen stemming tusschen twee nabn- ren", aldus Beek. „Een soldaat van de grenswacht is gevallen. Wanneer zijn bloed de overeenstemming tusschen de twee naburen, Polen en Litauen beze gelt, zal hij zijn leven gegeven heb ben voor een edele zaak. Bovendien moet de wereld weten dat in Po len achter iederen dienstdoenden soldaat de geheele staat staat. Ik ben niet voornemens over het inci- dent zelf meer te zeggen." Dit -waren de woorden, waarmede de Poolsche minister van buitenlandsche za ken, Beek, gisteren in den Senaat de inter pellaties van Fudakowski beantwoordde. Beek merkte verder het volgende op: Het feit, dat rechtstreeksch contact langs diplomatieken weg met Litauen niet mo gelijk was, teneinde tot overeenstemming te komen, vervulde ons met bezorgdheid. Dit gebrek aan de „eenvoudigste interna tionale taal" vormde de oorzaak van de be lemmering, die de goede betrekkingen met onzen nabuur onmogelijk maakte. En het probleem, dat beslissend was voor onze toe komstige houding, moest worden aangesne den. Zooals gij weet, zijn op 19 Maart diploma tieke betrekkingen met Litauen aange knoopt. Wij zijn bezig met de technische werkzaamheden, die ten doel hebben er de practische uitvoering van te verzekeren. Zoo is de toestand op het oogenblik. Van verschillende kanten krijgen wij meeningen en plannen te hooren en wij zullen ook zeker kritiek vernemen van per sonen. die zich afvragen, waarom wij de toekomst niet duidelijker hebben afgeba kend. In iedere internationale actie zijn twee partijen en wij willen in onze actie optre den in qvereenstemming met de tweede partij en niet tegen haar. Het eenige gevaarlijke element zou zijn een gebrek aan goede wil .van den kant van Litauen. Laat ons echter het verleden historie la ten blijven. Van het standpunt der tegen woordige werkelijkheid zal het voldoende zijn eenvoudig te constateeren, dat het Litausche volk zijn eigen staat geschapen heeft en dat dat zijn goede recht is. Zoo is het ook met het recht dat het Litausche volk heeft de politiek te voeren, die het wil, op voorwaarde echter dat dit werke lijk zijn eigen politiek is. En wanneer wij erin slagen onze nabuurschappelijke be trekkingen te vestigen op de grondslagen van een wederkeerige welwillendheid en van de eerbiediging der algemeen in het internationale leven aanvaarde normen en gebruiken, zal Polen dit zeker mot een wer kelijke voldoening begroeten.' In dién zin is de Weg geopend. De menigte roept: Ja, Ja! Ter gelegenheid van den negentien den verjaardag der oprichting van de fascistische partij, is op de Piazza Venezia een betooging van zwart- hemden gehouden. Omstreeks twaalf uur kwam Mussolini op het balkon van het Palazzo Venezia. Hij hield de volgende toespraak: De dag van heden is een dag van feest en roem voor de zwarthemden en voor het Ita- liaansche volk. Negentien jaar geleden tra den de Italiaansche organisaties op. In den naam lag het program. Het Italiaansche volk weet en de geheele wereld moet weten, dat wij nog steeds dezelfden zijn (allen roepen: ja!), bereid tot den vrede, maar als het moet zullen wij strijden (allen roepen: ja, ja!). Wanneer wij zullen strijden, zullen wij over winnen (allen roepen: ja, ja!) voor de tegen woordige en toekomstige grootheid van het Italiaansche volk. Bloedverwant Churchill. van Winston De officiecle vertegenwoordiger van En geland in Spanje van het comité voor me dische hulp aan Spanje, lord Churchill, wordt sinds ruim zes weken vermist. Men maakt zich ongerust over zijn veiligheid. Lord Churchill is een ver bloedverwant van Winston Churchill. Nog 2000 kinderen In Engeland. Bijna vierhonderd Baskische kinderen, die in de afgeloopcn negen maanden in Engeland onderhouden- en verzorgd zijn, zijn gisteravond uit Londen naar Bilbao teruggereisd. Zij worden tot aan de inter nationale brug in Irun vergezeld door ver tegenwoordigers van het comité voor Bas kische kinderen. Ruim 1800 kinderen zijn thans gerepatrieerd, terwijl er nog '2000 in Engeland zijn. welker ouders nog leven in gevaarlijke gebieden. Hitlcr heeft den opperbevelhebber der ma rine belast met de overneming der op de Donau gestationneerde bcwakingsvaartui gen van het bondsleger, teneinde, in het ka der van de marine, een Donan-flottiel je in te Stéllen. Dientengevolge heeft van heden af de opperbevelhebber der marine het bevel overgenomen van de op de Donau gestati onneerde bewakingsvaartuigen en het toe- behoorend personeel. Piet de Boer op de midvoorplaats. Evenals te Rotterdam het geval was, zal op 3 April a.s. te Antwerpen een wedstrijd worden gespeeld tusschen de Belgische en Nederlandsche jeug iclftallen. De Neder landsche ploeg is voor deze ontmoeting als volgt samengesteld: Doel: Krueger (Tubantia). Achter: Biemolt (Achilles) en I\lok (A.G.O.V.V.). Midden: Stam (V.U.C.), Vromen (Julia- na) en Bergen (D.W'.V.) Voor: Colthof (H.V.V.), Van der Vegte (H.B.S.), De Boer (K.F.C.), Van der Veen (Heracles) en C. de Harder (V.U.C.) PIET DE BOER. Reserves zijn Klokkemeyer (K.F.C.), Meu ring (Enschedé), R. Pijpers ^Roermond), Lenstra (Heerenveen) en Ilogcnbirk (Be Quick). a De wedstrijd tusschen de beide jeugdelf- tallen zal op hetzelfde terrein worden ge speeld als des middags de wedstrijd Bel giëNederland, Het aanvangsuur is op 1 uur bepaald. CRYSTAL PALACE MET 3—2 GESLAGEN. Kick Smit als vanouds! In een vlotten wedstrijd heeft het Bondselftal Woensdagmiddag op het Spartaterrein te Rotterdam een ver diende 32 overwinning op de En- gelsche derde divisieclub Crystal Pa lace behaald. De tegenstanders van de Hollandsche ploeg speelden een vlotte partij, waarbij vooral het koppen opviel. Zij startten veel sneller dan onze landgenooten, en dat ondanks het feit, dat hun gemiddelde leeftijd vele jaren boven die van de Hollanders lag. Deze wedstrijd heeft overigens geen nieu we gezichtspunten opgeleverd. Wilders heeft nog steeds zijn vorm van het vorig seizoen niet teruggevonden. Been van Ajax kwam er naarmate de tijd verstreêk, steeds beter in. De drie middepspclers Loois, Gabriöl en Bool deden vaak voortreffelijk werk, maar zij hadden toch ook periódes, dat zij „ner gens" waren. In de voorhoede voetbalde Smit vaak in zijn eentje. Hij was de Engel- sche profs vrijwel steeds de baas, zwiert als van ouds over het geheele veld, maakte uitstekende openingen voor zijn medespelers. Die medespe lers profiteerden intusschen weinig van het uitstekende spel van Smit. Midvoor v. d. Hulst miste vele kansen door slecht schieten. Van Beek van B.V.V. liet op de linksbuitenplaats af en toe zien, dat hij een ras-voetballer is, maar aan zijn spel was toch wel te zien, dat hij zich in dit milieu nog niet thuis gevoelt. Van der Vegte van H.B.S. was matig en viel in het geheel niet op. In de eerste helft maakte Van der Hulst vlak voor rust een goed doelpunt. Er werd in de eerste drie kwartier aardig veldspel geleverd, zoodat het voor het publiek dat weinig talrijk was opgekomen een aardige wedstrijd is geweest. In de tweede helft maakte Van der Vegte er 20 en Van der Hulst na een soloren 30 van. Eerst toen kon Crystal Palace een tweetal doelpunten scoren, dank zij blunders van ons backstel. „Koers naar de zon" begonnen. Albert nog niet in vorm. De groote, klassieke wegwedstrijd ParijsNice, de befaamde „koers naar de zon," is gisteren be gonnen en is de eerste groote inter nationale wegwedstrijd van dit sei zoen. De eerste étappe ging over een afstand van 219 k.m. van Parijs naar Nevers. Een groot aantal renners kwam tegelijk te Nevers aan, onder wie ook de Nederlandsche ren ner Anton van Schendel. De Franschman Jaminet won den eindspurt en bezette aldus de eerste plaats met een tijd van 5 uur 48 min. 5 sec. Met wiellengte achterstand vloog Fréchaut (Frankrijk) over de eind streep, op één lengte gevolgd door den Belg Diseaux. Ex aecjuo werd op de vierde plaats een groep renners geplaatst, waarin zich bekende rijders als Anton van Schen del, Gaston Rebry (België), Lowie (België) Christiaens (België), Neuville (België), Mar- caillou (Frankrijk) enz. bevonden, die al len denzelfden tijd als de winnaar noteer den. Albert van Schendel deed het heel wat minder dan zijn broer. Hij bleef ruim 9'A minuut achter de leiders en bezette met een tijd van 5 uur 57 min. 43 sec. de 56ste plaats. Heden wordt de rit naar het Zui den voortgezet met de tweede étappe van Nevers naar St. Etienne over een afstand van 230 k.m. Nederlaag van Petrov. De uitslagen van de partijen, gespeeld in de tweede ronde van het tournooi te Lodz, luiden: GerstenfeldMrs. StevensonMcnchik 1-0. AppelStahlberg afgebroken. FrydmanFoltys afgebroken. PircNajdorf afgebroken. Enkele partijen uit de eerste ronde wer den voortgezet met het volgende resultaat: PircPetrov 1—0. Regedzinski—Sulikow 1—0. NajdorfGerstenfeld afgebroken. Nederlandsch Ingenieur door staat steekproef. Een reiziger, die in de eerste dagen na den „Anschluss" Oostenrijk verliet, schrijft in het Hsbl. over zijn ervaringen bij de pas- en de bagage-controle het volgende: Binnen enkele minuten zijn wij aan de grens, in het beroemde Feldkirch, dat Voral- berg, Oostenrijk, dus thans Duitschland, van Zwitserland, van de wereld scheidt. Als in genieur maak ik deze zakenreis voor de derde maal binnen het jaar. Bijna in elk station van eenige be- teekenis bestormen' troepen zwaarge- schoeide S.A.-manncn den trein, con- troleercn de passen, visiteeren de ba gage en doen allerlei gewetensvra gen. Hun optreden is streng, militair, maar al pratende worden zij spoedig vriendelijk, ma ken grapjes, en ontpoppen zich weldra als brave Oostcnrijksche jongens en sommigen van hen herkennen bekenden onder de rei zigers. 44 Koffers van één passagier! De trein rolt nu het grensstation binnen en het spel wordt ernst. Drie uren oponthoud. Alle reizigers, zoo wel buitenlanders als Oostenrijkers, moeten met hun bagage den trein verlaten, opdat deze zonden reizigers kan worden onder zocht. Een beroemde Amerikaansche film ster, die met 41 koffers reist, moet alle 44 stuks laten uitladen. De zwarte lijst. Aan de pas- en bagagecontrole doen Rijks- duitschers dienst. De pas-beambte heeft 2 gedrukte (dus reeds lang van tevoren in ge reedheid gebrachte) boeken met duizenden namen, blijkbaar van politieke verdachten, voor zich liggen, en gaat bij eiken reiziger na, of diens naam daarin voorkomt. Ik kom aan de beurt.,.. Daar ik een volkomen on-politiek mensch ben, wacht ik deze controle aanvankelijk rustig af. Maar zie, de beambte kijkt de lijst ha, eerst schijnt hij niets te vinden, maar dan komt hij met zijn vinger op een bepaalde plaats. Heeft hij iets gevonden, of wilde hij zich slechts vergewissen, dat mijn naam werkelijk niet daarin staat? Ik weet 't niet; hoe het ook zij hij ziet mij door dringend aan, houdt voorloopig mijn pas en laat mij gaan voor de bagagecontrole. Nu ben ik angstig geworden en ik tracht mij van allerlei te herinneren: heb ik ooit iets gedaan, wat met politiek te maken had? Heb ik mij niet eens in gesprekken met vrienden of in een café onvoorzichtig uitgelaten? Terwijl ik dat alles bij mezelf overweeg wordt mijn bagage nagekeken. Neen. niet nagekeken, maar doorzocht, als met Röntgenstralen doorgelicht. Zakenpapieren doorgelezen. Jasknoopen worden afgerukt, de voering van mijn hoed wordt geopend mijn zaken- papieren tot de kleinste aantcekcning nagc lezen. Maar waar niets is, kan men niets ontdekken en zoo word ik na een half uur vr;;~elaten. Maar toen ik wilde weggaan treedt een heer in buyger op mij toe en zegt: „Wilt u mij naar deze kamer volgen." Ik treed een ruimte binnen, niet veel grooter dan een kamer, en kijk rond. Op een tafel in 'n hoek zie ik handboeien, verder riemen met knippen, blijkbaar om tegenstreven don op den stoel vast te binden; voorts natte doe ken. Deur gesloten... De man sluif de deur en zegt op een merk waardig langzamen en zachten toon, waarin iets dreigends geheimzinrygs ligt: „Trek uw jas uit." (Dan harder). „Trek uw jas uit!" (Weer zachter): „Gaat u zitten! Neen, op dezen stoel, ga daar zitten..." Ik zit nu in een hoek, hij zit voor de deur. „Het is alleen maar om een beetje te kunnen praten. Voor u is geen gevaar. U hebt toch niets te verbergen. Met zulk een zuiver geweten is zoo'n grenscontrole zelfs een genoegen." Geheimzinnige pauze. „Nu. waarheen reis u?" „Naar Parijs. Brussel, Amsterdam, Lon den..." „Zoo en in Parijs hebt u uw bankconto waarvan u kunt leven." „Ik heb geen conto, ik heb mijn zaken relaties. U ziet uit mijn pas, dat ik deze route regelmatig afleg." „Ja, ja,' men heeft zoo zijn relaties." Uitstekende resultaten met nieuw vaccine. De Rockefeller Foundation deelt mede, dat men den proef genomen heeft met een nieuw vaccine tegen gele koorts. In Bra zilië zijn 38.000 personen met het vaccine ingeënt en in Columbia 2000. De resultaten waren uitstekend. Telegram van landbouworganisa ties aan den minister. Drie centrale landbouworganisaties hebben een telegram gericht aan den Minister van Economische Zaken, waarin zij, in verband met de voortdurende daling van de prijzen der voedergranen op de Groninger Beurs, dringend verzoeken, door verhooging van de monopolieheffing op den invoer van buiten landsche voedergranen de prijzen van rog ge, gerst en haver op loonend peil te brengen. Te Schcllingwoude binnengebracht Het bergingsbedrijf Van der Graaf en Ivoelmans heeft te Schellingwoude het mo terschip „Francina" van de Gebroeders van Oordt uit Werkendam binnengebracht. De „Francina" was de vorige week tusschen Enkhuizen en Lemmer niet een lading rijs hout gezonken. Het schip* zal naar Hardinx- veld worden gesleept om daar te worden hersteld. Uitkomsten Februarimaand tien maal zoo hoog als het vorig jaar Aan het door de afd. Visscherijen gepu bliceerde maandoverzicht omtrent de uit komsten der visscherij en de mededeeling van de Rijksinstituten voor Visscherijon- derzoek over Februari 1938 wordt het vol gende ontleend: Aan de zeevisscherij namen 336 (32.D Ne derlandsche vaartuigen deel. 1)... door Ne derlandsche en vreemde vaartuigen werd volgens voorloopigo opgaven hier te lan de aangevoerd 3.403.000 (2.785.418) kg. visch met een waarde van f 665.439 654.845). De hoeveelheid en opbrengst der door de kustvisschers aangevoerde visch bedroeg volgens voorloopige opgave respectievelijk in de Waddenzee en het niet-afgesloten ge deelte van de Zuiderzee 700.007 (1.353.928) kg. en f 8750 (13.165). De geldelijke uitkomsten der vis- SQherii in het IJsselmeer waren be ter dan in Februari van het vorige jaar. De hoeveelheid en opbrengst der aangevoerde visch bedroeg n.1. volgens voorloopige opgave 70.911 (7269) kg. en f 16.848 (1947). Aan het vervolg-artikel van dr. B. Ha- vinga over „Oe ontwikkeling van den visch- stand in het IJsselmeer" ontleenen we, dat vrijwel onmiddellijk na de afsluiting de snoekbaars zich uitstekend heeft kunnen voortplanten en dat de productie van deze sedert 1933 gemiddeld elk jaar verdrie- tot verviervoudigd is. Nu gebleken is, dat de snoekbaars zich zeer goed kan voortplanten in het IJsselmeer, is het welhaast ze ker, dat dit pen specifiek snoekbaars water zal voorden. Baars kwam reeds vóór de afsluiting méér voor dan snoekbaars en gedurende het leggen van den dijk en in de eerste jaren na de afsluiting leek het alsof de baars de belangrijkste zoetwatervisch zou worden. (Pauze, plotseling snel en op veranderden toon „U komt een beetje laat, mijnheer. Uw vrienden zijn reeds twee dagen geleden hier langs gekomen. Weet gij niet, hoe het met directeur staat?" (Hij noemt een mij on bekenden naam.) „Waarom zoo zwijgzaam? Het is toch be ter, dat wij ons uitspreken. Het gaat niet om uzelf, gij hebt een zuiver geweten, maar thans is toch ieder zich zelf het* naast, gij zult toch niet terwille van een vreemde ge vaar willen loopen?" (Pauze). „Wilt u uw schoen uittrekken. Neen, den rechter. Goed, trek hem maar weer aan. Wanneer men niets op zijn geweten heeft, behoeft men ook niets te vreezen. Geef mij uw hoed 'Mijn hoed ligt niet voor mij, maar voor hem op tafel). „Geef mij uw hoed". Ik doe het. „Hier is uw hoed. Gij kunt gaan". Ik ga naar de deur. „Halt, blijft nog even, xyij moeten nog een beetje praten. Niet terwille van u, maar voor mij, opdat men ziet, dat ik werk". Tot drie-, viermaal toe laat hij mij gaan, tot drie-, viermaal toe word ik terugge roepen. De handboeien dreigen Steeds dichter komt hij bij mij, speelt met de handboeien. Hoewel het angstzweet mij op het voorhoofd staat, moet ik met bijna acsthetisch genoegen waarnemen, hoe mijn weerstandsvermogen hier op de meest volkomen wijze wordt vernield. Werkelijk een kunstwerk, om een mcnsch tot een bekentenis te dwingen. Hij gaat achter mij staan, zoodat ik hem niet kan zien: „Blijf zitten, draai u niet ?mNu zal hij mij neerslaan, denk ik. Maar hij geeft mij mijn jas aan, welke ik moei aantrekken. „U kunt gaan". Ik aarzel maar ik hen nu werkelijk vrij. Ik loop naar den trein waar mijn me dereizigers mij met schuwe blikken opne men. Zij hadden blijkbaar verwacht, dat ik niet zou terugkomen. „Wat was dit?" vragen zij zachtjes. „Een steekproef', antwoord ik... „en ik heb haar doorstaan". Twee udr later ben ik in Zuriclï. Vertrek van Oehoe Isingap. 23 Mrt (heenreis' 1 Reiger (heenreis) Nandoe (terugreis) Emoe (heenreis) *bis 'singap. 23 Mrt itcrugreis) Jodhp. 23 Mrt. Bagd. 23 Mrt. Napels 23 Mrt. Aankomat ta Band. 23 Mrt. Rang. 23 Mrt. Athene 23 Mrt. Alex. 23 Mrt. Rang. 23 Mrt. Sedert een paar jaren komt er evenwel vertraeing in de ontwikkeling van den baarsstand. Terwijl van 1930 tot 1933 het aantal baarzen bij de proefvisscherijen ieder jaar ongeveer verdubbelde, bedraagt de toename sedert 1935 gemiddeld nog slechts ongeveer 30 pet. De witvisschen, hoofdzakelijk brasem en voorn zijn in nog sterkere mate dan de baars'beperkt tot de nabijheid van de kust en vooral tot het Oostelijk deel van het ijssgihibgh (De tusschen haakjes geplaatste getallen hebben betrekking op de uitkomsten der visscherij in de overeenkomstige maand van het vorige jaar.) Vroege paling. Enkhuizer fuikvisschers hebben reeds, al dus de N.H.Crt., de eerste aal gevangen, het geen zeldzaam vroeg is, daar de aalvangst gewoonlijk niet voor eind April of begin Mei wordt begonnen. Alarmschei had geen succes. Gisternacht is op het gedeelte ZaanbrugOostzaan van de spoor lijn Amsterdam-Enkhuizen, ter hoogte van de Watering, het tele foonnet over een gedeelte van eeni ge honderden meters doorgeknijit en weggehaald. Een paar maanden ge leden is op dezelfde plaats een dergelijke diefstal gepleegd. Hoewel direct na het verbreken van het telefoonverkeer een alarmschei is overge gaan in het naastbij zijnde station Oost zaan, hebben de chef en zijn gezin, die in de bovenverdieping van het station verblij ven, niets gehoord. Vermoed wordt, dat de daders zich in de ze waterrijke streek per schuitje naar de spoorlijn hebben begeven. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Principieele uitspraak van het Hof. Het Amsterdamsche Gerechtshof heeft gisteren arrest gewezen in de principieele kwestie het coupeeren van hondenooren be treffende. Het Hof veroordeelde een inwoner van Amersfoort, die de ooren van drie Duitsche doggen lyad gecou peerd, tot één gulden boete wegens het zonder redelijk doel opzettelijk aan een dier pijn of letsel veroor zaken. Het Hof is van oordcel, dat het aesthe- tisch inzicht en het economisch voordeel de verminking niet tot een redelijk doel kunnen stempelen, teminder, nu niet ge bleken is, dat de nuttigheid of bruikbaar heid der honden daardoor wordt verhoogd. Het Hof legde eèn geringe geldboete op, omdat het hier een principieele kwestie geldt en niet is gebleken, dat verdachte noodeloos hardvochtig heeft gehandeld. Medewerking tot het verminde ren der vaste tuinbouwlasten. In de vergadering van het hoofdbestuur van den Kath. Ned. Boeren- en Tuinders- bond, welke dezer dagen gehouden werd, werd met groote instemming kennis geno men van het besluit der Regeering, om do oprichting van de plaatselijke commissies te stimuleeren, wier taak zal zijn bemidde lend op te treden tusschen debiteuren en crediteuren, teneinde tot een vrijwillige ver laging der vaste lasten in den tuinbouw te komen. Men besloot om zoowel aan de oprichting van een cerftrale commissie als aan die van plaatselijke (resp. regionale) commissies de meest mogelijke medewerking te verleenen. Vleeschkeuring. Vernomen is, dat momenteel wordt ge werkt aan eene wijziging van de Vleesch- keuringswet. In verband hiermede werd beslo ten zich op het standpunt te stel len, dat do vleesehkeuring behoort te worden eene rijkskeuring met een uniforme uitvoering en uniforme ta- i leven tegen kostprijs en dat aan de gemeenten eene billijke schadeloos stelling behoort te worden toege kend voor de kapitalen, welke deze ten behoeve van de vleeschkeuring in hare gemeentelijke diensten heb ben geïnvesteerd. Gebrek aan cultuurgrond. De Rond erkent het nut van het behoud van natuurmonumenten, doch wees er op> 1 ut liet in dezen tijd niet verantwoord is, gionden die geschikt zijn voor de vestiging land' Pn tuinbouw bedrijven, aan deze bestemming te onttrekken.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2