SCHUDT UW LEVER WAKKER VtoMwuik&d'qriep, ytqenda Ingezonden Donderdag 24 Maart 1938 Tweede Blad Ned. mij» voor Nijverheid en Handel Ned» Reisvereeniging sluit het winterseizoen Burgerlijke Stand van Den Helder Zeekrijgsraad Willemsoord één stap! Daarom op* gepast en ook bij de ge ringste verkoudheid on middellijk Aspirin nemen! &SPIRIN Kampioenschappen K»M. Britsche moeilijkheden Verzendt en ontvangt Uw goederen per „ESONA" ifoadöru&uM Dept. Den Helder en Omstreken. Tienjarig bestaan. Woensdagavond waren in het Badhotel te Huisduinen bestuur en leden aan een maaltijd vereenigd. ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van het Dept. Den Helder en Omstr. van de Mij. voor Nijverhoid en Handel. Als gasten waren aanwezig Z.Exc. Vice-Admiraal T. L. Kruys en mevr. Kruys, benevens de heer S. W. Arntz, voorzitter van de Kamer van Koophandela en Fabrieken voor Holl. Noorder kwartier en mevr. Arntz. De voorzitter, burgemeester Ritmeester, hield een welkomstrede en wees op de betee- kenis van het Dept. als economisch centrum voor Den Helder en omliggende gemeenten. Vice-admiraal Kruys begroetende, zeide spr. de aanwezigheid van Z.Exc. op hoogen prijs te stellen. De marine is de kurk waarop Den Helder drijft en niets kan beter zijn dan een goede verstandhouding tusschen marine en burgerij. Ook de aanwezigheid van den heer Arntz was spr. zeer aangenaam, omdat een goede samenwerking tusschen het Dept. en de K. v. K. slechts in het belang kan zijn van handel en nijverheid. Burgemeester Lovink feliciteerde h'et Dept. met dit eerste jubileum namens de omliggende gemeenten, zijn groote erkentelijkheid uit sprekende voor de steeds zoo in ruime mate ondervonden medewerking. De heert Arntz wees op de groote beteeke- nis van het Dept. voor Den Helder en om geving en zeide spr. steeds volle aandacht te zullen wijden aan de door het Dept. naar voren te brengen belangen. Vice-Admiraal Kruys, het woord voerende, zeide het zeer op prijs te stellen hier aanwezig te mogen zijn, omdat inderdaad Den Helder drijft op de marine, maar dat ook de marine prijs stelt op Den Helder. Daarna is het spr. ook zoo aangenaam hier als gast te mogen zijn van het Departement, onder leiding van Helder's Burgemeester, die er steeds naar streeft om een aangename ver standhouding te scheppen tusschen de Kon. Marine en Den Helder. Hier heeft spr. ge legenheid samen te zijn met de leiders van industrie en handel in Den Helder, iets dat slechts kan strekken tot verhooging van contact, hetgeen ook de Kon. Marine op hoogen prijs stelt. Spr. wijdde een dronk op het welzijn van het Departement en op Handel en Industrie in Den Helder. Tenslotte heeft notaris Engelman, namens de leden het Bestuur dank gezegd voor de in deze 10 jaren beloonde activiteit. Burgemeester Ritmeester heeft voor den aanvang van den disch een dronk ingesteld op H.M. de Koningin, waarna het Wilhelmus werd gezongen. Met een geslaagden feestavond. Als sluitstuk van het zoo zeer geslaagde winterseizoen heeft de plaatselijke afdeeling van de Nederlandsche Reisvereeniging gister avond in „Musis Sacrum" voor haar leden een feestavond gegeven. Naar onze meening mag de Reisvereeniging tevreden zijn over de wijze, waarop zij er in geslaagd is haar leden dezen winter den tijd, welke gelegen is tusschen twee reisseizoenen, te korten. Ettelijke malen heb ben wij het genoegen gehad leerzame lezingen en boeiende causerieën mee te maken, terwijl de z.g. Italiaansche avond zeker wel het hoog tepunt van dit programma genoemd mag wor den. De lente is in het land en het reisseizoen breekt aan. Behalve als een „sluitstuk" van het winterprogramma mogen we den feestavond van gisteren ook zien als een blijde welkomst groet aan den zomer, die den N.R.V.-ers onge twijfeld weder veel moois zal bieden. De verzorging van dezen feestavond was in handen gegeven van het Ned. Indisch Klein kunst gezelschap, zoo genoemd, omdat het in korten tijd met succes een tweetal tournée's door ons Insulinde gemaakt heeft. Het be staat slechts uit drie leden, n.1. Hans Snel, de jonge en beschaafde leider van het troepje, Ceesje Speenhof Jr., dochter van onzen gevier- den bard en Thyrza Taroenga, de charmante danseres. Dit drietal heeft het bestaan een cabaretprogramma te verzorgen van ongeveer half negen tot circa half twaalf, dat niet alleen zeer geschakeerd was, maar bovendien twee voorname eigenschappen had, n.1. beschaafd en op goed peil stond. Het was allemaal niet geweldig, die liedekens bij de piano of bij het accordeon, het had weinig hoogtepunten, maar in zijn gelijkmatigheid en in zijn perma nent op-peil-blijven, had het zijn eigen beko ring. Het bleef daarom interessant, hetzij in het vroolijke, hetzij in het min of meer senti- menteele, waartoe niet weinig bijdroegen de verschillende origineele teksten en aardige vondsten. Ceesje Speenhof droeg haar liedjes met een aardige stem voor (vooral „De offi cierspet" was aardig) en zij legde duidelijke bewijzen af uit een groote „kleinkunstfamilie" voort te spruiten. Hans Snel was onvermoei baar, nu eens hield hij een vlotte conférence dan weer begeleidde hij zijn beide medewerk sters en dat ging hem allemaal even goed af. Alleen z(jn stem kan wel eens niet meekomen, hetgeen jammer is. Thyrza Taroenga danste op de beperkte ruimte, welke haar gelaten was. En zonder dat zij zich in haar dansen ge heel kon uitleven, leverde zij toch enkele ver dienstelijke prestaties. In het geheel genomen kunnen wij zeggen, dat het drietal de vele aanwezigen uitstekend geamuseerd heeft. Natuurlijk sprak de voorzitter van de afd., de heer P. H. L. Maas, behalve het welkomst woord een stukje propaganda voor de N.R.V., tei-wijl hij na afloop van het cabaretprogram ma de aanwezigen uitnoodigde tot een dansje- na, waaraan velen natuurlijk gevolg gaven. En nu gaat de N.R.V. weer „op stap" en zullen weldra weer de verhalen van „verre rei zen" de ronde doen van 23 Maart 1938. ONDERTROUWD: W. van Dorsten en J. Stork. BEVALLEN: C. Kok—van Netten, d.; H. Bartelds—Slagter. d.; C. Heesbeen— Swertz, d.; G. KoomenVlugt, d. Tot tweemaal toe ongehoorzaam. Als nummer één stond gistermiddag voor den Zeekrijgsraad terecht de zee-milicien stoker 3e kl. B. v. d. B., terzake het plegen van opzettelijke ongehoorzaamheid, tot twee maal toe. Het bleek dat de man in een op welling van drift geweigerd had den dienst doend kwartiermeester op het Wachtschip te gehoorzamen aan het bevel aan tafel te gaan. Den volgenden dag, toen hij naar den provoost gebracht werd, weigerde hij voorts op bevel zijn pet op te zetten en voor deze beide feiten stond hij gistermiddag voor de balie. v. d. B. heeft geen brandschoon boekje, doch maakt ook weer niet den indruk van den doorgewinterden onverschillige. De Fis caal vordert voor beide feiten een gevange nisstraf van 4 weken met aftrek van een ge deelte van het voorarrest. Als verdediger treedt op de kapitein der mariniers W. A. J. Roelofsen. Deze wijst er op dat men hier waarschijnlijk met een patho logisch driftgeval te doen heeft. Voorts blijkt z.i. dat hier geen opzet voorgezeten heeft. De man wist niets van de dienstdoende func ties af. Had ook de aangeplakte mededeelingen daaromtrent niet gelezen. Overigens gelooft pleiter niet, dat de man iets tegen de marine heeft. Integendeel, hij wilde juist bij de Ma- rin dienen en heeft met niemand herrie ge had. Spr. verzoekt een voorwaardelijke straf, ook in verband met het feit, dat verdachte waarschijnlijk alsnog een rijksbetrekking zal kunnen krijgen. Na repliek van den Fiscaal en den verdediger volgt uitspraak door den Krijgsraad: 14 dagen voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. H(j sliep op wacht» De tweede overtreder was de zeemilicien- matroos L. R., die enkele weken geleden ook op het matje paradeerde. Thans voor ongeveer het zelfde euvel: het slapen op wacht. De man was 31 Januari op Texel uit geweest, had zich bedronken en den volgen den dag op wacht staande in het vliegkamp bij een slaapzaal was hij verkeerende in droomenland aangetroffen. De Fiscaal vraagt 3 weken gevangenistraf hiervoor. Ook hier pleit kapitein Roelofsen en wijst er op, dat de man bij zijn vorige straf reeds genoeg geboet heeft. Uiterste clementie ver zoekt hij. Uitspraak: 1 week gevangenisstraf. VERBOND VOOR NATIONAAL HERSTEL, Afd. „Den Helder". De afdeeling „Den Helder" van het Ver bond voor Nationaal Herstel zal op 27 Maart 1938 het feit herdenken, dat het 5 jaar is geleden, dat de afdeeling werd opgericht. Het bestuur heeft besloten, dit eerste Lustrum niet ongemerkt te laten voorbijgaan en heeft daarom een feestavond voor leden en genoodigden georganiseerd, welke ge houden zal worden op Vrijdag 1 April 1938 in het „Kegelhuis". Een uitgebreid programma is samengesteld waaraan o.a. medewerking verleenen de bekende soubrette Henny van Gelderen, in haar nieuwste songs en praatjes, Ruby Green in haar nieuwste tapdance en voorts Ruby Green's ballet. Het bestuur heeft voorts besloten een aan tal uitnoodigingen voor belangstellenden be schikbaar te stellen. De volgende week zal een en ander in een advertentie in dit blad worden bekend gemaakt. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgéns „kiplekker" uit bed springen, lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. U lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, velt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste .axeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. U.75. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Geachte Redactie, Uw verslag omtrent de reorganisatie van de Gemeente-Reiniging voorkomende in uw blad van Zaterdag 19 Maart j.1., geeft mij aanleiding tot de volgende opmerkingen. U schrijft daarin o.a., dat bij het achteruit varen het nieuwe schip tegen den walkant werd geduwd, waarbij het roer verbogen werd en dat dit ongelukje een gevaar accentueert, waarvoor indertijd door een lid van de Com missie van Bijstand gewaarschuwd is. Voorts zou het nieuwe schip te groot en te onhandelbaar voor het Heldersche Kanaal zijn. Verder deelt u mede, dat de plaats van het storthuis met bijbehoorend terrein niet juist zou zijn gekozen. Omtrent het ongelukje van het schip, waar bij de roeras werd getorpedeerd, kan ik U mede deelen, dat bij onderzoek is gebleken, dat de oorzaak hiervan gelegen is door een minder gelukkige manoeuvre. Dit ongelukje is absoluut geen gevolg van het z.g.n. te groote schip, dat onhandelbaar zou zijn in het Helder sche Kanaal. Wanneer echter het nieuwe schip in het Heldersche Kanaal kon draaien, zou dit inderdaad wel gemakkelijker zijn, maar dit behoeft nog geen aanleiding tot ongelukken te zijn. Dat over de slechts geringe afstand vanaf het storthuis tot de Willemsbrug, achter uit moet worden gevaren, is geen groot be zwaar. Deze kleine moeilijkheden zullen wij zeer zeker overwinnen. Wat de plaats van het storthuis betreft, kan ik mededeelen, dat hiervoor in onze gemeente geen betere was te vinden, in verband met de rij-afstand voor het rollend materiaal; de wijk waarin het ligt en, wat feitelijk hoofdzaak is, dat dit op eigen grond is ondergebracht. Met dank voor de plaatsing, De Directeur der Gemeente-Reiniging, P. H. L. Maas. Wy hopen, dat het optimisme van den direc teur der G.R., ten opzichte van de bestuur baarheid van het schip in het Heldersche Ka naal, niet beschaamd zal worden. Deskundigen hebben er echter een zwaar hoofd in, temeer waar de groote kolos tot Onrust, een open terrein passeert waar het de volle laag krijgt, terwijl er weinig speling is tusschen het schip en de beide walkanten, bovendien is het nu juist geen scheepje om met een vaarboom af te duwen. Inderdaad heeft de ligging van het storthuis het voordeel, dat het rijdend materiaal dicht bij huis is. Maar is dit zoo'n bezwaar voor een auto en zal het zooveel kosten meer vragen om een of twee kilometer verder te rijden? De groote loods, in de bebouwde kom van de gemeente, zal toch niemand, met een critisch oog, fraai kunnen vinden en daarbij komt dan het inconveniënt van het varen van de sche pen door het Held. Kanaal. Hoe gemakkelijker en minder tijdroovend was dit geweest als b.v. het Storthuis bij het oude beltterrein had ge staan, aan het N.H. Kanaal. Red. Held. Crt. Geachte Redactie, EENHEID DOOR DEMOCRATIE. OnSer bovengenoemd onderwerp, belegde deze democratische instelling, j.1. Maandag avond in „Casino" een openbare vergadering, met als spreker: Ds. Westmijse. Als medebezoeker had ik gaarne daar ter plaatse eenige op- en aanmerkingen willen maken, op de overigens eminente rede. Daartoe scheen de gelegenheid niet te bestaan. Althans, het werd door den Voorzitter niet gevraagd. Een standpunt, welk op zichzelf een ondemo cratische houding manifesteert. Ik neem aan, dat dit ter goedertrouw is geschied, doch dit neemt niet weg, dat hij of zij, die zich geroepen achten, in het openbaar critiek te moeten uit oefenen op andere politieke problemen, de ge legenheid moet geven, het gesprokene te kun nen weerleggen. Laat men dit na, dan is de eenheid der democratie al een paskwil en in geen enkel opzicht in het belang der demo cratie. De geachte spreker verplaatste zich dan ook, naar ik aanneem, ongewenscht in een miniatuur dictatuur. Want zijn woord, niet waar, zou het verlossende zijn. Welnu, door wrijving der gedachte zou er misschien een eenheid in onze samenleving mogelijk zijn, of schoon schrijver dezes, zoo vrij is, niet alleen daaraan te twijfelen, doch het zelf te ontken nen. Te ontkennen, op grond daarvan, dat onze geheele maatschappelijk en economische sa menstelling, gegrondvest zijn en verankerd lig gen op een bodem, bestaande uit verschillende cultureele belangen. HET BEPROEFDE GENEESMIDDEL BIJ GRIEPI 20 tabletten in een buisje 75 cent. Teekenend is, dat juist momenteel in het Be stuur van „Eenheid door democratie", een con flict aanwezig is en nog wel een materialistisch conflict. Ziehier een directe tegenstelling, tegenover de verwezenlijking der eenheid. Zoo dra de belangen van het individu in het ge drang komen, verdwijnt de collectieve eenheid. Het wachtwoord „Democratie" heeft men in verschillende schakeeringen. En juist deze ver schillende schakeeringen zijn in „Eenheid door democratie" rumoerig. Een onmogelijkheid lijkt het mij toe, dat de democratie van den sociaal democraat, tegenover die van den vrijzinnigen, christendemocraat, katholiek of andere zich noemende democratie, tot eenheid te verwezen lijken zijn. Ik wil daarop niet dieper ingaan, omreden het niet in mijn bedoeling ligt, anders denkenden te krenken. Ik constateer slechts datgene, wat men helaas dagelijks te aanschou wen krijgt. Geachte Redactie, deze enkele op- en aan merkingen had ik gaarne tegenover den eminenten spreker van dien avond, ds. West mijse, naar voren willen brengen. Daartoe ont brak de gelegenheid. Hoogachtend, J. j. Schoeffelenberger. De Redactie was zoo vriendelijk, ons inzage te geven van bovenstaand ingezonden, waar voor onzen dank. Allereerst dan deze op merking. Wij hebben dezen avond bedoeld als een zich uitspreken tegen den dictatorialen staatsvorm, die in tweeërlei vorm in ons werelddeel wordt aangetroffen. Zij was een getuigenis, geen politieke partijvergadering. Debat leek ons onder deze omstandigheden minder gewenscht, was bovendien, noch op raambiljetten, noch in de advertenties aangekondigd, zoodat de heer S. hiermede bekend was, tenminste kon zijn. Natuurlijk is het het goed recht van den ge- achten inzender, betreffende deze kwestie met ons van meening te verschillen; dit neemt echter niet weg, dat het bestuur haar eenmaal ingenomen standpunt diende te handhaven. Wij wijzen echter ten stérkste af de opmer king van den heer S„ als zouden onze eenheid of de democratie als zoodanig hierdoor ge schaad zijn. Het is niet mogelijk met een enkel woord dit op deze plaats nader uiteen te zet ten. Als de geachte inzender hierover met ons van gedachte wil wisselen, noodigen wij hem uit, eens als introducé een onzer bijeenkom sten bij te wonen. Nog een enkele onjuistheid recht gezet. Het onderwerp van den spreker was niet: Een heid door Democratie, zooals de heer S. be weert. Voorts voelde Ds. Westmijse zich in 't geheel niet „verplaatst in een miniatuur dictatuur" (zie de heer S. hierboven); hij was 't er integendeel volkomen mee eens, dat debat op dezen avond minder op zijn plaats zou zijn. Hij heeft in de pauze onder vier oogen een vragensteller te woord gestaan. Tenslotte: het intusschen al weer opgeloste conflict in het hoofdbestuur van E.d.D. is louter en alleen geweest: een verschil van inzicht tus schen één der hoofdbestuurderen en de overi gen over te volgen tactiek en tempo. Over de doelstelling toch het allervoornaamste was men het roerend eens. De heer S. zie dit dus niet als een „directe tegenstelling tegen over de verwezenlijking der eenheid". Donderdag, Vrijdag en Zaterdag hebben de Kampioens- en Nieuwelingenwedstrijden plaats in Schermen, Boksen, Worstelen, Veldloop en Voetballen. Daar men voor den goeden gang van zaken bij het voetballen in finale, demi finale en kwartfinale resp. 2, 4 en 8 elftallen moest laten spelen, wat zeer moeilijk is bij 11 ingeschreven Inrichtingen, had men een loting gehouden om in een voorronde drie verliezers uit te schakelen. De MokDo KooU- Deze loting had tot resultaat, dat Maandag op het Werfterrein de ploegen der beide Vlieg kampen tegen elkaar in het krijt traden. De Mok verscheen vrijwel met hetzelfde elftal waarmede men in de Zeemacht-competitie speelt om partij te geven aan de Kooij, een der finalisten van 1937. Na eenig wederzijdsch ver kennen, kwam de Kooij er zeer goed in en wist na ongeveer een kwartier de leiding te nemen. Het spel verplaatst zich snel en dikwijls wordt de bal te hoog gespeeld, wat een der toeschou wers de verzuchting ontlokte, dat die vliegers zich in de lucht toch maar het beste schenen thuis te gevoelen. Door het hooge tempo, wat de Mok ontwikkelde, werd de Kooij gedwongen zich op haar helft terug te trekken en alle aandacht te wijden aan de verdediging. Uit een strafschop maakte de Mok gelijk, waarna het rusten was. Vooral de tweede helft bracht ons zeer mooie staaltjes voetbal van beide zij den, wat veel belooft voor het verdere verloop van de Sportweek. Uit een doelworsteling nam de Kooij opnieuw de leiding, de gelegenheid om gelijk te maken liet de Mok zich in deze periode ontgaan door een penalty te missen en dit was het psychologisch moment van den wedstrijd. De Kooij maakte met een mooi schot nummer drie en begon er zin in te krijgen. Enthousiast wierp men zich in den strijd, zoo dat de heer Kelder, die deze wedstrijden leidt, de touwtjes wat strakker moest aanhalen. Na dat de Mok den achterstand had verkleind tot 32 en na vele vergeefsche aanvallen in de snel vallende duisternis, blies de scheidsrechter voor de laatste maal en had de Kooij zich ge- classeerd voor de eerste ronde, terwijl de Mok werd uitgenoodig voor het door de M.S.V. Zee macht te organiseeren Bliksemtournooi Vrij dag a.s. op het terrein van de Onderzeedienst- Kazerne, Van SpeyckSchorpioen. Dinsdagavond vond op hetzelfde terrein de wedstrijd Van SpeyckSchorpioen plaats. Er was zeer veel belangstelling van aan boord dezer schepen dienenden en de aanmoedigingen waren niet van de lucht. Mocht deze wedstrijd uit voetbal-technisch oogpunt bezien niet zoo mooi zijn als de bovengenoemde, in spanning overtrof hy deze. Het Schorpioen-elftal wist gebruik te maken van alle kansen en had kort na de rust een veiligen voorsprong van 40. Veilig? De stokers dachten er anders over en onversaagd werd verder gestreden.' Wel verdedigden de Torpedomakers zich met hand en tand (niet letterlijk op te vatten), maar zij konden niet verhinderen, dat de Van Speyck- voorhoede tot tweemaal toe achter elkaar doel puntte. De Van Speyck-midvoor was dom ge noeg nog een strafschop over te schieten, wat de situatie nog aanmerkelijk spannender zou gemaakt hebben. Uit een mooi opgezetten aanval, waarbij op het kleine terrein beide vleugels betrokken werden, scoorde tenslotte midvoor Van Tongeren het vijfde doelpunt voor Schorpioen, daarmee de overwinning veilig stellende. Wel wist de Van Speyck tegen het einde nog een derde doelpunt te maken, maar toen de scheidsrechter inrukken blies, hadden de Torpedomakers een overwinning behaald, die hen Donderdag in de eerste ronde brengt. De spelers van de Van Speyck zien we ook terug op het terrein O.Z.D. aanstaanden Vrij dag. Kazerne O.Z.D.Hospitaal. De derde wedstrijd uit de voorronde bracht ons Woensdag op het Onderzeedienstterrein (waarvan de sleutel nu terecht was) het elftal van de Kazerne O.Z.D. tegen het Hospitaal elftal. De ziekencerplegers ontwikkelden een partijtje voetbal, waar de O.Z.D. bijna niet aan te pas kwam en ofschoon men al het mogelijke deed om het doel schoon te houden, het kon niet uitblijven of er moesten doelpunten vallen. Het eerste werd gemaakt door Dissel na on geveer een kwartier spelen en van nu af volg den regelmatig de anderen. Met 72 doken de Onderzeeërs onder het Hospitaal door en iet verschil had nog grooter kunnen zijn. Ver keerde taktiek door ondoelmatig toepassen yan de buitenspelval en daarbij een volslagen jebrek aan geestdrift hielp de O.Z.D. aan deze nederlaag. Laten wij hopen, dat zij op het Bliksem tournooi hun kansen beter verdedigen. Verder willen wij maar liever niets meer over dezen wedstrijd zeggen en de tekortkomingen van sommige spelers ten opzichte van elkaar en van den scheidsrechter met den mantel der liefde bedekken. De kampioenswedstrijden dra gen altijd een vinnig karakter, doch hoofdzaak is, dat men eerbied heeft voor het lichaam van den tegenstander en zich verstandig gedraagt. Het Hospitaal-elftal komt nu in de eerste ronde uit tegen de Schorpioen, Ankerpark, 4.30 uur en een spannende partij voetbal is hier zeker te genieten. Verdere wedstrijden zijn om 2 uur Ankerpark Noord-Brabant Wachtschip Willemsoord en om 2 en 4 uur op het Werfterrein. Om 9 uur beginnen de wed strijden in Schermen (geweer) en Worstelen in Klasse B en om 13.30 uur Geweerschermen Klasse A en Boksen B. Om 4 uur als buiten de voetbal hartstochten losbreken begint in de G.S.S. het Floretschermen om den kampioens titel. Engeland is op het oogenblik waarlijk niet te benijden. Niet alleen wordt het zelf be dreigd door tal van gevaren van buitenaf, er zijn ook nog indirecte gevaren. Er is inder- daal veel tact en wijsheid noodig om tusschen alle klippen door te zeilen. Vandaag zal de Britsche minister-president, Chamberlain, daar weer een staaltje van moeten geven. Hij zal n.1. heden in het Lagerhuis een rede uit spreken, waarin hij de groote lijnen van de buitenlandsche politiek zal uitstippelen. Wat zal de houding van Engeland zijn tegenover de actueele buitenlandsche problemen? Voor alles heeft men natuurlijk groote interesse voor wat Chamberlain zal zeggen over de Britsche houding ten opzichte van de onafhankelijkheid van Tsjecho-Slowakije. Om zoo straks de draagwijdte van Chamber- lain's woorden op de juiste waarde te schat ten, is het nuttig en noodig de mogelijkheden onder het oog te zien, welke voor Engeland aan Midden-Europa kunnen vastzitten en de zienswijze, welke men daaromtrent elders hul digt, zoo schreef de „N.R.Crt." gisterenavond in een beschouwing. Zooals men weet, hebben de Duitsche agrariërs zich bij Henlein aangesloten. De groep der activistische partijen dat zijn de partijen van de Sudeten-Duitschers, welke be reid zijn-geweest met Praag samen te werken onder de nu bestaande omstandigheden is hiermede met een lid verminderd. Als symp toom is dit belangrijk, maar overigens moet men daaraan geen te groote beteekenis toe kennen. Want de Duitsche agrarische partij heeft altijd het dichtst bij Henlein gestaan en het is dus niet zoo verwonderlijk, dat zij zwicht op het moment, dat het Duitsche Rijk suc cessen boekt, welke ook op de mentaliteit der Sudeten-Duitschers hun invloed niet missen. In Praag zelf maakt men zich daaromtrent niet zenuwachtig. Men weet, dat kalmte en zelfvertrouwen de beste medicijnen zijn en is daarnaast vastbesloten er voor te waken, dat zich geen incidenten voor zullen doen. Maar even rotsvast is het besluit, dat de Tsjecho- Slowaaksche staat niet mag worden onder mijnd. Hiertegenover maken de Henleinpartij en de Duitsche pers het verlangen kenbaar, dat de Henleinpartij, als sterkste partij in den lande, in de regeering zal worden opgenomen. Zoo ligt dan in groote trekken de positie, waarvoor Chamberlain zich geplaatst ziet. Anders dan Frankrijk heeft Engeland een bondgenootschap met Praag. Het zal daarom nooit direct in een strijd tusschen België en Praag worden gemengd. Des te grooter is de mogelijkheid van een indirecte bemoeienis. Want zou Frankrijk de behulpzame hand aan Tsjecho-Slowakije bieden, dan zou Engeland weer Frankrijk moeten helpen en zoo zijn de Engelschen indirect toch in hooge mate bij den afloop geïnteresseerd. Daarom ook gaat het er minder om of Engeland een verklaring jegens de veiligheid van Praag zal afgeven dan om het feit, welken invloed het zal trachten uit te oefenen op de houding van Parijs. Maar naast zijn eigen belang dient Londen ook rekening te houden met de zienswijzen van zijn vrienden te Parijs en met die, welke te Rome worden gehuldigd. Want het is niet goed mogelijk besluiten te nemen, welke Italië niet welgevallig zijn op het oogenblik, dat men met dit land over ver betering der onderlinge betrekkingen onder handelt. Zoo wordt dus Chamberlain's rede een soort resultante van intensieve besprekingen tusschen de drie eerder genoemde hoofdsteden. Vandaag zal Engeland dus kleur moeten be kennen, tenzij Chamberlain met veel woorden niets weet te zeggen, al hebben de Engelschen daarin de laatste jaren niet hun kracht ge zocht. Eerlijkheid en kracht zijn meer waard dan diplomatieke geslepenheid. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u. Zaterdags van 912 uur, BIOSCOPEN: Tivoli-theatër, Spoorstraat, half 8: Benjamino Gigli in „De zanger van Har» Hoogheid", Rialto, Spoorstraat, half 8: „De model Echtgenoot". Witte Bioscoop, Koningstraat, half 8t „Wee Willie Winkie". Heden. Café Centraal, Kanaalweg, 8 uur: Filmvertoo- ning: De kweek- en broedverzorging der maanvisch. Licht op 18 uur 48 min. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 765.6 Temperatuur lucht 7.8 Laagste temp. lucht gisteren 0.8 SOLDATEN IN DE „WITTE", Gistermiddag hebben de soldaten van da le schoolcompagnie van het Regiment Kust- Artillerie een filmvoorstelling in de Witte Bioscoop bijgewoond. Vertoond werden eenige legerfilms, o.m. over pantserwagens en over het werpen van handgranaten. EEN MAAND LOGIES TE GOED. Gisteren werd hier ter stede door de politie een persoon aangehouden, die nog een maand gevangenisstraf heeft te ondergaan. Zonde, met dat mooie weer!

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5