Japansch offensief doodgeloopen DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN'HOLLANDS NOORDERKWARTIER Henlein eischt verkiezingen Nederland en de Anschlusz Waarom geen sterke bezuinigingen KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER." TELEFOON 30 (2 LIJNEN) 26 M A A R T 1938 66e JAARG. No. 8268 Mr. J. A. de Wilde Minister van Financiën Het soldatenpak wordt weer gaarne gedragen Sndefen Duitschers sterkste partij ia Tsjecho Slowakije Eén partij, één politieke wil De schoonmaakster als bankdirectrice De P.E.N'-kwestie in Noordholland Dit nummer bevat 16 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINTi BELGIë NEDERLAND De Chineezen verdedigen zich met toenemend succes HET FRONT V.SJANTOENG HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uitg.-MlJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder ZATERDAG Hoodoffer voor defensie bepleit ALGEMEEN DEKKINGSPLAN DE VOORKEUR. VREES VOOR TE ZWAREN DRUK OP DE LAGE INKO MENS. Vrij algemeen erkent de Tweede Kamer den plicht der volksvertegen woordiging, mede te werken aan het trefien van maatregelen ter voorzie ning in de uitgaven, welke een ge volg zijn van de versterking van de defensiemiddelen des Rijks, aan wel ker noodzakelijkheid de mtwikkeling der omstandigheden op internatio naal gebied in de laatste weken wel geen enkelen twijiel meer heeit over gelaten. Aldus lezen wij in het Voorloopig Verslag Over het wetsontwerp, houdende tijdelijke .voorziening tot versterking van de opbrengst van de inkomstenbelasting en van de divi dend- en tantièmebelasting tot gedeeltelijke dekking van uitgaven voor de Defensie. Vele leden waren teleurgeseld, dat 'de Regeering niet met een volledig dekkingsplan gekomen is. Het ont breken van een algemeen dekkings plan belet volgens hen een juist in zicht inzake de billijkheid van de verdeeling der defensielasten, Het buitenland wordt als voorbeeld gesteld. Wij zijn, zoo wordt gezegd, wat den be lastingdruk betreft, de grens van onze ca paciteit genaderd. Men kan bij de beoordee ling van voorgedragen nieuwe belastingen de bestemming der opbrengst niet nauwkeu rig in het oog houden, als de dekkingsmaat regelen druppelsgewijs binnenkomen. De samenstelling van zulk een al gemeen plan zou de gelegenheid bie den, de opneming van een noodofier in den vorm van een heffing in eens als dekkingsmiddel voor kapoitaals- uitgaven ten behoeve van de defen sie in beschouwing te nemen. Van andere zijde meende men zulk een noodoffer op de daartegen bij herhaling aangevoerde gronden te moeten afwijzen. Niet een dekkingsplan speciaal Voor de militaire uitgaven, doch een zoodanig dekkingsplan, dat het ge- heele budget bestrijkt, werd door verscheidene leden bepleit. Anderen achtten zulks echter weer min der gewenscht. Op dit oogenblik is niet de algemeene financieele politiek aan de orde, doch de concrete vraag, of de versterking van defensie tot de voorgestelde fiscale maatregelen noodzaakt Niet overtuigd... De hier aan het woord zijnde leden zijn Van de noodzakelijkheid van de voorgestel de belastingverhooging op dit moment niet ten volle overtuigd en stelden daarom prijs op overlegging aan de Kamer van een aan- Vullingsbegrooting voor het dienstjaar 1938, waarin de kredieten ad tien millioen voor de uitbreiding der defensie worden ge raamd en duidelijk toegelicht Daar de uitbreiding der bewape ning eerst over 3 k 4 jaar zal zijn voltooid, behoeft huns inziens ook met de uitgaven voor het op peil houden der bewapening, waarmede in de toekomst 17.3 millioen 's jaars zal zijn gemoeid, voor 1938 nog geen rekening te worden gehouden. Kwalijk kunnen de hier aan het woord Zijnde leden aannemen, dat de vergrooting .van het contingent en de verlenging van den eersten oefentijd over 1938 reeds een zóó groot bedrag zouden eischen. Hiertegenover werd van andere zijde op gemerkt, dat het onderhavige wetsontwerp de defensie-uitgaven in het algemeen be treft. Verscheidene leden stelden de vraag, of het wel zoo vanzelfsprekend moet worden geacht, dat in deze nieuwe uitgaven wordt voorzien door ver hooging van belastingen. Een juist finantieel beleid eischt, volgens hen, dat, voordat opnieuw tof zulk een verhooging wordt overgegaan, het uiterste worde in het werk gesteld om de noodige middelen te vinden in een bezuiniging, toe te passen op het bestaande staatsapparaat. Vele leden gaven hun bevreemding te hennen over de omstandigheid, dat de re geering met geen enkel woord tracht aan te toonen, dat verhooging van eenigc directe belastingen een weg, en nog wel den ceni- gen weg vormt, waarlangs het gestelde doel kan worden bereikt. Herhaaldelijk is door tal van vooraanstaande deskundigen, met name ook van de regeeringstafel zelf, de vraag gesteld en in ontkennenden zin be antwoord, of verzwaring van de directe be lastingen en in het bijzonder van de in komstenbelasting, nog mogelijk zou zijn. Ben verhooging der directe belasting is volgens verscheidenen te verkiezen boven een verzwaring der indirecte heffingen, wel ke onevenredig zwaar op de minder draag krachtigen drukt. Critiek werd door enkelen uitgeoefend op een sterkere verhooging der dividend- en tantième-belasting, daar bij vele N.V.'s ja renlang het dividend is gepasseerd en een bescheiden uitkeering thans billijk is te achten. Benige leden zagen, eerder in stimulee ring van het bedrijfsleven dan in verhoogde belastingen een middel om de defensie-uit gaven te dekken. Ook wilden enkelen de winst op het goud, te verkrijgen ten gevolge van de depreciatie van oen gulden voor defensie besteden. Ook zou men de meening der regeering graag vernemen over een weerhelasting. Ook worden genoemd belastingen op het toegevloeide buitenlandsche kapitaal en een radiobelasting. Andere leden wezen er op, dat, afgezien van de voor een deel zeer belangrijke be zwaren, welke tegen de genoemde nieuwe belastingen kunnen worden aangevoerd, de ze in elk geval op dit oogenblik niet in de plaats van de voorgestelde nieuwe heffin gen kunnen worden gesteld. Internationale toestand opent ons de oog en. Oud minister Deckers spreekt. In een vergadering van de afd. 's-Gra- venhage van het Nationaal Jongeren Ver bond heeft oudminister dr. L. N. Deckers het woord gevoerd over de landsverdediging Oud-minister Deckers noemde het goed dat jong Nederland in het vraagstuk der defensie belang stelt en stelde het op prijs wanneer de interesse van de jeugd uitgaat naar dingen van hoogere orde dan naar het brood en de spelen die het Ro- meinsche volk ten ondergang hebben gebracht. Tot deze hoogere zaken behoort ook de landsverdediging. Terugblikkende op de af- geloopen jaren, achtte spreker, de schade, die door het gebrek aan belangstelling aan de weermacht is toegebracht, niet te bere kenen. Na den tegenzin, welke men enkele jaren geleden ten aanzien van de landsver dediging algemeen liet gelden, is thans de ommekeer gekomen, die een grooten toe loop naar de militaire opleidingsinstituten heeft gebracht. De weermacht is thans in eere her steld en de uniform wordt weer gaarne gedragen, en om deze veran derde mentaliteit in stand te hou den heeft het N.J.V. een zending te vervullen. De internationale moei lijkheden. aldus dr. Deckers hebben ons de oogen geopend. Tenslotte gaf spr. een beknopt beeld van den modernen oorlog in economisch en mili tair opzicht, waarna hij ieders medewerking inriep voor de militaire en economische verdedigingsvoorbereiding, ten behoeve èn van bevolking èn onze weermacht, Het opslokken van Oostenrijk door het Derde Rijk heeft groote kracht gegeven aan de actie der Sudeten-Duitschers in Tsjecho- Slowakije. Tot dusverre was de leider Konrad Hen- lein er niet volkomen in geslaagd om alle Duitschers achter zijn nationaal socialistisch georienteerde beweging te krijgen. Het Oostenrijksche drama heeft hem ech ter den wind in de zeilen geblazen en de groei van zijn groep sterk bevorderd. Konrad Henlein, leider der Sudeten- Duitschers in Tsjeeho-Slowakije.. Gisteren heeft Henlein in de politieke com missie van het hoofdbestuur der Sudeten- Duitsche partij een rede gehouden, waarin hij zeide, dat de krachten der Sudetenduit- schers thans geconcentreerd zijn od een en kelen poütieken wil. Zij beschikken over 1.600.000 stemmen en kunnen in het parle ment beschikken over 81 zetels. Voortaan is het onmogelijk den Duitschen wil tot ordening, gerech tigheid, medevorming voor politieke doeleinden te misbruiken en een de finitieve oplossing van het nationa liteitenprobleem te ontwijken. Het is de taak van de leiding van den Staat aan den nieuw ont- stanen toestand door een radicale wijziging in haar tot nu toe gevolg de politiek recht te doen wederva ren. Henlein eischt in dit verband de uitschrijving van politieke ver kiezingen voor alle wetgevende en bestuursorganen. Volgens recht en wet moeten alle staats burgers, vooral echter de Sudetenduitschers, de gelegenheid krijgen hun standpunt no pens de gebeurtenissen der laatste weken tot uitdrukking te brengen. Henlein waarschuwt de Tsjecho Slowaaksche openbare meening zich zonder nadenken te begeven in de ge vangenschap van een onverantwoordelijke „hetzpresse", die niets anders wil dan de handhaving van een noodlottige politiek van illusies, die vroeg of laat moet misluk ken. Minister Dr. Czech moet wijken Uit betrouwbare bron wordt gemeld, dat de minister van volksgezondheid, Dr. Czech als vertegenwoordiger van de Duitsche so ciaal-democraten, de laatste Duitsche partij, die nog tot de regeering behoort, heden zijn ontslag zal nemen. Hij moet wijken voor de groote druk der Sudeten-Duitschers. „Arona"-directeuren krijgen hoo- ge geldboeten. Ondanks het feit, dat de directeuren van de Onderlinge Verzekeringsbank „Arona" te Den Haag in hooger beroep veroordeeld wa ren tot hooge geldboeten, wegens het hou den van een verkapte loterij, waren zij' met hun bedrijf doorgegaan. Een politie-inval was het gevolg, en een nieuwe rechtszaak tegen de inmiddels gefailleerde bank het slot van de geschiedenis. Wist U, vroeg de Haagsche kanton rechter gisteren aan den verdediger fter beide „bank"-directeuren, dat het Belgische filiaal, de Felicitas-bank, met een bedrag van 3500 Belgische francs werkte, en een schoonmaak ster, die nauwelijks kón lezen en schrijven, de Antwerpsche directrice was? De verdediger wist het niet Er werden straffen van drie maanden -j- f3000.boete of 6 maanden, gecischt. Vergadering uitgesteld. Alk maar en Den Helder waren er niet. Gistermiddag Is vanwege de Vcreeniging van stroomdistributiebedrijven in Nederland te Amsterdam een bijeenkomst gehouden teneinde de kwesties tusschen P.E.N. en de gemeentebesturen te bespreken aan de hand van de adviezen van prof. mr. P. S. Ger- brandy en mr. H. Blauwpot ten Cate. Schier alle gemeenten van Noord-Holland boven het IJ en van het Gooi waren door hun burgemeesters, wethouders of directeuren van bedrijven vertegenwoordigd. Alkmaar en Den Helder waren, volgens het Msb., af wezig, welke omstandigheid voor het dage- lijksch bestuur mede aanleiding was om me de te deelen, dat de vergadering tot ander te bepalen datum werd uitgesteld. AANVAARDING NOODZAAKT NIET TOT ERKENNING! De vraag blijkt hier en daar te zijn gerezen of de verschillende lan den zich thans gesteld zien voor de overweging of de inlijving van Oostenrijk bij het Duitsche rijk, er kend behoort te worden, gelijk ten aanzien van Abessinië het geval is. Naar het Hdbld. bij informatie ter bevoeg- der plaatse verneemt, neemt de Nedorland- sche regeering het standpunt in, dat zij hier niet voor een dilemma is geplaatst. Het feit van de inlijving van Oostenrijk bij het Duit sche rijk is haar ter kennis gebracht door den thans afgetreden Oostenrijkschen gezant, die aan minister Patijn heeft medegedeeld, Verwachting: Matige, tijdelijke krachtige, meest noordweste lijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, regen- of hagelbuien, kouder Verdere vooruitzichten:: Vrij guur weer. dat hij zijn taak als zoodanig heeft neerge legd en dat de belangen van Oostenrijk voortaan behartigd worden door den Duit schen gezant. Van dit feit heeft op zijn beurt ook de Duitsche gezant aan de Nederland- sche regeering kennis gegeven. En dit feit het ophouden van Oostenrijk als zelfstandigen staat is aanvaard. Hierbij golden uit den aard van de ontwik keling der dingen, geheel andere overwegin gen dan ten aanzien van Abessinië. Per W.A.C.O. touringcar op 3 APRIL naar den VOETBALWEDSTRIJD te ANTWERPEN Prijs per persoon f4.50. Vertrek Zaterdag middag 12 uur. Zondagmorgen 4.15. Opgave tot Woensdag 30 Maart. Reisbur. W.A.C.O., Kanaalweg 137, Den Helder, Tel. 773. GESLAAGDE BOMBARDEMENTEN VAN JAPANSCHE VLIEGVELDEN. EEN NIPPON KRUISER ERNSTIG BESCHADIGD. De toestand aan het front langs den spoorweg Tientsin-Poekau, waar de Japanneezen wanhopige pogingen doen om Soetsjanfoe te bereiken, blijft onveranderd. De Chineezen ver dedigden zich met verbitterden moed en de Japansche troepen zijn sedert het begin hunner laatste actie niet gevorderd. Ook blijven de Japansche troepen aan dit front heftige tegenaanvallen doen op de Chineesche stellingen in den sector Link Hun pogingen wer den echter verijdeld. Op den linker vleugel wordt verbitterd gevochten. Volgens het Chineesche persbureau zijn gedurende de laatste zes maanden aan het front ten Zuiden van den benedenloop van de Jangste ten minste 180.000 Japanneezen gesneuveld of gewond. De Japanneezen heb ben daar bijna 700 millioen yen aan de krijgsverrichtingen besteed. Succesvolle Chineesche vliegaan- vallen. Thans wordt, naar het Chineesche persbu reau meldt, bekend, dat de Chineesche lucht macht bij den aanval, die zij op 19 Maart op het vliegveld van Hangtsjau heeft ge daan, drie Japansche toestellen heeft ver nield en 12 vliegers gedood heeft. Gisteren hebben de Chineezen drie ge slaagde luchtaanvallen gedaan. Een esca drille heeft de te Lingtsjen samengetrok ken Japanneezen gebombardeerd, een an dere bestookte de mijnbouwstad Tsjianotso in Noord-Honan, waarbij een militaire trein vernield werd, terwijl ook de Japanneezen te Fengtsjoe aan de gele rivier gebombar deerd zijn. Japansche kruiser ernstig be schadigd. Gisteravond is een Japansche kruiser, doorzeefd met granaten het nterinedok van Pootoeng binnengesukkeld, nadat het schip slaairs was geweest met de gemoderniseer de Chineesche forten bij Ningpo. Het zakenleven in Sjanghai. Bij de tweede wekélifksche toewijzing van buitenlandsche wissels uit Hankau werd in sommige gevallen slechts het twin tigste deel uitgekeerd van de aangevraagde bedragen. De belanghebbenden vragen zich af op welke plaats deze besluiten te Hankau zijn genomen. tsjengtjngfoe UlJOEANFol ..J: e umtarej»! i ../ToengtsUN^Smnt^a tXmingfoI/ yl TSJANGlE rt 1* J^NTOENG TSJANG^Epoe^ ,(efirsjm «tsaotejaü kaifeng Engelsche schadevergoedings- eisohen. De Britsche regeering heeft de Japansche haar eischen tot schadevergoeding toege zonden met betrekking tot de Britsche ver liezen op de Yangtse, voornamelijk gele den in begin December, toen schade toege bracht werd aan koopvaardijschepen, die bij Woehoe werden gebombardeerd. Ver wacht wordt, dat de eisch tot schadevergoe ding met betrekking tot de Engelsche ka nonneerboot Lady Bird ook spoedig inge zonden zal worden. De eisch tot vergoeding van de schade, ge leden door Britsche onderdanen aan boord van het Amerikaansche schip „Panay", is opgenomen in de eischen voor de bij Woe hoe geleden schade. De buitenlandsche belangen in China. Het Japansche blad „Asahi Sjimboen" wijst er op, dat een bevredigende oplossing van de douanekwestie te Sjanghai een der belangrijkste voorwaarden vormt voor het economisch herstel van Centraal China, waarbij met de rechten en belangen van derdo mofondhodpn in China* rokoninar Zfl worden gehouden. Japans voornaamste taak in Ccntr. China is de omverwerping van het bestuur van Tsiang Kai Sjek. Dientengevol ge, aldus de „Asahi" is het onvermijdelijk, dat de rechten en belangen der vreemde mogendheden in China soms den invloed van het Japansche ontreden ondervinden. Nu het nieuwe bewind in Centraal China echter binnenkort georganiseerd zal zijn, begint een nieuw onbouwend tijdperk, en is bet vanzelfsprekend, dat met de rechten en be-lansren der buitenlandsche mogendheden ui China volledig rekening zal worden ge houden. In sommige kringen heersebte de meening, als zou Japan de hednolincr heb ben den huitenlandschen econnmisrhen in vloed uit Sianrrbai te weren. Het is drin gend noodzakelijk, zoo besluit bet bied. te «treven naar een eerlijke en redeliike oplos sing van de kwestie, teneinde misverstan den uit den weg te ruimen.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1