„Onderling Belang" jubileert Slyendct „De grievenclub" van veertig jaar geleden ontwikkelde zich tot een krachtige organisatie Zaterdag 26 Maart 1938 Een vertrouwd en zorgvuldig expediteur: „ESONA" De luchtbescherming voor Den Helder De strijd in Spanje FIRMA TONNEMA Oe. SNEEK Apotheken HET BESTUUR VAN DE JUBILEERENDE VEREENIGING. Zittend van links naar rechts: I. Meynen, P. N. Scherer, L. F. van Loo, B. Meijer, W. C. de Bie. Staande van links naar rechts: S. Slort, G. LeenJ. Kroonstuiver en J. de Keijser. Dat Is een lange strijd geweest, die strijd van „Onderling Belang", niet alleen een strijd om de rechtspositie van het rijkswerfpersoneel te verbeteren, maar een strijd tegen wantrouwen van autoriteiten en... kameraden. Veertig jaar heeft men echter niet versaagd en op het oogenblik geniet de vereeniging groote waardeering, waardeering van de hoogste autoriteiten. In de voorste gelederen van de vereeniging heeft al die veertig jaar gestaan de tegen- woordigen voorzitter, de heer L. F. v. Loo, de stuwkracht van de huidge organisatie en de vraagbaak van de honderden leden. Op 1 April is de heer v. Loo 25 jaar bestuurslid van „Onderling Belang", waarvan reeds 14 jaar als voorzitter. Een heele rij van perso nen heeft zijn beste krachten aan de ver eeniging gegeven. Namen als Staalman, Filarski, Baak, de Waard, Vink, Schoone- veld, G. Veer, C .v. d. Leek, J. Kuijk en zoo vele anderen zijn met gouden letters geboek staafd in de annalen van de vereeniging. Grepen uit de geschiedenis van „Onderling Belang". Aanleiding tot de organisatie was de ellen dige toestand van het rijkspersoneel en in het bizonder van de rijkswerklieden. Lage loonen en lange werktijden. Dat gaf reden tot on tevredenheid. Particulieren waren reeds in organiseeren voorgegaan, organisaties, die echter in hoofdzaak geschoeid waren op so- cialistischen leest. Het was de heer A. P. Staalman, die in 1894 in de Kamer een lans brak voor het rijkspersoneel. Daardoor kwam hij in aan raking met verschillende menschen op de werf en bij hen drong hij aan op organi satie. Organiseeren was immers oneindig veel beter, dan zoo nu en dan eens een adres te sturen aan de Kamer, zooals de gewoonte was. Er was veel te verbeteren in dien tijd. Van een rechtspositie was absoluut geen sprake. Men had geen vacantie, er was geen ziekte regeling, geen weduwenpensioen, wel pension- neering naar inkomen van de werklieden. De ontevredenheid daarover uitte zich dan ook in protesten en in artikelenk in kranten, zoodat de aandacht van de autoriteiten er wel op gevestigd werd. De collectebus voor de weduwen. Bij het overlijden van een der werklieden stond aan den uitgang van de werf een collectebus, waarvan de opbrengst bestemd was voor de weduwe van hem die heen ging. Veel meer dan 7 gulden bracht zoo'n collecte meestal niet op. In 1896, werd onder den naam „Eendracht sterk" een vereeniging opgericht, waarvan de leden 10 cent bijdroegen bij het overlijden van een der kameraden. Het geheele personeel sloot zich daar ongeveer bij aan. Dat was de grondslag van de stichting van de organisatie. Men zag het nut van het gemeenschappelijk optreden in. Toch duurde het nog tot 1 April 1898, voordat de oprichtingsvergadering van „Onderling Belang" kon worden gehouden. Een program van actie werd opgesteld en dat bevatte o.m. verhooging van loon; verhooging van uitkeering bij ziekte en verzekering van weduwen en weezen en vacantie. De oprichting van „Onderling Belang". De oprichtingsvergadering werd gehouden in het gebouw van de vroegere waschinrichting in de Wilhelminastraat. Veertig leden gaven zich op. Smalend werd er over de nieuwe vereeniging gesproken en dat niet alleen door de hoogere autoriteiten, maar vooral de com mandeurs en bazen in dien tijd autoriteitjes op zichzelf, hadden weinig met de organisatie op en spraken spottend over „de grievenclub". Ook bij de werklieden vond de oprichting geen dankbare ontvangst, ,,'t Geeft immers toch niks", zoo redeneerden ze. Met den heer A. P. Staalman werden alle vraagstukken besproken; hij was de woord voerder en verdediger voor de belangen van het personeel, terwijl contact werd gezocht met de zusterorganisatie in Amsterdam, die eveneens den naam „Onderling Belang" droeg en de vereeniging van werfpersoneel „Wilhel- mina", te Hellevoetsluis. In de Kamer werden voorts de belangen behartigd door het R.K. Kamerlid Pastoors, door het V. D. Kamerlid P. Nolting, door de liberalen Roodhuizen en Harm Smeenge, door den S.D.A.P.er W. Helsdingen en door Mr. de Meester, Dr. Bos, Mr. P. J. Oud en Snouck Henkemans. Mocht het aanvankelijk een vechten tegen den bierkaai lijken. De strrjd was niet tever geefs. De eerste resultaten. In dien tijcf was de 'commandant van"de Stelling Den Helder, tevens directeur van de Rijkswerf en vlce admiraal Ellis, iii dien tijd chef van de Marine en Marinewerf maakte den strijd dus van dichtbij mee. Hij voelde de noodzakelijkheid van de lotsverbetering van het personeel en toen hij in 1904 tot minister van Marine werd benoemd, beloofde hij, bij zijn vertrek uit Den Helder, aan het bestuur van „Onderling Belang", verbeteringen te zullen aanbrengen. Bij de belofte alleen bleef het niet. Door het werk van excellentie Ellis, werden in 1904 nog 4 dagen verlof, met behoud van loon, toegekend. De looncommissie werd benoemd en het loon eenigszins verhoogd, met 10 20 cent per dag. Het laatste loon was in dien tijd 8.40, het hoogste 12.60, dat laatste werd echter slechts door enkelen bereikt. Deze successen deed de sympathie van de buitenstaanders voor de organisatie groeien, men zag dat met „de grievenclub" toch inder daad iets bereikt werd en toen daarna ook een ziekte-uitkeering werd toegekend tot 50 pet. van het loon, naderhand verhoogd tot 70 pet., groeide het ledental gestadig. Een prachtig resultaat was, toen op initia tief van P. J. Troelstra, in 1908 een staats commissie ingesteld werd, die ten doel had de geheele rechtspositie voor de rijkswerklieden op te stellen. Het was een succes van de organisaties van de rijkswerklieden in het algemeen en van „Onderling Belang" in het bizonder. In 1914 werd het rapport uitgebracht en inderdaad werden prachtige voorstellen gedaan. Acht dagen vacantie, met behoud van loon; herziening van de loonen; verzeke ring van weduwen en weezen; verbeterde ziekte-regeling. De oorlog remt. Toen brak de oorlog uit en het rapport bleef liggen tot later... toch werd de weduwen en weezenwet aangenomen en trad 1 Januari 1915 in werking. Het weduwen- pensioen werd gesteld op 33 pet. van het loon. De bestaande weduwen kregen echter niets en direct werd een adres van de organisaties aan de regeering gezonden, met het resultaat, dat hun een jaarlijksche gratificatie werd toe gekend gelijkstaande aan de helft van wat aan pensioen genoten zou zijn. De actie werd voortgezet voor pension- neering tot een bedrag van 70 pet. van het loon voor werklieden en 50 pet. voor de weduwen. In 1922 werd bereikt, dat er een veranderde pensioenwet kwam, die heden ten dage nog bestaat, met verschil, dat de pen sioengerechtigden leeftijd later op 65-jarigen leeftijd bepaald werd, die bij de instelling 60 was. Ook de ziekteverzekering werd beter. De strijd voor verbetering van het weduwen en weezenpensioen werd onverflauwd voort gezet en met succes. Strijd tegen de „hammen"potjes. We moeten slechts hier en daar een greep doen uit de lange historie van „Onderling Belang", flitsen die even den strijd belichten van de voormannen van de organisatie, een strijd schier zonder eind. Interessant is de geschiedenis van de z.g. „hammenpotjes", opgericht om het loon bij ziekte aan te zuiveren. Een half pet. van het loon werd daarvoor afgestaan en eens per jaar, tegen de Kerstdagen, werd het overschot verdeeld onder de leden en daarvoor werd dan de Kerstbout gekocht. Een en ander was oorzaak, dat reikhalzend werd uitgezien naar het her stel der zieke, omdat anders de wel stand van het potje teveel werd aange tast. Het was de organisatie, die den strijd tegen de „hammenpotjes" aanbond en kwam tot de oprichting van een eigen ziekenfonds, waar van H. P. Baak de voorvechter was, als onderafdeeling van „Onderling Belang". Op 1 December 1911 kwam deze onderafdeeling tot stand, ieder betaalde 1 pet. van zijn loon, waardoor de volle uitkeering van het loon bij ziekte verzekerd werd. De vrees, dat men zou simuleeren, bleek ongegrond. De regeering, die de gunstige werking zag, steunde de organisatie en toen aan de hand van de boeken kon worden aangetoond de gunstige werking van het ziekenfonds werd door de regeering In 1918 het volle loon bij ziekte voor den tijd van een half jaar toege kend. Later werd het fonds uitgebreid en wer den ook de kosten voor operatie, voor spe cialistische behandeling enz., vergoed en het heele gezin profiteert nu mede van deze voorrechten. Een fusie van de organisaties van de rjjkswerklieden. 1 Augustis 1915 werd een fusie bereikt tus- schen O.B. Den Helder, O.B. Amsterdam, „Wilhelmina", Hellevoetsluis en „de Rijks werkman" te Delft. Besloten werd de actie gezamenlijk te voeren en de leiding in handen te leggen van het dagelijksch bestuur van „Onderling Belang" in Den Helder. In 1917 sloot deze federatie zich aan bjj de Centrale van Rijkspersoneel, waarbij O.B. nog steeds is aangesloten. Bij de opheffing van de werf te Hellevoet sluis, in 1933, werd de federatie ontbonden. Het burgerpersoneel, dat na 1 Januari 1924 in dienst is genomen, werd aange steld op arbeidscontract. Naast andere organisaties, heeft O.B. een groot aan deel in den strijd voor een vaste aanstel ling gehad. Aan ruim 200 rijkswerklie den in Den Helder werd 1 Juli 1937 een vaste aanstelling uitgereikt. Actie tegen de opheffing en In krimping van de werven. Tegen de opheffing van de werf te Helle voetsluis en inkrimping van de werf te Den Helder, werd krachtig geageerd. De toenmalige directeur van de Marinewerf, jhr. v. Rappard was een sterke tegenstander van de opheffing en inkrimping, eveneens de directeur van de werf te Hellevoetsluis, jhr. v. Rappard. In beide directeuren vond de or ganisatie dus een krachtigen steun. Verschil lende brochures van de hand van H. P. Baak en F. Perdok verschenen, waarin werd aan getoond, dat de Marinewerven niet duurder werkten dan de particuliere werven, als er maar genoeg werk was. Deze meening werd vooral aangetoond bij den bouw van vier mij nenvegers op de Marinewerf alhier, waarbij de werf te Willemsoord 800.000 gulden goed- kooper was bij de inschrijving dan de laag ste particuliere werf. Desniettegenstaande werd de actie verloren en Hellevoetsluis ver dween van het tooneel. De werf te Den Hel der werd gereorganiseerd. Het massa-ontslag gaf groote consternatie. Een nieuwe geest op de werf. Er ls op de werf, vooral de laatste jaren een nieuwen geest gekomen. De Jan Saliegeest ls verdwenen. Er wordt hard gewerkt en men kan concurreeren met iedere particuliere werf. De verhouding tuschen superieuren en ondergeschikten is uitstekend. Ieder is zich bewust van zjjn taak en dit alles is voor een voor naam deel te danken aan de organisatie, die de leden gewezen heeft op de plich ten, voor z\j hun rechten konden doen gelden. Op 1 April zal „Onderling Belang" nu zijn veertig-jarig feest vieren en ongetwijfeld zul len daar ook autoriteiten van hun waardeering voor het werk van de organisatie komen ge tuigen. De herdenkingsvergadering wordt gehouden in Casino, het jubileum zelf zal met de leden en hun dames, respectievelijk op 7 en 14 Mei worden gevierd. In één vergadering zal dat niet mogelijk zijn, aangezien het ledental gegroeid is tot 700. Het eigen gebouw. Ten slotte nog een woord over het „eigen gebouw", tot de stichting waarvan in 1935 be sloten werd. 1 Juli 1936 werd het gebouw op den Kanaalweg geopend en daar woont nu de voorzitter, de heer v. Loo. Hij ontvangt er de leden en bespreekt met hen personeels- en ook particluilere belangen. Hij adviseert ze in alle mogelijke zaken. Daar hebben ook de bestuursvergaderingen plaats, waar de belan gen van het geheel worden besproken en be hartigd. Het eigen gebouw was een fraaie kroon op harden strijd. Binnenkort proefnemingen met een sirene. De eerste veertig gas maskers aangekomen. Gisteren deelde het hoofd van de Luchtbe scherming in onze stad, de heer Fey ons mede, naar aanleiding van ons onderschrift bij het plaatje van de sirene in Den Haag, dat ook in Den Helder binnenkort proeven zullen wor den genomen met een zelfde sirene. Door de regeering wordt een sirene naar Den Helder gezonden en op verschillende punten in de stad zal de „groote schreeuwer" opgesteld worden, om de draagwijdte van het geluid op te nemen. Bij slecht en mooi weer zal met de sirene worden gewerkt, zoodat men zeker weet hoe groot de kring is waar men het geluid hoort en hoeveel sirenes er in onze stad ge plaatst zullen moeten worden. Om te begin nen zal het toestel waarschijnlijk een plaatsje krijgen op de B.L.O. School. Wij hopen op een en ander binnenkort nader terug te komen. Voorts werd ons medegedeeld, dat de eerste veertig gasmaskers, voor oefening zijn aangekomen. Ook daarmee hoopt men binnenkort te experimenteeren, met de vrijwilligers, die zich voor de luchtbescher ming hebben aangemeld. Verschillende politie-agenten en den inspec teur van politie, de heer Schipper hebben van den winter een gascursus bij de Marine ge volgd, de heer Schipper voor instructeur. Dit is mede aan het initiatief van den comman dant van de Luchtbescherming te danken. Er wordt dus niet stilgezeten, doch de groote moeilijkheid is om aan de financiën te komen voor een goede organisatie, in tijd van gevaar. DE VLOOTCOMMISSIE GAAT MET DE „JAVA" VAREN. Naar wij vernemen zullen de leden van de vlootcommissie Maandag a.s. een tocht maken met Hr. Ms. „Java". Eenige leden zullen in Amsterdam aan boord gaan en eenige in IJmuiden. Zij zullen den tocht naar Den Helder meemaken. Geforceerde successen. De strijd in Spanje woedt nog onver minderd voort. Een van de vele dingen, die deze strijd ons leert is, dat de moderne oorlog niet van korten duur zal zijn. We zijn langen tijd in de naieve veronderstel ling geweest, dat de moderne oorlog in den tijd van eenige maanden uitgevochten zou zijn. Spanje leert ons anders. Na maandenlangen strijd, met 't beste mate rieel, is het einde nog niet in zicht, al zijn er dan ook teekenen, die er op wijzen, dat Franco het op een beslissing aanstuurt. De successen, die Franco in.de laatste maan den heeft geboekt, heeft hij uitsluitend te dan ken aan de interventie van Duitschland en Italië. Want al ontkennen beide landen, dat ze troepen en materieel van beteekenis in Spanje hebben, deze week werd nog van zeer be trouwbaren kant gemeld, dat volgens de laag ste schatting, generaal Franco over 650 bui- tenlandsche vliegtuigen beschikt, inclusief, die op Majorca en in Marokko. Bij den laatsten slag om Teruel op 22 Februari door Franco heroverd werden 250 Duitsche en Italiaan- sche vliegtuigen gebruikt. Voor het laatste offensief in Aragon werden 300 vliegtuigen in het spel gezet. Evenwel, gewonnen is de strijd nog niet door Franco, want de met groote kracht ingezette aanvallen liepen, nadat de eer ste doelen bereikt waren, spoedig dood. Van een opmarsch naar de kust, op een of ander punt tusschen Valencia en Bar- celona, waardoor een scheiding zou wor den verkregen, is al geen sprake meer. Men zal zich herinneren, dat we een twee tal weken geleden over deze mogelijkheid schreven. Generaal Franco volgt op het oogenblik een andere tactiek. De gedachte aan een doorbraak schijnt losgelaten ten gunste van een tactiek, waarbij men het front tracht op te rollen en de frontlijn in het Noord-Oosten over de ge heele linie naar de kuststrook tracht te ver schuiven. De N.R.Crt. schreef daarover o.m.: Wanneer men deze bewegingen van Franco's legermacht beziet, dan moet men tot de con clusie komen, dat zijn tactiek op het oogen blik is gericht op het inkorten Van de front lijnen door het wegwerken van alle inhammen. Daarmede wordt tevens een beveiliging ver- ""f kregen voor steden als Huesca en Saragossa, welke tot dusverre in eerste linie lagen en daardoor te allen tijde waren blootgesteld aan overvallen, gelijk met Teruel het geval is ge weest. Het gaat hier dus tevens, en dit is wel licht het eerste tactische doel, om het verkrij gen van een beveiliging van die steden. De nieuwe offensieven hebben intus- schen mede tengevolge, dat ook Cata- lonie nu direct in den strijd wordt be trokken. De trouw der Catalanen aan het republikeinsche Spanje zal nu op de proef worden gesteld. Hoewel Franco's kansen op het oogenblik ontegenzeglijk gunstiger staan, moet men er zich wel van bewust zijn, dat hij met zijn aan val op Catalonië op een gevaarlijke kaart heeft gespeeld. Want wel kan eenerzijds deze inzet tengevolge hebben, dat het linksche front als gevolg van de onderlinge verdeeldheid nu snel ineenstort en op die wijze voor Franco een gemakkelijke overwinning is weggelegd. Maar daar staat evenzeer de mogelijkheid tegen over, dat de verdeeldheid in het linksche kamp, welke voor Franco tot dusverre van onschat bare waarde is geweest, plaats zal maken voor een vastberaden eensgezindheid, waar door de weerstand heel wat krachtiger kan worden. In belangrijke mate zal dus het poli tieke element over het succes van Franco's nieuwe offensieven beslissen. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „De vliegende zot" en „Bewaak dat meisje". Rialto, Spoorstraat, half 8: „Zigeuneradel" en „Een vrouw kwam". Witte Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Suzie". Zaterdag 26 Maart. Casino, 8.15 uur: Feestavond HORA. Musis Sacrum: 8 uur: Feestavond W.S.V. „De Volharding". Licht op 18 u. 50 m. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 7.56 Temperatuur lucht 4.7 Laagste temp. lucht 2.3 Van hedenavond 10 uur tot Maandagmor gen is alleen geopend de apotheek van A. P. Hoolmans, Spoorstraat. Van Maandag 28 Maart tot 4 April wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door H. J, Rootlieb, Binnenhaven.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5