♦De eerste rimpels MEISJESKLEEDING Mits de pasvorm volmaakt is! RADOX Waarheen met het speelgoed? De mode door de eeuwen heen PASTELTINTEN VETPUISTJES Zaterdag 26 Maart 1938 Vierde blad Verdedig U voor het te laat isl lies is te dragen VAN TWEE OUDE HOEDEN EEN NIEUWEI Dit opschrift is een slotsom, die ik na rijp beraad neerge schreven heb. Alles is te dragen, letterlijk alles! Wilt u zich 's avonds in een crinoline steken? U kunt het doen, zonder dat iemand het recht heeft u te vragen of u een japon van uw bet-overgrootmoeder aangeschoten hebt. En als men het u vragen mocht, kunt u zegevierend antwoor den: „Volstrekt niet, lieve vriendin, ik draag een der laat ste creaties van het Parijsche huis Molyneux!" Een lapje vilt, een wolkje tule.... en de vaardige hand van de mo- diste zijn noodig voor de tot standkoming van dit voorjaars dopje! Voor Iedere vrouw komt er, onver mijdelijk, een jaar, waarin de eerste rimpels zich vertoonen gaan. In den beginne zijn die rimpels heel fijn en weinig diep, maar verdwijnen doen ze niet meer; ze worden talrijker, duidelijker, dieper, en ten slotte kan de dikste laag crème niet meer ver bergen dat de tijd zijn verwoestend werk begonnen is. Dat neemt niet weg dat Het noodlottige Jaar der eerste rimpels naar een betrekke lijk verre toekomst kan verschoven worden. Een vrouw van veertig, laat staan een van dertig, behoeft geen rimpels te hebben; haar huid kan, als ze die goed onderhouden heeft, gemakkelijk met die van een jong meisje wedijveren. Als ze die goed onder houden heeft! Daarop juist komt het aan. En dat onderhouden van de huid moet niet beginnen, zoo spoedig de eerste rimpeltjes zich vertoonen gaan eigenlijk is het dan reeds te laat maar lang vóór dien tijd. Geen vrouw mag verzuimen een vette huid- yoedende crème te gebruiken op de plaatsen, die voor de vorming van rimpels de eerst- aangewezene zijn. Zuk een crème kan ieder zelf samenstellen. Koopt daartoe wat bollen van witte le lies een bloemenhandelaar kan u die ze ker verschaffen perst die uit en weegt het sap. Voegt hij dit sap een gelijke hoe veelheid honig cn het halve gewicht aan witte zuivere was. Bijvoorbeeld: 50 gram sap van leliebollen, 50 gram honig en 25 gram was. Mengt deze drie ingrediënten goed dooreen tot u een dikke pommade krijgt. Deze pommade moet u regelmatig uitstrijken op de gevaarloopende plaatsen. Zij moet dus, tegen „hanepootjes", aan de buitenzijde van de oogen worden aange bracht, op het voorhoofd, langs de mondhoe ken en, soms, in den hals. Een theelepel Radox in een glas warm water doet wonderen. Eén behandeling verwijdert ze. Bij apoihekers en erkende drogisten f0.90 \per pak en I 0.15 per klein pakje. Maakt uw huid een nirt-frlsschen „ouden" Indruk dan kunt u een nachtcrème gebrui ken, die haar de verloren jeugd teruggeeft. Een uitstekende crème stelt u samen met een stijfgeklopt eiwit en het sap van een citroen. Ook een crème bestaande uit het geel van een ei, 2 gram styrax en 5 druppels kaneel-essentie kan goede diensten bewijzen. Des morgens moet u zich eerst met heet, daarna met volkomen koud water wasschen. Verdedig u voor het te laat is!, FLATTEUZE MIDDAGJURK. Succes-knippatroon 1929. Prijs f 0.30 plus f 0.05 voor adm.- en ver zendkosten. Mooie effen zijden crêpe of cloquè in een der vele nieuwe tinten geeft met gar neering van kant aan den hals, een zeer geslaagd en flatteus geheel. Pastel tinten zijn modern, evenals verschillende nuan ceeringen in rood, blauw en groen. Goud bruin en amber zijn mooie kleuren voor brunettes. Twee kleine overslagen imitee- ren zakjes. Ruimte aan schouders verdeeld door inhalen of een paar uitnaden. Knoop- sluiting, waarvoor liefst sierknoopjes ge bruikt worden. Ook in imprimé is dit mo del allerliefst, doch dan zonder kanten gar neering, doch kraag en revers van hetzelf de, misschien met héél smal plissé'tje afge werkt. Vierbaansrok en ceintuur met smalle gesp. Ben. maten v. kleine maat pl.m. 3.50 4 M. van 96 c.M. Patronen in de maten 42 t.m. 48. Besteladres: „Het Practisch Modeblad", postbus 36, Den Haag, giro 203203. Bij be stelling het verschuldigde bedrag in post zegels bijsluiten of opzenden per postwis sel of per giro. Patronen naar maat van elk gewenscht model f 0.90. Wil dat zeggen dat zij, die zich bij Moly neux kleeden, genoodzaakt zijn tot de cri noline haar toevlucht te nemen? Weineen! Behalve crinolines kunt u zich bij Molyneux een „tailleur de minuit" laten aanmeten, die zóó mannelijke en moderne allure heeft, dat er een zekere, moed toe behoort er zich in te vertoonen, of een zóó strak-sluitende robe dat alleen de vrouw-van-volmaakte-lij- nen er een goed figuur in zal maken. Alle uitersten zijn dus mogelijk, niet slechts bij Molyneux, maar bij alle mode huizen, zonder één uitzondering. Niet ieder is van het buitenis sige gediend! Het zou evenwel een vergissing zijn te meenen, dat het dragen van een zeer in het oog vallende, zeer gedurfde japon, noodza kelijk is. Die vergissing wordt dikwijls ge maakt. Al te vaak hoort men de meening verkondigen, dat de „haute couture" uit sluitend japonnen van extravagante kleu ren en vormen schept, japonnen, die eigen lijk alleen voor een klein aantal vrouwen geschikt zijn, voor haar, die opvallende toi letten zoeken en er zich met voordeel in kunnen kleeden. Niets is evenwel minder juist. Talrijke cliënten der groote mode huizen willen van gedurfde combi naties niets weten; zij vragen sobe re chic, simpele elegantie, een een voudige onopvallende coupe. En zij kunnen te kust en te keur terecht. In alle collecties heb ik reeksen eenvoudige zwarte, mosterdkleurige, roode en donker blauwe japonnetjes gezien, die als modellen van eenvoud geiden kondon. Al die kleed jes, van wol meestal, ofschoon ze voor zo mer en lente bestemd waren, sloten nauw om de taille, waren kortgerokt, hadden, eveneens korte, ballonmouwen en hoogslui- tende halzen. Soms was de hals op onregel matige wijze uitgesneden; dat was vaak de éénige fantasie, die de ontwerper zich ver oorloofd had. Deze 'aponnetjes zouden door onverschillig wie gedragen kunnen worden, dflor een prinses zoo goed als door een win kelmeisje. Maar beiden zouden zich verheu gen over den volmaakten pasvorm van deze simpele toiletjes, die door geen enkel detail opvallen en waarvan toch een bijzondere be koring uitgaat, omdat ze oppersten eenvoud aan den grootsten chic paren. „Goed gekleed zijn" beteekent niet een buitengewoon en bijzonder kostbaar toilet dragen; alleen zij is goed gekleed, die met haar japon een har monisch gehéél vormt. Dat geheel kan al leen bereikt worden als de japon volmaakt- goed past, en het is nu eenmaal zoo, dat niet één van de tien vrouwen er in slaagt een garderobe samen te stellen, waarvan elk on derdeel even goed „zit" als „staat". Ik wil niet zoover gaan te beweren, dat alleen de groote modehuizen volmaakte modellen ont werpen en afleveren, maar zeker is dat het knippen van een japon een subtiele kunst is, die lang niet elke naaister verstaat, zelfs niet al siert zij zich met den wijdschen ti tel van „coupeuse". Het knippen van deze eenvoudige japonnetjes eischt een meester hand. Veel strooken en kanten kunnen de fouten in een japon bemantelen, maar als ieder versiersel ontbreekt mogen er geen fouten zijn, omdat het kleinste gebrek mee- doogenloos in het oog valt. De hoedendoos te voorschijn! Wat Hebben de modistes het dan veel ge makkelijker! De hoed is het gemakkelijkst- transformabele van al onze kledingstuk ken. Vooral nu. Wie het zelf ondernemen wil hoeden te fahriceeren, heeft maar in haar voorraad oude lapjes te putten. Alles kan dienst doen. De nieuwe mode heeft met den zwarten hoed afgedaan; hoe kleuriger het hoofddek sel is, hoe beter. De vroolijke noot van onze lentekleeding begint bij den hoed. Maar zet vooral niet een éénkleu- rige hoed op. De mode wil hoeden in minstens twee en drie kleuren. Dat juist maakt al wat we nog uit vorige seizoenen bezitten weer zoo bruik baar. Twee oude hoeden vormen een nieuwen. Van den eenen hoed ge bruikt u dan de hol dan hebt u al één kleur, van den anderen de rand voor de tweede kleur. Hebt u nog een stukje kant? Legt het om een grooten zomerhoed. Bezit u een moes- selinen sjaaltje? Rolt het om den bol van een lentehoed. Beschikt u over een lapje la- mé of brocaat, van een oude baljapon? Niets is meer geschikt om een toque er mee op te fleuren. U kunt ook, met veel succes, een lapje van uw lenteblouse gebruiken.Een rozet van dezelfde stof doet het op een mo dernen hoed heel goed. Het feit dat kleur en dessin van de blouse op den hoed herhaald worden, geeft uw hoofddeksel voor de thans geldende opvattingen iets „geraffi neerds." Houdt u van hoeden in het genre „pet"? Maakt u dan van een ouden sportpet van uw broer meester, plak er een bos lint jes of een toefje bloemen tegen, trek de klep van de pet diep over uw voorhoofd en u hebt een hoed, die u niet alleen jong maakt, maar die u ook een gezellig-kwa- jongenachtige allure geeft. Ik overdrijf nu wat, om u een indruk te geven van de bij na opzichtige bontheid der huidige hoeden- mode. Het spreekt vanzelf dat de hoed en de rest van de kleeding met elkaar behooren te harmonieeren. Geen sporthoedje hij een diner-japon, geen extravagante hoofdbedek king bij een klassieken tailleur. Goede smaak is alles. En goede smaak ook zal er u voor behoeden u met een der zonderlinge producten uit te dossen, waarmee de modis tes ons dit seizoen gelukkig trachten te ma ken. De taillelijn. Hoe staat het eigenlijk met de taillelijn? Bevindt zij zich op de normale hoogte, is zij omlaag gezakt, is zij gestegen? Om de waar heid te zeggen: de mode schrijft op het oogenblik in dit opzicht niets voor. Ook wat de taille betreft is alles te dragen. De cein tuur plaatst zich... waar zij een goed plaats je vindt. De taillelijn is veranderlijk, als het weer. Er is niets tegen haar te doen dalen of te doen stijgen, maar zij kan ook gemarkeerd worden op de plaats, die haar door de natuur aan gewezen is. De grootst-mogelijke vrij heid is ons toegestaan, en elk zal van die vrijheid het beste gebruik weten te maken. H andschoen en-nouve aut Ten slotte nog een enkel woord over de nieuwste handschoenen. Ze zijn tweekleu rig. De rug van de handschoenen kan licht, de binnenzijde donker getint zijn. Ook het omgekeerde is geoorloofd, maar practischer is de binnenzijde, die spoediger vuil wordt, in een gedekte kleur te kiezen. De vingers nemen aan de tweekleurigheid van den handschoen geen deel; zij houden zich aan één tint, hetzij die van den rug dan wel die van de palm van den handschoen. Alleen de duim maakt een uitzondering: deze wordt omhuld door een stof van de andere, de con- trasteerende of harmonieerende, kleur. Zoo hebben ook de handschoenmakers ten slotte hun ,-,nouveauté" gebracht. Ik weet niet of hun iewat-zonderlinge vinding eenig succes hebben zal. Ik signaleer haar dan ook slechts zonder haar aan te bevelen. Maar als u van „het nieuwste" houdt GERTRUDE. Mevr. C. K. te H. Over de foiliculine Heb ik in deze rubriek van 5 Februari ƒ.1. in bij zonderheden geschreven. Een folliculine-crè- me kan op recept worden klaargemaakt. Hoe de samenstelling er van zijn zal hangt ge heel van het geval af. Andere dan gezichts haren laten zich beter met minder-kostbare ontharingsmiddelen verwijderen. GERTRUDE, EEN PRACTISCHE DIVAN. Het is een toer, om kinderen te leeren hun speelgoed netjes op te bergen. De eigenares van nevenstaande kin derkamer heeft er iets op gevonden! Ze liet een zeer eenvoudige di van timmeren, die eigenlijk uit een groote kist bestaat, welke een ideale bergplaats voor speelgoed is. Boven het deksel wordt een twee- of driedeelige zitting aangebracht, opdat de kinderen gemakkelijk zelf de divan kunnen „demonteeren" Men be kleedt het meubel liefst met een kleurige cre tonne. Het oordeel van een man. Milo Anderson, mode-ont werper van Warner Bros, bladerde op zekeren dag in een mode-journaal en maakte de volgende noti ties over de vrouwenmode in den loop der eeuwen: Be meest aantrekkelijke periode... de huidige en die van het Romeinsche tijdperk. Een mode, die bijna al le vrouwen flatteerde de Empire-periode van 1800. Be meest decente... die der twaalfde eeuw. Be ongezondste periode... de jaren tusschen 1890 en 1900... die van de i.g. lam peglas-figuren. Be buitensporigste perio de... 1770, Be onnatuurlijkste...1870. Be dagen van de groote, wijde mouwen en de stij ve, strakke hals-lijn. Anderson beweert ten slotte, dat de tegenwoordi ge mode, een overgangs periode vormt. Hij voor spelt, dat hieruit, de mooi ste en aantrekkelijkste pe riode uit de mode-historie van alle tijden zal voort spruiten. Bovenaan een ensemble voor meisjes van 1214 jaar, bestaande uit acht-baans rokje en vlot manteltje in geruit weefsel. In het midden een alleraardigst geruit jurkje voor kleine meisjes. Boven rechts: Katoenen geruite Jurk met zakjes; sluiting in het midden en plooien. Onderaan een ensemble bestaande uit ge ruite rok en bolero en witte blouse.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 9