Chineezen zetten een krachtig offensief in Oostenrijksche bisschoppen achter Hitler Franco trekt Catalonië binnen De (oden moeten Weenen verlaten DAGBLAD VOOR DEN'HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Modern uitgeruste troepen drijven de Japanners terug Duitschland heeft het sterkste leger Meubelmagazijn te Winschoten uitgebrand Nederlandsch stoomschip op een rif KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 28 M A A R T 1938 66e JAARG. No. 8269 Prins Konoye dictator van Japan? Bidt voor Ds* Niemöller Schuschnigg moet terechtstaan Donau-flottielje wekt schrik Offers voor Defensie Dit nummer bevat 8 pagina's U^EERBERICHT DE BILT SEINT. Ossche bankier vrijgelaten Werkloozenaantal daalt gestadig HELDERSCHE COURANT Uftgave der Ultg.-MlJ. Hollandi Noorderkwartier N.V. te Den Helder MAANDAG OOK JAPAN EEN DICTATOR? Volgens mededeelingen van het lront is in den belangrijken strijd om Soetsjaufoe plotseling een wen ding ten gunste der Chineezen ge komen. Chineesche keurbenden, vol ledig uitgerust met tanks en gepant serde wagens en gesteund door nieu we gemachiniseerde artillerie-eenhe den, zijn in twee colonnes over het groote kanaal getrokken en hebben Hantsjwang en Taiertsjang aan den Noordelijken oever heroverd. De Ja- pansche troepen uit Hantsjwang trekken langs den spoorweg terug op Lintsjeng, de troepen, die Taier tsjang verdedigden, wijken terug naar Tautsjwang en Jihsjen, ste den, die ongeveer 32 k.m. meer naar het noorden liggen en thans door Chineesche troepen ingesloten zou den zijn. De Chineezen beweren verder 1000 Ja- panneezen in de pan te hebben gehakt en 600 geweren te hebben buitgemaakt. Boven dien werden nog 40 machinegeweren buit gemaakt. Dit succes werd behaald bij Tin- poe, dat halverwege tusschen Hangtsjau en het Taimeer is gelegen. Veertig vrachtauto's, waarop zich de lijken bevonden van 160 Japansche soldaten ziin uit Hangtsjau te Sjanghai aangekomen. De lijken zullen worden gecremeerd en de asch naar Japan worden gezonden. Meer dan 10.000 Japanneezen ge sneuveld. Naar het Chineesche persbureau meldt, hebben de Chineesche troepen sinds' het begin van den algemeenen tegenaanval op de in Zuid-Sjantoeng oprukkende Japan neezen het tegenoffensief begon op 24 Maart aan alle fronten in den Noorde lijken sector van den spoorweg Tientsin— Poekau aanzienlijke vorderingen gemaakt. Er zouden meer dan 1000 Japanneezen ge- Prins Konoye. sneuveld zijn. Men gelooft dat de Japan sche troepen aan het Zuidelijke gedeelte van den spoorweg hun landgenootien niet te hulp kunnen komien wegens de voortdu rende aanvallen der Chineesche mobiele eenheden. Terwijl de Chineezen Vrijdag Tsjangjoean hebben verloren, hebben zij de stad Feng- tsjioe in Oost-Honan heroverd. In Sjansi komen de Chineesche troepen, aldus het Chineesche persbureau, definitief in de meerderheid. Zij heroverden vele stra tegische punten. Een kleine Japansche af- deeling, die Vrijdag de Gele rivier kon oversteken, is vernietigd. In politieke kringen te Tokio is men van meening, dat met de goedkeuring van de wet op de mobilisatie en de begrooting ten bedrage van acht milliard yen. Prins Ko noye thans volmachten heeft gekregen, die overeenkomt met een autoritaire staats leiding. Geeft aan God wat God, en aan den keizer wat den keizer toe behoort. In alle katholieke kerken in Oostenrijk is gistermorgen de volgende verklaring der Oostenrijksche bisschoppen voorgelezen: „Na diepgaand beraad hebben de Bisschop pen van Oostenrijk, met het oog op het groote historische uur, dat het Oostenrijk sche volk beleeft, en zich welbewust, dat in onze dagen het duizendjarig verlangen van ons volk naar vereeniging in een groot rijk der Duitschers vervuld wordt, besloten den volgenden oproep tot al onze geloovigen te richten. Wij kunnen dit doen met des te grootere vrijmoedigheid, nu de vertegenwoor diger van den Feuhrer voor de volksstem ming Oostenrijk, gouwleider Buerckel. den gedragslijn van zijn politiek heeft bekend gemaakt, welke in het teeken zal staan van „geeft aan God wat God, en aan den Kei zer, wat den Keizer toebehoort." Uit onze innigste overtuiging en uit vrijen wil, zoo vervolgt het herderlijk schrijven, verklaren wij, ondergeteekenden, bisschop pen der Oostenrijksche kerk, naar aanleiding van de groote historische ge beurtenissen in Duitsch-Oostenrijk het vol gende. Wij erkennen met vreugde, dat de nationaal socialistische beweging op het gebied van opbouw voor volk en volkshuishouding, alsmede van de sociale politiek, voor de armste lagen der bevolking, belangrijk werk heeft verricht en nog verricht. Wij zijn er ook van overtuigd, dat door het optreden van de nat.- socialistische beweging het gevaar van het alles vernielende goddeloo- ze bolsjewisme werd geweerd. De bisschoppen spreken hun beste ze- genwensehen uit voor dit optreden in de toekomst en zullen ook de geloovigen in dezen geest verma nen. Op den dag der volksstemming Is het voor onze bisschoppen een vanzelfsprekende na tionale plicht ons als Duitschers tegenover het Duitsche rijk uit te spreken en wit ver wachten ook van alle geloovige Christenen dat zij weten, wat zij hun volk verschul digd zijn." »- De verklaring was onderteekend door kardinaal Innitzer en door den aartsbis schop van Salzburg, mgr. Waitz. „Heil Hitler"... Het herderlijk schrijven der Oostenrijksche bisschoppen is gouwleider Buerckel toege zonden met het volgende schrijven: „Ik doe bijgesloten oen verk1"rin<* der bisschonoen toekomen. U ziet daaruit, dat wij bisschopen en zonder dwang onzen na- tionalen plicht vervuld hehben. Ik weet. dat verklaring een goede samenwer king tot gevolg zal hebben. Met de meeste hoogachting, Heil Hitler! (w.g.) Th. kardi naal Innitzer. aartsbisschop." Op grond van deze verklaring zou men dan ook kunnen cohcludeeren. dat ©en betere samenwerking met het Vaticaan zelf verwacht zal kunnen worden. Vreugde in Duitschland. Het Duitsche Nieuwsbureau schrijft: „Met vreugde en oprechte voldoening neemt het geheele Duitsche volk van deze verklaring kennis. Zij heeft de strekking een streep onder het verleden te zetten. Zij bewijst, dat in dezen voor het geheele Duit sche volk en zijn toekomst zoo belangrijken tijd ook de Roomsch-Katholieke kerk haar weg naar den nieuwen staat wil vinden. Het nationaal-socialisme dat streeft naar het onveranderlijke doel der vereeniging van alle Duitschers. zal zich verheugen ook op dit gebied ©en einde te kunnen maken aan twist en tweedracht onder het volk. Zoo zal wellicht voor het eerst in onze ge schiedenis op 10 April 1938 de geheele Duit sche volksgemeenschap zonder onderscheid van stam, land en geloof haar „ja" uit spreken". In den kerkdienst te Dahlem heeft de predikant zijn hoorders gevraagd te bidden voor Ds. Niemoeller, die nog steeds in een concentratiekamp gevangen wordt gehou den. „Die gevangenhouding", aldus de pre dikant, „is op dezen Zondag buitengewoon smartelijk voor Ds. Niemoeller omdat zijn zoon vandaag wordt aangenomen." Zestien predikanten bevinden zich in hechtenis. Men heeft 36 voorgangers het recht tot prediken ontnomen, terwijl 68 uit hun parochie zijn verbannen. Verkiezingsbedrog.... In de redevoering welke hij gisteren avond te Weenen heeft uitgesproken, heeft generaal-veldmaarschalk Göring een toespe ling gemaakt op de door Schuschnigg gepro clameerde volksstemming en hem beschul digd van verkiezingsbedrog. Göring voegde hier aan toe, dat bedrog aan den rechter zal worden voorgelegd. Zal dit Schuschnigg's einde beteekenen? Groote woorden van leider van het Duitsche arbeidsfront. „God helpt slechts de sterken." De leider van het Duitsche Arbeidsfront, Dr. Ley, heeft heden in het kader van de verkiezingscampagne een rede gehouden te Stettin. Hij zeide o.a. dat Hitler het recht om te leven van tachtig millioen Duitschers in Europa heeft opgeëischt. „De Volkenbond en het Verdrag van Versailles, de methoden van slavernij in Europa, bestaat niet meer en zijn in elkaar gestort als kaartenhuizen. De Volkenbond, door middel waarvan de Jood zijn heerschappij wilde opleggen, is nog slechts een afgeleefde grijsaard. Enkele museumstukken wachten hier nog op het wonder, dat niet zal geschieden, want God helpt de sterken en wij kunnen op het oogen- blik zeggen, dat wij het sterkste leger ter wereld hebben „Hitler heeft eerst de Duitsche broeders in Oostenrijk in de schoot van het vaderland teruggevoerd." Het besluit der Duitsche Rijksregeering om op de Donau een flottielje oorlogssche pen te stationneeren, heeft bij de Roemeen- sche openbare meening groote beroering ge wekt. De „Universul" schrijft, dat men Honga rije, Tsjecho Slowakije Zuid-Slavië of Roe menie er niet van kan beschuldigen van zins te zijn het Rijk aan te vallen. Het Donauflottielje zal derhalve geen det fensief karakter hebben. Reeds meer dan f 30.000 ontvangen. Wederom kwam een stroom giften bij den minister van Defensie binnen. De laatste aanwinst bedraagt totaal f 8996.72V2. Hierbij waren giften van f 5000.en f 1000.doch ook offers van enkele dubbeltjes of kwartjes. „Een moeder uit Alkmaar" zond f 0.25 Een oud-res. officier uit Den Helder stond f 10.— af. Schooljongens, kantoorbedienden en leera- ressen gireerden geld. In totaal werd aan vrijwillige bijdragen ontvangen een bedrag van f 30.100.21%. Nog 60 K.M. van de Middelland- sche Zee. - Barcelona roept ijlings vrijwilligers op. De troepen van Franco zijn de ri vier Cinca overgetrokken en heb ben het dorp Mas al Correig, dat over de grens, juist op Katalaansch gebied ligt, ingenomen. Verbitterde strijd. Zeer verbitterd is gestreden ten zuiden van de Ebro in den sector Alcaniz bij Al- corisa. Door den hevigen druk der opstandelin gen moesten de regeeringstroepen Aguaviva en Castellote, een dorp dicht bij de grens tusschen Teruel en Castellon de La Plana, ontruimen, op de linie van de Algorsa- Aguaviva-Castellote kunnen de regeerings troepen weerstand bieden en een geduchte barrière opbouwen, aldus een bericht uit Barcelona. De rechtsche troepen hebben zich meester gemaakt van het dorp Candasnos en zijn meer dan 100 km. opgerukt op den weg van Saragossa naar de Fransche grens. Zij bevinden zich ongeveer 10 km. van Fraga en 5 kilometer van de versterkte linie ten westen van de Cinca. Aan het Taagfront trekken de linksche troepen terug. Ook heb ben de rechtsche troepen ten Z.O. van Huesca verderen voortgang gemaakt. De troepen, welke op 22 Maart de Ebro waren overgestoken, zijn thans Bujaraloz 20 km. gepasseerd. Zij hebben Candasnas aan den hoofdweg naar Lerida bezet. In den sector van Caspe en Alcaniz zijn de opstandelin gen zes mijlen opgerukt. Zij zijn de Guada loupe overgestoken. De troepen, welke de provincie Castellon zijn binnengevallen, bevinden zich thans minder dan 60 K.M. van de Middellandsche Zee. Barcelona vraagt vrijwilligers. Nu Franco de grenzen van de Spaan- sche provincie Catalonië heeft overschre den, hebben de socialistische en commu nistische partijen ijlings twee nieuwe di visies vrijwilligers opgeroepen. De burge meester heeft medegedeeld, dat de offici- eele lijst van slachtoffers der bomaanval len op Barcelona de vorige week thans vermeldt 875 dooden en 1500 gewonden. De stations van den ondergrondschen spoorweg zijn opgepropt met vluchtelingen wier wo ningen vernield zijn. Vijftien procent der omzetbelasting wordt terzijde gelegd voor den onverwijlden aanbouw van meer schuil plaatsen. De laatste manschappen van de inter nationale brigade zijn thans uit Madrid vertrokken naar een ander deel van het front. De hoofdstad wordt thans uitslui tend door Spanjaarden verdedigd. De troepen van Franco, die Katalonie zijn binnengerukt moeten het gebied tusschen Fraga en Caspe nog zuiveren van de achter gebleven manschappen van de regeerings troepen. De ministerpresident ontkent formeel 't in het buitenland gepubliceerde bericht, als zou Negrin er bij den Spaanschen am bassadeur op hebben aangedrongen, dat Frankrijk ten spoedigste oorlogsmateriaal naar Catalonië zendt. GOERING DOET SCHOONE BELOFTEN. Niemand kan ons scheiden, nie mand kan ons dreigen! In zijn groote rede te Weenen heeft Goering gezegd, dat de stad Weenen nauwelijks het recht heeft zich een Duitsche stad te noemen, zoolang 300.000 joden in deze stad wonen. De Joden moeten eruit, zeide Goering, maar dit beteekent niet, dat men ze door verkeerd ingrijpen of domme maatregelen eruit moet zetten. Dat zal heel systematisch weloverwogen en zonder gevoel van haat geschieden. Ook in Oostenrijk vierjarenplan Verder heeft Goering in hoofdzaak econo mische kwesties besproken. Hij verklaarde er voor te zullen zorgen, dat de Oostenrij kers zelf met uiterste krachtsinspanning het Oostenrijksche bedrijfsleven weer in or de zullen brengen. Duitschland zal slechts in zooverre helpen, dat de centrale leiding ook hier de richtlijnen en aanwijzingen zal geven. Ook in Oostenrijk zal het vierparenplan worden ten uitvoer gelegd. Ten einde het bedrijfsleven in Oostenrijk hulp te bieden, is o.m. gedacht aan den bouw van kazer nes en vliegvelden. Dat zal duizenden ar beiders werk geven. Er zullen groote electri citeitswerken worden ingericht. De Donau zal worden gereguleerd, de schatten van den Oostenrijkschen bodem geëxploteerd. Er zullen koper, lood. grafiet, mangaan e. a. ertsen worden ontgonnen. Ook de produc tie van aardolie in de buurt van Weenen zal worden vergroot. De chemische indu strie zal tot ontwikkeling worden gebracht GOERING. Er zullen autowegen worden aangelegd ter lengte van 1100 k.m., terwijl over de Do nau verscheidene bruggen zullen worden geslagen. Voor den landbouw zal kunst mest worden geleverd. De voor het rijk gel dende loonovereenkomsiten zullen in Oos tenrijk worden ingevoerd. De kerk. Goering bestreed vervolgens de bewering aldus het D.N.B., dat het nationaal-socialis me de religie of de kerk in Oostenrijk zou willlen vernietigen. De staat en de kerk hebben even belang rijke taken. Wanneer ieder scrupuleus op zijn gebied blijft, zal niets gebeuren. Voorts zeide Goering, dat het legitimisme eens vooral voorbij is. Wie thans nog van onafhankelijkheid van Oostenrijk spreekt, hitst op gewetenlooze wijze op. Goering besloot: Laat ons nu het verleden vergeten en den weg vrii maken voor een vrij Oostenrijk in het Duitsche Rijk. Nie mand kan ons scheiden, niemtand kan ons dreigen. Op 10 April roepen wij en geheel Duitschland zal antwoorden. Verwachting: Meest matige N. westelijke tot Westelijke wind. aanvankelijk meest zwaar bewolkt met nog kans op regen/buien, later opklarend, weinig verande ring in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Waar schijnlijk weer regen. Belendende perceelen met moeite gered. Gistermiddag omstreeks vier uur is een felle uitslaande brand uitgebro ken in het meubelmagazijn van de firma C. Hoekstra in de Langestraat te Winschoten. Het vuur, dat in de geheel gevulde maga zijnen gretig voedsel vond in de aanwezige meubelen en matrassen, breidde zich zoo snel uit, dat binnen korten tijd de vier ver diepingen van het perceel in lichte laaie stonden, waarbij nog kwam dat de naast gelegen R.K. pastorie alsmede het gebouw van de Onderlinge Vereeniging voor zieken- huisverpleging mede gevaar liepen, zoodat de brandweer, welke met groot materiaal was uitgerukt, de handen vol werk had. Met vier stralen op de motorspuit mocht men er in slagen het vuur tot het brandende perceel beperkt te houden en tegen acht uur was men den brand meester. Het bleek niet mo gelijk on, ook maar iets van den inventaris te redden. Het gebouw zelf liep zware brand schade op. De schade wordt slechts gedeel telijk door verzekering gedekt. Naar verluidt zou de oorzaak van dezen brand te wij„en zijn aan het spelen met lu cifers door de kinderen van den eigenaar. Nog een brand. Terwijl het blusschingswerk in vollen gang was, werd nog een tweede brand gemeld en wel in een perceel aan de Olyslagerstraat. Hier behoefde evenwel de brandweer geen dienst te doen, daar voorbijgangers er in ge slaagd waren het vuur in den aanvang te dooven. De politie, die een onderzoek naar de oorzaak van dezen brand Instelde, heeft den bewoner van het perceel in verhoor ge nomen en naar het politiebureau overge bracht. Het s.s. „Baud" van de Koninklijke Paketvaartmaatschappij is, naar de N.B.Crt. meldt, ten zuiden van het eiland Boei behoodende tot de groep van de Kei-eilanden, op een rif ge- loopen. Het schip heeft in twee ruimen lekkage bekomen. Er bestaat geen direct gevaar voor het schip. Verschillende schepen zijn reeds naar de plaats van het ongeluk ter assistentie vertrokken. De bankier-makelaar J. van der H. uit Oss, die dezer dagen werd gearresteerd en in het Huis van Bewaring te Den Bosch in gesloten als verdacht van het plegen van op lichting, verduistering en valschheid in ge schrifte is nadat de officier van Justitie vanmorgen te Oss een onderzoek heeft in gesteld, op vrije voeten gesteld. Vergelijking met 1937. Evenals einde Januari 1938 het geval was, kan ook voor het einde van Februari 1938 waargenomen worden dat het aantal gere gistreerde werkloozen in alle groepen van gemeenten lager was dan op het einde van de overeenkomstige maand van 1937. Uit bovenstaand overzicht blijkt dat er rond 18.800 minder werkloozen waren ingeschre ven dan op het einde van Februari 1937. Voorts ziet men dat er op ultimo Februari 1938 rond 18.500 minder werkloozen waren ingeschreven dan op ultimo Januari 1938. [n verband daarmede zij opgemerkt dat ook in vorige jaren de maand Februari een daling te zien gaf. In 1937 waren er 26.700, in 1936 10.400 en in 1.935 14.800 minder werk loozen ingeschreven dan ultimo Januari.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1