Tsjang Kai Sjik ontsnapt aan den dood De „Tromp' op de Nieuwedieper reede aangekomen Tuinbouw export onder controle der veilingen DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Italië kan 9 millioen Maarschalk Mussolini Engeland en Mussolini s redevoering De anti-Stalin zender KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER/ TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Duikbootvloot de sterkste ter wereld JDe Italiaan, Napoleon Bonaparte DONDERDAG 31 MAART 1938 66e JAARG. No. 8272 Proefvaart verloopt geheel naar wensch Voor verdediging der elf provinciën Reist per WACO Aufobusdiensfen Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINTt Prins Bernhard naar het buitenland HELDERSCHE COURANT Mussolini blaast hoog van den toren Uitgave der Uttg.-Ml}. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder „Wij verstaan het, den vrede in het algemeen, maar vooral on zen vrede te verzekeren". „Wij streven er naar de eerste soldaten der wereld te wordenl" De Italiaansche senaat was, zegt Stefani, tot de laatste plaats bezet en de tribunes waren overvol, toen de duce met een formidabel gejuich en de fascistenhymne begroet, de zaal betrad. Rond het senaatsgebouw verdrong zich een groote menigte belangstel lenden. In alle steden en dorpen wa ren luidsprekers geplaatst. Heel Ita lië zou uit den mond van zijn re- geeringschef vernemen, hoe sterk en militairmachtig de duce zijn fascistisch Italië heeft gemaakt. Alle leden van den senaat droe gen het fascistisch uniform. Om vijf uur nam de vergadering een aanvang. Onmiddellijk werd aan Mussolini het woord verleend. Het is mijn bedoeling, aldus spr., den se naat een overzicht te geven van alles wat tot stand werd gebracht voor het leger, de marine en de luchtvaart in den loop der der tien jaren, dat ik de leiding onzer weer macht in handen nam. Om te beginnen met het leger, moet ik er op wijzen, dat het „beginsel der grensver- dediging" niet dient te worden opgevat in zijn beperkende beteekenis, want de beste grensverdediging is vaak het offensief. Ita lië heeft als natuurlijke grens de Alpen, die hermetisch door ons gesloten, niet over schreden kunnen worden. Beschermd door die grens leeft en ontwikkelt zich in ons land een volk van 44 millioen zielen. Italië kan acht a negen millioen man op de been brengen, waarvan zeker vier a vijf millioen strijders voor de eerste linie. Op 1 Maart j.1. was Italië in staat, een leger te mo biliseeren, grooter dan de geweldige strijdersmassa, die deel nam aan den slag van Vittorio Veneto. Daaruit alleen reeds blijkt, hoe belache lijk de polemieken zijn, welke aan de an dere zijde der Alpen worden gevoerd, om te bewijzen, dat de Afrikaansche campagne en de deelneming van Italiaansche vrijwilligers aan den oorlog in Spanje Italië zouden heb ben verzwakt. Het tegendeel is waar, in al le opzichten is de Italiaansche weermacht juist door die ervaringen in den modernen oorlog versterkt. Italië bereidt zijn mannen voor en richt zijn wapenen op een snelle oorlogsvoering. De motoriseering der legers moet evenwel zekere grenzen niet overschrijden. Van groot belang daarentegen is de samenwerking tus- schen leger, marine en luchtvaart voor een integrale, d.w.z. snelle en onverbiddelijke oorlogsvoering. De kwestie van het eenhoofdige opperbevel is in Italië reeds opgelost, want de politieke en strategische richtlijnen zijn ontworpen door den regeeringschef en zullen door den chef van den generalen staf worden uitgevoerd. De geschiedenis heeft ge leerd, dat conflicten tusschen de poli tieke leiding en de miliaire noodlottig zijn. In Italië zal, evenals tijdens de Afrikaansche campagne, de oorlogs leiding bij één man berusten, bij mij, die namens den koning, het opperbe vel zal voeren. Sprekende over de Italiaansche vloot, zei- de de Duce, dat tusschen 1940 en 1941 de kern der Italiaansche vloot zal bestaan uit acht linieschepen van ongeveer 24.000 tons en andere oorlogsbodems van 10.000 a 16.000 tons. Dat zullen flink bewapende, snelle Schepen zijn, die bijna alle de laatste jaren zijn gebouwd. Ik herhaal verder, dat Italië he den ten dage de machtigste duikboot- vloot der geheele wereld bezit en het zal zeer moeilijk zijn voor andere landen, zoo niet onmogelijk, Italië dien voorrang te ontnemen. Vervolgens sprak de duce over Italië's luchtmacht. Ook bij de luchtmacht gaat het, zeide hij. om drie elementen, namelijk om den bouw, het kader en de bases. Circa 58.000 werklieden in talrijke fabrie ken zijn thans bezig met de vervaardiging .van vliegtuigen en motoren. De Italiaan- MUSSOLINL sche ingenieurs pogen toestellen te ontwer pen, welke geschikt zijn voor verkennings vluchten, voor het uitvoeren van bombar dementen en voor de defensie, bij vlag zoowel als bij nacht. Alle Italiaansche piloten verheugen zich in een legendarischen roep, daar zij de bewondering der geheele wereld afdwin gen door hun bekwaamheid en hun moed. Voor de luchtmacht kan Italië rekenen op 20.000 a 30.000 van dergelijke piloten. Wij verstaan het, ging de Duce voort, den vrede in het algemeen, maar vooral onzen vrede te verzekeren. Wij hebben illusie, iedere utopie van ons afgezet. Daarom heb ben wij den Geneefschen „winkel", welke dergelijke dingen verkoopt, verlaten. Waar het op aankwam en waar het steeds op aan komt in de betrekkingen tusschen de volken, is het oorlogspotentieel." Na er aan te hebben herinnerd, dat Napo leon Bonaparte, „de Italiaan, die in Frank rijk het instrument vond, dat hem in staat stelde, zijn bovenmenschelijke militair genie te ontplooien", eens voorspeld heeft, dat de Italianen eens de eerste soldaten der we reld zouden worden, zeide Mussolini: „Dat is het, wat wij willen: dat de profetie van Napoleon bewaarheid wordt in de Romein- sche en fascistische realiteit van onzen tijd." Na afloop van zijn rede, welke geweldig werd toegejuicht, begaf Mussolini zich naar het Palazzo Venezia, waar een groote me nigte zwarthemden en groepen der Romein- sche bevolking stonden opgesteld, die zon der ophouden om den duce riepen. Mussolini was verplicht, zich herhaalde malen op het balcon van het paleis te ver- toonen om de ovaties van de juichende me nigte in ontvangst te nemen. 5000 Japanners omsingeld. De Japansche terugtocht duurt voort. Maarschalk Tsjang Kai Sjek Is ternauwernood aan een groot gevaar ontsnapt. Toen hij onlangs een bezoek aan het front langs den spoorweg Tientsin-Poekau bracht vloog hij in de richting van Hsoetsjau met een escorte van 14 Chineesche vliegtui gen die in de buurt van Kweiteh in Honan door 24 Japansche toestellen werden aangevallen. In een verwoed gevecht, aldus wordt verklaard, werden vijf Japansche en twee Chi neesche toestellen neergeschoten, waarna de Japanneezen zich verwij derden. Japansche terugtocht voortgezet. De Japansche troepen hebben, naar uit Hankau wordt gemeld, hun algemeenen te rugtocht voortgezet. De Chineesche troe pen zitten hen op de hielen. Chineesche strijdkrachten vernielen systematisch de spoorweg- en hoofdverbindingen achter het Japansche front en maken het daardoor moeilijk voor de Japansche versterkingen de fronten in Sjantoeng te bereiken. Volgens de officieele Chineesche berichten hebben de Japansche troepen in den sector Lingyi tweeduizend dooden verloren. 5000 Japanneezen omsingeld. In den centralen sector van het front langs den spoorweg Tientsin Poekau ten noorden van het groote kanaal zijn volgens een mededeeling van den Chineeschen opperbevelheb ber in dit gebied vier- tot vijfdui zend man Japansche troepen omsin geld. Zij kunnen elk oogenblik ver nietigd worden. Naar gemeld wordt, hebben de Ja pansche colonnes overal aan dit TSJANG KAI SJEK. front tijdelijk het tegenoffensief ge staakt en rukken zij naar den een- tralen sector op om te pogen, de be dreigde troepen te ontzetten. Tsjang Kai Sjek heeft inmiddels tegen een Timescorrespondent verklaard, dat hij tevreden is over den militairen toestand. Japansche legerberichten. Domei meldt, dat de Japansche troepen zich slechts 65 kilometer van Hoetsjaufoe be vinden. Een Chineesche divisie, die Taieul- tsjwang wilde hernemen, werd met zware verliezen teruggeslagen. Een andere Japan sche afdeeling i; volgens Domei nog slechts vijf kilomet r van Tsjaufoe in hel zuidwesten van Sjantoeng. De luchtmacht der Japansche marine heeft gisteren vluchten ondernomen boven Kwan- toeng, Foekien en Tsjekiang. Gisteren heb ben de Japansche vliegers verschillende pun ten langs den Kanton-Hankausooorweg be stookt en een bezoek gebracht aan Foetsjau in Foekien en Tsjoetsjau in Tsjekiang, waar vliegvelden gebombardeerd werden. 15000 Chineezen gedood? Volgens mededeeling van het Japansche keizerlijke hoofdkwartier, bevinden zich nog resten van het Chineesche leger in het ge bergte in het zuiden van Sjansi. Veertig- maal bonden Japanneezen „n Chineezen den strijd aan, met het gevolg, dat 15.000 Chinee zen en 400 Japanneezen gedood wrden. Koning-Keizer en Duce aanvoer ders van het Italiaansche leger. Direct na de redevoering van Mussolini hebben de leden van de kamer een buiten gewone vergadering gehouden. De voorzitter van de kamer deed voor lezing van een wetsontwerp, waarbij de rang van „eersten maarschalk van het rijk" wordt ingesteld, welke rang wordt toegekend aan den Koning-Keizer en aan Benito Mussolini, den duce van het fascis me. Kamer-president Ciano werd luide toege juicht. Het wetsontwerp werd bij acclama tie aangenomen. De geheele vergadering duurde slechts vijf minuten. De president deelde mede, het wetsont werp persoonlijk bij den senaat te zullen indienen. Alle afgevaardigden volgden hun president. Zooals valt te begrijpen, keurde ook de Senaat het ontwerp met algemeene stem men goed. Hedenmorgen te 8 uur is de flottieljeleider Tromp van de eerste proeftocht op de Noordzee ter reede van Nieuwediep aan gekomen. HET WAS EEN IMPOSANT SCHOUWSPEL* Het was een imposant schouwspel, het zoo schoon gelijnde schip als het ware te komen zien aandrijven op de blauwe zee. Er stond een milde Westerbries, zoodat nog vrij vele belangstellenden zich op de mare van aankomst naar den buitenkant begeven hadden. Op een mijl afstand van Nieuwediep ging „de Tromp" voor anker en kwam daarbij op circa 800 meter afstand te liggen van Hr. Ms. „Java", die zich eveneens nog ter reede bevindt. Een combinatie, die menig warm marine- hart deed kloppen. In een kort onderhoud, dat wij met een van de officieren hadden, werd ons medege deeld, dat men van Maandag jongstleden af in hoofdzaak de machinekamer beproefd heelt.. Voor de eerste maal in ernst is thans onderzocht wat er uit de machines is te ha len en het resultaat was volgens onzen zegsman alleszins bevredigend. Ook de technische proeven, in verband met de snelheid verliepen volkomen naar wensch. Wat de bemanning van den flottieljeleider betreft, aan boord bevinden zich thans on geveer 130 man marinepersoneel, terwijl van de Scheepsbouwmaatschappij en Werkspoor (de laatste voor de machineinstallatie) nog een 100 man aanwezig zijn. Wat de plaats der proefvaart betreft, ver namen wij, dat men, na Maandag 4 uur, uit IJmuiden uitgevaren te zijn, zich begeven heeft naar de Haaks en Terschellingerbank. Later is men zelfs tot Doggersbank gevaren. Wat het voorloopige programma van de „Tromp" aangaat, ons werd medcedeeld, dat zij heden ter reede verankerd blijft, ter wijl morgen, Vrijdag, wederom naar zee ge varen wordt, teneinde de technische proeven voort te zetten. Het weekend wordt doorqebracht in Nieu wediep, terwijl a.s. Maandag wederom zee gekozen wordt voor proefvaart. Een prikkel voor Frankrijk. Mussolini's rede, waarin hij gewaagt van Italië's sterke weermacht, wordt in de Engelsche bladen met grooten opmaak ge publiceerd. De meening is, dat de onderhan delingen tusschen Engeland en Italië er niet door getroffen worden en evenmin de werkzaamheden van de non-interventie com missie. Men is van meening, dat de woor den van den duce voornamelijk voor „bin- nenlandsch gebruik" zijn. De mededeeling, dat Italië gereed is voor een oorlog, heeft geen verwondering ge wekt. Italië moet, zoo meent men, klaar blijkelijk geliiken tred houden met de ten- denz die in de geheele wereld merkbaar is om de bewapening op maximale sterkte te houden, tot de tegenwoordige periode van hevige spanning voorbij is. Dit laatste, zoo hoopt men, zal geschieden als het Engelsch- Itaüaansche verdrag tot stand gekomen is. Dat Italië blijkens de woorden van den duce naar een sterke vloot streeft, acht men niets nieuws. Niemand vindt het onredelijk, dat Italië acht slagschepen wil bezitten in 1941, als Engeland er minstens twintig zal hebben en er nog twee op stapel zullen staan van meer dan 42.000 ton. Frankrijk heeft dan slechts twee zeer kleine slagsche pen, twee schepen van 35.000 ton en vijf ge reconstrueerde slagschepen. Deskundigen gelooven dan ook, dat Frankrijk meer onder den indruk van het Italiaansche vlootpro- gramma zal zijn dan Engeland. Italië's macht, vooral in de lucht zal waarschijnlijk een krachtige stimulans blij ken te zijn, waardoor de regeering de arbei dersorganisaties kan bewegen, de arbei dersmoeilijkheden op zij te zetten en mede te werken aan den opbouw van een krachti ge Fransche zee- en luchtvloot. Totaal bijna f 46.000.ontvangen. De stroom giften voor defensie houdt aan. De laatste verantwoording bedraagt totaal f7.658.92, zoodat nu in geheel f45.712.09 is ontvangen. De diverse giften zijn meest van motto's vergezeld. Wij doen een greep: f 1.— van een twaalfjarige Hollandsche jongen; f 10.— so ciaaldemocraat; fl.— opoe Amscrdam! f0.50 gewezen mil. Den Helder; f5 voor verdedi ging elf provinciën. VERENIGINGEN EN CLUBS laat U vervoeren met moderne WACO Toe- ringcars. Vlug Veilig. Billijk. N Verwachting: Meest matige Wes telijke wind, gedeeltelijk bewolkt waarschijnlijk droog weer, iets kouder des och tends, later iets zachter. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. Voor volledig herstel Men meldt ons, dat Prins Bern hard heden, in gezelschap van Prins Aschwin, voor eenige weken naar het buitenland is vertrokken, ter bevordering van zijn definitief herstel De reis draagt uit den aard der zaak een strikt particu lier karakter. Binnen 24 uur een gespecificeer de factuur van elke partijI Or dening van den uitvoer naar Duitschland. Het bestuur van de Groenten- en Fruitcentrale heeft, naar het Hsbl. verneemt, besloten, in verband met de ordening van den groentenexport naar Duitschland, dat de exporteurs voortaan van al hun transacties bin nen 24 uur een gespecificeerde opga ve moeten indienen van de factuur- waarde! Allereerst moeten de exporteurs van elke partij opgeven het gewicht of aantal stuks, benevens waar, wanneer en tegen welken prijs deze is ingekocht. Vervolgens moeten zij opgeven de wijze van werlading, de soort van de emballage, de verpakkingskosten, het rijloon, alles gesplitst in materiaal, loon, huur enz. Zoo ontstaan drie bedragen: in koopbedrag, verladingskosten en algemeene onkosten plus brutowinst, tezamen uitma kende het factuurbedrag. Aangezien de exporteur op de bestaande aanvrage voor 'n monopolie-overeenkomst reeds den naam van zijn Duitschen afne mer, den verkoopprijs en de leveringscon dities moet mededeelen, legt hij dus voor taan zijn boeken volledig open aan de Centrale. De zaak komt er dus, aldus het blad, op neer, dat de export van tuinbouwproducten ganschelijk on der de controle van de veilingen wordt geplaatst. Vorigen Vrijdag heeft Regeeringscommissaris Val- star, tevens voorzitter der landelij ke veilingsorganisatie, de bestu ren bijeen geroepen en het zeer in grijpende besluit eenvoudig als vol dongen feit medegedeeld „Over U, maar zonder U". De groentenexporteurs, die thans die thans die van melkproducten, eieren en vleesch gezelschap gaan houden, zullen o.i. goed doen, hun organisatorisch verband te gaan centraliseeren zegt het blad. Felle aanklachten tegen de sov jet-regeering. Het geheime radiostation te Moskou, dat kortgeleden in het Russisch een uitzending heeft gegeven, waarin het program werd uiteengezet van den „bevrijdersbond", die zich ten doel stelt het regime van Stalin omver te werpen, heeft gisteravond zijn uitzendingen hervat met een felle aanklacht tegen de sovjet-regeering. De sprekers, die voor den zender op traden, deden aanvallen op de Russische regeering. die zij beschuldigden van inmen ging in de zaken van andere naties met het doel, een internationale chaos in het leven te roepen. Voorts deelden zij mede. dat de gelederen van den bevrijdersbond gestadig uitgebreid worden. „Binnenkort", zoo zeiden ze „zal de bevrijdershond een legale partij zijn." De storingspogingen van den kant van de sovjet-radiostations wisten de ontvangst van het uitgezondene lichtelijk te bemoeilij ken.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1