Geuzenbaai AKKERTJE V, fëeu£4-£aat/ Vrijdag 1 April 1938 Tweede Blad Rembrandt's zelfportretten Neem dadelijk *n als Ge U grieperig voelt. Melkprijs op 11 cent gesteld Jeugdbijeenkomst Burgerlijke Stand van Den Helder Vischafslag Den Helder Rheumatische pijnen in beenen en gewrichten totaal verdwenen Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Onrust en Zenuwachtigheid, gebruike men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten an vandaag af, den dag, dat 366 jaar geleden de Hertog van Alva zijn „bril" verloor aan de Geuzen van vandaag af, den dag, dat de veerman van Den Briel, 366 jaar geleden, zijn naam onuit- )/[i wischbaar neerschreef in het boek van Neêr- lands historie is in alle tabakswinkels een nieuw merk tabak verkrijgbaar, dat door Dobbelmann wordt gemaakt en dat door Dobbelmann „GEUZENBAAI" wordt genoemd. Een wonderlijk-goed geslaagde vermenging van de geurigste, rijpste en blondste tabakken, die ooit in een pakje voor één dubbeltje verkrijgbaar zijn geweest. YYlaAmdbjeAidhlexi Hr. Ms. "Java in de haven' Oost Indië Verzendt en ontvangt Uw goederen per,,ESONA" ^idórUeiLw^è Boeiende lezing ds. H. A. Enklaar voor Sta „Noorder Kunstkring". Gisteravond heeft in Musii Sacrüm, uit gaande van den „Noorder Kustkring", een lezing plaatsgevonden vah ds. H. A. Enklaar over Rembrandt, in het bijzonder over diens zelfportretten. De belangstellng voor het buitengewoon boeiend betbof, dat zoowel etylistisch als qua inhoud aan zeer hooge eischen voldeed, was gering. De niet-aanwezigen hebben zich hiermede een kans voorbij laten gaan eea betere visie te krijgen op het zoo zeer inhoudsvolle leven van den grootsten schilder, dien dit land ooit gekend heeft. Nadat de voorzitter van den Kring, de heer L. Pinkhof, ds. Enklaar welkom, geheeten had en medegedeeld, dat zoowel de commandant der Marine als de burgemeester verhinderd waren deze lezing bij te woneA gaf hij het woord aan den spreker. Ds. Enklaar: Ds. Enklaar ving aan met enkele algemee- ïie opmerkingen over de figuur van Rem brandt, waarbij hij zijn verheugen uitsprak over de hem geboden mogelijkheid iets te mogen bijdragen aan de kennis ran het uni- verseele, de verdieping, de rust en de grootheid van Rembrandt. Vooral in deze tijden van onrust en vervlak king kan dat zijn bijzonder nut voor ons heb ben. Het is zeer moeilijk een keuze uit het omvangrijk oeuvre van Rembrandt te doen, maar er is .haast geen betere manier om het leven van den schilder te leeren kennen, dan juist door zijn zelfportretten, waarin hij zien geeft, waarin men zijn leven af kan lezen. Welk portret men ook neme, welke ets, welke teekening, het is steedB een getui genis, een belijdenis. Elk van deze schep pingen heeft ons iets te vertellen, zij fluisteren, zingen, geven «en geheim weer, het is altijd muziek, dt recht uit de ziel komt van een menach en deze muziek is ook altijd schoon. En door elk portret leert men iets meer van de psyche van den kunstenaar kennen. Het is in de verdiepte stilte dezer portretten, dat wij zijn leven aanschou wen. Zijn leven met al de kommer, al de vreugden, de misère en verrukking. Hij heeft ontzaglijk veel geschilderd, en met iedere schepping zeide hg iets tot de wereld. Het is wonderlijk te ervaren dat één jnensch zóóveel beleven kon. Rembrandt en Hamlet. Ds. Enklaar trekt een parallel tusschen het leven van Rembrandt en dat van Shakespeare's Hamlet. Ook in Rembrandt's leven is daar de jeugd als een juichkreet, doch na die jeugd de bezonkenheid, de strijd, de twijfel en de uiteindelijk overwinning van den; geest boven de stof. Ouder wordend werd Rembrandt's leven stiller, maar het won aan diepteien glans en als de bonte tafreelen van eent onstuimige en zoekende jeugd voorbij zijn kimt al spoe dig de hoogere eenheid. Na die jeugd, na de misère, na alle hopeloos heid verkrijgt hij, als de kroon op zijn leven, het meesterschap daarover. Dé schoonste triumf van een grootschen geest.. Dan komen de vrede en de rust en het licht tot het eenig goede einde, dan zijn alle myseries begrepen. Men ziet dat in het werk: in de goudglanzen die over de figuren komen, in de epiek van 'n blinden Homerus, in de droefgeestigheid van Saul, voor wien David harp speelt, in Mozes, die de steenen tafelen stukgooitj Rembrandt... een begenadigd schepper, een Christen, een troostvolle. Hij verstond den bijbel en den mensch. Hij gaf deze wereld hét schoonste wat hij te geven had en hij geeft daar ook thans nog van. Prijzen wij ons ge lukkig in het land van Rembrandt dat wij als Vrije menschen zijn kunst genieten mogen. Hierna wordt een groot aantal lichtbeelden vertoond, waarop men vele zelfportretten aan- schduwt. Ook hierbij geeft ds. Enklaar een boeiende explicatie. Hy vertelt tij ieder on derdeel bijzonderheden, wijst op markante details, en weet daarbij nog gelegenheid te vinden een, zij 't fragmentair beeld van Rembxandt's leven te geven. De periode's worden in chronologische volgorde behandeld: eerst de Leidsche Wacht niet totdat die besmetting de overhand krijgt. Ga naar bed en neem nog 'n "Akkertje". Die griep zet dan niet door en morgen zijt ge weer „fit". Per koker van 12 stuks 12 stuivers. Per doos van 2 stuks 2 stuivers. (jeugd)periode, dan de z.g. Amsterdam- sche periode, en de derde periode, de onumentale tyd". Dan komt Rem brandt los van het materiaal en meer dan ooit wordt zijn werk een medium om zichzelf van binnenuit te geven. De laatste periode is die van veel smart, en veel weemoed, maar ook van het ver hevene, het uiteindelijk begrijpen van alle mysteries, van alle problemen die het leven den mensch oplegt. Met een woord van dank, speciaal ten aan zien van den heer Steeman en den heer Ph. Polak, die voor de lichtbeelden zorgdroegen, besloot ds. Enklaar zijn met groote aandacht gevolg betoog. Het was de heer Pinkhof die de bijeenkomst met een kort woord sloot. Biet ingang van 3 April. Onder verwijzing naar de desbetreffende advertentie in dit blad vestigen wij de aan dacht op de wijziging in den melkprijs, die vanaf 3 April a.s. zal bedragen 11 cent per liter. LUTH. KERK WEEZEN STRAAT. Zondagavond 3 April om 7 uur precies hoopt Ds. W. J. F. Meiners, Herst. Evang.-Luth. predikant, wederom een jeugdbijeenkomst te houden, welke een uur a, vijf kwartier zal duren. In deze jeugdbijeenkomst zal Ds. Meiners spreken over het onderwerp: „Christendom en sport". Aangezien gebleken is, dat er bij de jongeren van deze dagen vele vragen rijzen, bestaat er tena-llen tijde gelegenheid deze vragen in te dienen. Bovendien kunnen zij, die persoonlijke vragen hebben, deze met Ds. Meiners Dins dagavond 5 April van 8.159.15 uur komen bespreken in de Chr. Pastorie (Weezenstr. 70) De toegang tot de jeugdbijeenkomst is voor een ieder vrij. Men zie ook de advertentie in dit nummer. AVONDCURSUSSEN DER AMBACHTSSCHOOL. Getuigschrift ontvingen de leerlingen: Electriciens: P. van Buren, J. Keij- zer en G. Warbout. Schilders: Geen. Bevorderd van Ie naar Ile klasse afd. Elec triciens: A. A. Bruinhout, J. Gauw, H. J. Hablous, K. J. Keijzer, J. Kikkert, F. Kramer, A. van Leeuwen, H. Pronk, B. Verschoor, J. de Wijn. Bevorderd van le naar Ile klasse afdeeling Schilders: G. C. van Beekhoven, G. de Loos, M. W. Ramler, F. C. Tosses. Niet bevorderd 2 leer lingen. Bevorderd van Ile naar III klasse afdeeling Schilders: J. Abbenes, G. A. Beeke, H. Harjer, J. Ph. van der Kuyl, G. Ouwerkerk. Bevorderd van Ille naar IVe klasse afdee ling Schilders: P. G. Coenen, A. C. Geils en J. F. A, de Ley. Niet bevorderd 1 leerling. Bevorderd van IVe naar Ve klasse: R. M. Bak. SOIRÉE DANSINSTITUUT „MOUTON". Het dansinstituut „Mouton" geeft op a.s. Zaterdag zijn 3e Wintersoirée in Casino voor leerlingen en introducé's. Het programma belooft, evenals vorige keeren, veel afwisse ling en verschillende attractie's zullen dezen avond weer tot een gezelliger maken. Men zie verder de advertentie in ons num mer van gisteren. van 31 Maart 1938. GETROUWD: A. van der Panne en C. J. Philipsen; G. N. Paans en M, Klijn; J. A. van der Haak en N. Stobbe; J. F. A. van Kooten en C. Stelleman. BEVALLEN: M. BakkerGerssen, z. 31 Maart. Aangebracht door korders: Tongen p. kg Slips Schol le soort p. kist Schol 2e soort Schar Wijting Door garnalenvisschers: Levende garnalen p. lit Gekookte garnalen p. kg Daor haringvisschers: 52 tal haring 0.92—0.88 0.80—0.72 7.30—7.00 5.70—5.00 3.20—3.00 1.90 1.35 0.16 p. tal 5.60—3.90 Hier is een korte, maar krachtige getuigenis van de wonderbaarlijke werking van Kruschen Salts: „Ondergeteekende betuigt hierbij zijn op rechten dank voor de geneeskracht van Kru schen Salts tegen rheumatische pijnen in beenen en gewrichten, welke na gebruik van een half jaar Kruschen totaal zijn verdwenen." J. B. te O. Wat zou het U waard zijn, wanneer U dit over eenigen tyd eveneens zoudt kunnen ge tuigen. En toch is het zoo eenvoudig: iederen morgen een theelepel Kruchen Salts in Uw eerste kop thee of koffie. Alle schadelijke afvalstoffen, die zich anders kunnen ophoo- pen en die in de meeste gevallen de oorzaak van Uw rheumatische pijnen zijn. worden dan geregeld verwijderd. Kruschen Salts is ver krijgbaar bij apothekers en erkende drogisten 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch. zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Han dels Mij., A'dam voorkomt, .(Adv.), De commandant van Hr. Ms. „Java", kapt.-luitenant ter zee L. F. Klaassen, is met ingang van heden bevorderd tot kapt. ter zee. DE HEER MEIJER RANNEFT NAAR AMERIKA VERTROKKEN. Gisteren te 9.04 uur is de nieuwbenoemde Nederlandsche marine-attaché te Washington, kapitein ter zee J. E. Meijer Ranneft, met den trein naar Parijs vertrokken. Op 6 April a.s. zal hij, aan boord van de „Aquitania", van Cherbourg vertrekken om de reis te maken naar New-York. Bij het vertrek waren o.m. de commandant van de maritieme middelen te Amsterdam, kapitein ter zee H. Jolles, benevens enkele vrienden en bekenden aanwezig. Bij beschikking van den minister van defensie is de officier van den M.S.D. der le klasse J. W. van Wingerden, den len April 1938 geplaatst aan boord van Hr. Ms. „Gruno". Bij beschikking van den minister van defensie is de luitenant ter zee der 3e klasse bij de Kon. Marinereserve W. F. J. Mörzer Bruyns den lsten April 1938 geplaatst bij den onderzeedienst te Willemsoord. Bij beschikking van denminister van defensie is de officier-vlieger der 3e klasse J. B. Sanders, dienende bij het vliegkamp „De Mok", den lsten April 1938 ter beschikking gesteld. Bij K.B. van 30 Maart 1938 zijn met ingang van den lsten April 1938 bevorderd: tot kapitein-luitenant ter zee de luitenants ter zee der le klasse F. S. W. de Ronde en W. Harmsen; tot luitenant ter zee der le klasse bij de koninklijke marine-reserve, de luitenant ter zee der 2e klasse bij die reserve, M. Wildschut; tot luitenant ter zee der 2e klasse bij de koninklijke marine-reserve, de luitenant ter zee der 3e klasse bij die reserve, W. F. J. Mörzer Bruijns. Overplaatsingen. Sergt. vliegtmkr. (H) W. F. J. Kemper v. de Mok. Bevolen overplaatsing naar Hms. Java gewijzigd van 1 April 1938 in 2 Mêi '38. Sergt. kok P. J. Kampman van Kaz. W.' oord naar Wachtschip Vlissingen, 21 April '38 Sergt. vliegtmkr. (M) W. J. de Boer van de Mok naar Kaz. A'dam, 5 April 1938. Bootsman S. v. d. Meij van Schorpioen n. O.Z.D., 1 April 1938. Bootsman J. A. G. Dopglas van O.Z.D. n. Schorpioen, 1 April 1938. Sergt. Vliegtmkr. (M) W .A. de Bruyn v. de Kooij naar de Mok, 30 Maart 1938. Korpl. ziekenvèrplgr. H. J. Woering van Gelderland naar Hospitaal, 11 April 1938. Korpl. vliegtmkr. (M) P. M. van Breda v. de Kooij. Datum bevolen overplaatsing naar Hms. „Java" van 1 April 1938 gewyzigd in 2 Mei 1938. Korpl. d. marns. P. J. Sierag van Afd. Marns. R'dam naar Kaz. W'oord, 1 April '38. Korpl. d. marns. A. P. C. Kempen van Kaz. W'oord naar Afd. marns. R'dam, 1 April Korpl. telegrafist J. F. Jansen van Wacht schip W'oord naar O.Z.D., 4 Mei 1938. Korpl. torpedomkr. C. van Leeuwen van Schorpioen naar O.Z.D., 4 Mei 1938. Korpl. d. marns. J. A. Hellema van Afd. marns. R'dam naar Kaz. W'oord, 28 Maart. Korpl. macht. J. H. Zandbergen van H. Hendrik naar Kaz. W'oord, 2 Mei 1938. Korpls. macht. H. G. Prevoo, J. P. de Graaf. T. L. M. de Rooij en A. K. v. den Heuvel van O.Z.D. naar Kaz. W'oord, 2 Mei. Korpl. macht. W. J. Sluijters v. van Speijk naar Kaz. W'oord, 2 Mei 1938. Korpl. macht. C. Minnebreker van P. Flo- risz naar Kaz. W'oord, 2 Mei 1938. Korpl. macht. J. van Reede van Tromp n. Kaz. W'oord, 2 Mei 1938. Korpl. macht. W. Bakker van Java naar O.Z.D., 1 April 1938. Korpl. macht H. J.Kasten van v. Speijk naar P. Florisz, 2 Mei 1938. Korpl. macht. C. van Rooyen van O.Z.D. naar Java, 1 April 1938. Korpl. telegrafist K. Meuldijk van Wacht schip W'oord naar Kaz. A'dam. 30 Mei 1938. Marn. 3e kl. C. Visser van Java naar Kaz. W'oord, 1 April 1938. Kleermaker J. A. Cuijpers van Java naar Schorpioen, 14 April 1938. Kleermaker J. H. v. d. Horst van Wacht schip Vlissingen naar Java, 2 Mei 1938. Marn. 3e kl. J. van Ekeren van Afd. Marns. R'dam naar Java, 4 April 1938. Kleermaker W. Bouman van Schorpioen n. Wachtschip Vlissingen, 14 April 1938. Marn. le kl. B. van de Weg van Kaz. W.' oord. Bevolen overplaatsing op 28 Maart 1938 naar de Marinekazerne te Amsterdam (Afb. Tromp) ingetrokken. Tot zijn vertrek naar Indië. Hr. Ms. „Java" is hedenmorgen in de ha ven gekomen en zal deze nu niet meer ver laten voor zijn Indische reis op 4 Mei a.s. Marn. le kl. J. Slot van Kaz. W'oord naar Tromp, 28 Maart 1938. Matroos le kl. D. C. Janse van Wachtschip W'oord naar O.Z.D., 4 Mei 1938. Leerlingen Vltmkr. (M) E. v. d. Lustgraaf, K. Meijer, J. Migchels, W. A. Pietersen, L. Rijneveld, J. Smit, P. Smit, E. Vink, J. C. Vroom, J. van Vulpen, J. M. Waarts, G. de Wilde, A. Wijbrands, W. Zeiessen van da Kooij naar Kaz. W'oord. 2 Mei 1938. L.L. Vltmkr. (H) D. Renden, M. Landman, L. J. v. Duivenbbde van de Kooij naar Kaz. W'oord, 2 Mei 1938. VREEMDE OORLOGSSCHEPEN OP BEZOEK. Het Indische eskader naar Batavia. Tandjong-Priok. Op 7 April komt hier de Britsche kruiser „Adventure", welke hier tot 14 April blijft. Verder komen van 7 tot 12 April de Fran- sche duikbooten „Fresnel" en „Acheron". Te vens zal dan het Indische eskader aanwezig zijn, dat 12 April hier wordt verwacht van „Banka" en „Billiton" en dat bestaat uit de „De Ruyter", „Sumatra", „Evertsen", „Kor- tenaer", „Van Ghent" en vier duikbooten. (Aneta). VELE PROMOTIES BIJ DE PAKETVAART. Naar het „Bat. Nbl." verneemt, betreffen de kwartaalspromoties bij de K.P.M., welke per 1 April a.s. ingaan, een ongekend groot aantal leden van het varend personeel. Speciaal onder de werktuigkundigen zyn vele bevorderingen gemaakt. Drie tweede werktuigkundigen zyn tot hoofdwerktuigkundige bevorderd, zeven 3e tot 2e, zestien 4e tot 3e en vijfentwintig 5e tot 4e. Bij het nautische personeel zijn de volgende promoties toegekend: Bevorderd zijn drie le stuurlieden tot kapitein (per 1 Maart reeds één, dus samen 4), vijf 2e stuurlieden tot le, tien 3e tot 2e en vijftien 4e tot 3e.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5