ytqenda, Dubbele garantie voor alEe verzekerden u WAT GEVEN 01 BIOSCOPEN? fe, preöihbeurteti Groot- Noordhollandsche van 1845 Algemeene Friesche Levensverzekering-Mij. Fa. J. v. d WITTE Een wonder-middel tegen PRIKKEL-hoest! akker's Abdijsiroop VEEL GELD van Brienenhuis Amsterdam Burmaniahuis 'i Leeuwarden Stormduivels een imposante film De schoonmaak De pioniers-heilsofficier Zoeloeland van Dik Trom's guitenstreken op het witte doek m bud aoudenziüxh, JUWELIER BEEMSTERBOER ftiattoiïA&ateA,: De mannen van „Moed, Volharding en Zelfopoffering" zien critisch toe. Met de verfilming van Rudyard Kip- ling's roman „Captains Courageous" heeft Metro-Goldwyn-Mayer een onderwerp aan geroerd, dat wel zeer nauw aan Hollands hart ligt: het leven op de visscherstraw- ler's, die soms wekenlang in den mist op de zandbanken voor de kust liggen, de strijd van deze eenzame, harde mannen tegen de elementen, het vechten om het dagelijksch brood, hun geloof, hun vreug de en hun verbetenheid wanneer de zee zich tegen hen keertkortom, al die elementen, die juist ook ons volk gestaald en groot gemaakt hebben. Het mogen Amerikaansche visschers zijn voor de kust van New England en New- Foundland, de hoofdrol Manuel mag zelfs die van een kinderlijk-naieven en toch in zijn simpele ruwheid grooten Portugees zijn, de zee maakt alle visschers gemeen, de zee kent zooals vice-admiraal Quant het in zijn speech ter eere van de Amsterdamsche pre mière van deze film op den aldaar gehouden „Helden der Zee"-dag zoo schoon uitdrukte geen nationaliteiten, geen verschil van ras en geloof, zij vraagt den mensch en dien ten volle, en overal ter wereld wordt „de visch duur betaald". De film is geheel gehouden in dien boeien- den, rijken toon van eenvoudig en overal ver antwoord pathos in den besten zin van het woord. Het is een film in den besten zin van het woord. Het is een film, die episch en dra matisch tegelijk is en waarin de schoonheid der werkelijkheid leeft. Boot, golven, visch- vangst, mist, zon en wind zijn de motieven, die van dit voortdurend rijke beeld afkomen. En temidden van hen leven die kernachtige, levensgroot uitgehouwen figuren, die tesamen wel de meest volmaakte bezetting van een film vormen, die men ooit bijeengebracht heeft: Spencer Tracy's rol van den Portugee- schen Manuel, een rol die grooter, dieper, edeler en oorspronkelijker is dan zelfs zijn we reldberoemde priester uit „San Francisco", doet hier een dier schier Bijbelsche figuren leven, die men nimmer zal vergeten en in vele landen is de film dan ook om hem alleen „Manuel" genoemd. Freddie Barthoïo- mew als Harvey, Lionel Barrymore als een pracht van een ouden zeerob, Mickey Rooney als de stille, maar in het leven reeds geharde scheepsjongen Dan, Charles Grapewin, John Carradine zij allen aan boord van den schoener vormen een bemanning, die als een eenheid leeft in deze film, die naar het einde toe een steeds grootschere allure krijgt. Zij eindigt rondom het beroemde beeld, dat in AL<> ZE WEER OP DE AAROB TERU&K OME-N OAAN 2-E DADELIJK EEN VERLOVING! RING KOOPEN BIJ Tel. 575, Keizerstraat 103 14 k. goud, massief, voegloos, reeds vanaf f6 Graveeren gratis Gloucester in Amerika staat, het beeld van den „onbekenden zeeman" aan het roer met den ontróerenden opdracht: „They that go down to the sea in ships". Van de kade, waar op dit beeld staat, worden elk jaar in Novem ber met het uitgaand getij de kransen en bloe men van alle nabestaanden in zee geworpen, als eeuwigdurend aandenken aan hen, die nim mer op hun booten terugkeerden. En het is met deze ceremonie en met de prachtige toe spraak van den dorpsdominee dat de film besluit. Deze film zal ongetwijfeld ook tot de Jut- tersche harten spreken, want waar weet men beter hoe zwaar, hoe onmenschelijk zwaar de strijd van den mensch tegen de zee is. De Heldersche Stormduivels in Rialto. Zooals reeds door ons geschreven is, was het door de, alweer belangelooze, medewer king van den heer' Van Twisk mogelijk, dat gisteravond de redders en oud-redders van Den Helder deze film, die zoozeer aan het werk van de garde verwant is, bijwoonden ener is een dankbaar gebruik van ge maakt. Hoewel de voorstelling eerst te half acht aanving, liepen de nazaten van Dorus Rijkers reeds om half zev#n voor de poorden van het Rialto te ijsbeeren, kennelijk bevreesd, dat er voor hen geen plaatsje meer over zou blij ven Het was een aardig gezicht, de goud- en zilver-gedecoreerden naar binnen te zien stroomen. En dan de klim ondernamen naar het gereserveerde balcon. Het was een waar schilderij van glimmende dophoedjes, van grijze schipperbaardjes, van rood-verweerde gezichten en markante koppen. Het was oud- Nieuwediep generaal aanwezig. Ook van Callantsoog was men aanwezig, zelfs een 15 man en ook zij hebben genoten van de „Stormduivels". Menigmaal klonken er gisterenavond uit roepen van verbazing, men keek scherp toe, men was critisch, maar men was het er over eens, dat het een prachtige film was. Een mooie avond voor onze redders, die dankbaar gestemd huiswaarts keerden, dank baar voor het geziene en dankbaar voor de directie van het Rialto, die hen hiervoor in de gelegenheid stelde. De Tivoli heeft deze week weer voor een rijkelijk gevarieerd programma gezorgd. De eerste film „De Duivelspop" is een buitenge woon aardige sensatiefilm, als er bij sensatie tenminste van „aardig" gesproken mag wor den, terwijl „Ali Baba komt naar Filmstad" tot een van de weinige oer-komische producten ge rekend kan worden. Eddy Cantor, de man met de oogen zoo groot als boterhambordjes, zooals Andersen hem mis schien betiteld zou hebben, is een komiek van een zeer speciaal en verfijnd genre. Hij is niet te vergelijken met een Laurel of Hardy, die voor een bepaald soort publiek aardig zijn, maar hij weet door zijn geestige wijze van op treden en juist door het weglaten van alle z.g. knaleffecten, datgene te bereiken, wat iedere bioscoopbezoeker waardeert, sprankelende hu mor, die gepaard gaat met een buitengewoon origineele mimiek. Het scenario is geheel aangepast bij de figuur van een Cantor. Onzin van begin tot eind, een bespottelijke wijze van voorstelling van de Amerikaansche opnamen in een film studio, maar dat op een zeer verdienstelijke wijze. Eddy Cantor, op weg naar Amerika's meest bekende stad, om handteekeningen van sterren te verzamelen, krijgt een rol in een film over Ali Baba. Hij valt in slaap en in een droom, die natuurlijk op de film tot werkelijkheid wordt, maakt hij de meest wonderlijke avonturen mee. Buitengewoon geestig zijn de diverse scènes in elkaar gezet en het is absoluut niet overdreven te zeggen, dat van begin tot eind van de film de lachspieren geen moment rust gegund wordt. Maar niet alleen de figuur van Eddy Cantor valt op in deze film. Vele medewerkenden ver- leenen er door zang, muziek en dans een bij zonder cachet aan en juist de enorme afwisse ling draagt er zorg voor, dat de belangstelling voor geen moment verslapt. Een film, die de volle tevredenheid van hen, die deze week de Tivoli bezoeken zal weg dragen. WJUtte, Biateo&p: Een programma van bgna uit sluitend Wild West. Het programma van de „Witte" vermeldt deze week als hoofdfilms „Drie Gezworen Kameraden" en „De Geheimzinnige Wreker", beide producten die in het even zonnige als roerige wild-west-milieu spelen. In de „Geheimzinnige Wreker" zien we een der hoofdrollen vertolkt door Noah Beery Jr. die d armede weer eens het bewijs levert dat hij nog steeds weet op welke wijze hij in dit genre werk moet optreden. Overigens een film vol spannende episodes, achtervolgingen, vech ten en natuurlijk... een happy end. Ook „De Geheimzinnige Wreker" bezit een ferme dosis sensatie, zoodat de zoeker naar „thrill" weet waar hij deze week z'n hart kan ophalen. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmor gen 's alleen geopend de apotheek van H. J. Rootlieb, Binnenhaven. Van Maandag 4 April tot 11 April wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door de firma Smeets—Snel, Weststraat, En We zijn niet van plan een schoonmaak boutade, fe schrijven, hoewel daartoe alle reden is, als we de gordijnenlooze ramen langs de straten zien en de van zeepsop druipende trap pen in de voorkamers, terwijl de rustige regel maat van het gezin minstens veertien dagen in wanorde is geschopt, dan zou je De schoonmaak, wij heeren van de schep ping hebben ons er allang bij neergelegd, we mopperen niet meer en helpen, voor zoover ons dat mogelijk is, ijverig mee om het schoone huis schoon te maken. Met die schoonmaak komen er allerlei din gen voor den dag, waarmee u eigenlijk geen raad weet, ook verschillende voorwerpen op huishoudelijk gebied of in uw kleerenkast, die u allang van plan waart op te ruimen. Welnu, daarvoor komen wij vandaag even tot u. Het was de Bond van Barmhartigheid, die van de week bij ons aanklopte. Wij vergeten het in den sleurgang van allen dag zoo gemakkelijk, maar de nood in vele gezinnen is nog zoo bitter groot. De steun, hoe zegenrijk ook, is voldoende voor levensonderhoud, maar niet voldoende voor het aanschaffen van nieuw goed of nieuw huis raad, dat soms zoo dringend noodig is. In vier maanden, van 7 November tot 28 Maai^j verleende de Bond aan 156 ge zinnen steun. 156 gezinnen, die dien steun zeer noodig hadden. Ieder geval wordt onderzocht. Bijna twee duizend stuks klee ding werd uitgereikt en hierdoor werd een groote bres geslagen in den voorraad van den Bond. Die bres te helpen dichten is de bedoeling van dit stukje. Er is behoefte aan huisraad, aan kleeren, zoowel voor kinderen als voor volwassenen. Welnu, u komt een stoel tegen die u missen kunt, u hebt een tafel die u voor een nieuwe wilt vervangen, een jas, die geen dienst meer behoeft te doen, andere kleeding, die eigenlijk zonder doel in uw kast blijft liggen. Kom, geef dan even een seintje aan den Bond en men haalt het gaarne. Ook als er iets aan mankeert is het welkom. Er zijn veel bereidwillige han den die willen herstellen of verstellen. De adressen van den Bond zijn: Leger des Heils, Spoorgracht; D. Dissel, Spoorgracht 13; v. Engelsdorp Gastelaars, v. d. Duin v. Meas- damstraat en J. v. Zwijndrecht, Zuidstraat. is de vanouds beproefde Akker's Abdij siroop, daar de werking in hoofdzaak berust op de geneeskracht van reeds in oude tijden bekende „genees-kruyden". Apotheker Dumont heeft daaraan nu toe gevoegd de resultaten der hedendaagsche wetenschap. Nög meer dan vroeger is nu het beproefde hoest-geneesmiddel! Per flacon 90 ct., f 1.50, f. 2.40. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik. Commissioner J. Allister Smith naar Den Helder een ge- ge Men schrijft ons: Commissioner J. Allister Smith heeft avontuurlijke loopbaan als Heils-Officier had. Hij is Schot van geboorte. Vijftig jaar leden ging hij uit Elgin, waar hij woonde, naar de Kweekschool. Met den bijzonderen kijk op de menschen, welke Generaal William Booth karakteriseer de, zag deze al spoedig in den jongen Officier den man, die de noodzakelijke eigenschappen bezat voor pionierswerk, en in 1891 werd de toekomstige Commissioner met nog vier andere jonge mannen naar Zoeloeland, in Zuid-Afrika gezonden, om er het werk van het Leger J~' Heils te beginnen. Deze pioniers bezaten maar weinig geld, om hun werk te beginnen, maar zij hadden een groot vertrouwen in hun zending en Zender Met eigen handen bouwden zij den eersten zen- dingspost op 10 acres grond, welke hun door de Zuid-Afrikaansche regeering waren gege ven en vanaf dat oogenblik begon het werk zich uit te breiden. De daarop volgende dertig jaren doorkruiste Commissioner Smith Zoeloe land te voet, te paard en per ossenwagen, door streken, onveilig door wild gedierte en trachtte hij overal het vertrouwen van de inboorlingen te winnen en hun de eenvoudige Evangelie waarheden, die hij zelf in praktijk bracht, onderwijzen. De geschiedenis van die jaren is een epos de romantiek van het Leger des Heils. Deze lange zendingsperiode sloot niet des Commissioners werk af. Gedurende de tien volgende jaren reisde hij over bijna den ge heel en aardbol, inspecteerde er den Legerar beid of bracht rapport uit over landen en stre ken, waar het Leger noodig bleek. Hij begon ook het Legerwerk in Kenia, een Engelsche Kolonie in Afrika, waar vandaag den Leger- arbeid in aanzien is en er bloeit. Van dien arbeid komt de officier vertellen op Vrijdag a.s. Zie voor verdere bijzonderheden de adver tentie in dit blad. te in Onder de jongens- en meisjesboeken, die zoo jaarlijks van de persen komen, neemt het be roemde verhaal van Joh. Kievit, waarin de guitenstreken van den dorpsjongen Dik Trom worden onttrokken aan de vergetelheid, wel een zeer bijzondere plaats in. Het is, zelfs voor den psychologisch onderlegden kenner van de kinderziel, moeilijk om te onderschei den welke elementen in dit kostelijke verhaal het ,,'m doen". Wat Dik Trom en zijn dorps kornuiten uithalen, is immers niet te verge lijken met de „heldendaden" van een „Old Shatterhand" of „Winnetou". De bekende Hilversumsche smalfilm-cineast G. B. H. Niestadt heeft het aangedurfd dit omvangrijke onderwerp op het witte doel te brengen. Het is natuurlijk een sprekende film geworden, die ons Dik Trom en zijn dorps genooten voor oogen toovert, doch tevens spre kende leert kennen. Er zou veel te vertellen zijn over deze Natio nale film, die momenteel een tocht maakt door geheel Nederland. Maar wij willen hiermede volstaan, om het plezier niet te be derven van oud en jong, die haar zonder twij fel zullen gaan zien, wanneer zij te dezer plaatse zal draaien. Naar wij vernemen, zal de heer Niestadt persoonlijk de geluidsfilm „Dik Trom en zijn dorpsgenooten" hier komen ver- toonen en wel in Musis Sacrum, Woensdag a.s des middags om 2 en 4 uur en des avonds om 8 uur. £le lU-teJk in JMlen en ^xuxtaAie'éjn Ali cLe. èlaAen aan de hoornen komen We zijn zoover De Lent' is in den lande gekomen en wij allen, ja, allen zonder een enkele uitzondering, dragen er de kenteekenen van op de borsten. Een iegelijk is vroolyck en welgemutst, een iegelijk schijnt het leven weer te kunnen verstouwen zon- der geestelijke kolieken, een iegelijk behandelt zijn evennaaste weder met de vriendelijkheid, tot welke men rechtens verplicht is. Iedere categorie in het j Heldersche leven juicht en lacht weer, de slechte tijden van weleer zijn ver- geten, de toekomst lokt, men is weer paraatl Vreugde en vriendelijkheid i drukken hun stempel zelfs op organen die het van on-vriendelijkheid schijnen te moeten hebben. Tot zelfs de telefoonjuffrouwen toe! Men zal weigeren het te gelooven. Men zal oprechtelijk meenen, dat we hier een draakje steken met de juf- f rouwen uit de Poststeeg, wier bekoor- lijk stemgeluid langs vele kilometer kabel over en door de Jutterij vliedt. Maar neeiedere spotternij zij ons j verre Het was de juffrouw, die mij bij iedere vraag naar een nummer tus- schen, zij het de AZ-dienst of het bureau van den Marinestaf, in het ge- j marteld oor pleegt te knersen „ln Gesprèkül", de maagd, die den euvelen moed heeft bij een vraag als „och juf' j frouw, weet U misschien ook welk nummer de Kattenbakcentrale heeft?" met vlijmend sarcasme informeert: j „Heeft U zelf geen boekje?", de juf' frouw tenslotte, die iederen morgen tusschen 8 en 10 een ingekankerde morgenziekte demonstreert door ex- presselijk'met-moedwil een verkeerde aansluiting te plegen. Het was deze juffrouw, in wier vocaal orgaan van de week de lente hoorbaar was. Zij kweelde de nummeren uit, zei goeden morgen", vroeg naar den welstand van den aanvrager, kortom, het was een beleefde telefoon' juffrouw, een schepping, die tot op j heden .noch nie dagewesen" was Overigens demonstreerde zich ook op ander gebied de lente. Om nog maar eens een markant voorbeeld te stellen: KL Oortgijsen verrichtte met neven, kinderen en kinds-kinderen de geboorte van een Museum, waarvan j we niet aarzelen de niet-levensvatbaar' heid in twijfel te trekken. Alles wat karakteristiek voor Nieu- j wediep is, alles wat puur-Heldersch is, komt er in en wij kregen toevallig dezer dagen een kijkje in de ontwerp- j catalogus van KL Oortgijsen de Zesde. Ons oog zag daar in de afdeeling „Curiositeiten" o.m.: De Steen van Den Aanslag in het T imorpark. De 43 aldaar geplengde bloeddrup- j pels (op sterk water). De snor van den heer Verstegen van j de Eierveiling. Het gecoupeerde stukje staart van den hond des Kantonrechters. Het zwarte baardje van japie Meyer uit Veenhuizen. Een foto van de eerste duizend j gulden, die de burgemeester voor het Genootschap geschonken. Volgende week voortzetting der serie. Zondag 3 April 1933 Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraatï Geen diepst Wcsterkerk, (Helden der Zeeplein). 's Morgens 10.30 uur, Ds. F. W. J. v. d. poei Bevestiging van Adelborsten, tot lidmaat Geref. Kerk. (Julianapark). 's Morgens 9 uur cand. IJ. Feenstra 's Morgens 10,45 uur, cand. IJ. Feenstr* 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, cand. IJ. Feenstra Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 en 'savonds 5.30 u.,Leesdienst Donderdagavond 7.30 uur, Ds. C. Kram van Enkhuizen. Tjjdrede over het Leger des Heils P, UUR Chr. Geref. Kerk (Steengracht). s Morgens 10 uur en 's avonds 5 de heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 uur, G. Chr. Dun 's Avonds 7 uur, Ds. W.J.F. Meiners Jeugdbij eenkomst. Onderwerp: „Christendom en Sport" Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht). Geen dienst. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) 's Morgens 10 uur, kerkdienst. 's Avonds 7 uur, Meditatie Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 en 's Avonds 5.30 uur, Ds. A G. H. van Hoogenhuyze, van Amsterdam. Collecte voor behoeftigen Gebouw Middenstraat 117. 's Avonds 8 u., Evangelisatie-samenkomst Donderdagavond 8 uur, bijbelbespreking Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: 's Morgens 10.30 uur, samenkomst Zondagmid.4 u., straatprediking Molenpleia 's Avonds 8 uur, samenkomst Leger des Heils. 7.30 uur v.m. Bidstond 10 uur v.m. Heiligingsdienst 8 uur n.m Verlossingssamenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. Dienst Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 10 uur, Ds. M. van Wichen Bevestiging van lidmaten JULIANADORP Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst Zendingsgebouw „De Ster der Hope". 's Avonds 7 uur, de heer J. Sevensma van Amsterdam GEVEN WIJ VOOR OP- EN ONDERGANG VAN ZON Ên TIJD VAN HOOG- EN LAAG WATER. Zon Wintertijd April op: ond.: Hoogwater Laagwater Z s 5.33 18.35 9.00 21.15 3.00 15.10 M 4 5.30 18.37 9.35 21.55 3.30 15.50 D 5 5.28 18.39 10.10 22.35 4.05 16.35 W 6 5.26 18.40 10.50 23.25 4.40 17.10 D 7 5.24 18.42 11.35 5.15 18 00 V 8 5.21 18.44 0.20 12.35 6.05 19 05 z 9 5.19 18.46 3.45 14.05 7.15 20.40 Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks /an 912 en van 13.30^ 17 u. Zaterdags van 912 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Ali Baba komt naar Filmstad" en ,Te Duivelspop". Rialto, Spoorstraat, half 8: „Stormduivels". Witte Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Drie gezworen Kameraden" en „De Ge heimzinnige Wreker". Heden: Casino, 8.15 uur: 3e Wintersoirée Dansinsti tuut „Mouton". Musis Sacrum 8 uur. Jamboree-confetti-avon- den. Ned. Padvinders-afd. „De Jutters". Alg. Militairen Tehuis, 8.15 uur: Friesche Vereeniging, Badpaviljoen, 9 uur: Soirée-Dansante Gymn.- Ver. „Pro Patria". Zondag 3 April. Casino, 's middags en 's avonds: „Blue Ram- blers". 7 uur. 6.6 Licht op Laagste temp. lucht gisteren Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Temperatuur lucht Barometerstand Den Helder 763.6 GESLAAGD: Onze stadgenoot, de heer F. J. Egner Jr., slaagde gisteren voor ne eind-examen van de Grafische School .Utrecht.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6