Het veertigjarig jubileum van „Onderling Belang" Zaterdag 2 April 1938 Derde Blad De heer v. Loo gehuldigd Knoeierij met gemeentesteun Burgerlijke Stand van Den Helder „Bekroning" Vlaggenstokken inhalen! Lantaarnpaal gesneuveld Blue Ramblers iftoHinicuiv-b Gisteravond heeft de vereeniging van personeel in 's Rijksdienst „Onderling Be lang" haar veertigjarig bestaan herdacht met leden en genoodigden. Het was de officieele herdenking, want feestelijk zal zij eerst in de eerste twee weken van Mei herdacht worden, als de leden, met hun dames in Casino bijeen zullen komen. Dat wil echter niet zeggen, dat er gisteravond geen feestelijke stemming was, daarvoor zorgden wel de vele sprekers, die met vriendelijke woorden, vergezeld van stof felijke blijken van waardeering, het tooneel „bestormden". Er waren tal van autoriteiten op deze her denkingsavond. Het College van B. en W. was, op den heer v. d. Vaart na, voltallig. Verder merkten wij op den directeur van de Marine werf, ir. Visman, de hoofdingenieur van de Marinewerf, den heer De Klerk, den chef van het magazijn, den heer v. Gessel, den grif fier, den heer Smit, den chef van het bedrijfs bureau, den heer Reynen en dien van het loon- bureau, den heer Trousselot, den chef van werktuigbouw, den heer Blanjaar. En dan waren daar voorts verschillende oudgedienden van de vereeniging, de heeren Perdok en Steketee van de Centrale van Rijkspersoneel en afgevaardigden van diverse neutrale ver- eenigingen. Herdenkingswoord van den heer v. Loo. De heer v. Loo heette alle aanwezigen har telijk welkom en sprak een bijzonder woord van welkom tot de verschillende autoriteiten. Hij wees vervolgens in een herdenkingswoord op het bijzondere feit van het veertigjarig bestaan van een neutrale vereeniging. Veertig jaar lang hebben wij gestreden voor de be langen van onze leden, aldus de heer v. Loo en in die veertig jaar heb ik het genoegen gehad mee te mogen strijden in de voorste gelederen. Hij teekent den toestand zooals die was voor veertig jaar en wijst op de groote veranderingen en verbeteringen, die veroverd zijn, waarbij hij in het bijzonder stilstaat bij het werk van den heer A. P. Staalman en zoovele anderen, die op den bres hebben ge staan voor de belangen van den rijkswerkman. Er was niettegenstaande het groote verschil in geestelijke opvatting ten op zichte van den arbeid in onze vereeniging altijd groote homogeniteit. De vereeniging heeft de waardeering gewekt voor den „landswerver", die vroeger altijd als min derwaardig werd aangemerkt. In de breede wijdt spreker uit over de ge schiedenis van de vereeniging, waarvoor we verwijzen naar het interview, dat we vorige week met den voorzitter van de jubileerende vereeniging hadden en waarvan men het ver slag vindt in ons nummer van Zaterdag 26 Maart. Achter de Regeering. De organisatie, zoo zegt spr., heeft zich altijd geschaard aan de zijde van de regeering en heeft dat daadwerkelijk bewezen in de spannende dagen van 1918. Spr. brengt dank aan verschillende oud-directeuren van de Marinwerf, die de belangen van het personeel hebben voorgestaan en noemt daarbij den naam van den overleden directeur, ir. Bijl, en dien van den huidigen directeur, ir. Vis man. Hij brengt ook dank aan de hoofden van dienst, wier bureaftx altijd voor het bestuur van de organisatie openstaan, om de belangen van het bedrijf en het personeel te bespreken. Wij moeten in deze moeilijke tijden ach ter de regeering staan zoo zegt spr. nog eens met nadruk. Men moet op ons kunnen rekenen en wij zijn er trotsch op, dat we deze week het oordeel van de, vlootcommissie uit de krant mochten ver nemen over het werk van de Marinewerf. Spr. verheugt zich over de waardeering van de autoriteiten en spoort zijn leden aan hun beste krachten aan het bedrijf te geven, op dat het met ieder ander bedrijf kan concur- reeren. Hij brengt den directeur aan het slot van zijn toespraak dank voor wat hij ge- De verstandige Dames weten al lang, dat zij alléén bij ons die buikgordels of buik cor- setten kunnen bekomen, welke voor hun ook werkelijk doelmatig en praktisch zijn. Zoo zijn wij b.v. alleenvertegenwoordiger hier van de wereldberoemde „Camp" gor dels, welke gefabriceerd zijn op zuiver anatomische grondslagen en speciaal geschikt zijn voor verzakkingen, na buikoperaties en bfl positiegevallen. Ook Corsetten, doelmatig en solide hebben wij reeds in de prijzen van fl. 1.95, fl. 2.95, fl. 3.75, enz. In bustehouders speciale vormen. Verder leveren wij de bekende spataderkousen, welke het been masseeren en de genezing helpen bevorderen. Voor doorgezakte voeten hebben wij als gediplo meerd voetkundige een extra soort zolen zonder metaal, want door metaal verstijft de voet. Alléén: P. J. STEINBERG. Keizerstr. 47-49 Den Helder, De voorzitter van de jubileerende vereen, de heer L. F. van Loo. daan heeft voor de menschen op arbeids contract, waarvan er vorig jaar 200 in vasten dienst werden aangesteld en hij spreekt den wensch uit, dat ook de enke ling, die nog op die aanstelling wacht, daar dit jaar mee verblijd mag worden. Een hartelijk applaus onderstreept die woorden van den voorzitter. Muzikale verrassing van het „Sted. Muziekkorps". Het was het „Stedelijk Muziekkorps", dat na de woorden van den voorzitter, voor een verrassende muzikale hulde zorgde, want achter het gesloten scherm daverden plotse ling de klanken van een feestmarsch en toen het scherm naar boven ging, stond het ge- heele korps daar opgesteld en zwaaide direc teur Pala zijn muzikale scepter, zoodat de klanken van het koper de heele zaal vulden. Op het achterdoek was in gloeilampjes, als levend licht, aangebracht: „Leve O. B.". Een donderend applaus ging uit de zaal op. Na den feestmarsch volgde nog een marsch en toen kwam natuurlijk „Sarie Marijs", dat de aan wezigen hartelijk meezongen en toen daarna voorzitter Bruin de gelukwenschen van het Stedelijk aan „Onderling Belang" en zijn voor zitter had overgebracht, werden twee couplet ten van het „Wilhelmus" gespeeld, die door de aanwezigen staande werden meegezongen. Nog meer muzieken bloemen. De oudste zoon van den heer v. Loo, de heer Louis v. Loo Jr. gaf daarna, begeleid op de piano door mejuffrouw Remelink, eenige vioolnummers ten beste, die door de aanwezi gen ten zeerste op prijs werden gesteld en een uitstekende vertolking vonden. En toen begon de stroom van geschen ken en gelukwenschen. We volstaan in hoofdzaak met het noemen van de namen van de vereenigingen èn van de aan geboden cadeaux, die zonder uitzondering gepaard gingen met de meest hartelijke woorden aan het adres van de jubileerende vereeniging en aan die van zijn voorzitter, den heer L. v. Loo. De rjj werd geopend door den vice-voor- zitter, den heer De Bie, die in zeer hartelijke woorden den voorzitter huldigde en namens de vereeniging een gouden horloge met inscriptie aanbood, terwijl hij mevrouw v. Loo, die immers zooveel haar man had moeten afstaan aan de vereeniging en haar huis zoo dikwijls had opengesteld, een bloemenhulde bracht. Onnoodig te zeggen, dat de zaal daarop met een hartelijk applaus reageerde. De secretaris van de afd. Ziekenzorg, de heer Meynen, complimenteerde namens deze vereeniging en bood een schilderstuk aan. Een deputatie van contractarbeiders kwam met een barometer in Vliegtuigvleugel aan dragen. De heer Perdok aan het woord. De stroom van cadeaux werd even onder broken door een causerie van den heer Per dok, die op geestige wijze wees op de betee- kenis van de vereeniging, op de taak van de organisatie, die de menschen uit het stof wil optrekken. Hij wees op den zegen van de ver eeniging en op alles wat er bereikt is en toch, zegt spr., zijn we nog niet waar we willen zijn. Wel is er een uitnemende geest tusschen superieuren en werklieden, vooral na 1918. Er is een prachtig overleg. Wij zijn door onze rechtspositie, die we bereikt hebben langs den weg van de organisatie, vrije menschen geworden. Dat is het schoone, dat we hebben te beden ken. Het past ons daarbij te denken aan die oude bestuurders, die daarvoor gevoch ten hebben. Spr. richt dan eenige woorden tot den jubileerenden voorzitter. Hij wrjst vervolgens op de beteekenis van de Rijkswerf voor Den Helder en in dat verband op de beteekenis van de organisatie „Onderling Belang", terwijl hrj de verschillende directies, die in het belang van het personeel hebben gewerkt, daarvoor dankt. Hij hoopt, dat bij een volgende jubileum Den Haag ook vertegenwoordigd zal zijn. Gelukwensch van den directeur van de Rijkswerf. De directeur van de Rijkswerf, ir. Visman, die daarna zijn gelukwenschen aanbiedt, zegt dat het hem een bijzonder genoegen is een enkel woord te mogen spreken, omdat een staat van dienst van veertig jaar, een lange wandeling is in het industrieele bedrijf. En op dat punt aangekomen is het goed om stil te staan en terug te zien, om een vergelijking te maken tusschen het vroegere kleinbedrijf en het grootbedrijf van thans. De intensiteit van den arbeid en de ordening zijn toegenomen. Was het vroe ger het individueele spel, om in een sport- term te spreken, thans is door het samen spel ingenomen. Het werk is daardoor economisch meer rendabel. De geheele persoonlijkheid wordt meer opgeëischt. De beteekenis van de organisatie ziet spr. ook hierin, dat zij de menschen tot opgewekt heid voor hun werk weet op te kweeken, om dat dat voor de harmonische ontwikkeling, voor de goede verhouding van zoo groote be teekenis is. De gelukwenschen, die spr. aanbiedt en die hij vergezeld doet gaan van een bloemenmand, zijn tevens van den referendaris in algemeenen dienst. Mijn gelukwensch bied ik aan met het succesvol einde van deze veertigjarige periode, zegt de directeur en ik verbind daaraan een heilwensch voor de toekomst, met de hoop, dat het welzijn van uw leden bevestigd en bevorderd mag worden. Hartelijk applaus. De burgemeester wenscht geluk. De burgemeester zegt, met klimmende be langstelling geluisterd te hebben naar den voorzitter, die de geschiedenis van „Onderling Belang" de revue heeft doen passeeren. Be halve de feiten hebt gij me echter niet veel nieuws verteld, aldus de burgemeester. Want uw geschiedenis is de lijdensgeschiedenis van den Nederlandschen arbeider van veertig jaar geleden. Gelukkig is er veel veranderd en wordt de arbeider op het oogenblik beschouwd, gelijkwaardig aan ieder ander. Het is een zaak van groote beteekenis, dat geen land het goed kan hebben zonder een goede arbei dersstand en datzelfde geldt ook voor iedere stad. Spr. wijst op het voorrecht, dat de ge meente Den Helder een dergelijke bond onder haar burgers kan tellen. Hij biedt vervolgens de gelukwenschen aan namens het gemeentebestuur en daarnaast de ge lukwenschen aan de leden, dat zij onder de leiding mogen staan van een man als den heer v. Loo, die de belangen van zijn leden zoo zeer ter harte gaan. Namens het gemeentebestuur biedt de burgemeester een prachtige bloemenmand aan. Aia de zaal met een daverend applaus dit woord heeft besloten, brengt de burgemeester, namens zijn vrouw, nog een woord van zeer hartelijken dank voor geste van de vereeni ging bij de geboorte van Prinses Beatrix, om aan het baby-comité een bedrag van 250 gulden aan te bieden. Hij zegt daarvoor bij deze gelegenheid namens de vereeniging zeer hartelijk dank en biedt een bloemenhulde aan. Bloemen, bloemen en nog eens bloemen. Het was de heer Hipma, voorzitter van het personeel van de artillerie-inrichtingen namens deze vereeniging, die met een geluk wensch, een bloemenmand aanbood en de heer Maan,, namens den bond van Dep.ambtenaren, die een schrijfgarnituur aanbood. Dr. v. Hanrath sprak namens het hoofd bestuur van de H.O.R.A. en de heer Spoelstra namens de vereeniging van gemeentewerk lieden, de heer Bonarius namens den bond van politie-ambtenaren; de heer v. Hasselt als voorzitter van het Defensie-comité en daarna als voorzitter van het personeel van de artil lerie-inrichtingen. De heer Kramer namens namens de bond van ambtenaren van de Rijksverzekeringsbank en de heer Trap als voorz. van de H.O.R.A., afd. Den Helder. Zij allen lieten hun gelukwenschen vergezeld gaan van een bloemenmand. De heer Perdok kwam met een rookstel aanzetten, namens de Centrale van Rijks personeel. Vervolgens kwamen de heer Dienaar, namens de vereeniging van beambten van 's rijkswerf en de heer Hartog, namens Jan Boersema, de „tabaksman van 't Hoekie" en de heer Bruin, namens de schilders van de werf. De heer H. P. Baak sprak aan het slot nog een woord1 van dank tot allen, die de pioniers niet vergeten hadden en welkte op tot organiseeren. De heer v. Loo sloot daarna de bijeenkomst om half een. na een dankwoord aan allen en de mededinging, dat er tal van telegrafische en schriftelijke gelukwenschen waren binnen gekomen en dat men hem thuis ook had over laden met weldaden. VUf steuntrekkers gesnapt. Wij vernemen, dat door de politie proces verbaal is opgemaakt tegen niet minder dan een 5-tal personen, die er van verdacht wor den Maatschappelijk Hulpbetoon opgelicht te hebben. Er wordt eeh onderzoek ingesteld, doch het is aan geen twijfel onderhevig, dat de over treders een zware pijp zullen rooken. van 1 April 1938. GETROUWD: Th. A. Jonkers en W. H. Herderschee. OVERLEDEN: A. NonnekesBethlehem, 60 jaar. De Wethouders W. de Boer en P. A. Smits houden a.s. Maandag geen spreekuur. Als op Donderdag en Vrijdag Bachs Passion-muziek weerklinkt En het Lied van Christus' Lijden door de- stille ruimte zingt, is er één, die van deez' Schepping elke noot en maatstreep kent: Zilvergrijs, maar jong van harte: Onze oude Dirigent! Pionier in 't hoge Noorden, heeft hij met zijn Levenskracht 't zaad voor Muzikale Schoonheid in de barre grond gebracht. Zandgrond is zo vaak ondankbaar Duingrond geeft zo zelden vrucht En na meer dan veertig jaren kleurt thans avondrood de lucht Nóg zijn feilloos scherp de ooren die herkennen elke fout Nóg regeert zijn dirigeerstaf ook al zijn de handen oud - Instrumenten, koor, solisten wachten op zijn handgebaar. Van hem uit gaat de bezieling. die last is drukkend maar zwaar Aarzel nietMaar kroont Gij allen thans zijn schoone Levenswerk: Vult op Donderdag en Vrijdag Hem ter eer de gansche kerk! Brengt misschien daardoor een offer. Doe aan zijn begaafdheid recht. En bedenk de stille glimlach, waarmee hij eens heeft gezegd: 'k Zal met d'ouden Simeon juichen als deez' beê ooit wordt verhoord: ,,Nu laat gaan Uw ouden dienstknecht, Heer, in vrede, naar Uw Woord, want mijn oogen, moe van 't leven, zagen Uwe Zaligheid, Schooner dan all' aardsche weelde, stralend als Uw Heerlijkheid!" Prinsen. 29-3 '38. DC MCCI5TC FCTC PORTRET ATELIER r~ JAC CL POEP Het Hoofd van den Controledienst der Ge meentebelastingen verzoekt ons aan belang hebbenden te willen kenbaar maken, dat voor het permanent uitsteken van een vlagge- stok boven voor den openbaren dienst bestem den gemeentegrond precario-rechten verschul digd zijn. Alleen wanneer op de verjaardagen van de leden van het Koninklijk Huis of andere bij zondere dagen de vlag wordt uitgestoken zijn geen rechten verschuldigd. Zij, die van deze rechten verschoond willen blijven, raden wij aan onverwijld hun vlagge- stok in te halen, daar in de eerste dagen van de komende April week van de zijde der Ge meentebelastingen een contröle op deze objec ten zal worden gehouden. AANHANGWAGEN IN DE BASSINGRACHT GEREDEN. Gistermiddag te ongeveer 2 uur raakte een aanhangwagen van een auto, staande op de Bassingracht, los en voordat de eigenaar mid delen kon beramen, den vluchteling tegen te houden, was deze in het grachtwater terecht gekomen. Een der kortelings geplante boomjes moest het nog ontgelden: het werd bij het afglijden van het vehikel ter aarde geveld. HELDERSCHE KWEEKSCHOOL CLUB. In een adv. in dit nummer wordt bekend gemaakt, dat voor de soirée op 7 April Maandag a.s. introducties gehaald kunnen worden van 7.308 u. in de kleine zaal van „Casino", Gistermorgen te ongeveer half 12 bevonden zich in de Weezenstraat op den hoek Califor- niestraat, eenige vehikels, en tengevolge hier van was het den chauffeur van Van Gend Loos niet mogelijk zonder kleerscheuren zich een doortocht te banen. De gevolgen waren, dat de auto in minder zachte aanraking kwam met den aldaar staan- den lantaarnpaal, waarvan het glas brak, ter wijl de paal zelf een minder rechtstandige positie innam. De auto incasseerde een gescheurd zeil. Men schrijft ons: Steeds weer brengt Casino allerlei Bands naar Den Helder, waarbij dan ook dikwijls zeer goede orkesten zijn. Zondag komt er een Band van groote bekendheid ook voor de Helder- sche dansliefhebbers geen onbekende, n.L de Blue Ramblers, o.l. van Pi Scheffer in de bezetting van 10 man. De pers schreef o.a. over dit orkest: „Zelden ia een publiek zoo unaniem in zijn oordeel geweest als over de uitmuntende kwaliteiten der dansmuziek van de Ramblers. Dat was af! Pi Scheffer, de leader, tegenwoordig ook arrangeur voor de groote Bands, is één van de bekwaamste trombonisten en door de jarenlange samen werking zijn de Blue Ramblers geworden tot een der allerbeste dansbands. Het rhythme en samenspel zijn ongeëvenaard, een Band, die zeer zeker het meest verwende danser (esje) zal bevredigen." De Burgemeester van Den Helder en Mevrouw Ritmeesterv. d. Feen, zullen tot nader bericht geen bezoek meer kunnen ontvangen.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 9