Lino kwaliteit en- mcM- Paus ontvangt Kardinaal Innitzer Luidt de klokken en doet uw plicht! Voetgangers aan den leiband! Prov. Statenlid van de N S.B,-fractie staat terecht Voor beter fruit Door trein gegrepen REISBUREAU WACO N.V. OPENING REISBUREAU Schuschnigg werd verraden Voetbal Nederland blijft offeren Wanneer komt de Velser tunnel? PA ASC H-AANBIEDING N.V. CHOCOLATERIE „LlDO', SPOORSTRAAT 81 Admtc&it in de 2ielietecfie louiant Uit onze Omgeving Geen rechten van de Kerk op- geotterd. De Paus heeft Kardinaal Innitzer ontvan- w'JI\ be®Prekin£en gevoerd, waaraan gioote beteekenis wordt gehecht, maar waar omtrent een diep stilzwijgen wordt bewaard Toen Innitzer het apartement van den Paus verliet maakte hij een voldanen indruk en glimlachte. Hij is per vliegtuig weer naar \Veenen vertrokken. Een verklaring gaf kardinaal Innitzer voor zijn vertrek aan de Ossevatore Romano, het officieele blad yan Vaticaanstad: „De Oostenrijksche bisschoppen hebben met hun verklaring niet het voornemen ge had op eenigerlei wijze de rechten van de kerk op te offeren. Deze verklaring is afge legd met het doel te komen tot een ophelde ring der denkbeelden, hetgeen altijd noodig is om een wederzijdsch begrip mogelijk te maken." BEIERSCHE BISSCHOPPEN ZEGGEN: Dagelijksch gebed voor Hitier. Het bisschoppelijke ordinaat deelt mede, dat de Beiersche bisschoppen den parochies hebben opgedragen, na afloop van de groote demonstratie te Weenen op 9 April de klok ken te doen luiden. Daarmede, aldus het ordi nariaat, erkennen de Beiersche bisschoppen, de beteekenis van den tienden April voor de wereldgeschiedenis en roepen zij het roomsch-katholieke volk op zijn vaderland- schen plicht te vervullen en bidden zij voor de welvaart van het groot-Duitsche rijk en van zijn Fuehrer en voor een vreedzame sa menwerking tusschen staat en kerk. Het katholieke orgaan „Wiener Kirchen- blatt" heeft zijn lezers aangespoord Zondag met ja te stemmen. Het blad merkt op, dat dit insluit:_gehoorzaamheid aan de gevestig de autoriteit; samenwerking tot vooruitgang van het groote Duitsche vaderland; beveili ging van het katholicisme in de nieuwe om standigheden; dagelijksch gebed voor het rijk en den ruehrer. Zwakheid der democratie dwingt Hitier tot nieuwe avonturenl René Kraus, die lid was van den pers dienst van het kabinet-Schuschnigg, heeft in New York tegenover journalisten ver klaard, dat hij zich over de ware toedracht der gebeurtenissen in Oostenrijk niet wilde uitlaten, zoolang Schuschnigg niet op vrije voeten was gesteld, doch dat hij in geval van verdwijning van den oud-kanselier zou weten wat te zeggen en wat te doen. Hij verklaarde voorts: Schuschnigg werd verraden. De kanselier steunde op het ka tholicisme en het patriotisme van het volk. Dit heeft hem niet gesteund. De overweldiging van Oostenrijk is niets anders dan een militaire beweging, waartoe reeds een jaar geleden besloten was, zonder politieke of economische reden. Het is waar schijnlijk, dat Hitier geen oorlog wil, doch hij wordt hiertoe gedreven door den binnen- landschen toestand, die hem dwingt tot nieu we avonturen, begunstigd door de zwakheid der democratieën. STRENGERE MEDISCHE KEURING VOOR AANVRAGERS VAN RIJ BEWIJZEN. De Minister van Waterstaat deelt mede, dat ten aanzien van de voet gangers bepalingen zullen worden opgenomen in het wegenverkeersre glement. Omtrent het in grooten getale naast elkander rijden van wielrijders op den rijweg, wordt opneming van een bepaling in het wegenverkeers reglement overwogen. Wat betreft de medische keuring van aan vragers van riibewijzen, zullen nieuwe voor schriften worden gegegven, welke het in grootere mate dan thans het geval s, moge lijk zullen maken lichamelijk of geestelijk ongeschikte bestuurders van den weg te we ren. De Wegenverkeerswet opent de mo gelijkheid bij vernieuwing van het rijbewijs opnieuw medische Keuring te vorderen. Het ligt in het voorne men krachtens de nieuwe wet hooge- re eischen aan bestuurders van mo torrijtuigen te stellen. Rijtijdenwet 1936 spoedig in wer- kina Naar verwacht wordt., zal het Rijtijdenbe sluit binnen enkele maanden tot stand kun nen komen en dus de H het werking kunnen treden. De bedoeling is het besluit voor alle bestuurders van mom tuigen te doen gelden, zij het dat de voor schriften niet voor allen dezelfde zullen zijn. Spoedig beslissing over lintbe- bouwings-probleem. Omtrent de vraag in hocverre de Ve^ keerswet tegen lintbebouwing op andere wegen van het nkswe#fenplan dnu Ruk» wegen van toepassing zal _ITj° Ant- verklaard, is. naar de ™imster in woordmemorie over de brgroot.ng Nan Wa terstaat mededeelt, van gevraagd daarbij betrokken diensten ^es gevraag De berichten zijn nog niet aU J ingekomen; Spoedig zal, naar vorwaci r. zaak ccn beslissing genomen kunnen den. WIERINGERWAARD I—N.H.V.B. ELFTAL nr*aar vernemen, speelt a.s. Zondag wienngerwaard I tegen het N.H.V.B. elf- tal. In totaal is thans f 82.740.80 aan giften voor Defensie ontvangen. Ook schoolkinde ren offeren; zoo zond een klasse leerlingen de H.B.S. te Den Helder f 8.35; een schooljongen uit De Bilt een kwartje, f '50 "matroos op non-actief" stuurde vereeniging voor Nationale Vei- kw.am t°t en met de laatste verant woording in f 8.198.03. Verbetering motorverkeerswegen in Noordholland. De verbetering van de verbinding van Noordholland ten Noorden en ten Zuiden van 't Noordzeekanaal voor het motorverkeer kan binnen afzienbaren tijd worden verwacht; met de uitvoering van een tunnel te Velsen ten behoeve van dit ver keer zal worden aangevangen, zoodra beslist is, of deze tunnel al dan niet zal worden gecombi neerd met een tunnel voor spoor wegverkeer. Het bovenstaande ontleenen wij aan de Memorie van Antwoord van den minister in zake de begrooting van Waterstaat 1938. In onderzoek is nog, of het met het oog op de hooge kosten verantwoord is een tunnel voor spoorwegverkeer ter vervan ging van de spoorwegbrug te Velsen te maken en waar, indien deze vraag beves tigend wordt beantwoord, de sipoorweg- tunnel dan zou moeten komen. Twee maanden rjevangenisstraf wegens vischdiefstal geëischt. Het Amsterdamsche Gerechtshof, gepresi deerd door mr. Joh. M. Jolles heeft gister middag de strafzaak behandeld tegen den 46-jarigen los-werkman K. van S., uit IJmui- den, lid van de Provinciale Staten van Noordholland, waarin hij deel uitmaakt van de N.S.B.-fractie. Hem was diefstal tenlaste gelegd van enkele tongen in de Rijksvischhal te IJmui- den, gepleegd in den vroegen ochtend van 25 Augustus van het vorige jaar. De Ilaarlemsche rechtbank sprak ver dachte vrij. De officier teekende echter lioo- ger beroep aan. Ter zitting van het hof bleef verdachte ontkennen. Een politieman getuigde, dat verd. eenige tongen uit een kleine kist in een groote ge gooid had, waarin dat soort visch nooit gesorteerd wordt; later waren de tongen uit de groote kist verdwenen... Van S had tegen den politiebeambte ge zegd: „pardonneer mij voor dezen keer en maak mijn gezin niet broodeloos!" Over het algemeen verklaarden de getui gen, dat tong nooit in groote kisten wordt gesorteerd; slechts enkele familieleden en vrienden van verd. legden in dit opzicht andere verklaringen af. De procureur-generaal, mr. dr. D. Reilingh requircerde twee maanden gevangenisstraf De verdediger, mr. J. C. Nieuwenhuys pleitte vrijspraak op juridische gronden. Het Hof zal 20 April arrest wijzen. Verslag demonstratiebedrijf Schel linkhout. Wij ontvingen het verslag van het Fruit- teelt-Demonstratiebedrijf van den Econo- misch-technologischen Dienst der Provincie Noordholland te Schellinkhout. In de afgeloopen maand werd op beide bedrijven de snoei beëindigd en het snoei- hout voor een groot gedeelte opgeruimd. Er werd tegen spintaantasting gespoten met minerale olie. Een klein gedeelte der struiken werd bespoten met VA% Bordeau- sche pap, hetgeen voor de bloei nog eens gedaan zal worden. De zwarte bessen wer den, voor zoover noodig, bespoten met 8% Californische pap tegen de rondknop. Op het nieuwe bedrijf werd een aanvang gemaakt met de regelmatige grondbewer king met het oog op een goede onkruidbe- strijding. Hiervoor werd een Planet Jr. motorcultivator in dienst gesteld, welke een zeer groot gedeelte van den grond kan be werken. In den loop van April moeten appel en peer vóór de bloei bespoten worden met Bordeausche pap. Op het oude bedrijf moet de grond bewerkt worden, voor zoover mogelijk met de cultivator, verder zal wor den gespit. Geneesheer slachtoffer van on bewaakte overweg. Op den onbewaakten overweg te Borkum is gistermiddag eert ernstig ongeluk geschied, dat een jong ge neesheer het leven heeft gekost. Door nog onbekende oorzaak is de ge huurde auto van den ongeveer 30-jarigen medicus D. J. Otten uit Dalfsen door den trein, welke te 16.06 uur uit Zwolle naai Meppel vertrok, gegrepen. De bestuurder was op slag dood. Het uitzicht ter plaatse is goed. De heer Otten is voor enkele maanden in het huwelijk getreden en heeft zich toen als tweede geneesheer te Dalfsen gevestigd. 6 Je moet het wassen in het zuurstof- .A houdende Radion-sop; dan wordt je t goed pas dóór en dóór schoon. Radion s doet heel wat meer dan gewone zeep! Het Radion-sop verwijdert ai het vuil uit het goed, al is dit nog zo diep in hel weefsel gedrongen. Heus, je goed kan alleen maar volkomen schoon zijn, als alle vuil er uit is. En daar Radion door zijn speciale werking het was goed helemaal schoon maakt, wordt alles, wat aan het Radion-sop toever trouwd wordt, tevens zo hagelwit. En denk eens aan, hoe goedkoop Radion nu is... en dan nog een geschenkenbon Geen enkel ander wasmiddel reinigt zo grondig als Radion, want Radion geeft een zuurstofhoudend sop, dat diep in het weefsel doordringt. En dat is de enige manier om vlek ken en diep ingedrongen vuil te verwijderen. Als U wit goed in een Radion-sop wast, komt het er zo wit uit, dat U zich de ogen wrijft van verbazing. En dit prachtige resul taat krijgt U zonder het goed te boenen of te wrijven! Door de nieuwe, verlaagde prijs is Radion thans ongelofelijk voordelig. En dan op elk pak nog een bon voor geschenkenl «ad 49-017® Hiermede berichten wij de van ons nieuw KANAALWEB 132 - TEL.773 - DEN HELDER op Zaterdag 9 April, n.m. 7 uur VERZORGING VAN: PRIVÉ-REIZEN GEZELSCH APS REIZEN BOOTREIZEN AUTOCAR-TOCHTEN HOTEL BESPREKING VLIEGTOCHTEN Gevulde Dragé-eitjes 1 lf ons 10 cent g Harde Nougat-eitjes t 3 ons 25 cent Eitjes in staniol a i 2 ons 25 cent Slappe Vulling-eitjesIJ ons 25 cent Holle Eitjes, 3 ons 25 cent. Suiker Eitjes 3 ons 25 cent Kieviets 3 ons 25 cent. Choc. Eitjes pond 25 cent Groote sorteering PAASCHMANDJES, NETJES en FIGUREN ONS SUCCES: Zeeuwsche Allerhande per half pond 17 ct. Nootchocolade per pond 25 ct. Cocos Banketper pond 25 ct. Meer dan 65 filialen door geheel Nederland VERVAARDIGING VAN VLIEGTUIG- MATERIAAL IN DEDERLAND? Naar wij vernemen, pleegt de K.L.M. aan houdend overleg met de Nederlandsche vliegtuigindustrie omtrent de mogelijkheid van vervaardiging van vliegtuigmaterieel hier te lande. Dat overleg heeft echter in de laatste jaren niet kunnen leiden tot be langrijke bestellingen. De minister blijft echter, naar hij zoo juist in een desbetreffende nota aan de F.erste Kamer mededeelde, samenwerking war mogelijk, bevorderen. ANNA PAULOWNA Laatste les landbouwcursus. Bij de laatste les van den landbouwwin- tercursus, die in de r.k. school in de Spoor- buurt is gegeven, was de commissie van toezicht, de heeren W. Komen, N. Raap en C. Rezelman, en ir. Muntinga, van de Land- bouwwinterschool te Schagen, aanwezig. De beide leeraren van den cursus stelden vragen aan de leerlingen, de heer Schlaman over akkerbouw en bemesting, de heer Schroevers over veeteelt en veevoeding. De vragen werden vlot beantwoord. Alle leer lingen slaagden. De heer Schlaman bracht vervolgens dank aan den consulent voor het tot stand komen van den cursus en aan pastoor van der F.em voor bet beschikbaar stellen van een lokaal. Ir. Muntinga reikte met een toepasselijk woord de diploma's uit, waarna J. van IJzendoorn de leeraren dankte en beiden een kistje sigaren aanbood. Nadat de voorz. der commissie van toe zicht de leeraren bad bedankt, spraken deze nog enkele woorden tot de leerlingen. Geslaagd zijn: P. van Sikkclerus, W. Al kemade, P. Ycrbruggen (cursus met veel vrucht gevolgd), P. Buitenburg, A. Ruiten burg, C. Huiberts, J. Noppen, .T. van IJzen doorn (met veel vrucht), K. Keppel en P. van Kessel. Werkloosheid. Als werkloozen staan thans ingeschreven: 169 landarbeiders, 3 timmerlieden, 2 schil ders, 1 metselaar, 2 opperlieden, 1 smid, 1 chauffeur, 1 bevaren machinist, 1 machine- drijver, 1 handelaar, Totaal dus 182 perso nen. Dit aantal is aanmerkelijk minder dan verleden jaar, toen het om dezen tijd 300 bedroeg. Werkverschaffing en steun. Bij de werkverschaffing zijn geplaatst: 44 man aan de wegen, 20 aan den boezem, en 17 aan dc slooten. Totaal 81, wat ook min der is dan verleden jaar, want toen waren het er 174. In de steunregeling nu 25, 't vorige jaar 32. Dammen. Stand van de wedstrijden der R.K. Damclub „Anna Paulowna". Groep A: J. Meijer: gespeeld 10, gewon nen 8, remise 1, verloren 1, punten 17. Th. Vtaar 10 5 2 3 12; W. Alkemade Sr. 10 1 7 2 9; C. Oudenaarde 7 4 0 3 8; A. v. d. Voort 10 3 2 5 8; W. Alkemade Jr. 10 3 1 6 7; W. P. Alkemade 11 3 1 7 7. Groep B: A. Kapitein 22 14 4 4 32; E. Kerk hof 22 14 4 4 32; T. v. d. Hoek 22 14 1 7 29; H. Elfring 21 11 6 4 28; C. Alkemade 18 9 2 7 20: Joh. Huiberts 18 8 4 6 20; R. v. d. Voort 17 9 0 8 18; D. Stompedissel 13 6 3 4 15 P. Huijbcns 19 4 3 12 11; W. Komen 13 3 3 7 9; D. Meijer 20 3 0 17 6; S. Groenewoud 17 1 0 16 2. KOEGRAS JULIANADORP. Woningbouw. Door den timmerman, den beer C. Hol lander, zal voor rekening van den heer J. Kossen een woonhuis gebouwd worden op den hoek Klaverstraat—Landbovwstraat. Automatiseering telefoon. Met den bouw van het gebouwtje ten be hoeve van de automatiseering van de telefoon alhier, is dezer dagen een begin gemaakt. Dil gebouwtje wordt geplaatst in den tuin van den heer C. v. d. Eijk. SCHAGEN. 7 April. 6 Paarden 100—175. 92 geldekoeien (ma gere HO210. idem vette 280, 30 kalfkoeien 170320, 40 pinken 100—140 321 nuchtere kalveren 612, 30 vette schapen 20—34, 333 overhouders 1824, 6 vette varkens per Kg. 57, 41 biggen S23, konijnen 0.502, kippen 0.601.25. AMSTERDAM, 6 April. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 188 vette kalveren, le kw. 70—76 ct., 2c kw. 6066 ct„ 3e kw. 4858 ct. per Kg. levend gewicht; 201 nuchtere kalveren 4.50 8 per stuk, 44 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90—110 Kg. 6465 ct., enkele hooger, zware varkens 6465 ct., vette varkens 6263 ct. per Kg. slachtgewieht. Aangevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Vette kalveren matige aanvoer, handel sleepend, nauwe lijks prijshoudend. Nuchfere kalveren rui me aanvoer, handel traag, lagere prijzen. Varkens aanvoer en handel onbeteekend, prijzen lager ALKMAAR, 6 April. Andijvie f 715. bloemkool I 1221. idem II 8.—, bieten 3.60, gele kool 1.50—5.20, kropsla 2—7. prei 2-4. peterselie 11.70, postelein 0.791.21, rabarber 49, raap stelen 0.70—1.30. radijs 2.60—5.20, roode kool 47.20. selderie 0.501, spinazie 0.16 —0.35, witlof I 2—3, idem II 1.50—2. WARMENHUIZEN. 6 April. Roode kool f 5—6.40. gele kool 2.20—310. Aanvoer: 900 Kg. roode kool, 2100 Kg. eele kool. BROEK OP LANGENRTJK. 7 April. 2500 Kg. peen 3.kleine peen 1.24. 250 Kg. rabarber 6 80. 600 Kg. kroten 3.roo de kool 5.10—6.80, witlof 4.50. gele kool 3.104.30, D. witte kool 2.503.80. NOORDSC.HARWOUDE. 7 Aorit. Peen 2.90—3, kleine peen 0.60—1.30, laaie gele kool 4.90—5.50. gele kool 2.30—4.40, D. witte kool 2.10i.30

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 7