Van mug en olifant Groote overwinning der Chineezen DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Senaatscommissie tegen Blum Plaats in Zweden voor Nederl. boeren Vliegtuig botst tegen huis De brigade marechaussee heeft de rechtszekerheid geschaad en is op hol geslagen KÖNTNG5TRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 66e JAARG. No. 8279 De zaak-Oss in de Tweede Kamer is, als 't ware over het paard getild door de overmatige lof over de successen tegen de Ossche moordenaarsbende. men van een man. die... zichzelf herhaal delijk on zedelijk gebied beestachtig na dragen heeft. Een ..kroongetuige had 1» veroordeelingen achler den rug. e i' ?rn, waarom hef ging. ontkende in Nogmaals verklaarde de munster, da. Mr. C. M. J. F. Goseling Minister van Justitie Dit nummer bevat 8 pagina's UIT ONZE OOST Defensieuitvoerrecht onrecht vaardig genoemd Franco neemt Tremp EERBERICHT DE BILT SEINT: Reusachtig tegenoffensief drijft Japanners in Zuid Sjantoeng op de vlucht heldersche courant v /^Mk.TTVl^T'TT} X ~K -r Uitgave der Uitg.-MlJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder De Interpellatie Drop over de befaamde kwestie Oss is flistermiddag onder groote publieke belangstelling in de Tweede Kamer gehouden. De minister van Justtiie, de heer Goseling, heeft de vra gen van het sociaal-democratische kamerlid, den heer Drop uitvoerig beantwoord en heeft daarbij de feiten aangehaald, die tot zijn beslissing hebben geleid. De minister zeide daarbij onder meer, dat de overmaat van lof den leden der Ossche marechaussee-brigade tot 'n betreurenswaardig optreden heeft gebracht. Zij hebben op losse gronden maatregelen tegen burgers genomen en daarmede het belang der rechtszekerheid geschaad. De be slissing in deze zaak is den minister niet licht gevallen, daar hij kon voorzien, dat hij den schijn van partijdigheid op zich zou laden. Evenwel heeft spr. zich daardoor niet laten weerhouden te doen wat zijn plicht was ten opzichte der bescherming der rechtszekerheid. De overgroote meerderheid der Kamer heeft met de ver klaringen van den minister genoegen genomen. Slechts de beeren Rost van Tonningen (N.S.B.) en Kersten (St. Ger.) handhaafden hun afkeuring. Sensatie! De gevoerde debatten bewijzen overduide lijk dat de Ossche affaire, die in enkele da gen tot een cause célèbre is uitgegroeid, moet worden teruggebracht tot een discipli naire maatregel. De verdediging van Minister Goseling was buitengewoon sterk en de door hem genoem de feiten moeilijk voor weerspreking vat baar. Slechts een zwakke plek blijft in zijn verweer. De marechaussee mag niet spre ken! Daarmede zij allerminst gezegd, dat dit wenschelijk zou zijn. 't Blijft echter de zwakke stee in een overigens sterk betoog. Vooral de verzekering dat de verandering in de brigade te Oss in geen enkel opzicht •enigen invloed uitoefende op den-loop van mogelijk aanhangige politioneele- of justi tieel* onderzoekingen schonk voldoening. De schorsing had dus onmogelijk kunnen geschieden om geestelijken aan den burger lijken rechter te onttrekken of iets van dien aard. De eenige oorzaak van den slechts zeer tijdelijken! maatregel was, naar Z. Exc. meedeelde, dat „de Brigade op hol geslagen" De minister noemde een aantal feiten, waaruit bleek, dat de mannen inderdaad hun boekje verre te huiten gingen. Natuur lijk had ook Z.Exc. alle lof voor het werk, door de Marechaussee in den beginnen ver richt, maar thans trad zij z.i. ontoelaatbaar op (b.v. dadelijk maar arresteeren, als daar in 't geheel geen aanleiding toe bestond, uit oefenen van pressie door vrijheidsberooving, gegronde verdenking van mishandeling van gearresteerden, opmaken van verbalen in strijd met de waarheid) dorh de minister verzekerde, dat, als de Ossche brigade een nieuwen opperwachtmeester heeft (de vori ge, die uitstekende leiding gaf, wordt na melijk herplaatst!) de volle bevoegdheid der brigade weer wordt hersteld. Ziedaar de geheele „affaire' in a nufshell. Natuurlijk gaf Z. F.xc. er blijk van. dat hij het gebeurde niet beschouwde als een „vlek" op de eer van het corps. Trou wens, mr. Goseling verklaarde te beseffen, dat bij alle praatjes de sensatie „er tuk bovenop" was gelegd, doch de Begeering laat zich het onmisbare orgaan dat de Marechaussee is, niet door krachten bui len. haar „uit de hand wringen 1 nep de bewindsman scherp uit. Voor ernstige fouten heb ik geen ac- ontschuldiging aldus verder Exc. •doch hij begreep, dat „die stoere kero s ook menschen zijn, gevoelig voor al 1 veel lof." Mr. Goseling deed zijn host aan te too- nen, hoe men trachtte onrust te zaaiern Zoo zou er „oorlog" zijn tusschen .justitie en Defensie, maar ten hewnze van het e- gendeel zat minister Van Dnk medeaan <le groene tafel, en ook mr. GoselincrL werde. dat de samenwerking volledig was En de minister van Justitie riep uit dat hij zich, ondanks den valschen schim waarin hij zich onwillokonric: borra rn van zijn plicht heeft laten afbrencre „juist om de sfeer van het moderne Eu- roi>a" voegde Z. F.xc. er snedig aan toe Speciaal wat de in het geding «"hrarh- te geestelijken betreft wees hu erop, dat hier geen sprake was van -af ba re delingen, en de hoofdheschuMurimren kwa de eer van het corps niet is aangetast, wat wel -ebeurt, als men onware dingen ver telt. En de bewindsman zal zeker geen smet op don trouw van het corps dulden. Een gezonde harmonie vraagt om ver trouwen aldus besloot Z. Exc. en zoo hoopte hij, dat het debat genoemd ver trouwen heeft hersteld. Het overgroote deel der Kamer was door de ministerieele uiteenzettingen verheugd en voldaan. Wel had men hier en daar nog enkele ondergeschikte bedenkingen, doch zelfs de interpellant liet een bevre digd geluid hooren. overigens iets heel zeldzaams bij infernellanten! Doch er waren twee afgevaardigden, die het zaakje heelemaal niet vertrouwden. De eerste was mr. Bost van Tonningen (N.S. B.) die nog eens herhaalde, dat hij en zijn genooten den minister nimmer vertrouwen, zeker nu niet, wijl hii h.i. de Marechaus see in een hoek wil duwen om het (ver politiekte) Katholicisme straks des te ge makkelijker aan de marht te helpen. Want de Marechaussee zou zich immers nooit voor een staatsgreep leenen... En de heer Bost riep uit. dat, nu wacht meester De Gier geestelijken ging arrestee- ren, de brigade op non-actief moest. Dit be grijpen achtte hij schadelijk voor de rechts zekerheid en daarom eisehte hij ook het aftreden van dezen minister. Als de inter pellatie niet op een andere wijze wordt voortgezet zoo eindigde de spreker plaatst men zich buiten het volk! Deze de zaal ingeslineerde woorden wek ten op de publieke tribune bij een paar geestverwapten blijkbaar zooveel opwin ding, dat zij plots luid begonnen te klap pen. te schreeuwen en „hou zee!te roe pen. Er was natuurlijk even beroering in de zaal en op de tribunes, doch president Van Schaik roffelde dadeliik fel met zijn ha mer, gelaste de onmiddellijke ontruimine der publieke tribune, zoodat ook de goed- willenden mede het „slachtoffer" werden en mokkend naar den uitgang werden ge dreven... De tweede afgevaardigde, lie ge heel onbevredigd mag herten, was ds Kersten (S.G.). die volhield, dat 't dezen katholieken minister erom te dopn was, een priester aan den burgerlijken rechter te rnttrekken, daarin gesteund door zijn „coalitie genoot en'. Zelfs de heer Wijnkoop (Comm.) viel de Regeering bij en de heeren De Geer (C.H.) en Joekes (V.D.) hadden een bewogen woord van protest tegen de geste van de leden Rost en Kersten. Mr. Joekes was van meening, dat de interpellatie groot nut had vanwege de in den lande gjwekte beroering, wijl nu alles werd opgehelderd, doch een zeer mis prijzend woord had hij voor de beschuldigin gen van ds. Kersten, die - ondanks alles - toch de ernstigste beschuldigingen uitte. En de opvatting des heeren Rost van Tonningen noemde hij „te dwaas om er op in te gaan." Verder had de heer Rost nog gezegd, dat de Kamer leed aan een groot gebrek aan mededoogen, wijl er geen woord was gerept over liet lot der slachtoffers van de bekende zedenschandalen. „Waar zouden wij blijven onder het stelsel, dat de heer Rost vóór- staat!" riep mr. Joekes uit. Bij zijn tweede antwoord kreeg de heer Drop nog 'e hooren. dat de onjuiste hande lingen der Ossche Marechaussee ten slotte bleek uit hun eigen rapporten! En ten slotte wilde de minister toch nog om allen schijn te-vermijden onomwonden verklaren, dat hij slechts de rechtszekerheid heeft willen handhaven, anders niet. Indien geestelijken strafbare feiten gepleegd had den, dan zouden zij denzelfden weg als ieder ander hebben moeten volgen. Mr. Goseling was er thans van overtuigd, dat de interpellatie het vertrouwen, dat het land zoozeer noodig heeft, heeft versterkt, welk slotwoord een spontaan applausje ontlokte. En zoo was cieze woelige middag ook we derom ten einde. Arbeiders betoogen tegen „de heer schappij der verzadigde buiken". De financieele commissie van den Senaat heeft bijna zonder debat de financieele ont werpen der regeering verworpen met 25 te gen 6 stemmen. De vergadering van de financieele Se naatscommissie heeft slechts een half uur geduurd. Abel Gardey las zijn verslag voor, dat concludeerde tot onvoorwaaredlijke ver werping van het financieele ontwerp. Daar niemand liet woord vroeg, ging men on middellijk tot stemming over. Morgen zal de Senaat zich uitspreken over de conclu sie der commissie. De landsverdediging geen privé- zaak van het exportbedrijf! De voorzitter van den Ondernemers- raad voor Ned. Indië, Mr. W. G. F. Jongejan, heeft in een gisteren ge houden rede voor dezen raad, felle critiek geoefend op het onlangs door de Indische regeering ingestelde bij zondere uitvoerrecht ten behoeve van Defensie. Nadat het denkbeeld van een „devaluatie winstbelasting" den toets f!_er critiek, ook uit een oogpunt van redelijkheid, niet bleek to kunnen doorstaan, is er een andere grond slag bedacht voor het op bijzondere wijze belasten van het bedrijfsleven en dan met name de reeds onder zware belastingen en afzonderlijke heffingen gebukt gaande ex portbedrijven. Kon in die dagen, dat het bijzondere uit voerrecht tot stand kwam, de toestand van 's iands financiën nog eenige verontschuldi ging zijn voor het zoeken naar een compen satie voor verloren inkomsten, wat te zeg gen zoo vroeg Mr. Jongejan van het onlangs ingevoerde defensie-uitvoerrecht? Spr. wees erop, dat van het oogenhlik af, dat er aanwijzingen waren, dat de regee- rine het heffen van een zoodanig uitvoer recht overwoog, de Ondernemersraad zich met deze taak heeft ingelaten en het standpunt heeft ingenomen, hetwelk van die zijde tot het einde toe is volgehouden, dat. indien de inderdaad urgente e" door de ondernemers steeds bepleitte verster king van de defensie van Indië het onver mijdelijk maakt hoogere belastingen te hef fen, het Indisch bedrijfsleven daaraan zijn deel zal bijdragen. De defensie van Indië is een zaak, die de geheele gemeenschap raakt; het geheele volk ïieeft er belang hij, het geheele volk moet dan ook in de lasten bedragen. De verdedi ging van Indisch Nederland is niet een privé belang van het ex portbedrijf. Alleen dit exportbedrijf belasten, noemde mr. Jongejan on logisch, onredelijk, en onrechtvaar dig. Spr. deed een even ernstig als dringend beroep op de Regeering, alsnog op den ingeslagen weg terug te keeren. Thans controle op de stroomvoor ziening van Barcelona. Volgens Beuter hebben de Franco troepen gistermiddag Tremp bezet. Hiermede is de grootste ele :ische centrale, die ook Barcelona van stroom voorziet, in hun handen geko men. Wat Franco won. In het tijdvak tusschen 18 Maart en 6 April hebben de rechtsche troepen 289 dor pen met 381.000 inwoners en een opper vlakte van 20.000 vierkanten kilometer ver overd. De republikeinen zijn nog meester in een Catalaans-h gebied van 22.000 vierkanten kilometer. Linkschen zullen Tortosa hard nekkig verdedigen. Ofschoon de gebruikelijke militaire voorbe reidingen getroffen worden voor een terug trekken voorbij Tortosa. wijst alles er op, dat de regeeringsfroepen vastbesloten zijn iederen duim gronds van het Ebrodal te ver dedigen. Het moreel der troepen is uitste kend, veel beter dan het Zondagavond nog was. DALADIER. Ondanks het verbod van de regeering, wie het bekend was geworden dat commu nisten en socialisten voor den Senaat wil den betoogen, had zich gisteravond niette min een groote menschenmassa op den Boulevard St. Michel verzameld. Het waren Verwachting: Matige, in het N. tijdelijk krachtige, NAV. tot N. wind, gedeeltelijk be wolkt, wellicht in het N.O. enkele regen- of hagelbuien, kouder. Verdere vooruitzichten: Gedeel telijk bewolkt, guur. er ongeveer vierduizend, voor het meeren- deel metaalbewerkers, die trachtten op te trekken naar het departementsgebouw. De klassieke wapens van de arbeiders waren stukken van giet ijzeren roosters. De agenten verdedigden zich met hun knuppels. Het motto van de be tooging was een oproep om een eind te ma ken aan de heerschappij „der verzadigde buiken", zooals de Senaatsleden worden ge noemd, teneinde de weerstand van trusts en banken te breken, om de Spaansche grenzen te openen en solidariteit te bewijzen met sta kende en bezettende arbeiders. Hoewel de botsingen vrij hevig waren, bleef de politie in de meerderheid en werd niet veel schade aangebracht. Wie wordt kabinetsformateur? In verband met de verwachte regeerings- crisis schrijft de „Epoque"? Lebrun zal Daladier verzoeken een kabi net te vormen. Daladier zou Leon Blum en maarschalk Petain aanbieden met hem sa men te werken als ondervoorzitters. A7oi/ geen tijd om te juichen zegt Tsjang Kai Sjek. De Japansche troepen, geconcen treerd tusschen 't Keizerskanaal en Soetsjan, welke trachtten op te ruk ken naar laatstgenoemde stad zijn na een hevig gevecht volkomen ver slagen. Er zouden meer dan 7000 Ja panners gesneuveld zijn. Dit is de grootste nederlaag van Japan sedert het uitbreken van den oorlog gele den. Omtrent de groote Chineesche oevrwin- ning bij Taiertsjwang wordt nog gemeld, dat de commandanten van twee Chineesche divisies voor den slag een document hebben getcekend. waarin zii verzochten terechtge steld te worden, indien zij er niet in zou den slagen, de Japanneezen te verslaan. Volgens de officieele Chineesche berichten werden de .Tanansche troepen door een reus- arhtie tegenoffensief verslagen. In 24 uur zijn 7000 tot 8000 Japanneezen gesneuveld" Twee Japansche divisies, aldus wordt ver klaard. bevinden zich in vollen aftocht en worden stelselmatig vernietigd. Veel tanks, gepantserde wagens, machinegeweren en an der oorlogstuig vielen den Chineezen in han den. Te Hankau heerscht een uitbundige vreug de. Niettemin verklaarde Tsiang Kai Sjek, dat het nog geen tijd is om te juichen, omdaf China's toekomst nog door vele hin derpalen belemmerd wordt. Het leger zal nog menig offer moeten brengen en ook de burgers zullen het nog vaak moeilijk heb ben. Men moet blijven worstelen tot de eind overwinning behaald is. Opwinding over moord te Shanghai. Tn de Wnngpoe heeft men het lijk gevon den van Harold Porler, den ondervoorzit ter van den gemeenteraad der internatio nale roneessie, die sedert eeni® dagen ver mist werd. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat het lijk in de rivier is geworpen, nadat de dood door een sabelhouw of bajonet steek was veroorzaakt. Het bcrieht van de ontdekking van het Mik van Harold Porler heeft in Britsche krine-en alhier groote beroering gewekt Hel lijk is stroomafwaarts van Sjanghai ge vonden, hetgeen er op wijst, dat het in het water is geworpen in het onder controle der Japanneezen staande gebied. Ook het feit dat Japansche troepen een Britsch ge- houw zijn binnengedrongen heeft de stem ming niet verbeterd. Dreigend tekort aan werkkrach ten. Het ziet er naar uit, dat het te kort aan werkkrachten in het Zweedsche boerenbedrijf, dat in som mige streken en voor bepaalde cate gorieën zeer- belangrijk is, een per manent probleem wordt. De laatste jaren zijn, aldus de Stockholm- sche correspondent van de N.R.Ct., honder den meisjes uit Finland naar Zweden ge ëmigreerd om er als boerenmeisje of als melkster te werken, maar het tekort is daardoor nog lang niet gevuld en de Zweed sche platfelandersbond, Riksförbundet Lands bygdcns Folk, heeft nu met den chef van het vreemdelingenbureau van den dienst van sociale zaken besprekingen gevoerd om na te gaan of werkkrachten uit andere lan den vergunning zouden kunnen krijgen om hier in het boerenbedrijf te komen werken. Daarbij heeft men om verschillende redenen in de eerste plaats aan Nederlandsche werk zoekenden gedacht, zeker niet het minst om dat onze landbouw en veeteelt hier een goe den naam hebben. Er is toezegging gedaan, dat „Nederland sche boerenmeisjes, melksters en .veever zorgers". dus stalknechts of 1 melkknechts, op de gewone voorwaarden werkvergun ning kunnen krijgen De vreemde werkkrachten zullen niet bij minder geschikte hoeren terecht komen en de arbeidsvoorwaarden v. d. buitenlan ders zijn niet hinder dan die voor gelijk waardige Zweden. Behalve kost en inwoning ontvangen boe renmeisjes en melksters een loon van 45 kronen of goed f 20 in de maand en stal knechts een loon van ongeveer 70 kronen of ruim f 32. Vereischt^n zijn vakkennis en werklust en als men .die toont te bezit ten kan het loon al spoedig met een kroon of 10. 20 per maand stijgen. De werktijd is 9 uur #er dag en men krijgt één dag per week vrij. De bestuurder overleden. Een militair vliegtuig is in de nabijheid van het vliegveld te Evere tegen een huis aan den Lcuvcnschen straatweg gebotst. De bestuurder, een kapitein, werd onmiddellijk uit het vernielde toestel bevrijd en naar het militaire hospitaal vervoerd. Bij aankomst daar overleed hij echter.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1