Aanvankelijk succes voor Daladier DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Offensief tegen Franco Heftige tegenstand der Japanners Britsche oorlogsminister naar Italië Sjaljapin overleden Vertrouwen der groote meer dei heid Otto van Habsburg als mikpunt WOENSDAG 13 APRIL 1938 KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 66e JAARG. No. 8283 Regeeringsverklaring in het teeken der nationale verdediging Tsjang Kai Sjek niet dood Parijzenaars krijgen gasmaskers Verkiezings-slachfoffers Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT: Het Britsch-Italiaansche accoord Amerika's mobilisafieplan Generaal von Fritsch niet in ongenade? HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg. MlJ. Holland» Noorderkwartier N.V. te Den Helder Met een groote meerderheid van stemmen 576 tegen 5 heeft de Kamer het vertrouwen in Da ladier uitgesproken. Men moet echter dit aanvankelijk succes niet te hoog aanslaan. Ook het ministerie Chautemps kreeg bij zijn optreden slechts één stem tegen zich. Niettegenstaande dat leefde het slechts enkele weken. oorloopig heeft Daladier echter de han den vrij en, als straks de Kamer zijn finan- tieele ontwerpen heeft goedgekeurd en voor een week of zes met vacantie gaat, wordt hij in de uitvoering van zijn plannen niet gehinderd. Men heeft het Daladier niet moeilijk ge maakt. Zoowel socialisten als communisten hadden van te voren in hun commissiever gaderingen besloten de nieuwe regeering hun steun niet te onthouden en een eenvou dig votum van vertrouwen te steunen. F.r werd slechts een schijndebat gehouden over enkele interpellaties, die een voor een wer den ingetrokken. F,en en ander is dus voor Daladier voorloopig zeer bevredigend ge gaan. De stakingen. Wil Daladier zijn aangekondigde politiek, die zooals wij reeds eerder mededeelden, staat in het teeken van de nationale verde diging, kunnen volgen, dan zal hij aller eerst een oplossing moeten vinden voor de groote stakingsconflicten. Reeds heeft Daladier door de z.g. procedure van arbitrage en verzoe ning bereikt, dat het werk hervat zal worden in de genationaliseerde fa brieken, die voor de verdediging wer ken. De staking in de vliegtuigen- fabriek is gisteren geëindigd. Uit een verklaring van Daladier aan Auriol mag men afleiden, dat Daladier zal trach ten met zachte middelen een einde te ma ken aan de overige stakingen. Hieruit is ook voor een gedeelte de houding der socialisten en communisten te verklaren, nu Daladier al thans op dit punt de meening der vakver- eenigingen eerbiedigt. Inmiddels schijnt het aantal stakingen nog weer te zijn toegeno men. De regeeringsverklaring. Zooals werd verwacht staat de regeerings verklaring, door Daladier in de Kamer en door Chautemps in den Senaat voorgele zen geheel in het teeken der nationale ver dediging. Desondanks hebben de socialis ten er zich bij neer geleed, omdat zij bet vaderland in gevaar achten en ook omdat Daladier zie boven hen op sociaal gebied zekere waarborgen heeft gegeven Men meent dat thans voor alles een natio naal eenheidsfront om Daladier gevormd moet worden. Uit de regeeringsverklaring stippen wij de voornaamste nonten aan: 1. De regeering vraagt volmachten tot 31 Juli. 2. De wapenfabricatie zal onverwijld her vat worden. 3. Een beroep wordt gedaan op de va derlandsliefde van de arbeiders en op de werkgevers om de sociale wetten loyaal toe te passen. Alle conflicten dienen gere geld te worden door verzoening en arbitrage 4. De regeering zal een leening uitgeven In afwachting daarvan zal zij de Bank van Frankrijk vragen, de voorschotten aan de schatkist met 10 milliard francs te verhoo gen. Van dit crediet zal slechts gebruik worden gemaakt, voorzoover de leening niet voldoende zou opleveren. De leening zou 15 milliard francs bedragen. 5. Belastingvermindering zal worden toe gekend aan ondernemers en arbeiders, die aan groote krachtsinspanning bijdragen aan de ontwikkeling der productie. De crediet- verleening aan handel en industrie speciaal ook de oorlogs-industrie wordt vereenvoudigd. Blum neemt rust. Blum vertrekt vandaag naar Zuid-Frank rijk om ryst te nemen en zal derhalve van middag niet de vergadering van de Kamer bijwonen. Boncour zou zich naar verluidt weer aansluiten bij de S.F.I.O. Hij zou een desbe treffend verzoek hebben gedaan aan den secretaris-generaal der socialistische par tij. Weer verbitterden strijd op alle fronten. Franco gebruikt vloei baar vuur. Barcelona meldt officieel, dat de regeeringstroepen hun offensief ten Noorden van de Ebro voortzetten. Zij zijn erin geslaagd het dorp Granja Escarpe ten Zuiden van Fraga te bezetten en hebben den vijand ge dwongen weer over de Sègre terug te trekken. Het communiqué maakt er verder melding van, dat bij de brug van Balaguer nog hevig wordt gestreden. Regeeringstroepen hebben hier het initiatief tot de gevechten genomen. Bij luchtgevechten in den sector van Tortosa hebben regeeringsvlieg- tuigen en batterijen luchtdoelge schut drie Fiat-vlegtuigen omlaagge- schoten. De regeeringstroepen melden, dat hun voetvolk bij Tortosa het initiatief genomen heeft en de stellingen verbeterd heeft door een reeks aanvallen. Ook in den Noordelij ken sector van Aragon zijn de regeerings troepen tot den aanval overgegaan. Bij Se- ros hebben zij een uitgestrekt gebied bezet. Feilen strijd ten Noorden de Ebro. van In den sector ten Noorden van den Ebro en ten Zuiden van Fraga hebben de regee ringstroepen eergisteren aanvallen gericht op den rechterover van den Rio Segre. Van Granja Escarpe tot Seros in de nabijheid van de hydroelectrische centrale is den ge- heelen morgen fel gestreden, evenals des middags zonder dat een der beide partijen een merkbare vordering heeft kunnen ma ken. Gistermorgen is de slag voortgezet- De regeeringstroepen hebben voorts de stellin gen gebombardeerd van Villabona, die zij vervolgens hevig aanvielen. Zij slaagden er in de rechtschen, die de Siërra Turmell bin nengedrongen waren, te verdrijven, en her overden de hoogte van Baillona, hetgeen hen in staat stelt den weg van Morella naar zee te beheerschen. Na een verbitterden strijd namen de regeeringstroepen vervolgens de hoogten van Villabona. Het schijnt aan de nieuwe regeering enist te zijn met baar voornemen in een verbitter den eindstrijd nóg de overwinning te beha len en ook het consolideeren van Francos stellingen, waaromtrent wij gisteren een en ander meldden, wijst er wel op, dat ook aan deze zijde veel tegenstand wordt verwacht. Rechtschen vallen bij Morella aan. Een aanval der rechtsche troepen in den sector van Morella was niet direct gericht op den weg naar Vinaroz en de zee, doch ih hoofdzaak op het ten zuiden van dezen weg gelegen gebied. Het dorp Cati en de daarachter gelegen heuvels werden bezet. De regeeringstroepen hebben tegenaanval len ondernomen op de rechtsche linies bij den berg Turmell. Hun aanvallen werden evenmin afgeslagen. „Vloeibaar vuur". Betrouwbare ooggetuigen melden, „dat de nationalisten tegen de internationale briga des in den sector ten Zuiden van San Ma- teo vlammenwerpers gebruikt hebben, al- duc Un. Press uit Barcelona. De republikeinen lagen goed verschanst achter in allerijl gemaakte versterkingen en gaven geen kamp. toen de vijand met tanks en vliegtuigen herhaaldelijk aan viel. Daarop zonden de nationalisten pa trouilles vlammenwerpers, gekleed in as best pakken en beschermd door gasmaskers onder dekking van een hevig artillerievuur. Naar verluidt, zijn de officieren van het republikeinsche leger, die hierbij omgeko men zijn, grootendeels Duitsche en Oos- tenirijksche uitgewekenen die anderhalf jaar geleden in het republikeinsche leger dienst hebben genomen. De republikeinen hebben den moed niet verloren en, hebben een tweede verdedi gingslinie opgeworpen. De gevechten du ren nog voort. Toen de nationalisten de eerste linie bereikten, vonden zij daar ve len. omgekomen door het „vloeibare vuur", geklemd aan mitrailleurs en -eweren". Onteigening van de Habsburg- sche bezittingen? De Weensche corr. van de „Daily Telegraph and Morning Post", schrijft dat wanneer een actie wegens hoog verraad op touw wordt gezet tegen aartshertog Otto, waarschijnlijk de kwestie van de onteigening der be zittingen van de Habsburgfamilie in Oostenrijk ter sprake zal komen. Tn de laatste jaren is een groot deel dezer h'zittingen teruggegeven aan de Hahsbur- gers. Men is echter van meening. dat het werkelijke doel van de actie tegen aartsher tog Otto, is motieven te krijgen voor optre den tegen Oostenrijksche royalisten. Keert de krijgskans in Sjantoeng? United Press meldt uit Shanghai, dat de Japanners geweldige versterkingen gezon den hebben naar 't zoo bedreigde Sjantoeng- front en het schijnt, dat de kans op het oogenblik weder gekeerd" is. De Japanners melden namelijk, dat zij den opmarsch der Chineezen gestuit hebben en dat de Chinee- zen zich uit Tsi Nan hebben moeten terug trekken. Van Chineesche zijde wordt toegegeven, dat de Chineesche troepen plotseling op hef- tigen tegenstand zijn gestuit in heel Sjan toeng en dat Sin Ji en Tsjoe Foe de eenige sectoren zijn, waar zij hun voornaamste veroveringen kunnen handhaven. Tsjang Kai Sjek is niet dood- De Japansche berichten uit Hankau, vol gens welke Tsjang Kai Sjek en T. V. Soeng tijdens den luchtaanval van j.1. Zondag zou den zijn gedood, worden officieel tegenge sproken. Medegedeeld wordt, dat Tsjang Kai Sjek zich toen te Hankau bevond, en dat Soeng op het oogenblik te Hongkong ver toeft. Protest tegen de luchtaanvallen. Naar het Chineesche persbureau meldt, heeft de Chineesche volkenbondsvereeniging in een telegram aan de zusterverenigingen in andere landen geprotesteerd tegen de Ja pansche luchtaanvallen op cultureele in stellingen en handelscentra te Tsjang Sja en Kanton. Het telegram zegt, dat de jong ste Chineesche successen barbaarsche daden van Japansche zijde hebben uitgelokt, waar mede men de burgerbevolking wil intimi- deeren. Vlootbouw in Japan- De Japansche minister van marine, Yon- si heeft tegenover persvertegenwoordigers verklaard, dat te betreuren is, dat de bewa peningswedloop ter zee steeds grooter om vang aanneemt. Japan zal zich daarom evenwel niet be kommeren, doch aan de herbewapening der andere mogendheden bet hoofd bieden, door een eigen sterke vloot, welke Janan zoowel voor de handhaving van den vrede in het Verre Oosten als voor de verzekering van zijn nationale verdediging noodig heeft Over de munitiefabrieken in het westen van Japan liet Yonai zich op tevreden wijze uit. De industrie ontwikkelt een al zeer groote activiteit en heeft zich op veler lei gebied geheel onafhankelijk van het bui tenland gemaakt. Als China wint, geen wereldoorlog. Bij een ontvangst op de Chineesche am bassade heeft Soen Fo, voorzitter van den wetgevenden joean, tegenover journalisten verklaard, dat. wanneer de Chineezen 'erin zouden slagen, de Japanners uit het land te verdrijven, dit zou beteekenen, dat er geen wereldoorlog zou zijn. ..Sovjet-Rusland, aldus Soen Fo, trekt een sterke strijdmacht aan zijn Oostelijke grenzen samen, doch het zal niet ineri'nen. tenzij het de overtuiging heeft, dat China verliest. China is op weg naar de overwinning; het heeft twee of drie millioen man aan het front en acht-en-een-half millioen jon gemannen worden in h$t achterland ge oefend. Wij hopen aldus de Chineesche staats man. dat de Europeesche politici na de nerWlaag van Japan .waarvoor wellicht vijf a toen jaar noodig zijn, den Volken bond weer doeltreffend zullen maken." HIJ ZAL MUSSOLINI ONTMOETEN. Geen speciale opdracht. De Engelsche minister van oorlog, Hore Belisha, die zich morgen per vliegtuig naar Malta begeeft, zal op der. terugreis een be zoek brengen aan Rome, waar hij een onder houd met Mussolini zal hebben. HORE BELISHA. Dit bezoek kan men slechts beschouwen als een bewijs, dat thans tusschen Engeland en Italië betere betrekkingen tot stand ge komen zijn. In geen geval kan het als een speciale missie worden beschouwd, daar hij geen volmacht zal hebben politieke bespre kingen namens de Britsche regeering te voeren. Het Engelsche ministerie van oorlog ont kent, dat Hore Belisha ook een ontmoeting met Hitier zal hebben. Gasbescherming kost honderden millioenen. De „Matin" kondigt aan, dat de 4.926.000 inwoners van het district Parijs op ver schillende voorwaarden de noodige gas maskers zullen ontvangen. Deze zullen 284 millioen frank kosten, waarvan 184 milli oen voor rekening van den staat zullen zijn. De bouw van bomvrije schuilplaat sen zal 250 millioen kosten. Hiervan neemt de staat de helft voor zijn rekening. Vijf tien millioen wil men beschikbaar stel len voor het in orde brengen van evacu atiewegen. Het departement van de Seine zal van zijn kant 428 millioen beschikbaar stellen die gedekt zullen worden door een leening. BIoedige botsing in Mexico. Bij gemeenteraadsverkiezingen in het gehucht Chiaultengo (Mexico) in den staat Puebla hebben de verslagen candidaten en hun vrienden de gekozenen aangevallen. Bij de vechtpartij, die ontstond, werden 12 personen gedood en veertien gewond. Een groot kunstenaar heenge gaan. Fyodor Iwanowitsj Sjaljapin, de beroemde Bussische bas, is gisteren overleden. Hij werd 15 Februari 1873 te Kazan geboren en is dus 65 jaar oud geworden. Het begin van zijn loophaan was vol ver scheidenheid en vaak nogal avontuurlijk. Hij was afwisselend kruier, schoenmaker, iager enstraatveger. Hij kreeg zijn eerste muzieklessen ais koorknaap te Ka zan, doch pas te Tiflis legde hij zich onder leiding van Oessatof ernstiger toe op de muziekstudie. Hij trad het eerst voor het voetlicht als jongmensch van een iaar of neeentien. Dat was in 1892. toen hij behoor de tot de vertolkers van de opera. „Een le ven voor den tsaar." In 1894 zong hij in het zomertheater te St. Petershurg. het tegenwoordige Leninerad. terwijl hij later optrad in de keizerlijke opera. Na een be zoek aan Milaan nam hij een belangrijk aandeel in het operagezelschap van Ma- mantoff. In 1913 in het door sir Thomas Beecham «reorganiseerde Russische oneraseizoen in het theater aan de Drury Lane te Londen trad hij op in Boris Goedonof. Iwan de ver schrikkelijke en La Khowantshina. Zijn schitterende bas en zijn opmerkelijke ac teurscapaciteiten deden hem stormender hand het publiek voor zich innemen en in Prink Itror had hij een deneelijk succes. SJALJAPIN f. Tijdens dei wtreldoorlog en daarna tot 1923 woonde Sjaljapin in Rusland. Zijn eer ste optreden in het buitenland was pas in 1921, toen hij optrad in Albert Hall te Lon den. In 1908 had de beroemde Rus groote suc cessen geoogst in Amerika. Zijn tweede groote tournee door de nieuwe wereld maak te hij in 1922 en 1923. In 1927 schreef Sjaljapin; Bladzijden uit mijn leven. Tot zijn beroemdste vertolkingen behooren die van Iwan de verschrikkelijke in de opera van Rimsky Korsakof, Salieri in Mozart en Salieri. Leporello in Don Giovanni. Don Basilio in de Barbier van Sevilla en Mephisto in Mefistofeles. Verwachting: Zwakke tot matige meest Noordelijke wind, ne velig tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk droog weer, iets kouder des nachts, over dag weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Nog droog weer met N. wind. Publicatie tegelijk in Londen en Rome Ook te Rome wordt in welingelichte krin gen bevestigd, dat de Britsch-Italiaansche overeenkomst op het laatst Zaterdag a.s. zal worden geparafeerd. De deskundigen stellen op het oogenblik de definitieve tekst in de beide talen op. De overeenkomst zal tegelijkertijd te Londen en Rome worden ge publiceerd. Hot zal in werking treden op een in we derzijdsch overleg te bepalen datum, d.w.z. nadat de toestand in Spanje tot tevreden heid van Engeland is geregeld. Britsche aanspraken op deelen van Abessinië. Attlee heeft Chamberlain in het Lager huis gevraagd, of bij de Britsch-Italiaan sche besprekingen is onderhandeld over in lijving van deelen van Abessinië bij de aan grenzende Britsche gebieden ter rectifica tie van de grenzen of anderszins en over de rechten of aanspraken van Engeland op het Tsana-meer. Chamberlain antwoordde dat hij geen inlichtingen kon verschaffen over onderwerpen, waarop onderhandeld wordt. Binnen vier maanden totaal ruim vijf millioen man onder de wa penen. Omtrent het nieuwe Amerikaansche mobi lisatieplan, welks uitvoering opgedragen wordt aan de chefs van den staf der nati onale garde in de verschillende bondsstaten, worden thans, zoo meldt het Duitsche Nieuwsbureau, bijzonderheden bekend, vol gens welke de Vereenigde Staten in geval van oorlog onmiddellijk de volgende troepen in het veld zouden brengen: 375.000 tot 400.000 man van het geregelde leger en van de nationale garde, benevens ongeveer 130.000 man marinetroepen, 2.300.000 vrijwilligers, binnen 30 dagen na den dag der mobilisa tie, plus 300.000 vrijwilligers binnen 60 dagen. Tusschen 45 en 60 dagen na de mobilisatie begint de opkomst van de voor militairen dienst in aanmerking komende lichtingen, van wie allereerst 150.000 man aangeworven moeten worden. Binnen vier maanden moe ten 1.250.000 recruten voor het leger en 500.000 recruten voor de marine onder de wa penen komen. Gerucht, dat Hitier hem een Ie- gercommando zou geven. Naar de Tel. verneemt, houdt men ïn kringen van de Duitsche weermacht reke ning met de mogelijkheid, dat generaal von Fritsch, die bij de groote reorganisatie op non-actief was gesteld, ter gelegenheid van den verjaardag van den Fuehrer op 20 April op bijzondere wijze zal worden onderschei den. Naar verluidt zou Hitier van plan zijn, den generaal het commando over een legerafdeeling te geven en hem weer in den actieven militai ren dienst op te nemen. Met deze benoeming zou de FueErer als het ware een antwoord willen geven op de meest uiteenloopende geruchten, volgens welke von Fritsch in ongenade zou zijn ge vallen wegens een oppositioneele houding in den tijd, toen om den persoon van von Blomberg den toenmaligen rijksminister van Oorlog, een crisis in de: opperste leiding van de weermacht was uitgebroken. BUILENPEST IN ZUID-AFRIKA. Naar uit Kaapstad wordt gemeld, is on gerustheid gewekt in Port Elisabeth en de omliggende gebieder, doordat acht perso nen omgekomen zijn door builenpest, al dus meldt de „Dailv Telegraph". De eerste patiënt stierf 25 Maart te Korsten, op slechts twee mijl van Port Elisabeth. Alle patiënten zijn inboorlingen.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1