Ingezonden Generaal von Frifsch in eer hersteld Arrestatiebevel tegen Otto van Habsburg Offers voor Defensie Rijks-vleeschkeuring bepleit Senaat als één man achter Daladier Bolivia wil wel weer vechten Waar is Schuschnigg? Uit onze omgeving werd gestoken (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Geachte Redactie. In den laatsten tijd verschenen diverse arti kelen van de hand van den heer Brederode in Uw blad, waarin hij een beschrijving over zijn reis door Indië en zijn ervaringen aldaar geeft. Alhoewel uit zijn vergelijkingen wel blijkt, dat hij een bereisd man is, ziet hij de omstan digheden hier in Indië wel door een wat al te heldere bril, of liever bekijkt hij de zaken hier wat vluchtig, waardoor hij aan oningewijden een absoluut verkeerd inzicht geeft en bij de ingewijden wel een weinig de lachlust opwekt. Als buitenstaander zou men na het lezen van zijn artikel al gauw geneigd zijn in Indië nog steeds het welbekende „Gouden ei" te zien en in den Inlander het toppunt van netheid, be leefdheid en ijver. Niets in minder waar. Waar logeerde de heer B. te Bandoeng in een goed hotel met volle kost voor 3.per dag? Wellicht, dat dit hier een van de vele Chi- neesche of Inlandsche hotels betreft, maar dan ben ik zoo vrij te twijfelen aan den goe den smaak van den heer B. De dagprijs in een middelmatig hotel te Bnadoeng, waar men dan van vrij goede voe ding en ligging kan spreken is 5.6. In Oost-Java kan men hierin wel iets goed- kooper terecht wat verband houdt met de goedkoopere groenten etc. En dan heeft de heer B. het over den goed- koopen levensstandaard! Uit ervaring kan ik U zeggen, dat dit ook mooier lijkt dan het in werkelijkheid is. De maandelijksche kosten voor een gezin van: man, vrouw en 1 kind kunnen aangeno men worden op 250,per maand, waarbij dan de volgende uitgaven voorkomen: Huishuur 50,— Bediendes 20,— Pers. Belasting 9,— Ink. Belasting 25,— Brood, melk en vleesch 25,— Kruidenier 55,a 60,— Groenten en aardappelen 10— Licht en water 25,— Totaal 224, Rekenen we dan dat de meeste niet-amb- tenaren nog een levensverzekering hebben loopen, die hun 20, per maand kost, dan zijn we niet ver van de 250,— af en ziet U dus wel dat van goedkoop leven nu niet direct gesproken kan worden, temeer waar de salarissen tegenwoordig ook stukken lager zijn dan bijv. 1927 zoodat een salaris van 250.of 300.per maand voor een gemiddelde betrekking al mooi genoemd wordt. Zij onder Uwe lezers, die zelf in Indië zijn geweest, en dat zijn er onder de onderroffi- cieren en hun gezinnen velen, zullen zeer waarschijnlijk het door mij hierboven gespe cificeerde staatje nog wel wat laag vinden, daar hier nog wel enkele onvoorziene uit gaven bijkomen, maar toch geeft dit een vrij zuiver voorbeeld. Dit wat de uitgaven betreft. Nu iets over de Inlanders. In de 11 jaar, dat ik in Indië zit ben ik door de vele overplaatsingen in de gelegen heid geweest om met diverse soorten Inlan ders te werken, zooals: Javanen uit Oost-, Midden- en West-Java, Soendaneezen (uit de Preanger), Madoereezen, Boegineezen (Ma- kassaren, die veel op Sumatra werken) en Sumatranen. Wat ijver betreft, geef ik liever de voorkeur aan den Madoerees en den Boeginees. Deze immers paart een groote lichaamskracht aan een voldoenden ijver, en is daarbij vrij be leefd, alhoewel erg opvliegend. Het is dan ook geen uitzondering als 2 Ma doereezen elkaar te lijf gaan om een verschil van een paar centen, maar dit neemt niet weg, dat zij, mits rechtvaardig behandeld, de meest handelbare inlanders zijn. De Sumatraan is van huis uit lui en stug, wat wel niet direct als brutaal is aan te merken, maar toch geen gunstigen indruk wekt. Het gevolg is, dat men zeer veel moeite heeft om van een werkelijken Suma traan een behoorlijke werkkracht te fokken. Een typisch voorbeeld van de luiheid van den Sumatraan (in dit geval den man) is het volgende, wat ik in de praktjjk Jxeb mee gemaakt: De door mij gebruikte bamboe-palen, welke van een bouwwerk over waren, had ik ver kocht aan een Inlander. Te zamen met vrouw, dochter en een baby van ongeveer een jaar arriveerde hij bij mij met een gro- bak (soort vrachtkar, getrokken door trek ossen); vrouw en dochter haalden de soms 8 meter lange bamboes weg en laadden ze op den kar, vader paste op de baby! Toen alles opgeladen was, nam hij met de baby bovenop den wagen plaats, terwijl de moeder en dochter naast de ossen loópend, deze menden. Van deze voorbeelden zijn er te over. Wat de verschillende soorten Javanen be treft, wint die uit Oost-Java het (zonder uit te blinken) van de overigen. Alhoewel vrij brutaal, is hij niet lui te noemen, en door een stel vrij goede hersens komen hier wel zeer goede vaklui voor. De Midden-Javaan is dom en daarbij vrij brutaal, doch tracht meestal wel te werken, wat hem door gebrek aan voldoende kennis echter niet altijd lukt. Beleefdheid is bij dit soort ook al niet zoo erg bekend. De West-Javaan en de Soendanees, alhoe wel zeker niet de domste, zijn wel de minst prettige Inlanders om mee te werken. Ze zijn brutaal, soms bij het onbeschofte af, lui (op enkele uitzonderingen na), kortom, vooral voor nieuwelingen in deze streken vrijwel onhandelbaar. Doordat ze vrij bij zijn (pinter boe soek, zegt men hier, wat zooveel beteekent als vies b ij of houdt ze in de gaten), zien ze gauw of iemand hier pas is en trachten dan eerst een gunstigen indruk te wekken; heeft dit succes en worden ze aan genomen, dan begint na korten tijd het ge zeur; om de haverklap hebben ze een of an dere smoes klaar om vrij te krygen en zijn ze aan het werk, dan zijn het virtuoozen in het niets doen, met het gevolg, dat wanneer ze betrapt worden, zij ontslag krijgen en ver vangen worden door Javanen uit andere streken. Het veelvuldig voorkomen van Rampok- benden in deze streken, waarbij de rampok- Kers ,dan 00,1 meestal hiervandaan afkomstig zijn, is ook een typeerend verschijnsel. Nu valt er natuurlijk niet te ontkennen, dato ok (Europeanen) niet vrij van fouten zijn, en ons dikwijls laten beïnvloeden door vooroordeelen, waardoor wij als vanzelf Iemand, die ons niet direct aanstaat, criti- scher beschouwen als een ander, maar dit neemt niet weg, dat men toch al of niet be ïnvloed de verschillen moet ontdekken. Uit het bovenstaande zult U zien, dat het niet een direct onverdeeld genoegen is om met deze Inlanders te moeten werken, terwijl juist het schrijven van den heer B. dit wel doet vermoeden. Ik voel mij dan ook gedrongen dit recht te zetten, daar op deze wijze een verkeerde indruk omtrent Indië en de daaraan verbon den leefwijze etc. voorkomen wordt. Wat het reizen per trein betreft, hierin ben ik het met den heer B. eens, dat dit inderdaad niet duur te nomen is. Men reist per nachttrein van Batavia naar Soerabaia 2e klas inclusief slaapcoupé voor 27.80, waarbij men dan over een afstand van 850 km 13 uur rijdt. In de 3e klas reizen eveneens veel Euro peanen, vooral als de reis zelf bekostigt moet worden, en hiervoor betaalt men 13.80, echter is hier een bezwaar aan verbonden in het bijzonder voor dames, n.1. men reist hier in een slaapwagen waarin 10 bedden bij elkaar, dus is niet vrij in zijn doen en laten. Met de ééndaagsche dagtrein zijn de prij zen voor 2e en 3e klasse resp 21,80 en 10,80. Het materiaal van deze treinen is goed te noemen, evenals het eten, wat tegen een normalen prijs te verkrijgen is. Waar de heer B. waarschijnlijk voor lan- geren tijd in deze gewesten verblijven zal, zou ik hem willen raden niet zijn eerste indrukken op papier te zetten, maar eerst alles eens goed aan te kijken en zijn licht eens op te steken bij de z.g. blijvers en dan liefst bij hen, die door hun werk irt meerdere deelen van Indië zijn werkzaam geweest. Wellicht dat er dan eens iets anders dan lof over den toestand hier uit zijn pen komt. Hoogachtend, P. J. GREAVES. Buitenzorg, 1 April 1938. (Wij merken inzender op, dat de heer Brederode slechts als reiscorrespondent zijn indrukken geeft, zoodat zij uit den aard der zaak in vele opzichten afwijken van de on dervindingen van hen, die jarenlang in In dië woonden, Niet vergeten mag worden dat een ervaren reiscorrespondent als Brederode, zooveel mo gelijk in goedkoope inlandsche hotels lo geert, teneinde contact te krijgen met de inheemsche bevolking. Daardoor beziet hij vele kwesties van een geheel ander stand punt, dan de Hollander, die bij zijn aan komst direct in het Europeesche gemeen schapsleven wordt opgenomen. Red.) VOOR ONZE DEFENSIE. De oproep, dien ik gemeend heb te mogen richten als aanmoediging tot alle landgenooten om van offerzin voor de landsverdediging te doen blijken is in vele (helaas niet alle) couranten opgenomen. Talrijke bewijzen van instemming werdep ontvangen; vooral ook met de gedachte: Het voeren van een landelijke actie. Waar het om gaat, is kort samengevat: a. Vertrouwen stellen en uitspreken in de Regeering; b. Verschaffen van ruime middelen, uit vrijwillige bijdragen, tot het vormen van een financieel weerbaarheidsgeschenk, geheel ter vrije beschikking van de Regeering, aan welke moet worden overgelaten te beslissen welke bestemming zij aan het bijeengebrach te bedrag zal geven in het belang der ver zekering van de veiligheid van ons Vaderland; c. Actie voeren over het geheele land ter opwekking van den offerzin voor het onder b aangegeven doel alsmede, en niet minder, tot behoud en versterking van het thans spontaan oplevende nationaal gevoel. Het vorenvermelde goed en snel te bereiken, eischt eendrachtige samenwerking van allen, gericht op dat ééne, algemeene doel. Alles moet worden vermeden, dat tot ver brokkeling aanleiding kan geven. Vóór alles is noodig: EENHEID. Twijfel moet zijn uit gesloten, want zulks geeft aanleiding tot aarzeling, uitstel, afstel. Bij niet weinigen is, naar aanleiding van een mededeeling (in verschillende bladen op genomen), de vraag gerezen: aan WIE moet ik nu geven? Aan den Minister of aan het Comité, dat bijzondere aandacht vraagt voor de luchtverdediginig, dat zijn Giro-nummer meldt en verzoekt daarop te storten? Het antwoord is eenvoudig en afdoende te stellen. De zorg voor de luchtverdediging be hoort óók tot de bevoegdheden en plichten, tot zeer vooraanstaande zorgen zelfs, van den Minister. En nu heeft de Minister van Defensie, de voor de landsverdediging verantwoordelijke Minister, medegedeeld, dat hij waardee- rende de uiting, die spontaan, van het volk uitgaat verzoekt giften aan zijn Departe ment te zenden en dat hij nader zal vast stellen welke bestemming daaraan in het be lang van de landsdefensie zal moeten worden gegeven. Daarmede is feitelijk elke noodzaak tot INZAMELEN van bedragen vervallen. Aan het verlangen van den Minister moet men zich houden. Een ieder zende dus zijn gift aan: DEPARTEMENT VAN DEFENSIE COMPTABELAMBTENAAR GIRO 114452. Mogen zeer velen zulks doen en mogen de giften „flink" zijn!!! W. H. VAN TERWISGA. Gep. Luitenant-Generaal. Oud-Commandant van het Veldleger. 's-Gravenhage, 6 April 1938. .VEREENIGING TOT WERKVERSCHAF FING AAN HULPBEHOEVENDE BLINDEN EN HULPVERLEENING „BLINDEN- PENNING". Het door beide Vereenigingen gezamenlijk uitgegeven verslag over het jaar 1937 is voor het grootste gedeelte gewijd aan de uitbrei ding van het gebouw in de Plant. Midden laan, welke binnenkort zal zijn voltooid. Dank zij enkele niet onbelangrijke legaten verminderde het tekort der Vereeniging en bedroeg dit per 31 Dec. 1937 11.933.78. Aan de blinden werd totaal uitbetaald 135.599.60. De opbrengst der door hen vervaardigde pro ducten bedroeg 27.344. Voor hen, die een bouwsteentje willen bij dragen voor de bovengenoemde verbeteringen van Tehuis en Werkinrichting zij vermeld, dat de gironummers der Vereeniging tot Werk verschaffing aan Hulpbehoevende Blinden luiden: Postrekening 20702, Gemeentegiro Amsterdam V. 786. Voor Defensie werd tot en met de laatste afrekening ontvangen f96.868.74. Bij de Vereeniging voor Nationale Veilig heid kwam sinds de vorige opgave binnen f 172.— In verband met de voorbereiding aan het Departement van Sociale Zaken van een ont werp van wet tot herziening der Vleeschkeu- ringswet, stelde de Commissie van Overleg uit de drie Ned. Middenstandsbonden in een dezer dagen gehouden vergadering als haar standpunt vast, dat de vleeschkeuring be hoort te worden een Rijkskeuring met een uniforme uitvoering en althans een keuring met uniforme tarieven, welke den kostprijs zooveel mogelijk benaderen. Besloten werd van dit standpunt aan den Minister van Sociale Zaken mededeeling te doen. Hitier zal hem een bewijs van zijn achting geven. Generaal von Fritsch, de gewezen opperbevelhebber, die op 4 Februari „wegens gezondheidsredenen" werd ontslagen volgens Reuter had hij zedenmisdrijven gepleegd is in zijn eer hersteld. Het blijkt thans dat de generaal een be roep heeft gedaan op een eereraad, welke heeft bestaan uit Goering en de generaals Brauchitsch en Keitel. Naar verluidt zou Hitier von Fritsch bin nenkort een blijk van zijn achting geven. Men zal zich herinneren, dat generaal Von Fritsch zich indertijd heeft opgeworpen als woordvoerder van liet leger bij de moeilijk heden, welke tot een crisis kwamen door het huwelijk van den ex-minister van oorlog, generaal Von Blomberg, met een dame be neden zijn stand. Fran-krijk's hoogste vergadering keurt finantieel ontwerp goed. Ook de Fransche Senaat heeft zich een drachtig achter Daladier geschaard. Met 290 stemmen vóór, 13 onthoudingen en 0 tegen ie het volmaclitenontwerp goedge keurd. De Chacokwestie weer op het tapijt. F ;a heeft het voorstel te Buenos Aires e; lesconferentie te houden om door re. eeksche onderhandelingen tusschen Bolivia en Paraguay het Chaco-conflict bij te leggen, van de hand gewezen. De openbare meening in Bolivia heeft het voorstel, dat beoogde, het geschil te regelen op den grond slag van de tegenwoordige positie der Bo- liviaansche en Paraguayaansche legers, slecht ontvangen. De oudstrijders hebben den ministers van buitenlandsche zaken een schrijven gezonden, waarin zij verklaren, be reid te zijn, zoo noodig de wapens weder op te nemen om de rechten van Bolivia in den Chaco te verdedigen. Indien een recht- streeksch accoord niet tot'stand komt, zal het geschil aan het Haagsche Hof worden voorgelegd. Beschuldigd van hoogverraad. Zijn geldmiddelen geconfiskeerd Meldden wij gisteren reeds, dat de positie van Otto van Habsburg den Oosten rij kschen kroonpretendent werd bedreigd thans ver neemt de F.ssener Zeitung uit Weenen dat de Oostenrijksche autoriteiten bevel hebben gegeven tot arrestatie van den Oostenrijk- schen kroonpretendent aarshertog Otto van Hasburg, die thans als Duitsch staatsbur ger wordt beschouwd. Het blad vermeldt als reden voor dit ar restatiebevel, dat aartshertog Otto in een vraaggesprek met buitenlandsche journalis ten, de hulp van het buitenland heeft inge roepen voor de „verdrukte bevolking van Oostenrijk"'. Deze Verklaring wordt als hoogverraad beschouwd. Zijn inkomsten ontnomen. Naar de correspondent van de Daily Te- legraph and Morning Post te Weenen ver neemt, zijn maatregelen genomen, waardoor het aartshertog Otto niet meer mogelijk is van zijn bezittingen in Oostenrijk de onge veer 100.000 gulden e trekken, die zij hem jaarlijksch opbrachten. Het is voorts den anderen leden van het huis Habsburg niet meer mogelijk te beschikken over hun bank rekeningen in Weenen. Het is duidelijk, al dus de correspondent, dat de keizerlijke fa milie beschouwd wordt als een bedreiging van de Duitsche eenheid. Het schijnt dat hij naar een con centratiekamp is overgebracht. Oud-Bondskanselier Schuschnigg is gisteren vertrokken uit de villa, die hij in de wijk Belvedère bewoonde. Van gezaghebbende zijde wordt ver klaard, dat hij niet in de gevangenis is opgesloten, doch bet parket heeft geen enkele mededeeling gedaan over Schuschnigg's nieuwe verblijfplaats. Daar onlangs een zekere hooggeplaat ste persoonlijkheid naar het concen- tratiekamp Dachau is gebracht, vraagt men zich af of Schuschnigg niet naar Duitschland gevoerd zou zijn bij wijze van beschermende hech tenis. De opvatting dat 'n proces tegen den vroegeren bondskanselier wordt voor bereid, vindt steeds minder geloof. In aansluiting op dit bericht meldt Reu ter, dat de oud-bondskanselier waarschijnlijk naar Dachau in Beieren is overgebracht. Er moet reden zijn te gelooven, naar men weet, zinspeelde Göring hier enkele weken geleden op, dat het onderzoek over de vraag, of een proces tegen den vroegeren bondskanselier aanhangig kan worden gemaakt, een negatief resultaat heeft opgeleverd. ANNA PAULOWNA Loop der bevolking. Ingekomen: M. J. van der Bij van Kollu- merland; K. Luik en gezin van Zijpe; W. M. L. Prins van Beverwijk; Mej. D. van Diepen van Zijpe; II. Schuiling en gezin van Den Helder; P. C. van Doornik van Hoorn; Mej. C. A. Alleman van Den Helder. Vertrokken: P. Kasten naar Bergen (N.H.) Mej. E. Staal naar Barsingerhorn; J. Voort- buijsen en gezin naar Wieringerwaard; J. Doorn naar Wieringerwaard; Mej. E. .T. Daalder naar Den Helder; A. Snijder en ge zin naar Wieringen; C. A. Meeldijk naar N. Niedorp; J. Boon en gezin naar Wieringer- tneer. Burgerlijke stand. Geboren: Alida Ilelena Maria, d. v. C. Jon ker en A. M. Vlaar; Anna Cornelia Catha- rina, d. v. P. Raaijmakers en H. A. van den Berg; Theodorus, z. v. H. Zeinstra en A. M. Boersen; Thomas Petrus, z. v. C. W. Kuijs en M. Meijne; Thijs, z. v. A. Mooij en A. Re- zelman. Ondertrouwd: J. L. Voorthuijsen en M. van F.keren; A. van Wijk en C. E.'van der Werf; R. Ramler en M. J. de Langen: A. Leyen en C. A. Alleman, A. Nuijens en A. M. van den Berg. Getrouwd: C. van Helden en M. Dragstra. Overleden: S. Broersen, oud 51 jaar; wed. G. LooijNieuwboer, oud 74 jaar; J. A. Wai- boer, oud 60 jaar; H. AalberseVan Weelde, oud 65 jaar. Politie. Gevonden: Baal kunstmest. Verloren: Rijwielplaatje. Vulpen met gla zen pen. Begrooting 1937 goedgekeurd. De gemeentebegrooting voor het Jaar 1937 is door Ged. Staten goedgekeurd. WIEBINGEN Collecten, etc. Aan de vereeniging „Zonnestraal", vereeni ging voor t.b.c.-bestrijding, is vergunning verleend tot het houden van een collecte in deze gemeente op 25 .Tuni a.s. Aan de vereeniginar Kleuterschool Oost- Wieringen en aan de vereenig'P" Eigen Gebouw" is vergunning verleend tot het aanleggen en houden van een lokerij. Door beide vereenigincen zullen worden uitgegeven 3000 loten h f 0.10. Onderwijzend person^ Tot tijdelijk onderwijzer aan de openb* lagere school te Hippolvtushoef is tor vanging van den heer A. H. J. van 't h^i" aan wien ziekteverlof is verleend, met i gang van 7 April j.1. benoemd de hJ1" C. van der Leek, onderwijzer te Den Zuiderzeewerk Op 11 Mei a.s. zal worden aanbesteed het wijzigen van de verharding van den we over den Afsluitdijk Wieringen—Frieslan! tusschen de dijkspalen 19 en 21. Bouwvergunning Bouwvergunning is verleend aan den heer C. J. Bosker, uitgever alhier, tot den ver bouw van zijn winkelpand in da Hoofd-' straat te Hippolytushoef. Hiermede zal ons dorp weer een fraai winkelpand rijker worden. De architectuur is in handen van de architecten Peters en Baanders. Verl.: een groene ceintüur met gele gesn Inl. bij den gem.-bode. OTTO VAN TUSSENBROEK BIJ DEN BOERINNENBOND. Een genoegelijke avond. Gisteravond hield de Nederlandsche Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrou wen afd. Wieringen een bijeenkomst in Ci nema De Haan, waarbij als spreker op- trad de heer Otto van Tussenbroek, die be kendheid heeft verworven door z'n lezingen voor de radio. Met dezen avond, die flink bezocht was heeft de afd. veel eer ingelegd; men had een uitstekende spreker en er heerschte een gezellige stemming. Te ruim 8 uur heette de presidente mevr. Bakker—Kant de aanwezigen welkom, waar na mevr. de GrootBakker eenige meer interne mededeelingen deed. Hierna kwam de spreker aan de beurt, met het onderwerp: „De woning van vroe ger en nu". Al dadelijk had spr. de dames te pakken met z'n uiteenzetting over de bin nenkamer van Tante Mie de Cootje". Op geestige wijze vertelde hij, hoe het vroeger in de binnenkamers toe ging. Vooral het naar „bedde togen" werd door spr. prach tig uiteen gezet. Bij de woning van nu noemde spr. o.a. de namen- van H. P. Berlage, en W. Perlaat. Spr. behandelde de meubelen en de maten daarvan; de tafelhoogte moet b.v. 76 c.m. zijn bij een stoelhoogte van 46 c.m. Vooral de wandversiering werd door spr. uitvoerig onder de loupe genomen. We moeten niet meer willen lijken dan we zijn, zeide spr. We moeten den eenvoud betrachten; neemt nooit namaak geen namaak-marmer, geen namaak-eikehout enz enz. Spr. zette uiteen hoe hooge kamers laaglijkend en lage kamers hooglijkend kunnen worden gemaakt. We moeten onze huizen rustiger maken, want de gelukkigheid in huis ligt vaak in de rustigheid der meubels. We moeten rust hebben in deze onrustige tijden en die rust moeten we kunnen vinden in onze kamers. Toeri spreker aan het einde van zijn rede Was gekomen, weerklonk een spontaan, welverdiend applaus. Na de pauze, waarin de tongen weer eens in beweging kwamen zagen we een heele serie lantaarnplaatjes. Tot uitdrukking kwam, dat de vaste meubelen al meer en meer op den voorgrond treden, en ook de staalconstruc ties, welke zeer gemakkelijk en hygiënisch zijn en zeer zeker uitstekend geschikt voor slaapkamers en kantoren. Overigens doen deze meubelen in de ka mers eenigszins koud aan. Het combinatie-meubel is ook erg handig en biedt vele mogelijkheden. Na de vertooning sprak de heer Tussen broek nog een kort koord over: „Ideaal en Werkelijkheid". Toen spreker aan het einde gekomen was, moest hij een langdurig en enthousiast applaus in ontvangst nemen, en volkomen verdiend. De presidente, mevr. Bakker—Kunt, dankte den heer Tussenbroek voor het gebodene en sloot deze bijeenkomst. SCHAGEN, 14 April. 177 gelde koeien (mager) f 150230, 40 kalf- koeien f 225340, 12 pinken f 8010, 270 nuchtere kalveren f 6—14, 25 vette schapen f 2434, 185 overhouders f 1725, 5 bokken en geiten f 1014, 13 vette varkens per kg. 57 cent; 91 biggen f 17—24, konijnen f O.uO —1.75, 20 kippen f 0.00—1.10. AMSTERDAM, 13 April. Veemarkt. 262 Vette kalveren: le kw- 7480 ct., 2e kw. 60—68 ct., 3e kw. 40— ct„ per Kg. levend gewicht; 132 nuchtere kalveren f 59 per stuk, vleeschvarkens, wegende van 90—110 Kg. 65—66 ct., zware varkens 6364 ct., vette varkens 6263 ct. per Kg. slachtgewicht. Overzicht: Vette kal veren ruime aanvoer, handel vrij stug, Pr' le kwaliteit hooger. Nuchtere kalveren ma* tige aanvoer, vlugge handel vaste prijzen- Varkens matige aanvoer, flauwe handel, prijzen onveranderd. WARMENHUTZEN. 13 April. Gele kool 2.80—3.20. Deensche witte kooi 2.303.40. Aanvoer: 1200 Kg. gele koon 2300 Kg. Deensche witte kool. ALKMAAR. 13 April. Aardappelen 2.70, andijvie 9.5019, Bloe mendaler kool 6.50, bloemkool I 15—27 ia- II 7—13. gele kool 3.80—5.50, kropsla D« 4.40. prei 2.604.60, peterselie 1.90—2' postelein 0.77—0.90. rabarber 5.50—7, raap stelen 0.70—1.40. radijs 2.40—3.80. roodc kooi 8.208.60. selderie 0.?01.3 spinazie D-^1' 033. wortelen 5—5.50 witlof I 2.50—4, ide® II 1.50-2. BROEK OP LANGENDIJK 14 April- 600 kg. peen f3.90, kleine peen f 1.10, kg. roode kool f6.40- 7 80, 80000 kg. £e'B kool f34, 1000 kg. savove kool f 2.50 - 3-' 1 60000 kg. D. witte kool f 3.104.50, 440 kg- witlof f5. NOODSCHARWOUDE, 14 April. Robijn 2.40,, eigenheimers 1.90. Souyani 3.10, uien 10—10.10. peen 3.50—3.90, kleine been 1—1.50, witlof 5.90-6.30. roode koo 6.50—7.40, taaie gele kool 5.—. Ke'' e 2.604.40, D. witte kool 3.604.60.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 10