Alles op reisgebied Donderdag 14 April 1938 tfiadónieiuu* Sybrand Kuiper door zijn vrienden teraardebesteld IJ NHARDTJES" fiijnvtïdxijwis tijuitrwrnmidheid Belangrijke zaakaanwinst in de Keizerstraat Arbeiders-zang en muziekvereeniging Feestavond „Het mobilisatiekruis Met de Paaschdagen gesloten Burgerlijke Stand van Den Helder Vervoer naar alle plaatsen ESONA" per k. prebihheurten Langs de Straat Een stuk jeugd wordt vermoord De Engelsch-Italiaansche overeenkomst Reisbureau VELTHUIJS Agenda Gisterenmiddag is Sijbrand Kuiper, door zijn vele vrienden, naar de Alg. Begraaf plaats te Huisduinen gebracht. £>e laatste gang van den man, die in zijn leven zichzelf zoo dikwijls gegeven heeft voor anderen. Niet alleen, als hij bij het loeien van den storm in de vlet sprong, maar ook in zijn werk op het land, in de kolenboot, waar hij het zwaarste .werk opknapte voor minder sterke kameraden. De voorzitter van den Bond van Transportarbeiders, de heer R. Boogaard, heeft daarvan gisteren op het graf getuigd. Er waren velen dien laatsten gang mee gegaan. Op de begraafplaats merkten we o.m. de burgemeester op, terwijl de heer v. Diest, secr.-penningmester van den N. en Z.-Holl. Reddingmaatschappij, met den stoet meekwam. De vrienden van Moed, Volharding en Zelf opoffering brachten Sijbrand naar zijn laat ste rustplaats. De lijkauto werd voorafgegaan door het vaandel van de vereeniging, bedra gen door Hannes Nebbeling, terwijl daarnaast gingen de heeren J. v. Dok en Roetman en daarachter de bestuursleden Jonkman, C. Bot (aannemer) en Feenstra. Als slippendragers fungeerden de tachtig jarige Janus Kuiper, zijn borst behangen met medailles,, Piet Oostenburg, R. Buyl en D. Bot. De stoet trok door de stad en hield een opgenblik stil bij het Helden der Zee monu ment, waar de carillonnist, de heer Dito, koraalmuziek speelde. Het was een plechtig moment. Op de begraafplaats was veel belangstel ling. Onder het dalen van de kist neigde het vaandel over het graf. Op verzoek van den overledene was het graf gedekt met sparren groen, dat zich, zoodra de kist gedaald was, boven het graf sloot. Een krans van de N. en Z.-Holl. Redd. Mij. dekte de baar. Als eerste spreker voerde het woord de heer v. Dok, die zeide, dat een goed en trouw kameraad was heengegaan, een ka meraad, die altijd meeleefde en klaar stond om zijn leven voor anderen te geven, als dat gevraagd werd. Hij heeft in zijn leven zijn plicht gedaan, de plicht van de naastenliefde. Moge God hem zijn welverdiende rust geven. Tot de kinderen van den overleden vriend richtte spr. nog eenige woorden van troost. De heer v. Diest sprkk namens de N. en Z.-Holl. Reddingmaatschappij. Ieder mensch, aldus spr., heeft een taak te vervullen. Ook gij, Sijbrand Kuiper, en wel de zeer bizondere taak, uw evenmensch te redden. Namens het hoofdbestuur van de N. en Z.-Holl. Redding- maatschappij zeg ik u hartelijk dank voor uw belangrijke en groote verdiensten. Uw naam zal bewaard blijven in het groote boek van de Nederlandsche redders. De heer R. Boogaard sprak, behalve na mens den Transportarbeidersbond, welk woord wij hierboven reeds aanhaalden, een woord van dank namens het ziekenfonds „Helpt Elkander", waarvan Kuiper meer dan vijftig jaar lid was geweest. Hij mankeerde nooit op de vergaderingen en was altijd offervaardig. Toen „Onderling Belang" werd opgericht, nu 32 geleden, was hij een van de eersten, die zich opgaf en altijd heeft hij de grootste belangstelling voor die organisatie gehad. Hij mag beschouwd worden als een van de pioniers van O. B., die altijd hulp vaardig en behulpzaam was. De heer Huber dankte namens de familie voor de belangstelling. Gecombineerd concert van „Kunst aan 't Volk" en „Helders Fanfare corps". De beide hierboven genoemde, bij het arbei derspubliek van Den Helder welbekende ver- eenigingen gaven gisterenavond in „Casino" een gecombineerd concert, met dien verstande, dat „Kunst aan 't Volk" voor de pauze en het Fanfarecorps daarna aan het „woord" kwam. Van „Kunst aan 't Volk", onder de beproefde leiding des heeren C. W. Rusting, was dit het 2e concert en we zouden, zonder overdrijving, kunnen zeggen, dat het programma schier zonder uitzondering belangrijk of tenminste interessant was. Een andere kwestie was of de zangvereeniging altijd tegen haar taak op gewassen was. Met een tweetal aardige, pittige nummers van Leo Polak werd geopend; in het eerste, „Paraat", viel op de goede stemverdeeling, waardoor de, zeer in de minderheid zijnde mannenstemmen, niet al te zwak waren. De samenstelling van het koor als zoodanig is zwak; er is een schromelijk tekort aan stern- materiaal en dit wreekt zich in het bizonder in fraaie koornummers als de twee van Olivier Koop, „Des morgens" en „Hollandsche Kin- derkes". Zij werden gevolgd door een pittig en rhythmisch gezongen marschliedje van Becker. Geestig was de parodie „Verlangen naar de lente", die men ook zou kunnen noemen de hymne aan een nat en kil voorjaar. De heer Rusting deelde nog eens extra mede, dat het nummer heelemaal bedoeld was als een grapje en als zoodanig sloeg het dan ook in. Twee Napolitaansche zangen, gearrangeerd door M. C. van de Roovaart, werden door den heer Visser op den vleugel begeleid en met het „Vrijheidslied" (melodie van de Marseillaise) werd dit deel van het programma besloten. „Helders Fanfarecorps", onder zijn directeur Lugtenburg, bleef zeker niet achter in kwa liteit wat de keus der stukken betrof: een breed-opgezette feestmarsch (Cortège Nuptial, dat is zooveel als Bruiloftsstoet) had een aar dig trio. M. J. H. Kessels had een aantal frag menten uit de Tooverfluit van Mozart bijeen gebracht tot een fantasie. De statige priester- marsch (die wat ons betreft, wel wat meer „gedragen" kon zijn geweest) was de inzet, en daarbij sloot zich het fraaie duet „Bei Mannern welche Liebe fühlen prachtig aan. Niet altijd wisten de executanten de vele moei lijkheden te omzeilen, maar Papageno s fluitje was keurig in orde! Na een goeden concertmarsch van Max Fi- scher kregen we een nummer van louter drie vraagteekens. Wat dat was?... Een grapje met mannen in rare pakjes, kaarsen op de lessenaars en direc teur Lugtenburg in hoogen hoed en wandel- De firma 8. Coltof opent heden middag haar nieuwe zaak. Met de opening van de nieuwe zaak van de firma S. Coltof, Keizerstraat, boekt dit stads gedeelte een zeer belangrijke aanwinst. Het is een zaak, die door zijn uiterlijk reeds lang de aandacht trok. De prachtige royale gevel, opgetrokken van gele steen, maakt een pret- tigen indruk. De groote ramen geven het ge heel iets vriendelijks en rustigs. De architecten Joh. A. Peters, Den Helder en H. A. J. en Jan Baanders te Amsterdam, hebben eer van hun werk. 't Is een voornaam perceel geworden, dat de aandacht ongedwongen vraagt. Een groote eiland-étalage geeft een doorloop van de Keizerstraat naar de Weezenstraat. De dames kunnen hier dus rustig een keur van moderne japonnen en mantels beschouwen, die van Nederlandsche, Fransche, Engelsche en Amerikaansche modehuizen komen. Tegenover deze eiland-étalage bevindt zich een kast met lingerie, blouses, pullovers en sportgoed en aan de Weezenstraat-zijde is voorts een diepe étalagekast speciaal voor dameshoeden, ter wijl voorts nog étalageruimte is voor kousen, etc. De firma Coltof heeft ook nog de vertegen woordiging van de Wala-corsets, corsets met bizondere garantie. De verlichting van dit nieuwe-pand is inder daad iets bizonders. Natuurlijk is het indirect licht, in ieder nieuw pand werkt men er mee, doch hier is, door een diepe lichtkloving in het plafond, met glasplaten en schijnwerpers een dergelijke verlichting gekregen, dat geen lichtverlies plaats heeft en men de natuurlijke kleuren houdt. De uitvoering van het geheele pand is in zoo licht mogelijke tinten gehouden, om de uit te stallen artikelen zoo goed en voor- deelig mogelijk uit te laten komen. Beneden zijn voorts twee ruime paskamers. Boven is, met een aparten ingang in de Vosstraat, de grossierderij. Ook hier een over daad van licht. Vermelden we nog, dat een vlammende neon-verlichting aan den gevel Weezenstraat, 's avonds de aandacht voor deze zaak vraagt. De aannemer van het pand was C. Th. Kwak en Zn., Den Helder, het glas- en schilderwerk werd verzorgd door E. Coenen, Den Helder, de electrische aanleg verzorgde ir. Oortgijsen, Den Helder, en de centrale verwarming werd aangelegd door de firma De Vries, Alkmaar. De betimmering is van de firma Drijver, Oos terend (T. De artistieke uitvoering en inrichting ver zorgde de heer Frits Coltof. De heer S. Coltof betuigde ons zijn groote tevredenheid over de loyale en vlotte mede werking, die hij gehad heeft van de gemeente lijke instellingen, zooals de water- en licht- bedrijven en van gemeentewerken, alsmede van de P.T.T. Vanmiddag om 4 uur wordt de zaak ge opend. stok. En wat nog het mooiste was? Dat alle musici wegliepen, tot de trombones incluis, en een loopende trombone, zeg u nou zelf, is geen gezicht. En de heer Lugtenburg stond éls maar te dirigeeren... Gelachen dat er is om dit nummer! Wat er verder nog op het programma stond, was een metaalbewerkersmarsch en een door den heer Rusting gecomponeerd feestlied van den Held. B.B. Te ruim elf uur was het uitge breide concert geëindigd en had men gelegen heid voor het traditioneele nadansje. Wij dienen nog te vermelden, dat aan het begin van den avond de heer Van der Vaart een dringend beroep had gedaan de op Hel- dersche leden der arbeidersbeweging om lid of begunstiger te worden van een of beide orga nisaties. Hij wees daarbij op haar cultureele taak in de arbeidersbeweging, juist nu, in dezen somberen, zwarten tijd, nu we zooiets als muziek en zang zoo dringend noodig heb ben. Trouwens, op het programma zelf was ook reeds een dergelijk verzoek opgenomen; het Fanfarecorps wilde zoo gaarne een tam boerscorps oprichten. Wij brengen een en ander hierbij gaarne onder de oogen van belangstellenden. Gisterenavond gaf de afd. Den Helder van bovengenoemden bond voor een uitstekend be zette Musiszaal haar jaarlijkschen feestavond, En dank zij een goed verzorgd programma hebben de vele aanwezigen uitstekend genoten en heerschte er een bijzonder prettige stem ming. Het was de heer de Jong, de voorzitter, die het welkomstwoord uitsprak en dit in het bij zonder tot den heer Makelaar met zijn muzi kalen staf, prof. Mellorini en het tooneelgezel schap „Harmonie". Het doel van den bond, zoo zei de voorzitter, is, ondanks het tweejarig bestaan in een zeer beperkten kring bekend. Het was de bedoeling van de oprichters, de gedachte levendig te houden, dat, door het beleid van de regeering en de besliste houding' van H. M. de Koningin, zoowel als door de wijze waarop de gemobili seerden gedurende den wereldoorlog gewaakt hebben voor Neerlands onafhankelijkheid, wij buiten een oorlog zijn gebleven. Het mobilisatiekruis is het symbool van een bewaarde vrede. De doelstelling van den bond is in de eerste plaats het gevoel van eenheid en saamhoorig heid in vaderlandslievenden geest onder zijn leden aan te kweeken, in de tweede plaats de belangen van de leden, alsmede van hunne weduwen en weezen te behartigen. De bond staat buiten partijpolitiek en stelt verschil van stand en van inzicht op Gods dienstig gebied terzijde. Oud-gemobiliseerden, zoo eindigde de heer de Jong, zijn openingswoord, ik twijfel er niet aan of ge stemt allen in met de leuze „Trouw aan het Vaderland, trouw aan Oranje". Het is hierna dat dan een aanvang wordt ge maakt met de afwerking van het programma. Ten eerste verschijnt de bekende prof. Mellorini ten tooneele, en dat met een uitstekend reper toire, waarin verschillende nieuwe goochel trucs waren verwerkt. Dit en het aardige num mer met de „buiksprekende" pop Greetje ging er bij het publiek als zoete koek in. Het uitreiken van kruisen en brevetten volgt hierna. De heeren J. Beun, L. S. Bravenboer, C. van Dijk, J. van Dok, J. Langeveld, L. Mos, R. Rieuwers, J. Scherer, S. Visser, D. J. A. Zoetendorp en J. J. Ox kwamen voor een kruis en brevet in aanmerking, het kruis alleen werd uitgereikt aan de heeren J. M. Manshanden en L. v. d. Harst, terwijl de heeren W. E. Schreurs en O. Zuiderbaan een brevet ontvingen. Voordat dan wordt overgegaan tot de opvoe ring van de door den heer Ph. Polak geschre ven schets „In dagen van spanning", volgt een muzikaal intermezzo door het strijkje, waarvan de leiding berust in handen van den heer Make laar, en dat op een zeer verdienstelijke wijze haar medewerking verleende. Onze Heldersche Poëet, den heer Polak, blijkt buiten dichterstalent ook nog dat van tooneel- schrijver te bezitten. Het geheel van deze, door hem gemaakte schets in drie bedrijven was aardig en werd door de diverse spelers rolvast en met animo opgevoerd, hoewel het natuurlijk dilletantisme bleef. Er waren veel aardige momenten in en er was gezorgd voor de noodi- ge afwisseling, maar de alleenspraken waren een weinigje te lang. Al met al heeft het publiek zich echter ter dege geamuseerd en het hartelijke applaus na afloop was zoowel voor den schrijver als voor regisseur en spelers een bewijs, dat het stuk gewaardeerd was. Het was tenslotte de heer de Jong, die dezen avond sloot en de diverse medewerkenden be dankte. Deze jaarlijksche feestavond mag in alle opzichten geslaagd heeten. De Heldersche Slagerspatroonsvereeniging maakt in een advertentie in dit nummer be kend, dat de slagerswinkels beide Paasch dagen gesloten zgn. van 13 April 1938. ONDERTROUWD: P. A. J. van den Berg en E. M. Schalekamp; J. W. Ridder en L. G. Grijmmel; J. Brondsema en C. Boon; W. Zeeman en F. Bethlehem; P. J. J. Hetem en J. Grootveld; J. Kossen en M. P. A. Boer- hoop. BEVALLEN: A. G. C. van der Spek Smits, z. OVERLEDEN: J. Slump, (m.), 8 maan den. Goede Vrijdag 15 April 1938 Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. A. Enklaar Bevestiging nieuwe leden 's Avonds 7 uur, Ds. F. W. J. v.d. Poel Bediening Heilig Avondmaal Westerkerk, (Helden der Zeeplein). Geen dienst Geref. Kerk. (Jullanapark). 's Avonds 8 uur, cand. IJ. Feenstra Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk) Geen dienst. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat) 's Avonds 7.30 uur, Leesdienst Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Avonds 7.30 uur, den heer J. Rebel Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.). 's Avonds 6 uur, Heilig Avondmaal Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht). 's Avonds 7 uur, Heilig Avondmaal Ds. P.J. Smits Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) Donderdagavond 8 uur, bidstond 7.30 uur kerk open ter aanbidding Goede Vrijdag 's morgens 9.30 uur, dienst Paaschzaterdag 's morgens 8 uur, dienst Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. W. A. Hoek, van Amsterdam Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: 's Avonds 8 uur, samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. Geen dienst. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst JULIANADORP BOND VAN EERVOL ONTSLAGEN MARINEPERSONEEL, BENEDEN DEN RANG VAN OFFICIER. Bovengenoemde bond hield dezer dagen te Utrecht haar 12de algemeen jaarvergadering welke, behalve door de daarvoor benoemde afgevaardigden, door vele leden uit het ge heele land, druk bezocht werd. Na de openingsrede van den voorzitter, den heer B. Dijl, en het uitbrengen van de jaarverslagen van den secretaris en den pen ningmeester werd het verdere gedeelte gewijd aan de bespreking van de aanvrage der ko ninklijke goedkeuring en de nieuwe statutea en huishoudelijk reglement. Het uit 5 leden bestaande hoofdbestuur werd met 2 leden uitgebreid, welke heeren, tezamen met den secretaris van het hoofd-bestuur een redac tiecommissie zullen vormen voor het bonds blad. Voort werd een telegram van hulde verzon den aan den oprichter van de vereeniging, den heer Nijstad, waarin hem tevens het eere lidmaatschap van den bond werd aangeboden. NATIONALE VIJFKAMP. Het Nederlandsch Olympisch Comité meldt ons, dat ook dit jaar wederom een nationale vijfkamp zal worden gehouden, welke mede is opengesteld voor officieren en onderofficieren (beroeps- zoowel als verlofsmilitairen) van de land- en zeemacht. Deze vijfkamp zal worden gehouden van 4 tot en met 8 Juli a.s., de inschrijving is open gesteld tot I Juni 1938. Nadere inlichtingen kunnen worden verkre gen aan het Secretariaat van het Nederlandsch Olympisch Comité, Nieuwe Uitleg 26 te 's-Gra- venhage en bij den voorzitter van de commissie voor den nationalen vgfkamp, den heer J. van Steeden, Beethovénlaan 3 te Hilversum. Ik zat op m'n kamer en ruimde wat boe ken op. Het was vermoedelijk de geest der heer- schende Boekenweek, die mg kamerwaarts gedreven had, in ieder geval ontdekte ik dien middag, dat er veel was, wat opgeruimd kon worden, opdat nieuwe vulling de gebogen planken konden doen kraken, de meest me lodieuze muziek in de ooren eens bibliofiels. En zoo zat ik daar, hier werd een Courts Mahlertje uitgeworpen, daar sneuvelde een Edgar Wallace, of werd een ingebonden en door den tand des tgds vergeelde feuilleton aan den ondergang prijsgegeven. Aldus opruimende kwam daar ook in mjjn handen een dictionnaire en ontdekte ik, dat het foliant in tweevoud in mgn bezit moest zijn. Boedelcombinatie vanwege het huwelgk was daar niet vreemd aan. Ik beschouwde de dictionnaire. Chocolade bruin en grijs op snee was het een schriftuur met historie. Nog herinner ik het plechtig oogenblik, dat de hand mijns vaders mij het in dubbel opzicht gewichtige schriftuur deel achtig deed worden. Nog voel ik het zijige papier door mijn schooljongensvingers gig den, terwijl mgn oogen naar den rijken inhoud der honderdduizenden woorden dorstten. En nog voel ik mijn trots zwellen bg het mede- nemen naar school van het werk en den vrienden toonde, van welk een kostelgke gave ik de bezitter geworden was. Zoo zat ik daar met de dictionnaire en een stuk jeugd vlood voorbij. Nu waren de blaren hier en daar grijs-bruin geworden, ezelsooren lardeerden vele pagina's en het glimmend bruin van den prachtband was nog slechts een schaduw van vroegere heerlijkheid. Desondanks... was het een dictionnaire en... een goede dictionnaire wat nog iets anders is. Tenslotte waren het eenige hon derdduizenden woorden en er was geen blad zijde afwezig. Zoo mijmerende besefte ik, dat we Boeken week hadden. Hoe had ik dat kunnen verge ten. Ik zou deze jeugdherinnering, deze mach tig veel geëxploiteerde woordenschat, het schoonste doel geven wat een oude diction naire kén krijgen. Ik zou haar schenken aan de jeugd. Beneden speelde de jeugd. Een andere jeugd dan 15 jaar geleden, maar dan toch: de jeugd. De jeugd vermaakte zich. Er waren twee jongens, die jiu jitsi beoefenden en elkander op de meest laaghartige wijze in het stof deden bijten. Ekele anderen trokken, zonder dat mij de noodzaak daarvan duidelgk werd, aan belknoppen van omwonende burgers, die dit niet op prijs schenen te stelen. Nog en kele anderen sprongen in plassen alsof het salamanders waren, wat wellicht nog niet eens zoo'n dwaze vergelijking is. zooals U uit het direct volgende zal blijken... Zoo deze beltrekkende, jiw jutsiënde en plasspringende jongelui beschouwende, drong het wederom tot mij door, hoe zeer een dic tionnaire hier uitkomst moest brengen. Hoe deze leergrage jongemenschen op dit boek- der-boeken zouden afvliegen, hoe zg het foliant als geestelijk manna zouden consu- meeren. En ik kreeg vreugde in mijn eigen goede daad. Ik heb het foliant gegeven: op de stoep staande heb ik het een der jongelui ge offreerd met een verzaligenden glimla :h. Hij accepteerde het met kennelijke schroom. Hg pakte het boek aan alsof hij z'n vingers er aan zou branden en de mogelijkheid niet uit gesloten was, dat er zich een helscht mach'ne in verborgen hield. Hij zei niet: „dank U",... hij zei in 't ge heel niets, en nog werd door mg veronder steld, dat hier sprake was van verbluftheid door een dergelijk gul gebaar. En de deur werd gesloten en het was mij of ik m'n eigen jeugd op de stoep gezet had. Het was een zeer speciaalg evoel. Een kwartier later moest ik een brief naar de bus brengen en gewerd mij een ontgoo cheling, die mij beter bespaard had kunnen blijven. De 6 waren nog aan het spelen, doch dit maal deed m'n jeugd-dictionnaire dienst als vermaaks-object. In de goot lag de kaft-met-historie, waar op eens een inktvlek gevallen was, waarvoor ik de gramschap mijner moeder verwierf. De letters A tot en met L lagen op den rijweg en fungeerden als schokbreker voor passee- rende voertuigen, van de pagina's M tot O werden propjes gemaakt en met een elastie ken catapult in openstaande ramen gescho ten. de O tot en met de IJ dwarrelden naar 4 windrichtingen tegelijk, terwg'1 een der knapen zich beijverde van de Z een „vlieg- machienje" te maken. Op mgn boekenplank staan nog 6 diction- naires: al vallen ze in stof. als worden ze 100 jaar mét hun baas. als komen er millioenen hout- en papierwurmen in... ze gaan de deur niet uit! Het was de moord op een stuk jeugd. Zeer waarschijnlijk zal heden de overeen komst tusschen Engeland en Italië geteekend worden, die de bedoeling heeft om tusschen de beide landen, op een zoo breed mogelijk terrein tot samenwerking te komen. Voor den algemeenen toestand van Europa kan dit van groote beteekenis zijn. In betrekkelijk korten tijd is de afstand afgelegd, welke ligt tussohen een bittere vijandschap en een loyale wil tot vriend schappelijke samenwerking; en daarbij moesten beide partijen over ideologische afgronden heenspringen, een acrobatische toer, welke zwaarder is dan de ingewik keldste diplomatieke onderhandelingen. Een Duitsch blad karakteriseert, met aan haling van het woord van Bismarck: „De Middellandsche Zee is geen erfenis, welke men als onder verwanten kan verdeelen" het aan staande accoord als een overeenkomst, waar voor de internationale noodzakelijkheden heel sterk spreken, veel sterker dan de tegenstel lingen, welke er van zouden afhouden. Dit is overigens een heel normaal verschijn sel in de relaties der volken, uit louter ideëele vriendschap komt slechts zelden, zoo ooit, een bondgenootschap tot stand; het zijn de ge meenschappelijke belangen, welke de geschil punten overbruggen, soms geheel doen ver geten. Maar de tegenstellingen verdwijnen daarmede niet en steeds zullen er kortere of langere perioden aanbreken, waarin ze geheel schgnen te overheerschen. De traditioneele Engelsch-Italiaansche vriendschap heeft altijd een heel sterken rea- listischen inslag gehad, waarschijnlijk meer van den kant van Londen dan van Rome. Engeland heeft steeds berekend en berekent nog altijd, waar het grootste voordeel ligt. Berucht is het woord van lord Paimerston, uit den tijd van de één-wording van Italië, toen Engeland dit land met alle middelen hielp: „Hoe meer havens Italië heeft, des te grooter zal zijn verwondbaarheid door Enge land worden; hoe langer de Italiaansche kust wordt, dek te gemakkelijker zal Engeland da Italiaansche politiek kunnen controleeren." Tusschen den dag van 1859, dat dit woord tot den Italiaanschen gezant te Londen Emanuele d'Azeglio gesproken werd en het heden is heel veel veranderd. Vooral door de ontwikkeling van de duikboot en van het vliegtuig, is ook Engeland zeer verwondbaar geworden; maar in de Middellandsche Zee is de gevaarlijke positie van Italië, niettegen staande de geweldige bewapening, welke het fascisme doorgezet heeft, zeker niet gunstiger geworden. Offensief en defensief stellen zich wel op elkaar in, maar daarmede is de ontwikkeling niet stopgezet; het defensief wordt weer door het offensief achterhaald, en zoo gaat het voort in een oneindige reeks. Dat de Engelsch-Italiaansche besprekingen een veel sneller en gunstiger verloop hebben gekregen, sinds Duitschland Oostenrijk gean nexeerd heeft, is zeker geen toeval.' Toch is het op dit oogenblik nog moeilijk dezen driehoek te overzien. Italië heeft intusschen de laatste jaren sterk aan realisme, weinig aan sentimentalisme gedaan. En zoo is het wederom begrijpelijk, dat weinig over de hechtheid van de as Rome-Berlijn gesproken, maar dat er des te meer aan gedacht wordt. tlo Postbrug Nat. Hist. Museum, geopend: Woensdag van 35 uur, Zaterdags van 710 uur.; iedere len Woensdag in de maand van 8—10 u.; iedere len Zondag in de maand van 35 u. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks /an 912 en van 13.30 17 u. Zaterdags van 912 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: .Meisjes in 't wit" en „De man die terug kwam". Ridlto, Spoorstraat, half 8: Vloeibaar Goud" en „De misdaad in de nachtclub". Witte Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Wilde nachten". Heden: Casino, Kanaalweg, 8 u. Propaganda-avond Vrjjz. Democraten. Musis Sacrum, 8.15 uur: Causerie over plaatse lijke voetbalprestaties, door den heer W. G. Reinders. Zaterdag 16 April. Casino, Kanaalweg, 8 u. Paasch-soirée Dansinstituut „Mouton". Licht op 7 uur 25 min. Barometerstand Den Helder 765.5 Opgenomen om 8 uur hedenmorgen, ■femperatuur lucht 7.8 Laagste temp. lucht gisteren 6.8 GESLAAGD: Voor het examen middelbaar hoogere graad piano, van het Belgisch Muziek college te Antwerpen slaagde heden, met groote onderscheiding, Mevrouw C. W. Velt huisHuchshorn, alhier, leerlinge van Mevr. C. S. Olie—Reeders te Utrecht,

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5