Roosevclt strooit met milliarden )apan steeds meer in de knel DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER „Wij lijden aan onderconsumptie" Buitensporige uitgave der Nazi-Duitschers Wat Engeland met Italië overeenkwam Katalonië heeft geen stroom meer Italië nog geen baas in Abessinië KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) V R IJ D A G Dc pers in Oostenrijk gemuilkorfd Hitlcr: Führer aller Duitschers? SPANJE Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DB BILT SEINTi Brandalarm op „Johan van Oldenbarneveldt" Mr. van Vessem gerustgesteld Duitschers op bierranfsoen HE LDERSCHE COURANT Uitgave der UKg-M|. Holland» Noorderkwartier N.V. te Den Helder 15 APRIL 1938 66e JAARG. No. 8285 HULP AAN HET ZAKENLE VEN. STEUNBUREAUX EN WERKVERSCHAFFING KRE GEN NIEUWE MILLIOENEN. In een speciale boodschap aan 't congres heelt president Roosevelt aanbevolen een crediet van ander hall milliard dollar beschikbaar te stellen voor de steunbureaux. Een en een kwart milliard van dit cre diet zou besteed moeten worden voor een werkverschailingsprogram in de eerste zeven maanden van het belastingjaar, de rest zou moeten dienen voor steun aan den land bouw en nationale jeugdorganisaties benevens het z.g.n. civilian conser- vation corps. k Tn het vervolg van zijn boodschap over 'den tegenwoordigen achteruitgang in de za kenwereld beval Roosevelt aan over te gaan tto onmiddellijke ontdooiing van aanvul lende bankmiddelcn tot een totaal van ruim 2 milliard dollar door désterilisatie .van bij benadering 1 'A milliard dollar goud en door vermindering van de reserve-eischen der banken met ongeveer 750 millioen dol lar. Twee milliard dollar nit te govon in 12 ol 18 maanden. Voorts bepleit Roosevelt hervatting van uit gaven voor openbare werken tot een bedrag van bijna anderhalf milliard dollar, die bin nen 12 of 18 maanden moeten worden uitge geven. Roosevelt beschreef dit deel van zijn program als van vitaal belang en stelde voor de regeering machtiging te verleenen tot het besteden van een bedrag, groot 450 millioen, voor rechtstreeksche credieten aan staten en gemeenten en tot het lcenen van een milliard zonder rente ten behoeve van plannen voor openbare werken. Tevens vroeg Roosevelt machtiging tot het uitgeven van 300 millioen dollar voor het opruimen van krotwoningen en plannen voor huizenbouw, 100 millioen voor wegenaanleg en 62 millioen voor den bouw van regeeringsgebouwen en regulari- satiewerken langs de rivieren. Volgens de ramingen in Roosevelt boodschap zullen in de eerstvolgende 18 maanden de totale hersteluitgaven 3.012.000.000 dollar bedragen, met in begrip van 950 millioen aflosbare leeningen, doch ongerekend de twee milliard, die liquide zullen worden gemaakt door het in het verkeer brengen van goud en het in liquide maken van bankreserves. De anderhalf milliard, waarvoor de recon- struction finance Corporation onlangs mach tiging heeft verleend tot het leenen aan de nijverheid, zijn evenmin bij de hersteluitga ven inbegrepen. Roosevelt legde er opnieuw den nadruk op, dat het herstel vergezeld moet gaan van een hervorming in regee- rings- en handelspraktijk. Tot de noodza kelijke hervormingen behooren volgens Roo sevelt opheffing van belastingvrijdom voor regeeringsobligaties, wijziging van de in komstenbelasting. terwijl de vraagstukken van monopoliebedrijven en prijsvaststelling bestudeerd moeten worden. Roosevelt schreef den achteruit gang in het bedrijfsleven in groote mate toe aan zekere hoogst onge- wenschte gebruiken, onder meer in- flatieprijzen en overproductie als gevolg van vrees voor inflatie, sta kingen en oorlog, hetgeen tot resul taat heeft een herhaling op kleine schaal van wat tusschen 1921 en 1929 gebeurd is. Nationaal inkomen 1.30<).00fl.000 dollar teruggeloopen. Wii lijden thans aan onderconsumptie en de voor dit voorjaar vernachte toeneming van de vraag naar arbeidskrachten verloop niet vlot genoeg om een economisch h<sr- stel te bewerkstelligen. Roosevelt yoegde hieraan toe, dat het onhotwis haar dat het nationaal inkomen, dat in 1937 6800 m l Hoen dollar heeft bedragen thans is gedaald tot ongeveer 5.600 millioen dollar. Particulieren moeien hun geld rendabel maken en mogen win sten oogsten. Hii wenschte er den nadruk op te leg gendaT hij niet gelooft, dat een toereikende vermeerdering van het natiori^ae n' alleen zou kunnen worden ver^e*!" belegging leenen of uitgeven \an openbare fondsen. In het Amerikaansdie economische leven is het van groot belang, dat de mid delen van particulieren gebruikt morden en allen erkennen, dat dergehjke fond.e feeht hebben op behoorlijke opbiengst, ROOSEVELT. Al het niet actieve goud gaat in omloop. Het departement van financiën maakt be kend, dat in overeenstemming met de aan beveling van president Roosevelt, de gehee- le n iet-actieve goudvoorraad zal worden in omloop gebracht. Er werd reeds eerder verklaard, dat dit goud zal worden aangewend voor de beta ling van in de naaste toekomst vervallende in goud te betalen wissels. Door de indiening van dit geweldige uit- gavenprogram is er wel geen sprake meer van dat Roosevelt zijn belofte zal kunnen inwisselen, dat de volgende begrootingen sluitend zouden zijn. Dit nieuwe „welvaartsplan" beteekent een belangrijke vergrooting van de Staats schuld en zal zeker in de toekomst nog sterker reacties in de koersen en prijzen in de Vereenigde Staten vroorzaken. Duitsche Pers dringt aan op publicatie der begrootingscijfers! Het is in Duitschland niet als in een an der land. waar de rijksbegrooting, als een openbare zaak aan het volk bekend wordt gemaakt Meer en meer schijnt men dit als een onhoudbare toestand te gaan gevoelen, al thans eenige Duitsche bladen bepleiten pu blicatie der cijfers „voor zoover het staats belang er zich niet tegen verzet". Deze eisch wordt, aldus verklaren de bladen, vooral gesteld, om de buitensporige en oncontroleerbare uitgaven te beteugelen van de ver schillende organisaties der partij, die anders niet worden gespecifi ceerd. De „Deutscher Volkswirt" is) van; mee- n.ing, dat de publiciteit der begrootingen „geschikt is, om het vertrouwen te ver sterken". In een later bericht kondigde hetzelfde blad aan, dat inderdaad de begrooting bekend zal worden gemaakt, voor zoover staatsredenen zich niet hiertegen zouden verzetten. Oostenrijksch telegraaf agentschap opgeheven. Duitsch nieuwsbureau in zijn plaats. Het Oostenrijksche telegraafagentschap de Amtliche Nachrichtenstelle, staakt met in gang van heden zijn werkzaamheden. In zijn plaats zal het nieuw opgerichte hoofd bureau van het Duitsche nieuwsbureau het controleapparaat en officieele berichtgever der gelijkgeschakelde Duitsche Pers, de Oostenrijksche dagbladen van nieuws voor zien. Er wordt gefluisterd over een nieuwen titel. De Illustrierte Beobacbter publiceert een foto van Hitier „Den Fuehrer aller Duit- schers". Hoewel gezaghebbende kringen over deze zaak het stilzwijgen bewaren, vraagt men zich af of deze nieuwe titel niet op plech tige wijze zal worden toegekend aan den rijkskanselier, tijdens de volgende vergade ring van den Rijksdag, waarvoor weliswaar nog geen datum is vastgesteld. In nationaal-socialistischc kringen spreekt men het geval tegen. Erkenning van Abeeslnlë. ItaliS heeft geen veroverings plannen in Spanje. De inhoud van de Britsch-Italiaansche overeenkomst is thans reeds bekend gewor den. Het document behandelt de volgende punten: Middellandsche Zee, Naburige Oosten, Oost-Afrika en Spanje. Abessinië erkend. Het verdrag houdt in een er kenning van Abessinië door Enge land en bevat een verplichting be trekkingen van goede nabuurschap te vestigen tusschen de Engelsche en de Italiaansclie bezittingen in Oost-Afrika. Het document bevestigt het Italiaansch- Britsche verdrag van 1927 inzake de in vloedssfeer der beide staten in het naburige oosten en bevestigt opnieuw de geldigheid der internationale conventie van 1888, wel ken allen schepen vrijheid van doortocht door het kanaal van Suez verzekert. De overeenkomst preciseert, dat Italië het protectoraat over Aden erkent en regelt tot wederzijdsche voldoening de door den „oor log in de aether" opgeworpen kwestie, zoo mede de politieke aanwezigheid van Enge land en Italië in Arabische landen, met name in Palestina. Voorts gaat Italië de verplichting aan zijn militaire effectieven in Libye zeer merkbaar te verminderen. Ten slotte verplichten En geland en Italië zich den territorialen status quo in het westelijk deel der Middelland sche Zee te eerbiedigen. Te dien aanzien heeft Italië Groot-Brittan- nië de verzekering gegeven, dat het geen en kele territoriale bedoeling in Spanje najaagt. Voldoening te Rome. In Romeinsche kringen, waar men de slui ting der overeenkomst toejuicht, erkent men algemeen, dat deze in de eerste plaats psy chologisch van belang is. Haar waarde zal, aldus zegt men, vooral afhangen van den geest, waarin zij zal worden toegepast. Niettemin vormt zij een belangrijke étappe op den weg naar toenadering tusschen de beide landen en baant zij den weg tot ver betering der betrekkingen tusschen Rome en Parijs. Indruk in Duitschland. De „Lokal-Anzeiger" schrijft volgens Ha- vas, dat het Engelsch-Italiaansch accoord in Duitschland om twee redenen met voldoening wordt ontvangen en wel om het voordeel het welk de algemeene vrede er uit zal trekken, waaraan Duitschland aanhoudend werkt, en omdat iedere politieke ontspanning voor een der deelgenooten van de as Rome-Berlijn eveneens dm arbeid van den andere verge makkelijkt, Men heeft, aldus het blad, een weg gevonden, waarop twee groote mogend heden thans kunnen voortgaan. Andere Eu- ropeesche quaesties, zooals die van Spanje, zullen uit dien hoofde een geheel ander aan zien krijgen De berichten uit Parijs omtrent een voor genomen contact tusschen Frankrijk en Ita lië toonen, dat de nieuwe constructieve lijn Rome-Londen, welke zich bij de nog steeds bestaande as Berlijn-Rome voegt, een zeer grooten invloed zal hebben op de groote Eu- ropeesche politiek. FRANCO OP 11 K.M. VAN DE ZEE. REGEERING BRENGT NIEUWE TROEPEN IN HET VELD. Uit Perptgnan wordt gemeld, dat de electriciteits-centrales te An dorra hun bedrijf hebben stopgezet. Hierdoor ontvangen Barodona en Catalonië geen electrischen stroom meer van deze centrales. Aanleiding hiertoe is geweest de ver overing van het Noordelijkste dorp van Spanje, Tor, door de rechtsche voorhoede. Franco op 11 K.M. van de zee. Volgens een bericht uit Saragossa staan de troepen van Franco thans over een frontlengte van 12 Kilo meter op elf kilometer afstand van de Middellandsche Zee. De weg langs de kust van Rarcelona naar Valencia ligt thans onder het vuur der rechtsche artillerie. De linksche troe pen zouden op de vlucht zijn geslagen. Voor Balaguer hebben de regeeringstroe- pen herhaaldelijk getracht de rechtschen terug te werpen op den linkeroever van den Rio Segre. Telkenmale teruggeslagen, hervatten zij gisteren hun aanvallen. Een triest jubileum. Alle bladen herinneren er aan, dat 14 April de verjaardag is van de uitroeping der re publiek in 1931. Martinez Barrio heeft een verklaring afgelegd, waarin hij zeide: „Op dit oogenblik zijn de consignes der republiek tot één enkele teruggebracht: Redding der onafhankelijkheid van Spanje en van het recht der natie vrijelijk te beschikken over haar politieke lot." Verwachting: Matige tot zwak ke, meest Noordelijke wind, aanvankelijk betrokken, la ter kans op opklaring, wei nig of geen regen, iets zach ter overdag. Verdere vooruitzichten: Nog wed nig verandering. De U.G.T. en de C.N.T. zijn op verscheide ne punten tot overeenstemming gekomen ten aanzien van de mobilisatie van de man nen tusschen 17 en 45 jaar en hun bestem ming volgens de aanwijzingen der regeering Besloten werd, dat de leden der vakvereeni- gingen toezicht zullen houden op de mobi lisatie hunner medeleden en dat de vrou wen de mannen in de fabrieken zullen ver vangen. Alle leden van de hulpdiensten zul len naar het front gezonden worden. Nog steeds regeeringsaanvallen* Na verwoede gevechten hebben de regee- ringstroepen zich van de helft van het dorp Vallafogona, ten Zuiden van Balaguer, mees ter gemaakt. Barcelona heette en communiqué gepubli ceerd, waarin wordt gezegd, dat de aanval len op het bruggehoofd. van Balaguer den geheelen dag met grooten kracht werden voortgezet. De regeeringstroepen hebben de hoogten bij Asentiu bezet. Ook bij San Ma- teo de la Sana werd verwoed gestreden en een aanval van de rechtschen op Forcall werd afgeslagen. Bij Morella werden vier rechtsche vliegtuigen omlaag geschoten. De tegenstand der Abessijnen nog niet gebreken. Terwijl de Britsche regeering de bewe ringen der oppositioneeie afgevaardigden, dat de Italianen nog moeilijkheden zouden ondervinden bij het vestigen van hun ge zag in Abessinië, heeft tegengesproken, meent de Manchester Guardian nog nadere bijzonderheden te moeten geven, volgens welke in Noord-Tigre de Italiaansche garni zoenen in Aksoem, Adoea, Abbi Addo, Adi- grat en Makalle, alle dus in het gebied langs de Erythreesche grens, van elkaar geïsoleerd zijn. Levensmiddelen en munitie moeten per vliegtuig worden aangevoerd. De rest van Tigre is in handen der Abessij nen. De provincie Begameder Amhara be vindt zich op de plaatsen Gondar en Debra Tabor na, waar Italiaansché garnizoenen liggen, eveneens in handen der Abessijnen. De Abessijnen hebben de Italianen uit God jam weten te verjagen, en beheerschen deze provincie volkomen. In de andere provincies strekt het gezag der Italianen zich slechts uit tot een beperkten kring rond de ste den, waar garnizoenen liggen, de Abessij nen zijn daarbuiten volkomen heer en meester. Danagil en de provincie Aoessa zijn volkomen van de heerschappij der Italia nen bevrijd. In de provincie Harrar kun nen de te Harrar en Djirjiga gevestigde Ita lianen niet het minste gezag over de rest van het land uitoefenen. Val van Taiertswang toegege ven. Japan zendt in allerijl versterkingen. Russische troe penbewegingen bij Mandsjoekwo Voor het eerst heeft de Japansche woordvoerder toegegeven, dat Taier- tswjang in handen van de Chlnee- zen is gevallen. Hij voegde er aan toe, dat de Chineezen dertien divi sies in het veld hebben gezonden in Zuid Sjantoeng tegen een betrekke lijk zwakke Japansche macht. Naar het Chineesche Persbureau meldt, kan het einde van den strijd om .Tihsien, waar overblijfselen van het Japansche leger in Zuid-Sjantoeng belegerd worden, in een of twee dagen venvacht worden. In Anhwei, Tsjekiang, en Kiangsoe voeren de Chinee sche troepen een doeltreffende guerilla. In Sjansi, waar de Chineezen geen in het oog- Ioopende vorderingen maken, sneuvelen niettemin voortdurend kleine groepen Ja- panneezen. In allerijl versterkingen- Na drie dagen zwaren strijd hebben de Chineezen Tsijoean en Pingloe ingenomen. Het zijn twee strategisch belangrijke ste den op den Noordelijken oever van de gele rivier. De overblijfselen der .Japansche troe pen houden nog stand in de buitenwijken. Vanmorgen hebben de Chineesche troepen de stadsmuren van Yihsien bestormd Naar gemeld wordt zijn ongeveer 10.000 Japan sche soldaten in deze stad omsingeld. Hun lot is bezegeld aldus het Chineesche com muniqué. Japansche versterkingen worden aan land gezet op de kust van Sjantoeng en per vrachtauto in allerijl naar het tooneel van den strijd gezonden. Gevechten in Mandsjoekwo? In Shanghai gaan geruchten, dat ge vechten zouden zijn uitgebroken tusschen. Mandsjoekwo en de Sowjet-Unie. Gewoon lijk goedingelichte kringen opperen even wel de veronderstelling, dat de instruc ties slechts gegeven zijn. teneinde in ver band met den gespannen toestand tus schen Japan en de Sowjet-Unie nieuwe troepen met spoed naar Siberië te kunnen zenden. Japansche militaire trein on gelukt. ver- Naar het Chineesche persbureau meldt, is een Japansche militaire t.rein. bestaande uit 24 wagens, geladen met wapenen en munitie, 25 kilometer ten noorden van Hangtsjau in de rivier gereden, doordat Chineesche guerillabenden de spoorbrug vernield hadden. De trein werd geheel vernield, vele Japansche soldaten kwamen onri het leven terwijl de lading verloren ging. De Japanneezen. die de hoeren in den omtrek voor de ramp aansprakelijk stelden, staken alle dorpen in de omgeving in brand* Veel rook, geen vuur. Gisteravond omstreeks half zeven ontdekte een officier van de wacht aan boord van het M.S. „Johan van Oldenbarnevelt", welk schip aan de Javakade te Amsterdam voor het emplacement van de „Nederland" ligt, om geladen te worden voor ziin volgenden reis, in het achterschip een scherpe brand lucht, terwijl hij even later in de gangen een vrij hevige rookontwikkeling waarnam. Onmiddellijk maakte hij alarm en werden de noodige maatregelen genomen voor het mobiliseeren van de bedrijfsbrandweer, ter wijl ook de Amsterdamse!)© brandweer ge waarschuwd werd, die spoedig met twee mo torspuiten ter plaatse was. Ook de drijvende stoomspuit „Jason" stoomde terstond van de ligplaats aan de Ruyterkade op. Bij onder zoek bleek, dat de bron van de rookontwikke ling bleek een vette dot werk te zijn, die ach teloos was weggesmeten in een leeg zeepblik en daar, waarschijnlijk door onvoorzichtig heid van een der Javanen, aan het Smeulen was gegaan, waardoor zeer veel rook werd ontwikkeld. Zonder dat men water behoefde te geven, kon de oorzaak van het alarm verwijderd worden. Stroom van ongewenschte vluch telingen zal worden gestuit. Op de vragen van den heer van Vessem betreffende het onverwijld nemen van doel treffende maatregelen ter voorkoming van ongewenschte immigratie heeft minister Pa- tijn, mede namens de ministers Goseling, en Romme als volgt geantwoord: De berichten omtrent zulke maatregelen bedoeld, zijn uiteraard der regeering niet ontgaan. Mede uit hoofde van de door den heer van Vessem aangeduide motieven is de re geering er bij voortduring op bedacht toe- strooming van vreemdelingen te beperken. Maatregelen, welke onder de huidige om standigheden ter bescherming van de Ne- derlandsche belangen passend en noodzake lijk voorkomen, zijn onverwijld voorbereid en voor zooveel doenlijk reeds genomen. Het brouwen beperkt. De organisatie van de Duitsche brouwe rijen heeft een drastische beperking van het bierverbruik aangekondigd in verband met de schaarschte van gerst en mout. Reeds is eenigen tijd geleden verboden „sterk" bier te brouwen. Deze maatregel is onvoldoende gebleken en de verkoop van bier zal worden gecontingenteerd. Er zullen geen grootere hoeveelheden mogen worden verkocht dan gedurende de overeenkomstige periodes van het vorig jaap.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1