AKKERTJE SCHUDT UW LEVER WAKKER Tweede Blad tfladónieuwJ Vrijzinnig Dem. Bond Hoofdpijn, indigestie en rheumatische rugpijnen Voor onze jonge werklooze vrienden Indische jongens voor de Marine Burgerlijke Stand van Den Helder Neem dadelijk 'n en die migraine trekt weg! Als de Marine door de stad trekt Nieuwe zaak voor heerenmodes in de Keizerstraat ÈSt G van Beusekom f Geen versch brood Verzendt en ontvangt Uw goederen pen.ESONA" Een schijnsucces Texelsch nieuws Werkeloosheid Een groote biggenfamilie Burgerlijke Stand Propaganda-feestavond afdeeling Den Helder. Voor een goed-bezette Casinozaal hield de Heldersche af deeling van den Vrijzinnig-demo- cratischen Bond gisterenavond een propagan da-feestavond, waaraan medewerking werd verleend door de Vrouwenclub en de Jeugdor ganisatie, alsmede de heer L. Elte. Wethouder De Boer heette in zijn openingswoord de vele bezoekers en de medewerkers welkom, en wees daarbij op de beteekenis van een dergelrjken avond met name voor de jongeren, omdat hij oien leert, dat naast voetbalclubs e.d. óók nog andere, ernstiger zaken de aandacht vragen. Hoewel de afdeelingen Schagen en Anna Paulowna persoonlijk niet vertegenwoordigd waren, was toch door hen schriftelijk bericht van verhindering gezonden. Nadat de heer Daan van Steenbergen zich ln een drietal Songs had doen kennen als een zeer verdienstelijk baritonzanger hij werd begeleid door mej. M. Hendrikse trad als spreker voor dezen avond op de heer J C Dee ring, secretaris der V.D.J.O. te Utrecht. Spr. is met vreugde hierheen gekomen, naar een plaats, waar drie afdeelingen van de Vrijz. Dem. Bond bestaan. Goed is het met elkaar den ernst van den tijd eens onder het oog te zien. Met bekommerdheid nemen wij heden onze krant ter hand. In onze tijden zijn begrip pen als trouw aan het gegeven woord, eerlijk heid, waarheidsliefde weggevaagd; alles wan kelt om ons heen, ook in de grootere proble men (men vergelijke bijv. Mussolini's houding van vroeger en nu inzake Abessinië en Oos tenrijk, waarop spr. nader ingaat). Duitsch- land gaat zijn gang en laat Engeland protestee ren; Spanje verbloedt, open steden worden ge bombardeerd. In Rusland executeert men; in China is „geen oorlog": Japan is er aan het „orde scheppen", reeds meer dan een millioen mannen, vrouwen en kinderen lieten er het leven. Twee ideologieën staan tegenover elkaar: de democratie en het fascisme. Het is de vraag wat voor Europa slechter geweest is; de oorlog van 1914'18 of de vrede, die er op volgde. Een volk als het Duitsche werd door het. „dictaat van Versailles" in de minderwaar digheid gedreven. Het werd een politiek niet van geven, maar van louter nemen. Terwijl een goed democraat moet kunnen geven en nemen. Als wij als democraten een overheid hebben ge kozen, dan moeten wij kunnen geven en nemen, wil die overheid gezag hebben. In ons land is de democratie tot nu toe veilig. Wat heeft echter onze regeering tot nu toe ge presteerd De groote, brandende problemen van onzen tijd worden niet aangepakt, maar men houdt zich bezig met kleine dingen (de handhaving der verouderde Zondagswet, e.d.), voor de weerbaarheid worden wèl de gelden gevonden, terwijl men voor de geestelijke weerbaarheid van het volk niets over heeft. Op onderwijsge bied staan wij op het oogenblik gelijk met een der achterlijke Balkanlanden als Bulgarije. Er is voor de V.D. nog wel een en ander te doen. Maar de democratie moet radicaal zijn of zij moet niet zijn. Het contact met het volk is thans verloren: heeft Nederland zich ten aanzien van de wer keloosheid het uiterste gedaan? De volksver bondenheid is zoek, het groepsverband over weegt te zeer. Er is geen onderling contact; de politieke partijen zijn ingegraven in eigen hol en bestoken vandaar elkaar. Er zijn gelukkig symptomen die er op wijzen, dat men wel een einde wil maken aan die tegenstellingen. Spr. geeft daarvan enkele sprekende voorbeelden, o.a. „Eenheid door Democratie". Aan het einde van zijn boeiende rede wijdde spr. een woord aan de Nederlandsche jeugd. Hier is bezig contact te komen, in jeugd kampen als anderszins. Zoo is hier een licht punt en het is goed te weten dat achter de wol ken de zon schijnt. Met een opwekking tot aansluiting bij den Bond eindigde spr. zijn met aandacht gevolgde rede. De rest van het programma was gewijd aan jolijt: we kregen een pracht van een dorpsche raadsvergadering als kluchtspel in één bedrijf, waar de stukken afvlogen zoo werd er verga derd. En na de pauze begon de pret eerst recht: niemand minder dan onze welbekende heer Elte trad als goochelaar op en begon met een aantal cigaretten, soms brandend en wel, uit het niet te tooveren; hij eindigde met een meesterlijk kunstje met de kaart, waarbij een in stukken gescheurde kaart zóó maar weer teruggetoo- verd werd met het stukje er af, dat precies er in paste. Daartusschen lagen tal van aardige, geheimzinnige trucs, die je vol bewondering aanschouwt, maar waarvan je als gewoon ster veling niets snapt. Terwijl de avond eindigde met een groote muzikale show door de Helder- sche Amateurband „The Masterkeys", onder leiding van den heer Louis van Loo. Maar toen was het al lang Vrijdagmorgen, dus u be grijptEn toen kwam er nog bal na ook, met dansmuziek van Jan van Haaien s „Hot Shots". Samenvattend dus een alleszins geslaagde avond, waarop de vele aanwezigen zich ten zeerste geamuseerd hebben. Al haar klachten in korten tijd verdwenen. Vele jaren leed ik aan hoofdpijn, indiges- tie" en rheumatische rugpijn, tot ik 1% jaar geleden er toe overging Kruschen Salts te gaan gebruiken. Reeds na eenige maanden bemerkte ik een belangrijke verbetering, ter wijl nu al mijn klachten zoo goed als geheel zijn verdwenen. Ik ben in die lh jaar een heel ander mensch geworden." Mej. W. D. te K. Deze dame koos het juiste middel om haar klachten te bestrijden. Kruschen Salts remigt nl Uw lichaam van alle schadelijke stoffen, terwijl Uw afvoerorganen worden aange spoord tot betere en geregelde werking waardoor U er van verzekerd zijt, dat zich geen afvalstoffen meer kunnen ophoopen en Uw klachten voorgoed verdwenen zijn Kru schen Salts is verkrijgbaar bij apothekers en erkende drogisten 0.40, 0.75 en ƒ16 per flacon. Let op. dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowtree Handels Mu-, Amsterdam, voorkomt. •(Adv')- Ongeveer 300 man marinetroepen maakten Donderdag een marsch door Amster dam, ter gelegenheid van de jaarlijksche sportwedstrijden tusschen adelborsten en cadetten in het Olympisch Stadion. Onze oproep vindt weerklank. Onze oproep voor een uitstapje voor onze jeugdige werkloozen heeft weerklank gevon den, zoowel b(j de jeugd zelf, als bij de oude ren. Verscheidene giften kwamen gisteren reeds op ons kantoor. Hieronder verantwoor den wij de ingekomen bedragen. Natuurlijk is het bedrag nog niet bij elkaar. Er zullen nog heel wat dubbeltjes en kwartjes geofferd moeten worden, voordat het plan van de excursie voor onze jonge vrienden uitge werkt kan worden. Doch wij hebben goeden moed, dat nog tal van stadgenooten daarvoor hun gave willen brengen. Deze jonge men- schen een kleine ontspanning te geven in hun vrij troosteloos bestaan, doet men immers gaarne. Welnu, op ons kantoor nemen we graag uw gift in ontvangst en zullen die in onze krant vermelden. Wie volgt vanmiddag het eerst? Voor hen, die het artikel in ons nr. van Woens dag niet gelezen mochten hebben, deelen wjj mede, dat het in de bedoeling ligt, een excursie te maken, hetzy naar de Ford- of Draad- en Kabelfabriek, of naar Schiphol, met een aantal jeugdige werk loozen, uit de Centrale werkplaats achter den Djjk. De jongelui, die slechts één gulden in de week ontvangen, kunnen daarvan zelf geen ontspanning zoeken. Een paar honderd kwartjes en de zaak is voor elkaar. Wij ontvingen reeds: Directie Heldersche Courant 5.Fr. Groote, Prinsenstraat 12 0.25; N. Christiani, Molengr. 48 0.25; A. L. 1.—; L. H. 0.50; P. J. S. 1.—; N. N. 0.25; R. K. 1.—; v. V. V. 0.25; S. L. W. M. 0.25; v. S. 025; J. B. 0.20; Mevr. B. 0.25; Oome Piet en z'n stuur man 1.—; N. N. 1.—. Het vertrek naar Nederland. Toe spraak van den admiraal. De vier-en-zestig Indische jongens, die in Nederland zullen worden opgeleid tot licht matroos en stoker, zijn voor hun vertrek door den commandant der zeemacht geïnspecteerd op het voorterrein van het departement van marine te Batavia. Reeds toen de jongens, gekleed in passa gierstenue, het erf opmarcheerden, bleek, dat zij in hun voorbereidende opleiding in de marinekazerne Goebeng te Soerabaja eeii kranige militaire houding hebben gekregen, en dat zij bij de mariniers daar keurig hebben leeren excerceeren, schrijft het N. v. d. D. v. N. I. De commandant der zeemacht inspecteerde eerst den troep en sprak daarna de vertrek kende jongens toe. „Ik houd mij er van overtuigd," aldus de admiraal, „dat gij een interessante reis en ezn mooien tijd in Nederland tegemoet gaat en dat gij als goede kameraden zult worden op genomen tusschen hen die in Nederland zijn of zullen worden aangenomen voor den dienst bij de Marine. Gij hebt thans allen gelijke kansen om de hoogste onderofficiersrangen te bereiken en uzelf een mooie toekomst te scheppen." Zijn Excellentie wees de jongens op de nood zaak van goede en nimmer aflatende plichts betrachting en wenschte hun allen goede reis en een eervolle loopbaan. De admiraal wendde zich vervolgens tot commandant en begeleidend personeel van het detachement, bestaande uit den officier van den M.S.D. F. de Hoop, een schipper, eenige kwartiermeesters en matrozen, allen voor het geven van instructie en voor het vervullen van baksmeestersfuncties gedurende de reis. Ook hun wenschte hij een goede reis en een behouden thuiskomst bij familie en vrienden. Bij de korte plechtigheid waren aanwezig de heer F. de Hoog en eenige andere bestuurs leden van het Indo Europeesch Verbond. 14 April 1938. GETROUWD: M. Bakker en E. J. M. Bouw man. BEVALLEN: C. T. Bakker—Bijl, d.: G. A. J. de Graaff—Lammertsma, z.; A. J. Tacx Schröder. d. OVERLEDEN: Wed. J. E. Bohne, 67 jaar. Binnen 'n kwartier voelt ge U als her boren. Ge hebt Uw dag gered I Wer ken verrassend snel. Onschadelijk! Per koker van 12 stuks - 12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. Wjj lezen in het „Hbl.": Tegen de hooge muren van de Groote Kat tenburgerstraat schalden vanmorgen het klare geluid van de stafmuziek der Koninkiijke Ma rine. Een poort was open gegaan en in stramme rijen was het bataljon te voorschijn gekomen. Nu marcheerde de troep, driehonderd man sterk, onderde vroolijke tonen door de oude straten der stad. Driehonderd „Jannen" en voor en naast en achter hen marcheerde mee: de burgerij, althans een ondernemend deel ervan. Er heerschen gelukkig weer gezondere denk beelden over de verhouding tusschen volk en weermacht, en er is weer gezonde en opge wekte belangstelling, wanneer „de troep" voor bijkomt. En daarom zijn ook nu weer velen uitgeloopen en saamgestroomd om hen voorbij te zien trekken, om zich even te verlustigen in het fraaie schouwspel van een correct en stram marcheerende colonne, waaraan nochtans de zwierigheid niet ontbreekt. Men voelt het: wij hooren bij elkaar, burger en militair. De troep zwenkte links uit de flank, trok een brug over, doorkruiste de Plantage en be reikte de lange rechte Sarphatistraat, waar de wind speelde met flarden muziek en velen deed toeloopen op het laatste oogenblik. Hartelijk heid ontmoette de troep allerwege op zijn route door de stad. Men is er nu zoo diep van over tuigd: De weermacht moet sterker gemaakt worden, men kan de noodzakelijkheid ervan niet meer ontkennen. Spontaan zijn in de laat ste weken honderden, duizenden, tienduizenden guldens in vrijwillige gaven bijeengebracht voor leger en vloot. Een twee, een twee, toe maar jongens! Langs Rembrandtsplein, Munt, N.Z. Voor burgwal en Damrak trokken de mannen ka- zernewaarts. Thuisgekomen van den marsch die gemaakt was ter gelegenheid van de jaarlijksche sportwedstrijden tusschen adel borsten en cadetten in het Stadion wisten de jongens weer te zijn een levend organisme van de stad, van welks onmisbaarheid de ove rige bevolking ten volle overtuigd is. Misschien voelden zij het ook niet zoo sterk; maar dat er wat veranderd was, dat hadden zij toch wel bespeurd. En dat had hun deugd gedaan! Hedenmiddag te 4 uur opent in het perceel Keizerstraat No. 107 de heer Gerard Leen een nieuw bedrijf in heeren mode-artikelen. Bjj een bezoek aan het pand bleek ons, dat de heer Leen dit geheel heeft laten moder- niseeren, thans beschikt hij over een alleszins comfortabelen winkel, waarin de diverse on derdeden der branche uitstekend tot hun recht komen. Men kan zich hier voorzien van alle moge lijke soorten artikelen op het gebied van heeren-mode, o.a. tricotages, hoeden en pet ten (waarvan de heer Leen een uitgebreide sorteering heeft) en overhemden. Alles in groote verscheidenheid en in vrijwel iedere prijsklasse. De verbouwing van het pand geschiedde door den heer L. Plaatsman, het schilder werk is vanden heer Sok, terwijl de verlich ting afkomstig is van de heeren Lameree en Scheltis. Aan boord van Hr. Ms. „Sumatra" overleden. Soerabaja, 14 April. Gisteren voer Hr. Ms. „Sumatra" de haven binnen met de vlag halfstok, wegens het o verlij den van den offi cier der administratie der 2de klasse G. van Beusekom. De heer Van Beusekom is tengevolge van influenza en longontsteking overleden. Wijlen de heer Van Beusekom was een zeer geziene figuur. Heden vond met militaire eer de ter-aarde- bestelling van het stoffelijk overschot plaats. Bij beschikking van den minister van De fensie is de kapitein-luitenant ter zee F. S. W. de Ronde den 2en Mei 1938 eervol ont heven als leeraar bij de Hoogere Marine Krijgsschool en ter beschikking gesteld: is de luitenant ter zee der le klasse bij de Kon. Mar. res. D. J. Kommer den 19en April 1938 geplaatst aan boord van Hr. Ms. Gelder land; zijn de volgende plaatsingen gelast: met 15 April 1938: de luitenant ter zee der 2e klasse bij de Kon. Mar. Reserve W. Jansen van zijne plaatsing bij de marinekazerne Amsterdam ontheven; met 19 April 1938: de luitenant ter zee der 2e klasse B. M. C .Braat geplaatst in het commandement der marine te Willemsoord; met 26 April 1938: de luitenant ter zee der 2e kl. jhr. J. H. W. S. Laman Trip bij den radiodienst der marine te Amsterdam. Overgeplaatst van het marine-vliegveld Mo- rokrembangan naar Hr. Ms. Sumatra, de lui tenant ter zeer le kl. W. H. Tetenburg. Vergund om naar Nederland terug te kee- ren aan den officier van den marinestoom vaartdienst 2e kl. J. M. Buitink. „HYDROGRAAF" OP SLEEPTOUW NAAR SOERABAJA. Het opleidingsvaartuig van de gouverne mentsmarine, „Hydrograaf", is door het gou vernementsvaartuig „Rigel" op sleeptouw genomen. Men is op weg naar Soerabaja. VRIJE GENEESKUNDIGE BEHANDELING IN HET GARNIZOEN. Gedurende de feestdagen (van 15 tot en met 18 April) zal de geneeskundige buiten dienst te Den Helder worden waargenomen door den Officier van Gezondheid der le kl. Dr. R. Franssen, Singel 154, tel. nr. 354. De Heldersche broodbakkerspatroons maken in een adv. in dit nr. bekend, dat beide Paaschdagen geen versch brood verkrijgbaar zal zijn. In een overzicht, dat we Dinsdag schreven, hebben we aangeraden even te wachten met een oordeel over het nieuwe Fransche kabi net. De levensduur immers hing af van de houding van de socialisten. Welnu, het kabi- net-Daladier, heeft dezer dagen een overwel digend succes geboekt en men zou dus mogen verwachten, dat het in orde is met de nieuwe Fransche regeering. Inderdaad zal men ge legenheid krijgen het programma uit te wer ken en maatregelen tot herstel van het eco nomische leven te nemen. Toch wil dit alles nog niet zeggen, dat de positie van de regee ring gevestigd is. De N.R.Crt. gaf een beschouwing daarover, waaraan wij het volgende ontleenen. De vrijwel unanieme stemming is geen uiting van eensgezindheid, zij wil niet zeggen, dat dit kabinet als een regeering van de na tionale eenheid zal worden beschouwd en door de partijen als zoodanig zal worden gesteund. Integendeel. Het waren redenen van partij politiek, welke tot dezen uitslag hebben ge leid, redenen van partij-tactiek, welke tot voorstemmen geboden. De motieven, welke de verschillende groepen tot het voorstemmen bewogen, liepen wel zoover uiteen, dat in de bijna volmaakte eenheid eerder een element van zwakte dan van kracht van het kabinet schuilt. De basis van het kabinet is door deze stem ming nog allerminst duidelijk. Hadden de so cialisten en communisten tegen gestemd, dan zou het wellicht mogelijk zijn geweest mis schien niet direct om tot een andere meer- derheidsgroepeering te komen. Maar zij deden het niet, omdat zij vastbesloten zijn de hand op dit kabinet te houden. Het risico, nu de groepeering van de partijen in het Volksfront te verbreken, komt hun te groot voor. Niet ten onrechte overigens, want zou men stel ling kiezen tegen dit radicale kabinet, dan zou vermoedelijk de kans groot zijn, dat de breuk tusschen radicalen en socialisten onher stelbaar zou zijn. In welk geval een meer rechtsche groepeering de leiding van het land over zou nemen, waar de socialisten en geest verwante groepen geheel buiten zouden staan. Met het oog op de te behartigen belangen hebben socialisten en communisten het beter geacht een vinger in het spel te houden. Zoo lang de regeering op hen steunt althans niet zeker weet, dat zij niet op hen steunt zal zij zeker geen maatregelen nemen, welke al te onaangenaam zijn voor de link- sche groepen. De politieke strijd wordt nu naar een ander terrein overgebracht en daar eerst zal het kabiuet Daladier zijn levensvat baarheid moeten bewijzen, met name op het gebied der stakingen. Deze stakingen hebben ongetwijfeld politieke beteekenis. Het kabinet-Daladier zal nu moeten bewij zen, of het in staat is een einde te maken aan de stakingen en de bezettingen der fa brieken en bij machte sociale conflicten te verhinderen. Daarom ook kan men over de positie van Daladier nog geen definitief oordeel vellen. Zijn eerste succes heeft nog een nadere fun deering noodig om een werkelijk succes te worden. Of deze ook komen zal, moet de toe komst ons leeren. De commandant van den Duitsrhen kruiser ..Emden" legde Donderdag een krans bij het graf van Michiel de Ruyter in de Nieuwe Kerk te Amsterdam ter gelegenheid van het bezoek van den kruiser aan de hoofdstad. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgéns „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal ln Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet. het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. De werkeloosheid is in onze gemeente helaas nog steeds niet aan het verminderen, doch ver geleken bjj vorig jaar is zelfs nog over de eerste drie maanden van 1938 eenige toename Vorig jaar waren in de eerste week 179 werkzoekenden ingeschreven, dit jaar 183. Bij een veehouder te De Waal wierp een zeug 18 levende biggen, waarvan 17 geheel normaal waren. En der biggen had echter 'n geheel dubbel achterstel, terwijl bovendien op den rug 2 extra voorpoten voorkwamen. Het misvormde dier is kort na de geboorte ge storven. Het zal evenwel worden geprepareerd en in de Landbouwschool bewaard. BOUWVERGUNNINGEN. J. H. Geus. verbouw van 2 woonhuizen bij Den Burg, D. E. W. C. Boswijk uitbreiding zijner woning. L. Eelman bouwen van een woonhuis, D. H. Keyser oouwen van een woonhuis, P. Vlaming Pz. verbouwen van een woonhuis. van 915 April. GEBOREN: Jannetj# Cornelia, d. v. B. J. Vlaming en M. Druif; Jan Cornelis, z. v. J. C. Bakker en A. Maas. ONDERTROUWD: A. J. Wassink en Tr. C. Eelman: Joh. Th. Boom en N. de Graaf; C. Joh. Commandeur en M. J. Hin. OVERLEDENG. Gielis, 72 j., wed. v. J. Wegman; Dieuwertje, 36 j., geh. m. M. Koorn. Gevonden een handschoen en een pijp.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5