VAN Radioprogramma Itar jEDGAR R1CE [BURROUGHS Hoe het Rijksmuseum tegen brand beschermd wordt Extra kalvertoewijzing Met Paschen naar de bollenvelden Haar kind uit den weg geruimd Wegwerkers staken Een duur dubbeltje Sterfte door mond- en klauwzeer O ETHEL M, DELL es «••••IttKMSMtM DOOR No. 44. Jane wist, dat zelfs al zou ze Rokoff doden, ze niet beter af zou zijn. Het schot zou zijn mannen hierheen roepen en haar lot zou mis schien nog vreseljjer zijn.. De herinnering aan de twee bruten, die er bij stonden te kijken en te lachen, toen Rokoff haar vooruit stompte, was nog zeer levendig. Opeens leun de de Rus naar haar over, maar ze was vlug ger. Terwijl zij het zware wapen op zijn ge zicht richtte, gaf ze hem een vreselijke slag tussen de ogen. Zonder, een kik te geven zonk hy bewusteloos op de grond. Een ogen blik later stond Jane naast hem op dat moment tenminste vrij van zijn aanvallen. Ze deed de lamp uit en in de duisternis wachtte zij even om haar gedachten bij elkaar te krijgen en te overleggen wat haar nu te doen stond. Buiten hoorde zij weer het geluid, dat Rokoff's aandacht had getrokken. Met zachte stap, iedere zenuw tot het uiter ste gespannen, sloop Jane naar het achterste gedeelte der tent. Terwijl ze bijna over Rokoff struikelde, voelde zij het heft van zijp lang jachtmes, Daarmede sneed zij een opening in het tentzeil. Zwijgend ging zij naar buiten, waar zij eerst goed luisterde. Het kamp scheen echter te slapen. Tegen middernacht was de jungle vol ondefineerbare geluiden. Ze aarzelde bevend. De jungle joeg haar vrees aan. Maar achter haar lag een lot, erger dan de dood, door de handen van menselijke wezens. Voor haar lag een even onafwend baar noodlok maar het was enkel de dood, plotseling, barmhartig en eervol. Zonder ver der te aarzelen sloop ze uit het kamp en de geheimzinnige jungle sloot zich om haar heen. Stijgleiding en sproeiers in de torens. Amsterdamsche brand weer oefent. Vele Amsterdammers, die zich gistermor gen naar hun kantoren begaven en het Rijksmuseum passeerden, zagen daar plotse ling tot hun ontsteltenis een motorspuit van de brandweer voorrijden. Slangen werden uitgelegd, snel begaven zich brandweerlie den bet gebouw binnen. Spoedig stonden ve le belangstellenden het verontrustend bedrijf gade te slaan... Er was ïntusschen niets ernstigs aan de hand. De brandweer, altijd waakzaam en even bedacht op het nemen van voorzorgs maatregelen, als op het blusschen van een maal uitgebroken vuur, was uitgerukt met een reservemotorspuit voor een van de controleproeven, die op gezette tijden bij toerbeurt in de verschillende torens van het Rijksmuseum worden genomen, teneinde na te gaan, of de daar «aanwezige installa tie nog zonder hapering funetionneert. De torens zijn voor een belangrijk deel van hout opgetrokken, dat met lei bedekt is. In iedere toren loogt 'n z.g.n stijgleiding, waar langs het water door 'n motorspuit tot bo ven in den nok gepompt kan worden, ter wijl op iedere verdieping een koppeling is aangebracht met een handle, welke het mogelijk maakt daar een slang aan te slui ten, om aldus eventueele branden te blus schen. Binnen in den toren zijn op de stijgleiding sproeiers, een soort douches aangebracht, die een gor dijn van water langs de houten binnenzijde van den toren kunnen doen neerdalen, waardoor bij even tueel vuur, van de straat af, door aansluiting der stijgleiding op de motorspuit binnen den kortst mo gelijken tijd het blusschingswerk aangevangen kan worden. Onder leiding van brandmeester F. de Jongh, heeft de Amsterdamsche brandweer gistermorgen nagegaan of deze installatie nog in alle opzichten funetionneert. Het bleek, dat de installatie geen enkele hapering vertoonde en dat de druk van een motorspuit ruimschoots voldoende was om het water tot in den hoogsten nog te bren gen. Zelfs spoot het water boven van den toren nog een meter of vijf uit den uitlaat de lucht in. Om ongeveer kwart voor elf rukte de brandweer in. Wij kunnen gerust zijn. Het Rijksmuseum wordt goed tegen brandge vaar bewaakt. In verband met mond- en klauw zeer. Naar wij vernemen heeft de mi nister van Economische Zaken be sloten, dat met het oog op de bij de laatste mond- en klauwzeer epl- zoötie geleden verliezen de aan de onderscheidene gewesten voor 1938 verleende kalvertoewijzingen alsnog een verhooging zullen ondergaan. Het aantal extra schetsen voor geheel Nederland is op 28506 vast gesteld. Ten aanzien van de toewijzingen binnen de gewesten, de toewijzingen dus aan de verschillende daarvoor in aanmerking ko mende veehouders, is bepaald, dat. alleen zij, op wier bedrijf volgens officieele ver klaringen na 1 Augustus 1937 mond- en klauwzeer heeft geheerscht, voor deze toe wijzing in aanmerking kunnen komen. Voorts zal bij de vaststelling van de toe wijzing rekening worden gehouden met: le. het aantal aan mond- en klauwzeer gestorven dieren boven 1 jaar tijdens die periode, gedurende welke het bedrijf door den veeartsenijkundigen dienst besmet is verklaard; 2e. het aantal na de vorenbedoelde perio de aan mond- en klauwzeer gestorven die ren boven 1 jaar en de tijdens en na die pe riode tengevolge van genoemde ziekte plaats gehad hebbende noodslachtingen van die ren boven 1 jaar; 3e. het aantal stuks vee boven 1 jaar, het welk door het mond- en klauwzeer wrak is geworden en dientengevolge spoedig zal moeten worden opgeruimd. Door de gewestelijke Landbouw-crisis-or- ganisaties zal zoo spoedig mogelijk bekend worden gemaakt, waar en op welke wijze aanvragen voor deze bijzondere toewijzing dienen te worden ingediend. Hyacinthen bloeien nog. Door het koudere weer teruggehouden is de hyacinthenbloei nog lang niet beëindigd. Meerdere soorten moeten zelfs nog in bloei komen. Dit valt zeer gunstig samen met de vroe ge tulpen, waarvan er met Paschen vele in bloei zullen zijn, ook wanneer het koudere weer blijft aanhouden. Met de feestdagen zal er dus heel wat te zien zijn, en een zeer druk bezoek wordt in de gelieele bloembollenstreek verwacht. Tegen wreede moeder drie jaar gevangenisstraf geëischt. Gistermorgen behandelde de Gro- ningsche rechtbank de zaak tegen een 29-jarige moeder uit Bedum, die haar tweejarig dochtertje op 20 De cember 1937 dusdanig heeft mishan deld, dat het aan de gevolgen is over leden. Uit het getuigenverhoor kwam vast te staan, dat de vrouw vaak zeer hardvochtig tegen het kind is opgetreden. De psychiater Dr. Van Mesdag, kenschet ste de moeder als een egocentrische vrouw met een hard, wreed karakter, die zich thans meer bekommert over hetgeen haar is overkomen, dan berouw heeft over hetgeen zij heeft misdaan. In zijn requisitoir schetste de Of ficier van Justitie Mr. Polman de daad van de vrouw als een uiting van een stil verlangen om haar kind, dat in den weg stond tusschen haar en haar man, kwijt te raken. Hij achtte de tenlastelegging, bewezen en requireerde, de moeilijke huiselijke omstan digheden in aanmerking nemende, drie jaar gevangenisstraf. Mr. Vos pleitte clementie. Uitspraak 28 April. Gisterochtend hebben ongeveer veer tig arbeiders die werkzaam zijn bij de moderniseering van den provincialen weg BaarnHilversum, liet werk neergelegd. De arbeiders eischen van den aan nemer, J. de Kroon en Zn., te Rhenen, naleving van de landelijke collectieve arbeidsovereenkomst voor de bouw bedrijven, water-, spoor- en wegen bouw 19381939, hoewel noch de aan nemer, noch een gedeelte van de sta kers georganiseerd is. De arbeiders hebben zich bij den aanvang van het werk contractueel verbonden voor het geldende loon, dat ongeveer twee cent la ger is dan volgens de bovengenoemde ar beidsovereenkomst. Op het oogenblik onder handelt de heer Kroon met een technisch ambtenaar van den Provincialen Waterstaat over het aanvoeren van arbeidskrachten uit Rhenen, hetgeen volgens het bestek, niet ge oorloofd is, daar slechts arbeiders uit Baarn, Soest en de Lage Vuursche tewerk mogen worden gesteld. Op bet oogenblik wordt ge werkt door zes vaste arbeiders van de firma De Kroon. De stakers posten bij het afgesloten gedeel te van den weg. Bij het werk zelf kunnen zij niet komen, omdat thans ook de bermen van den weg op last van den Provincialen Waterstaat voor voetgangers zijn afgesloten. Oneerlijk tramconducteur beboet Het Arnhemsche Hof veroordeelde een wagenbestuurder bij de electrische tram, die een kaartje aan een passagier zou hebben afgegeven dat al eens gebruikt was en zich zelf daardoor voor een dubbeltje zou heb ben bevoordeeld, tot f 75.boete subs. 25 dgen hechtenis. De Arnhemsche rechtbank had verdachte vrijgesproken. Hiertegen had de officier van Justitie hooger beroep aangeteekend. BORG ONDER VALSCHEN NAAM. Chauffeur vrijgesproken. Het Arnhemsche gerechtshof wees giste ren arrest in de strafzaak tegen den chauf feur A. J., te Apeldoorn, die zich wegens valschheid in geschrifte te verantwoorden had, nadat hij door de rechtbank te Zut- phen was veroordeeld tot één maand ge vangenisstraf. Volgens de tenlastelegging zou hij voor een ander onder een valschen naam zijn borg geblven en had hij d van de betrok ken geldleening opgemaakte schuldbeken tenis met dien valschen naam onderteekend Het Hof was na hernieuwde behandeling der zaak van oordeel, dat bet tenlaste ge legde misdrijf van valschcid in geschrifte niet was bewezen en sprak den verdachte alsnog vrij. In de week van 3 t.m. 9 April stierven aan mond- en klauwzeer, 14 kalveren en 13 varkens en biggen. Sedert de week van 1926 September 1937 zijn aan deze ziekte in totaal ge storven 3118 runderen, 3919 kalveren, 3037 varkens en biggen, 242 schapen en 50 geiten. bekaken FINE SLAAT BERNSTEIN. Het Amerikaansche kampioen schap. De twee afgebroken partijen uit de achtste ronde hadden het volgende resultaat: SimonsonMorton 10 FineBernstein 10 In de kopgroep is de stand thans: i. Ileshevskv 7 punten; 2. en 3. Kashdan en Simonson ieder OV2 punt; 4. en 5. Fine en Dake ieder 6 punten; 6. Treysman 5 punten. ZATERDAG 16 APRIL 1988. Hilversum I. 1875 en 415.5 m. KRO-Uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30 H. Mis. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.35 Uit Praag: VredesuitzendLng van het Tsjecho-Slowaaksche Roode Kruis. 11.05 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Klokgelui. 12.30 KRO-Orkest en gramofoonmuziek. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 KRO-Orkest en solisten. 3.00 Kinderuurtje. 4.00 De KRO-Melodisten en solist. 4.45 Gramofoonmuziek. 4.50 Causerie „De Paaschei-actie". 5.00 Vervolg concert. 5.30 Esperanto-nieuws. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Maria en het verlossingswerk". 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.55 Declamatie. 9.10 Causerie. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Internationale sportrevue. 10.5512.00 Gramofoonmuziek. Hilversum n. 301,5 m. VARA-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Uitzending voor Arbeiders in de Continu bedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. I.001.45 Zang en orgel. 2.00 Causerie „Vrouwenarbeid nu". 2.15 Pianovoordracht. 2.35 Esmeralda-Septet. 3.15 Schaakles. 3.30 Residentie-orkest. (Gr.opn.). 4.35 Esperanto-uitzending. 4.50 De Stem des Volks, Utrechts Stedelijk orkest, en solisten. 5.40 Literaire causerie. 6.05 Orgelspel. 6.30 Uit de Roode Jeugdbeweging. 7.00 Filmland. 7.30 Bijbelvertellingen. 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP. VARA-Varia. 8.15 VARA-Orkest, m.m.v. solisten. 9.00 Propagandatoespraak. 9.15 ,,En nu... Oké!" 10.30 Berichten ANP. 10.35 Community-singing (Gr.opn.). II.00 Souvenir-orkest m.m.v. soliste. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. FEUILLETON. DOOR 36. Dit waren omstandigheden, die niet wegge cijferd konden worden, en die ten slotte de stem, die voor rechtvaardigheid pleitte, het zwijgen hadden opgelegd. Hij had geen keuze gehad. Als hij de waarheid gesproken had, zou hij willens en wetens verraad hebben gepleegd en bc "endien een verraad aan het vertrou wen, dat Claire in hem gesteld had. En dat had hij nooit kunnen verdragen. Liever zou hy terecht gestaan hebben voor moord en ter dood veroordeeld woruen. Maar dat was niet van hem gevergd. In plaats daarvan had hij alles verloren, en of schoon hij zich met al zijr kracht en onder nemingsgeest weer een camtre wilde schep pen, had hij nog niet het minste idee, ho1 hy dat zou aanleggen. De schaduw, die op hem rustte verduisterde alles en scheen zrjn m°nT zal Te'rrter'worden," zei hij tegen Flfrida terwijl hij haar nekharen weer glad streek..Maar het zal geen gemakkelijk vraag- StHetZdier antwoordde met een zacht gebrom dac overging in een dreigenden, woedenden blaf. Haar puntige ooren gingen overeind ten teeken dat zij buiten een Se,uid waarvoor zij het raadzaam achtte te waarschuwen. Menschen als Pax, die praatten wanneer zij moeten luisteren, hadden een hond noodig die voor hem waakte. Zij stond op met stijr- waaidigheid, stelde zich op naast zijn stoel, en snoof onderzoekend in de richting van het naderende geluid. Het was tenslotte een goede bekende, die de warandatrap opkwam, ofschoon Pax in een seconde overeind sprong en naar de trap snelde om hem te begroeten. Kolonel Risborough. bleeker en zorgelijker dan gewoonlijk, kwam met uitgestrekte hand op hem af. „Wat bijzonder hartelijk van U, kolonel!" zei Pax, terwijl hij de hem aangeboden hand krampachtig drukte. „Mijn beste kerel!" zei de kolonel en zweeg als overmand door een aandoening, die hij met moeite onderdrukte. Pax stond volkomen bewegingloos. „Gaat U zitten, kolonel," zei hij met een stem, waarin niet de minste aandoening klonx. „Neen, zei de kolonel. „Neen. Ik kom maar een oogenblik, want ik ben op weg naar de sociëteit, zooair je ziet." „Natuurlijk; het is gastenavond," zei Pax. „Daar dacht ik niet aan." „Kom je ook?" vroeg kolonel Risborough. „Neen, kolonel. Ik heb afgeschreven wel wat laat, vrees ik. Zij mllen mij nog moeten beboeten, voor ik vertrek," zei Pax met een sti, en, officiëelen glimlach. „Dat spijt mij," zei de kolonel, „maar je hebt vandaag reeds je deel gehad. Ik heb er over nagedacht of er niets aan te doen is of je werkelijk je ontslag moet nemen of je Hij hield op en kuchte, en zei toen ronduit: „Ik zou je graag helpen, Packersley, als ie mij dat mogelijk wilt maken. Ik kan niet aanzien, dat een goed officier als jij, te gronde gaat om niets. Je bent mij in het regiment bijzonder veel waard. Als je mij maar eenig recht geeft om je terzijde te staan om je mijn steun te geven in het kort, om de wereld te toonen. dat ik weet. dat je abso luut een man van eer xijt en boven alle ver denking, dan zal ik het doen, en je helpen deze ongelukkige zaak te vergeten. Maar de vraag is wil je mij dat recht geven?" Bij deze woorden keek hy Pax recht in het gezicht en zijn oogen deden méér dan vragen, zij smeekten. „Ik ben niet als Crofton," zei hij, toen Pax bleef zwijgen. „Ik ben h.er gekomen als een vriend om te helpen, als ik kan, maar in geen geval om een belemmering te zijn. Be grijp je mij?" „Ja, kolonel," zei Pax. Hij stond kaarsrecht voor den ouderen man; en het was alsof hij meester van de situatie was. zoo onwrikbaar, zoo star en onverzoenlijk was zijn blik. „Ik dank U meer dan ik zegger kan. Ik heb alles wel overwogen maar er is niets aan te doen. Als U mij niet gelooven'lkunt, weet ik geen ander middel om U te overtuigen." „Dat is niet geheel wat ik bedoel," zei kolo nel Risborough en hij sprak met een waardig heid en een eenvoudige oprechtheid, die meer indruk maakten dan eenig vertoon van gezag. „Ik kan je gelooven, Pax, als je verkiest open hartig met mij te spreken. Maar ik weet evenzeer als Crofton het weet dat je nog tegenover niemand open bent geweest. Je kunt de waarheid gezegd hebben maar het is niet de geheele waarheid. En dat wordt je aangerekend. En de geheele waarheid moet ik weten, als ik mijn heele persoon en al mijn invloed beschikbaar stel om je voor het Regi ment te behouden. Ik kan je gelooven als je mij je vertrouwen maar wilt geven. En wat je mjj zeggen zult, is bij mij veilig; dat weet je" Er klonk een smeekende toon in zijn stem, en Pax maakte een lichte beweging van pro test. Voor de rest bleef zijn houding onveran derd. „Natuurlijk weet ik dat, kolonel." zei hij. „en ook heel natuurlijk, ben ik U oneindig dankbaar. Maar ik vrees, dat er niets aan de zaak te veranderen valt. Ik heb de dingen te aanvaarden en zal trachten ze zoo goed mogelijk te dragen. Wilt U misschien iets drinken, kolonel?" Het was alsof hij een ondoordingbaar schild voor zich hield en daarmede den anderen man dwong terug te trekken. Kolonel R'sborough zuchtte en aanvaardde de nederlaag. „Ik vind dat je den verkeerden weg inslaat," zei hij, „maar ik kan het je niet beletten. Neen, niets, dank je. Hoe staat het met je verloving? anwoord niet, als je het liever niet doet." „Ik zou U graag antwoorden," zei Pax met een vertrekken van zijn lippen, dat nauwelijks op een glimlach leek. „Maar ik verwacht juist zelf het antwoord op die vraag. Zooals U be grijpen zult, heb ik niet veel meer aan te bie den. M; ar die beslissing rust niet bij mij." De kolonel wendde zich onverwachts om en legde zijn hand op Pax' schouder. „Houd je van haar, Pax?" vroeg hij. Pax scheen, als het mogelijk was zich nog rechter te houden. Hij keek strak voor zich uit en antwoordde bijna fluisterend alsof hij liever in het geheel niet gesproken had: „Wel natuurlijk." „Goddank!" zei de kolonel met een zucht van verlichting. „Ik wil nu niets meer zeg gen. Ik begrijp, dat ik hiei niet helpen kan. Maar, als mijn vrouw of ik iets kunnen doen met betrekking tot je huwelijk of in iets anders moet je het laten weten. I dat af gesproken „Dank U, kolonel," zei Pax. De hand van den kolonel drukte een oogen blik zwaar op zijn schouder. „Er is niemand van wien ik zoo ongaarne afscheid neem dan van jou, Pax," zei hij moeilijk. „Vaarwel." Pax hief instinctief zijn hand op om te salueeren. Zijn oogen keken zijn chef aan. „Dank U, kolonel," zei hij kortaf, bijna werk tuigelijk. „Vaarwel!" Maar zijn handdruk was niet werktuige lijk, en toen de kolonel vertrokken was. keek hij hem na met een onbewust verlangenden, hopeloozen blik. Peters kwam hem vijf minuten later sto ren. Peters, keurig geüniformeerd en correct, alsof hij nooit eenige minuten geleden een sigaret had gerookt achter de struiken naast het huis. „Vraag excuus, kapitein," zei Peters. „Ik heb uw briefje afgegeven, en er bij gezegd dat het mijn schuld was, dat het zoo laat kwam; dus ik hoop, dat U niet beboet zult worden, kapitein." „O!" zei Pax. Hij was in een stoel neer gevallen, en zag er vermoeid en uitgeput uit. „Dat was geschikt van je, Peters, maar je had die moeite niet behoeven te doen." „Voor U is niets te veel moeite, kapitein," zei Peters. Pax leunde achterover in zijn stoel en keek naar hem op. „Wel Peters," zei hij, „je zult in elk geval niet veel moeite meer voor mij behoeven te doen. Ik vertrek binnenkort naar Engeland." „Wat! Gaat U het leger verlaten, kapi tein?" riep Peters. Pax boog zich naar Elfrida voorover. „Ja, ik ga weg," zei hij. „Allemachtig!" zei Peters. „Dat zullen zij nooit toestaan, kapitein!" Pax liet een vreemden lach hooren, die zelfs Elfrida den kop deed opheffen. „Het is geen kwestie van toestaan," zei hij. „Het is nu eenmaal niet anders," zei hij. „Zelfs jij kan er niets aan veranderen Peters of schoon je je best hebt gedaan onder zeer moeilijke omstandigheden." „Ik. kapitein!" zei Peters, met vriendelijke verontwaardiging. „Met uw verlof, ik heb in het geheel niets gedaan. „Maar ik zou veel 'willen doen, kapitein, als ik de gelegenheid kreeg. Maar ik geloof niet, dat ik die krijgen zal, kapitein, want U zult niet gehinderd wil len v/orden met zoo'n stuk overtollig huis raad als ik ben." „Wat bedoel je daarmee?" vroeg Pax, zon der het hoofd op te heffen. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 7