tëelée jMiqau en meUfel! KindeMiAiend Oplossing raadsel vorige week Nieuw raadsel Wc maken vlug een aardig prullemandje De zakdoek met een gat er in Hoeveel soorten chrysanten zijn er? Gelukgewenst met jullie vacantie en met je...... goede", tenminste, dat hoop ik rap porten. Nu ik aan jullie schrijf is het eigenlijk geen vacantieweer, 't is druilerig, mieserig en beetje verdrietig buiten. Maar ik denk aan Zaterdag en Zondag van de vorige week Zaterdag, toen je je hoofd niet buiten de deur durfde te steken, omdat je bang was dat het er af zou waaien en Zondag, toen je in je badpak rond kon lopen, als het niet te gek was. Kijk, en daarom hoop ik, dat jullie vacantie als dat Zondagsweer is. Wat zou dat fijn zjjn, twaalf dagen zonnen, twaalf dagen doen wat je zelf graag wilt. Jongens en meisjes, dat hoop ik voor jullie allemaal. Misschien komen we elkaar met de Paas dagen wel tegen in de Duinen of de Donkere Duinen, want als de zon vriendelijk is, nu dan vliegen we met de feestdagen uit, net als de vogels. Het boek is van de week gewonnen door een vriendje uit de Oude Helder: FRITSJE COSTER, Wachtstraat 26. Ziezo, Fritsje, als er twee regendagen komen, weet jij hoe je ze prettig door kan brengen. Kon ik al m'n vriendjes maar zo'n afleiding bezorgen voor huisarrest, maar die anderen moet ik naar de Leeszaal ver wijzen. Teuntje Kloosterman. Nee, Teuntje, een drukfout is er niet gemaakt, en moei lijk was het raadsel toch eigenlijk ook niet. Een beetje geduld en een beetje rekenkunst en je kwam er. Je denkt toch niet, dat alle dingen van het leven van een leien dakje gaan? Je moet later ook heus wel eens puzzelen om tot de oplossing te komen. Of spreek ik nu „in raadselen" voor je? Mis schien wel, maar later zal je het wel be grijpen. Joop en Willie v. Dijk. Dat raadsel, dat jullie me zenden, durf ik heus niet in 't Juttertje te zetten, Joop en Willie, want ik ben bang, dat alle vriendjes en vriendin netjes, die me weten te wonen, met de Paasdagen met regengezichten langs m'n huis lopen, omdat ze er niet uit konden komen. Nee, dat waag ik niet, ik zie wel graag een zonnig gezicht, maar geen on weerswolk. Piet Strous, Vlissingen. 't Is jammer, dat je Indische vriendinnetje (is dat Annie v. d. Brink) jullie niet opgebeld heeft, Piet, want dan had jy met Indië kunnen spréken. Dat is toch een wonder, dat je daar rustig in het postkantoor in Vlissingen of in Den Helder staat en dat je vijftienduizend kilo meter ver de stem van een bekende hoort, alsof hij of zij vlak naast je staat. Ik heb zelf nog geen gesprek gevoerd met de Oost, maar ik weet toch van een familielid, dat ze van ontroering niet wis*-n wat te zeggen toen ze die bekende klank hoorden. Ja, ja, we leven in een geweldige tijd. Jan Strous, Vlissingen. Fijn, dat je juist voor de vacantie die rolschaatsen van je moeder gehadt hebt, want nu kan je oefenen. Ik heb het idee, dat je een soort acrobaat moet zijn om op die rollende dingen te blijven staan. Goeiemensen, ik geloof, wanneer ik er op zou staan, dat ik honderd maal een buiteling zou maken, als een jongen die voor het eerst op schaatsen staat. Nu, ik wens je veel succes en denk er om de straatstenen, ook de trottoirtegels zijn niet van gummi. Henny Korbee. Dank je voor je goede wensen voor de feestdagen, Henny, je be grijpt, dat ik het even fijn zal vinden als jij, als de zon me 's morgens om zes uur uit m'n bed haalt, want 's morgens is de wereld altijd nog het mooist. Ga dat zelf maar eens zien, als we weer zo'n fijne lentedag hebben, 't Gras lijkt frisser, de vogels zingen blijer, de lucht is mooier en je hart is nog niet vol van de dingen van de dag. Gerard Molenaar. Dat ganzen, eenden en duivenraadsel van de vorige week, dat heeft jullie heel wat zorg gekost geloof ik en 't is goed, dat je een paar dagen huisarrest had, want anders had je ze vermoedelijk laten vliegen en nu zond je een goede op lossing. Maar nu heb je vacantie, dus komt de goede oplossing deze week natuurlijk naar de Koningstraat, Alie Teunlssen. Mijn oudste jochie komt ook telkens met madeliefjes thuis, Alie, net als jij Zondag. Hij houdt ook veel van bloemen en heeft z'n moeder al menig bosje gebracht en wij vinden het fijn, de lente in huis. Loeki en Loon v. d. Wal. Fijn, jongens dat je vader zo maar vier dagen vrij heeft. Die krijg ik niet, hoor, maar als er geen onverwachte dingen gebeuren, want bij de krant ben je je vrijheid nooit zeker, dan hoop ik toch beide Paasdagen vrij te hebben voor m'n viertal en als het dan mooi weer is, nu dan zullen we ons best vermaken en anders gaan we lezen en vertellen en spe len in huis. Gefeliciteerd met de verjaardag van Leon. Hij wordt alweer groot. Onze kleine Frans wordt volgende maand twee jaar, maar 't is al een hele branie. Hjj praat bijna alles na en stoeit en ravot met z'n broertjes en zusje dat het een lieve lust is. Hoe het komt, dat jullie namen niet bij de goede oplossers stonden weet ik niet. maar ik vrees, dat er wel een klein foutje in ge zeten heeft. Bali, Annie en Cor v. Bijnen. Ik felici teer jullie met je mooie rapport. Een fijn be gin voor de Paasvacantie. Misschien komen we elkaar nu wel eens tegen in die vrije dagen. Ja, die mevrouw is niet ver bezijden de waarheid. Ik hoop, dat je vader jullie naam ook nog eens vindt op het plekje van de gelukkige prijswinnaars. Hij zal er met jullie blij om zijn en ik kan me begrijpen, dat hij daar ver in de Oost onze correspon dentie volgt, want natuurlijk heeft hij be langstelling voor alles wat zijn drietal be treft. Dat is weer een aardig vers, dat jullie me zenden, drietal en ik zal 't graag plaat sen, vooral nu voor de Paasdagen. Hier volgt het dus: DONSJES PAASEI Daar zaten zeven haasjes Vol aandacht, op de grond Te luisteren naar moeders les, Ze keken ernstig rond. Op 't hazenschooltje hadden Ze erg hun best gedaan, En mochten nu voor de eerste maal Een Paasei kleuren gaan. Goed knoopten z' in hun oortjes Wat moeder Haas hen zei, Omtrent het kiezen van de kleur En 't breekbare van 't ei. Toen kregen z' alle zeven Een prachtig kippenei, Drie potjes verf, rood, blauw en groen En een penseel erbjj. Voorzichtig in zijn pootjes Droeg ieder zijn bezit, Straks zouden ze het kleuren gaan, Maar nu was 't ei nog wit. Klein Donsje, 't jongste haasje Was uitgelaten blij, Hij danste vrolijk in het rond, En pats!... daar viel zijn ei! Hij huilde en hij piepte, En kroop op moeders schoot. Die sloeg haar poten om hem heen En fluisterde: „Geen nood!" Klein Donsje moet niet huilen, Want hiér heb ik jouw ei! Wat jij zo juist gebroken hebt, Zie je, dat was van mij. Weg waren nu de traantjes En dankbaar zuchtte Dons: „Jtj weet ook overal wat op, Jij lieve mams van ons!" Bali, Annie en Cor van Bijnen. Geschreven door Rie Beier en Sjjtje Aafjes. Rozeknop. Gelukkig, dat jij nog zo'n knappe rekenkundige vader hebt, Rozeknop, anders was je er vorige week slecht afge komen. Van de week zal het vermoedelijk gemakkelijker gaan, wamt dat kruiswoord puzzeltje is niet erg zwaar. Tini v. Brederode. Ja, dat was een ver rassing de vorige week Zaterdag, Tini, voor al omdat je je naam eerst niet zag en toen plotseling bovenaan stond voor het boek. Ik kan me begrjjpen, dat je big was en er was maar één ding jammer, dat Je niet als een haas naar kantoor kon hollen om het te halen, maar gelukkig Stond je moeder direct klaar om haar dochter blij te maken. Wat een mooi rapport heb je, allemensen, ik ge loof niet, dat ik ooit met zulke prachtige cijfers thuisgekomen ben. Gerard Jellema. Mooi is het Nat. Hist. Museum, hè, Gerard? Ik heb ook die vogel trek op die kaart gezien, daar leer je meer door, dan door tien lessen uit je boekje. Ja, in Afrika zijn nog heel at leeuwen en je zal het wel uit je hoofd laten om ze aan hun manen te trekken, want als zo'n leeuw be gint te brullen, dan beven de wilde dieren in de bossen, dus laat staan de tamme men sen in Den Helder. In Artis zijn ze veilig op gesloten, hoor, en daar kan je niet bij ze komen, trouwens, dat zou ook niet aan te bevelen zijn. Je kan beter bij je grootmoeder op de thee gaan. Klaas Jellema. Ik begrijp het verhaal niet, dat je me doet, Klaas, is het soms het verslag van een of andere film of een be schrijving van een boek, of heb je hetzelf meegemaakt. Dat moet je me volgende week eens vertellen. Henk Doeleman. Dank je voor je Ver- kadesbonnen, Henk. Fijn, dat je neefje met de feestdagen bjj jullie komt, dan zal je je zeker amuseren. Sientje Korbee. Of ik het fijn zal vin den als de grote vacantie er is, Sientje, want dan hoop ik ook vacantie te hebben en natuurlijk is het wat prettig om dan iedere dag te kunnen zwemmen en naar de duinen te gaan. Wie zou dat niet willen? Eet maar niet teveel Paaseieren, want dan krijg je nog buikpijn. Maar dat zal je wel niet doen, want al leggen die kippen nu nog zo goed, voor zeven grage monden zijn er nog al wat nodig. Marietje Weeda. Ik zou Holland toch niet willen ruilen, Marie, met Indië. Juist de verandering, de lente, de zomer, de herfst en de winter, maken zoveel aantrekkelijker dan Indië, waar het altyd warm en altijd groen is. Geniet je niet van het nieuwe leven, dat je nu overal ziet en straks, als de zomer voorbij is, vind je de herfst dan niet prachtig? En is de winter niet fijn met z'n gezelligheid thuis. Nou, en of, leve Holland! Mary Jurg. Ga je naar die zilveren bruiloft van je tante en oom toe, Mary? Nu, dan wens ik je veel plezier en als je niet gaat wens ik je ook plezier. Antoon Vos. Een vriendje, dat zo netjes schrijft is natuurlijk reuze welkom, Antoon. Jij krijgt op schóól' zeker wel een negen voor je schrijven? Ik wilde, dat ik het ook zo netjes kon, maar dat ben ik bij de krant al lang afgeleerd. Bij de krant moet je altijd vlug, vlug schrijven en dan blijft er van de netheid niet veel over. Simon Visser. Wat een puzzle, Simon, twee vellen vol voordat je de oplossing ge vonden had, maar hij is er dan toch uitge komen en dat geeft een fijne voldoening, na zoveel inspanning. Jopie Groenemeyer. Ja, dat weet ik nog wel, Jopie, dat jouw zusje meegedaan heeft en ik vind het natuurlek reuze fijn, dat ik nu haar broertje weer zie verschijnen. Ik hoop, dat je net zo gelukkig als je zusje bent, en eens een boek wint. Annie de Hoop. Alle mensen, die een barometer hebben, kloppen nu iedere dag op het glas Annie en kijken vol stille verwach ting naar wat dat wijzertje doet. 't Is te hopen, dat het op bestendig komt en dat het weer dan nietonbestendig doet. Arie de Hoop. Nu heb je een boeken hanger, Arie, en er staat alvast één boek van de Helderse Courant in. Nu moeten de andere boeken komen om het te vullen. Nellie Rejjnhout. Nu komen jullie inder daad onder elkaar, Nellie, en jij nog wel eerst en het spreekt vanzelf, dat je iedere week apart een briefje krijgt, als jij mezelf een briefje schrijft. Sjaantje Rejjnhout. Jij bent vandaag hekkesluiter, Sjaantje. Zou je graag willen weten wie Repelsteeltje en wie Buffalo is. Ja, maar dat is nu juist een geheim tussen dat vriendinnetje en vriendjes en mij. En je weet, geheimpjes mag je nooit verklappen, dat zou niet eerlijk zijn. Jongens en meisjes, alle briefjes zijn be antwoord. Nogmaals, prettige feestdagen en een zonnige vacantie. 19 ganzen van ƒ5, 1 eend van 1, 80 duiven van 5 cent. Goede oplossingen ontvangen van: Jack Dekker, Nellie en Sjaantje Reyn- hout, Tea Geus, Hiske Zits, Arie de Hoop, Annie de Hoop, Annie Visser, Co Visser, Jan Geus, Jopie Groenemeijer, Andries Kra mer, Simon Visser Riek Hendrikse, Antoon Vos, Sientje Hooiveld, Marie Hooiveld, AH Doves, Mary Jurg, Marietje Weeda, Sientje Korbee, Nelly Visser, Fritsje Coster, Henk Doeleman, Nelly Rotgans, Gerard en Klaas Jellema, Ab Ritsma, Willie Krijnen, Muntje v. Dam, Tini Brederode, Rozeknop, Jannie v. Dam, Bali, Annie en Corrie v. Bijnen, Annie Krijnen, Tinyy en Beppie Vink, Loekie Annie Krijnen, Tiny en Beppie Vink, Loekie en Annie Janssen, Jo v. Kuyk, Neeltje, Tiny en Coentje Coster, Jan Bek, Ellie en Tillie Bisschop, Cornelia v. d. Vis (Texel), Jan Koomen, Wijnand Kerstens, Loeki v. d. Wal, Ali Teunissen, Eduard en Johan v. d. Pol, Gerard H. Molenaar, Hennie Korbee, Henny v. Os, J. P. Riemens, Jan en Piet Strous, Vlissingen. KRUIS WOORDPUZZLE. Een klein kruiswoordpuzzletje, dat niet moeilijk is. Ik wed dat je het in een wip hebt opgelost. De woorden zijn, van bo ven naar beneden en van links naar rechts gelezen, gelijk. Het zijn dus maar vijf woorden, die je hebt te zoeken, want als je horizontaal hebt, heb je verticaal ook. Begin maar te raden: 1. een groot boekwerk, waar je op school uit leert 2. een vreemd woord voor gelaatskleur 3. een boom 4. het tegengestelde van dezelfde 5. een ander woord voor krachtig Dit is een werkje voor onze meisjes, want er moet hg genaaid worden, maar jongens kunnen het ook wel. hoor! En an ders doen broer en zus het samen, Droer het plakken en snijden en zus het naaien! Van dik karton, goed stevig hoor, snij je de bodem en vier zijkanten. De bodem wordt een vierkantje, met zijden van 20 cm. lengte. De zijkanten worden omgekeer de trapeziums, weten jullie al wat dat zijn? Dat leer je op school wel, hè? het wil zeggen, dat de bovenkant cder is dan de onderkant: de bovenkant wordt dus 26 cm., de onderkant 20 cm. breed. De hoogte van de zijkanten is 30 cm. Nu knip je van een aardig lapje gebloemd cre tonnen of van een andere nogal stevige stof vier Wppen, die aan alle kanten 2 cm. groter zijn dan de zijstukken en de over stekende stof sla je naar Pinnen om en plak je aan de binnenkant vast. Nu de bin nenkant, die beplak je met papier, effen of gekleurd dat kun je kiezen. Die stukken papier knip je allemaal een halve centi meter kleiner aan alle kanten dan de kar tonnen stukken Ook de bovenkant van de bodem wordt met dat papier oeplakt. Nu heb je dus vier kleurige zijstukken en een bodem. En dan komen de meisjes aan de beurt, want met dik garen en eeD grote dikke naald worden nu alle delen omgefes- tcnneerd, in een kleur liefst, die bij de an dere kleuren past En als da' klaar is, naaien we alle vijf stukken aan elkaar, met overhandse steken. Je moet wei zor gen, dat alles goed droog vooi je gaat festonneren en naaien Als je mooie kleu ren hebt gekozen, is het een heel aardig prullemandje, waar je vast wel iemand pleizier mee kunt doen. We vragen van een van de aanwezigen een zakdoek te leen om een kunstje te doen. Nu, er is wel altijd iemand zo vrien delijk om zijn zakdoek er even voor te ge ven, maar hij zal toch wel raar kijken, als hü ziet dat je zo maar de schaar erin zet en er een hele punt afknipt, zo, dat er in het midden een rond gat in komt. En als je dan nog eens duidelijk laat zien dat er een gat in zit, door de zakdoek uit te sprei den op je mouw, zal hij het vast niet leuk meer vinden. Maar troost hem maar gauw, je tovert een beetje en.... de zakdoek i3 weer heel. Hoe kun je dat dan doen? Wel, in werkelijkheid knip je natuurlijk hele maal niet in de zakdoek, maar in een lapje van hetzelfde goed, dat je net zo vast houdt, of het een stuk van de zakdoek is. De echte zakdoek houd je in je hand, maar dat andere lapje laat je er in een punt bo ven uit steken, begrijp je? Dan heb je nog een lapje, dat dezelfde kleur moet hebben als je mouw. Wanneer je nu de zakdoek op je mouw legt, heb je dat donkere lapje in je andere hand en dat leg je gauw op de zakdoek. Dan lijkt het net, of de stof van je mouw door het gat heenschijnt. Na tuurlijk moet je het niet al te dicht bij het publiek doen! Je frommelt de zakdoek daarna weer in elkaar, haalt er gauw het donkere lapje uit, doet er een beetje ge heimzinnig en toverachtig mee en dan zeg je: „Alstublieft, Uw zakdoek is weer heel, mag ik hem U aanbieden?" Niemand begrijpt er dan iets van en iedereen wil die toverzakdoek eens goed bekijken en betasten, maar er is niets meer aan te zien. Op de laatste Amerikaanse chrysanten tentoonstelling te Washington waren niet minder dan 500 verschillende soorten te zien. DOOR edgar rice BURROUGHS No. 45. Terwjjl Tarzan luisterde naar het verhaal, dat de negers hem deden, dacht hij niet an- ders dan dat het zijn kleine zoon was, die i nu voor altijd voor hem verloren was. Of- schoon zijn hart bijna stil stond bij het horen van dit droevige nieuws, zette hij zijn tanden op elkaar en grimmiger dan ooit was h(j be- sloten Jane te redden, die voor zoover hij kon nagaan, niet ver weg kon zijn. Terwijl hij zich door de bomen slingerde, haastte hij zich en kwam bij het Russische kamp aan. Maar het was verlaten en het zag er uit, alsof dit overhaast was gebeurd. Op de mor gen na Jane's vlucht had men Rokoff in zijn tent gevonden, steunend en bloedend. Toen hij hij weer bij bewustzijn was gekomen en be merkte, dat de vrouw verdwenen was, bleek zijn razernij ontzettend. Voordat men hem kon overmeesteren en ontwapenen had hjj verschillende wilden en zelfs enkele van zijn eigen mannen neergeschoten, omdat hij dacht, dat zij haar hadden helpen ontvluchten. Toen kwamen de boodschappers van de M'ganwa- zantroep en riepen, dat de witte reus gezien was, op weg om zich op zijn vijanden te wre ken. De zwarten schrokken dodelijk, want zij hoorden, dat hjj vergezeld was van een grote menigte apen en panters. Hun bijge lovige angst deed hen gillend van angst op de vlucht slaan. Rokoff en de paar matrozen die hem trouw gebleven waren, bevonden zich nu verlaten in het oerwoud. Haastig bra ken zij het kamp op en volgden de weg langs de rivier enkele uren, nadat Tarzan op de plek kwam, waar hij nog de resten van hun kampvuur vond. Het was voldoende om hem tot spoed aan te sporen. Het was tegen het vallen van de avond, dat Rokoff in zijn nieu we kamp achter zich het oerwoud inkeek, en daar iets zag, dat hem het bloed in zijn aderen deed stollen. Het was de reusachtige gestalte van een bjjna naakte, blanke man, die uit het bos te voorschijn trad.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 15