Sensatie om Otto von Habsburg Millioenen aaltjes komen bij Den Oever en Kornwerderzand in het IJselmeer Roosevelt's „Praatje aan den haard" Kunsfzijde-industrie geeft 2 millioen menschen werk Zal gunstige toestand bestendigd blijven? Havens in Italiaansch-Oostafrika Noodlottige droogte teistert Australië EEN ZWAARD VOOR ADOLF HITLER. Als eereburger van Soltngen ontving de Duitsche Rijkskanselier dit prachtige naar middeleeuwsch model gesmede zwaard van de stad ten geschenke. Voor een goed begrip van een en ander is het noodzakelijk, aldus dr. Verwey, dat men eerst nagaat, op welke wijze de paling, zooals Wij die kennen, naar Nederland komt. De paling paait in 't Westen van den Atlantischen Oceaan, dicht in de buurt van de Sargasso-zee, een plaats waar nage noeg geen stroom staat. Hier, op deze ideale broedplaats, komt de paling-larve ter wereld, om al spoedig als „passagier" van den Golfstroom in de richting van Europa mede gevoerd te worden. Over de reis van de Sargasso-zee tot de Europeesche kust wordt 3 jaar gedaan en eerst dan vindt die merkwaardige gedaante verwisseling plaats tot het bekende glas-aaltje. Het zijn deze glas-aaltjes, die actief het zoete water opzoeken De aal stoot haar neus. Zoet water wordt gevonden dóór, waar in West-Europa de rivieren in zee uitmonden en komen de scholen glas-aaltjes dus in de buurt van het Engelsche Kanaal, dan trekken groots scholen de rivieren van Frankrijk en West- Engeland op. Op dezen trektocht komt dus dat leger glas-aaltjes, zij het gedund, steeds Oos telijker en arriveert tenslotte ook aan de Ne- derlandsche kust. Bij dit stadium begon het probleem. Eeuw In, eeuw uit was de jonge aal dezen weg ge gaan, doch stootte nu bij den Afsluitdijk haar neus. Er was geen toegang meer. Hoe de aal in 't IJselmeer te kragen? Dat de aalschat echter in het IJsselmeer ge lokt moest worden, stond vast, en het was alleen maar de vraag: op welke wijze? Het was toen Dr. B. Havinga, van het Instituut voor Biologisch Visscherij- onderzoek, die direct reeds adviseerde: als de jonge aal komt (gedurende de maanden Maart tot Mei) en de stand van het water binnen- en buitendijks is op gelijk niveau, zet dan de slui zen open. Naar alle waarschijnlijkheid zal dan de paling wel naar binnen trekken. Enorme toename. Het was goed gezien van dr. Havinga, want de zoo zeer begeerde aal trok inderdaad de sluizen binnen en kwam zoodoende in het IJsselmeer terecht. Dat de palingstand hiervan zou profi- teeren was wel te verwachten, doch niet dat het IJselmeer een zoo sterke paling toename wachtte. Het blijkt nameLyk, dat de jaarljjksche vangst v an 0.7 millioen kilogram in de jaren vóór de afsluiting toegenomen is tot2,4 millioen kilo gram in 1036 en 3.7 millioen kilogram in 1937. Weliswaar heeft zich de visscherij zelf ook geïntensiveerd, doch dat neemt nite weg, dat hier toch van een geweldige uitbreiding van den vischstand sprake is. Overigens werd dit praktisch bewezen, daar het natuurlijk mogelijk is na te gaan van welk jaar de paling is. In 1932 werd de dijk gesloten en de thans gevangen pa ling is gedeeltelijk 4 jaar oud. Het nut van de Chlronomus. Dat alles zag er dus florissant uit, temeer Een droom, die een desillusie werd. Hoe Aartshertog Otto met Henri de Jouvenel bevriend raakte. Het bevel tot arrestatie van prins Otto von Habsburg, den Oostenrijk- schen troonpretendent, die, zooals wij dezer dagen meldden, door Ber lijn van hoogverraad beschuldigd wordt, heeft den jongen prins weer eens met een sluier van sensationee- le geheimzinnigheid en onzekerheid omgeven. Het is juist twee jaar geleden dat het be kende Duitsche blad de „Angriff", in den volksmond het blad van minister Goebbels genoemd, een vrij opzienbarend bericht pu bliceerde, hetgeen behelsde dat inen in het bezit gekomen was van geheime documen ten, waaruit zou blijken dat men in Oosten rijk voornemens was het Koningschap te herstellen. De Oostenrijksche regeering zou op de hoogte zijn van die plannen en daar zij moeilijkheden van buitenlandschen aard vreesde, zou zij trachten ze tegen te werken. Tot goed begrip van zaken diene dat de toen 23-jarige aartshertog zich in België be vond waar hij kort te voren aan de Katho lieke Universiteit te Leuven gepromoveerd was tot doctor in de rechten. Na het overlij den van haar geniaal immers, had ex-Kei zerin Zita zich met haar kinderen in België gevestigd op het later zoo dikwijls genoem de kasteel te Steenockcrzeel. Verdeeldheid in het monarchis tische kamp. Intussehen geraakte het vraagstuk der restauratie van de monarchie in Oostenrijk in het volgende jaar weer even snel op den achtergrond als het ter sprake was gekomen, een omstandigheid waaraan o.m. de ver deeldheid in Oostenrijk zelve niet vreemd was. Immers men kon bezwaarlijk spreken van een eensgezinde en gelijkmatig over het land verdeelde monarchistische beweging, Mocht eenige jaren geleden een deel van het Nederlandsche volk naar aan leiding van de afsluiting van den Zuider zeedijk in een, overigens volkomen be grijpelijke, hausse-stemming verkeeren, er was een ander deel van diezelfde be volking, dat met grooter zorg de toe komst tegemoetzag: uiteraard doelen wij hier op diegenen, die door de vis scherij in hun onderhoud moesten voor zien. Werd door de afsluiting den doodsteek toegebracht aan de zeevisscherij, er bleef nog een kleine hoop over. In de oude Zuiderzee werd vóór de afsluiting, bjj een niet al te intensieve visscherij, voor 0.7 millioen kilogram paling gevangen en van diverse zijden rees, direct al na dat de afsluiting een feit geworden was, de vraag, of deze exploitatie niet gesti muleerd kon worden. Hoe het ook zij, men was het er over eens, dat de hoeveelheid paling in het IJsselmeer niet alleen behouden diende te blijven, doch zoo mogelijk uitgebreid. Thans schrijven wjj April 1938 en de palingstand in het IJsselmeer i s uit gebreid. En... in zeer belangrijke mate. Van regeeringswege zijn maatregelen genomen, proeven werden uitgevoerd en waarnemingen verricht. Over het resultaat van deze proeven, waarvoor ongetwijfeld groote belangstel ling zal bestaan, hebben wij ons gewend tot den directeur van het Zoölogisch Sta tion te Den Helder, dr. J.-Verweij, die ons op de meest bereidwillige wijze verteld heeft op welke manier, men, dank zij de wetenschap, de natuur een handje hielp. daar de gevangen paling in 1937 een bedrag vertegenwoordigde van ongeveer 1% millioen gulden. In verband met het bovenstaande kan nog gewezen worden op den gunstigen factor van het in ontzaglijke hoeveelheid In het IJsselmeer aanwezig zijn van de larve van Chironomus, waarvan de mug weliswaar een kwelling voor de menschheid vormt, doch welke larve aan den anderen kant kostelijk aalvoedsel betee- kent. Ter illustratie zij vermeld, dat dr. Havinga vond dat iedere jonge paling minstens 10 mug- genlarven per dag consumeert, dat er In 1937 ongeveer 80 90 millioen palingen gevangen zijn (gezwegen van het aantal dat vrij bleef rondzwemmen), zoodat men het verbruik van deze larven gevoeglijk kan taxeeren op mil- liarden. Dat alles zag er dus al buitengewoon roos kleurig voor de opvoering van den aalstand in het IJsselmeer uit, en het was alleen maar jammer, dat het systeem van het opengooien der sluizen in den Dijk door zekere omstandig heden niet langer gehandhaafd kon worden. Over de oorzaken daarvan in een volgend artikel. Otto von Habsburg. omdat men in het algemeen al twee groote groepen onderscheidde, die der legitimisten en die der monarchisten. In het eerste kamp verzamelde zich het grootste deel van den ouden adel en in het algemeen die rnen- schen, welke hoopten dat de monarchie hun oude aanspraken op de heerschappij zou vervullen, terwijl de andere groep meer naar een constitufioneele monarchie streefde, vol gens Belgisch voorbeeld en een monarchie wenschle, waarin sociale rechtvaardigheid heerscht, niet steunend op den feodalcn adel maar op het volk zelf. Het behoeft nauwelijks betoog dat de jongste omwenteling in Oosten rijk. de overrompelende gebeurtenis sen die aan den „Anschlusz" vooraf gingen de kansen op restauratie vol komen vernietigden en 'n sfeer van rouw teyveegbrachten op het kasteel te Steeuockerzeel, De regeering kan het Amerikaan- sche volk niet ln den steek laten. In een z.g. „praatje aan den haard" dat hij gewoonlijk niet Paschen houdt, en dat per radio verspreid wordt, heeft president Roosevelt het Amerikaansche volk verzocht de krachten te vereenigen, om den economi- schen teruggang der laatste maanden te be dwingen. Zijn aan het congres gerichte boodschap over de milliardenuitgaven, ver klaarde hij hiermede, dat de regeering het Amerikaansche volk niet in den steek kan laten, nu de particuliere ondernemingen er in de laatste maanden niet in geslaagd zijn den duizenden werkloozen arbeid te ver schaffen. Daarna zette Roosevelt uiteen, hoe zeer de regeering er op bedacht is te waken voor den Amerikaanschen geest, d.i. den democratischen geest, welke de vrijheid van gedachte, van het woord en van de pers huldigt. De Vereenigde Staten hebben een rol te vervullen in de voorhoede der de mocratieën in deze verwarde wereld. Critiek op groote trusts. Bur gers en regeering moeten optre den. Gebrek aan koopkracht. De president leverde critiek op de door de groote trusts in het begin van 1937 ver richte overproductie en zeide tot de conclu sie te zijn gekomen, dat de burgers en de regeering thans moeten optreden. „Wij lijden onder een gebrek aan ver bruik en vraag, welke zijn oorzaak vindt in een gebrek aan koopkracht. Daarom moeten de werkloozen gesteund worden, moet de koopkracht der massa verhoogd en de particuliere ondernemingen door cre- dieten gesteund worden". Waarom de democratie uit ver scheidene landen verdween. Voorts weerlegde Roosevelt de bewerin gen, dat hij naar een dictatuur streeft en besloot aldus: „De democratie is' uit verscheidene groote landen verdwenen uitslui tend omdat de volken de onzeker heid, welke geboren is uit de werk loosheid en het zwakke optreden der regeeringen, moede waren. De ver moeide volken offerden hun vrij heid op in de hoop op brood. De Amierikaansche democratie is in staat zich te handhaven. Het Ame rikaansche volk is het eens over de verdediging zijner vrijheden tot el- ken prijs. De eerste verdedigings linie wordt gevormd door de be scherming der economische veilig heid. Het eenige bolwerk der vrij heid is een regeering, voldoende sterk om de belangen van het volk te beschermen, en een volk, vol doende verstandig, om de souvereine controle over zijn regeering te hand! haven, Interessante lezing van Zweedsch cellulosef abrikant. Op het onlangs in Stockholm gehouden nationale Zweedsche boschcongres, heeft een der meest vooraanstaande. Zweedsche cellulosefabrikanten, Gustaf Göransson een lezing gehouden over de ontwikkeling van de kunstzijde-industrie. Hij zeide o.a. dat 23 procent van de we reldproductie van gebleekte sulphitepulp door de kunstzijde-industrie wordt opgeno men voor de fabricatie van kunstzijde en kunstwol en dat van de Zweedsche produc tie van gebleekte sulphite niet minder dan 50 procent door deze industrie wordt ge bruikt. De kunstzijde-industrie zoo ver volgde spreker, is een typisch voorbeeld van wat wetenschap en industrie tezamen langs kunstmatigen weg kunnen voortbrengen. Deze industrie, die haar bestaan vond in het laboratorium, is thans een wereldindustrie welke bijna twee millioen menschen arbeid ver schaft en heeft een product opge leverd dat den levensstandaard heeft verhoogd. De ontwikkeling van de ze industrie sedert 1920 is ontzag gelijk geweest. In 1920 bedroeg de productie 15.000 ton, in 1930 200.000 ton en in het afgeloopen jaar naar schatting ongeveer 750.000 ton. Deze hoeveelheid dekt iets minder dan 7 procent van het totale textielverbruik ter wereld, maar heeft geen vermindering ver oorzaakt in het verbruik van natuurlijke textielgoederen. Volgens door Mussolini aangegeven richt lijnen heeft men de werkzaamheden ter hand genomen voor het aanleggen van ha vens in Somaliland. Dit plan behelst o.a. den aanleg van een groote haven in Moga- discio, welke zal worden voorzien van de modernste uitrusting voor het scheepvaart verkeer tusschen Italië en zijn koloniën. Groote sterfte onder \«t tee, Duizenden schapen ztfn ln ha* w«ateü}k deel van Nieuw Zuid Wales omgekomen als gevolg van een der ergste droogteper 1q. den, welke dit rijke wolgebied sinds KKig heeft gekend. De droogte strekt »ch ook over andere gebieden uit en in de kerken wordt vurig om regen gebeden. Geen gras sprietje valt er te zien en slechts met dpof- fering van groote kosten kunnen de vee houders een uitbreiding der veesterfte v«v hinderen. Zou de droogte aanhouden tot het koude weer komt, dan zouden de voorw uitzichten bijzonder ernstig geacht moeten worden, DUITSCHLAND VERACHTVOUDIGT ZïJïf KOFFIE-UITVOER, 'Weet doet iïeéertafodf, Men schrijft ons .uit Belgrado van Neder. landsche zijde: De Duitsche invoer in Joegoslavië is van 1936 op '37 van 1.087 mill. dinar op 1.994 mill. dinar of maar met eventjes 56% ge- stegen! Daarbij is opmerkelijk de reusachti- ge stijging in den koffieinvoer, die van 1.7 op 13.5 millioen steeg. Aangezien Duitsch- land op het oogenblik geen koloniën heeft, moet men zeker de groote activiteit der Duitschers bewonderen, die desondanks den invoer van koffie weten te bezorgen. Het zelfde geldt van den invoer van rob- berartikelen, artikelen dus, die ln hoofd zaak uit grondstoffen worden vervaardigd, die Duitschland moet invoeren en die van 9.7 op 15.3 mill. dinar steeg. De vraag is of dat niet invoeren zijn, waarvan Neder land met iets meer activiteit zich een aanzienlijk aandeel zou kunnen verschaf fen. Dit betreft ook de 744 ton olie, die Duitschland invoerde (tegen 476 ton in 1936) EEN VEELBELOVENDE KNAAP. Voor het gerechtshof te Glasgow moest een vijftienjarige jongen terecht staan, die er van werd beschuldigd op een meisje van 18 jaar te hebben geschoten. Het slachtoffer werd opgenomen in een ziekenhuis en heeft volgens de Daily Express, een kogel door haar long gekregen. Voorts werd de jongen er van beschuldigd, met twee andere knapen, oud dertien en veertien jaar, ingebroken te hebben in een winkel, waar wapens worden verkocht, en daar eenige geweren en ammunitie te hebben gestolen. EX-PRESIDENT MIKLAS TREKT ZICH TERUG. De Daily Express weet te vertellen, dat de ex-president van Oostenrijk, Wilhelm Miklas zeer spoedig zal terugkeeren naar zijn dorpje Ilorn in Neder-Oostenrijk, waar hij geboren is. Daar zal hij zijn dorp ln vlaggentool vin den, maar niet ter eere van zijn terugkomst. Het zullen de vlaggen der Nazi's zijn die hem daar verwelkomen. Terwijl Kurt von Schuschnigg gevangen genomen is, gaat Miklas iedereri Zondagmorgen naar een der R.K. kerken, al wordt hij dan ook begeleid door Gestapo mannen in burger. Veel vrij heid van bewegen gunt men den ex-president dus ook niet. Zoo licht als een veertje, Is deze vouwboot» die men met één hand gemakkelijk kan optillen» De Jeugdige troonpretendent vertoefde den laatsten tijd regelmatig in Parijs, waar hij de Fransche regeering poogde te bewegen zijn plannen te ondersteunen en een niet minder krachtige actie in die richting ont plooide zijn moeder, ex-keizerin Zita. Met één slag werd aan alle droom een einde ge maakt, zij werd een des-illusie. De gevolgen van een Interview. De eerste impulsieve verklaring, die de jonge Aartshertog daarop tegenover 'n ver tegenwoordiger van een Amerikaansch pers bureau in Frankrijk aflegde, schijnt aanlei ding te zijn geworden voor de thans bekend geworden reactie die zij in officieele Duit sche kringen teweegbracht. In dat bewuste persgesprek wees Otto van Habsburg er op te spreken als erfgenaam van een troon, waarop zijn voorouders gedurende 650 jaar de glorie en ontwikkeling van Oostenrijk ge leid hadden, cn hij liet een scherp woord van protest hooren tegen de Duitsche maat regelen, daarbij een beroep doende op alle mogendheden om 't Oostenrijksche volk te steunen in de onwankelbare vastbesloten heid zijn vrijheid te herwinnen. Otto had journalistieke neigin- gingeru Wij willen thans even teruggaan naar een merkwaardig tijdperk in het leven van den jeugdigen aartshertog om te zien dat hij in zijn Fransehen en Belgisehen tijd zelfs de eerste stappen zette op het pad der journalistiek. Dit is te meer verwonder lijk, omdat zijn moeder altijd al het mo gelijke gedaan had om haar zoon verre te houden van journalisten, waardoor hij niet in de verleiding zou komen interviews te geven. En waar de vorstenzoon al vroeg geleerd had te gehoorzamen, meed hij alles en iedereen die maar iets met de pers te maken had. Totdat het toeval anders be schik! e. Want toon hij een jaar of vijf geleden op zekeren dag een van zijn talrijke bezoeken aan Parijs bracht, terwijl zijn moeder zich in België bevond, gebeurde het dat hij na het bezoek aan een opera in een autobus stapte en zich daar met groote aandacht verdiepte in het eerst verschenen nummer van het juist door de Jouvenel uitgegeven blad „Strijdkreet der Jeugd", het orgaan van de jonge radicalen. Plotseling bevond zich een onschuldig uitziend man uit het volk naast hem, die het minimier dat Otto in zijn handen hield meelas. „Wel mijn waarde", vroeg deze, „wat denkt U van de nieuwe beweging?". Hij sprak hem aan zooals iedereen een medepassagier in een bus aanspreekt... „Niet kwaad", meende de aartshertog, „zoo iets moesten alle jonge Franschen doen." „Als U er zoo over denkt, dan moet U terstond lid worden van de liga der ra dicale Fransche jeugd. Ik ben het al lang". Waarop de Oostenrijker tot zijn leedwezen betuigde dat hij dat he laas niet kon omdat hij geen Franschman was. Terwijl de auto bus toen verder reed stelde de Franschman zich voor en het bleek Henri de Jouvenel te zijn die er zich begrijpelijkerwijs over verheug de, aldus zijn eerste interview met Otto van Habsburg te hebben gehad. Uit diit gesprek groeide een hechte vriendschap tusschen beide mensehen, ge baseerd op een overeenstemming in poli tieke denkbeelden, Ongehoorzaam. De Oostenrijker geraakte allengs meer in geestdrift voor de theorieën van den Fran schen literator en politicus, die een verede ling van de democratie voorstond en een versterking der corporatieve staatsgedachte door opzijzetting van het parlement. Toen niet lang daarna Léon Blum een meesterlijke rede hield over de landbouw- kwestie was Otto het daarmee niet eens en de Jouvenel zag zijn- kans van zijn nieuwen vriend wat positiever gedachten los te krijgen. Otto vergat alle vermanin gen van zijn moeder en de Parijsche krant waaraan de Jouvenel als medewer ker was verbonden. „Le Petif Journal" pu bliceerde prompt het eerste officieele inter view met. Otto van Habsburg. Zelfs „pro moveerde" Otto tot rechtstreeksch mede werker, want persoonlijk dicteerde hij een belangwekkend artikel waarin hij zij'n meening omtrent tal van, zaken, uiteen zette En thans ziet Europa met begrijpelijke belangstelling uit naar de eerstvolgende maatregelen die er van Duitsche zijde je gens den Opstenrij-kschen pretendent geno- mien zullen worden.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 16