Franco staat aan de kust DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Japanners melden successen De doop van Prinses Beatrix Welk Paaschweer? Schip in tweeën geslagen LL/eerbericht Blum was duur Vakvereeniqingen achter Daladier KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) ZATERDAG Verbinding Barcelona-Valencia afgesneden De spil Rome—Berlijn niet verzwakt UIT ONZE OOST Aardbeving zette klokken stil De nieuwe fascistische partij Succes voor Ned. kweekers Dit nummer bevat 16 pagina's DE BILT SEINT: Nieuwe onderzeeboot voor onze Marine Hongaarsche Jodenwetten Reisf per WACO Aufobusdiensfen HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uitg.-Mjj. Holland» Noorderkwartier N.V. te Den Helder 16 APRIL 1938 66e JAARG. No. 8286 De troepen van generaal Aranda zijn Vinaroz, dat ten zuiden van Tor- tosa aan de kust der Middellandsche Zee ligt, binnengetrokken, waardoor de verbinding Barcelona en Valencia is verbroken. De spoorweg- en telegraafverbin dingen op den weg tusschen Barce lona en Valencia zijn afgesneden door rechtsche strijdkrachten. Tevoren hadden de Franco-troepen Lacenia San Raphael en San Jorje bezet. De weg ValenciaVinarozBarcelona werd toen bestreken door het geschutvuur der recht sche troepen. Ook zijn de plaatsen Benlcarlo, Alcanar en Ulldecona ingenomen. Het front langs de kust is 30 K.M. breed. Ook elders succes voor Franco. Behalve van het bereiken van de kust der Middellandsche Zee maakt het com muniqué van het rechtsche hoofdkwartier melding van de bezetting van belangrijke posities in den sector Forcall. In den sector Noguera, Pallasera en Ribagorzana zijn ver scheidene dorpen bezet. In den sector Bala- guer zijn des nachts twee aanvallen krach tig afgeslagen. Regeering over den toestand. De permanente Cortesvertegenwoordi- ging die gistermorgen in vergadering bijeen gekomen is. heeft met algemeene stemmen goedkeuring gehecht aan de uiteenzettin gen van den minister-president, Negrin, over den militairen toestand, den binnenland- schen en internationalen toestand en de re denen, die de laatste crisis hebben doen ontstaan. Ook heeft Negrin tegenover de parlementsleden uiteenzettingen gegeven, in groote lijnen, over het oorlogsplan der regee ring. De permanente vertegenwoordiging hechtte eveneens goedkeuring aan verlen ging van den staat van alarm en wees vier afgevaardigden aan om het Spaansche par lement te vertegenwoordigen in het congres der interparlementaire unie te Nice. Tsjang Kai Sjek tóch gewond? Minister-President Konoje zal niet aftreden. Uit Tokio meldt Reuter, dat de Japans'che troepen, die in het Zuidoosten van Sjansi opereeren, acht divisies Chineesche troepen, waaronder communistische en geregelde troepen, vernietigd hebben en een aantal steden ingenomen, o.m. Woesian.g, Yoeshi Tsinjoean, Siangjoean. De woordvoerder van het depar tement van buitenlandsche zaken verklaart, dat naar de pers uit „be trekkelijk betrouwbare" bron verno men heeft, Tsjang Kai Sjek tijdens het bombardement van Tsjangsja op 10 April j.1. door Japansche ma rinevliegtuigen, aan beide beenen gewond is geraakt. De zwager van den opperbevelhebber, de minister van financiën, T. V. Soeng, zou verwondingen hebben bekomen in <ien maagstreek en aan den rech terarm. 200.000 Chineezen tegen Japanners. 50.000 In grooten getale zijn Japansche verster kingen van den spoorweg Peiping Hankau, uit Tsjingtau, Jehol en Noord-Honan, naar Sjantoeng gezonden om den Chineeschen op- marsch bij Ji Hsien tegen te houden. Vol gens de Japansche militairen zijn zij er in geslaagd den Chineezen den pas af te snij den en hun zware verliezen toe te brengen, aldus U. P., uit Shanghai. In Shanghai is men van oordeel dat op het oogenblik in Sjantoeng een zeer belang rijke fase van den oorlog zich afspeelt over het 60 mijl breede front van Hang Tsjwang tot Lin Ji. Ongeveer 200.000 man Chineezen staan daar tegenover 50.000 Japanners. De Japanners zeggen, dat het 52ste leger corps van Soen Lin Tsioeng hij Ji Hsien een zware nederlaag geleden heeft. Zij peven echter toe, dat de Chineezen hardnekkig te genstand bieden. Een Chineesch communiqué verklaart, dat de Chineezen gebruik hebben gemaakt van bet terugtrekken der Japanners en de Gele Rivier weer overgestoken zijn, waarna zij ten inval in Znid-Sjansi gedaan hebben. Bij Ping Loe, 60 mijl ten Oosten van Toeng Kwan, zou een woedend gevecht in vollen gang zijn. Reeds dreigen de Chi neezen de Japanners te dwingen tot terug trekken van de Gele Rivier in Zuidwest- Sjansi, daar zij den spoorweg van Anji af snijden. waardoor de Japanners bij Toeng Kwan geïsoleerd worden. De positie van prins Konoje. De minister van justitie, Sjiono, heeft van middag een bezoek gebracht aan den eer sten minister, Konoje, waarna hij tegen over vertegenwoordigers van de pers ver klaarde, dat Konoje niet het geringste voornemen heeft tot aftreden, ondanks de andersluidende geruchten. De premier overweegt ernstig maatrege len, om zijn kabinet te versterken. Hij is vastbesloten, alles in het werk te stellen, om den toestand te stabiliseeren en over weegt een ministerie voor publieke welvaart in te stejlen als eersten stap naar verster king van zijn kabinet. De Britschïtaliaansche toena dering geen invloed. Alle bladen juichen de Britsch—ïtaliaan sche overeenkomst toe en leggen er den na druk op, dat men tot samenwerking tusschen Rome en Londen teruggekeerd is. Intusschen acht de „Giornale d'Italia' het wenschelijk er op te wijzen, dat het accoord geen vijandelijke bedoeling tegenover eenige andere mogendheid kan hebben en geen wij ziging van de ïtaliaansche politiek kan be- teekenen. De ïtaliaansche politiek blijft de lijn, vastgesteld door de spil RomeBerlijn, volgen. Die spil is in het geheel niet ver zwakt. In den vorigen nacht is, naar de N.R.Crt. meldt, tegen 00.30 uur te Ambon een aard beving gevoeld. Deze aardbeving was zoo duidelijk te voelen, dat menigeen wakker geschrokken is, terwijl de klokken bleven stilstaan. De duur van de beving was een minuut. Rirlitinfir vermoedelijk Oost-Weef. Groote kinderaubade. Naar de Msb. verneemt, zal op Donderdag 12 Mei, den dag waarop Prinses Beatrix zal worden gedoopt, aan het Prinselijk Gezin een groote kinderzanghulde gebracht wor den vóór het Paleis aan het Noordeinde. Aan deze zanghulde zullen de hoogste klassen van alle lagere scholen in Den Haag deelnemen, in totaal ruim 9000 inderen. Vóór- en achterschip van 't Griek- sche s.s. „Mount Kyllene" dre ven gescheiden rond. Vier man verdronken. Velen ge red. Een ontzettend avontuur hebben de elf mannen van het Grieksche s.s. „Mount Kyllene", die gister avond aan boord van het Engelsche tankschip „Inverlee" te Amsterdam zijn aangekomen, achter den rug: midden op den Atlantischen Oceaan is hun schip in tweeën gebroken en vergaan, met de uiterste moeite zijn na uren en uren van doods angst de leden der bemanning op vier na gered. In een der officierskamers vinden wij, aldus het Hb., een groep Grieken somber en donker bijeen onder leiding van den eer sten officier John Patteras. Er is gelukkig ook een tolk en wij vinden de heeren gaar ne bereid ons van hun avonturen deelge noot te maken. Zaterdag den 9en April bevonden we ons op den Atlantischen Oceaan: 44 gr. 6' N.B. en 27 gr. 4' W.L. was des morgens te 6.30 ons bestek. Er stond een vliegende storm en het was bar koud. Het schip begon hevig te „rijden" het kreeg ontzettende stooten en vier of vijf maal knikte het. De romp kon de spanningen niet verdragen en ter hoogte van de stookplaats knapte hij af; het schip brak in tweeën. Van een ontplof fing is ons niets bekend, we weten alleen, dat het schip door den storm, door de zware zeeën, in tweeën werd geslagen! Lijk bleef op het wrak achter. Vier man zijn omgekomen: twee matro zen, een tremmer en de marconist. De tremmer werd op de stookplaats door de ramp overvallen en verdronk jammerlijk. Eén matroos sprong van schrik over boord en verdronk, zonder dat we iets konden on dernemen. En een andere matroos geraakte tusschen het wrak en een der sloepen be klemd en kreeg zulke zware verwondingen, dat hij na twee uur overleed. Men heeft het stoffelijk overschot op het wrak moeten ach terlaten. Inmiddels had de marconist noodseinen uitgezonden. In twee stukken dreef het schip rond. De „Mount Kyllene" dreef weldra in twee stukken rond: het voorschip met 17 man aan boord en het achterschip met 14 man E)e stukken dreven uiteen. Eerst was de af stand ongeveer één mijl. den volgenden dag reeds meer dan twee mijlen. Eén en een kwart dag zijn de beide schee pshelften drijvende gebleven. Zater dagavond heeft een Noorsch schip, de „Kaia Knudsen" vijftien van de zeventien man van het voorschip weten af te halen, o.a. ook de kapitein. Den volgenden ochtend wist een Engelsch- man. de „Atherfoam", nog van de restee- rende twee één te redden.. Ook de marco nist sprong te water, om gered te worden... helaas... Constantijn Papatheodorus sprong, maar kwam niet meer boven. Een held was heengegaan... Van het 2 mijlen afgedreven achterschip werden elf van de veertien man door het nu te Amsterdam aangekomen motorschip „Moerlee" gered en de drie anderen door de „Atherfoam". Per autobus zijn de Grieksche schipbreu kelingen gisteravond om tien uur naar Rot terdam overgebracht om daar voor hun con sul te worden geleid. De consul zal voor hun terugreis naar het vaderland zorg dragen. Br. Deterding niet van de partij. Medcdeelingen verschenen over de oprich ting eener nieuwe fascistische partij door de heeren Mr. Duys, Ds. van Duyl en Dr. Dvt Ook de naam van Dr. Deterding is in ver band met dien van Dr. Dvt door enkele bladen genoemd. Men verzoekt ons mede te deelen. dat er tusschen Dr. Deterding en Dr. Dvt geene betrekkingen meer bestaan en dat Dr. Deterding zich steeds krachtig tegen alle pogingen om nieuwe partijen te vormen, heeft verzet. Nog geen warm voorjaarsweer. Overigens gunstige vooruitzich ten. De weerkundige medewerker van het Hdbld. waagt zich aan een weervoorspelling voor de beide Paaschdagen en merkt daar bij op dat nu al 20 dagen lang een Noorder- wind waait. Dit is in het voorjaar een ge woon verschijnsel en wordt als volgt ver klaard: Na den winter blijft de Oceaan lan ger koud dan het vasteland. Daardoor wordt de luchtdruk op den Oceaan relatief hoog en dat beteekent voor ons aan de kust van Eu ropa Noordelijke wind. Waarschijnlijk is de tegenstelling dit jaar door de hooge tempe raturen in Maart nog sterker geworden Doch met al dien Noorderwind komen wij er de zen keer nog goed af. Ongetwijfeld is de te genstelling met Maart groot, maar slechts een enkelen dag was het werkelijk koude lucht, die ons land bereikte, meestal hebben wij te doen met luchtaanvoer die op den Oceaan uit het Zuiden kwam en vervolgens langs den Noordrand van den hoogen druk naar het O. omhoog, om daarna weer in onze richting naar het Z. te trekken. Dit is een heel wat gunstiger situatie dan wanneer zooals in vele voorjaren de hooge druk zich telkens weer tot de Poolstreken uit breidt, waardoor dan de echte polaire lucht zich over Europa uitstort met sneeuw- en hagelbuien en vorstnachten als attributen. De komende dagen. De hier geschetste situatie zal zich waarschijnlijk nog wél even hand haven. Dit beteekent voor de eerst komende dagen: geen regen van beteekenis ten hoogste kleine beetjes, zooals Donderdag; geen be langrijke stijging van temperatuur, doch evenmin kans op verdere af koeling. Wij zullen in hooge mate afhankelijk zijn van de nukken van de bewolking, waarvan moeilijk iets vooruit is te zeggen: een betrekke lijk korte opklaring midden overdag kan het weer belangrijk aangena mer maken, en eenzelfde opklaring 's avonds beteekent voor het publiek weinig. De neiging van de lucht- drukverdeeling om ons betrekkelijk rustig weer te geven doet in dit jaar getijde de kans op zonneschijn wel toenmen. De eindconclusie is dus, dat er nog wel geen uitbundig voor jaarsweer venvacht kan worden, doeh dat het in liet algemeen zal meevallen. Onderscheiden op Gentsche ten toonstelling. Op de Internationale Bloemententoonstel ling te Gent, hebben»de Nederlandsche bloe- menkweekers belangrijke resultaten bereikt. De inzendingen der Nederlanders besloegen een groot gedeelte van het expositieterrein en trokken algemeene aandacht. De Bond van Bloemenveilingen legde be slag op de gouden medaille en de Coup de Banque Belgique Generale. Het bestuur van den Bond werd aan den Koning voorgesteld. De geheele Nederlandsche inzending is be kroond met een bijzonderen prijs, den grooten beker van Ger'. IN VERSNELD TEMPO NAAR OP LOSSING DER ARBEIDSCONFLICTEN. De Franscbe vakvereenigingen hebben op duidelijke wijze blijk gegeven de pogingen van de regeering-Daladier, een einde aan de stakingen te maken, te steunen. Gisteravond hebben de vakver eenigingen der metaalarbeiders or der gegeven de bezette fabrieken te ontruimen. Aangeeien de gewone arbiters geen ac coord tot stand konden brengen, was de directeur-generaal van Openbare Werken te Parijs tot hoogste arbiter benoemd. Deze kon den minister van arbeid meedeelden, dat de metaalarbeiders de gedane voorstellen hadden aanvaard. Gisteravond waren reeds een dertigtal me- faalfabrieken om Parijs ontruimd. Heden zullen de ontruimingen in versneld tempo worden voortgezet. Geen repressaillemaatregelen. Er zullen geen sancties worden toegepast naar aanleiding van de staking en de loo- nen, welke op het oogenblik van het uitbre ken van de staking verschuldigd waren, zullen worden uitbetaald zoo spoedig moge lijk na bet ontruimen van de fabrieken door de stakers. Er is een nationale collectieve overeenkomst geteekend. waarin de arbeids voorwaarden en loonen van employés en ar beiders in de luchtvaartfabrieken, genatio naliseerde en niet-genationaliseerde, wor den geregeld. Verwachting: Matige, meest N. wind, aanvankelijk betrok ken, later opklarend, weinig of geen regen, iets kouder des nachts, overdag iets zach ter. Verdere vooruitzichten: Nog wei nig verandering. Het departement van Defensie heeft aan de scheepswerf Wilton-Fyenoord opdracht gegeven tot het bouwen van een onderzee boot, waarvan de aflevering in 1940 zal ge schieden. De belastingopbrengst dekte slechts voor de helft de 200 mil- liard uitgaven. In het tijdvak 19361938 heeft Frankrijk vier volksfrontregeeringen gekend, een tijd vak afgesloten door den val van de tweede regeering-Blum nu enkele dagen geleden. In dit tijdperk is te constateeren dat.de Staat in ronde getallen frs. 200 milliard heeft moe ten uitgeven; frs. 100 milliard hiervan wer den door de belastingen gefourneerd, frs. 50 milliard door uitgifte van leeningen en frs. 40 milliard door overschot van de emissiebank. Het overschot, een tiental milliarden francs, is onbetaald gebleven, vertegenwoordigt derhalve het bedrag, dat de Staat aan zijn leveranciers schuldig is. 50 pet. dekking door belasting opbrengst De belastingontvangsten hebben dus ter nauwernood de helft der betalingen ge dekt. Verder is op te merken (rekening hou dend met aflossingen en consolidaties), dat aan de geldmarkt en den belegger zeer be langrijke bedragen, rond frs. 50 milliard, gevraagd moesten worden. Dat deze sommen niet nog hooger geweest zijn ligt daaraan, dat klaarblijkelijk de krachten van geld markt en spaarder niet verder strekten. Verder valt het oog op de enorme afmetin gen van het beroep, dat men op d^bankbil- jetten-pers heeft moeten doen, waarbij dan ten slotte nog op te merken is, dat zelfs na alle bronnen van inkomsten waarover een Staat beschikt aangeboord te hebben, de verplichtingen nog niet ten volle nage komen zijn. Leon Blum heeft, aldus het Hsb. meerma len aangetoond, dat de Staat naast zijn be grotingsontvangsten, zich dit jaar iedere week ongeveer één milliard francs aan bui tengewone ontvangsten moest verschaffen. Inderdaad is het vraagstuk van de naaste toekomst hiermede op sobere doch juiste wijze geponeerd. Men zal spoedig vernemen, hoe de nieuwe regeering zich de oplossing ervan voorstelt. Het volk geloofde niet alles Overigens heeft de overgroote meerderheid van het Fransche publiek geen oogenblik geloofd, dat het door de regeering Blum uit gewerkte financieele programma ooit toege past zou worden. Weliswaar durfde het er niet op rekenen, dat de Kamer dit overwe gend socialistische plan zou verwerpen, maar het was ervan overtuigd, dat de Se naat revolutionnaire maatregelen als voor gesteld waren, wetsontwerpen die den eco- nomischen, socialen en politieken grondslag van het land hadden kunnen aantasten, nooit zou voteeren. Niet zoo streng als de Duitsche wetten. De Hongaarsche pers publiceert een toe lichting op de jodenwetten en officieele sta tistieken over het joodsche percentage in het economische en cultureele leven.. Daarin wordt gezegd, dat de joden, die slechts vijf procent der bevolking vormen, zeer belang rijke functies in handel, bankbedrijf, nijver heid en cultureel leven innemen, doch van geen beteekenis zijn voor landbouw, ambte narenstand en leger. De joden zijn er niet in geslaasrd, zich moreel met de Hongaren te assimileeren. De Jodenwetten zijn, aldus wordt gezegd, minder streng dan de wetten van Neuren berg en ook de uitvoering zal lang niet de felheid der Duitsche maatregelen bereiken. VERENIGINGEN EN CLUBS laat U vervoeren met moderne WACO Toe- ringcars. Vlug Veilig. Billijk.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1