Socialisten en communisten niet in één pot ROODE S i Nederl.-Iodië in het eindtournooi Postvluchten op Indië het Feest van de Roode Ster! Viert allen mee Opening zomerseizoen op Ypenburg Mussert, de toekomstige stadhouder van Hitier Suriname mag niet uitgesloten worden Fietser onder auto Hoogdrukapparaat uit elkaar gesprongen NIEMEIJER'S TABAK Duopassagier verongelukt Bekneld geraakt Honderd Hongaren gearresteerd Nederlandschc zwem" meisjes in Denemarken brand in een rijnaak. Knappe staaltje* van vliegkunst, Een dubbele sleep-start. „Goede Vrijdag, 15 April, het zom«r- vliegseizocn bij te wonen, zoo klonk het door de talrijke luid sprekers op het vliegveld Ypén* burg te Rijswijk, helder en duide lijk voor de honderden bezoekers, die naar het vliegveld waren geko men om de demonstraties ter gele genheid van de inwijding van het vlicsoizoen bij te wonen. „Dat beteekemt," zoo vervolgde de snea ker, „dat van nu af dagelijks bedrijvigheid op het vliegveld heersrht, vooral door de toeneming van het aantal M-brevetters en van de uitbreiding van de zwecfvliegafdee- ling, welke thans over twee motorvliegtui gen voor opsleepen beschikt." Als eerste nummer van de demonstra ties vond een „défilé" van verschillende vliegtuigen plaats, onder welke wij zagen de Dragon-Fly. de PH-K.O.K., het toestel, waar mee Ir. de Kok de vluchten naar Zuid-Ame- rika en Ned. Tnrlië maakte. Ook viel de sior- liike en snelle Heston Phoenix, de GAE.- SO.V. van den heer Auping op. welke uitge rust was met radio, peilinstallatie eu in trekbaar landingsgestel. In totaal deden ze ven machines aan dit voorvliegen mee. Adembenemende stunts. Het escadrille-vliegen door de heeren Schmirlt-Crans, Tigler Wi.jbrafldi en Sipkes met machines van een verschillend type daarom des te moeilijker dat. als no. 2 op het programma stond, verliep vlot, waarna da beurt was aan den heer Sinkes, den nieu wen instructeur van de Nationale lucht- vaartschool, die met de PH.-A. P.Z. adembe nemende stunts verrichtte. Een hartelijk „applaus" door zakdocken-gewuif beloonde den kundigen vlieger voor zijn prestaties. Natuurlijk ontbrak op dezen middag 't zweefvliegen niet. De PH.-A.R.T. van het Ncd. Instituut voor Zweef vliegen demonstreerde een dubbele slcep-start door twee zweefvliegtui gen tegelijk naar boven te trekken. De heeren Nauta en Nienhuis bestuurden de zweefvliegtuigen, de PH-25 en PH-68 en gaven, na losgekoppeld te zijn, daarmee een demonstratie. „Zooals niet moet worden gevlogen", liet de heer Schmidt Crans met de Koolho ven 40, de PII.-F.D.K. zien, waarbij de heer Van der Burg aan den luidspreker assis teerde. Een nummer zoowel met een leerzaam als met oen komisch karakter. Vooral de „mis lukte landingen" oogstten veel succes. Het publiek viaagt. Bij de „telepathische" séance, die daarna volgde, commandeerde de heer Van der Burg door den luidspreker den heer Schmidt Crans, die mot de PH.-A.P.Z. de lucht in ging, welke vlieg-figuren hij moest uitvoe ren. En zonder radio aan boord, volvoerde de vlieger de hem opgedragen toeren, zelfs op verzoek van het publiek. Het voorvliegen van de PH.-K.O.K. en kunstvliegen van den heer Sipkes met de P.H.-A.P.Z. besloten dezen rnooien propa- gandamiddag voor de luchtvaart 1. Vorrlnk (S.D.A.P.) KOOS VORRINR OPENT HET PAASCH- CONGRES DER S.D.A.P. De oorlog, die op meedoogcnlooze wijze in Spanje en in het Verre Oosten woedt, kan elk oogenblik aan leiding zijn tot een algemeenen wereldbrand, zei- de de partijvoor zitter der S.D.A.P. de heer K. Vor- rink in het begin van zijn rede, waarmede hij het Paaschcongres der S.D.A.P. heden te Arnhem opende. Het zijn autori taire en fascisti sche staten, die, aldus spr., de meest brute machts- en ge- weldspolitiek openlijk verheerlijken en toe passen. De stemming van „redde, wie zich redden kan", welke na den Anschlusz te constateeren valt, komt neer op een verdere afbraak van de rechtsmethode in de inter nationale politiek, zooals die belichaamd is in bet Volkenbondsverdrag en beteekent een verder afglijden naar de openlijke of ver kapte bondgenootschapponpolitiek van vóór den oorlog Uitgangspunt hiervan is het mis lukken van de sanctiemaatregelen tegen Italië ten gunste van Abessi- nië, gevolg van den onwil der sa menwerkende staten, de sancties in vollen omvang toe te passen. Wij staan, zeide spr., voor de historische taak trouw te blijven aan de idee der col lectieve veiligheid en daarvan het maximum te realiseeren, dat op een bepaald oogenblik bereikbaar is. Spr. laakte het Nederlandsich initiatief Inzake de erkenning van den Italiaanechcn keizerstitel. De S.D.A.P. niet in één pot met de Communisten. Uit het feit, dat de socialistische inter nationale steeds weer oonieuw een krach tige, eensgezinde houding van alle Volken- bondstaten ter handhaving van de interna tionale rechtsbeginselen heeft verlangd cn de partij dat standpunt steeds tot het hare heeft gemaakt, hebben sommige persorga nen afgeleid, dat ook de S.D.A.P. haar di rectieven ontvangt van buitcnlandsche Instanties. De opzet zal wel zijn geweest gelijk hij vroegere gelegenheden, haar in één pot te gooien met de communisten, die zonder meer de willooze uityoerders zijn van de parolen van een politieke organisatie, die zelve niet anders is dan een verlengstuk van de Russische regeering en daarmee een werktuig in de handen van Stalin den Verschrikkelijke. Waarheid is, dat de S.A.I. van welke re- geering ook, volkomen onafhankelijk is; dat de vertegenwoordigers der partij een zelfstandig aandeel hebben in het partij- genootschappelijk beraad, en dat tenslotte elke nationale partij volkomen gerechtigd Uaet&at Wereldkampioenschappen 1938 Vereen. Staten komen niet. Naar wij vernemen is er bij het secretariaat van de FIFA te Zürich van den voetbalbond der Vereenig- de Staten telegrafisch bericht inge komen, dat men van deelneming aan het tournooi om het wereldkampi oenschap afziet en verstek laat gaan in den voorwedstrijd, welke Ameri ka op 29 Mei a.s. in het Feljenoord- stadion te Rotterdam tegen Neder- landsch-Indië zou spelen. Het directe gevolg van deze afzeg ging is, dat Ned. Indië automatisch in het eindtournooi is gekomen en volgens de loting op Zondag 5 Juni te Reims tegen Hongarije moet uit komen. Het behoeft geen verwondering te wekken dat dit Amerikaansche telegram verbazing in F.I.F.A.-kringcn en in Frankrijk, het or- eaniseerende land, heeft teweeg gebrarlit Dr. I. Schricker, de secretaris van de F.I F.A., hooft zich onmiddellijk telegrafisch tot tien Ameriknnnschen Voethalbond ge wend, waarbij een dringend beroep wordt gedaan om de belofte aan de wereldkam pioenschappen deel te nemen, gestand te doen. Ook de president van de F.I.F.A., de Fransclunan Jules Rimct, heeft een tele gram uit Amerika ontvangen, waarin van bovenvermeld besluit mededeeling werd ge daan. Ned. IndiëHongarije ln ons land? In verband met een en ander hebben wij aan den heer K. J. J. Lotsy gevraagd, hoe hij als lid van het bestuur der F.I.F.A. cn vau liet organisatiecomité de situatie ziet. Indien Amerika bij zijn besluit blijft, aldus de heer Lotsy, zal ik alle mogelijke moeite doen om de ontmoeting tusscher}, Hongarije en Nederlandsch-Indië voor de achtste finale in ons land te laten spelen. De wedstrijd zou dan te Rotterdam plaats vinden op een datum, welke op het oogenblik natuurlijk nog niet kan worden bepaald. Ik weet niet r,f een dergelijk voorstel kans van slagen heeft, zoo deelde de heer Lotsy ons verder mede, immers, de opzet was, dat alle achtste finales in Frankrijk zouden wor den gespeeld. Er zou dus een uitzondering moeten worden gemaakt. Nu is er m.i. voor een dergelijke uitzondering veel te zeggen. Het stadion te Reims kan maximaal 20.000 toeschouwers bevatten en bij een wedstrijd tusschen Hongarije en Nederlandsch-Indië op 5 Juni op denzelfden dag dus dat Ne derland te Havre tegen Tsjecho-Slowakije zou spelen zal het heusch niet vol loo- pen. Ten slotte spelen de financiën een grooten rol en zoowel Frankrijk als Hongarije zul len vooral dit vraagstuk ter dege onder het oog zien bij het nemen van een beslissing. Rotterdam zou vanzelfsprekend groote fi- nancieele voordeelen bicden, want men kan gerust zeggen, dat Hongarije nog heel wat meer publiek tegen Nederlandsch-Indië zal trekken dan de Verccnigde Staten. In ieder geval, de nieuwe situatie zullen wij eerst rustig onder het oog zien. Geen voortournooi van Centraal Amerika zonder Suriname. Omtrènt de moeilijkheden, welke ontstaan zijn ten aanzien van de voorwedstrijden der groep Centraal Amerika kon de heer Lotsy ons nog mededeelen, dat de Surinoamschc Voetbalbond, die volgens bet rapport van den F.I.F.A.-vertegenwoordiger Campbell van deelneming was uitgesloten, hot recht volko men aan zijn zijde beeft, hetgeen ook ge bleken is uit de gewisselde telegrammen. Do FIFA heeft daarop aan den heer Campbell opdrachtgegeven, dat het voor tournooi van Centraal Amerika niet mag worden gehouden zonder Suriname. Indien men bedenkt, dat de vijf landen C.osta Rica, Salvador. Cuba, Columbia en Suriname vóór 1 Mei onder elkaar uitge maakt moeten hebben, wie winnaar der groep is, dan is het duidelijk, dat deze puzzle nog lang niet opgelost is. is, de uitvoering der genomen besluiten, die nooit het karakter hebben van dwin gende voorschriften, in overeenstemming te brengen met de nationale verhoudingen en mogelijkheden. Thans moet naar sprekers overtui ging het eensgezinde parool van de geheele, door het fascisme bedreigde wereld, luiden: bereid tot ieder rede lijk overleg, maar niet buigen voor de afpersingspolitiek en de politiek van de gepantserde vuist der fascistische staten. Vasthouden aan het beginsel der collectieve veiligheid. Natuurlijk zijn wij ais kleine mogendheid, evenals andere kleine mogendheden, voor een groot deel afhankelijk van don volken- bondstromv van Frankrijk en Engeland, Maar wolk belang kan er voor de kleine na ties mee gediend zijn, de grooten door een openlijke betuiging van ongeloof in den Vol kenbond van hun verdragsverplichtingen te ontslaan. Mussert de stadhouder in hope van Hitier. Het is thans voor niemand meer een ge heim, dat alle vijf werelddeelen zijn inge schakeld in een dicht net van de geraffi neerdste, kostbaarste politieke propaganda- actic, die ooit werd gevoerd, die het il lustere voorbeeld van de komintern reeds verre heeft overtroffen. Voor ons eigen land is daarbij groote waak zaamlieid geboden. Een voortgezette actie tegen den on- beduidenden heer Mussert en zijn satellieten kan den indruk wekken van het schieten met kanonnen op st.raatmusschen, maar in waarheid moet men rekening houden met de mogelijkheid, dat Mussert is de stadhouder in hope van Hitier. De massa-werkloosheid in ons land vormt de voedingsbodem voor het fascisme. Vandaar de aanmaning in het. manifest van de S.D.A.P. en N.V.V. tot do Ned. re geering, om eindelijk over te gaan tot een grootsch-opgczette welvaartspolitiek. Hier de christenen, daar de hei denen. Het resultaat van den verkiezingsuitslag was een regeering op zgn. positief-christelij ken grondslag, die opnieuw, alle theologi sche uitlegkunde ten spijt, de tegenstelling in ons volk wakker roept: hier de christe nen en daar de heidenen! Spr. wijst die te genstelling af. De begrootjngsdebatten ga ven geen reden tot hoopvol vertrouwen in de scheppende kracht op sociaal en econo- miscli gebied van het dusgenaamde positie ve Christendom. Alles voor defensie, niets voor welvaart, ouden van dagen en onder wijs. Met voldoening stelt spr. vast, dat de denkbeelden van het Plan van den Arbeid ingang hebben gevon den in allerlei kringen, buiten de eigen rijen. Wat de ordeningsgedach te betreft is over het beginsel zelf nauwelijks verschil van meening, het gaat slechts om de wijze waarop en de mate waarin de ordening moet worden doorgevoerd. Het aan tal voorstanders van een krachtiger werkloosheidsbestrijding door een politiek van openbare werken, groeit zienderoogen. Terwijl de aanwezigen zich van hun ze tels verhieven, herdacht spr. vervolgens de genen, die de beweging in het afgeloopen jaar door den dood ontvielen en allen, die op de slagvelden in het Verre Oosten en in Spanje het slachtoffer werden van, zooals spr. het uitdrukte, de barbaarsch- heid van imperialisme en fascisme. Ook zij, die in Oostenrijk aan de wraakzucht hunner overweldigers ten offer vielen, wer den herdacht. Helaas moet de partij dit jaar het hoofd bieden aan een ernstig intern conflict. Voor zoover het beleid van het partijbestuur daarbij betrokken is, zal hot congres daarover hebben te oordeelen. Tenslotte verklaarde de heer Vorrink het Congres voor geopend. Doodelijk ongeluk te Maartensdijk. Gisteravond tusschen 8 uur en half negen is een 20-jarige jongeman, die met zijn rij wiel van een hofstede den Biltschen straat weg, niet ver van „Steijnenburg" te Maar tensdijk (U.) opreed, door een uit de rich ting De Bilt komende personenauto aange reden. Do jongeman werd tegen de straat geslingerd cn was vrijwel op slag dood. De politie van Maartensdijk nam het lijk in beslag en stelde een onderzoek naar de schuldvraag in. Naar verluidt zou den auto bestuurder geen schuld treffen. Mijnwerker levensgevaarlijk ge wond. Gistermiddag is in een afdecling van het laboratorium van de Staatsmijn „Emma" een hoogdrukapparaat uit elkaar gespron gen. De 20-jarige de K. uit Heerlen, die juist was binnengekomen, kreeg een wegsprin gend stuk ijzer in den rug en werd levens- Te vaar! ijk gewond. Hij moest in het zieken huis worden opgenomen. Drie andere personen, die zich in het ver trek bevonden, kwamen met den schrik vrij De materieele schade is vrij groot. Deuren en vensters werden vernield en in de af- deeling bleef verder bijna geen stuk heel. arc> Overal is reeds het feest van de Roode Ster in vollen gang I Omdat er nu ook Roode Ster Tabak No. 6 van 6 cent en No. 10 van 10 cent per half ons gekomen is. Dat is nog nóóit geweest: zoon zeldzaam rookersfeestlLetwèl: de echte Niemeijer's Roode Ster Tabak! Het karakteristieke „Roode Ster aroma" is onverminderd gehandhaafd, óók bij de nieuwe No. 6 en No. 10. Dus voortaan 6, 1.0 en 13 c! per half ons ,De Ster op hei pak garantie voor rijpe tabak!" Gistermiddag is op den weg Lochem-Goor, nabij de grens tusschen Gelderland en Overijssel, een ernstig motorongeluk ge beurd. Een duopassagier heeft hierbij het le ven verloren. Ongeveer ter hoogte van de boerderij Kiefte reed de heer E. H. Chr. van Kerk hof uit Velp (Gld.) met zijn motor over een hond, waardoor hij de macht over het stuur kwijt raakte en tegen een boom sloeg. Zijn echtgenoote, die op de duo zat, werd tegen den grond gesmakt. Zij kreeg een schedelbasisfractuur en was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het lijkenhuisje te Barcliom (gemeente Laren (Gld.) overgebracht. De heer van Kerkhof werd opgenomen met een gebroken heen en nog enkele andere verwondingen. Per zie kenauto is hij naar het ziekenhuis te Velp overgebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. Twee motorrijders op elkaar ge botst. Op den weg van Briele naar Delft zijn gistermiddag twee motorrijders, die achter elkaar roden, in de bocht naar Rozenburg, komen te vallen, doordat de voorste slipte, waarna de andore tegen hem opreed. De eene, H. S. van Bakergem uit Rot terdam, kwam met zijn motor in de naast den weg loopende sloot terecht en werd slechts licht gewond. De andere motorrij der, een vriend van van B., eveneens uit Rotterdam geraakte bekneld tusschen zijn motor en een hekwerk. In zorgwekkenden toestand moest hij worden overgebracht naar het gemeente ziekenhuis te Rotterdam. Wegens boycotactie tegen den Staat. De politie te Boedapest heeft een honderd tal personen, die beschuldigd worden van boycotactie tegen den Hongaarschen Staat als represaille tegen de Joodsche wetten, gearresteerd. Volgens het roomsch-katholio ke blad „Nemzeti Ujsag" zonden verschei dene Joodsche ondernemingen en, leiders van Joodsche handelszaken te Boedapest door het onderzoek der politie gecompro mitteerd zijn, Oehoe (heenreis) Wielewaal (terugreis) Emoe (heenreis) Ibis (terugreis) Vertrek van Aankomst t« Jodhp. 15 Apr. ;Rang. 15 Apr. Jodhp. 15 Apr. Athene 15 Apr. Singa. 15 Apr. Basra 15 Apr. Basra 15 Apr. Rang. 15 Apr. ZWEMMEN, Overwinningen en nederlagen- Verschillende Ne.derlandsche zwemsters maken op het oogenblik een tournée in De' nemarken. Gisteren kwamen zij te Vejle aan den start. „J Op de 200 M. borstcrawl bezette Alt Stijl de tweede plaats, met een tijd van 2 nun. 41.4 sec. achter Gunvor Kraft, die slernts 2 min. 39.2 sec. noodig had. De 100 M. schoolslag werd onbedreigd door Jopie Waalberg gewonnen tl min' 24.5 sec.); zij liet de Deensche Aase Jacobse» ruim 7 seconden achter zich. Cor Kint en Iet van Feggelen lsve™® tellen strijd op de 100 M. rugslag. Met V, sec. verschil won Cor deze race in den wo van 1 min. 16.7 sec. Tove Brunstroem wer derde (1 min. 18.3 sec.). Ten slotte kwamen de vier Nederlan sche zwemsters nog uit in de 4 X 50 tafette vrije slag. Zij hadden evenwel ge schijn van kans en werden met een ve schil van 8.5 sec. verslagen door de meisj van de verceniging Triton uit Kopenhage welke laatsten een tijd noteerden van 2 n» 11 sec. Gisteravond heeft de Utrechtsche brtm weer een brand gebluscht, welke door brojy ing was pntstaan in het middenruim van c' Duitschen Rijnaak. Het schip, dat door Merwedekanaal voer, had een lading kol gruis in. Door krachtig ingrijpen wist de hran weer uitbreiding te voorkomen. Een geur van de lading in het middenruim verin a de. Het schip kreeg slechts geringe schaal.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2