Lettergreep kruiswoordraadsel KeAfc en Ztndinq, QxtmtnM Tijdschriften Nieuwe uitgaven Met de H.B.S. naar Hoorn 1 S' NIEUW DEPARTEMENT. Aan het Vaticaan is een nieuw departement ingesteld, n.l. het „Centraal Bureau Katholieke Actiehoofd kardinaal Giuseppe Pizzardo. DE KERK IN RUSLAND. Het Zwitsersch Christelijk Persbureau, te Zürich meldt ons, dat de douane der Sovjets iti 1937 een zeer groote hoeveelheid religieuse litteratuur, waaronder een massa bijbels, in be slag genomen heeft. De bijbels, die vrijgegeven werden, werden voorts door de geadresseerden niet afgehaald omdat zij de hooge douanekos- ten niet konden betalen. De overheid heeft van het inbeslaggenomene thans 120 bijbels aan godloozenbibliotheken geschonken en de rest naar den papiermolen verwezen. Aan de geestelijken in Rusland zijn enkele richtliniën gegeven waaraan zij zich te houden hebben; deze bevatten o.a. het voorschrift, dat in de prediking niet over oorlog of vrede mag worden gesproken, dat ook het thema „Socia lisme en Christendom" verboden is, en dat de geestelijken uitsluitend handelen mogen over onderwerpen „die tot het bijbelsche verleden behooren". In Februari is overigens weer een golf van terreur over de kerk gegaan. Een metropoliet, tivee aartsbisschoppen, vier bisschoppen en zes geestelijken werden doodgeschoten. CHRISTENDOM EN FILM. De Christelijke Filmcentrale te Londen heeft opnieuw haar oordeel uitgesproken over het verfilmen der beeltenis van Christus. Ze herin nert er aan, dat ze in Mei 1936 een enquete ter zake hield, waarbij de vraag in quaestie aan een honderdtal vooraanstaande Christelij ke mannen en vrouwen en een groot aantal Christelijke organisaties werd voorgelegd. Het algemeen gevoelen was, dat het niet goed was de figuur van Christus op het witte doek af te beelden. De filmcentrale heeft in verband met het voornemen tot het maken van een groote bijbelsche film de quaestie thans opnieuw over wogen, doch kwam tot dezelfde decisie, die dus thans opnieuw bevestigd en bekend gemaakt werd. KINDERRIJKEN VOORAAN. De Duitsche rijksminister voor opvoeding dr. Rust heeft een verordening uitgevaardigd, dat voortaan bij het benoemen van hoofden (lei ders) van alle scholen en andere opvoedingsin stituten de kinderrijken, mits zij in bekwaam heid niet achterstaan, de voorkeur moeten ont vangen. ABESSYNIË. De Hermannsburger Zending bericht ons, dat zij van de Italiaansche regeering verlof ont ving om vier zendelingen met hun gezinnen naar Abessynië te zenden. DE 26ste MARANATHA-CONFERENTIE. De 26ste Maranatha-Conferentie van de be kende Maranatha-beweging, leider de heer Joh. de Heer te Driebergen, wordt te Utrecht ge houden van Zaterdag 17 tot en met Dinsdag 20 September a.s. NEDERLANDSCHE CHRISTELIJKE FILMCENTRALE. Het filmbureau der Nederlandsche Christe lijke Filmcentrale, het van een groot aantal onzer Christelijke landelijke organisaties uit gaande filminstituut, thans nog gevestigd Ab- stederdijk 20b te Utrecht, wordt met ingang van 1 Mei verplaatst naar Hilversum, Fabriti- uslaan 39. Tevens werd met ingang van dezen datum tot directeur van het filmbureau der Nederlandsche Christelijke Filmcentrale be noemd de heer G. B. H. Niestadt, cineast. Een belangrijke uitbreiding van het werk van het filmbureau der Ned. Chr. Filmcentrale werd hiermee tevens gegeven. Het secretariaat der stichting Nederlandsche Christelijke Filmcen trale blijft gevestigd Abstederdijk 20b te Utrecht (de heer R. Hagoort). GEMOTORISEERDE ZIELSZORG. Ten behoeve van de zielszorg van de jeugd in den arbeidsdienst in Duitschland zijn thans de 22 bij dezen dienst gevoegde Roomsch- Katholleke priesters van motorfietsen voorzien. De gemotoriseerde krachten kunnen thans aan merkelijk gemakkelijker de vaak afgelegen en verspreide kampen bezoeken. HET VRAGENUURTJE. Ook Noorwegen en Denemarken hebben een kerkelijk en religieus vragenuurtje in het radioprogram opgenomen. In Denemarken zal bisschop Rosendal van Roskilde elke week een uur lang voor de microfoon de in den „religiös- kirchlichen Briefkasten" ingekomen vragen be antwoorden. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ Perseus 15 April te Amsterdam. Venus 15 April^te Amsterdam. Ajax 14 April van Amsterdam. Ceres 14 April te Amsterdar Hebe 14 April van Amstertu.m Mars 14 April van Amsterdam. Simon Bólivar 14 April van Amsterdam. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Maaskerk, t., 20 April te Rotterdam verw. JAVA—NEW-YORK-LIJN. Tawali 13 April van Sabang. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Palembang, t.( 15 April van Singapore. Kota Inten, t., 14 April van Londen. Sitoebondo, u., pass. 14 April Gibraltar. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Antilochus 14 April van Rotterdam. Aurora 15 April te Amsterdam. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND Johan de Witt, t., 15 April te Suez. Poelau Laut, 15 April van Amsterdam. Tabinta, t., 15 April van Genua. VEREENIGDE NED. SCHEEPVAART (Holland—Oost-Azlë Ljjn) Meerkerk, 15 April van Rotterdam. Uitgave 1938 van de Gids voor Jeugdherber gen van de N. J. H. C. De jeugdherberggids voor 1938, uitgave van de N.J.H.C., is de tiende gids die deze organi satie uitgeeft. Nu op deze wijze te onzer kennis wordt gebracht dat de zomer van 1938 reeds voor de tiende maal een „jeugdherbergseizoen zal zijn voor de jeugd, realiseeren wij ons hoe snel dit werk gegroeid is en hoezeer het blijk baar in een behoefte yan onze jonge menschen voorziet. Tienduizenden trekken jaarlijks door ons land en vinden dan steeds gastvrij onder dak in de jeugdherbergen, om het even welke richting zij zijn toegedaan of welke nationaliteit zij bezitten. Deze tiende gids vermeldt 65 jeugdherbergen, verspreid over ons geheele land, aldus een net vormend, dat het den trekkers mogelijk maakt, zonder in groote dagtochten te vervallen, het geheele land te bezoeken, hetzij van dag tot dag verder trekkend, hetzij nu en dan eenige dagen halt houdend, om bepaalde streken nader te leeren kennen. Dat van deze gelegenheid volop gebruik ge maakt wordt, blijkt wel uit het feit, dat vorig jaar in de 65 jeugdherbergen in ons land 170.000 overnachtingen werden geboekt, voor waar geen kleinigheid. In de inleiding en op de omslagteekening van de gids brengt de N.J.H.C. tot uitdruk king de spreuk: „Een goede weg krom is niet om". Inderdaad geheel van toepassing op het trekkersleven: men volgt niet steeds de groote straatweg, maar kiest bij voorkeur de kleine, kronkelende binnenweg, die onvermoede schoonheden van stad en land onthult. Moge dan met hulp van deze gids weer meni ge trekker zijn goede weg door ons land vinden Het Aprilnummer van „De Wandelaar" Bij den uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren N.H. verscheen het April-nummer van „De Wandelaar", geïllustreerd maandblad, ge wijd aan natuurstudie, natuurbescherming, heemschut, geologie, folklore, buitenleven en toerisme onder leiding van A. V. Fey. Van P. G. Bins werd het eerste stuk opge nomen van een uitvoerige studie over „de Hol- landsche molen, zijn geschiedenis en zijn in vloed op de volksentymologie". Foto's van aller lei molentypen documenteeren zijn betoog. A. van der Straaten vertelt van „een tempel der schoonheid", die rupsenkast heet. Jaap Hoo- gendijk maakte „een Paaschwandeling naar het elzenlaantje". Geheel anders zijn weer de in drukken, die G. Aalbersberg opdeed. Maar die trok dan ook de duinen in, om te zien, of April zijn beloften hield. J. Vogel schrijft over „de strijd om het bestaan" in de plantenwereld en Dick Engelse stond een paar van zijn fraaie teekeningen voor het artikel af. Aan de vaste rubrieken gewijd aan kamerplanten, fotogra fie, de tuin en de sterrenhemel is onder den naam „makkers op de wandeling" een nieuwe toegevoegd. Zij is gewijd aan de hond en wordt verzorgd door P. M. C. Toepoel. Schakeling. Letterkundig Tijdschrift. Voorjaarsnumer. 1938 onder hoofdredactie van Leo Uittenbogaard. Redactie-adres Wagen straat 70, Den Haag. Schakeling geeft als eerste bijdrage ditmaal natuurlijk het een en ander van de Boeken week 1938, terwijl daarna direct aan de beurt is het uitnemende werk van Margaret Mit- chell „Gone with the Wind", dat bij de Zuid- Hollandsche Uitgevers Mij. verscheen en waar over wij ons reeds in zeer gunstige bewoording mochten uiten. Diverse interessante biografi sche bijzonderheden van de schrijfster zijn eveneens bijgevoegd. Zij voorts nog vermeld het bijzonder aardige interview, dat de redac teur van „Schakeling" had met Jan Feith, die hier enkele aardige herinneringen uit zijn zoo rijke leven geeft. Ook de heer Stok van de Z.-H. Uitgevers Mij. komt aan het woord. Critlsch Bulletin. April-nummer. Van Loghum Slatérus N.V. te Arnhem. Nu Gabriele D'Annunzio enkele weken geleden overleden is, hebben tal van litteraire perio dieken zich beijld van den Italiaanschen boëet- prozaïst een levensbeschrijving te geven. In het „Bulletin" wordt een aantal opmerkingen gemaakt door den bij uitstek deskundige Gia- como Antonini. Deze komt tot de conclusie, dat met D'Annunzio is heengegaan een der grootste dichters van het vooroorlogsche Europa en een glorie van de Italiaansche let terkunde. Jan Romein onderwerpt de Patria- seiie van P. N. van Kampen aan een critische beschouwing, waarbij hij met name waardee- rend spreekt over „Slavenhalers en Slaven handel", waarover ook wij ons eenigen tijd ge leden in gunstigen zin uitgelaten hebben. Ook het overige deel van het „Bulletin" is, zooals gewoonlijk, goed verzorgd en... actueel. „Het Toonee 1". April-nummer. Uitg. A. J. G. Strengholt, Amsterdam. Het April-nummer van dit periodiek bevat diverse interessante artikelen, terwijl ook thans weer de rubriek „Onze meening over:" zoowel voor in- als outsiders de moeite van het lezen overwaard is. Ditmaal critische opmer kingen over Tilly Lus, Shirley Temple Shaw en Elias van Praag. Belangrijk is de bij drage over Sacha Guitry, terwijl natuurlijk de noodige ruimte ook thans weer gereserveerd is voor den heer Cor van der Lugt-Melsert en diens hoofdstedelijke schouwburg-plannen. April-nummer Onze Vloot. Dit nummer vangt aan met een hoofdarti kel over „De beteekenis van de Japansche marine als machtsfactor in de wereldpolitiek", waarin een uiteenzetting gegeven wordt van verschillende phazen van de Japansche ma- rinepolitiek en de doeleinden, die daaraan ten grondslag liggen. In een artikel „Tweedracht breekt kracht" behandelt vervolgens Luitenant ter zee 1ste klasse A. Kroese de kwestie van de „interne moeilijkheden in de hoogere leiding", tijdens een oorlog, met name de verhoudingen tus- schen diplomatieke en maritieme en militaire autoriteiten. Voorts wordt een beroep gedaan aan allen om het denkbeeld te steunen van een vloot- leening van 250 millioen gulden (tegen een lagere rente dan de thans gangbare, om deze leening alzoo het karakter van een offer te geven). Men kan als blijk van instemming- ming zijn (of haar) kaartje of naam en adres inzenden bij de redactie van „Onze Vloot" (Surinamestraat 15, Den Haag). Het nummer bevat.verder de gebruikelijke kantteekeningen en de vragenrubriek alsook een artikel van den oud-directeur van het marine-établessement te Soerabaja, den heer D. A. P. Koning, over torpedomotorbooten. Een en ander is met illustraties verlucht. „Beytr'i Mode f 11 r A 11 e". Wat een fleurige indruk maakt het April nummer van „Beyer's Mode für Alle"! Reeds op de titelpagina zien we een leuk pakje voor zonnige dagen! Een paar bladzijden verder vinden we een handleiding voor „de lijn" die in dit seizoen zal domirieeren; o.a. zien we, dat de plooirok weer in eere hersteld wordt. Voorts vinden we een keur van aardige middagjurkjes, complets, vlotte blousjes, man telpakjes, enz. Kleeding voor de „outdoor-girl" Ook die geeft dit veelzijdige nummer op twee pagina's! En er zit „pit" in die modelletjes! Op de bijgevoegde 3 raderbladen worden alle patronen van de meer dan 100 modellen in de meest gangbare maten gegeven. „Beyer's Mode für Alle" is overal in de boek handel, of bij de Hoofdvertegenwoordiging N. V. Wereldmode, Prins Hendrikkade 48, Am sterdam, verkrijgbaar. I 80 Eindspel-studies, door C. J. de Feijter; by G. B. van Goor en Zonen's Uit- ver My„ Den Haag. Prijs 1.25. Een zeer handig en goed verzorgde uit gave, die door de schaakliefhebbers met vreugde ontwangen zal worden. De samen steller is reeds sinds 1932 eindspel-redacteur van het tijdschrift van den Koninklijken Ne derlandsche Schaakoond. Het verschijnen van deze studie gaat samen met een niet onbe langrijke uitbreiding van deze rubriek in eerstgenoemd tijdschrift, waar men meestal een drietal problemen aantrof; nu is het aan tal studies verdubbeld. En dit nu is een ver heugend feit, want hoe belangrijk ook het eindspel is, zij heeft niet die belangstelling die bijvoorbeeld het twee- of meerzettig pro bleem heeft. De studie van het eindspel maakt een zeer belangrijk onderdeel uit van het schaakspel. Hoe dikwijls is het niet voorge komen, dat een reeds verloren gewaand spel door eene geniale manoeuvres remise werd ge houden en somtijds tot winst heeft geleid. Het is de bedoeling van den schrijver met de uitgave van dit boekje het „corps" eind spel-componisten te versterken en de liefheb berij in dit onderdeel aan te wakkeren. Elk probleem wordt zeer uitvoerig besproken en er zijn er bij, die zelfs zeer moeilijk zijn. No. 54 bijvoorbeeld is daar een voorbeeld van. Met Wit KdlPd6pion.e6f7) en Zwart (Kd4 Df3) moet wit remise houden. De oplossing is zeer knap gevonden en laat ik aan den lezer. Wij kunnen het werkje ten zeerste aanbe velen en laten wij hopen, dat niet alleen de componisten maar ook dat vele oplossers zich zullen melden, zoodat de probleem-studie in ons land ook die belangstelling verkrijgt, die zij in het buitenland heeft, en m.i. ten volle verdient. Een Juiste Diagnose. Enquête van het maandblad „Ons Tooneel" over: „De be langstelling voor het tooneel in Nederland". Uitg. J. Heynis Tsz., Zaandijk. Allen, die het goed met Nederlandsche too neel meenen (en dat zijn er heel wat in den lande!) zullen met vreugde vernomen hebben, dat de „juiste diagnose", de enquête van „Ons Tooneel" thans als brochure in drukvorm ver schenen is en men in breeden kring dus kennis kan nemen van de uitspraken van- diverse pro minente tooneelfiguren over het wel en wee, ons bloedarm tooneel betreffend. Men vindt in de brochure de meening uit vakkringen over de theaters (sfeer-outillage etc.), concurreeren- de factoren, het repertoire, de belangstelling van het jongere geslacht, de toegangsprijzen, het tooneelbedrijf gezien als zakelijke onder neming de tooneelcritiek, en de samenstelling der gezelschappen. Zij, die zich voor onze dramaturgie interesseeren, doen goed deze stem eens te beluisteren. Zij hierbij nog spe ciaal vermeld, dat deze enquête opgezet werd door het leidende maandblad voor het amateur- tooneel „Ons Tooneel". AlkmaarDen Helder 43 In dezen wedstrijd heeft de Heldersche H.B.S. verreweg het beste gespeeld, niettegen staande de geweldige handicap, welke zy had doordat de drie beste spelers niet meededen De wedstrijd begon al direct met een goed opgezetten aanval van Alkmaar. Hieruit kwam een schot op 't H.-doel, hetwelk keeper Blom goed wegwerkte, doch direct hierop waren de wit-zwarten alweer terug en de linksbinnen schoot onhoudbaar in (10). Zij zouden echter niet lang van hun voor sprong profiteeren, want vlak hierop wist Crama zich vrij te maken en schoot in het leege A.-doel (11). Een minuut of vijf hierna wist Rab den bal na eenig heen en weer getrap te krijgen. Hij gaf den bal naar Maboch, die inschoot (12). Vlak hierop was de stand echter alweer gelijk; er ontstond een duelletje voor 't doel en Alkmaar doelpuntte (22). Een tijdje hierna nam Alkmaar wederom de leiding in handen. De middenvoor van Alk maar schoot tegen den binnenkant van den paal, waarna de bal in het doel verdween. Na de rust hadden de Helderschen een nog grooter overwicht, dan voor rust. Blok werd in de voorhoede geplaatst, wat direct al een goed resultaat opleverde. Hij rende in een run van het middenveld af naar het doel en... 33. Zoo bleef het tot een paar minuten voor het einde. Maar toen ontstond uit een van de wei nige A.-aanvallen het doelpunt, wat de Hel derschen van verder meespelen uitsloot. De midvoor schoot uit stilstaande positie in (43). Even hierna kopte Van den Broeke in, doch de bal ging tergend langzaam uit. Hiervoor had Hoorn met 3—2 van Purme- rend gewonnen. Hierna won Hoorn met 20 van Alkmaar, zoodat zij het tournooi wonnen. WATERVOGELS I—HELDER II. Voor den morgen te spelen Rauchbeker- wedstrijd Watervogels IHelder II, aanvang half drie, komt de thuisclub met het volgen de elftal uit: Hollander F. Been v. 't Hert Ewald Bosch Stuiver Taekema Marsman N. Been H. Been S. Been SUCCES-NIEUWS. Evenals andere jaren zal Succes op den 2en Paaschdag weer met haar le elftal over den grooten Afsluitdijk naar Friesland oversteken, ditmaal om deel te nemen aan het Paasch- tournooi, georganiseerd door de V. V. Freno, te Franeker. Naast Freno en Succes wordt hieraan deel genomen door M.F.C. (Medemblik) en A.S.C. (3e kl. K.N.V.B., Leiden). In de eerste ronde komt Succes uit tegen A.S.C.M.F.C. tegen Freno. De winnaars en verliezers spelen vervolgens resp. om den len, 2en en 3en, 4en prijs. Wij achten Succes, gezien haar huidigen goeden vorm en de niet al te zware bezetting van dit tournooi, wel in staat een zeer eer volle plaats in te nemen. ATLAS OEFENT TEGEN BKC Wij vernemen, dat Atlas I op haar terrein een oefenwedstrijd speelt tegen BKC I, aan vang 10.30 uur. Een goede oefening voor de kampioenen. De kruiswoord-puzzle van vorige week bracht ons een zeer groot aantal goede oplos sers en dat is ook eigenlijk niet zoo verwon derlijk, daar zij niet al te veel voetangels en klemmen bevatte. De prijs werd gewonnen door: MEJ. J. GRAAFF, Spoorstraat 54, Den Helder. OPLOSSING KRUISWOORD-PUZZLE. Horizontaal. Slak, Iep (of Olm), Bene, Opalen, Bagage, Kamgras, Peloton, Erp, Kap, Rei, Rit, Reis, Fakir, Kist, Nota, Nok, Kout, Naam, Norm, St, Rek, Vee, (Pa of Va), Mede, Krab, Bete, Aas, Slap, Hals, Strop, Kram, Ina (of Ena), H.l.o., Eek, Sta, Kasteel, Piaster, Kastie, Lakens, Neer, Dar, Lint. Vertikaal. Sparen, Lampion, Alg., Kerk, Es (of La), Bali, Ego, Natrium, Egoïst, Oker, Naaf, Beer, Span, Prik, Sta, Kog, Kor, Aarde, Koers, Esp. Mee, Nek, Kam, Melasse, Ets, Kar, Alk, Barsten, Banaan, Atol, Soep, Patent, Slee, Peil, Mars, Heir, Kaal, Ski, Ra. Deze week geven wij, ter verandering van het menu, eens een lettergreep-windsel. Het is niet al te ingewikkeld, zoodat wij wederom een groot aantal goede oplossingen tegemoet- zien. Vul in de vakjes geen LETTERS, doch LETTER-GREPEN in, waardoor d" volgende v/oorden gevormd worden: Van links naar rechts: 1. Naam eener maand. 2. Groote geld-som, bezit. 4. Reinigings-middel. 6. Dichter by. 7. Deel v. d. School-dag. Drank, geschonken als er een ;e- boren is. Geen feest-dag. 12. Bouw-materiaal. 15. Soort drukwerk. 17. Waarin oud papier verwerkt wordt. 18. Doek (Maleisch) waarin de Indische haar kinderen draagt. 19. Cilinder-vormig (rol-rond) hol voorwerp. 21. Bewerking van zeker soort visch (Ned. uitvinding). 24. Waarover de trein een water passeert. 26. Af en toe, zoo nu en dan. Kan ongeluk of dood veroorzaken. Wei-riekende stof. Spoedig. Huidplooi (door ouderdom of verdriet). 9. 10 27 29. 31. 33. 35. Bewaar-plaats onder den vloer. 36. Afrikaansche vogel. 37. Insect. Van boven naar beneden: 1. Deel van het jaar. 2. Omlijsting. 3. Deel van het schoolwerk. 5. Mevrouw of mejuffrouw. 5. Schade, verlies. 8. Klok. 9. Stad in China. 11. Boek, waarin men z'n dagelijksche be vindingen schrijft. 12. Bereid meel, vóór het gebakken is. 13. Wapen (verouderd) 14. Spottend ergens over spreken, kleineeren. 16. Niet geschreven. 17. Plaats in Ned. O.-I. 19. Eten bereiden. 20. Voet-indruk in sneeuw of op vochtigen grond. 21. Veilige ligplaats voor schepen. 22. Vertrek. 23. Juist op tijd, 25. Stad in België. 26. Donker, treurig. 28. Afscheidsgroet. 29. Wydloopig (bespreking). 30. Recht-vleugelig insect. 32. Treurspel. 33. Wildernis (in Ned.-Indië). 34. Als 35 van links naar rechts. OMGEKEERD BIEDEN Onder omgekeerd bieden wordt v I het noemen van een lagfe kleur vó/3^' hoogere kleur, b.v. ór Noord. Zuid. Noord 7 1 H. i o Zul4 1 R. 1 S. 1 R. 2. H. In beide gevalen heeft N.' eek ]aep het eerst geboden en heeft daarna pL e'« IFIAIIK 0"ftWAAtV»/4 MM 4* »L biedingen een groot verschil, omdat 6 eerste geval de bieding nog niet hoos/r 1 is gevorderd, en dus ook niets meerb aan te geven dan een minimum openin het tweede geval echter kan de partne 6 dwongen zijn, ingeval van evenveel of R. dan H„ ht bad te verhoogen tot waarmede de opener dan ook terdege Pl ning moet houden, en waardoor de keerde biedingen, die volgens de bied/® moeten worden toegepast, b.v. door zrof' lengte van de laagste kleur, gewijzigd °J" den in normale biedingen, tenminste vZ zoover de rangvolgorde betreft. Hieronder volgens eenige voorbeelden kaarten: 12 3 S. 6.3. S. 6.3. S. 6.3. s. 6 3 H. a.b.6.2. H. a.b.10.2. H. a.h.6.2. H. ahhe R. a.v.7.4.3.R. a.v.b.4.3.R. a.v.b.4.3.R' av'/i K. 9.6. K. 9.6. K. 9.6. K. 96 Met deze kaarten in handen moet men rekening mede houden, dat het antwoor) van den partner 1 S. kan zijn, opent men du. 1 R., en antwoordt d aarna met 2 H., dan H de partner, niettegenstaande een 'minima antwoord van 1 S. gedwongen zijn het Z te verhoogen tot 3 R., hetgeen al te veel ka- zijn. Nemen we bv. aan, dat de hand van fa partner als volgt er uit ziet: S. hv54) H. 43, R. 6.5, K. 8.7.5.3, dan zal deze na'eet opening van zijn partner en passen van dt tusschenzittenden speler met 1 S, antwoor- den, terwijl hy na de opening in R. en 2 R na het S.bod, met evenveel R. als H., 3 r mote bieden. Met welke van de 4 gegeven voorbeeldt! en de gegeven hand van den partner zal mei nu 3 R. kunnen maken? Alleen in het 4di voorbeeld is er evenveel kans 3 R. te make als 1 down te gaan, bij de andere voorbeelde- is down onvermijdelijk. In alle gegeven gevalen moet dus van de regel, dat de langste kleur het eerst worc: geboden, worden afgeweken en de korten doch hooger in rang zijnde kleur, het eera: worden geboden. Waar uit het 4de voorbeeld blijkt, dat met ruim 3% vaste slag in de hand er toch down- kans bestaat, is het logisch, dat de opening al, de reserve-bidding (het omgekeerd bie den) wordt toegepast, zeer sterk moet zijn en tenminste 4 vaste slagen moet bevatten, hetgeen alweer een mooie aanwijzing voor den partner is. Is de partner overtuigd va een sterke opening door de omgekeerde bie ding, dan kan hij zijn volgend bod op die kracht baseeren en moet, na de opening R„ van 2 H., als volgt betantwoorden: Pas. Bied 3 R. Bied 3 R. S. h.v.5.3.2. S. h.v.7.4.3. S. h.v.8.6.5, H. 7.4.3. H. 5.4. H. 6.4.2. R. b.7. R. 7.5. R. 7.5.4. K. 8.6.4. K. 8.5.3.2. K. 3.2. Bied 4 R. Bied 3 H. Bied 3 S, S. h.v.6.5.3. S. h.v.6.4.2. S. h.v.10,4,3. H. 2. H. 7.5.4.2. H. 5.4.2. R. b.7.5.4. R. 8.5. R. v.7.3. K. v.6.4. K. h.4. K. 8.5. Bied 2 S.A. Bied 3 S.A. Bied 4 H. S. h.b.10.4. S. a.b.10.5. S. h.v.6.5.4. H. b.9.2. H. b.9.4. H. b.8.3.2, R. 10.9. R. 10.9 R 5.4. K. v.10.9.6. K. h.b.9.3. K. a.6. Het aantal uitzonderingen op de Viti volgorde van langere lage kleuren en ho» gere kortere kleuren is dus zeer groot, om dat de meeste openingen zwakker dan 1 vaste slagen zijn. HELDERSCHE DAMCLUB. Afdeeling A. Competitiestand op 7 April 1938. D. Gesp. Gew. Rer C. W. Rab 14 12 2 J. Stol 13 11 1 A. J. José Jr. 13 10 2 S. Slort 14 6 5 J. Dik 15 7 3 P. Kwast 14 5 6 c. Goedegebuur 15 5 6 J. C. Kossen 15 4 6 c. A. Thomas 13 5 3 B. de Best 12 1 8 A. A. Bremer 7 4 1 D. Dissel 6 3 2 M. van Kalke 10 2 4 P. H. C. Groenemeijer 13 1 6 A. J. Bezemer 10 2 3 A. Bosman 14 3 1 H. Kraan 14 1 5 J. Jagel 9 2 2 P. J. Arends 15 0 2 Ver! Pul 0 1 1 3 5 3 4 5 5 3 2 1 4 6 5 10 8 5 13 A. M. v. d. Hoek Gesp. Gew. Rer 20 13 4 C. Leibrand 15 13 1 P. van Veen 19 12 3 I. de Groote 19 10 4 A. J. José Sr. 20 10 3 G. Roerdomp 20 11 1 Dan. Groot 19 9 4 F. M. Helledoorn 19 10 2 W. van Ravensteyn 12 8 3 R. Müller 13 7 4 G. Mondeel 14 8 1 F. Coltof 16 6 3 J. Bouman 14 5 3 A. E. Glas 15 4 5 H. Kwast 18 5 0 P. Slort 14 4 1 W. v. Brederode 13 3 2 J. Dejjman 18 3 2 P- M. C. Zijlmans 13 3 1 J. G. J. v. Egjsden 17 2 2 G. J. P(jl 15 0 1 Ver! Po1 3 1 4 5 7 8 6 7 1 2 5 7 6 6 13 9 8 13 9 13 14

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6