TRIOMFATOR IN SMAAK ROOKT TRIUMPH 1 CENT VIRGIN IA Abonneert II op dit M Dubbele garantie voor alle verzekerden L k, prebihkurten Ingezonden DENKT U ER OM! Algemeene Friesche Levensverzekering-Mij. Groot-Noordhollandsche van 1845 Zaterdag 16 April 1938 cfe ftwuup/ieti Texas Rangers Derde Blad Sensationeele spionnagefïlm PAASCHBROOD OF TULBAND vanaf 60 ct. tot 12.— bij COR KRIGÉE Collecte „Bio Vacantieoord" Het Nederlandsch bij het eind examen gymnasium Burmaniahuis Leeuwarden van Br lenen huis Amsterdam Texelsch nieuws Oost Indië Texel Engeland-Italië en Duitschland V DT MftOKvrr rcTQ Wal ^eoeti Opname uit „Texas Rangers". (Tivoli-Theater) Het Is een niet te loochenen feit, dat Wild- West-stories tot de meest gelezen lectuur be- hooren. En t is dan ook niet te verwonderen, dat diverse van deze stories worden verfilmd. Onder deze Wild-West-films zijn enkele, die uitblinken door een bijzonder goede verfilming van het scenario en tot deze enkelen behoort „Texas Rangers". De rangers zijn een soort politie-troepen, die orde en wet hebben ge bracht in het wilde cowboy-land. Het waren mannen uit een stuk. Kerels met stalen zenu wen, vlug met de wapens en door weer en Wind gehard. In de klein veestadjes zag men hen over het algemeen liever niet dan wel, omdat de veedieven, die het de ranchers buitengewoon lastig maakten, maar al te goed wisten wat hun te wachten stond, wanneer een ranger in de buurt kwam. De film, die de geschiedenis van deze Ran gers weergeeft, is dan ook in alle opzichten een buitengewoon spannend geheel geworden en de harde werkelijkheid van het bestaan van deze mannen is op een juiste manier op het witte doek weergegeven. De velen, die van dit soort lectuur hebben gesmuld, kunnen in alle opzichten hun hart ophalen bij het aan schouwen van de heldendaden op de realis tische wijze, zooals de film deze weergeeft. Joe Brown in „Wat heb je nou gedaan." Over de persoon van Joe Brown kunnen we gevoeglijk het zwijgen bewaren. Van jong tot oud is men bekend met dezen komiek, die een wereldnaam heeft gekregen. Tal van fil men, waarin hij de hoofdrol vervult, zjjn er de laatste jaren verschenen. En duizenden heb ben zich vermaakt om de wijze waarop deze Brown in de meest komische situaties ver wikkeld raakt. En de film: „Wat heb je nou gedaan" is wel van een zeer geestigen inhoud, en ligt Brown in alle opzichten uitstekend. Van begin tot eind zit er spanning in, maar een spanning met tal van humoristische mo menten, zoodat men zich ten volle kan amu seeren. De vrouwelijke hoofdrol vervult niemand minder dan Ginger Rogers, wel een bewijs, dat aan deze film de noodige aandacht was besteed. RiafioSAtcdeA,: Verbijsterend sensationeele spionnagefilm. Het is reeds een achttal jaren geleden dat de film „De Spion" over 5 werelddeelen een succes oogstte, zooals dat nog geen spionnage film ooit verkregen had. Men kreeg, voor zoo ver tenminste in dien tijd de technische moge lijkheden van de film dat toelieten, een span nend relaas te zien van de doortrapt intrigante wijze, waarop door de uiverse geheime dien sten der landen met levend materiaal gewerkt wordt en menig hart tusschen de 18 en de 60 klopte, bij het zien van dat alles, enkele fazen sneller. Na „De Spion" zijn er nog tal van films gekomen, die op dit zoo dankbaar stra mien voortborduurden. De een wts wat beter dan de andere, maar goeddeels kwamen ze op hetzelfde neer. Alleen de gebeurtenissen namen soms een andere wending aan het slot. En thans draait in het Rialto-theater „De Spion der lanciers", een film, gewijd eveneens aan de spionnage, zooals de naam reeds zegt, doch die al het voorgaande met stukken slaat. Nu weten we wel: de cinematografie is de kunst der superlatieven. Iedere film is mooier dan de andere (zooals de maatschappijen ons tenminste willen doen geloo en) iedere film laat U volgens de aankondigingen nog ijselijker rillen dan de voorgaande... Maar als reclame ooit op realiteit gebaseerd is geweest, is het bij deze film, die in ander half uur een dosis sensatie biedt, welke U de eerste dagen waarschijnlijk niet meer zal los laten. Het is de geschiedenis van een Engelsch officier, die door de Secret Service als Duit- scher naar Duitschland wordt gezonden in 1917 Daarvoor is het noodig dat hij zijn eigen leven laat varen en zich in den huid van den persoon, die h(j moet imiteeren steekt. Het is Een heerlijk van Galenstraat 71. Tel. 388 Koningsweg 2 ongelooflijk als men ziet waartoe de moderneT filmtechniek hier in staat is. Er wordt een andere, een nieuw mensch geschapen, het meest volkomen evenbeeld van den man wiens leven door een ander geleefd moet worden. De film biedt U alles wat men van de meest sensationeele spionnageflm kan verlangen. Daar zijn achtervolgingen in auto's, ontsnap pingen in ijlende D-treinen, daar is een onge- loofelijk knap geintrigeer en... de ontdekking. En dat alles speelt zich in een razend tempo af. De eene emotioneele gebeurtenis volgt op de andere, steeds zit men in spanning over det loop der voortjakkerende gebeurtenissen en als daar de ontknooping tenslotte is, zucht men verlicht op. De hoofdrollen worden ver vuld door Dolores del Rio, George Sanders en Peter Lorre en stuk voor stuk zijn ze van een allure die onverbeterlijk is. Een film, gebaseerd op historische gebeurtenissen, waarin de ro mantiek uiteraard ook haar woordje mede- spreekt, doch waarin geen enkele maal con cessies gedaan worden aan wansmaak en goed koop effectbejag. De tweede hoofdfilm bezit eveneens uitste kende kwaliteiten. Het is een zeer geestige society-film, zooals men die alleen maar in Hollywood kan enscèneerei. en waarii. men voortreffelijk samenspel te zien krijgt van het trio Robert Montgomery, Joan Crawford en William Powell. Een programma alzoo, wat h aanschouwen dubbel en dwars waard is. In de Paaschweek zal weer in alle bioscoop theaters hier te lande gecollecteerd worden, ten bate van de Stichting „Bio-Vacantieoord", die in het afgeloopen jaar gefinancierd heeft de uitzending naar en de verpleging van 737 kinderen van de allerarmsten uit ons land in haar Bio-Vacantieoord „Russenduin" te Bergen aan Zee. De Stichting hoopt spoedig financieel in staat te zijn, gedurende het geheele jaar haar vacantieoord in Bergen aan Zee te bevolken en wel met 900 kinderen, waarvan ieder onge veer 5 weken in het Bio-Vacantieoord „Rus senduin" te Bergen aan Zee kan doorbrengen. Zooals bekend is, geschiedt de uitzending der kinderen op verzoek van de Stichting „Bio-Vacantieoord" door de afdeelingen van het Centraal Genootschap voor Kinderherstel- lings- en Vacantiekolonies, waarbij tusschen beide lichamen is overeengekomen, dat hoofd- zakelijk kinderen van ouders, die absoluut niet in staat zijn iets voor de uitzending hunner kinderen bij te dragen, in aanmerking mogen komen. De Stichting „Bio"-Vacantieoord" doet een beroep op het bioscoopbezoekend publiek in de Paaschweek, om het haar mogelijk te maken het volgende jaar ge hoor te kunnen geven aan de stem van 900 nooddruftigen in ons land, wier kinderen zoozeer behoefte hebben aan de buitenlucht, aan goed voedsel, aan hygië nische verzorging, aan lichamelijke oefe ning en aan ontspanning in de vrije natuur. Ook een mondeling deel. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer in zake de onderwijsbegrooting heeft de minister van onderwijs, ten bewijze, dat het onderwijs, in het Nederlandsch zijn aandacht heeft, verwezen naar een Kon. besluit van 28 Maart, waardoor wijziging is gebracht in het eindexamen van het gymnasium en in het staatsexamen. Thans is bedoeld Kon. besluit in het Staats blad verschenen, en hieruit blijkt, dat de can- didaten, behalve het te maken opstel bij het schriftelijk gedeelte van het examen, voor de Nederlandsche taal met ingang van het vol gende jaar ook aan een monderling examen zullen worden onderworpen. De eisch hiervoor is als volgt omschreven: Het op juiste wijze voorlezen en verklaren van een na 1600 in niet te gemakkelijk Neder landsch geschreven stuk proza of poëzie. De duur van dit examen-onderdeel is be paald op 20 minuten, voorafgegaan door 15 minuten inzage van het te verklaren stuk. Deze regeling zal 1 Januari 1939 in werking treden, zoodat dit jaar de eindexamens gym nasium nog als vroeger worden afgenomen. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Geachte Redactie, Beleefd verzoek het onderstaande in Uw blad te doen opnemen. Naar aanleiding van het artikel van 12 April j.1. in de Heldersche Courant betreffen de „Geen Marine Concerten meer in Den Helder", bereikten ondergeteekende tal van vragen en verzoeken daaromtrent. Aanvan kelijk niet van plan zijnde op het bericht in te gaan, werd mij van zeer gewaardeerde zijde attent gemaakt op het groote belang dezer zaak, en verder ter bevrediging van velen, zulks wel te doen. Laat ik dan in de eerste plaat9 mededee- len, dat ook ik zeer verbaasd en onaange naam verrast was na kennisneming van het artikel, van welken inhoud en besluit (door het Comité?) mij, als Voorzitter van dat Comité, hoegenaamd niets bekend was. Er is dan ook nog geen vergadering van het Comité geweest en dus ook geen besluit ge nomen kunnen worden. Naar mijn meening zijn er, na nauwkeurige overwegingen van onze zijde, nog geen voldoende redenen tot het nemen van zulk een ongunstig besluit. En zou zulks dan ook niet mijn goedkeuring wegdragen. Hopende eventueel op nieuwe toestemming der Marine autoriteiten voor de concerten v-.n 19381939 en dat zrj dan met een druk bezoek vereerd rullen worden, dank ik U redactie voor de plaatsing. Hoogachtend, DELGORGE, Voorzitter Comité der Winter Marine Concerten. Wij hopen met den heer Delgorge, dat er nog een mogelijkheid is de marineconcerten, voor muzieklievend Den Helder, te redden. Edoch, wij vreezen. Van de drie Comité-leden, waaruit het comité der Winter-marine-con- certen bestaat, waren er twee de overtuiging toegedaan, dat het nu welletjes was. Ieder jaar ging het aantal bezoekers zienderoogen achteruit en voordat men nu met verliezen zou gaan werken, tot op heden was het mo gelijk nog juist de onkosten te dekken, waren zij het er over eens, dat de Marine-eoncerten voor het laatst gegeven waren. Wij hadden deze mededeeling uit de meest betrouwbare bron en waren dus volkomen gerechtigd tot het schrijven van ons artikel van Woensdag. Evenwel, wij hopen ook van harte, dat er nog een weg gevonden wordt de Marine-con certen voor onze stad te behouden. Red. Heldersche Crt. VOETBAL-PAASCHPROGRAMMA. Ten bate van het trainingfonds zullen op het Texel-voetbalveld te Den Burg de volgen de voetbal-wedstrijden worden gespeeld: le Paaschdag 7.30 n.m.: Texel 3Gym- nastiekver. Texel (opgeluisterd door muziek). 2e Paaschdag n.m. 2 uur Texel-adsp. A H.R.C. A.; n.m. 3.15 Texel 1Tex.-combinatie. DE ZOMERPOSTZEGELS 1938. Het centraal propaganda-comité voor de zomerpostzegels deelt mede: Als termijn voor den verkoop van de zomer postzegels was aanvankelijk vastgesteld 1 Mei tot en met 15 Juli. Er is echter in de vervaar diging van de postzegels vertraging ontstaan, zoodat zij eerst 16 Mei verkrijgbaar zullen zijn. ZONDAG 17 APRIL. (Eerste Paaschdag), Ned. Herv. Gemeente. Den Burg v.m. 10 u. Ds. Visser, Koor zang, maandcollecte. Oosterend vjn. 10 u. Ds. A. W. Kok. De Waal v.m. 10 u. Ds. v. 't Hooft, Extra collecte. Den Hoorn v.m. 10 u. Ds. Moen, Coll. Inw. zending in N.H. De Cocksdorp v.m. 10 u. Ds. Salm. Zuid-Eierland n.m. 3 u. Ds. Salm. Oudeschild, Ds. Scholte. Doopsgezinde Gemeente. Den Burg v.m. 10 u. Dr. Vis. Geref. Kerk. Den Burg (Geb. Fanfare) v.m. 10 u. Cand. Wouda; n.m. 3 u. Ds. v. d. Leer. Oosterend v.m. 10 u. Ds. v. d. Leer. n.m. 3 u. Cand. Wouda. Geref. Kerk H. V. Oosterend v.m. 10 en n.m. 3 u. Ds. Kok. MAANDAG 18 APRIL. (Tweede Paaschdag). Den Burg v.m. 10 u. Ds. Salm. Oosterend v.m. 10 u. Ds. A. W. Kok. Den Hoorn v.m. 10 u. Ds. Moen. Cocksdorp v.m. 10 u. Ds. Visser. De Koog v.m. 10 u. Ds. v. 't Hooft, Extra collecte, Doopsgezinde Gemeente. Oosterend v.m. 10 u. Dr. Vis. Den Hoorn v.m. 10 u. Ds. Smidts. Geref. Kerk. Den Burg v.m. 10 u. Cand. Wouda. Oosterend v.m. 10 u. Ds. v. d. Leer. Geref. Kerk H. V. Oosterend v.m. 10 u. Ds. Kok. Leger des Heils. Zaterdagavond 8 u. Straatzang. Zondagmorgen 7 u. Bidstond. Zondagmiddag 4 u. Openlucht-samenkomst. „Hollebol". Zondagavond 8 u. Verlossingssamenkomst. Maandag 2 Paaschdag 3 u., Openluchtsamen komst te Oosterend. Maandagavond 8 u. Sluitingssamenkomst met zangdienst. Ayenda, FRANSCHE ONDERZEEËRS BINNENGELOOPEN. Padang, 15 April. De Fransche onderzeeërs „Fresnel" en „Acheron" zijn de Emma-haven binnengeloopen, waarbij de gebruikelijke be zoeken, een lunch en festiviteiten plaats von den. £le uyzeJk Ut Sletten en Jxmta&ieën W-actA Mitfl de u-aetkil ta^eAnij, Genietende van de vreugden eener avondlijke wandeling, gehouden op een der avonden gedurende deze week, blies een speelsche speling van het Fatum mij in 't oor eens te gaan luis teren in het Musis Sacrum, alwaar door 'n meneer over voetbalsport gecauseerd zou worden. Een zeer merkwaardige avond: niet alleen in verband met het feit, dat de belangstelling iets grooter had kunnen zijn. daarnevens viel een frappante rust te constateeren tusschen de aanwezige „Helder"- en „Racing'-afgevaardigden. Men knikte eikanderen goedsmoeds toe, men wees elkaar aan, en ook ge durende de causerie van den meneer was er de meest volmaakte rust, die men zich denken kan. „Dat hadde ze 10 jaar geleden moeten doen....!" fluisterde een der niet meer na, we vechten niet meer om gelijk te hebben wie het beste op het veld was, en ook de hossende en zingende scharen, die met name den Zondagavonden in vroeger jaren zulk een verheven cachet boden, treft men nimmer meer aan. Dat alles werd ons ook Donderdag avond duidelijk, toen er toch een pracht van een kans geweest moet zijn om oude veeten uit te knocken. Maar de „Helder"-mannen zaten sigaartjes te rooken of stelden vragen, terwijl de „Racing"-veste op kauwgum zat te kauwen en pijpjes stopte. Van verbetenheid, van wraakgierig heid naar elkaar's skalp, van felle jalou- ziegeen spoor meneer! Er is veel veranderd Overigens kenmerkte zich deze week door groote stilte en weinig gebeurte nissen van eenige importantie. Uitge zonderd dan een nieuwe serie stadge- ■looten. die tot Mobilisatiekruisridder obers me in. „dan was er geen stoelgeslagen werden, en Nieuwediep der- i heel achtergebleven." en hij zei het met j kennelijken spijt in 't stemgeluid. j Inderdaad, we zijn w èl beschaafd geworden. Op straat jouwen we elkaar halve vermeerderden met idem zooveel edellieden. Voorts de stilte van de stille week voor Paasch. Nat. Hist. Museum, geopend: Woensdag van 35 uur, Zaterdags van 710 uur.; iedere le Woensdag in de maand van 810 u.; iedere le Zondag in de maand van 35 u. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u.. Zaterdag van 912 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Wat heb je nou gedaan" en „Texas Ran gers" Rialto, Spoorstraat, half 8: „De Spion der Lanciers" en „Mrs. Cheney's Verdwijning". Witte Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Moederschap". Heden. Casino, Kanaalweg, 8 u. Paasch-soirée Dansinstituut „Mouton". Zondag 17 April. 's Middags en 's avonds: Jazzband „The Wan- derers". Badpaviljoen Huisduinen. 's middags en 's avonds Eddy Bute and his Spectacles Boys. Maandag 18 April. Casino, Kanaalweg, 8.15 uur: „Victoria en haar Huzaar". R.K. Volksbond, 8.00 uur: Missienaaikring Film. Musis Sacrum, 2 uur, 4 uur, 8 uur: Film „Dik Trom". Badpaviljoen Huisduinen. 's middags en 's avonds Eddy Bute and hls Spectacles Boys. Niet Donderdag j.1., zooals aanvankelijk de bedoeling lag, maar heden zal het Britsch-Italiaansche accoord ondertee kend worden. Het zal, bij een eerlijke naleving zeer zeker ontspanning bren gen in Europa en dat zijn de concessies, die Engeland heeft moeten doen dan ook waard. Wie de punten van het nieuwe document leest, kan zich niet aan den indruk ontwor stelen, dat de concessies in hoofdzaak van de zijde van Engeland gekomen zijn. De erken ning van het Italiaansche keizerrijk, dus de sancties op de verovering van Abessinië, kun nen we niet anders beschouwen dan een moreele nederlaag, die Engeland heeft willen lijden, om er iets anders voor in de plaats te krijgen en wel de bevestiging van het gentle- men's agreement van 1937, waarbij de twee partijen (Engeland en Italië) de beteekenis erkennen van haar wederzijdsche belangen in de Middellandsche Zee. Niet zonder angst heeft Engeland de laatste jaren de ontwikkeling van de gevaren rondom de Middellandsche Zee gezien. De groote maritieme toename van Italië en de versterkingen bij en rond de Middellandsche Zee. Als het dus een be stendiging van den vredestoestand kan krijgen, ten koste van een moreele neder laag tegenover de wereld, dan aanvaardt het die graag. Licht op Barometerstand Den Helder 19 u. 28. 767.2 Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Temperatuur lucht 7.0 Laagste temp. lucht gisteren 6.8 In het protocool wordt voorts bevestigd het Italiaansch-Britsche verdrag van 1927 nopens den invloedsfeer der twee staten in het na burige Oosten en bevestigt de geldigheid van de internationale conventie van 1888, welke aan alle schepen vrije doorvaart verleent door het Suez Kanaal. Dit zijn wel ongeveer de belangrijkste be palingen. De concessie van Italië is het terug trekken van troepen uit Lybië en geen anti- Engelsche propaganda voeren in Palestina. Ten opzichte van Spanje heeft Italië erkend geen territoriaal oogmerk te hebben. Nog niet, voegen we er achter. De Italiaansche pers is vol lof over het a.s. accoord. De Engelsche pers zwijgt nog, doch zal wel niet zóó enthousiast zijn. En Duitsch land doet net of het zich in de overeenkomst verheugt. Maar het is de vraag of dat wel zoo erg gemeend is, want te ontkennen is niet, dat de Engelsch-Italiaansche vriend schap, de as RomeBerlijn niet zal verster ken. Zoekt Italië zelf een losser maken van de banden, die het met Duitschland binden, zoo vraagt men zich af? In dat verband is inte ressant, wat het Hbl. dezer dagen schreef over de as RomeBerlijn. Wij ontleenen aan deze beschouwing het volgende: Beweerd is, dat Duitschland en Italië bij het smeden van de as-RomeBerlijn een af spraak hebben gemaakt, volgens welke Duitschland de eerste viool zou mogen spe len op het continent, Italië zijn krachten zou concentreeren in de Middellandsche Zee, Duitschland's continentale politiek wijst ech ter niet, gelijk vóór den wereldoorlog, in Wes telijke richting, maar uitsluitend in Zuidelijke en Zuid-Oostelijke richting. De beweging en ongerustheid, die zich in de kleine landen van Midden-Europa manifesteert, kunnen wijzen op de tendens van deze politiek Ook Rome kan niet blind zijn gebleven voor deze ten dens, die door de inlijving van Oostenrijk reeds duidelijk genoeg aan het licht is geko men en van lieverlede de Italiaansche belan gensfeer moet kruisen. De as-RomeBerlijn, die in het politieke balspel tusschen Rome en Berlijn langen tijd bijna dagelijks werd ge noemd. is sedert de Engelsch-Italiaansche on derhandelingen werden ingeleid nauwelijks meer genoemd. Heeft deze as Rome inderdaad te veel gekost Heeft het accoord tusschen Engeland en Italië mede ten doel de vaart van de Duitsche politiek in Oost-Europa te rem men, en Duitschland te doen gevoelen, dat Italië thans aan de grens is gekomen van zjjn politieke verplichtingen, die het op zich nam uit erkentelijkheid voor Duitsch land's steun bij de verovering van Abes sinië De Europeesche politiek zou zich aldus sta- biliseeren op een nieuwen status quo, waarbij alle partijen met winst de markt ver laten, zonder dat nochtans alle partijen in ge lijke mate tevreden zijn gesteld. PODTPEJ \TELIFP l\t n r«)tl

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 9