Wisselende krijgskans in China Drie millioen meer voor defensie De K LM. in 1937 Staatsgreep in Roemenië verijdeld DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Japansch offensief in vollen Qang Italië wil met Frankrijk praten Loos alarm om Prins Bernhard Belastingopbrengst valt mee Complot tegen Stalin Ernstige bezwaren tegen Vestigingswet industrieën KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON SO (2 LIJNEN) WOENSDAG 20 APRIL 1938 66e JAARG. No. 8288 Gelijke tijd in China en Japan De vliegverbinding met Texel een groot succes Dit nummer bevat 8 pagina's ULtEERBERICHT DE BILT SEINTi Steunfraude te Weesp Laat de Sovjet Spanje los? Aartsbisschop van München bij den Paus HE LDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-Mfl. HoUandi Noorderkwartier N.V. te Den Helder Alle krachten ingezet. Volgens telefonische berichten van het front is het Japansche of fensief in Zuidoost Sjantoen in vol len gang. Het Japansche commando heeft alle krachten aan menschen en materieel ingezet. De Japannee zen hopen Yihsien te ontzetten en dan verder op te rukken naar Hsoetsjaü. Hevig bombardement van Kanton. Uit Hongkong wordt gemeld, dat ten ge volge van de bombardementen, uitgevoerd door Japansche vliegtuigen, Zondag alleen yeeds te Kanton 250 personen moeten zijn gedood en 300 gewond. De lijken worden nog steeds uit de puinen der vernielde hui zen te voorschijn gebracht. Met de Paasch- dagen heeft Kanton meer geleden dan ooit. Intusschen hebben de Chineezen, die aan het hoofdfront in Zuid-Sjantoeng opereeren, gisterochtend vroeg voor de derde maal Hantsjwang 50 k.m. ten noorden van Hsoet sjaü, heroverd Hantsjwang is een ideale ba sis voor de Chineezen, van waaruit zij bij hun opmarsch naar het noorden Lintsjeng kunnen aanvallen, waardoor de Japansche troepen te Tsaotsjwang en Yihsien verder geïsoleerd zouden worden. In het door het hoofdkwartier van het Ja pansche leger in Noord-China uitgegeven communiqué over de gevechten der laatste dagen wordt niets medegedeeld omtrent den toestand in Sjantoeng. Over den toestand aan het front van Sjansi wordt o.m. gezegd, dat de operaties zich se dert weken gunstig ontwikkelen en op 16 April tot een groot succes geleid hebben, doordat 20.000 man Chineesche troepen, die de verbinding ten noorden van Loenfoe ern stig bedreigden, verslagen werden. De Chi neezen verloren bij dit gevecht, dat zeven uur duurde, meer dan tweeduizend dooden en veel oorlogsmateriaal. In een communiqué deelen de Japannee- zen mede, dat zij Ling Yi geheel bezet heb ben. Japan optimistisch. De minister van financiën, Kaja, heeft in een interview zich optimistisch uitgelaten over den economischen en financieelen toe- Stand van Japan. Hij zeide, dat er geen ver andering zal komen in de economische en financieele politiek van zijn ministerie, die gebaseerd is op langdurige vijandelijkheden in China. Inmiddels wordt uit Hankau een minder optimistisch geluid vernomen. Volgens daar ontvangen berichten zouden van 8'A milliocn spoelen, welke de Japan sche katoenindustrie in Japan bezit, 3'A millioen buiten werking zijn gesteld als ge volg van het conflict met China. In Tsingtao zouden 750.000 en in Sjanghai 300.000 Ja pansch spoelen tijdens het conflict vernie tigd zijn. Versnelde afbouw van vier mij nenvegers. Nederland gaat zelf torpedo's maken. In de memorie van toelichting bij het Wetsontwerp tot wijziging der rijksbegroo- ting 1937 wordt becijferd dat door invloed ,van verschillende monetaire maatregelen \een bedrag van f 700.000 gewonnen is. Voorts is mede aanleidng geweest tot hel; indienen van dit wetsontwerp: Het houden van de derde herhalingsoefe ning in October jl.; het aanstellen in vasten dienst op 1 Juli 1937 van een groot aantal arbeidscontracten, die blijvende functies innemen; versnelde afbouw van 4 mijnen vegers en bijjverkrekening van Ilr. Ms. O 16; convooidiensten in de Spaansche wateren, Verblijf van Hr. Ms. van Galen in de Chi neesche wateren, afsleepen van Hr. Ms. Her tog Hendrik in den Griekschen Archipel; aanmaak van torpedo's in eigen beheer (bouw van een werkplaats en aanschaffing Van werktuigen); bouw en inrichting van een vuurleidingsherslelwerkplaats; voorzie ningen aan magazijnen en huren van berg ruimte in verband met de aanschaffing van nieuw materieel (defensiefonds) voor de landmacht; tewerkstelling van tijdelijk per soneel bij den bouw der kazematten en an dere genie-werken; meer uitgaven voor reis- en verblijfkosten, ziekenverpleging en kost- Winnersvergoeding; uitbreid'ng van het aantal cadetten bij de koninklijke militaire academie; bijdrage nationaal luchtvaart laboratorium; inkoop van diensttijd van ca- pitulanten. In totaal wordt een bedrag van f -.946.800 meer aangevraagd. Waarom wij zelf torpedo's maken. Bij de artikelen wordt o.a. nog het vol gende opgemerkt: Ten einde niet meer geheel van het bui tenland afhankelijk te zijn, is de wensche- üjkheid gebleken, 'n gedeelte v. d. voor de zeemacht benooqdigde torpedo s in den ver- volo-e hier te lande te vervaardigden. Dit heeft bovendien het voordeel dat n groot gedeelte van de te betalen gelden voor de zeer kostbare torpedo's binnenslands wordt besteed en derhalve, de werkgelegenheid wordt verruimd. Daarvoor is noodig dat een werkplaats Wordt gebouwd, welke van de noodige outil lage dient te worden voorzien. Met het oog op den gewenschten spoed is tnet de uitvoering van een en andei reeds een aanvang gemaakt. Voor de scholing van het geschutmakers; personeel is het dringend gewenscht, da herstellingen van vuurleidingsinstallaties eigen beheer kunnen geschieden. Het inrichten van een daarvoor bestemde werkplaats was met het oog op den te g keer naar Nederland van Hr. Ms Java in 1937 en Ilr. Ms. Johan Maunts van Nassau in 1938, urgent gewordem Voorstellen tot bespreking over misverstanden aanvaard. Zal Frankrijk het Italiaansche kei zerrijk erkennen? Graaf Ciano heeft gisterochtend den zaakgelastigde van Frankrijk te Rome, Blondel, ontvangen. Dit onderhoud houdt verband met het initiatief der Fransche regee ring, dat beoogt onderhandelingen aan te vangen over de benoeming van een ambassadeur te Rome. Havas verneemt, dat de fascisti sche regeering de Fransche voor stellen gunstig heeft opgevat en dat deze nu bij de Fransch-Italiaan- sche besprekingen aan de orde zul len komen. Contact voortgezet. Thans zal het contact tusschen beide regeeringen worden voortgezet. Er bestaan geen problemen in den eigenlijken zin des woords tusschen beide landen, alle politie ke vraagstukken werden geregeld hij de overeenkomsten van Januari 1935. Wel be staat een zielkundig probleem en dit is groo ter dan het probleem dat bestond tusschen Italië en Engeland. Vermoedelijk zullen de besprekin gen tusschen Ciano en Blondel het geheel der betrekkingen tusschen beide landen omvatten en van Fransche zijde zal men waarschijn lijk trachten een geschreven over eenkomst tot sfand te brengen, wel ke een soort bevestiging zal zijn van Britsch-Italiaansche overeen komsten, op die punten welke in het bijzonder Frankrijk raken, zooals de verbindingswegen ver de Mid- dellandsche Zee, de Spaansche kwes tie en Syrië. Men wil pogen gelijke garanties te ver krijgen als Engeland. Frankrijk zal dan het Italiaansche keizerrijk erkennen onder ge lijke voorwaarden als Engeland. Het schijnt, dat men voor 9 Mei, wanneer de Volkenhondsraad bijeen zal komen, de zaak tusschen de regeeringen wil regelen door middel van een briefwisseling. Nadien zal dit dan worden gevolgd door eigenlijke besprekingen tot regeling van de technische vraasrstukken, zooals de belangen van Frank rijk in Ethiopië, n.1. de spoorweg Djiboeti— Addis Abeba, handelsbelangen, de grens tus schen Ethiopië en Somalieland, enz. Van Woensdag a.s. af zal de tijd in ge heel Noord-China gelijk gesteld worden aan dien in Tokio. Alle klokken zullen dan een uur vooruitgezet worden, zoodat ook Noord- China 9 uur voor zal komen op Greenwich. Tevens zullen alle regeeringsinstellingen, spoorwegen en radiostations het 2 i-uui stel sel invoeren, Buitenlandsche berichten over auto-ongeval tegengesproken. In verband met berichten In bui tenlandsche bladen omtrent een aan Z.K.H. Prins Bernhard gister over- konien automobielongeval, verne men wij, dat de Prins ten gevolge van een motorstoornis nabij Cannes eenig oponthoud heeft gehad, doch sindsdien de terugreis in de rich ting Lyon heeft voortgezet. Zooals men weet, vertoeft de Prins in ge zelschap van zijn broeder Prins Aschwin in het buitenland. Verslaggevers van verschillende Fransche bladen hadden vernomen, dat de beide Prinsen eenige kennissen hadden opgebeld over een ongeval, dat Zij met Hun auto zou den hebben gehad. Natuurlijk verschenen hierover terstond sensationeele berichten, doch de „Matin" wist te melden, dat de Prinsen zelf ongedeerd waren gebleven. Al deze mededeelingen blijken tenslotte gelukkig! uit de lucht te zijn gegrepen. Uit het zoojuist verschenen Jaarverslag der K.L.M. over 1937 blijkt, dat het bedrijfs- jaar over het algemeen een gunstige ont wikkeling van het luchtverkeer te zien gaf. tot in den zomer, waarna de aanhoudende politieke onzekerheid in sterke mate haar stempel op het bedrijfsleven en daardoor ook op het verkeer drukte. Over het geheel vertoonde toch het ver voer eenige vooruitgang. De bedrijfsresulta ten wijzen een vermeerdering aan van 6000 passagiers, van ruim 150.000 kg. vracht en bijna 200.000 kg. post in vergelijking met '36. In Europa werden 11 landen bevlogen. Naar Scandinavië werden rond 22000 pas sagiers vervoerd, naar Italië 7000 en naar de Donaulanden bijna 8000. Binnen de Nederlandsche grenzen zijn in 1937 vijf luchtverbindingen onderhouden, te weten AmsterdamRotterdamHaamstede VlissingenKnocke v.v., AmsterdamGro ningen v.v., AmsterdamTwente v.v., Am sterdamEindhoven v.v. en Amsterdam Texel v.v. Over deze laatste verbinding zegt het jaarverslag: Op 26 Juni werd het terrein te Texel met eenig feestelijk vertoon geopend en op 1 Juli d.a.v. werd de luchtdienst voor het eqrst uitgevoerd. Onze verwachtingen voor deze lijn waren aanvankelijk niet bij zonder hoog gespannen, doch reeds spoe dig is gebleken, dat het vervoer op deze lijn zoodanig werd, dat het dat op de drukke Zeelandlijn nabij kwam. Onder de passagiers was een groot aantal toeristen, dat op deze gemakelijke en snelle wijze kennis ging nemen van de beziens waardigheden, vooral op ornithologisch ge bied, van dit mooie eiland. In begin Au gustus werd overgegaan tot uitbreiding van den dienst. Hoewel de Texellijn met Fokker F 7A vliegtuigen werd uitgevoerd, waren in Au gustus vrijwel alle lijnvliegtuigen voor 100 pet. bezet, zoodat een korte winterdienst gewettigd scheen, waarvoor dan ook de goedkeuring van den minister van Water staat werd verkregen. Deze dienst werd van 4 October tot 20 November uitgevoerd. De opbrengst van de directe belastingen heeft tot ultimo Maart j.1. bedragen f 46.080.187.33 tegenover f 41.082.773.06 op ultimo Maart van het vorig jaar, hetgeen derhalve een hoogere opbrengst beteekent van bijna 5 millioen gulden. De totale rapning voor het dienstjaar 1938 van deze middelen bedraaet f 116.4 millioen, zoodat thans reeds 39.75 daar van is binnengekomen, welk percentage het vorig jaar einde Maart bijna 37.25 be droeg, toen echter het totaal geraamde bedrag f 6.1 millioen lager was. Van de hoogere raming voor 1938 ad laatstgenoemd bedrag is thans derhalve reeds 5 millioen gulden ingeloopen, zoodat de verwachting mag worden uitgesproken, dat de uiteindelijke opbrengst over 1938 de raming zal overtreffen. Tot de verhooging hebben thans alle be lastineen bijgedragen, dus ook de grond belasting, die tot en met Februari bij het vorie jaar ver ten achter bleef, doch thans reeds ruim 3 ton mper heeft opgebracht dan ultimo Maart 1937. In ronde cijfers leverde voorts de inkom- stenbelastinsr 2.4 millioen meer op. de vermogensbelasting f980.000. de verdedings- belastiner ruim 1 millioen en de belasting op de doode hand V4 millioen. Waf ten slotte de uitkomsten van alle middelen voor het dienstjaar 1937 aan gaat, kan worden medesredeeld, dat de zuivere opbrengst over het tijdvak van 1 Januari 1937 tot en met de maand Maart 1938 hebben bedragen f 551.458.374.47. waar door tot dusver de raming met f 67.433.374. 47 is overschreden-. IJzeren Garde wilde opmarchee- ren naar Boekarest. - Codrea- nu's avontuurlijke loopbaan. In alle stilte en met verrassende snelheid heeft de Roemeensche re geering ingegrepen tegen de IJzeren Garde en haar leider Antoniu Cod- reanu toen zij ervan op de hoogte was gesteld, dat deze organisatie een staatsgreep beraamde. Met een circulaire aan de leden zon de leiding deze hebben opgeroe pen voor een opmarsch naar Boeka rest. Codreanu is gearresteerd en met talrijke volgelingen in de ge vangenis gezet. Vermoedelijk zullen zij wegens hoogver raad worden verbannen naar het „slangen eiland", een onherbergzaam oord voor ge vaarlijke misdadigers. Codreann voor andere zaak be recht. Een proces tegen Codreanu wegens las ter tegen ex-premier Jorga heeft thans sterk de aandacht getrokken en wordt nu beschouwd als een politieke gebeurtenis van den eersten rang. oVor dit feit is Co dreanu veroordeeld tot zes maanden gevan genisstraf en een boete van 2000 lei. Avontuurlijke loopbaan. Het is de eerste maal in zijn avontuur lijke loopbaan, dat Codreanu een veroordee- lend vonnis tegen zich heeft hooren uit spreken, hoewel het de derde maal was' dat hij voor bet gerecht moest verschijnen. In 1923 had hij een prefect van nniilio te aJssv gedood. De desbetreffende recht zaak werd door de rechtbank te Turnu Se- vcrin behandeld, die Codreanu vrijsprak. Verwachting: Zwakke tot mati ge wind uit Noordelijke richtingen, gedeeltelijk be wolkt, weinig of geen neer slag, koude nacht en och tend, overdag iets zachter. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. In 1934 moest hij als leider van de ijveren garde voor het gerecht verschijnen tegelijk met de moordenaars van den eersten mi nister Duca. Deze zaak werd voor den krijgsraad te Boekarest behandeld. Er wer den toen zestig beklaagden gehoord. Naast Codreanu was generaal Cantacuzene ver schenen. De moordenaars werden tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. Codre anu werd vrijgesproken. Vermoedelijk is door de laatste gebeurte nissen thans een einde aan zijn loopbaan gekomen. Codreanu werd na het vonnis naar de militaire gevangenis overgebracht, waar hij waarschijnlijk tot het tweede pro ces, over den staatsgreep, dat tegen hem aanhangig gemaakt wordt, zal verblijven. De krijgsraad, die Codreanu veroordeelde, stond hem hot recht toe in hooger beroep te gaan en Codreanu is van plan van dit recht gebruik te maken. Er hebben zich tijdens het verhoor geen incidenten rondom het gerechtsgebouw, dat scherp bewaakt werd, voorgedaan. Codreanu werd per taxi naar het ge rechtsgebouw overgebracht. Hij was in na tionaal boerencostuum gekleed en scheen zelfbewust en gezond. Zeven hooge officieren gear resteerd. Ook maarschalk Jegorov, van de partij. Naar „Svenska Pressen" bericht, zijn op last van den volkscommissaris van binnen- landsche zaken en leider van de geheime politie, Jesjov, zeven opper-officieren van het roode leger gearresteerd, aldus het Hsb. Zij worden beschuldigd een complot te hebben gesmeed om Stalin en Worosjilov te vermoorden. De aanslag zou worden ge daan op 1 Mei tijdens de parade op het Roode Plein. De gearresteerden zouden hebben bekend dat zij bommen zouden willen werpen naar de tribune, waar de leiders van de regeering zouden staan om de parade gade te slaan. Zij zouden hun opdracht uit het buitenland hebben ontvangen. Gearresteerd zijn maarschalk Jegorov, ge neraal Iktorov, generaal Alksnis. generaal Kasjinin, opperbevelhebber van de Kauka sus. generaal Dybenko, bevelhebber van het militaire district Leningrad, generaal Bie- lov, bevelhebber van het militaire district Minsk cn generaal Garbasjov, die naar ver luidt in de gevangenis zelfmoord zou heb ben gepleegd. Verschillende Eerste Kamerleden blijken ernstige bezwaren te hebben tegen het ontwerp van wet betref fende het beperken van de vestiging cn van de uitbreiding van bedrijven, waarin eenige tak van nijverheid wordt uitgeoefend. Gevreesd wordt, aldus het Voorloopig Ver slag van de commissie van rapporteurs, dat de vestiging van ondernemingen, welke de welvaart van het land zouden kunnen be vorderen, door genoemde wet wordt belem merd, en dat reeds gevestigde ondernemin gen bevoordeeld zullen worden ten koste van nieuw op fe richten bedrijven. Andere leden meenen, dat de consument in het gedrang komt Van weer andere zijde wordt het gevaar van monopoliseeriHg van bedrijfstakken niet denkbeeldig geacht; met vreest slapte en ook kwaliteitsvermindering van het product; voorts verhindering van de vernieuwing der technische hulpmiddelen. Sommige leden vragen welk stand punt de minister zal innemen t.a.v. ondernemingen, die in stadium van oprichting verkeeren. Verscheidene leden verklaren de genoem de bezwaren niet te deelen. Op de uitsluitend ordenende werking van deze wet (door uit- schakeling van het behoefte-element) wordt tenslotte door versclieidenen gewezen. JUSTITIE DOET INVAL Gistermorgen hebben de officier van Justitie, Mr. Dr. J. A. van Thiel te Amsterdam, de substituut-officier van Justitie, Mr. J. W. Bosch, en de recht er-commissaris Mr. N. de Bene- ditty, een inval gedaan bij de ge meenteadministratie te Weesp, op de afdeeling stennverleening, die ondergebracht is in een administra tiegebouw aldaar. De geheele ad ministratie is door de justitie in be slag genomen en overgegeven aan de ambtenaren van den Rijkscrisis dienst. Men vermoedt, dat er ernstige fraudes hebben plaats gehad bij de steunverleening. Er zijn n.1. gegronde vermoedens dat in ve le gevallen steun is verleend aan personen, die in den tijd, waarover de steun werd verleend, regelmatig werk hadden. De Rijksdienst heeft thans de geheele steunuitkeering te Weesp in handen genomen. Het onderzoek is in vollen gang. Verzet tegen Franco nutteloos geacht. Volgens Reuter publiceert het Russjsche emigrantenblad „Segodnva" een bericht, vol gens hetwelk het Kremlin te Moskou van oordeel is, dat verder gewapend verzet tegen den opmarsch van generaal Franco hopeloos is. Moskou heeft besloten alle sovjet-organi saties uit het republikeinsche Spanje terug te trekken en wel zullen in de eerste plaats de verschillende Gpoe-beambten en mili taire adviseurs Spanje verlaten. Generaal Spirin van het sovjetleger, ver volgt het blad, is reeds uit Barcelona te Pa rijs aangekomen om te spreken over de maatregelen, die genomen moeten worden voor het terugtrekken der talrijke sovjet-or ganisaties in het republikeinsche gebied. Te Moskou is een speciale commissie van drie leden ingesteld, die moet zorgen voor sluiting der Russische afdeelingcn, die zorg den voor de steunverleening aan de repu blikeinsche regecring. In verband met Hitiers bezoek aan Rome? De aartsbisschop van München, kardinaal Faulhaber, is gisteren te Rome aangekomen. Hij had onmiddellijk na zijn aankomst een onderhoud met den kardinaal staats secretaris Pacelli. Kardinaal Faulhaber zal ook door den Paus worden ontvangen. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat het bezoek van kardinaal Faulhaber. den aarts bisschop van München, verband houdt met het a.s. bezoek van Hitier aan Rome. Het is nog steeds niet zeker of de Führer een bezoek aan den Paus zal brengen. Het Vaticaan stelt zich op het standpunt, dat dit van Hitier zelf zal afhangen.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1