WOENSDAGSCHE MIJMERIJ Doodvonnissen in Spanje Postvlucbten op Indië Als Doornroosje Ernstige stagnatie op Utrechtsch station Nuvolari niet actief meer f 11,000 in een waschtafel Verbeteringen op Schiphol Over den kop geslagen Inbraak aan het juiste adres Auto aanrijding te Alkmaar Communisten eischen De toelating van Oostenrijkers in ons land Zweefvlucht over de Noordzee „Emoe" maakt onge lukkige landing Een griezelige vondst echtpaar' en twee dochters gewond. Overwinningen van het Indische elftal Loopjongens van 63 en 65 jaar Een visch als postbode Jacht op Greta. j Om maar met de deur in huis te vallen ik heb de Faaschdagen besteed om jacht te maken op Greta Garbo. Er is niets wat mij de laatste maanden zoo gefascineerd heeft als de geheimzin- nigheid van haar bewegingen, Het is dan toch ook geen kleinigheid, zooals die hau- taine duivelin de heele wereld bij den neus neemt. De grooten der aarde doen het haar niet na! Is er ooit geheimzinnigheid rondom vorsten en staatslieden? Neen. De vorige koning van Engeland kwam in een praatje voor de radio vertellen van zijn liefdes- 1 perikelen, de wereld dronk ondertusschen een kopje thee en zei na afloop: Tjongen, die heeft het te pakken. De man van De- j venter geeft in openhartige advertenties zijn oorspronklijken kijk op het mondiale gebeuren weer, de man van Rome ont- vouwt met dezelfde vrijmoedigheid zijne inzichten, de mannen van Berlijn, Londen, Parijs en Moskou doen voor hen in rond- borstigheid niet onder. De man van Washington zet zich bij het haardvuur en maakt u en mij deelgenoot van het patent, dat hij heeft uitgevonden om de scherven te krammen van de ruiten, die hij heeft ingegooid. Zij hebben met alle geheimzin- nigheid afgedaan. j Alleen de vrouw van Hollywood zwijgt. Wij weten weken van te voren dat Hit- Ier naar Rome gaat, het Engelsche ko- ningspaar naar Parijs, Franco naar de Middellandsche Zee; en dat de naaste bloedverwanten van Sovjetgezanten in Moskou onder auto's zullen raken, hetgeen dringend hun overkomst gewenscht maakt. Wij weten, dat Innitzer naar Rome, Schuschnigg naar Dachau en Frankrijk j naar de volgende kabinetscrisis gaat. Alleen waar Greta heengaan, blijft voor i ons verborgen. Kunnen wij, krantenlezend publiek van de 20ste eeuw, dit dulden? Neen. Ik heb er dan ook een eind aan gemaakt, door er 'n weergaloozen detective-reporter op af te sturen. Hij is het spoor van Garbo gevolgd, dwars door IJsland en terug naar Griekenland, vandaar naar Tibet en Afghanistan, en hij heeft haar gevonden. Na dertig dagen speuren kon hij mij het volgende telegram sturen: „Eureka stop zij leeft als polderjongen in Spalato onder j pseudoniem Dietrich stop zendt nieuw voorschot". Het telegram bereikte mjj juist voor j Goeden Vrijdag. Vier vrije dagen voor een i pracht reportage! j De K.L.M. deed de rest. Toen ik in Spalato aankwam, was j „Dietrich" allang geen polderjongen meer. Het was haar detectives niet ontgaan dat haar vermomming was uitgelekt. Een witkiel nam aan het station mjjn koffers in ontvangst. Hij bracht mjj naar het Hotel Starost en toen ik hem had be- taald en reeds den rug had toegekeerd, j klonk het geluid van zijn stem in mijn ooren na: het was Garbo! Ik draaide mij j om was verdwenen. j Ik verfrisehe mij wat en liep onrustig de straat op. Aan een verkeersagent vroeg j ik den weg. Hjj maakte een gebaar van rechtuit en dan rechtsaf. Ik vroeg of er ook bekende filmsterren in Spalato waren. Hij keek mjj ontzet aan, hield een taxi stan en reed er in weg. Het was Garbo! Ik liep een café binnen en bestelde een glaasje inheemsche brandewijn. Een dienst- meisje in Moravische kleederdracht nam de bestelling aan. Zjj maakte een buiging en verdween. Na een kwartier vergeefsch j wachten begreep ik: Garbo. 's Avonds ging ik naar de bioscoop. Voor den ingang zat een oude bedelaar. Ik gooide hem een paar dinar toe en inplaats j van, om ze op te vangen, zijn knieën naar j elkaar toe te brengen, bracht hij ze, als i een vrouw, van elkander. Garbo!! „Dit keer zult u mij niet ontloopen," j zeide ik. „Garbo, ik heb u ontdekt." „Ik geef mjj over," zei ze, „vraag me wat u wilt." „Wie is de grootste filmster?" „Er is geen grootste. Er is maar één." „Hoe staat het met Stokowsky?" „Wij vieren hier onze koperen bruiloft." Op dat oogenblik naderde een politie- j agent. „Opstaan!" beval hij den ouden bedelaar en maakte een gebiedend gebaar. Hij nam hem onder den arm en beiden stapten in een Rolls Royce. Ik keek den agent scherp aan, die met verachtenden spot mijn blik beantwoord- J de, den... detective achter hem lachend J een sigaret aanbood, snel aanzette en als een pijl uit den boog verdween. Die agent... die blik... die Garbo! Ik heb ze niet teruggezien maar wat een genot voor een filmster, om vacantie te j nemen' J B. en W. van Amsterdam vra gen nog 1 500.000. B. en W. stellen den raad van Amsterdam voor de vier landings- en startbanen op 't landingsterrein van de luchtvaarthaven Schiphol, alsmede de verbindingsbanên tus schen deze banen, waarvan het eerste ge deelte in het afgeloopen jaar is gereed gekomen, te voltooien, en voorts te bepa len, dat uit het crediet, groot f 1.200.000, toegestaan bij zijn besluit van 31 Maart '37, voor het doen vergrooten van het verharde gedeelte vóór het stationsgebouw op de luchtvaarthaven Schiphol en het doen aan brengen van eenige landings- en startba nen op het landingsterrein, voorzoover deze zijn gelegen op het tegenwoordige landings terrein, mede zullen worden bestreden do kosten verbonden aan de voltooiingswerk zaamheden in verband waarmede dit kre diet met f 500.000 dient te worden verhoogd. Ernstig verkeersongeval bij Delft. Op den nieuwen Rijksweg, ten Oosten van Delft, is gisteravond te ruim half zeven een ernstig auto-ongeluk geschied. Een auto, waarin gezeten waren de on der-directeur van de N.V. Nederlandsche gist- en spiritusfabriek te Delft, de heer van der Lek en echtgenoote, sloeg nabij de Bieslandschebrug door nog onopgehelderde oorzaak over den kop. De wagen werd over het rijwielpad geslingerd en stortte van den ter plaatse ruim drie meter hoogen weg en bleef beneden aan den kant van de sloot liggen. Mevrouw van der Lek bleek zeer ernstig gewond te zijn. De heer van der Lek had een bloedende hoofdwonde en klaagde over pijn in de borst. Beidon werden naar het gasthuis overgebracht. De toestand van me vrouw van der Lek is levensgevaarlijk. De rijksmuntmeester de dupe. Tijdens afwezigheid der bewoners is ge durende de Paaschdagcn ingebroken in de woning van den rijksmuntmeester, Dr. W. J. van Heteren aan de Maliesingel te Utrecht. Ontvreemd werden o.m. honderd stuks tafel zilver, een paar kostbare colliers, verschil lende gouden sieraden en een geldbedrag van 55 gulden. Auto met gedoofde lichten door gereden. Gisteravond, tegen middernacht, toen de laatste bezoekers van het café van den heer D. aan den Kennemerstraatweg huiswaarts keerden, wilde ook een van hen, een inwo ner van Heiloo, met een rijwiel aan de hand den rijweg oversteken, juist op het oogen blik, toen uit de richting van de stad een personenauto naderde. De man die geen kans zag zoo vlug den weg over te steken, werd door den auto gegrepen en moest met een gebroken enkel en enkele verwondingen naar het. St. Elisabeth- Ziekenhuis te Alk maar worden vervoerd. De bestuurder van de auto, die deze aan rijding veroorzaakte, doofde de lichten van zijn wagen en reed in de richting Heiloo verder, zonder zich om zijn slachtoffer te be kommeren. Protest tegen hel zenden van arbeiders naar Duitschland. Het congres der Communistische Partij Nederland, dat te Amsterdam gehouden wordt, heeft met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin er tegen wordt geprotesteerd, dat met miskenning van de principieele bezwaren in tal van gemeenten werklooze arbeiders worden gedwongen in fascistisch Duitschland te gaan werken. Het congres roept de geheele arbeiders beweging op ten strijd tegen de gedwongen uitzending. Gisteren hield de heer J. Herder, gemeen teraadslid van Oosterwolde een rede, waar in hij o.m. de volgende eischen, welke de C.P.N. voor de werkende boeren stelt, be sprak: Bevrijding van den boer van de zware schuldenlast, handhaving van den crisis- steun, zoolang de productie niet loonend is; afschaffing van de veeteeltbeperking; in schakeling van de boeren- en tuindersorga nisaties bij den landbouwsteun; steun aan de kleine boeren, tuinders en pluimveehou ders op eigen bedrijf tot een inkomen van minstens f 750.— per jaar, staatspensioen. De heer Albarda acht afzonder lijke voorwaarden voor oud- Oostenrijkers gewenscht. Het Tweede Kamerlid Albarda heeft aan den Minister van Justitie de volgende vra gen gesteld: Is het de bedoeling van den minister, dat de voorwaarden, die zijn bepaald voor de toelating van z.g. oud-Oostenrijkers in Ne derland, ook zullen gelden voor oud-Oosten rijkers, die in een ander land bfjv. Zwitser land, Frankrijk, België) duurzaam verblijf houden en een bezoek aan Nederland wen- schen te brengen? Acht de minister het niet wcnschelijk, dat voor oud-Oostenrijkers, zonals in de eerste vraag zijn bedoeld, een bijzondere regeling wordt getroffen, bijv. hierin bestaande, dat zij voor een bepaalden tijd in Nederland kunnen worden toegelaten, indien zij in het bezit zijn van een bewijsstuk, waaruit blijkt, dat zij duurzaam verblijf houden in een an der land? De zweefvlieger Klietz van de Rijksschool voor Zweefvliegen op Sylt (NoordFrie- sche Waddeneilanden) heeft Maandag, niet tegenstaande het slechte weer een vlucht van ongeveer 230 k.m. gemaakt. Hij is in de nabijheid van Bremen geland. Voor het eerst sedert het bestaan van de school op Sylt is thans ren lange vlucht boven de Noordzee gemaakt. De „Emoe", het vliegtuig van de K.L.M. naar Indië heeft te Palembang gisteroch tend een uur en drie kwartier vertraging gehad doordat het toeslel aan den rand van het vliegveld is wpggezakt. De oorzaak was, aldus de N.R.Crt., het doorglijden van het toestel, ten gevolge van de vochtigheid tot aan het struikgewas, dat de starthaan omgeeft. Schade is echter niet aangericht, Oververmoeide Belg slaapt 168 uur achter elkaar. Te Brugge werd, zeven dagen ge leden, in een bioscoop een jongeman in slapenden toestand aangetroffen. Tevergeefsch trachtte men hem te wekken, Op medisch advies werd hij naar een hospitaal der stad overgebracht. Het betreft aldus de Msb., een electricien, die juist uit het kamp van Bevcrloo was teruggekeerd, waar hij een oefenperiode van twee weken had meegemaakt. Na 168 uur geslapen te hebben, werd An- dré Fiart - zoo is de naam van dezen lang slaper even wakker, liet gerucht van zijn ontwaken verspreidde zich als een loopend vuur in de stad, die, zooals te begrijpen is, met belangstelling het verloop van deze „rustkuur" volgde. „Maak hem maar wakker". Het geval kwam ook ter oore van een plaatselijk journalist, die zich hals-over-kop naar het hospitaal begaf om Fiart te inter viewen. Toen hij bij zijn bed kwam, was de man weer ingeslapen! De kiesche journalist wilde weggaan, maar de andere patiënten in de zaal moe digden hem aan te blijven en riepen; „Maak hem maar wakker, hij heeft nu al lang ge noeg geslapen!" Do journalist volgde dezen goeden raad op en toen de patiënt even wakker ge schud was, kwam het er met horten en stooten uit, dat hij tijdens den laatstcn dag van zijn kampperiodc op 'n langen marsch zóó «vermoeid was geworden, dat men hem toestemming ga* in een der Roodc-Kruis- wagens plaats te nemen. 's Anderdaags was de kampperiode afgeloopen en kon Fi art naar Brugge terugkeeren. Hij ging on middellijk naar bed en heeft toen geduren de vicr-en-twintig uren geslapen. 24 uur was niet genoeg! Denkende, dat hiermede alles in orde was, begaf hij zich 's avonds naar de bi oscoop waar men hem, na afloop der voorstelling, slapend had aangetroffen en vanwaar hij naar het hospitaal werd over gebracht. Hij beweerde dat, toen hij na 168 uur slapen even wakker werd, hij den indruk had, dat hij blind was. Ook zou hij het ge voel hebben, dat de rechterzijde van zijn lichaam verlamd is. Het gezicht kwam geleidelijk terug, maar zijn rechterarm en zijn been schijnt hij nog niet goed te kun nen bewegen. Na den persman te woord te hebben ge staan, is Fiart weer ingeslapen. Genecshecrcn, die hem hebben onderzocht, beweren, dat de man geheel gezond is. Treinen konden niet binnenloo- pcn. Scindienst ontwricht. Maandagavond is een storing ont staan in de electrische centrale aan het Merwedekanaal te Utrecht, welke onder normale omstandighe den nauwelijks naar buiten merk baar zou zijn geworden. Het feit echter, dat de centrale wordt uitgebreid en tevens op verhoogde capaciteit moet werken om haar aandeel in de stroom voorziening voor de electrische treinen te leveren, werd oorzaak, dat eenige buiten wijken van Utrecht omstreeks kwart over negen in het donker kwamen te liggen. Ook in de stad zelf bemerkte men, aldus het Hsb., een vermindering in lichtsterkte en herhaalde flikkeringen. Daar, om ge noemde redenen, de schakelinrichting in het bedrijf veel ingewikkelder is geworden dan vroeger, duurde het langer vóór men de fout op het spoor was, Het bleek ten slotte een defect in een der transformatoren te zijn. Intusschen werd vooral de technische dienst van het Centraal Station bijzonder gedu peerd, omdat uit de richting de Lunetten geen electrische treinen konden binnenloo- pen. Ook de scindienst werd ontwricht. lede re electrische trein moet verschillende elec trische wissels passeeren cn iedere elctri- sche wissel wordt bediend door een aparte motor. Toon 't net stroomloos werd, konden deze motoren niet meer functionneeren, zoodat men in 't seinhuis geen wissels meer kon trekken Intusschen waren de perrons stamp vol met wachtenden, die niet konden afrei zen, onidat men geen treinen kon laten uitrijden op baanvakken, die even buiten de stad waren geblokkeerd. Des avonds was men de storing wederom meester. Een lijk met acht honderd gul den gevonden. Fen arbeider heeft Zondagmiddag een griezelige ontdekking gedaan op 't weiland van den heer Zuidhoff te Oude Pekela. Hij vond, geheel ontkleed, het lijk van een manspersoon. Het parket uit Groningen werd gewaar schuwd cn een onderzoek werd ingesteld. Op eenigen afstand van 't lijk lag een vest en een jas, waarin zich een bedrag bevond van achthonderd gulden. Het lijk is in beslag genomen. Auto tegen boom. Zondag is de heer B. Koppen, chef van de twecrle sectie van het eerste telegraaf- en telefoondistrict op den weg van Batavia naar Buitenzorg, even voor laatstgenoemde plaats met zijn auto tegen een boom gere den. Alle inzittenden, het echtpaar Koppen en twee dochters, zijn gewond in de C. B. 7... opgenomen. Do beide jongedames Kop- oen zijn, aldus de N.R.Crt.. zoodanig ver wond. dat verder'vervoer niet is toesrestaan. De toestand van alen is heden echter naar omstandigheden redelijk wel. AutcyrttoiilUfM. Zenuwgestel van geschokt. den coureur Nuvolari heeft het besluit genomen, zich uit de wedstrijdsport terug te trekken. Dit besluit vindt voor een belangrijk deel zijn oorzaak in het incident, dat hein tijdens de training voor den Grooten Prijs van l'au, vorige week is* overkomen, aldus de Tel. TAZIO NUVOLARI. Men herinnert zich, dat zijn wagen tijdens een trainingsrit in brand vloog. Wonder bo ven wonder kwam de Italiaansche coureur er met enkele niet-ernstige brandwonden en wat schrammen af. Intusschen heeft dit in cident een zeer nadeeligen invloed op zijn zenuwgestel gehad. Het besluit van Nuvolari schijnt intus schen onherroepelijk te zijn. Hij reed, naar men weet, voor den nieuwen renstal Alfa Corse. Zijn plaats zal niet door een anderen coureur worden ingenomen. Farina, Bion- detti, Pintacuda, Tadini en Villoresi zijn thans de coureurs, op wie Alfa Corse steunt. UaeUai Goed spel te Socrabaja. Het Indische elftal speelde met de Paasch dagen te Soeraba.ja en versloeg daarbij de Soerabajasche voetbalclub H.B.S. met 3—1 en S.V.B.B. met 82. Het waren wedstrijden van goede kwaliteit met uitstekend spel van het Indische team, aldus de N.R.Crt. Probleem voor Engelsche werk gevers. In de „Daily Telegraph and Morning Post" lezen wij, dat twee firma's fe Wo- king (Surrev) genoodzaakt waren loopjon gens in dienst te nemen van 63 en 65 jaar. Beiden zijn gepensionneerde brievenbestel lers. Het tekort aan loopjongens te Wo- king, oen stadje met 27.000 inwoners, moet niet het gevolg zijn van te lage looncn, integendeel. De vraag moet het aanbod sterk overtreffen. Vertrok van Aankomst t« Singap. 19 Apr. Band. 10 Apr. Athene 10 AprLvdam 10 Apr Jodhp. 10 Apr. Rang. 19 Apr, KS |Jodhp- 19 Apr- |Basra 1» Apr. Emoe (heenreis) Ibis (terugreis) Nandoe vheenreis) Pelikaan B d A (terugreis) Singap. 19 Apr, Belgr. 10 Apr. Buizerd. A'dam 10 Apr. (hepnreis) De Buizerd is wegens slecht weer te Bel, grado gebleven. Waar verhuizen al niet goed voor ig, Zaterdag is door verhuizers een bedrag van ruim f 11.000 in een oude waschtafel gevon den. Deze geschiedenis heeft zich als volgt af, gespeeld, lezen wij in het Hdbld.: Op de tweede verdieping van een huis aan den Overtoom, dicht bij de Const. Iluygens, straat, woonde eenige maanden geleden een gezin, bestaande uit een man en een vrouw. De vrouw kwam twee maanden geleden té overlijden en daarna nam de 61-jarige we duwnaar zijn intrek hij zijn getrouwden zoon die in Italië woont. Het huisraad word naar elders gezonden, maar er bleven in de wo ning nog een oud ledikant, een oude wasch tafel en voorts nog eenige rommel over. Rit restantje van het vroegere meubilair was toegezegd aan kennissen van het echtpaar, wonende op de Diemerkade te Diemen. Gistermiddag zouden deze meubelen naar Diemen worden overgebracht en wel door de expeditiefirma P. H. Saan. De expeditie-auto stond voor de deur op den Overtoom en de mcubelstukjes werden van de tweede étage naar beneden geëxpedieerd. Toen de wasch tafel aan de beurt was, bemerkte de expedi teur dat het marmeren blad er los op lag; Derhalve werd eerst liet blad naar beneden gebracht. En toen deed de expediteur een merkwaardige ontdekking. Want hij zag dat onder het marmeren blad in een lade, van de waschtafel vier open enveloppen lagen en een dames- taschje. Toen hij den inhoud onder zocht, bleek hem dat zich in elk een groot bedrag aan bankpapier bevond, zoowel in de enveloppen als in het taschje bevonden zich verschillende bankbiljetten en wel tot een totale waarde van f 11.095. Van deze merkwaardige vondst heeft de expediteur aangifte gedaan bij de politie van het bureau Leidscheplein. Uit haar ouder zoek is geblekeii, dat de overleden "vrouw het geld ten behoeve van haar dochter op gespaard en op deze vreemde plaats be waard had Vondst van Russische visschers, Visschers uit het dorp Ustjishma (Rus-1 land) hebben een zalm gevangen, aaiï welks rugvin een ZYz centimeter lange rubberbuis met het opschrift „Bevat een brief" bevestigd was. De visch werd naar Archangel gebracht en uit den buis kwam de volgende in het Engelsch en Nóórsch geschreven brief: „Gelieve brief en buiS op te sturen naar het Zoölogisch Museum te Oslo (Noorwegen) met opgave waar, wanneer en hoe de zalm gevangen werd, alsmede naam cn adres van den visschcr, onder bijvoeging van eenige schubben." Volgens berekening der medewerkers van het, Wetenschappelijk Instituut voor 5'** scherij-onderzoek te Archangel heeft de zalm een afstand afgelegd van 4.500 K.M- Verwoede strijd om Tortosa. Rechtsche nationale feestdag. Het blijkt de Iinksche Spaansche regce- ring ernst te zijn met. haar aangekondigde, maatregelen om verraad te straffen. De rechtbank voor behandeling van hoogverraadzaken te Barcelona heeft gisteren twintig doodvonnissen uitgesproken. Van de fronten. Barcelona deelt mede. dat de regccrings- trocpen ten Noorden van de Rio Magdalcna de dorpen Barbera en Burg heroverd heb ben. Een vijandelijke aanval bij Tremp werd afgeslagen, doch in de richting van de Siërra Pesonada wist de vijand te vor deren. In den sector Tortosa hebben de re- geeringstroepen om strategische redenen stellingen aan den linkeroever van de Ebro bezet. Ten zuiden van deze rivier dringt de vijand hier en daar op in de richting van Tirig. Gemeld wordt, dat de rechtsche troepen in den Sector Tortosa San Carlos de Rapi- ta genomen hebben en den driehoek tus- schcn de kust, den weg Valencia—Barco- lona cn den weg AmpostaSan Carlos ge zuiverd hebben. Uit Saragossa wordt gemeld, dat de troe pen van Aranda gistermiddag tot vlak hij Peniscola, ten zuiden van Benicarlo, gevor derd zijn. Volgens inlichtingen van uitgewekenen hebben de troepen van kolonel Garcia Cua ner hun laatste stellingen verlaten en ligt Val Aran thans open voor de rechtschen. Tortosa van drie zijden bedreigd. Torfosa wordt van drie zijden bedreigd: in het Westen door de artillerie en troepen infanterie, in het Westen door afdeelingen legioensoldaten, die uit Alfra zijn gekomen en door troepen van Valino, die uit. Mas <1° Barbeans kwamen, in het Zuiden door deul rechtervleugel van generaal Valino, "lB van Masden Vorge oprukt langs de F.lu'O- Barcelona meldt dat in de sectoren Char ta en Amposta en ten noorden en 1011 zuiden van Tortoda gisteren zeer hevig vochten werd. Ondanks de herhaalde aam vallen der opstandelingen, die daarnij worden gesteund door tanks en vliegtuig0"» houden de regecringstrocpen stand, liet pas gevormde front ten noorden )a" Uil de Cona is niet aanmerkelijk gewijzr-1 Ten Zuiden van Reni Cario hebben de tr pen van generaal Aranda geprobeerd front aan de, Middellandsche Zee te verbre den, doch zij hadden geen succes. De nationale feestdaS De rechtsche nationale feestdag is op mas saie wijze gevierd. Aan de te Saragossa g houden betooging ter gelegenheid vnnp, eersten verjaardag der fusie tusschen langisfen en Traditionalisten is door 1 menschen deelgenomen. Naast leg"hib chementen waren er delegaties uit vcr?l"u lende deelen van het land. Franco onophoudelijk toegejuicht. De demons"' werd met een wapenschouw besloten- hield Franco een radioredevoering. Moorden op geestelijk011' Volgons een opgave van de Osservat"'® Romano het officieele Pauselijk Orgaan, hen de linkschen in Spanje 1379 prie* en nonnon vermoord. Hierbij zijn nio' N0I- gropen de wereldlijke geestelijken, die pens het blad bij honderden tegelijk om leven zijn gebracht.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2