KOPPEN TuêtXcS Nederland en de Anschlusz Strenge maatregelen in Roemenië Nieuwe winter over Duitschland lil ZWAGERMAM Mo-o-mu-ctaMiptien r J. Ringers te Alkmaar ~J" Van het stemlokaal naar de gevangenis En steeds ontvangen wij nouveauté's in Mantels, Japonnen, Reis- en Regenmantels, Dames- en Kinderhoeden, enz., enz. En steeds is onze collectie beter en zijn onze prijzen lager dan bij anderen Leng, Kabeljauw, blanke Schelvisch, en bij aanvoer Schol. IKTBERICHfÖrgS u me plaats heeft ingenomen °0rna' Hij was jarenlang voorzitter van den Pa troonsbond voor de bouwbedrijven in Neder land en nam het initiatief tot een fusie met den Nederlandschen Aannemersbond. Lid an de Kamer van Koophandel maak te hij. zich als voorzitter van de 4rS commissie dier instelling zeer verdienstelijk ole jarcn was hij voorzitter van de Zon dagsschool en van drie christelijke scholen krnBar. de Verder had hij zitting in het bestuur van (vele vereenïgingen en zakenbednjven. Ook was de heer Ringers lid van Prov. Staten, 7 wee maanden geleden bedankte hij als voorzitter van de Christelijk S0 Uit hot dat hfj [van 1919 tot 1934 lid van den gemeenteraad was en van 1923-1930 wethouder van Pubh erken, blijkt wel, welk een verdienstelijk man er met den heer Ringers is heenge- gaan. Aansluiting van ons land ligt niet in de lijn der Duitsche poli tiek, aldus jhr. mr. de Geer. Jhr. mr. D. J. de Geer, voorzitter van de Chr. Historische Lnie, opende heden de al- gcmecne vergadering der Unie te Amsterdam met een rede, waarin hij allereerst wees op de verschuiving ten ongunste van de christe- ]ijk-historischen, \gblke bij de jongste verkie zingen voor de Tweede Kamer heeft plaats gehad. Bij de beschouwing van dit punt mag men, aldus spr., niet de oogen sluiten voor de leemtes, die in de partij bestaan en bij genoemde ver kiezingen scherp naar voren zijn ge treden. Na- een bespreking van den binnenland- gchcn toestand behandelde spr. de recente gebeurtenissen in het buitenland. Het noodlottige van de annexatie van Oos tenrijk door Duitschland zit, aldus spr., niet iji de aansluiting op zichzelf, maar in (de wijze waarop deze tot stand kwam. Voor onze regeering is de An schlusz aanleiding geweest tot een vervroegde invoering van den ll-maandelijkschen oefeningstijd. Het motief is hierbij, zegt Jhr. mr. de Geer. het weder toegenomen ge vaar van een nieuwen wereldoorlog en niet de vrees voor aansluiting van Nederland bij Duitschland; zóó iets ligt op het oogenblik buiten de realiteit en ook buiten de lijn van de Duitsche politiek. S,pr. concludeerde, dat het thans de roe ping is van alle staatslieden, om door on derling overlég tot een oplossing te komen. Dit is, zegt spr., ook voor onze rcgccring póg noodiger dan Defensie. Licht in duistere zaken. De autoriteiten hebben gelast, dat het dag blad der nationale boerenpartij de Romania Nova, dat te Cluj uitkomt en te beschouwen is als het orgaan van Manioe, niet meer mag [verschijnen. Dit is het derde blad der uiter ste rechterzijde, dat in de laatste paar dagen js verboden. Opzienbarende mededeelingen. De Roemeensche pers zal vandaag een do cument publiceeren, dat de openbare mee- ïiing ernstig in beroering zal brongen. Het betreft een door Codreanoe aan Stelescoe, een Jid van de ijzeren garde, gezonden brief, die geschreven is voor den moord op Duca. Codreanoe gaf in dit schrijven te verstaan, dat hij op de hoogte was van de plannen der moordenaars. Hij zet er voorts in uiteen, dat de organi satie van de ijzeren garde terroristische mid delen moet gebruiken en krachtig haar ant- Eemictische campagne moet voortzetten. Zooals men weet, aldus Havsfe, werd Ste lescoe later door zijn vroegere vrienden dood geschoten. Hij werd beschuldigd van ver raad. Hagel- en sneeuwbuien op de 1'a.aschdagcn Nachtvorst Groote schade aan de gewassen toegebracht. virni het. beef'ij'ke lenteweer ,van Goeden ™jda,K' dat de Berlijners er toe had ge- oracht Per trein, autobus, stoomboot en in ivo r,"lm '0.000 auto's de omstreken van sdamm en de traditioneele bloesem pracht in en rond het dorpje Werder/ te en' Z'ck daar aan den koppigen i «a- n ?nwiJ_n *e Koed te doen, koesterde de nevoiking der rijkshoofdstad met die der ,centra van belangstelling de hoop, dat de beide Paaschdagen het re- aldusVh"t Hs'bï* n°* Z°Uden °Vertreffen' De teleurstelling is echter geweldig ge- \\oes en slechts de stedelijke restaurants, bioscopen en schouwburgen, hadden reden tot onverwachte vreugde. h£c" Ösk°"de .wind uit de Poolstreken racht hee! Duitschland een nieuwen win- ter, en ook Berlijn zag tot algemeene ver rassing hagel- en sneeuwbuien, waarbij in de nachten van Zaterdag op Zondag en van Zondag op Maandag het kwikzilver tot drie en meer graden onder nul daalde, een ijslaagje de volle regen-tonnen bedekte en de door 't al te warme weer van Maart e vroeg uitgekomen bloesems jammer lijk ten gronde gingen. Hoe groot de onmiddellijke schade voor de ondernemingen buiten de stad is, voor de bezitters der boomgaarden en voor de kweekers, die er hun eigen liefhebberij- tuintje op na te houden, en dat zijn er in Berlijn zeker meer dan een millioen valt op het oogenblik nog niet te berekenen. Het bleef Zondag in Berlijn bij zeven graden Celsius en Maandag werd zelfs vijf graden niet meer gehaald. In de avonduren van beide dagen was het vriespunt alweer bereikt. Dat zulke tempe raturen voor deze overigens niet bepaald in een gematigde zóne gelegen wereldstad hoogst ongewoon zijn, blijkt voldoende uit de bepaling in alle huurcontracten. dat behoudens zeer bijzondere omstandigheden de huisbazen op 15 April de centrale ver warming mogen laten uitgaan. De barre koude strekte zich overigens over geheel Duitschland en het grootste deel van Mid den Europa uit. In Oost-Pruisen kwam het zelfs lot zware onweersbuien met stroomenden regen en daarop dichten sneeuwval. In de omgeving van Stettin stak een storm op, welke vele hoornen ontwortelde en tot windsterkte tien aangroeide en bovendien gevaar voor over stroomingen heeft gebracht. De vnichtboomen in deze streek hebben bijzonder zwaar geleden. Ook het Rijnland meldt hagel en sneeuw, wat echter blijkbaar tallooze Nederlandsche en Engelsche auto toeristen niet heeft verhinderd, hun voorge nomen uitstapje langs de Rijnoevers ten uitvoer te brengen. In de Ilarz lag het ijs op de bergwegen, waardoor vele trajecten wegens slipgevaar moesten worden afgeslo ten. Tallooze auto's moesten op den weg worden achtergelaten, daar zij geen sneeuw kettingen hadden meegebracht. Om zes uur 's avonds vroor het Maandagavond in do Harz reeds zes graden. In het Reuzenge bergte is zooveel sneeuw gevallen, dat alle skihutten vol waren. Oostenrijkergearresteerd. De Daily Telegraph and Morning Post meldt uit Praag, dat twee Oostenrijksche onderda nen, die te Aussig (Bohemen) wonen, de heer en mevrouw Lindauer, toen zij bij Dresden de grens overkwamen om er hun stem uit te brengen, door S.A. lieden wer den gearresteerd. Mevrouw Lindauer is in vrijheid gesteld en te Aussig teruggekeerd. Haar man bevindt zich nog steeds in de gevangenis. Mevrouw Lindauer zegt, dat de nationaal-socialisten haar man er van be schuldigen, dat Dij personen, die zich schul dig zouden hebben gemaakt aan illegale nationaal-socialistische propaganda bij de Tsjecho Slowaaksche autoriteiten zou heb ben aangebracht. Het Duitsche consulaat te Aussig beves tigt, dat Lindauer zich-in arrest bevindt. Voorkomt en geneest Voetgebreken Voor dames vanaf f6 95 Voor heren vanaf f 7-90 ALLEEN VERKOPERS „De Voetenkenner»" Een tuchtelooze samenleving. In de brochurereeks van „Nationaal Welzijn", uitgegeven door de Hollandia drukkerij N.V. te Baarn, is onder boven-taanden titel een vlugschrift verschenen van de hand van Ds. G. Hofstede. De bedoeling van „Nationaal Welzijn" is de heropvoeding van ons volk, waar de baldadigheid van de stadsjeugd Ir. een zoodanig stadium is getreden, dat zij de aandacht van breede kringen heeft getrokken en tot ongerustheid heeft gestemd over de toekomst van ons volk. Haalt de jeugd van de straat, roept Ds. Hofstede in zijn brochure. Leert ze schaken, schermen, zwemmen, zeilen, roeien. Leert ze zingen en muziek maken. Leert ze het eigen land kennen. Wie van „Nationaal Welzjjn" meer wil weten, schaffe zich de brochure aan: „Wat is Nationaal Welzijn?", verkrijgbaar hij den boekhandel en aan het adres der stichting: Heerengracht 270, Amsterdam. „II et Zaad Ontkiem t", door Margaret Mitchell. Uitgave van de Zuidhollandsche Uit gevers Maatschappij te Den Haag. Ziedaar... de trilogie van Margaret Mitchell, „Gone with the Wind", is voltooid en de laatste bladzijden zijn geschreven. Met een zucht van spijt hebben we het werk terzijde gelegd. Uit...! jammer dat er geen vierde deel is... Wij hebben ons reeds bij de twee voorgaande deelen zeer gunstig uitgelaten over het werk van deze Amerikaansche schrijfster, doch dit laatste deel vormt de kroon op een litteraire onderneming, die zeldzaam geslaagd mag hee ten. Wij willen verklaren gedurende gerulmen tijd niet een dergelijk boek gelezen te hebben. Een boek, dat den lezer meeneemt met een vaart, die hem alles, maar dan ook alles, doet vergeten. Hij vergeet er zijn plichten door... hij wil het boek uitlezen, kost wat kost. Het is als een koorts, die hem aangegrepen heeft. En hoe zelden kan men d S. t tegenwoordig nog schrijven. Wat is het geheim van het succes van dit boek? Het is moeilijk te zeggen. Vermoedelijk de waarlijk ideale combinatie van historische bizonderheden toen Noord- en Zuid-Amerika tegen elkaar in het harnas traden, van de uitermate knappe psychologische uitbeelding der personen, van het rhythme, dat in deze honderden pagina's tot het laatst wordt vol gehouden. Men moet dit boek lezen. Mqp moet zich geven aan dit werk, waarin men een volk en een tijd ten voeten uitgebeeld krijgt en waarin iedere pagina U de blijdschap geeft, die alleen het goede boek U vermag te geven. „Gone with the Wind"... een épos, waarvan wij oprecht hopen, dat het ook in ons land een „best seller" mag worden. Het verdient het! We willen deze beschouwing besluiten met het brengen van een compliment aan de Zuid hollandsche Uitgevers Maatschappij, die het Nederlandsche volk dit boek bracht. En dan met name voor de wijze waarop. Een typogra fisch bijzonder fraai verzorgd werk. waarvan speciaal de illustraties van Anton Pieck uit munten in fijnheid van vinding. Een uitgave, die de belangstelling van den Nederlandschen lezer, In de meest ruime op vatting van het woord, ten volle verdient. „D e Wonderlijke Famill e", door A. Defresne. Uitgave van N.V. „de Spiegel", Am sterdam, en N.V. „Het Compas" te Antwerpen. Tiidens het bezoek van het Nederlandsen Marine eskader aan divisie een marsch door de stad. De manschappen trekken Priok, maakte de landings door Batavia-Centrum Defresne heeft zijn eerste groote roman ge schreven en hij noemde deze „De Wonderlijke Familie". Terecht... het is een wonderlijke familie, waarin de „ik" van het boek verzeild raakt en die hem aanleiding geeft tot een in drukwekkend aantal gedachten en phyloso- phieën, waarin het den lezer niet makkelijk gemaakt wordt de algemeene lijn steeds in het vizier te houden. Het boek heeft z'n fouten. Nu eens is het te zwaar op de hand, dan weer speelt de schrij ver met dogma's alsof het tennisallen zijn, die hij, al naar het hem goeddunkt, her en der waarts slaat. Voorts wordt er een aantal theo rieën verkondigd, die men slechts met de grootst mogelijke reserve kan accepteeren en die zelfs tal van malen een eenigszins wrevelig gevoel oproepen. Dit wat de fouten betreft Daartegenover staan echter de goede zijden van Defresn'e's eersteling. En... in niet geringe getale. Het boek is, en dat is een belangrijk punt, origi neel. Het is een gegeven, waaraan niet veel auteurs zich wagen te- wijden en in den ge- heelen opzet valt een groote mate van stof- beheersching niet te ontkennen. Talent spreekt uit vele bladzijden. Het boek heeft vaart en rhythme, het kenmerkt zich door felle kleuren, het boeit en grijpt den lezer. En de figuren komen tot leven: zij het in diabolischen dan wel in meer menschelijken vorm. Uit dat alles blijkt duidelijk de litteraire bekwaamheid van den schrijver, ook al is dan dit boek nog niet als de vrucht van een volkomen gerijpt talent te beschouwen. Wat den inhoud betreft, het is niet mogelijk deze in dit beknopt kader weer te geven, maar nogmaals mogen wij wijzen op de vele interes sante bladzijden waarop men de veelal inte ressante visie van Defresne aantreft. En dat zijn er niet weinige. Van deze noemen w\j o.a. die van het probleem van het ontstaan van het leven. Een verhaal vol verrassingen, keer op keer uitermate boeiend, doch in zijn geheel toch niet bevredigend. Daarvoor laat het teveel vragen onbeantwoord, daarvoor blijven te veel- mysteries slechts onopgehelderde curiositeiten. Met ^langstelling wachten wij op een vol gend werk van Defresne, waarin hij zich on getwijfeld beperken zal in den stof en waarin hij dan een meer gave staalkaart zal vermo gen te geven van zijn onmiskenbaar talent. Want talent heeft Defresne zonder eenigen twijfel. Dat bewijst zeer duidelijk zelfs de wonderlijke familie van zijn eersteling. Uw geld en nog wat. Als uitgave van „Nationaal Welzijn", Heerengracht 270, A'- dam (C) is bovenstaande brochure versche nen, als vierde in een reeks, die de bedoeling heeft te wijzigen op de ernstige verschijnselen van neergang en ontaarding, welke onze samenleving niet slechts bedreigen, doch haar reeds zoodanig hebben aangetast en onder mijnd, dat het stormsein moet geheschen worden. Deze brochure werd geschreden door W. G. Nieuwenkamp en is verkrijgbaar tegen 12>/2 ets. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Moena, pass. 18 April Gibraltar. Tabinta, pass. 17 April Gibraltar. RON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ Achilles, 18»April v. Faro. Agamemnon, 18 April te Hamburg. Ajax, 19 April te Gdynia. Alkmaar, 14 April v. Curagao. Amor, 18 April te New York. Ariadne, 19 April v. Naxos. Barneveld, 13 April v. Chimbote. Berenice, 16 April v. Pto Barrios. Bodegraven, 10 April te Antwerpen. Boskoop, 16 April te Callao. Colombia, 17 April v. Cristobal. Costa Rica, 18 April v. Dover. Deucalion, 17 April te Algiers. Douro, 14 April v. Curagao. Euterpe, 19 April Lydd gepass. Fauna, 17 April te A'dam. Flora, 16 April v. New York. Ganymedes, 17 April te Izmir. Helder, 18 April v. Liverpool. Hermes. 17 April te A'dam. Juno, 18 April v. Izmir. Medea, 14 April v. New York. Nereus, 19 April te A'dam. Oberon, 18 April v. Piracus. t Odysseus. 16 April te Oporto. Oranje Nassau. 16 April te Paramaribo. Orioii, pass. 19 April Ouessant. Orpheus. 18 April te A'dam. Pluto, 17 April te Haifa. Saturnus, 19 A] ril te Hamburg. Stella, 19 April te Beyrouth. Telamon, 14 April v. Curagao. Theseus, 19 April te Kopenhagen. Trajanus. 19 Arri" v. Messina Triton. 17 Aprii te Algiers. Van Rensseiaer, 15 April v. New York. Venezuela. 15 .'.pril te Barbados. Vesta. 16 April v. Napels. Vulcanus, 18 April v. Gibraltar. KON. PAKETVAART MAATSCHAPPIJ. Barentsz. 15 April te Port Nata'. Boissevain, 17 April v. Kohsichang. Bontekoe, 17 April te Zanzibar. Houtman, 15 April v. Singapore. Japara, 15 \pril v. Singapore. Swartenhondt, 18 April v. Singapore. SILVER-JAVA PACIFIC-LJJN. Bengkalis, 15 April v. Colombo. Djambi 14 April v. Cebu. Hoegh Siivet star, 15 April te B'mbsy. Modjokerto, 17 April te Los Angeles. Saparoea, 1April v. Singapore. Silverbelle, 18 April te Lour-Marqucs. Si'verpalm, 17 April te Davao. Tosari, 16 April v. San Francisco. JAVA—NEW- YORK-LIJX. Kota Baroe, 18 April te Boston. Kota Radja, pass. 16 April Mauritius Kota Tjandi, 18 April te Macassar. .thexenor, 16 Ap- il et New Y-rk. Tanimbar, pat 19 April Kaapstad. Ttoilus, 15 Arril v. Singapore. POTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alcyone, 17 April te R'dam. Alhena, 14 Apu' te B.-Aires. Alwaki, 17 April v. Rio Janeiro. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Clytoneus, 16 April v. Batavia. HelenuS, 17 April te Liverpool. Perseus, 16 April te Singapore. EMZETCO 1.1 JN. Jonge Elisbaeth, pass. 17 April Gibraltar, Jonge Johanna, pass. 18 April Ouessant. KON. HOLL. LLOYD. Amstelland, 17 April te A'dam. Montferland, 16 April v. Las Palmas. galland, 18 Apjril te B. Aires. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Bilderdijk, 16 April v. New York. Boschdijk, pass. 17 April Vlissingen. Burgerdijk, 18 April te Londen. Delftdijk, 18 April te San Francisco. Dinteldijk, 16 April te Liverpool. Leerdam, 17 April v. Tampico. Maasdam, 17 April te Baltimore. Rotterdam, 18 April te R'dam. Volendam, 16 April v. New York. HOLLAND—WEST-.AFRIKA LIJN. Amstelkerk, 18 April v. Lagos. ROTTERDAMSCHE LOYD. Blitar, 16 April v. Batavia^ Buitenzorg, 19 April te Port Said. Garoet. 18 April te Port Said. Grootekerk, 17 April v. Hongkong. Indrapoera, pass. 18 April Perim. Kedoe, 16 April v. Marseille. Kota Gede, 17 April te Londen. Palembang, 18 April v. Sabang. Palembang, 18 April v. P. Said Sitoebondo. pas. 17 April K. Bon. Sibajak, 19 April v. P. Said. PURMEREND, 19 April. Gemeentel. Kaasheurs. Verhandeld IS par- lijcn, wegende 4S.000 Kg., handel stug, hoog ste prijs f21.2 stapels kleine Boerenkaas f 20.—, 1 stapel volvette f24.—, handel coed. 834 Kg. boter f 1.20-1.22 per kilo. Runde ren, totaal 675 stuks: 105 vette koeien 61 —72 ct. per kilo, matig; 270 gelde koeien f 130230 per stuk, matig; 185 melkkoeien f 180310 per stuk, matig; 23 stieren 54 00 ct. por kilo, matig; 12 paarden f 90— 175 per stuk, stug; 4 vette kalveren 30—00 ct. por kilo, matig; 1000 nuchtere kalveren: voor de slaeht f 6—12. voor de fok f 11—IS per stuk, vlug; 277 vette varkens voor de slacht 5i,45 ct. per kilo, vlug; 28 magere varkens f 30—45 per stuk, matie; 420 big gen f 1628 per stuk, matig; 520 schapen f 17—34 per stuk, matig; 66 hokken f S—12 per stuk, matig; eendeieren f 2.30, per stuks, 560 Nrd. Iloll. Blauwen 80—85 ct kilo, jonge hanen 65—70 ct. per kg., 5 oude kippen en hanen 45—50 ct. per kilo, konijnen f 0..4)1.80 per stuk, 250 eenden 30—70 ct. per stuk, duiven 40 ct. per paar, 900 kievitseieren f 6—7 per 100 stuks. Coop. Centrale Eicrveiling. 110.000 eend eieren f 2.45—2.55, 90.000 kipeieren: 65—63 Kg. 3.25—3.30, 63-64 Kg. 3.20-3.25, 60—62 Kg. 2.95-3.15, 58—59 Kg. 2.90—3, 50-57 Kg. 2.70-2.90. 53—55 Kg. 2.50-2.75. g WARMENHUIZEN, 10 April. Gele kool 4.104.80, Dccnschc witte 5.10. Bieten f 2.10. Aanvoer: 2200 Kg. kool, 1200 Kg. Decnsche witte kool, 30 Kg bieten. BROEK OP LANGEND IJK, 20 April. 51.i kg. Witlof 910.20; 2e soort 6.10; 150 kg. rabarber 5.30; 1100 kg. roode kool 8 70 9..j0 63.4) kg. gele kool 4.50—5.60 8300 ke d. witte kool 4,40—5.60 NOORDSCIIARWOI DE, 20 April. 1400 kg. peen 4.20—4.50 90 kg. witlof 8500 kg. roode kool 8.60—9.30 26-400 ktr. kool 3.<0CoO; 34800 kg d. witte kool G.20 100 t. p. 2100 kool gele 8.—; gele 5.40

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 3