Reddingsvlucht boven de Friescbe Wadden RADIO Fruitexport naar Zuid-Afrika De Koningin naar Vlissingen Wat er niet deugde O X- 3 K-* EDGAR RICE BURRO UGHS H.M. de Koningin Zaterdag as. naar het Loo Cheque verduisterd Noodlottige onoplettendheid Aardappelen voor velen te duur PROGRAMMA ETHEL M. DELL Het meisje richtte een zwaar geweer op de borst van den Rus, zijn eigen geweer, dat zij uit de tent had meegenomen, die vreselijke nacht toen zij ontvluchtte. Vlug liet Rokoff, b(j het zien hiervan het touw vallen, de kano! nu log uit zjjn greep, verdween spoedig uit het gezicht stroomafwaarts naar de zee. Toen keerde hij zich om en rende stroomopwaarts naar de plaats, waar hij eerst geland was. On dertussen stond Tarzan, terwijl hij het spoor van den Rus volgde, plotseling tegenover zijn dieren, die langzaam voortgingen. Ze waren blij kern weer te zien en Mugambi kon haast niet geloven, dat zijn meester zo dicht bij hem in de buurt was geweest, zonder door een van de dieren te zijn opgemerkt. En weer, met de troep vlak achter zich, spoorde de aapman tot spoed aan. Met een zachte kreet van aanspo ring liep hij nu voor aan de stoet, slingerde zich door de bomen en kwam spoedig bij de oever van de rivier uit, op dezelfde plaats waar Rokoff Jane had ingehaald en waar zij de kano had losgemaakt. In de modde* zag Tarzan de voetsporen van de beide mensen, die hij zocht. Het was zo helder als de dag voor hem, dat de boot kort geledeen hier te water was gelaten- Maar er was nergens een spoor van een boot of van de mensen te bekennen. Toen, terwijl de aapman zijn scherpe ogen over de rivier liet gaan. zag hij heel in de verte, juist toen hij om een bocht heen kwam, welke Ket uitzicht had helemmerd, een afdrijvende kano. Er scheen iemand in te zitten. Een half uur lang spoedde Tarzan zich langs de oever tot hij de kano goed kon zien. Hij zag, dat de inzittende Rokoff was alleen, die vlug roeide. Waar was Jane? Propaganda-oeiening van de V.O.S. op Zondag a.s. De Vrijwillige Organisatie van Sportvliegers, kortweg de V.O.S. ge noemd, zal Zondag a.s. een oefeni- vlueht maken boven het Noordelijk gedeelte van ons land, welke vlucht tevens dient tot propaganda van de sportvliegerij in het algemeen en van het streven van de V.O.S. in het bijzonder. Dit streven is, naar steeds in breeder kring bekend wordt, het dienstbaar maken van de sportvliegerij aan het algemeen be lang. Het vliegtuig kan immers in zeer veel gevallen diensten verrichten, welke op geen enkele manier zoo doeltreffend kunnen ge schieden. Wij noemen b.v. hulpverleening bij natuurrampen, signaleeren van de vij andelijke luchtmacht in oorlogstijd, hulp verleening aan de bevolking van geïsoleer de gebieden, enz. enz. De V.O.S. maakt haar leden paraat voor deze doeleinden door het organiseeren van oefenvluchten. Opsporing van algedrgven vlet. De oefening van Zondag a.s. welke onder leiding staat van den groeps commandant, den heer D. H. Rem- ders, geschiedt in samenwerking met de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij en heeft ten doel een bij dé Friesche Wadden afgedreven vlet op te sporen en de reddingboot „Insulinde" aanwijzin gen te geven, hoe zij deze vlet kan bereiken. Aan deze oefening doen zes vliegtuigen mee. De bedoeling van de vlucht strekt nog verder. De ongeveer twaalf vliegers, die haar meemaken, zullen zich tevens kunnen bekwamen in het escadrille vliegen en na- vigeeren. Het programma van a.s. Zondag luidt in het kort als volgt. Om negen uur stijgen de vliegers van het vliegveld Ypenburg op, waarvan zes in es cadrille-verband en individueel een oefe ning zullen uitvoeren in het navigeeren en koersvliegen. Op een bepaald tijdstip komen allen bo ven Apeldoorn tezamen en vertrekken weer in gesloten colonne naar het vliegveld Teu- ge, waar men daalt om een half uur te pau zeeren. Daarna stijgen de vliegers weer op en begeven zich individueel naar een voor ieder apart te bepalen plaats. Het gemeen schappelijk punt van samenkomst is dan Assen en daarna wordt Groningen aange daan. Hier zal men eenige malen boven den Martinitoren cirkelen. De lunch wordt ver volgens op het vliegveld Eelde gebruikt. Naar Texel. Van uit Eelde worden dan door zes vliegtuigen de reeds genoemde reddingswerkzaamheden boven de Friesche Wadden uitgevoerd en de andere deelnemers gaan via het nieuwe vliegveld bij Leeuwarden naar Den Burg pp Texel, waar men zal neerstrijken om de thee te ge bruiken. In escadrilles wordt ten slotte de laatste étappe Den BurgYpenburg afgelegd. Elke escadrille neemt een afzonderlijke route. Noord-Nederland zal dus Zondag gelegen heid krijgen de verrichtingen van de Y.O. S.-ers gade te slaan en dat is dan ook mede de bedoeling van deze oefonvlucht. Hoopvolle besprekingen. De gezant van Zuid-Afrika te 's-Gravenhage, dr. H. D. van Broek huizen, heeft ons in een interview medegedeeld, dat hij in Zuid-Afrika besprekingen heeft gevoerd over de mogelijkheid van ruilhandel tus- schen Nederland met fruit als object. Zuid-Afrika voert voornamelijk zijn vruch ten uit naar Engeland en zou dien uitvoer gaarne vergrootendoor in de maanden Jan., Februari en Maart (dan is het zomer in Zuid-Afrika) naar ons land te exporteeren. In Juli, Augustus en September zou Ne derland dan fruitproducten naar Zuid-Afri ka kunnen uitvoeren. Een dergelijke ruiltransactic, zonder dou- anebelemrperingen, zou beide lapden groot voordeel kunnen brengen en de wenschelijk- heid ervan wordt in beide landen begrepen. Nederlandsche handelsmissie zou met open armen ontvangen wor den. Sprekende over het handelsverkeer in het algemeen tusschen beide landen, toonde de gezant zich een groot voorstander van het zenden van een Nederlandsche handelsmis sie naar Zuid-Afrika, in navolging van de missie naar Zuid-Amerika. De missie zou met open armen ontvangen worden en ze ker nuttig werk kunnen doen ter vergroo ting van het handelsverkeer, dat nog zeer miniem is. Emigratie-mogelijkheden. „Mijn regeering staat zeer sympathiek te genover Nederlandsche emigranten", yerze kerde Dr. van Broekhuizen. De regecring zal hun zoo veel mogelijk ter wille zijn. Er is plaats vooral voor metselaars en hoeren, die eenig kapitaal bezitten en zich in Zuid-Afri ka wenschen te vestigen. Het ligt in het voornemen van H.M. de Koningin op Zaterdag 23 dezer liet Paleis het Loo voor het jaarlijksche zomerverblijf te betrekken. Onthulling borstbeeld Prins Hendrik. H. M. de Koningin zal zich op«2 Mei e.k. naar Vlissingen begeven, teneinde een be zoek te brengen aan de Zeevaartschool „De RuyterschooP aldaar, bij welke gelegenheid H. M. dan tevens het borstbeeld van wijlen Prins Hendrik, vervaardigd door den beeld houwer Éticnne, zal onthullen, dat door het Huldigingscomité ter nagedachtenis van den Prins in den gevel van de „De Ruyterschool" is geplaatst. Controle op slagerijen en comesti- bleszakcn te Amsterdam. Uit het overzicht betreffende de te Amster dam gehouden controle op winkels, waar vleesch en/of vleeschwaren worden verkocht, zoomede op den invoer van die artikelen over het eerste kwartaal 1938, blijkt, dat het aantal winkelbezoeken, door de keur meesters-controleurs afgelegd, 6.978 bedroeg. Wegens overtreding van de wettelijke voorschriften werden aangehouden 11 par tijen rundvleesch, 6 partijen varkensvleesch en 1 partij schapenvleesrh, tezamen wegende 402 kg. Van deze partijen werd, als zijnde ondeugdelijk, afgekeurd 183 k.g. Aan gezouten, gerookte of op andere wijze geconserveerde vleeschwaren werden afge keurd 100 k.g., benovens 380 stuks blikken met inhoud. Ter zake overtreding van wettelijke voor schriften betreffende het vervoeren of voor handen hebben van vleesch en vleeschwa ren, werden 25 processen-verbaal opgemaakt. Jongeman te Amsterdam gear resteerd. Op het politiebureau Raampoort te Am sterdam is een drie en twintigjarige kan toorbediende ingesloten, die ten nadeele van zijn patroon een chèque van zeventig pond heeft verduisterd. Vorige week had de jongeman in een ca fé dusdanige verteringen gemaakt, dat hij genoodzaakt was de chèque in betaling te geven. D? kellner vertrouwde de zaak ech ter niet, en stelde de politie van het geval in kennis. De man is nu, verdacht van ver duistering, aangehouden. Twee vrouwen aangereden; een van haar overleden. Woensdagavond zijn op den Rijksstraat weg te Alphen aan don Rijn, de 71-jarige mevrouw M. de Groot en de 76-jarige me juffrouw J. Blorp, toen zij zonder op het verkeer te Ietten den weg overstaken, door een auto aangereden. Beide vrouwen hie ven bewusteloos liggen en werden, nadat haar ter plaatse de eerste hulp was ver leend, naar haar woning vervoerd. Hoewel de bekomen verwondingen aanvankelijk niet van ernstigon aard leken, verergerde de toestand van mej. Blotn later dusdanig, dat zij in den loop van den nacht is over leden. Mevrouw de Groot klaagde over in wendige pijnen, doch haar toestand was gistermorgen alleszins bevredigend. VAN VIJF METER HOOG DAK GEVALLEN. Aan de gevolgen overleden. De 2i-jarige W. van de Ven, die Dinsdag middag door het vijf meter hooge dak van de bierbrouwerij Brabantia te St. Michiels gestel is gevallen en in bcwusteloozen toe stand werd overgebracht naar het Groot Ziekengasthtiis te 's-Hertogenhosch, is daar gisterochtend, ondanks operatief ingrijpen overleden. Amsterdamsche kleinhandelaren maken zich bezorgd. Het bestuur van de „Amsterdamsche Fe deratie van Vereenigingen van kleinhande laren in aardappelen, groenten en fruit" heeft met bezorgdheid kennis genomen van de onrustbarende stijging der prijzen van de hetere soorten aardappelen, ook de an dere soorten zullen hierdoor automatisch stijgen. Derhalve heeft het bestuur de won- schel ijkheid uitgesproken, dat de levens- middelenraad, welke o.a. een speciale com missie heeft voor aardappelen, groenten en fruit, welke eehter het laatste jaar niet bij een is geweest, zich met deze belangrijke kwestie zal bezig houden opdat publiek en handel hiervan niet de dupe worden. De prijzen der aardappelen, welke voor de volksvoeding geschikt zijn, zijn thans zoodanig, dat die aardappelen dreigen als dagelijksche voeding, buiten 't bereik van velen te komen. ZATERDAG 28 APRIL 1988. Hilversum I, 1875 en 415,5 m. KRO-TJitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 De KRO-Melodisten en solist. 1.00 Gramofoonmuziek. I.20 Vervolg concert. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.00 Kinderuur. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.15 KRO-Kamerorkest. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Vervolg concert. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 De KRO-Nachtegaaltjes. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 745 Causerie „De Maria-Vereering". 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP, Mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 KRO-Orkest en solisten. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Filmpraatje. 10.5512.00 Gramofoonmuziek. Hilversum H, 301,5 m. VARA-tJitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.308.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Continubedrijven. 12.00 Orgelspel. 12.301.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Filmpraatje. 2.15 Solistenconcert. 2.45 Fantasia. 3.15 Schaakles. 3.30 Residentie-Orkest. 4.30 Economisch lezing. 4.50 Vervolg concert. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.40 Literaire causerie. 6.05 Orgelspel. 6.30 Groningsche uitzending. 7.00 Filmland. 7.30 Causerie „Houtrust, 25 September". 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP. VARA-Varia. 8.15 Sylvia-Amusementsorkest en solist. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.00 Toespraak. 9.15 „En nu... Oké". 10.30 Berichten ANP. Mededeelingen. 10.35 Community-Singing (gr.opn.). II.00 Solistenconcert. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. FEUILLETON. DOOR 41. Voor Claire waren deze koortsachtige da- „Neen neen!" antwoordde Yvonne on geduldig, haar lippen bewogen zich nauwe lijks. „De electrische lantaarn, die ik altijd zie Haar stem ging over in een zacht gemom pel en haar oogen sloten zich. Claire bukte en kuste haar. -Denk er niet meer aan, lieve; ga rustig sl®Pen- Zij bleef eenige oogenblikken wachten, maar Yvonne sprak niet meer. En snelde voort door den van hitte bezwangerden ""afwilde zich naar haar slaspkamerbege- ven, maar door een onweerstaanba^ in vloed gedrongen, opende zij de deur naar de Eanp- pn bleef als verstijfd staan. Een gedaante stond daar, vriktegenover haar. Haar hand greep onwHekeung naar haar keel. Op een geheimzinnigeman.er had zij dit gevoeld. had zij dit g 1 n_ Haar physieke kracht W0JS voihouden blik, maar kon den stnjd met volhouden Haar knieën knikten. haar Maar 7\\ viel niet, want Fax g i toen zij neerzonk en hieW haar in ar^. *.p 3™ Hel vW terug door de beweging van den trein en op dat oogenblik kuste hij haar op de lippen. „Wees niet bang voor mij, Claire!" zei hij. „Probeer mij te vertrouwen!" Zij kon niet antwoorden, maar hing hulpe loos in zijn armen, geschokt tot in het diepst van haar zjel. Hij bukte zich en lichtte haar in zijn armen, en zij was verbaasd over zijn nimmer weife lende kracht. Hij droeg haar naar de slaap bank en legde haar neer. En toen kuste hij haar weer met lippen, die geen hartstocht vertolkten. „Maak je over niets bezorgd," zei hij, zoo als zij zooeven tot Yvonne gezegd had. „Ga slapen!" Zij sloot instinctief de oogen, zich gedra gen voelend door een kracht, die haar staan de hield en haar tevens overwon. Zij zou haar aandoeningen op dat oogenblik niet hebben kunnen beschrijven, maar zij voelde haar keel verstikt van tranen. Tranen van verlichting of van angst? Zij wist het niet. Zij wist alleen, dat zij ze bedwingen moest, zoolang hij aanwezig was, en dus lag zij stijf en onbewegelijk, tot zij wist dat hij zich ver wijderd had. En toen begroef zij haar gezicht in het kussen, en weende als zij nooit tevoren ge weend had. Toch daalde ten laatste een zekere vrede over haar en sliep zij in. HOOFDSTUK OT. De Reis. Gedurende de verdere reis naar Bombay verliet Claire slechts zelden Yvonnes-bed.-.Zij zelf was bijna gebroken door de hitte, en op Yvonfie had de aanhoudende beweging van den trein en de onrust van de reis een effect als van een voortdurende nachtmerrie. Z.j klemde zich vast aan Claire zooals zji dat vroeger gedaan had. en Claire was maar al te dankbaar, dat zij ongestoord bg haar kon h'chulam ging op zijn geruischlooze wijzei het compartiment in en uit en bediende haar en Yvonne, terwijl Pax en Peter op den achter grond bleven, zich nooit opdringend, maar nooit ver verwijderd. gen méér dan een nachtmerrie, en slechts de gedachte aan het schip, dat op hen wachtte, gaf haar de kracht om ze te doorstaan. Wat de reis aan boord haar ook zou bieden, het kon slechts een verbetering zijn in vergelij king met deze vreeselijke reis over land. Soms twijfelde zij in haar overspannen geest of die marteling ooit een einde zou nemen. Haar zorg voor Yvonne hield haar op de been en ook de vrees, die zij nooit ten volle onder de oogen wilde zien, dat zij dan hulpeloos zou zjjn in de macht van Pax en als het ware ge ankerd zou worden aan zijn kracht. Zoolang zij nog eenige levenskracht behield, was zij vastbesloten, dat dit nooit zou gebeuren. Maar toen zjj eindelijk hun bestemming be reikt hadden, kon zij zich niet ontkennen, dat het een onmetelijke verlichting voor haar was, dat alle verantwoording van haar werd weggenomen. Weer verliep alles zonder de minste moeite. Yvonne werd aan boord ge dragen, en zij vond een ruime luchtige hut, die voor haar beiden gereserveerd was. Pax had een hut vlak naast haar, waar hij elk oogenblik kon opgeklopt worden, als zij hulp noodig had. En ofschoon Claire hem haar dank betuigde, kon zij zich geen om standigheid voorstellen, waarin zij zich ge dwongen voelde, zijn hulp In te roepen. Zij had hem liever verder weg gewenscht, want het gevoel van zijn voortdurende waakzaam heid drukte haar. maar zij wist. dat hij zich geheel tot haar beschikking stelde en dat hij ten slotte alle recht had daar te zijn. Maar zij kon de gedachte niet van zich afzetten, dat hij daar als een schildwacht voor haar deur op post stond. Zooals zij gevreesd had. was het eerste ge deelte van de reis, alhoewel minder warm dan de overland reis, bijna ondraaglijk heet. De eene dag na de andere bracht dezelfde ver zengende hitte, dezelfde benauwde atmosfeer, en het was nutteloos om eenige beterschap bii Yvonne te verwachten, zoolang de hitte bleef aanhouden. Zij hadden een dekhut, zoo dat zij gemakkelijk op het dek kon gedragen worden, maar zij lag onder de hoede van Ghulam; maar haar toestand van verdooving bleef aanhouden en zjj toonde niet de minste belangstelling in haar omgeving. Zoolang Claire bij haar was hield zjj zich rus tig; maar als Claire haar verliet, voor kort ook, werd Ghulam steeds uitgestuurd om haar terug te roepen. Claire was uitgeput naar geest en lichaam en de meedoogenlooze hitte scheen haar ook het laatste restje van haar krachten te willen ontnemen. Stil naast Yvonne te zitten was het eenige, wat zjj verlangde, en zoo bracht zij het grootste deel van den dag door. Alleen '8 avonds, als de gloeiende zou scheen weg te duiken in de loodkleurige golven, In een ge- luidlooze onderdompeling, die iets In zich had, dat alle snaren in de menschenziel deed trillen, kwam Pax bjj haar of overreede haar met hem op en neer te wandelen, zonder de stille zieke uit het oog te verliezen, die nooit sprak of zelfs de oogen opsloeg in zjjn tegen woordigheid. Als Claire moe werd, bleef hjj staan en zjj leunden samen over de railing; hij praatte niet, hij keek haar niet aan, maar toch was hjj zwijgend attent en onloochenbaar de bezitter. Het schip was lang niet vol en hij hield alle nieuwsgierigen op een afstand. Daar zjj al haar maaltjjden te zamen met Yvonne gebruikte, behoefde zij zich niet te vertoonen voor de nieuwsgierige blikken in de eetzaal. Er waren weinig feestelijkheden aan boord, een feit, waarvoor Claire buitengewoon dank baar was. Zij voelde, dat zij de vroolijkheid en de luidruchtigheid, waaraan zjj en Yvonne op de heenreis hadden deelgenomen, niet had kunnen verdragen, en zjj wist dat Pax ook blij was met de betrekkelijke rust aan boord. Hij bracht het grootste deel van zjjn tjjd door met lezen of met een dekwandeling in gezel schap van Peters en Elfrida, die door de han digheid van haar verzorger een bijzondere vrijheid genoot. Langzaam verliep de eerste week. Zjj na derden Aden en dat gedeelte van de reis, wat zij het meest vreesde. Zij had hier niet met Pax over gesproken, maar toch was hij er zich van bewust, en op hun laatsten avond begon hij er over, toen hij naast haar aan de railing stond, terwijl de zon verdween in de wijde wateren en de sterren boven hem begonnen te schitteren als lantaarns die plot seling aangestoken werden. „Ik vind niet dat je zoo angstig behoeft te zjjn." zei hij. Yvonne zal waarschijnlijk de hitte in de Roode Zee veel minder voelen dan jij." Yvonne lag slechts eenige passen achter hen. maar Claire was niet bang, dat zjj hen zou hooren. Het was moeilijk genoeg om haar op te wekken uit haar verdooving, als het noodig was. Zij antwoordde Pax na een oogenblik waar in zjj zich verwonderde hoe hij haar gedach ten had kunnen lezen. „Dat is heel waar schijnlijk," zei ze. „Maar ik moet ook op de been blijven om harentwille." „Maak je niet noodeloos ongerust," zei Pax. en ofschoon hij er niet bijvoegde: „Ik beri hier." voelde zij toch, dat hij dit bedoelde. Zij leunde over de railing en keek in het donkere water heneden haar. „Ik vraag mij af," zei zij langzaam, meer tot zich zelf als tegen hem, „wat er zal gebeuren als wij in Engeland zjjn." „Maak je je daar ook angstig over?" vrocw Pax. Zij klemde onhewust de handen ineen. Men moet vooruit kjjken," zei zjj. „Dat is ook een gewoonte van mjj," zei Pax. Zjj wachtte tot hij verder zou spreken, maar hij bleef zwijgen. Na eenigen tijd van stilte begon Claire. „Het huis van Yvonne Silverhayes komt gelukkig vrij in Juni. Er is een oud hotc! dicht aan zee waar wjj waarschijnlijk tot zoolang" kunnen logeeren." „Ben je van plan in Silverhayes te gaan wonen?" vroeg Pax. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 7