Brandstichting fc Kolhorn Ontstemming in België Tweede Britsche protest nota aan Cardenas Duifschland mobiliseert zijn oud-officieren Dc auto-ramp te Capelle aan de IJssel Dc aanhouder wint Winkelier hield al 20 jaar uitverkoopen Het ging niet om Otto's duiten 78-jariqe senator president van Ierland? Ford als adviseur van Roosevelt Droogte in Engeland UIT ONZE OOST De contracten met de zelfbestuurders Een auto èn een kind! Verlaging Rotterdamsche haventarieven gehandhaafd Overtreding Radioreglement f 4500*— gewetensgeld Chauffeur redt menscheuleTf^ Brand in spinnerij Dader bekent 477ste STAATSLOTERIJ De gezamenlijke Italiaansche vloot is in de Golf van Napels samengetrokken, waar Hitier haar tijdens zijn bezoek de pa rade zal afnemen. Onze foto toont drie zware 10.000 tonskruisers, de „Fiume", „Zara", en „Pola". Loopt het kabinet Janson gevaar? Geruchten over nieuwe regeering zonder de socialisten. Bij liberalen en katholieken in België valt een zekere ontstemming waar te neinen. Men verklaart openlijk, dat de po sitie van het kabinet Janson heel wat verzwakt is en de premier zeer be hendig zal moeten manoeuvreeren wil men, bij de openbare behandeling van de belastingvoorstellen in de Ka mer, aan het dreigende crisisgevaar ontsnappen. Met belangstelling zegt de N. R. Ct., wordt in dit verband tegernoetgezien het buiten gewoon congres van het Bloc der Katholie ken van België, dat Zondag a.s. te Brussel plaats heeft. Dit congres zal zich bezig hou den met financieele vraagstukken en spe ciaal met de nieuwe belastingvoorstellen van het kabinet-Janson. De vraag is nu welke houding de katho lieke Kamerfractie, de volgende week, bij de hervatting van de parlementaire werkzaam heden, ten opzichte van de belastingplannen zal aannemen. Heden, Vrijdag, vergadert de ministerraad, teneinde nogmaals een poging tot inkrimping van de Rijksuitgaven te doen. Het blijkt dat de minister van financiën geen middel ziet om meer dan 150 millioen francs te bezuinigen op een begrooting van bijrffe 12 milliard. Vele katholieke parle mentsleden zijn de meening toegedaan, dat de huidige budgetaire moeilijkheden hoofd zakelijk toegeschreven moeten worden aan de al te groote inschikkelijkheid door de twee kabinetten Van Zeeland aan den dag gelegd ten opzichte van de sociale wetten en hervormingen, voorgesteld door de socialis ten. Vandaar een strooming om zich los te maken van het huidig „drie-partijdig" regee- ringsbloc en, zoo mogelijk, een nieuwe re geering zonder de socialisten, te vormen. Sommige katholieke voormannen hebben dezer dagen gezegd en geschreven dat zij een eventueéle parlementsontbinding en daaruit voortspruitende nieuwe verkiezing niet vree zen. Maar, omdat hij ze tegen Hitier kon gebruiken, werden ze in be slag genomen. Het Duitsche Nieuws Bureau meldt, dat van anti-Duitsche zijde de bewering was geuif dat het tegen Otto van Hahsburg uitgevaardigde bevel tot in hechtenis ne ming slechts een voorwendsel zou zijn voor het rijk zich in het hezit te stellen van het vermogen der Habsbnrgers. De Berliner Boersenzeitung schrijft, dat het vermogen der Habsbhrgers reeds sedert weken in be slag is genomen. De redenen daarvoor heeft Otto van Hahsburg volgens het blad op 16 Maart j.1. geleverd, toen hij een landverra- derlijk interview toestond aan de „Petit Parisien". Dat men hem niet de mogelijk heid kon laten met behulp van het in Oos tenrijk en daarmede in het Groot Duitsche rijk aanwezige vermogen zijn hoog- en landverraderlijke onderneming te financie ren, was geheel natuurlijk. Met de van kracht wording der wet over de hereeni- ging van Duitsch-Oostenrijk met het rijk op 13 Maart was Otto van Habsburg Duitsch staatsburger geworden en daarmede aan het rijk en den Fuehrer tot trouw ver plicht. Met zijn interview heeft hij het bui tenland tegen rijk, volk en Fuehrer opge zet en tegelijkertijd op het Duitsche geslacht der Habsburgérs de schandvlek geworpen den laatsten separatist te hebben opgele verd Dr. Hyde voor zeven jaar noemd zonder oppositie? be- De partijen van De Valera en Cosgrave zijn voor het eerst sedert 1922 in een infor- moele conferentie bijeengekomen en hebben met algemeene stemmen besloten, den 78- jarigen senator dr. Hyde uit te noodigen, het nieuwe presidentschap van Eire (Ier land! te aanvaarden. Dit besluit vormt een volkomen verras sing. Hvde, die protestant is, was vroeger voorzitter van den Keltischen bond. Se dert twintig jaar leefde hij teruggetrokken, doch kortgeleden had Dn Valera hem on verwacht tot senator benoemd. Indien hij de benoeming aanvaardt, zal hij bij de op 4 Mei te houden verkiezingen waarschijn lijk zonder oppositie voor een ambtsperiode van zeven jaar gekozen worden. Een meer gedetailleerd ant woord volgt. In de tweede nota, die de Britsche gezant gisteren heeft overhandigd, handhaaft de Britsche regeering volkomen het standpunt dat zij reeds eerder ten aanzien van de ont eigening der olievelden heeft uiteengezet. Ter zijnertijd zal de Mexicaansche regeering een meer gedetailleerd antwoord worden gezonden, doch intusschen wordt er naar aanleiding van de bewering, dat de Mexican Eegle Companv een Mexicaansche Maat schappij is, op gewezen, dat de Britsche re geering niet wil ontkennen, dat de maat schappij van Mexicaansche nationaliteit is, in zooverre, dat zij onder Mexicaarische wet is ingeschreven, doch dat de meerderheid der aandeelen in Britsche handen is, en dat de onderneming derhalve in wezen een Britsch belang vertegenwoordigt. Om deze reden alleen heeft de Britsche regeering het recht, dat door niets in de Mexicaansche grondwet kan worden aangetast, te protes teeren tegen een actie, die als ongerechtvaar digd wordt beschouwd, en teruggave te eischen, als eenig middel om ernstige bena deeling van omvangrijke Britsche belangen te voorkomen. Mexico's optreden in strijd met billijkheid en normale interna tionale praktijk. Verder wordt o.a. nog gezegd, dat de groo te schade, die reeds aan de Britsche aan deelhouders berokkend is, onherstelbaar zou kunnen worden voordat de gerechtelijke pro cedure is geëindigd. De Britsche regeering is ervan overtuigd, dat het optreden van Mexico in strijd is met de billijkheid en de regels van de normale internationale prac- tijk, en zij hoopt, dat de Mexicaansche re geering een mogelijkheid zal vinden, haar houding te herzien. „Terug naar de farm", zal het land redden. Binnenkort zal Henry Ford een bezoek aan Roosevelt brengen, ten einde op diens verzoek den toestand van het zakenleven te bespreken. Ford heeft, sprekende over dit bezoek, verklaard: „Ik wil den presi dent de kans geven, eens iemand te zien, die niets komt vragen". Hij zeide voorts, dat de uitbreiding van de „terug naar de farm" beweging het land zal redden. Indien het volk niet zijn eigen voedsel voortbrengt, zal het een dictator moeten hebben, die het dwingt, zulks te doen. Het boerenbedrijf moet voor de industrie produ- ceeren en het eenige middel tegen alle kwalen is: werk. Groote schade aan boeren en tuinders. De langdurige droogte berokkent den boe ren en tuinders overal in Engeland groote schade. De weerberichten doen vooralsnog niet het einde verwachten van de droogte periode, die in Zuid-Engeland thans reeds sedert 25 Maart duurt. Men zal zoodoende over 2500 in structeurs de beschikking krij gen. De „Daily Telegraph and Morning Post" meldt uit Berlijn, dat verdere bijzonderhe den zijn bekend geworden over het verzoek dat gericht is tot gewezen officieren van het Duitsche leger, die thans in het buitenland verblijf houden. Zelfs, indien zij den leeftijdsgrens een paar jaar hebben overschreden, wordt hun verzocht naar Duitsch- land terug te keeren om behulp zaam te zijn bij de opleiding van soldaten voor het nieuwe Duitsche leger. Er is nog steeds een tekort aan goede instructeurs. Het verzoek is niet bedoeld als een defi nitief bevel. Zij, die er geen antwoord op geven, worden niet beschouwd als te zijn tekort geschoten in hun plicht. Candidaten die zaken leiden ten behoeve van het Duit sche bedrijfsleven, zal niet gevraagd wor den deze op te geven; Duitschers, die werk zaam zijn in andere bedrijven, worden evenwel terugverwacht, zoodra zij kunnen. Naar schatting zal men langs dezen weg de beschikking krijgen over ongeveer 2500 instructeurs. Een tip van den geheimzinnig en sluier opgelicht. Inzake het uitstel door de Ned. Indische Regeering van de onderteekening der nieu we politieke contracten met de Zelfbestuur ders ter Sumatra's Oostkust, kan nog wor den medegedeeld, dat de sultans prijsstel ten op een kleine aanvulling van het con tract, welke hoewel deze kwestie reeds in het contract is omschreven toch, naar hun meening, uitdrukkelijk dient te wor den herhaald. Deze aangelegenheid zal, al dus de N.R. Crt., schriftelijk bij den Gou verneur-Generaal worden voorgebracht. In tusschen hebben de zelfbestuurders van Deli en Langkat besloten hun reis naar Nederland voorloopig uit te stellen, ten einde in afwachting van deze beslissing later het contract te kunnen teekenen. Dat zij het parool voor den En- gelschen middenstand. De „Evening Standard" maakt zich' be zorgd over de voorspellingen van eenige Engelsche statistici, dat reeds voor de ko mende jaren een aanzienlijke daling van het geboortecijfer moet worden gevreesd. Het blad beveelt aan, door een rechtvaar dige verdeeling van de belasting den toch reeds zoo sterk belasten middenstand te ontlasten, om zoo een toename van het aantal geboorten van de zijde der regee ring te doen ondersteunen. De „Evening Standard" wijst er voorts op, dat men noch een tijd perk van het kind, noch een tijd perk van de auto moet inluiden, maar dat de komende jaren veeleer een kinder- en autotijdperk zullen moeten worden, dat wil met andere woorden zeggen, dat de belastingen op zoodanige wijze worden geheven, dat de families van den middenstand niet voor de vraag worden gesteld, of zijn den voorrang aan een kind of aan een auto zullen geven. Een juiste belasting- en financieele poli tiek zou er voor moeten zorg dragen, dat de „luxe" van auto en kind naast elkaar mo gelijk zouden zijn. Overigens heeft het Lon- densche avondblad vergeten, rekening met een ander probleem te houden: De Engel sche middenstand is de grootste belasting betaler van den staat en wanneer men hem ontlast, wie zal dan Engeland's oorlogs schepen, vliegtuigen en kanonnen, die het reusachtige bewapeningsprogramma eischt, betalen? Slachtoffers ten grave gedragen. Gisteren zijn onder groote belangstelling vier van de vijf jongemannen, die in den nacht van Zondag op Maandag bij de auto ramp te Capelle aan den IJsel zoo jammer lijk om het leven zijn gekomen, ter ruste gelegd. Te Moordrecht werden drie slachtoffers begraven, de 29-jarige P. van Vliet, de 22- jarige J. Versteeg en de 23-jarige A. Pals- graaf. Te Gouderak vond de 33-jarige A. Kasbergen zijn laatste rustplaats. Vele bloemstukken dekten de baren. Burgemeester en wethouders deden in beide dorpen van hun belangstelling blij ken. De plaatselijke predikanten spraken troostende woorden tot de familieleden. Het stoffelijk overschot van den vijfden jongeman den 30-j. P. Blonk te Ouder kerk a. d. IJsel, zal lieden aldaar ter aarde worden besteld. Ondanks gebrek aan Regee- ringssteun. Na een buitengewoon lang debat heeft de Rotterdamsche gemeenteraad, zonder hoofdelijke stemming het voorstel van B. en W. tot continueering der bestaande ha- ventaricven tot hel einde van 1939, aange nomen. Deze beslissing geschiedt, aldus de Tel., ondanks het feit, dat van regeerings- wege geen steun te vernachten is om de kosten, aan een en ander, sinds de opzeg ging van het subsidie door de regeering, .verbonden, op te vangen.. Zes sigarenwinkeliers den dans ontsprongen. In den sigarenwinkel van H. G. aan de Putschelaan te Rotterdam vervoegde zich Woensdag een man, die een bestelling wilde opgeven. Aangezien de winkelier zelf niet thuis was, stond de vrouw des huizes hem te woord. De klant vertelde, dat hij een groo te partij rookartikelen noodig had, welke waren bestemd voor het s.s. „Veendam". Vóór hij echter definitief kon besluiten, wil de hij de diverse benoodigde artikelen graag even zien, waar natuurlijk niets te gen was. Verschillende artikelen werden hem getoond, maar één daarvan had de winkelierster niet bij de hand, dat moest zij even uit den kelder, die als opslagplaats dient, halen. Zulks geschiedde. De klant was ingenomen met de kwaliteit en hij be paalde definitief zijn keus. Alle gekochte artikelen moesten worden bezorgd aan het s.s. „Veendam". De bestelling geschiedde ten name van een der koks van dit schip. Daarop ging de klant zijns weegs. Even later moest de vrouw iets betalen en toen kwam zij tot de ontdekking, dat uit de ééne toonbank lade een bedrag van acht gulden was ver dwenen. Toen zij de tweede lade opentrok, bleek daaruit een bedrag van honderdne gentig gulden te zijn verdwenen. Onmiddellijk werd van den diefstal aangifte gedaan aan 't bureau San- delingplein. De politie vertrok di rect naar de „Veendam". Daar trof zij nog zes andere winkeliers aan, die eveneens met rookartikelen der waarts ontboden waren. Blijkbaar heeft de goede klant dus bij zes personen bot gevangen en is hij er pas den zevenden keer in geslaagd om de lade te lichten. De koks van de „Veendam" wisten van de geldaffaire natuurlijk niets. De politie zoekt naar den volhardenden klant. „Zijn zaak was aangekocht door de bekende kooplieden." Geen twee kwartjes, maar hon derd gulden boete... Er schijnen nog altijd winkeliers te zijn, die, naar zij althans veinzen, onbekend zijn met de wet op de uit verkoopen. De Delftsche winkelier N. B. had bv. op zijn winkel een ontzaglijke aankondiging geplakt, dat zijn zaak was aangekocht, „door de bekende kooplieden", hetgeen al tijd een reden is voor de aanbieding van verleidelijke koopjes. Heel verbaasd was B. geweest, toen een agent proces-verbaal tegen hem opmaakte. „Ik geloof niet, dat ik iets strafbaars heb gedaan" meende hij, „maar als dat wel zoo is, maak dan maar proces-verbaal op, ik heb er wel twee kwartjes voor over". Die twee kwartjes boete waren hem een vori- gen keer opgelegd, toen hij de wet overtre den had. Het viel echter anders uit, de Delft sche kantonrechter bepaalde de boe te op f 100.B. teekende hooger beroep aan en de president van de Haagsche rechtbank hield hem voor, dat hij het bestaan der wet toch wel kende, nu bleek, dat hij al een keer veroordeeld was. „Ja," verontschuldigde zich' verdachte, „een ander dreef eigenlijk die zaak, maar ik hielp hem erbij en toen ze procesverbaal kwamen opmaken, was ik er toevallig al leen." Aan dit poovere excuus probeerde hij kracht bij te zetten, door te vertellen, dat hij al twintig jaar lang uitverkoopen houdt, zonder dat hij er een bekeuring voor heeft gekregen. „Dat komt uit", antwoordde de presi dent, „zoo lang bestaat de wet ook niet." Verdachte vond f 100 toch wel veel, maar de officier van justitie vroeg bevestiging van deze boete. Uitspraak 5 Mei, Duitsch oud-marine-officier ging buiten zijn boekje. Het vorige jaar diende het persbureau Vaz Dias te Amsterdam een klacht in tegen een Duitscher, directeur van het Koersenbureau Coras, omdat vermoed werd, dat het laatste bureau onrechtmatig per radio uitgezonden koersen, bestemd voor Vaz Dias' opving en aan banken en commissionnairs leverde. Dc man, een Duitsche oud-marine-officier, werd gisteren door de Amsterdamsche recht bank veroordeeld tot drie maanden hechte nis wegens overtreding van het radioregle ment. De verdachte hield zoowel voor den kan tonrechter als de rechtbank zijn onschuld vol. Hij verklaarde, dat hij de voor V.D. be stemde koersen niet had opgevangen, ge decodeerd en doorgegeven aan banken, doch dat hij de koersen van een bevriende rela tie kreeg, een relatie die hij echter niet wensclite te noemen. De verdachte zal van dit vonnis cassatie aanteekenen bij den Hoogen Raad. De voorzitter van den Raad van Minis ters ontving gisteren van een onbekende een bedrag van f 4500—, onder het motto, „onrechtmatig verkregen en bestemd voor 's lands kas in Nederlandsch-Indië." Het bedrag is den minister; van Koloniën ter hand gesteld. Felln brand in winkeUui» u Den Bosch. In den vorigen nacht omstreeks >w over twaalf ontdekten voorbijgangers i„ Vughterstraat te 's-Hertogenbosch een len brand in den winkel van den heer t Verhoeven. i> Een chauffeur van de P.T.T., die met ri*. bestelauto voorbij reed, was een der sten, die het vuur, dat hevig in den winki opvlamde, ontdekte, Hij bood in allerijl hulp en trapte de winkeldeur in om a bewoners te kunnen waarschuwen u, vuur dreef hem echter terug. Hierop Jz, de hij het bovenhuis te bereiken, dat recht streeks verbonden is met den winkel Ook hier forceerde hij de deur, begaf zich de trap op en wist de bewoners Jp in vasten slaap te bed lagen, te bereiken6 De vrouw des huizes, twee kinderen a' dienstbode en twee pensiongasten moesten zich in nachtgewaad in veiligheid stellen Zij vonden bij omwonenden onderdak. De politiebrandweer was spoedig aanwa. zig en bestreed met twee stralen het vmjr dat zich inmiddels over het geheele hui.' had verspreid. Ongeveer kwart over twaalf k'wam assis, tentie van drie brandweerwagens der „e, meentelijke brandweer. Na korten tijd kon men het vuur, dat intusschen het geheele huis verwoest had, bedwingen. Verzekering dekt de schade. Spuitgasten moesten van rook- maskers gebruik maken. Gistermiddag werd brand ontdekt op de eerste verdieping van de spinnerij der tex tielfabriek Schuttersveld la. Gebr. van Heek te Enschede. De brand is ontstaan in de zgn. selfacton spinmachine. Hoewel de fabrieksbrandweer en de En- schedesche brandweer het vuur spoedig kon. den localiseeren, was het blusschingswerk door den verstikkenden rook uitermate moeilijk. De brandweer moest zich van rook- maskers voorzien. Na een uur was men den brand meester. De aangerichte schade valt nog al mee. Naar aanleiding van een door de Rijkspoli. tie in samenwerking met de gemeerttepoli. tie ingesteld onderzoek, waren vermoedens gerezen, dat de brand te Kolhorn aan kwaadwilligheid was te wijten. Bij een aan zekeren S. te Schagen afge nomen verhoor heelt deze bekend de brand te hebben gesticht. 'ANNA PAULOWNJL BOUWVERGUNNINGEN. B. en W. verleenden aan C. de Smit ver gunning tot den bouw van een woonhuis aan den Stoomweg en aan mevr. de Wed. D. Stammes tot het inbouwen van een woonhuis in de voormalige kaasfabriek aan den Boermansweg. HELDERSCHE EIERVEILING, 21 April. Aangevoerd: 20980 kipeieren: 52—54 Kg. 3-3.20, 5557 Kg. 3-3.40, 58-60 Kg. 3.20- 3.50, 61—63 Kg. 3.30—3.60, 64-67 Kg. 3.50- 3.80, 175 eendeieren 2.50—2.60 per 100 stuks. EIERVEILING SCHAGEN, 21 April. Aangevoerd: 70.000 kipeieren: 5658 kg. 2.90—3, 58-60 Kg. 2.95-3.10, 60-62 Kg. 3.16 —3.15, 62—65 Kg. 3.15—3.50, Eendeieren 2.» 2.50 Kievitseieren f 7.per 100 stuks, WARMENHUIZEN, 21 April. Roode kool 7.209.60, gele kool 4-.405.90, Deensche witte kool 5—5.90, rabarher 510. Bevelanders 3.30, kleine peen 1.10. Aanvoer: 20.800 Kg. roode kool, 37.100 Kg. gele kool, 42.500 Kg. D. witte kool, 75 Kg. rabarber, 200 Kg. Bevelanders, 150 Kg. kleine peen. BROEK OP LANGENDIJK, 22 April. 350 kg. Eigenheimers 2.20; robijn 3.10; 2300 kg. peen 4.605.10; kleine peen 1-50J 635 kg. witlof le s. 7.5010; 2e s. 4.90; 48» bos rabarber 5.60; 1800 kg. gele kool 55.90 2000 kg. d. witte kool 6-620; 120 kg. bloem kool 14.701830; dito 2e soort 10. NOORDSCHARWOUDE, 22 April. t 125 kg. aardappelen Bevel. 2.70; 3700 kg. peen 4.805.10 kleine peen 1.70; 6200 kg roode kool 8.10-9; 20 kg. witlof 9.80; 20400 kg. gele kool 3.50—6.30; 20500 kg. d. witte kool 5.50—6.40 CNiet officieel') 3de Hasse. 3de lijst TrflMring van Donderdag 21 ApvH Hooge Prijsen W00—W87 300— 7074 1O0.— 2823 Mfc95 Prijzen va» 'J M8! 1388 2010 2341 2827 2066 303S 3138 3405 3661 3955 4396 4582 4536 j 4917 5068 5669 5647 5750 5031 6»» j «883 7119 TKH 7205 7342 7377 JW® 8679 8642 87T6 9110 9204 S>m W»® xma 10383 10606 Ï0966 11228 1W63 Hf"* —45 11827 11920 12274 12666 12957 13276 135» 13BS0 13068 14258 14343 14499 14530 H6S 13086 15600 16307 16163 16499 16603 MW» 17BB7 17950 JB199 18363 18756 18999 WOCR 19455 19606 20«88 20377 20446 20508 206 20637 20907 20069 21244 21592 31661 218» 'fcrbeAeringen: 3e Klasse. 2e JS944; «845 -ma. ,«26r, 19257 .ma. .15-57.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 8