Steunt 287177 Vereetiv.Nation. Veiligheid 'n E U tl 1 A Peter Pech in Casino Voor onze jonge werklooze vrienden Uit het politierapport Crematie Luitenant ter zee B. Q» Boelen Texelsch nieuws Vischafslag Den Helder Voor den politierechter £^eA^e\icPden Bij griep, verkoudheid, rheumatiek. Oefensie-avond te Den Haag Oost Indië Vliegveld te Medan Ds. Niemöller Udde^icfie (ïo-uAant uw-ïdt Piuil aan PuuA. q&ie^en itecAti 15 cztit fL&ï ut-e£& Lichtverdedigingsfbnds Postqiro den Haaq Uw leven hangt er van af. Het balhoofd van Uw fiets., als dat breekt, breekt er meer I Rijdt op een Germaan dan breekt er niets. daar heb Je wat aan N.V. BIJWieLINDUiTRII F.*J. Een zeer geslaagde V.A.R.A.-avond. Ondanks het optreden van Peter Pech is het voor de Vara gisteren geen pechavond ge worden. Integendeel, ten eerste was er een meer dan volle Casino-zaal en ten tweede viel er op de afwerking van het afwisselende pro gramma niets aan te merken. Peter Pech, de man, die duizenden en nog eens duizenden heeft geamuseerd, heeft, zoo dit nog niet het geval was, de harten van het Heldersche publiek stormenderhand veroverd. Het droog komieke, dat een kenmerk is voor zijn optreden voor de microfoon, is tevens een eigenschap van den persoon Peter Pech. Zelfs de eenigszins teleurstellende opmerking „Is dat 'm nou" bleef achterwege. Nadat de voorzitter van de plaatselijke af- deeling, de heer Walraven, in een kort ope ningswoord allen hartelijk welkom geheeten had en zijri blijdschap had uitgesproken over het feit, dat de zaal tot de laatste plaats was bezet, werd door een paar „Herauten" de komst van Z. M. Peter Pech de Eerste aan gekondigd. En daar verschijnt hij dan. Gestoken in een „Confectiepakje", de parapluie onder den arm, een gleufhoedje op het sluike haar en een ordi nair brilletje op het puntje van zijn neus. Een schoonheid is hij niet en we hadden dan ook graag zijn „Knelia" wel eens willen zien. In minder dan geen tijd heeft hij de stemming er in en bij het eerste het beste liedje, dat de levensloop van den Pechenzoon beschrijft, wordt het refrein al uit volle borst meegezon gen, wat een overwinning beteekent op de heusch niet zoo gauw uit den plooi komende Heldersche gemoederen. Na dit eerste optre den verschijnt een accordeonvirtuoos ten too- neele, die met een waarlijk verrassende vin gervlugheid, in de goede beteekenis van het woord, enkele nummers ten beste geeft. Hier na, getooid in een afleggertje van een soldaat, komt Peter Pech weer voor het voetlicht, nu in een geestige samenspraak met een meer dere. En zoo wordt dit Vara-programma afge werkt, vlot, met een rijke afwisseling. Vooral aardig was een dansnummer, waarin een tweede Fred Astaire en Ginger Rogers op traden. Het gracieuse in houding en beweging, het sensationeele van dit nummer, het werd door het publiek ten zeerste gewaardeerd. Een tapdancer, waarvan de dilettanten, die wij op dit gebied in Den Helder kennen, nog wel iets kunnen leeren, gaf een zeer samenge steld en zeer geslaagd nummer ten beste. Buitengewoon geestig was het optreden van een muzikalen clown, die door zijn imitatie van verschillende operasterren de lachspieren danig iri beweging bracht. De propagandarede. Voor de pauze is het de voorzitter van de Vara, de heer A. de Vries, die een kort propa- gandawoord spreekt. Het gaat de Vara, zoo zei de heer De Vries, zeer goed, en ik behoef hier dan ook gelukkig geen klaagtoon te laten hooren. Dezen winter hebben we liefst 20.000 nieuwe leden inge schreven. Maar dit behoeft geen oorzaak te worden om bij de pakken te gaan neerzitten. Integendeel, er zijn in de toekomst dingen te doen, die een kapitaalkrachtige Vara noodig maken. Ten eerste hebben wij hier in Nederland nog geen werelduitzendingen, terwijl Duitschland, Italië en Rusland deze wel hebben en ze ge bruiken voor verbreiding van hun politiek. Dat mag zoo niet blijven. Wij zullen hier in de toekomst wel degelijk toe moeten overgaan en er is door ieder van de vier omroeporganisaties dan ook een bedrag van 25000.beschikbaar gesteld om derge lijke uitzendingen mogelijk te maken. Ten tweede de mogelijkheid van televisie uitzendingen. Hoewel de televisie op het oogen- blik nog ontzaggelijk duur komt, moet er toch rekening mee gehouden worden. Om experimenten op dit gebied te kunnen houden is 10.000 voor dit doel uitgetrokken. Voorts wordt er jaarlijks een bedrag betaald voor muziekauteursrechten en hoewel reeds gezamenlijk door de organisaties 50.000 wordt betaald, is „BUMA' hier niet tevreden mee, maar eischt liefst 200.000. De mogelijk heid. dat deze rechten verhoogd zullen worden, is niet uitgesloten. Een van de belangrijkste punten is vervol gens wel uitbreiding en vernieuwing van de studio. De Vara-stuöio voldoet niet meer aan de eischen, die tegenwoordig gesteld worden. Er zijn nog velen, zoo zei de voorzitter, die niet aangesloten zijn. Dit aantal bedraagt zelfs meer dan de helft van de luisteraars. En deze klaploopers, die over het algemeen wel hun kritiek hebben op de uitzendingen, moeten zich, willen zij in de toekomst niet gedwongen wor den tot een verplichte storting voor het houden van een radio, aansluiten. Wij nemen deel, zoo beëindigt de heer De Vries zijn propagandawoord, aan den strijd, die gevoerd wordt tusschen democratie en dicta tuur. Wij zullen het kapitalisme moeten laten plaats maken voor het socialisme, waarbij voor een ieder plaats zal zijn aan den levensdisch. Na de pauze wordt het amusementspro gramma op dezelfde geestige wijze voortgezet. En de bijna duizend menschen, die de „Casino"- zaal vulden, hebben genoten. Zij hebben Peter Pech persoonlijk leeren kennen en wij zijn er van overtuigd, dat die kennismaking in alle opzichten tot volle tevredenheid is geweest. Weer ontvingen we gisteren verschillende bedragen voor het uitstapje van onze jonge vrienden. Daarbij was een zeer sympathiek schrijven van een van de trouwe deelnemers aan onze zomer-excursies. Hij schreef ons: Geachte Redactie! Nog zeer dankbaar voor de organisatie Uwer uitstapjes (excursies) waarvan ik zeer genoten heb, sta ik nog sympathieker tegen over U, voor het nemen van het initiatief, om door de tijdsomstandigheden getroffen jonge werkers thans iets goeds te laten mede maken, en alhoewel ik reeds 1.heb afgedragen en ik vanwege mijn gestel straks toch niet kan genieten van Uw. aanbieding, kunt U ten allen tijde een kwitantie aanbieden ten bate voor mijn jonge kameraden van 1.50. Wie volgt vandaag het goede voorbeeld van dezen abonné, die, hoewel hij zelf niet meer in staat is van de excursies te genieten, gaarne een offer brengt voor zijn jonge vrienden. Wij zullen op kantoor ook vanmiddag gaar ne Uw gave in ontvangst nemen. Gisteren werd nog ontvangen van: J. E. 0.25; J. de R. 0.45; Schildersbedr. J. S. 2.50; M. K. 1.50. De verantwoording van gisteren bedroeg 42.02, zoodat nu in totaal ontvangen is 46.72. Wel een mooi bedrag, doch nog niet voldoende om een dag met pl.m. 30 jongelui op stap te gaan. RIJWIEL GESTOLEN. Een bewoner van de Brouwerstraat deed aangifte, dat zijn rijwiel, dat onbeheerd voor zijn woning had gestaan, was ontvreemd. De luitenant ter zee le kl. L. J. Veldman, dienende bij de Hoogere Marine Krijgsschool te 's-Gravenhage, is den 2en Mei» 1938 ter be schikking gesteld. Vergund om naar Nederland terug te keeren aan den kapitein ter zee P. A. Willemsen, den officier van gezondheid der le kl. M. van der Sluys, den kapitein ter zee N. A. Rost van Tonningen, den kapitein-luitenant ter zee J. L. K. Hoeke en den luitenant ter zee le kl. jhr. W. Boreel. Overgepl. van Hr. Ms. „Sumatra" naar het Departement der Marine de kapitein-luitenant ter zee P. J. M. Cikot; van Hr. Ms. „Sumatra" naar de Marinekazerne „Goebeng" de officier van gezondheid der 2e kl. F. J. Parlevliet; van Hr. Ms. „Flores" naar Hr. Ms. „Sumatra" de officier van gezondheid der 2e kl. J. C. van Epen; van Hr. Ms. „Gouden Leeuw" naar Hr. Ms. „Flores" de officier van gezondheid der 2e kl. C. J. Doets; van Hr. Ms. „Soerabaja" naar Hr. Ms. „Sumatra" de officier M.S.D. der 2e kl. C. J. A. van Wijngaarden; van Hr; Ms. „Sumatra" naar Hr. Ms. „Soerabaja" de off. M.S.D. der 2e kl. A. L. Thierens; van Hr. Ms. „Piet Hein" naar de Marinekaz. „Oedjoeng". de luitenant ter zee 2e kl. L. J. van der Veen. Gepl. aan boord van Hr. Ms. „Piet Hein" de luitenant ter zee 2e kl. A. H. W. von Freijtag Drabbe; aan boord van Hr. Ms. „De Ruyter" de luitenant ter zee le kl. F. S. W. de Ronde, beide verwacht uit Nederland. BEMANNING „JAVA". Onder de Marine-Berichten van gisteren stond vermeld: Majoor-konstabel A. v. d. Meer, dit moet zijn opper-kostabel A. van der Meer. REISPLAN HR. MS. „SUMATRA". Vertrek Tandjong Priok 8 Jun'. 1417 Juni Colombo. 2325 Juni Aden. 1 Juli Port Said. 7 Juli Gibraltar. 22 Juli aankomst te Nieuwediep. REISPLAN HR. MS. „JAVA". Vertrek van Nieuwediep 4 Mei. 8 Mei Gibraltar. 7—21 Mei Napels. 2230 Mei Alexandrië. 5 Juni Colombo. Aankomst te Tandjong Priok is nog niet bekend. Onder groote belangstelling uit marinekrin gen had gisterenmiddag te Westerveld de ver- assching plaats van het stoffelijk overschot van den dezer dagen op den leeftijd van 38 jaar te Den Helder overleden luitenant ter zee der le klasse B. Q. Boelen. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op jhr. De Graeff, oud-gouverneur-generaal van Ned.-Indië, wien de overledene gedurende vele jaren als adjudant heeft gediend, de vice-ad- miraals L. J. Quant en C. Fock, de heeren prof. R. Casijnir, H. M. van Bemmelen, oud-voor- ziter van de Vereen. „Onze Vloot", kolonel H. J. Schmidt, adjudant in buitengewonen dienst van het K.N.I.L., H. J. E. Bos, oud-kolonel van het K.N.I.L., en voorts vele marine-officieren. Terwijl allen zich van hun zetels verheven, werd de kist, die met de nationale driekleur en een schat van bloemen was gedekt, neerge laten. OPNIEUW EEN GOUDEN HUWELIJKS FEEST. Gisteren vierde de heer en mevr. A. v. d. Slikke te Den Burg hun gouden huwelijks feest. Het echtpaar is afkomstig uit Zeeland, doch is reeds tal van jaren op Texel gevestigd, eerst in Eierland en nu reeds verscheidene jaren te Den Burg. Daar de familie- en kennis senkring van het gouden bruidspaar zeer uit gebreid is, werd het feest gegeven in De Graaf's lunchroom te Den Burg. Het heeft de feestvierenden niet aan belangstelling ontbro ken; gedurende den geheelen dag werden ge- lukwenschen in alle vormen aangeboden. Des avonds bracht Tex. Fanfarecorps ook dit kranig echtpaar een serenade. VERGADERING BOERENLEENBANK. De algemeene jaarvergadering van de afd. Texel van de Coöp. Boerenleenbank zal dit jaar gehouden worden op Donderdag 12 Mei a.s. 26 April. Aangebracht door korders: Tongen p. kg 0.920.88 Slips 0.86—0.82 Schol le soort p. kist 7.256.75 Schol 2e soort 4.203.90 Schar 2.45—1.90 Door garnalenvisschers: Levende garnalen p. lit 1.401.35 Gekookte garnalen p. kg 0.16 Door haringvisschers 50 tal haring p. tal 6,004.90 3 tal geep 14.00-12.00 Zitting van Maandag 25 April. EEN GEVAAR VOOR DE KLANTEN. Verd. R. S., caféhouder te Den Helder, wordt ervan beschuldigd, dat hij een zeke ren J. de M., op 31 December in het café heeft mishandeld. Verd. zegt, dat hij de M. wel heeft vast gegrepen, maar dat hij met z'n hoofd er gens tegen aan heeft geslagen. De eerste get. is J. de M„ matroos bij de Marine, zegt dat hij o.p 31 December met zijn kameraad, een kok van de Marine, de zaak van verd. heeft bezocht. Politierechter: U hadt daar met den kok wat biertjes gedronken en toen heeft de kok eedanst nietwaar? Get.: Zeker, Edelachtbare. Politierechter: En toen heeft die ko ru zie met verd. gehad nietwaar? Get.: Ja, ze kregen woorden, de politie moest erbij worden geroepen, om den kok eruit te zetten. Verd.; Maar de heeren moesten nog ver tering betalen. Toen ik daarom vroeg greep de M. mij bij den keel. Hij wierp mij achterover op het biljart; ik wist mij los te werken en toen is de M. gevallen op een biervaatje, dat naast het biljart stond. Get.; Ik viel niet bij het biljart, maar wel bij de deur. Politierechter: Nu, daar stond toch geen biervat! Mr. Ledeboer tot get. tot get. de M.: Voelde u een slag op uw hoofd? Get.; Ja zeker, Edelachtbare. Politierechter: En bent u onder dokter's behandeling geweest? Get.: Ja, want ik had een bloedende wonde aan het hoofd. De verd. die 2 get. heeft meegebracht, V. en D. verklaren dat de caféhouder de M. over het biljart heeft gelegd. Mr. Ledeboer vraagt aan get. J. F. v. H., sloker bij de Marine, en die zegt dat verd. niet over het biljart is gelegd. De Officier van Justitie, requisitoir ne mend, acht het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen, ofschoon de getuigen verklaringen lijnrecht tegenover elkaar staan. Mr. v. d. Feen de Li 11e eischt f 15 boete subs. 10 dagen. Mr. Ledeboer uitspraak doende, vindt het een ernstig feit, omdat het gebleken is, dat het slachtoffer een lichte hersenschudding heeft opgeloopen en een dergelijke caféhou der een gevaar is voor zijn klanten! De po litierechter veroordeelt verd. tot f 25 boete subs. 15 dagen hechtenis. Verd. zegt in hooger beroep te zullen gaan. BEVORDERING. Bij Kon. besluit is de eerste-luitenant L. V. M. E. Drukker, van het Regt. Kust-Artillerie, benoemd en aangesteld tot Kapitein bjj zijn tegenwoordig Korps, zulks met ingang van 1 Mei a.s. MET PENSIOEN. Aan den magazijnbeheerder der le klasse (adjudant-onderofficier) M. Braber, van het Regiment Kust-Artillerie te Den Helder, is een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, onder toekenning van pensioen. Van het Nationaal Jongeren Verbond. De £ifdeeling Den Haag van het Nationaal Jongeren Verbond heeft gisteren te Den Haag een nationalen defensie-avond georganiseerd, ter gelegenheid waarvan in de groote zaal van den Haagschen Dierentuin tal van bekende personen waren bijeengekomen, o.w. oud-minis ter mr. dr. L. N. Deckers, de heer P. J. de Kanter, voorzitter van de legercommissie, gep. vice-admiraal C. Aronstein, generaal-majoor H. de Jongh en vele anderen. Na een welkomstwoord van den voorzitter, den heer D. W. Dettmeijer, betrad oud-minister mr. dr. L. N. Deckers het podium voor het hou den van een inleiding naar aanleiding van het weerbaarheidsprobleem. De avond werd opgeluisterd met muziek van de Harmoniekapel van de N.V. Gist- en Spiri tusfabriek en de Oliefabrieken Calvé te Delft, van het „Matrozenkoor" en van het Corps Tamboers, hoornblazers en pijpers te Rotter dam, en voorts met het optreden van den heer en mevrouw Speenhoff, Annie Prins en Ro VEin Hessen. Voorts werd een film vertoond. KONINKLIJKE PAKETVAART-MIJ. Voorgesteld dividend 9 (v. j. 6) pet. Naar Aneta verneemt, zal aan de a.s. jaar- lijksche algemeene vergadering van aandeel houders der n.v. Koninklijke Paketvaart-Mij. worden voorgesteld over 1937 een dividend van 9 (v. j. 6) pet. uit te keeren. Het „A. I. D." de Preangerbode" meldt, dat ten sjsoedigste het weder-ingebruiknemen door de K.L.M. van het vliegveld te Medan kan worden verwacht. Bij de jongste besprekingen tusschen den chef van het bureau luchtvaart, den heer Van Lent, en den chef van den vliegdienst der K.L. M„ den heer Aler, is besloten tot de weder in dienstneming over te gaan zoodra de landings banen vrij van boomen zullen zijn. Een bezoek van den heer Aler aan het vliegveld ter con trole werd overbodig geacht. De heer Aler vertrekt op 30 April a.s. naar Nederland, als lid van de bemanning van de „Nandoe". VLIEGVELDEN IN INDIË. De „Nandoe" is Zaterdag, in verband met de voorgenomen inspectie van verschillende vliegvelden, van Bandoeng naar Soerabaja ver trokken. Vandaar wordt de reis voortgezet naar Bali, Zondag naar Koepang, Maandag terug naar Bali, Dinsdag a.s. wordt de „Nan doe" in Bandoeng terugverwacht. VREEMDE OORLOGSSCHEPEN. Op bezoek in Archipel. Batavia, 26 April. De Britsche kruiser „Dorsetshire" zal van 13 tot 18 Mei aan de kust van Bali vertoeven. Twee Fransche onderzeeërs, de „Tonant" en de „Conquerant", verblijven van 17 tot 21 Mei te Belawan. Verder zullen de Amerikaansche onder zeeërs genummerd 37 t.m. 41, met de moeder schepen „Canopus" en „Pidgin", op 1 Mei te Makassar aankomen en daar tot 5 Mei ver blijven. Verder zullen zij de volgende plaatsen aandoen: van 7 tot 12 Mei Bali. van 13 tot 15 Mei Soerabaja en van 17 tot 22 Mei Priok. (Aneta.) DRIE PLANTAGES GESLOTEN. Naar De West verneemt, is thans defini tief besloten tot stopzetting van de plantages „Berlijn", „Vriendbeleid" en „Nieuw Meer- zorg" van de West-Indische Maatschappij tot Exploitatie van Cultuurondernemingen. Het personeel is ontslagen rnet ingang van 1 Mei a.s. In „De Nederlander" treffen wij het vol gende aan: Gelijk wij in ons vorig blad mededeelden, is Ds. Niemöller, die wegens ziekte van een zijner kinderen tijdelijk naar Berlijn was overge bracht, weer naar het concentratiekamp Sach- senhaus overgebracht. De vraag, waarom Ds. Niemöller niet in vrij heid gesteld wordt, vinden wij in de „Daily Telegraph" aldus beantwoord: Men zou Ds. Niemöller hebben aangeboden hem drie of vier maanden voorloopig op vrije voeten te stellen, indien hjj zich verplichtte in dien tijd niet van den kansel te spreken. Zijn woord was echter, dat hij onmiddellijk na zijn invrijheidstelling regelrecht naar den kansel zou terugkeeren. Bevrydend Geloof 0.60 en D'e Weg tot de daad 0.75, door Theophil Spoerri, uitgave W. ten Have, Amsterdam. Ieders leven in deze wondere wereld bergt ongekende en ongedachte mogelijkheden in' zich. Deze mogelijkheden kunnen echter alleen tot werkelijkheid worden op voorwaarde, dat de mensch los komt van zijn eigen „ik". Voor wie zich zelf als het middelpunt van zijn bestaan beschouwt en handhaaft, blijft het leven binnen zeer beperkte grenzen. Slechts zij, die door een „doorkijk" heen den weg naar den Oorsprong d.i. naar het ware Middelpunt ontdekken en dat niet alleen, maar dien weg ook gaan, slechts zij kunnen van uit dit Middelpunt een nieuwe wereld van onbe grensde mogelijkheden betreden. Voor hen, die dezen weg zoeken, zijn deze twee kleine werkjes een richtingwijzer! De beide werkjes zijn zoo recht op het doel afgaand. Zoo klaar en eenvoudig van taal, zoo open en waar, dat ieder die er kennis van neemt, er zeker de vruchten van zal plukken. Een groote verdienste van den schrijver is, dat hij zijn stof verwerkt heeft in slechts enkele pagina's druks. Het eerste werkje telt slechts dertig bladzijden en men leest het rustig in een uur uit. Het tweede telt 48 pagina's. Men zal de werkjes echter willen herlezen en ze dan zeker door willen geven aan vrienden, die ook met levensmoeilijkheden worstelen en die in deze werkjes op zoo klare wijze den weg naar de op lossing van ieders leven gewezen wordt. Wij bevelen de boekjes warm aan. Het is lec tuur van de beste soort. Zelfonderricht in snelschetsen. Bij de Uitgeverij Schuyt N.V., te Baarn, is verschenen een map, bevattende een 10-tal lessen voor zelfonderricht in teekenen. De les sen zijn samengesteld door Arti's Teeken instituut te Alkmaar, hetwelk er in geslaagd is werkelijk iets goeds te brengen. In een afzonderlijk boekje wordt de les uit voerig toegelicht en de methode aangegeven hoe men moet werken. Men wordt vertrouwd gemaakt met den grondvorm, de karakte ristieke hoofdlijnen, waarvan vele voorbeelden zijn gegeven. Een aantal lessen zijn gewijd aan voorbeelden van menschen en dieren. De proportie-teekeningen zijn duidelijk en zullen velen helpen bij het „moeilijk" teekenen van menschelijke figuren. Hoewel de lessen op zelfstudie zijn inge steld, zijn er verschillende mogelijkheden om de lessen aan het Instituut Arti op te zenden ter correctie. Het zijn prettige lessen, waarvan men na serieuze oefening veel pleizier zal hebben. De Komedie komt, door Johannes Buch- holtz, uit het Deensch vertaald door Agnes Röntgen. Uitgave Bigot en Van Rossum N.V., te Amsterdam. Ziehier het debuut in het Nederlandsch van een Deensch auteur, die in zijn geboorteland reeds meer dan vyf-en-twintig jaar zijn zeer gewilde boeken doet verschijnen, waarvan „De Komedie Komt" het laatst, n.1. in 1936, ver schenen is. Het is een debuut, dat niet na zal laten de bekendheid van de(n) Nederland- sche(n) lezer(es) met de moderne Deensche literatuur te vergrooten, trouwens hier en daar gaan reeds stemmen op voor meerdere verta lingen van Buchholtz. Als deze dan maar wor den als de vertaling van Agnes Röntgen, die het ons mogelijk gemaakt heeft het onmiskenbare talent van den Deen op zijn groote waarde te taxeeren. Buchholtz ontpopt zich n.1. in dit boek, dat dikwijls-tot in details de lotge vallen van dr. Malthe, zijn echtgenoote Flora en hun zes kinderen beschrijft, als iemand, die een volkomen eigen stijl heeft, waarmee hij zijn visie op het leven eveneens een zéér per soonlijke! weergeeft. Zijn taal is nu eens rustig-verhalend dan plotseling overrompelend droog-geestig, waardoor zijn boek een bijzon dere sfeer ademt en een eigenaardige charme bezit. Met de opvatting van dr. Malthe en zijn vrouw over opvoeding van kinderen alle zes genieten een schier onbeperkte vrijheid onder vaders motto: als het bloed goed is, is alles goed zal menig Hollandsch ouder het niet eens zijn, maar men neme vooral kennis van dit boek, om een tot nu toe bij ons onbekend talent te leeren kennen. Spiegelt U zacht, Uitgeverij Contact, Amsterdam. Ziehier warempel een humoris tisch en satyrisch handboek tot spiegeling en vermaak van het zwakke en sterke geslacht en dat nog wel een oorsprcnkelijk Neder landsch boek. Wij, bewoners van deze lage landen aan de zee zouden geen humoristischen aanleg hebben? Wat zegt U daar, lieve lezer? Laat A. M. de Jong, die een waarschuwend woord aan dit boek vooraf laat gaan, het maar niet hooren! Dit is nu eens een boek om cadeau te geven aan een goede vriend of vriendin die in de put zit. Wat zullen ze er van genieten. Of bijvoorbeeld voor een her stellende zieke. En of de gezonde lezers van dit kostelijke boek het meeste zullen smullen... we weten het werkelijk niet. Een boek dat naast „De gestroomlijnde wereld" van den jongen Huizinga behoort te liggen. Zóó voor het grijpen op het nachtkastje of op het tafeltje bij den divan. Maar vooral niet in de boekenkast laten verdwijnen, lezer. Wat er allemaal voor koddigs in staat?... Dat vertellen we U ditmaal eens lekker niet. Dat moet een verrassing blijven!... Nu bent U toch zeker wel nieuwsgierig naar zóóveel kost voor uw lachspieren Weet U reeds. Onder dezen titel wordt door FZiekenoppasser en Co., Amsterdam, een boekje in den handel gebracht, dat onge veer 1000 wenken op allerlei gebied bevat. Er zijn inderdaad tal van practische en nuttige wenken bjj, maar wjj kunnen er ons niet van losmaken, dat de verzorging van deze uitgave zich er vaak wat al te goedkoop heeft afge maakt. Maar daarvoor kost het dan ook slechts 25 cent-

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6