Göring vies van Joden, maar niet van Joodsch geld! Japan laat aangehouden Britsch schip los DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER De opstand in Britsch-Indië Naar het monopolie der artsen Den Joden thans bestaansmogelijkheid vrijwel ontnomen De Eoqelsche reis van Daladier en Bonnet Ierland wordt geheel onafhankelijk Vernedering van Tsjecho-Slowakije Vrachtauto rijdt op militaire colonne in KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) DONDERDAG Reist per WACO Autobusdiensten Hevige storm teisterde Ceylon Het water helpt de Chineezen Dit nummer bevat 8 pagina's tz» EERBER1CHT DB BILT SEINTj EELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg. MlJ. Hollands Noorderkwartier N V. te Den Helder 28 APRIL 1938 66e JAARG. No. 8295 Hij wil het Joodsche kapitaal gebruiken voor het vierjaren plan in Oostenrijk. Dat Görings woorden te Weenen: Noch op het eene, noch op het an dere gebied kunnen wij Joden ge bruiken, geen ijdele irasen zijn ge weest, bewijzen zijn nieuwe anti- Joodsche maatregelen. Elders in ons blad wordt medegedeeld dat de Duit- sche Joden nauwkeurig hun bezit moeten opgeven. Deze maatregel kan worden beschouwd als een voorbereidng tot coniiskeering van het Joodsche vermogen in het belang der Duitsche volkshuisvesting in het algemeen en den opbouw van Oostenrijk in het bij zonder. Wel is deze verordening genoemd een tot (aangifte van joodsche vermogens, maar de geest van haar bepalingen daarop betrek king hebbend, doet meenen, dat deze bena ming echter tekort doet aan haar strek king welke blijkt uit een van haar kortste bepalingen, welke bij oppervlakkige lezing misschien nauwelijks in het oog valt, zegt .de N.R.Ct. Deze bepaling luidt aldus: „De commissaris voor het plan voor vier jaren kan de maatregelen tref fen", welke noodzakelijk zijn om het gebruik (Einsatz) van het vermo gen, dat moet worden aangegeven in overeenstemming met de belangen van het vermogen, dat moet worden aangegeven in overeenstemming met de belangen van het Duitsche be drijfsleven, te verzekeren. Generaal-veldmaarschalk Göring krijgt hier dus een nieuwe volmacht, de volmacht om zorg te dragen, dat het vermogen, hetwelk de Joden moeten aangeven, zal worden ge bruikt, niet zooals deze Joden even tueel zouden wenschen, maar zooals volgens zijn, Görings, meening strookt met de belangen van het Duitsche bedrijfsleven. Hij behoeft van deze volmacht geen ge bruik te maken, maar er zal wel nauwelijks een nuchter mensch worden gevonden, die er aan twijfelt of hij dat zal doen. Nog 4 milliard Joodsch kapitaal. Na de groote kapitaalvlucht der laatste Jaren kan, volgens hetzelfde blad, het Jood sche vermogen in Duitschland nog op 2 a 3 milliard geschat worden. In Oostenrijk zou nog 1 milliard zijn. Deze som zal dus nu onder de bedreiging met uiterst zware straffen moeten worden aangegeven, terwijl bij voorbaat de commissaris voor het vier jarenplan de bevoegdheid krijgt er voor te zorgen, dat het vermogen in het belang van rle Duitsche volkshuishouding wordt ge bruikt. Dat eens een dergelijke maatregel zou worden genomen, stond principieel overigens sedert 1933 vast. Onrechtmatig verworveni.. De Angriff schrijft: Wij kunnen met ze kerheid aannemen, dat een groot deel van Hedenmorgen de eerste bespre kingen. Gistermiddag om half vijf zijn minister president Daladier en minister Bonnet per Vliegtuig naar Croydon vertrokken, waar 2ij om 17 uur 45 landden. Zij werden op 't vliegveld ontvangen door Lord Halifax en den Franschen ambasadeur Corbin, benevens het hooggeplaatste perso neel der Fransche ambassade. Voor zij per auto naar Londen vertrokken, onderhielden de beide ministers zich eenige oogenbiik- ken met lord Halifax. De gasten van het Britsche ko ningspaar. Direct na hun aankomst te Londen heb ben Daladier en Bonnet een onderhoud ge had met den Franschen ambassadeur, waar ha in de Fransche ambassade het diner 'Werd gebruikt. De eerste bespreking met de Britsche mi nisters vindt hedenochtend om half eir Pjaats in de werkkamer van Chamberlam, hij wien de Fransche delegatie ook de lunch zal gebruiken. Des middags om diie hur zullen de besprekingen hervat worden. Later in den middag zullen de Fransche hhnisters zich naar Windsor Castle bege- ^Sn, waar zij gast van het Britsche Ko- wögspaar zullen zijn» Göring. deze vermogens, onder welke zeer groote vermogens zijn, op onrechtmatige wijze is verworven. Daarom heeft de commissaris voor het vierjaren-plan, partijgenoot Gö ring, bepaald, dat deze vermogens zullen worden gesteld in dienst van de Duitsche volkshuishouding." Duidelijker kan de feitelijke strekking van de verordening niet worden omschre ven! Ook het orgaan van de S.S. „Das Schwar- ze Korps" schrijft op scherpe wijze over het Joodsche probleem: Het blad komt tot de conclusie, dat de Joden zoo gauw mogelijk Duitschland dienen te verlaten en raadt ze aan Otto van Habsburg tot hun beschermer te kiezen! Het blad acht het niet onmoge lijk dat de Joden aanddelen zullen krijgen lees; zullen moeten nemen in de groote Herman Göring Werke. Natuurlijk heeft de nieuwe verordening groote ontsteltenis gebracht in Joodsche kringen, omdat de bestaansmogelijkheid der Joodsche zaken lieden thans tot een minimum beperkt is. Omtrent de toepassing der verordening weet United Press, aan de Tel. nog te mel den, dat elke opzettelijke overtreding ge straft kan worden met gevangenis, boete of allebeide, en wel met een maximum van tien jaar en algeheele verbeurdverklaring van het betreffende bezit. Wanneer vergun ning tot het uitvoeren van een in de ver ordening bedoelde transactie geweigerd wordt, dan is een beroep op den minister van Economische Zaken mogelijk. De uit spraak van deze autoriteit is echter be slissend. Nieuwe overeenkomsten tus- schen Engeland en Noord-Ier- land. De maatregelen tot het uitvoeren van de overeenkomst tusschen Engeland en Ierland zijn tegelijkertijd in het Lagerhuis en den Dail ingediend. De Valera heeft verklaard, dat door de overeenkomst eindelijk de souvereiniteit van Ierland is bevestigd in zes-en-twintig districten en de territoriale wateren. Hij voegde hieraan toe te verwachten, dat hij binnenkort in staat zal zijn aan te kondi gen, dat ten langen leste het Britsche volk en de Britsche regeering en alle deelen van het lersche volk verstandig zullen zijn ge worden, en dat Ierland een geheel onafhan kelijke, souvereine staat zal zijn geworden. Ierland geen basis voor aanval len op Groot-Briftannië. In zijn gisteren afgelegde 'verklaringen heeft De Valera o.m. nog gezegd te herha len, dat Eire nooit gebruikt zal worden als basis voor een aanval op Groot-Brittannie aangezien de lersche regeering al haar ver plichtingen in dit opzicht zal nakomen. Luide werd De Valera van alle kanten toegejuicht, toen hij zeide, dat hij geloofde, dat binnen korten tijd de lersche eenheid verzekerd zou zijn, aangezien de Britsche re geering thans erkend heeft, dat de lersche eenheid belangrijker is dan afwezigheid van eenheid. De Valera voegde hieraan toe, dat een ac- coord niet tot stand had kunnen komen, wanneer de gelukkige omstandigheid er niet was geweest, dat Chamberlain minis ter-president was en verzoening en kalmee ring in deze critieke tijden had gewenscht. VERENIGINGEN EN CLUBS laat U vervoeren met moderne WACO Toe- ringcars. lVllLg Veilig. Billijk. Maharadja van Jaipoer ver schanst zich. Hierbij een kaartje van het grootste deel van Britsch-Indië, alwaar te Sikar een op stand uitgebroken is. De stad Sikar is op de kaart onderlijnd en ligt in Centraal Indië. De Radja van bovengenoemde stad heeft den strijd aangebonden met den Maharadja van Jaipoer. De Britsch-Indische regeering treft drastische maatregelen om den op stand terstond den kop in te druk ken: om bloedige botsingen te voor komen omsingelen de troepen de vesting Sikar, alwaar de Radja zich verschanst heeft. OPSTAND IN BRITSCH INDIÉ AFGHANISTAN /N.W? GRENST-V"!1KAS.JMIR Jdi TIBET C-.i PUNJAB - B Ri T S G"H--,ver \.0^ -A,'."'•délhi''-. /,*-•' IsW •OeVHl'x. PRov~-?.r~~p^ *ADSjM£R ■"NCENTR -;BIHAR INDIË \'j "S cn-CliTT» Juist een jaar geleden brak er een op stand in Britsch-Indiö uit in de Noord-West- provincie (Waziristan) Blijkbaar is de re geering dezen bloedigen strijd, die haar zoo veel slachtoffers heeft gekost, nog niet ver geten. Ook deze strijd duurde 6 maanden alvo rens de rust hersteld was. De Britsch-Indi- sche regeering kent steeds haar zorgen bij deze opstandhaarden; zij weet dat de in landers te gemakkelijk door onbezonnen en fanatieke opperhoofden kunnen worden op gezweept. Daarbij komt dat de Radja van Sikar in de omgeving van zijn gebied nog aanhan gers kan aankweeken. De Britsche Inspecteur-Generaal leidt de operaties tegen de opstandelingen. Infante rie en cavalerie zijn reeds van Jaipoer te Sikar aangekomen. Op het kaartje is eveneens aangegeven de stad Mysore met de plaatsen Kolar en Ban galore, in welker nabijheid bloedige botsin gen zijn voorgekomen en .waar vele dooden en gewonden te betreuren waren. Scherpe critiek in de Duitsche peis. Het bezoek van Daladier en Bon net aan Londen wordt door de Duit sche bladen meer en meer in verband gebracht met de kwestie der Sudeten- Duitschers. Intusschen schrijven de bladen in krachtige termen over de eischen van Henlein. De „Angriff" schrijft, dat Praag een stad van Duitsche cultuur is en dat Tsjecho- Slowakije aan Frankrijk slechts de „vernege- ring" heeft ontleend, „zooals dit overal ge beurt, waar het jodendom en de vrijmetsela rij zich hebben gevestigd". De „Nachausgabe" schrijft „Toekenning der autonomie aan de Sudeten zou uiteraard de vernietiging met zich mede brengen van de door Praag ten voordeele van Parijs en Moskou gevoerde geweldpolitiek". De Nat. Soc. Korrespondenz schrijft over het memorandum, dat door den Tsjechoslo- waakschen gezant te Parijs is overhandigd: „Nooit heeft Praag met zooveel heimwee de verschijning der wolken van Stresa bespied. Vandaar ook de diepe buigingen, die het maakt in de Italiaansche antichambres". Het „Hamburger Fremdenblatt": De ge dachte aan een Duitsch-Tsjechoslowaaksche tolunie wordt door dit blad voor de eerste maal uitgesproken. Een hevige storm van een typisch tropi sche felheid heeft Dinsdagavond geheel Ceylon geteisterd en op vele plaatsen groo te schade aangericht. F.lectrische centrales geraakten onklaar, terwij! de telefoon- en telegraafdiensten ern stige schade opliepen. De bliksem trof het kortegolfradiostafion van Colombo. De rubberstreken hebben hevig van den Storm te lijden gehad. Na verbitterden strijd rust aan de fronten. Meldden wij gisteren dat het En- gelsche schip Tungwo door Japan- sche militairen was aangehouden, thans bericht Reuter uit Sjhanghai dat het schip is losgelaten. De Britsche kanonneerboot Cricket, die reeds alle voorbereidingen had ge troffen hulp te bieden, is op het laatste moment nog teruggehouden. Rust aan alle fronten. Van Chineesche zijde wordt medegedeeld, dat aan het front van Jisien, Taiertsjwang, Pisien en Tantsjen de strijd is verminderd. Aan beide zijden zijn zware verliezen ge leden. Naar verluidt hebben de Japanneezen ver sterkingen gezonden om hun afdeelingen bij Pisien te steunen. Dit is dan de stilte na en wellicht weer voor den storm. De laatste dagen is, aldus M. P. aan de Msb. groote verbittering naar uit Hankau wordt gemeld, aan het ge- heele front in Zuid-Sjantoeng gestreden. Aanvallen en tegenaanvallen wisselen el kander voortdurend af en het is welhaast onmogelijk, een overzicht van den strijd te krijgen. Volgens de laatste berichten hebben de Japanners, die van Lan Ling uit naar het Zuiden oprukken in de richting van Pei Sjien, een aanzienlijke hoeveelheid terrein veroverd. Zij zouden thans op 18 kilometer ten Noorden van Pei Sjien staan. Daar zou den zij in een heftig gevecht gewikkeld zijn met Chineesche afdeelingen, die van Ta- Ier Tsjwang uit hen in de flank aangeval len heben. De Japanners hehben hier 40 tanks in het vuur gebracht. De Chineezen blijken daarop echter gere kend te hebben. Zij beschikken over een ongewoon groot aantal tankafweerkanonen 1 Verwachting: Zwakke tot mati ge Noordoostelijke tot Noor delijke wind, helder tot licht of half bewolkt, droog weer, koude nacht, iets koeler overdag. Verdere vooriutzichten: Wind uit Noordwest tot Noordoost. en de helft der Japansche tanks is reeds vernield. De overige tanks hebben zich moeten terugtrekken. Aan beide zijden zou den ongeveer 3000 man gevallen zijn. Water is china's bondgenoot Op verschillende plaatsen hebben de Chi neezen de dijken van de Gele rivier door gestoken, om den Japanschen opmarsch naar Taier Tsjwang vorloopig tegen te hou den. Er worden binnen enekle dagen groote Chineesche versterkingen verwacht, waar door men in staat hoopt te zijn, de Japan ners ook verder te gen te houden. Aan Chineesche zijde bestaat hoop, dat men het in Taier Tsjwang nog een maand zal kunnen volhouden. Mochten de Chinee zen echter gedwongen zijn, de stad te ont ruimen, dan zullen zij op nog enkele andere plaatsen de dijken van de Gele Rivier door steken, waardoor duizenden kilometers land onder water gezet zullen worden. Chineesche luchtmacht versterkt De Chineesche luchtmacht zal binnenkort versterkt worden met ruim 50 ervaren Chi neesche vliegtuigbesituurders uit het bui tenland. Onder hen bevindt zich een 28-jarige vrouw, die in de Vereenigde Staten haar vliegtuigopleiding ontving. De meesten de zer piloten komen trouwens uit Amerika. In San Francisco hebben Chineezen een be drag van 400.000 dollar bijeengebracht voor den aankoop van vliegtuigen. Pro en contra inzake de inper king van het arbeidsveld van opticiens, masseurs, enz. Mo gen alleen geneeskundigen steunzolen leveren? Volgens het Voorloopig Verslag over het wetsontwerp tot aanvulling van de wet van 1 Juni 1865, zooals die wet bij latere wetten is gewij zigd, regelende de uitoefening der geneeskunst, verklaarden sommige leden tegen de strekking daarvan ernstig bezwaar te hebben. Zij zagen in de indiening van dit ontwerp een poging tot inwilliging van het verlangen der medici om elke be handeling van lichamelijke gebre ken door anderen dan geneeskundi gen onmogelijk te maken. Daarmee konden zij zich niet vereenigen. In stede van zooals thans wordt voor gesteld het terrein, waarop opticiens en masseurs zich mogen bewegen zeer sterk te beperken zonder zich te bekommeren om de vraag, of op het terrein, waarop deze per sonen zich nog wel zullen mogen bewegen, ook onbekwamen hun werk zullen blijven doen, behoorde de wetgever een regeling te treffen, die waarborgen geeft, dat slechts bekwame, deskundige opticiens, masseurs, enz. hun werkzaamheden zullen kunnen voortzetten. Inperking van hun arbeidsveld zou dan niet noodig zijn. Er zijn, meenden deze leden, vele menschen met natuurlijke gaven, aan wie thans de gelegenheid wordt onthouden om deze gaven aan te wenden ten bate van de lij dende menschheid. Het thans aan hangige wetsontwerp gaat in de verkeerde richting: het monopolie der artsen zal worden versterkt in plaats van verzwakt. Vele andere leden meenden, dat ophef fing van het zg. artsenmonopolie ernstige schade aan de volksgezondheid zou kunnen toebrengen. Tegen de strekking van het wetsontwerp: een nauwkeuriger afpaling van het terrein dat wordt bestreken door het verleenen van genees-, heel- of verloskundigen raad of bij stand als bedrijf, hadden deze leden geener lei bezwaar. Tegen de uitwerking beston den evenwel bij verscheidenen hunner ern stige bedenkingen. Het kan bijv. niet in de bedoeling der regeering liggen, het aanraden en leveren van steunzolen of schoeisel voor afwijken de voeten voortaan uitsluitend aan genees kundigen toe te staan. Opticiens gehandicapt. De voorgestelde nieuwe regeling op het gebied van de opticiens maakt volgens ver scheidene leden het toepassen van nieuwe instrumenten, welke een veel betere bedie ning van het publiek kunnen verzekeren, onmogelijk. Niet meer met brillen venten... Wèl zou men volgens deze leden moeten voorschrijven, dat alleen deskundigen bril len en brilleglazen mogen afleveren. Aan het misbruik, dat zooals thans voorkomt op het platteland huis aan huis met brillen gevent wordt, zou dan meteen een einde gemaakt zijn. Noodig is, naar het oordeel dezer leden, een regeling omtrent opleiding en diplomeering der opticiens en omtrent het op hen uit te oefenen toezicht Andere leden betwijfelden of opticiens kunnen bepalen, welke bril de juiste is Zij pleitten vóór beperking van het arbeidsveld f'-r opticiens. Heilgymnastiek en massage. Moeten ook de masseurs, die per sonen behandelen, die aan vetzucht lijden, onder het voorgestelde ver bod vallen? En zij, die voetmassage toepassen? Er zijn ook op het terrein van heilgym nastiek en massage stemmen vóór en té gen de nieuwe bepalingen. Verscheidene le den zouden het uitoefenen van heilgymnas tiek en massage zelfs alleen aan daartoe wettelijk bevoegde personen willen toe staan. Een militaire wielrijder gewond Gistermiddag om half vier kwam het mu ziekcorps van het regiment wielrijders te 's-Hertogenbosch onder de gemeente Vught, den Helvoirtschenweg oprijden, toen op een afstand van ongeveer tachtig meter een vrachtauto naderde. Een der manschappen gaf den chauffeur een teeken te stoppen. De militairen vervolgden hun weg, doch de autobestuurder reed met onverminderde vaart door. Het gevolg was dat de auto midden onder de wielrijders terecht kwam. De meeste manschappen konden nog uit wijken, doch twee hunner werden aangere den. Een van beiden kwam er met een flinke buil op het hoofd nog goed af, maar de milicien van Bladel uit Tilburg las met een bloedende hoofdwonde bewusteloos tusschen de stukgereden rijwielen. Spoedig was geneeskundige en geestelijke hulp aan wezig. Den gewonde werden de H. H. Sacra menten der stervenden toegediend. Na on geveer een kwartier kwam de man weer bij kennis, waarop hij naar het groot-zie- kengasthuis te 's-Hertogenhosch werd ver voerd. Wij vernemen, dat zijn toestand niet verontrustend is. De gemeentepolitie van Vught heeft tegen den chauffeur proces verbaal opgemaakt.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1