TEN van TARZAN Rem op de ontwikkeling van het automobilisme Verruiming toewijzing mestvarkens Het incident op het Biauwe Zand Radioprogramma door EDGAR R c E BURROUGHS Eerste verkoopdag voor reactie- vrij vee in ons land Gezantenconferentie ten Departemente De boeken open! VOOR WAS EN VAAT HET LAAGST IN PRIJS EN BOVENAAN IN KWALITEIT! door ETHEL M, DELL No. 52. Jane sloot het vooronder af en was nu vei lig voor de bemanning. Ze ging naar de kom buis en vond daar voedsel. Van het dek van de Kinsaid zag ze niets anders dan de opper vlakte van het water. Toen kwam Rokoff met zijn kano in zicht, doch toen hij probeer de aan boord te klimmen, bemerkte hij het geweer van Jane, dat op hem gericht was. Daar er geen andere uitweg was, ging de Rus weer terug in zqn kano. Ofschoon het gevaar bestond, dat hij naar de zee zou afdrijven, besloot hij te trachten aan de an dere, kant van de baai te komen, waar de deren van Tarzan hem niet konden bereiken. Jane voelde, dat zij verder geen aanval van hem behoefle te vrezen. Ze wist, dat hij alleen eu zonder hulp zijn zware kano niet stroom opwaarts naar de Kinsaid zou kunnen roeien. Bij het vallen van de duisternis werd zij plot seling opgeschrikt door een wilde kreet vanaf de kust. Op het dek van de Kinsaid kon ze de vreselijke troep beesten zien, die langs de kust liepen. Ze dacht, dat ze hen herkende als de zelfde vreseüjke troep, die haar een paar dagen tevoren in de jungle vlak bij de Ugam- bi was gepasseerd. Het kon natuurlijk best zijn, dat er meer dergelijke troepen waren, maar wat hen stroomafwaarts naar de mond van de rivier had doen komen, kon zij niet vermoeden. Toen trok het geroep van de Rus van de tegenovergestelde oever haar aandacht Ze zag, dat hij met zijn haveloos hemd boven zijn hoofd wuifde, alsof hij een signaal gaf. Ze volgde de richting van zijn bewegingen, even later zag ze tot haar ontsteltenis, dat een boot de stroom af kwam. Hierin, dat voelde ze, konden alleen leden zijn van de verdwenen bemanning van de Kinsaid alleen harte loze vijanden. DRUKKENDE BELASTINGEN. ROMPSLOMP RIJTIJDENBESLUIT. De ontwikkeling van het automo bilisme wordt in Nederland sterk afgeremd, aldus het jaarverslag van de Kon. Ned. Automobiel Club, dat op de jaarlijksche algemeene ver gadering op 29 April a.s. zal wor den uitgebracht. Men durft zich blijkbaar nog niet objec tief te stellen tegenover het nieuwe, dat de techniek bracht. De instandhouding van verschillende verouderde en geldverslindende tramlijnen is hiervan een typisch voorbeeld. Aan den anderen kant werken de lasten, welke aan het wegverkeer worden opge legd, remmend. Een gemiddelde personenautomobiel heeft altijd nog aan belastingen omstreeks vijf honderd gulden per jaar op te brengen! Het motorrijwiel schijnt als een gevaarlijk monster te moeten wor den beteugeld. Immers zal het Rij tijdenbesluit tevens van toepas sing worden verklaard op de z.g. „heerrijders". In ons land met zijn korte afstanden komt het echter vrijwel niet voor, dat een niet- beroepsrijder langer dan vijf uren achter een onafgebroken bestuurt. Moet hiervoor nu de geheele rompslomp Van het Rijtijdenbesluit met de daaraan verbonden kosten en overlast overhoop wor den gehaald? Catalogusprijs geen grondsdag voor de Personeele Belasting. O.m. wordt in het verslag sterk Stelling genomen tegen de drukkende personéele belasting op de personenautomobiel. De K.N.A.C. tracht op het oogenblik in hoogste instantie een beslissing te verkrij gen, waarbij wordt vastgesteld, dat de z.g. catalogusprijs geen beteekenis heeft als grondslag voor de Personeele Belasting. Het is immers een bekend feit, dat de ca talogusprijs in geenen deele als normale koopprijs mag worden beschouwd. Tegenover dit alles is gelukkig ook goeds te stellen. De bevordering van den uitbouw van ons wegennet naar moderne richtlijnen .vond krachtige voortzetting. Tot de uitvoering van belangrijke wer ken werd besloten. Voorzooveel de verkeerswetgeving betreft, kan nog op de creditzijde geschreven wor den de 'invoering van de voorrangswegen. Men is echter halverwege voor een conse quente doorvoering blijven staan en heeft met name tot dusverre de invoering van dit logische verkeerssysteem niet in de ste den durven doorvoeren. Een goed jaar voor de K.N.A.C. Het blijkt, dat het jaar 1937 voor de K.N.A.C. een goed jaar is geweset. Voor wat de Belastingdienst betreft wordt er op gewezen, dat in het bijzonder het vraagstuk van het al of niet mogen aan geven voor beroep of bedrijf in het brand punt der belangstelling staat, en dat de K.N.A.C. in een adres reeds een soepeler regeling van deze materie bepleitte. Van een actie van de K.N.A.C. om de personeele belasting verlaagd te krijgen is het gevolg geweest, dat een 19-tal gemeen ten aan het beroep van de K.N.A.C. ge volg hebben gegeven, zoodat aldaar met ingang van 1 Januari 1938 een verlaging is doorgevoerd. Gistermorgen werd te Assen in tegen woordigheid van vele autoriteiten de eer ste verkoopdag voor t.b.c.-vrij vee in ons land officieel geopend door den burgemees ter van Assen, Mr. J. Bothenius Lohman. Deze markt werd georganiseerd door den Gezondheidsdienst voor vee in Drente. Er waren ruim 300 inzendingen. In zijn openingsrede zeide de burgemees ter van Assen, dat weliswaar de moeilijkhe den van practischen aard nog' niet overwon nen waren, waarbij hij dacht aan een even- tueele inschakeling van den Bond van Vee handelaren, doch hij hoopte dat deze markt zal mogen uitgroeien tot hetgeen men daar van zoo gaarne verwacht. De publieke belangstelling was zeer groot. Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, heeft de minister van Economische Zaken besloten, de toewijzing van mestvarkens, welke thans ca. 1.600.000 bedraagt, met 50.000 te verruimen, zulks we gens het grooter aantal biggenmer- ken, dat voor 1938 werd toegekend. Deze verruiming is niet van zoodanigen omvang, dat een algeheele herziening der varkenstoewijzing noodzakelijk wordt: zij stelt de provinciale landbouw-crisisorgani- saties echter in staat, om in bijzondere ge vallen, waarin thans, doordat de reserve was uitgeput, niet voldoende kon worden voorzien, de noodige verbeteringen aan te brengen. De regeerïngspersdienst meldt: Tegen Vrijdag 13 Mei heeft de mi nister van Buitenlandsche Zaken Hr. Ms. gezanten te Londen, Ber lijn, Parijs en Brussel tot een con ferentie te zijnen departemente bij eengeroepen, waarin algemeene on derwerpen van buitenlandsch be leid besproken zullen worden. Tot dusver zijn, in tegenstelling met het buitenland, hier te lande der gelijke samenkomsten van diploma ten niet gebruikelijk. Van de erva ring, met deze conferentie op te doen, zal eventueele herhaling af hangen. VEE ONTSPRONG DEN DANS. Maandagavond is door onbekende oorzaak brand 'uitgebroken in de boerderij van den landbouwer J. Groenen op het gehucht Ze venhuizen, onder de gemeente Leende. Door den feilen wind werd het vuur dermate aangewakkerd, dat in korten tijd de ge heele boerderij in de asch werd gelegd. Ge lukkig was het vee in de weide. Een kalf en twee varkens welke.op stal waren, kwa men in de vlammen ^m. De aanzienlijke schade wordt door verzekering gedekt. Straf tegen Melchers verzwaard Het hof ontslaat ir. Musseri van rechtsvervolging. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gis termorgen arrest gewezen in de zaken aan gaande het incident op het Blauwe Zand. Men zal zich herinneren, dat de recht bank den leider der N.S.B., ir. A.A. Mus- sert, die terecht stond wegens mishande ling, van alle rechtsvervolging ontsloeg. De tweede hoofdfiguur in deze zaak, P. Mel chers, werd toen wegens mishandeling ver oordeeld tot f 15.— boete, terwijl de derde verdachte Bunning wegens openlijke ge weldpleging een gevangenisstraf kreeg van drie maanden en drie weken met aftrek van denzelfden tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. Bij de behandeling voor het gerechtshof eischte de procureur-generaal bevestiging de zer uitspraken. Het hof bevestigde gistermorgen het von nis ten aanzien van ir. Mussert, die dus ontslagen werd van alle rechtsvervolging. Ten aanzien van den verdachte Melchers achtte het hof een zwaardere straf beter in overeenstemming met den ernst van het gepleegde feit. Het hof veroordeelde Mel chers tot een gevangenisstraf voor den tijd van tien dagen. Het vonnis tegen Buning werd bevestigd. Duitsche Joden moeten nauw keurig hun bezit opgeven. Een verordening van Göring. Generaal-veldmaarschalk Göring heeft als gevolmachtigde voor het vierjarenplan een verordening uit gevaardigd op grond waarvan iede re Jood van Duitsche nationaliteit zijn geheele vermogen in bihnen- en buitenland moet opgeven en taxeeren op de tegenwoordige basis, tenzij het vermogen niet een bedrag van 5000 M. overschrijdt. Joden van vreemde nationaliteit behoe ven slechts hun bezit in Duitschland op te geven. Tegelijkertijd wordt bepaald, dat van overeenkomsten inzake verkoop of verpach ting van industrieele, land- of boschbouw bedrijven aan de autoriteiten mededeeling moet worden gedaan voor zoover bij deze zaak een Jood als contracteerende partij betrokken is. Evenzoo is voor de opening van een nieuw industrieel bedrijf of de vestiging van een filiaal door Joden toe stemming noodig. S&cfds 5 ets. fiet. fgjzJL PRO.17-0203A VRIJDAG 29 APRIL 1938. Hilversum I, 1875 en 415,5 m. Algemeen Programma, verzorgd door de KRO. 8.009.15 en. 10.oO Gramofoonmuziek. 11.30 Bijbelsche causerie. 12.00 Berichten. 12.15 Modern Klein-Orkest en solist. 1.00 Gramofoonmuziek. I.30 Vervolg concert. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.15 Orgelconcert en Gramofoonplaten. 3.15 Gramofoonmuziek. 3.30 De KRO-Melodisten, solist en gr.pl. 5.30 KRO-Orkest. 6.05 Land- en tuinbouwcauserie. 6.25 Vervolg concert. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Het uitoefenen van zelfstan dige beroepen of bedrijven door vreemde lingen". 7.35 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 KRO-Melodisten en solist. 8.50 Parijs programma. 9.20 KRO-Kamerorkest. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Bert van Dinteren en zijn Tzigane- orkest. II.10—12.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II, 301,5 m. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 11.10 Vervolg declamatie. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Ensemble Jetty Cantor. ld.40 Gramofoonmuziek. 12.50 Causerie „Prinses Juliana, de jarige jonge Moeder". 1.10 Ensemble Jetty Cantor. I.45 Causerie „In Holland staat een huis". 2.15 AVRO-Dansorkest, de „Hodlars" en solisten. 4.40 Gramofoonmuziek. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Orgelspel. 6.05 De Ramblers. 6.30 Politiek radiojournaal. 7.00 Causerie „De geestelijke grondslagen der democratie". 7.20 Berichten ANP. 7.30 Berichten. 7.35 Lezen in den Bijbel. 8.00 Nederlandsch Kamerorkest en Toonkunst koor Rotterdam. 8 30 Causerie „Het zien van blecdhouwwer- ken". 9.00 Fragmenten uit de operette „Warum lügst du, Chérie?" 9.30 Sylvia-Amusementsorkest. 10.00 Fantasia m.m.v. solisten. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding. II.00 Pianovoordracht. 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.5512.00 Gramofoonmuziek. FEUILLETON. 46. De betoovering werd gebroken door een kristal-helderen toon. En een oogenblik later klonk van dicht bij het antwoord: een zacht trillen, als de lach van een fee. Zij luisterde met ingehouden adem. Van dicht bij en van verre klonk de vogelzang, nu eens zacht en v emoedig, dan weer wild jubelend van lente vreugd. En eerst nu besefte zij ten volle dat zij thuis was, teruggekeerd na haar bitteren z\ erftocht in een ver land. De zee en de brem en de nachtegalen hadden haar de verloren levensmelodie doen terugvinden. Toen zij uit haar droom tot de werkelijkheid terugkwam, was haar gezicht nat van tranen. „Wij moeten teruggaan," zet ze tot haar be geleider, van wiens aanwezigheid zij zich eers H" weer bewust werd. „Yvonne wacht mij. Maar op het oogenblik dat zij die woorden geuit had, kwam de herinnering weer over haar. Plotseling voelde zij een arm om zich heen, die, ofschoon zij terugdeinsde, haar on weerstaanbaar omvat hield. „Ja, je moet teruggaan," klonk Pax diepe stem aan haar oor. „Maar je bent van mq en niet van Yvonne. Ik heb je slechts aan haar geleend." In de vreemde oogenblikken die op zijn hartstochtelijke uiting volgden, besefte zq Wet een helderheid, die haar allen weerstand ontnam, dat ook hij onder de betoovering ge raakt was dat ook hij van het verlangen en de blijheid van lente vervuld was. Hij had haar niet meer gekust sedert den avond van hun trouwdag; maar nu kuste hij haar hartstochtelijk, triomfan lelijk met een volkomen heerschappij over haar zwakheid. En de druk van zijn lippen op de hare, beze gelde alles wat dien avond van verborgen too- vermachten voor hen beiden geweest was; die kus zette haar diepste wezen in vlammen. Het verbaasde haar, het overweldigde haar. Het maanlicht scheen te verdwijnen, de nachte- galenzang, het ruischen der zee had opgehou den het was alsof zij beiden alleen waren in een oneindige ruimte. Vaster -riemde hij haar in zijn armen, inniger werd zijn kus. En plotse ling drong het tot haar door, dat zij overwon nen was, gebroken, geknecht door een macht, waarvan zij tot nu toe het bestaan niet gekend had. En een gevoel van wilden angst kwam over haar en gaf haar een onverwachte kracht. Zij maakte zich vrij uit zijn omarming. „O, Pax, laat mij gaan," smeekte zij bevend. Én op het oogenblik dat zij die woorden geuit had, voelde zij zich vrij. Hij hield haar nog omarmd, maar niet langer voelde zij zich als een gevangene. Zijn arm gaf haar slechts een zachten steun. „Wil je gaan?" zei hij. „Misschien heb je gelijk. Goeden nacht!" Zij kon hem niet in de oogen zien; haar knieën beefden en met eenige vage gemom pelde woorden haastte zij zich weg in de richting van het huis. HOOFDSTUK VII. Het Voorstel. Toen Peters den volgenden Zondag zqn opwachting maakte, was hij eenigszins cri- tisch gestemd ten opzichte van de omgeving van zqn meester. Dit is eigenlqk geen plaats voor U, mijn heer," merkte hij op. „Een streekje verf zou geen luxe zqn." „Het huis heeft dringend reparatie noo dig," gaf Pax toe. „Maar verder zqn wij tevreden." „Die Charlote in de keuken is de spil, waar hier alles om draait," zei Peters sluw. „Dat zag ik dadelijk. En hoe staat het met de paarden, mijnheer? Heeft U daar nog werk van gemaakt?" „Maar Peters!" zei Pax. „Ik ben hier pas drie dagen." Peters keek hem aan met een blik van eerbiedig verwijt: „De stallen zijn hier goed, mijnheer," ging hij voort. „Zij hadden er ga rages van moeten maken, natuurlijk. Heeft U ze al gezien, mijnheer?" „Neen, nog niet," moest Pax met een ge voel van schuld bekennen. „Wilt U dan meegaan, mijnheer?" vroeg Peters op overredenden maar tevens beslis ten toon. „Er is niemand bij de stallen en wij kunnen een en ander op ons gemak be kijken." Pax nam zijn pijp uit den mond. Hij zat op een ouden steenen bank op het terras; toen Peters kwam. De zonneschijn was wel dadig warm en de zee lag als droomend in een parelgrijzen mist. Met een zucht v&n spijt stond hij op. „Goed Peters. Kom dan maar dadelijk!" „Dat is het beste mijnheer," zei Peters aanmoedigend. „Dan weten wij waar wij aan toe zqn. De ligging van de stallen is uitste kend, er is een groot jongens-internaat in Staple, een paar kilometer hier vandaan: dat heb ik onderweg gehoord en de oude hier zal U niet veel vragen voor de stalling." „Peters, je bent een genie!" zei Pax. Peters grinnikte. „Dat is overdrevo-,, mijn heer. Ik heb mqn oogen niet in mijn zak, dat is alles. En het kost niets om hier en daar eens te informeeren." Zq verlieten het van bremgeur doortrok ken rots-terrein en liepen door den verwil derden tuin, waarin duizenden lentebloemen geurden. Een koor van vogelstemmen ver vulde de lucht, afgewisseld door de schelle kreten der zeemeeuwen. „Het is een ideaal plekje," merkte Pax op. Peters wierp afkeurende blikken om zich heen. „Ik noem het een schandaal, mijnheer, in een beschaafd land. Kijk dat onkruid eens" Na een oogenblik ging hij vol veront waardiging voort: „Met die school zoo dicht bij, moest het werkelijk een eerste klas hotel zijn, vol bezoekers van de leerlingen, inplaats van een muffe oude ruïne, totaal ongeschikt voor een heer als U." „O, zoo erg is het niet," zei Pax. „Het is heel erg, mijnheer," hield Peters aan, wiens gevoel voor netheid en orde door zijn miltaire opleiding hem als het ware in gestampt was, „En ik geloof, dat die zwarte heiden van geluk mag spre'-en, dat hij alleen rijst eet, want ik wil wedden, dat U niet ver wend wordt met het eten." „O, het eten is niet kwaad," hield Pax vol, „dank zij Charlotte. Het kon vee! erger. Ik ben hier werkelijk graag, al moet ik toe geven, dat de verfkwast hier dringend noo dig is." De stallen lagen aan de Noordzijde van het hotel. Peters stapte over de keien van de binnenplaats als een soldaat op parade. „Ik heb den sleutel, mijnheer, dien ik maar zoo vrij ben geweest om te vragen. Hallo! Wie is dat?" „Dat" was de eigenaar van het Wychmore- Hotel, die op zijn twee krukken uit de ach terdeur kwam strompelen. „U wilt de stallen bezichtigen?" zei hy met een humoristisch lachje op zijn bleeke pijnlijke trekken. „Ik had het U eerst moeten vragen," zei Pax. „Niet noodig. Charlotte is de baas van de sleutels," zei Cartridge vriendelijk. „U mag in alle hoeken en gaten kijken, mijnheer. Maar U zult niet veel vinden." „Mijn knecht hier is erg benieuwd hoe de stallen er uit zien, maar ik heb nog geen paarden, legde Pax uit. „Het is maar een idee.'-' „Laten wij ze samen bekijken," zei Car tridge, „hoewel ze op het oogenblik nog te slecht zijn voor varkens. Maar misschien heeft U een voorstel, ik ben altijd bereid naar goede ideeën te luisteren." „Ga jij maar vooruit, Peters, en open de deuren," zei Pax. „Die knecht van U is een keurig iemand," zei Cartridge. „Als U de stallen wilt gebruiken, zult U ze zelf bruikbaar moeten maken." „Dat spreekt van zelf," zei Pax en voegde er vol deelneming aan toe: „U heeft jreen geluk gehad." „En U evenmin, mijnheer," antwoordde Car tridge. „O, dat is nu voorbij," zei Pax. „Als ik nu maar iets te doen had!" „O," zei Cartridge. „Zoekt U werk'" „Daarom wil ik de stallen inspecteeren zei Pax lachend. „Peters wil mij tot rjj-instruc- teur bombardeeren. Hij heeft een jongens school in de buurt ontdekt." „Wat? De oude Boniface?" Cartridge bleef in de nu geopende staldeuren staan. „Maar hij Puritein"'61 aankljken' hij is een verstokte Peters verstijfde als een nijdige hond maar Pax hoorde Cartridge aan zonder een spier te vertrekken. h„"Ja> dat een punt van overweging," zei y.0naansenaam te zijn, natuur- zei Cartridge. „Maar dit is wel de^eliik nen wngnju PUnt' "Hij ging de stallen0 bin nen „Maar komt U binnen. Het zou mii nen zoi dU te»enva"er voor uw plan nen zou zqn, maar het is beter voor en tegen werken ttTeTV"? U 26 begint uit te ra en. Ik heb mijn eigen vingers gebrand dus ik spreek uit ondervinding." p^Ik vind, dat U groot gelijk hebt," zei Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 7