Ruim 400 millioen gulden oorlogsschade De spellingsstrijd opnieuw ontbrand Postvlucbteo op Indië De practijken van de Nat. Soc. Ned. Arb. Partij Prijstoeslag op graan gevraagd Zij bleef io hem gelooven..» Eerste Kamer Het Prinselijk Paar naar de bruiloft te Doorn Kapitein koerst recht op strandingsplaats Spiegelkast geforceerd Trieste cijfers uit Sjanghai Gestolen goed bij karrevrachten Onderzoek naar scheepsrampen bij de binnenvaart Kostbare landbouwinventaris verbrand UIT ONZE OOST Von Blomberg op Java Loods ingestort Herdenking van Pilsoedski's dood Doodenstad opgegraven Bandieten onderdrukken taxi-chauffeurs Juweelenschat van Albanië s Koningin Waterstaat afgedaan. Den Haag, 28 April. Zoo rustig als het vanochtend en in den vroegen voormiddag in den Senaat was, zoo woelig werd het plotseling na een uur of twee! „Waterstaat" was namelijk afgedaan, tn de ministerieele rede had al zeer weinig deining" veroorzaakt, door de vriendelijke, doch niet heel veel nieuws zeggende rede van Exc. van Buuren. Toen dan eindelijk de laatste nog onaf gedane begrooting Onderwijs ter tafel verscheen, spitste men de ooren. Wat zou de Kamer doen? Er zijn momenteel eenige Onderwijszaken te gespreken, welke zeker niet „terloops" kunnen worden behandeld (men denke slechts aan den leerlingen- schaal, de spelling), doch aan het begin der vergadering bleek, dat de Kamer in een lastige positie was geraakt. Minister-presi dent Colijn had namelijk aan president De Vos doen weten, dat 't zeer gewenscht is, de gansche begrooting vóór 1 Mei binnen te hebben, in verband met het doen van door de wet bekrachtigde uitgaven, door het Bi ik. Mr. Van Vessem (N.S.B.) beklaagde zich over wat hij noemde het ongeoorloofde in grijpen van den leider der Regeering in de zaken, de Kamer betreffende, doch Mr. De Vos wees erop, dat de premier slechts ge doeld had op de consequenties van art. 15 der Comptabiliteitswet, doch dat aandrang tot bespoediging van de afdoening immers alleen van hem, den voorzitter, was uitge gaan. De heeren De Zeeuw (S.D.) en De Savor- nin Lobman (C.H.), waren van oordeel dat daar de spellingkwestie Regeeringshcleid en Kabinetspolitiek beteekent, een afzon derlijke en grondige behandeling noodig was. Prof. Lohman wilde evenzeer „een uit zondering" maken. Natuurlijk is deze afge vaardigde, die indertijd met minister Mar- chant evenzeer de degens -kruiste over de spellingzaak, hevig geïnteresseerd bij het vraagstuk. Voorzitter De Vos leed bij de stemming de nederlaag. Met 279 stemmen werd be paald, dat prof. Wolfjes op nader te bepa len dag zijn interpellatie zal houden. Eindelijk kon men met het begrootings- work beginnen. De eerste spreker was de katholiek De Jong, die aandrong op verlaging van den loerlingenschaal en op een wettelijk tucht recht van den onderwijzer. De volgende spreker, mr. Barge (R.K.) had klachten over de methode van een steeds groeiend aantal studenten aan de universiteit, die zich een poosje maar eens niet laten „in schrijven" 's Avonds werd dn behandeling der On derwijs,begrooting voortgezet. Mr. de Rijke (N.S.B.) had veel critiek op de organisatie van ons onderwijs, welke hij veel meer gericht wilde zien op vorming van karakter en lichaam. Voorts bracht ook deze senator de spelling op 't tapijt, van oordeel zijnde, dat oud-minister Mar- chant de financieele schade, door zijn op treden in 1934 veroorzaakt, maar moet be talen Mr. Wiardi Beekman (S.D.) achtte het evenzeer juist, als men spreekt van den „bedroevenden toestand". Wat aangaat de kunst, de Senator achtte voor de kunst op de begrooting „een As- schepoesterplaatsje" ingeruimd, hetgeen hij ten zeerste betreurde. Even over elf deed president De Vos stop pen tot morgenochtend. Naar wij vernemen zullen Prinses Juliana en Prins Bernhard op 4 Mei aanwezig zijn bij 't sluiten van het huwelijk tusschen Prins Lodewijk Ferdinand van Pruisen, kleinzoon van den ex-keizer van Duitschland, met Prinses Kyra van Rusland. Misleid door slecht zicht. De Raad voor de Scheepvaart te Amster dam heeft gistermorgen het onderzoek voort gezet naar de oorzaak van het aan den grond raken van de sleepboot „Seine" met den lichter „Necrlandia" op sleeptouw op 5 November van het vorige jaar nabij Dunge- ness. Bij de eerste behandeling van do zaak op 19 Febr. j.1. kwam vast te staan, dat de kapitein recht op de strandingsplaats had ge koerst. De kapitein van de sleepboot verontschul digdé zich met de verklaring, dat hij de zelfde koers bij 4 vorige reizen ook had ge volgd en dat hij deze keer misleid was ge worden door het minder goede zicht. De waarnemende inspecteur-generaal voor de Scheepvaart verzocht den raad het on derzoek uit te strekken over de vraag of de stranding het gevolg is geweest van een onvoldoende en zorgelooze navigatie. Gistermiddag werd het onderzoek voort gezet, aan het slot waarvan de raadsman van den kapitein, mr. G. Seret, den Raad verzocht met verzachtende omstandigheden rekening te houden. Hij meende deze te kunnen vinden in de omstandigheid, dat aan de navigatie bij dergelijke transporten bijzondere moeilijkheden zijn verbonden. O. m. is het veelal niet mogelijk tijdig te loo- dcn. De Raad zal later uitspraak doen. De buit was de moeite waard! Toen de familie M., die in een perceel aan den Frankenslag op den hoek van de Antonie Duyckstraat te 's-Gravenhage een slagerij houdt, Woensdagavond omstreeks elf uur in haar woning terugkeerde, ont dekte zij, dat er. tijdens haai; afwezigheid was ingebroken. Hoe de indringers kans hadden gezien de. woning binnen te komen heeft, men niét kunnen achterhalen, doch we' constateerde men, dat zij met een hakbijl, die in den winkel stond, de deur van een slaapkamer hadden ingeslagen. Het bleek dat de ongewenschte gasten daar een spie gelkast hadden geforceerd, en daaruit een bedrag van f fiOO.benevens een collier en een paar oorbellen ter waarde van f150 hadden ontvreemd. De politie tracht de die ven op het spoor te komen. Veertigduizend huizen vernield De Amerikaansche handclsattaché te Sjanghai heeft de schade, welke door de Japansch-Chineesche vijan delijkheden in China is veroor zaakt, nauwkeurig laten taxeeren. Hieronder volgt een overzicht hier van. De schade aan de verschillende fabrie ken toegebracht is tamelijk groot. Zoo be droeg de waarde der gebouwen en techni sche inrichtingen van de cigarettenfabrie- ken te Sjanghai ongeveer 25 millioen ioean. Een veel hoogere waarde, ongeveer 300 mil lioen joean (1 joean in ongeveer 50 cent) stak in de moderne katoenspinnerijen en weverijen van Sjanghai. In de meelfabrie ken van Sjanghai zijn ongeveer 125 milli oen joean geïnvesteerd. De totale investee- rïngen in de drie grootste industrieën van Sjanghai bedragen dus 450 miHioen joean. Wanneer men de waarde van de ongeveer 5000 kleine Chinoesche bedrijven gemiddeld op 20.000 joean voor iedere onderneming stelt, komt men tot een totale waarde van ongeveer 1 milliard joean. De graad der ver nieling bedraagt in het algemeen ongeveer 30 en in het industrieel 40%, zoodat het door den oorlog veroorzaakte verlies aan industrieel eigendom op ongeveer 350 mil lioen joean kan worden geschat. Er zijn verder ongeveer 40.000 kleine Chi- neesche huizen vernield. Bij een gemiddelde waarde van 5000 joe an \oor ieder huis komt men op een verde re schade van 200 millioen ioean. De verliezen door de stilligging van in dustrieën en bedrijven en het ophouden der verdienstmogelijkheden voor groofe deelen der bevolking zijn buitengewoon groot, maar laten zich niet juist schatten. Intus- schen komt een van het aantal der stilge legde bedrijven uitgaande berekening tot een schade van ongeveer 140 millioen als mede een verder verlies van 14 millioen joean voor geroofd ijzer en staal. Verliezen in den buitcnlandschen handel. Met eenigc zekerheid laten zich de verlie zen in den buitenlandschen handel Van Sjanghai schatten. De importeurs van Sjanghai hebben in de laatste vijf maanden van 't jaar '37 de verdienste aan een in voer ter waarde van 250 millioen joean ver loren, daar de totale invoer van Sjanghai in het geheele jaar 1937 508 millioen joean be droeg. terwjil deze zonder vijandelijkheden waarschiinliik een waarde van 758 millioen joean bereikt zou hebben. De waarde van den uitvoer van Sianghai in het geheele jaar 1937 brdroeg 404 millioen joean in plaats van 500 millioen joean, die de uit voer in normale omstandigheden zou heb ben bedragen. Bij een gemiddelde verdienste van 5% in den export- en importhandel le veren deze vijf maanden voor den bij den buitenlandschen handel van Sjanghai be trokken kringen dus een verlies op van 17.5 millioen joean. Verdere groote verliezen. De verliezen aan goederenvoorraden en in richtingen in woningen van niet verbrande, maar meer of minder sterk beschadigde ge bouwen in Sjanghai wordt op 50 millioen joean geschat en andere verliezen aan goe deren in de opslagplaatsen van het .Tangtse- district eveneens op ongeveer 50 millioen joean. Het verlies aan vrachten en andere kosten voor scheepsladingen van rond 150.000 ton, die voor Sjanghai bestemd waren, maar naar andere havens geleid moesten worden, kan op 12 13 millioen joean geschat worden. Uit het niet verschepen van voor den ex port alsmede voor de kusthavens en het binnenland bestemde goederen is voor de scheepvaartmaatschappijen te Sjanghai in de bedoeld" vijf maanden een verlies van ongeveer 10 millioen jcoan ontstaan. Alles en alles bij elkaar is er dus een totale schade geleden van onge veer 845 millioen joean of 425 mil lioen gulden. Hef zwaarst ziin natuurlijk de Chineezen getroffen. De verliezen der buitenlanders in Sjanghai bestonden meer in de gevolgen der lamlegging van den handel dan in de ver- nieuling van gebouwen of andere bezittingen hoewel ook de verliezen van dergelijken aard hij de buitenlanders niet onaanzienlijk zijn. Hef definitieve verlies hangt inh'sschen af van de wijze, waarop het economisch le ven van Sjanghai in de komende jaren weer op gang zal komen. JUSTITIE STELT NAUWKEU RIG ONDERZOEK IN. PRE VENTIEVE EN REPRESSIEVE BEVOEGDHEDEN VAN DE OVERHEID WORDEN UITGE BREID. Taal, een Nederlander onwaardig. Zooals wij onlangs mededeelden, heeft het Eerste Kamerlid Jhr. de Savornin Lohman aan de minis ters van Algeineene Zaken en van Justitie schriftelijke vragen gesteld omtrent pamfletten voor een in Ti- voli te Utrecht gehouden vergade ring van de Nationaal-Socialistischc Nederlandsche Arbeiderspartij, in welke pamfletten den Nederland- schcn „arbeiders van het hoofd en de vuist" met verwijzing naar het voorbeeld van de „Oostenrijksche ka meraden" wordt aangeraden, zich met hun „Duitsche kameraden" te verbroederen. Genoemde ministers hebben thans hierop het volgende geantwoord: Naar het optreden in den laatsten tijd van de „Nationaal-Socialistische Nederlandsche Arbeiderspartij, groot-Duitsche beweging en Nederland", welke overigens een zeer ge ringen aanhang heeft, wordt door de Justitie een nauwkeurig onderzoek ingesteld. Mocht dit onderzoek de voorloopige aanwijzingen in de richting van één of meer misdrijven tegen de veiligheid van den Staat nader be vestigen, dan zullen een strafvervolging en andere daarmede verbonden maatrege len niet achterwege blijven. De preventieve en repressieve be voegdheden van de overheid op dit stuk worden uitgebreid in het reeds aangekondigde ontwerp van wet tot wijziging en aanvulling van de wet van 1855 op het recht van ver- ecniging en vergadering, dat be reids het departement van Justitie heeft verlaten. Ook het Eerste Kamerlid Bruincman had schriftelijke vragen ingediend omtrent be doelde vergadering, waarop volgens een be richt in de Maasbode de partijleider dr. E. H. van Rappard een toespraak heeft gehou den, waarin hij een pleidooi hield voor de aansluiting van Nederland bij Duitschland. Op deze vragen hebben de ministers het zelfde antwoord gegeven en daaraan toege voegd, dat taal, als hierboven weergegeven, voor een Nederlander onwaardig en in haar strekking van hoogst bedenkelijken aard is. Goede vangst van sche politie. Amsterdam- Een groote firma in tapijten, gordijnstof fen enz. gevestigd aan de Nieuwe Zijds Voorburgwal te Amsterdam, is door enkele leden van haar personeel reeds jaren lang, zooals thans blijkt, op schromelijke wijze bedrogen. Voor groote bedragen aan goede ren hebben deze lieden, die het volste ver trouwen van hun werkgevers genoten, ge stolen en verkocht aan opkoopers in onge regelde goederen in Amsterdam. Ten slotte werden de dieven echter te brutaal. Zij lie ten b.v. de opkoopers met hun karren voor de deur van het magazijn komen om daar hun gestolen goederen rustig in te laden. De polifie heeft gisteren vier personen, die bij de firma werkzaam waren, gearres teerd. Bovendien zijn twee kooplieden aan gehouden, die verdacht worden van heling. De politie is op het oogenblik bezig het zeer omvangrijke materiaal te schiften. Het is niet onmogelijk dat nog een aantal per sonen bij deze diefstallen is betrokken. De zes gearresteerden worden in hechte nis gehouden. Nog dit jaar in werkingtreding van de Binnenvaart-Rampenwet. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling van den minister van Wa terstaat, mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren, de Binncnvaart-rampenwct van 9 Juli 1931 dit jaar in werking tc doen treden. Deze wet beoogt de regeling van een sta tistisch onderzoek naar rampen in de bin nenvaart, waaruit zou kunnen blijken, of in de tóekomst toezicht op de binnenvaart noodzakelijk is. Tot dusver werd naar ongevallen, welke schade aan schepen of opvarenden veroor zaakten, geen onderzoek ingesteld. Gistermiddag te ruim twee uur is in de alleenstaande opslagplaats van de Fa. G. W. van Driel en van Dorsten te Hoofddorp door onbekende oorzaak brand uitgebroken. Er bevond zich op dat oogenblik niemand in 't gebouw, waar 20 harkmachines, een drietal dorsrhmarhines, een hoeveelheid touw en andere landbouwbenoodigdheden waren opgeslagen. De opslagplaats brandde, ondanks het op treden van de brandweer, geheel af. De schade is groot. Een vitale figuur. Gisteren arriveerde de „Christiaan Huygcns" met aan boord de vroege re Duitsche minister, veldmaarschalk von Blomberg. De veldmaarschalk was in een luchtig sportpak met korte broek gekleed en maakte volgens de N.R.Ct. den indruk een \itale figuur te zijn. Vriendelijk doch beslist wees hij elk verzoek tot een interview van de hand. Hij bevestigde slechts, dat hij op c huwelijksreis is en voor korten tijd Jav bezoekt. De zeereis is zoowel hem als zijn echtgénoote uitstekend bevallen, evenals de eerste kennismaking met de tropen, hoe wel de warmte hem niet meeviel. De veldmaarschalk vertrok zoo snel mo gelijk van boord, om zijn reis over Java aan te vangen. Op verzoek is het reispro gram geheim gehouden. Slechts werd me degedeeld, dat de Duitsche gast 11 Mei we derom met de „Christiaan Huygcns" terug keert. Drie slachtoffers. Woensdagmiddag is naar de N.R.Crt meldt, op Pasar Pabcan te Socrabaja een in aanbouw zijnde loods ingestort. Hier door is een inlandsch meisje gedood. De heer C., een werkbaas van de gemeente, alsmede een Chinees zijn zwaar gewond. De Bond van Nederlandsche Graan- en Zaadimporteurs, de Algemeene Neder landsche Molenaarsbond, de Vereeniging Amsterdamsche Graanbeurs en het Comité van Graanhandelaren hebben aan Zijne Excellentie den minister van Economische Zaken een schrijven gericht, waarin zij er op wijzen, dat niettegenstaande de ver hoogde monopolierechten Op graan, de graanprijzen niet noemenswaard zijn ge stegen Het lijkt adressanten niet onwaarschijn lijk, dat de roggetelers wederom bij den minister zullen gaan aandringen op maat regelen ter verbetering van den toestand. Adressanten verzoeken Zijne Excellentie niet nogmaals tot verhooging van monopo lieheffingen over te gaan. Het verteenen van eèn prijstoeslag zou, zoo schrijven de organisaties tenslotte, een geschikter middel zijn om verbetering van den prijs van de nog overgebleven Neder landsche rogge en gerst te verkrijgen. VOETBALLER DE GEVANGENIS IN. Het Amsterdamsche gerechtshof veroor deelde g!»teren een speler van de vereeni ging „Olympia 2" uit Hilversum, die één van de „Ankeveensche boys" bij een wed strijd een schop tegen het hoofd heeft ge geven, waardoor deze ernstig werd gewond, tot een gevangenisstraf van twee maanden een straf, die ook door den procureur-gene raal was gerequircerd. De politierechter had den man in eerste instantie veroordeeld tot f 30.— boete. 12 Mei a.s. zal de derde verjaardag van den dood van maarschalk Pilsoedski worden herdacht. Het zal een dag van na- PILSOEDSKL tionale rouw zijn, 's middags twaalf uur zal in geheel Polen een minuut stilte in acht worden genomen. De schouwburgen zullen den geheclcn dag gesloten blijven. Kostbaarheden In Italië gevon den. Bij het graven van een nieuw kanaal in de omgeving van Adrië (Italië) is een Etruscische doodenstad ontdekt. Tot nu toe heeft men 109 graven blootgelegd, waarin een groote hoeveelheid gouden, zilveren, bronzen en terracotta voorwerpen werden gevonden, welke een aanzienlijk licht wer pen op de geschiedenis van deze oude be woners van Italië. Vertrek van Aankomst t« Uicenreis) l5"1™' 28 APrKd' 28 A»- Oehoe I Athene 28 Apr. A'dam, 28 Anr (terugreis) I I ,Jr« Basra 28 Apr. Jodhp. 28 Apr. Rang. 28 Apr. Jodhp. 28 Apr. A'dam 28 Apr. Boedap. 28 Apr< Band. 28 Apr. Singap. 28 Apr, Wielewaal (heenreis) Emoe (terugreis) Ibis heenreis) Buizerd (terugreis) Dewey houdt opruiming in New York's onderwereld. Onder leiding van procureur-ge neraal Dcwey kwam de Amerikaan sche politie een gangsterbende op het spoor, die de New Yorksche taxi chauffeurs onder dwang had ge organiseerd en hoogc contributies van hen eischte. New York's taxi-ohauffeurs -zijn bevrijd van een zwaren druk, sinds de beroemde procureur-generaal Dewey opdracht gegeven heeft onder de „racketeers" van Amori- ka's grootste stad opruiming te houden, Met groote spanning volgt do openbaarheid den heldhaftigen strijd van Dewey tegen de bandieten, die de taxichauffeurs terrori seerden. De procureur-generaal riskeert daar bij zijn leven, want evenals de gansters voor geen middel terugdeinsden, om de waarlijk niet rijke eigenaars van een huurauto in hun macht te krijgen, zullen zij om een tegenstander, die aan hun misdadig, maar zeer winstgevend beroep een einde wil ma ken, uit don weg te ruimen naar vergif, dolk en revolver grijpen. De brutalen hebben de halve wereld. De methode der bandieten blinkt geenszins door geniale trucs uit. Slechts een groote brutaliteit heeft de „racketeer" noodig. Het begin valt in 1933 toen eenige misdadige elementen de „Unie van onafhankelijke taxi-chauffeurs" oprichtten. Het aantal leden van deze vereeni ging werd van maand tot maand grooter, wat geen wonder is, want het middel der propaganda was de terreur. Wie weigerde lid te worden en "kijn wekelijksche contributie te betalen, kon er zeker van zijn op ze keren dag vreeselijk mishandeld op straat te worden gevonden naast een totaal vernielde auto. Wie durfde onder deze omstandigheden nog buiten de organisatie blijven? Duizenden taxi-chauffers betaalden zon der verzet hun contributie aan de bandieten Wekelijks „verdienen" de gansters 3000 dol lar. Later werd de contributie nog verhoogd en konden zij een wekelijks inkomen van 5000 dollar boeken. Het toppunU Het toppunt van brutaliteit was wel, dat men tenslotte deel van een vakvcrccniging ging uitmaken en een fonds stichtte, waar uit arme taxi-chauffeurs een leening kon den opnemen. Natuurlijk tegen een woe kerrente b.v. 5 dollar per week met een rente van 1 dollar per week. Het geroofde kapitaal droeg op deze wijze meer vruch ten dan de leeningen van de meest geslepen Amerikaansche zakenlieden. Intusschcn heeft Dcwey aan dit voordeelige zaakje van de racketeers, die het Amerikaansche volk op deze wijzen jaarlijks voor vele millioc- nen bestelen, een einde gemaakt. Vernomen wordt, dat drie dagen geleden op het vliegveld Mirafiori een vliegtuig is geland, dat uit Parijs kwam met een hoe veelheid juweelen ter waarde van twintig millioen lire, toebehoorend aan gravin Apo- n> de tegenwoordige koningin van Alba* nie. De juweelen werden overgebracht aan boord van een ander vliegtuig, dat ver* trok met bestemming Tirana. Oneerlijk boerenknecht voor de rechtbank te Dorchester. ,\oor de rechtbank te Dorchester (Enge* and) is uitgekomen, dat een man, een ze* ere Arfhur Bruce, die vroeger op een boer derij werkte van een zekeren Kent tc Bark- ,i"Vn Sussex, jarenlang de dochter van den .boer heeft bedrogen. Maar voor den rechter verdedigde de vrouw hem met warmte en zcide o.m.: „ik geloof het niet en geen van .jullie allen kunen het me doen gc- looven. Kort daarna zcide zij, dat zij met Bruce ging samenleven, die een melkhandel dreef n de buurt van Weymouth. Juffrouw Kent vertelde verder, dat zij 550 pond voor do melk wijk had betaald, maar voor de recht bank kwam uit, dat dit een bespnttcliik nooge prijs was, omdat de herle wijk niet meer waard was dan 20 pond. Zij vertrouw de Bruce volkomen, en ongeveer 700 pond ging naar zijn familie en in den tijd van twee jaren had de vrouw 474 pond verloren, en nog wilde ze niet gclooven, dat de man haar bedroog.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2