Brieven uit Zuid Afrika Voor kamers op liet Noorden, Oosten, Zuiden en esten De voorbereiding van de reis en de reis zelve Actrice beboet „Moeder1 veroordeeld Vrijgesproken van verduistering Weduwe voor 9600 gulden bestolen vindt U nu „Keuzewenken in elk R D-boek Uit onze omgeving Bij mijn vertrek naar Zuid-Afrika werd door velen het verzoek tot mij gericht na eenigen tijd eens iets van mijn bevindingen ^Idaar mede te deelen. Het ia ondoenlijk voor mij aan al deze verzoeken te kunnen voldoen per brief en daarom lijkt het mij een goed idee, door middel van onze krant zoo af en toe iets daarover te echrijven. Na overleg met de Redactie is dit dan mijn eerste schrijven en zal ik trachten van mijn verblijf alhier van 10 October 1936 af een 200 zuiver mogelijk beeld te geven van het leven, de werkwijzen en toestanden alhier en over de mogelijkheden, speciaal voor Hollan ders, loonen enz. Hoe het plan tot vertrek naar Zuid-Afrika Is opgekomen? Wel, na vele werkloosheidsperioden en slechte werkgelegenheid in de bouwvakken, besloot ik tenslotte, teneinde uit deze misère te geraken, mijn geluk te beproeven in Zuid- Afrika. Van vele landen hoorde men niet dan over werkloosheid, bezuiniging en crisis spreken, doch af en toe verschenen er berichten in de nieuwsbladen over de goede werkgelegen heden in Zuid-Afrika. Ik ben toen met een yriend op onderzoek uitgegaan. Na vele inlichtingen te hebben ingewonnen, welke wij door middel van de Zuid-Afr. ver- eeniging, gevestigd te Amsterdam, verkre gen, heeft het plan om naar Z.-Afrika te gaan steeds vastere vormen aangenomen. Het zwaarste woog het financieele ge deelte. Men moet n.1. buiten de onkosten van de bootreis, welke toeristenklasse of 3e klasse Van f 25 tot 30 bedragen, bij a nnomst be schikken over 100 in contanten ->f geldige borg voor dit bedrag. Dit moet gestort wor den voor den tijd van 2 jaar. Na 2 jaar verblijf in Afrika wordt bedrag of borg weer vrijgegeven. Deze maatregel is in hoofdzaak bedoeld als zekerheid voor de Unie van Zuid-Afrika, dat zij geen moeilijk heden krijgt als men zich niet kan hand haven, in armoede kom' of reden voor uit- wi.zing zich mochten voordoen, zoodat dit dan van de borgsom zal kunnen worden be kostigd. Tijdens mijn verblijf alhier is een en ander Inmiddels nog meer gewijzigd en vernieuwd, doch niet minder moeilijk geworden met het oog op het geneeskundig onderzoek, diverse foto's invullen van formaliteitspapieren in duplo, enz. enz. Na al deze moeilijkheden te hebben over wonnen was mijn vertrek eindelijk, na nog een tijdelijke stopzetting van emigratie te hebben getrotseerd, geregeld en vastgesteld op 18 September 1936 en nam ik dien dag dus afscheid van mijn familie en vertrok met den trein naar Hoek van Holland om van daar naar Engeland over de steken. Van waar ik uit Liverpool met een boot van de White Star Line zou vertrekken. In Hoek van Holland begaven wij ons naar den vertegenwoordiger der Zuid-Afr. Ver., die ons tot de plaats van vertrek zou bege leiden. Deze verstrekte ons de noodige papieren en wij begaven ons aan boord van de „Am sterdam", een zeer mooie en gerieflijke boot imet prachtige hutten. Direct moesten wij het weinige Engelsch, dat wij kenden, aanwenden, want aan boord Werd geen woord Hollandsch gesproken. Na een goeden nacht gemaakt te hebben, naderden wij 's morgens 7 uur de kust van Engeland en dus onze eerste bestemming, h l. Harwich. Het geloei der sirenes had ons wakker ge maakt en boven gekomen bemerkten wjj, dat wij in een echten dikken Engelschen mist waren gehuld en slechts langzaam vooruit kwamen, waardoor wij den trein hebben ge mist, welke aansluiting geeft naar Liverpool. Na lang wachten te Harwich konden wij eindelijk per extra trein vertrekken, na op het station nog eenige inkoopen te hebben gedaan en geld te hebben ingewisseld. Met ons gebroken Engelsch was dat geen gemak kelijke taak! Wij zaten ongeveer 9 uur in den trein voor Wij in Liverpool arriveerden. In Liverpool stonden bussen klaar om ons Via de stad naar de haven te vervoeren. Het was voor ons een vreemd gezicht al dat linksche verkeer en wij vreesen steeds een aanrijding te krijgen. Ongeveer een half uur later bereikten wij de haven en zagen al spoedig onze boot, de ►.Themistocles", van de White Star Line liggen. Aan boord voegden zich nog vele Engel schen en andere landslieden bij ons en wij hadden nu weer een heel andere manier van afscheidnemen te aanschouwen. Vele mannen omhelsden elkaar innig en kusten elkaar onder een vloed van tranen, anderen waren daarentegen weer vroolijk en lieten waar schijnlijk geen dierbaren achter. Onze boot mat 11250 Register ton en was dus een flink schip. Aan boord was alles ruim en confortabel: mooie, kraakzindelijke frls- sche hutten. 'Onze koffers, welke 10 dagen vooruit waren verzonden, stonden netjes op hun plaats en bedienden liepen rond om ons In alles behulpzaam te zijn en onze plaatsen Ban te wijzen. De douane formaliteiten leverden niet veel moeilijkheden voor ons op, daar de vertegen woordiger perfect Engelsch spi;ak en door zjjn Vorige reizen het volle vertrouwen genoot. Deze heer verliet nier ons gezelschap om Weer naar Holland terug te keeren en wij toegaven ons aan tafel, nadat wij in twee groepen waren verdeeld n.1. voor eerste en tweede zitting, aangezien er te veel passa giers waren om in één zitting te worden op genomen. i t t De Hollanders waren steeds het laatst aan tafel en verlieten die het eerst, want de Engelsche kost was niets voor ons. De geheele reis hebben de meesten met lange tanden zitten eten. De menukaart was voor ons slecht te ontcijferen. Af en toe zoch ten wij een slachtoffer, dat iets be®telde "Was het eenigszina smakelijk, dan bes e wij het ook of probeerden een ander gerecnt. Meestal was het een puzzle wat op je bou ïag. Er was eten in overvloed en er werd vo.- Boende zorg aan besteed, aUeen was het voor aardappelen^6"^' g6<m druppel vet bij de bwrd. Waren Vel® vermakelijkheden aan danPw2Wa3,W^ meer waar te nemen dan water en lucht en hiei en daar een ver- Jnet^erschfn' dUS vermaakter> wij ons maar chillende spelen. De stemming kwam de meetUeW m W'j maakten vele vrienden; cle rr eesten waren lotgenooten! De Afrikanen aan boord die met vacantie waren geweest, werden natuurlijk al gauw overstelpt met vragen over hun land en onze kansen Vele Engelschen, vooral de damTs b 'J,verde|1 ach al gauw om ons de Engelsché wS t6ren tn Zij trach"en van ons het Hollandsch machtig te worden. Zoo dachten wij in onze drieweeksche reis aardig wat te leeren en heel wat te kunnen spreken bij aankomst, doch dit bleek erg diP™*6 paller' Fr waren met mij meerderen die wat Engelsch hadden geleerd in Holland, scZni fTllg6n Zelfs lan§ Engelsch op hadde f" gehad' Maar m de practijk hadden we daar niet veel aan. Na 6 dagen varen bereikten wij in den morgen van 25 September 1936 de Canarische eilanden en landden voor het eiland Teneriffe s morgens om 3 uur. We kregen 4 uur gelegenheid om de stad te bezichtigen, waarna wij weer zouden ver trekken. In den volgenden brief bijzonderheden over de stad en verdere reis, waarna ik het be langrijkste over Zuid-Afrika hoop te schrijven Ik raad echter nu reeds een ieder die plan nen voor Z. Afrika maakt aan; leert Engelsch want indien men die taal niet machtig is liggen veel moeilijkheden „in die pad", zooals de Afrikaan zegt in zijn taal, waar hij zoo trotsch op is. J. v. W. Wegens mishandeling. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gis teren arrest gewezen in de strafzaak tegen de actrice Cissy van Bennekom, die terecht stond wegens mishandeling en die door den politierechter tot f 5.boete was veroor deeld. De actrice had een beroep op noodweer gedaan en aangevoerd, dat de man, wien zij een oorvijg had gegeven, haar had lastig gevallen. Het hof bevestigde het vonnis van den po litierechter, echter met verlaging van de straf tot f 1.boete. Het hof overwoog, dat in het arrest wordt weggelaten, de motiveering, die de politierechter heeft gegeven bij het beroep op noodweer, n.1. dat niet gebleken zou zijn of de actrice haar taschje of haar eer had verdedigd. Het hof achtte deze zinsnede onjuist. Haar dochtertje doodclijk mis handeld. De Groningsche rechtbank deed gister morgen uitspraak in de zaak tegen de 27- jarige vrouw J. K. te Bedum. Zij wordt er van verdacht, op 20 December 1937 haar 2^ jarig dochtertje zoodanig te hebben mishandeld, dat de dood intrad. De rechtbank achtte mishandeling, den dood tengevolge hebbende, bewezen en ver oordeelde de vrouw tot 3 jaar gevangenis straf, met aftrek van de preventieve hech tenis. Valsche trouwbeloften. Gisteren heeft het Leeuwarder gerechts hof arrest gewezen in de zaak tegen D. .T. en J., 45 jaar, accountant en S. van G., 35 jaar, bedrijfsleider, beiden te Groningen, die 'door de rechtbank aldaar, wegens verduis tering en medeplichtigheid hieraan, veroor deeld werden ieder tot een jaar gevange nisstraf. De beide verdachten hadden in Septem ber 1936 voor een bedrag van f 1650— aan aan deelen en obligaties, toebehoorende aan mejuffrouw A. M. Damen en afkomstig uit een erfenis, verzilverd en het geld zelf behouden. De J. had bovendien de dame trouwbeloften voorgespiegeld. Do procureur eischtc bevestiging van het vonnis. Hot hof sprak gisteren de ver dachten vrij. Boekhouder veroordeeld. De Bossche rechtbank heeft vonnis gewe zen in de zaak tegen den 35-jarigcn gedeti neerden boekhouder, A. J. C van Dwo nende te Veldhoven, die vanaf 1934 tot 19.1b te Eindhoven de weduwe B. Lueassen heeft bestolen voor een bedra# van 0600 puldon. Tegen van D. heeft de officier van Justitie een jaar en zes maanden gevangenisstraf De rechtbank heeft v. D. veroordeeld tof een jaar gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest, De inhoud van de prachtige, nieuwe R&D Staal- Een nieuw R&D behang geeft Uw woning een boeken nog interessanter! Nog meer verrijkt! gezellige sfeer en doet alles voordeeliger uitkomen. Nu, naast bezienswaardig, ook lézenswaardigOok de prijzen zijn verrassend-laagraag Uw Neem kennis van de uiterst practische „Keuze- behanger vandaag nog de R D Staalboeken Series wenken" voorin! Een goed en handig kleuren- 16-47-48-49-50-51 of 52 en verlustig U in schema voor kamers bij elke dagbelichting - dag- dezen nieuwen, frisschen overvloed van fleurige licht van het Noorden, Oosten, Zuiden of Westen. R&D-dessins! Let op het merk op de kaft. O 3 N. V. BEHANGSELPAPIERFABRIEK VAN RATH DOODEHEEFVER Toonzalen in 19 steden des lands. R&D Staalboekei toonen het behang op volle rolsbreedte Levering via Uw behanger. Toonkamers te Alkmaar: Koningsweg 16. ROMANTISCHI Een huis te koop. Een jaar geleden erfde mej. Ililda Mul- lard van Freshfield in VVeyniouth een be drag van 10.000 pond van haar patroon Dr. John E. Ransford waar zij vele jaren ge werkt had. Geruimen tijd vond mej. Mullard het le ven heel erg prettig en ze genoot ervan ook. Daarna begon ze zich alleen te voelen. Eenige dagen geleden verscheen er een bordje „te koop" aan haar prachtig land huisje. doch kort daarop werd dit bordje weer weggenomen. Maar een soortgelijk bordje verscheen in den tuin van een huis aan den overkant van den weg, waar een weduwnaar mr. Charles Neath woonde. Spoedig werd het geheim der bordjes op gelost, want in de kerk te Preston, gelegen in de buurt van Weymouth, trouwden de eenzame weduwe met den eenzamen we duwnaar. En in het huis van den weduw naar kan zich nu iemand anders vestigen, want het jonge paar heeft het aardige land huisje in Weymouth betrokken. EEN STER MET GROOTE SCHULDEN. Loo Ilardy, vroeger een zeer be kende Duitsche filmster haar wa re naam is mrs. Charlotte Levi die stervende is gevonden in haar kosthuis in Clcveland Square te Londen, had, volgens de Daily Ex press, groote schulden. Zij had zich van het leven willen beroo- ven door een innemen van narcotische mid delen. Mr. Ledie Crcsswell Burrow, een leerfa- brikant uit de Albionstraat in Ilydepark, zeide. dat geld de grootste zorg was van de filmster. Van tijd tot tijd hielp hij haar wel eens. Het heeft helaas niet mogen baten! TREIN IN TWEEËN GESPLETEN. Merkwaardig ongeluk op Co lombo. Op het eiland Colombo is een van de nieuwste Dieseltreincn van Ceylon, op een afstand van 10 mijl van Colombo veronge lukt. De trein, die een vaart had van vijftig mijl per uur en 300 passagiers bevatte, werd naar de Daily Express meldt in twee deelen gesneden door een cocosnootboom, welke door een storm geveld en op de rails was terecht gekomen. De twee deelen van den trein hieven op de rails staan en geen enkele passagier werd ernstig gewond, maar stukken van den gevallen boom werden met zulk een kracht weggeslingerd, dat drio mannen en een vrouw, die twintig meter'van den spoor haan aan het werk waren, ernstig werden getroffen en gewond. KU EG II AS JULIANADORP. Ver. van Outlleerlingen van den Landbouwcursus. Het besmet telijk verwerpen. Woensdag werd door bovengenoemde ver- eeniging de laatste vergadering in dit sei zoen gehouden in het café „Prins Hendrik", van den heer A. Doorn. Het bezoek was niet groot te noemen, ongeveer een 25-tal be langstellenden waren aanwezig. De heer Dekker, Veearts te 'tZand, hield een inlei ding over het onderwerp „Het besmettelijk verwerpen." Spr. behandelde achtereenvolgens koeien, paarden, schapen, varkens, geiten, en de oor zaak van het verwerpen. Door spr. worden diverse voorbeelden opgesomd, ook over de vernietiging van de bacillen. Bij besmetting dacht men eerst aan den stier, waardoor in fectie kan plaats hebben en verder: le. spijs verteringskanaal ("voeding); 2e. door de schede (stier); 3e. door de huid; 4e. langs het oogslijmvlies ("spatten); 5e. langs de te- peisfde handen der melkers). Spreker gaf in den breede verschillende toelichtingen omtrent het ontstaan dezer ziekte en het onvruchtbaar zijn der diverse diersoorten, en omtrent het verwerpen en de daaruit voortvloeiende schade, nl.: le. het verloren kalf; 2e. mindere melkgift; 3c onvruchtbaarheid: 4e. het nazicken. Voortgaande, wordt behandeld hoe de ziekte ontdekt wordt en hoe men haar zal bestrijden, verder de behandeling van het dier. Do enting tegen de ziekte wordt door de doktoren bestreden, daar men van meening is, dat er meer bacillen in de melk komen. Of die echter gevaar opleveren voor den mensch is niet bewezen. Dat wil echter niet zeggen, dat men maar net moet doen of er niets aan de hand is. integendeel, het is plicht van den belanghebbende alles te doen om deze ziekte en de nasleep daarvan zoo minimaal mogelijk te doen zijn. Na de pauze worden besproken de geval len bij schapen, geiten en varkens. De aan dacht wordt er op gevestigd, dat men op het platteland meer te lijden heeft van den abortus-bacil dan in de steden. Vervolgens worden enkele vragen gesteld en beantwoord. De heer Schroevers geeft vervolgens een opsomming van de proef- veldjes en wat daar allemaal reeds op uit gezaaid is. Ook aan de deelname voor den Melkcur- sus wordt herinnerd. Met dank aan den heer Dekker en aan de aanwezigen, sluit de voor zitter de bijconkomst. WIEmNGE'K SCHOOLWEDSTRIJDEN. Onder ideale weersomstandigheden zijn alhier Woensdagmiddag de schoolwedstrij- den begonnen. Zonneschijn overal, ook in de harten van de honderden kinderen die zich naar het Succes-terrein begaven en speciaal bij hen die de eer genoten in het vertegenwoordi gend schoolelftal te zijn opgenomen. Men weet in welke gemoedsstemming de jeugd bij dergelijke gelegenheden verkeert, men kent het „tableau de la troupe". Wij al thans hebben niet de illusie dat dit in Wie- ringen anders .zou zijn dan elders hoewel het enthausiasme, zoowel in als om het veld moeilijk kan worden overtroffen. Om kort te gaan. de echte sfeer was er weer- U weet wat dat zeggen wil en zoo niet, dan moeten wij U sterk aanraden hiermede eens te komen kennismaken. Om 2 uur werd begonnen met de match Oosterland—Hippo IT. Hippo TI heeft steeds tot de zwakke zusjes behoord en ook nu moest zij het onderspit delven. Het werd 5 0 hetgeen er, gezien het groote overwicht van de Oosterlanders nog bij doorkan. Raatjes, nog bekend van vorig jaar beves tigde zijn toen gemaakten goeden indruk door drie doelpunten te maken. Goed zoo Derk. Feitelijk kan men na deze ontmoeting nog niets zeggen omtrent de kracht van Oosterland maar wij nemen aan, dat zij wel even sterker is dan vorig jaar. De cup-houder van 1937, O. L. School Den Oever was er hopeloos uit. Met niet minder dan 120 werd zij door Hippo I ingemaakt. Men kan zich de uitbundigheid van de Hip- po-aanhang voorstellen. Handig spelend bombardeerde .Toop Metselaar zich tot top scorer. 7 Goals nam hij voor zijn rekening. Zelfs Bakhuis in zijn goede dagen bracht het niet zoo ver. Zijn buurman Joost de Krijger maakte 4 doelpunten en Ehel Bos maakte het dozijn vol. Dat hadden we niet van Den Oever gedacht al dient erbij ge zegd dat vele sterren van vorig jaar de school verlieten. Tenslotte speelde Westerland nog tegen Chr. school Den Oever. Westerland, de kam pioen van '36. leek ons wel iets verzwakt, maar tegen Chr. school kwam zij met een 5—0 overwinning uit het strijdperk. Hot duurde lang voor de tegenstand gebroken was. Want. eerst vlak voor rust kwam het eerste doelpunt van den reehtshuiten met een vliegend schot. In het WesterlandeHtal evenals trouwens in de elftallen van Hippo speelden verschillende Succesadspiranton en het is werkelijk opvallend hoe deze jon gens de toonaangevers zijn. In vrijwel ieder opzicht zijn zij de anderen de baas. Maar ter zake. Na rust kon Westerland de score geleidelijk opvoeren. De Oeverschcn kwamen er niet aan te pas. Wederom hebben we genoten van Piet Wigbout. Een zeldzaam agressief kereltje, uiterst handig en vlug. Door zijn toedoen ontstonden dan ook het 2e en 3e doelpunt. Beide keeren was Pietje den keeper te vlug af. Sporadisch werden de serie aanvallen van Westerland onderbroken, maar verder dan het strafschopgebied kwam men niet. De linksbinnen en de middenvoor doelpunt ten beiden nog eenmaal. Voor dezen middag was hot genoeg; 22 doelpunten in 3 wedstrijden; oih van te wa tertanden. Morgenmiddag worden de wedstrijden voortgezet,

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 9