k, pretnhbeurten pre&ihheürten MARINE UNIFORM HERMAN NYPELS Dubbele garantie voor alle verzekerden ,,Prinses"-verjaardag „De Toelast", muziek en dans WAT GEVEN DE (BIOSCOPEN? Algemeene Friesche Levensverzekering-Mij Groot-Noordhollandsche van 1845 VEEL GELD RLaltoJAeaUA,: Het leven van Emile Zola Witte. IftiuAxxy&p: Gepeperd menu Burmaniahuis Leeuwarder van Brienenhuis - Amsterdam 7ii<-otL- TAeaieï Een echt „Tivoli programma Herdenking geboortedag Prinses Juliana Tegen slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Onrust en Zenuwachtigheid, gebruike men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten De veranderingen bij de vloot Een dag gratis koopen bij Gré Quast Uaei&at Uit het politierapport Dat gebeurt niet als U een KLOK heelt van VAN DE WITTE EEN MODERNE ZAAK MET MODERNE UURWERKEN PENDULE's MET TORENSLAG REEDS VANAF 19.50 TOT 2 UUR, ZATERDAG- en ZONDAGAVOND HRC-Ajax Texel VOOR DAAGSCH GEBRUIK COMPLEET 49.50 SPECIALE AANBIEDING KLEEDINGMAGAZIJNEN DEN HELDER NAAR MAAT GEMAAKT QP EIGEN ATELIERS m bad aoudenzUiXk JUWELIER BEEM5TERB0ER Texelsch nieuws Burgerlijke Stand Vertrokken personen Het is reeds eenigen tijd geleden, dat de wereldpers als laatste super-prestatie der Ame rikaansche cinematografie aankondigde het werk van William Dieterle, getiteld „Het Leven van Emile Zola", uitgebracht door de steeds meer op den voorgrond komende maat schappij Warner Bros. Nu is het geraden, dat leerde de ervaring van vele jaren filmwezen wel heel duidelijk, ieder komend superwerk met de noodige re serve af te wachten. Het woord super wordt in deze branche met verbijsterende lichtvaardig heid gebruikt en meer dan eens blijkt het, dat een superfilm niets anders is dan een loopende band-product, waarvan alleen de wereld reclame-campagne enkele duizenden dollars meer gekost heeft Deze en dergelijke vermoedens namen bij het uitkomen der film bezit van ons, en zelfs de wetenschap, dat het Paul Muni was, dezelfde dus die in „De Goede Aarde" zulk een onver getelijke creatie te zien gaf, belette niet, dat wij gereserveerd bleven ten aanzien van een Ame- rikaansche bewerking van een honderd procent Fransch gegeven. Gisteravond draaide voor het eerst de film in het Rialto-theater. Een groote film, een film in eerste instantie van super-lengte, maar ook een film, die ons gegrepen heeft in haar ban, zooals dat maar zelden gebeurt. Het leven van Emile Zolawat weten wij, moderne menschen van een modern genoem den tijd nog van Zola. Wat meer, dan dat hij de boeken schreef die wij voor ons achttiende jaar van onze vaderen niet mochten lezen. Zola, die vele jaren door ons gepersonificeerd werd met het verboden lectuur. En de besten zullen zich nog uit hun schooltijd herinneren, dat hij eens naar aanleiding van de Dreyfus- affaire een zeker „J'accuse" geschreven heeft, en daarvoor reeds z'n boeken als Germinal, Nana, en de serie van de Rougons Maquards. Het Leven van Emile Zola, dat onsterfelijk zal blijven niet alleen door het openbreken van de poort der waarheid, die in het land van Jean Jacques Rousseau, hermetisch gesloten bleek te zijn, maar ook en vooral door zijn zoo zeer belangrijk aandeel dat deze héros van den geest had in het eerherstel van Dreyfus. Deze film-is in wezen de affaire-Dreyfus. Zij vormt er het hoofdbestanddeel van, zij is de kern ervan. Deze lange film neemt U mee tot op een hoogte, waartoe ge de cinematografie wellicht niet in staat geacht zou hebben. Ze laat U hier op ongelooflijk knappe wijze een t ij d zien, weerspiegelt door een hoeveelheid gebeur tenissen en karakters. Dat is het voornamelijk wat ons bij dit werk keer op keer frappeerde: het leeren, het indringen van en in een periode, en dat uitsluitend door het waarnemen van de gedragingen van een aantal personen. Paul Muni ziet men hier een rol spelen, zoo volkomen, zoo tot in de perfectie doorleefd, dat men geneigd is deze zijn levensrol te noemen. Men deed dit echter ook bij de „Goede Aarde" en zijn Pasteur-film. Wij kunnen deze film van harte adviseeren. Niet alleen omdat zij U een stuk historie laat zien, dat immer interessant zal blijven, maar omdat men hier een tijd leert kennen, zooals hij geweest is. Op onverbeterlijke wijze! Als men het programma van de „Witte" beschouwt, valt het op, dat ook hier getracht is een alleszins aantrekkelijk geheel te vormen. De film „Een huwelijk onder Schrikbewind" viel eenigen tijd geleden een uitstekende pers ten deel, terwijl nummero twee „In Stor mende Galop", een product is, waarin niemand minder dan de oude Ken Maynard mee speelt. Met „oud" doelen wij uiteraard niet het aantal jaren dat deze ras-acteur reeds bereikt heeft (al zal ook dit reeds vrij be hoorlijk zijn). Met dit „oud" meenen wij echter dat hij een bekende, en zelfs een zeer bekende, verschijning op het doek der scha duwen is, en die ook ditmaal niet zal ver zuimen een maximum aan spanning naast een maximum van bravour te demonstreeren. Zij, die regelmatig het Tivoli-theater be zoeken weten wat het zeggen wil, als zij lezen, dat het programma in dit theater dezer dagen een „echt Tivoli-programma" is. Een programma, waarin spanning en roman tiek op pikante wijze dooreengeweven zijn, waarin kracht en moed hand in hand gaan en waarin tevens het zeer populaire chapiter „liefde" een groote plaats is ingeruimd. Kracht, brute kracht ziet men in den „Humanen Bruut", een knappe creatie van niemand minder dan Victor Mac Laglen, de man die in „What price Glory" zijn naam als filmspeler voor jaren in de annalen der film kunst schreef. Laglen is in deze film voor man van een ploeg staalwerkers, die onder ongelooflijk zware omstandigheden hun dage- lijksch broöd moeten verdienen. Deze moei lijkheden zijn echter niet de eenige die over wonnen moeten worden, althans niet voor Victor, die onder zijn kameraden als „Big Steve Andrews" groote populariteit geniet om zijn groote lichamelijke- en werkkracht. Via een vreeselijk egoïstisch meisje en een hem opgdrongen worstelpartijtje raakt hg bijna in de gevangenis, verdacht van diefstal van gecollecteerde gelden voor de weduwe van een gevallen mede-arbeider. Echter „Big Steve" heeft trouwe vrienden in z'n kleinen bewonderaar Pete en... diens niet onaardige moeder, die weduwe is. En nu begrijpt een goed verstaander wel hoe de film eindigde.... Als achtergrond voor de tweede film fun geert... het Spanje van heden, zooals het ge bukt gaat onder de ramp van den burger oorlog. Men veronderstelle niet, dat hierin partij getrokken wordt voor een der beide strijdende fronten, doch het is niet anders dan de verfilming der gebeurtenissen van een aantal denkbeeldige figuren, die midden in 't strijdgewoel zitten. Velen van hen zullen zich slechts uit het onheil kunnen bevrijden door bemiddeling van den laatsten trein, welke van Madrid naar het (toen nog) veilige Va- lencia zal vertrekken alvorens die verbinding verbroken zal worden. Slechts zij die over 'n pas, door de bevoegde autoriteiten afgegeven beschikken, mogen met den reddenden trein mee. Het is voor sommigen een geweldige struggel om de zoo zeer begeerde pas te ver krijgen. enkelen slagen daarin, anderen niet... Een film waarin vriendschap, ware vriend schap een groote rol speelt, en een film waarvan de regie meer dan eens op goed peil staat. Door Chr. Oranjevereeniging. Gisteravond is in verband met den verjaar dag van onze Prinses, door de Christelijke Oranjevereeniging in de Gereformeerde kerk in de Spoorstraat, een feestelijke vergadering georganiseerd. Gemeenschappelijk werd Psalm 103 11 ge zongen, waarna de heer De Jong, de voorzit ter, na het lezen van Psalm 100 en het voor gaan in gebed de talrijke aanwezigen hartelijk welkom heette. In het bijzonder gold dit wel kom den heer en mevrouw Ritmeester, Overste Bentz van den Berg, den heer Van der Hoeven, ds. en mevr. Tollenaar, ds. Meiners, de Zang- vereeniging „Halleluja", het Kinderkoor en de Oranjegarde. Het is. zoo zei de voorzitter, een van de meest blijde herdenking en van den verjaar dag van onze Prinses, die wij tot nu toe moch ten vieren. Groote dankbaarheid vervult ons en wij willen die dan ook uiten. Als een gelukki ge, jonge moeder mag zij morgen haar verjaar dag vieren. Geen vorstenhuis op de wereld is op zoo bijzondere wijze aan het volk verbonden. Nadat de voorzitter dan nog even heeft uit geweid over de bijzondere verdiensten van ons Oranjehuis, is het de Gereformeerde Zangver- eeniging „Halleluja", onder leiding van den heer Asma, die eenige liederen ten beste geeft. Deze zangvereeniging, die in het bezit is van een uitstekend directeur, die met hart en ziel haar belangen is toegedaan en daarbij over goede muzikale eigenschappen beschikt, bracht op een alleszins verdienstelijke wijze eenige nummers ten gehoore. In het begin waren de tenoren niet geheel zuiver en vooral in de hooge tonen kwam dit even naar voren. Het was echter vooral het laatste lied, waarbij een opvallende samenwerking tusschen de verschil lende partijen viel te bespeuren, en tevens werd gedemonstreerd, waartoe de vereeniging in staat was. Alleraardigst was het Kinderkoortje, dat onder leiding stond van de heeren Swagerman en Bommel. De frissche kinderstemmetjes, die verschillende gezonde, geestige liedjes vertolk ten, deden het uitstekend in het kerkgebouw. En juist de diverse dissonanten die gehoord werden, maakten er een bekoorlijk geheel van. Een hartelijk applausje viel de kleinen ten deel. •De feestrede van Ds. Meiners. „De Prinses van Oranje-Nassau en Ons Volk". Ik wil, zoo zei de spreker, met iets geheel anders beginnen, dan de titel van het onder werp zou doen vermoeden. En ineen uitvoe rige schets, doorspekt met tal van wederwaar digheden, die in het leven van de diverse prin sen en stadhouders van ons land plaats von den, schildert ds. Meiners op een boeiende wijze de geschiedenis van het Huis van Oranje Nassau. Een geschiedenis, die nauw in verband staat met het leven van onzen Prinses en eveneens nauw in verband met het ontstaan van ons vrije landje aan de zee. De prachtige figuur van een Juliana van Stolberg zien wij uitgebeeld, haar kinderen on derwijzend in de vreeze Gods. Wij zien haar zonen vechten voor de vrijheid van ons volk. De persoon van een Prins Willem, edel, groot. Een vader des vaderlands. Wij hooren zgn woorden: „Ik heb met den potentaat der poten taten een vast verbond gemaakt". De verschillende stadhouders volgen elkaar op. Een Willem III, die zelfs koning van Enge land was. En dan een tijd, dat het geslacht bijna is uitgestorven, maar juist in dezen tijd, dat het land onder regentenbestuur een alles zins ongunstige periode meemaakt, komt daar weer een figuur van een Willem IV naar voren. Het Oranjehuis, zoo zei spreker, heeft on noemlijk veel voor ons volk gedaan. Wij zul len ons scharen onder hun regeering, eensge- zind, en hopen, dat zij tot in lengte van dagen over ons zullen regeeren. Laten wij God dankbaar zijn, dat hij ons een vorstenhuis als dit heeft gegeven. Hij geve, dat Oranje en Nederland nog langen tijd samen mogen gaan. Na deze, in een doodsche stilte aangehoorde, rede van ds. Meiners, laat het Kinderkoor en de Zangvereeniging „Halleluja" nog eenige lie deren hooren, waarna tenslotte staande twee coupletten van het „Wilhelmus" worden ge zongen. Met dankgebed wordt deze bigde herden kingsavond van de Christelijke Oranjevereeni ging gesloten. Door de Vereeniging zal het volgende tele gram aan H.K.H. Prinses Juliana worden ver zonden: „De Christelijke Oranjevereeniging met hare leden en genoodigden aan den voor avond van Uwen verjaardag in feestelijke vergadering bijeen, wenschen Uwe Koninkl. Hoogheid en Haren Gemaal, onder verzeke ring van onwankelbaren trouw aan het Oranjehuis, eerbiedig geluk en bidden U Gods besten zegen toe". Hr. Ms. Sumatra vervangt de Hertog Hendrik. De N. R. Crt. doet in zijn nummer van gisterenavond nog eenige mededeelingen over de veranderingen bij de vloot. Wij laten ze hieronder volgen. Zooals men weet, zal de kruiser Hr. Ms. Sumatra, welke binnenkort in Indië wordt afgelost door de Java, de taak van de Hertog Hendrik overnemen en als op leidingsschip gaan dienst doen. De Hertog Hendrik zal niet worden ge sloopt, maar in reserve worden gehouden en worden opgelegd op de Marinewerf ln Den Helder, evenals dit met de Heems- kerek is geschied. Over een eventueele bestemming van de Hertog Hendrik, die wellicht als wachtschip zou kunnen worden gebruikt, zooals dat inder tijd met de Noord-Brabant is gebeurt, is nog niéts bepaald, omdat zulks hooge kosten met zich rpee brengt, wegens het wegbreken van machines en dergelijke en het wellicht voor- deeliger zou blijken, om een kazerne aan den wal te bouwen. Het lot van de Gelderland. De historische hut naar Zuid-Afrika. Meer zekerheid schijnt er evenwel te bestaan over het lot van Hr. Ms. Gelderland. Zooals men weet, wordt dit artillerie instructie-schip binnenkort vervangen door de Van Kinsbergen, welke bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij in aanbouw is. Zoodra de Van Kinsbergen in dienst komt, zal het uit 1899 dateerende pantserdekschip Gelderland voor sloop worden verkocht. Naar het blad verneemt, zou het in de bedoeling liggen de hut van den eersten officier intact te laten. Dit is de hut, welke destijds Paul Kruger tot verblijf heeft gediend, toen Hr. Ms. Gelderland hem uit Transvaal heeft gehaald, na den Boerenoorlog. Deze historische hut zou dan te zgner tjjd als museumstuk worden aangeboden aan de regeering van de Zuid-Afrikaan- sche Unie. GESLAAGD: B(j het op 27 April j.I. gehou den examen voor onderhoud Siertuin, uitge schreven door de Afd. Hilversum der Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, slaagde de heer G. Groen Jz., alhier. Gedurende de maand Mei. Onder verwijzing naar de advertentie in dit nummer vestigen wij de aandacht op den dag gratis koopen bij Maison Gré Quast. Gedurende de geheele maand krjjgt men hier bij contante betaling een gestempelde kassabon, als bewijs voor zijn aankoop. De datum van den gratis koopdag ligt in verzegelde envelop ten kantore van notaris Engelmann. Voor bijzonderheden leze men de advertentie. EEN GOUDFAZANT OP DE LOODS- GRACHT. Vanmorgen zag de heer Frits, Reigerstraat 15, op de Loodsgracht een goudfazant wan delen. Deze ongewone verschijning op den vroegen morgen trok natuurlijk de aandacht en de heer F. ging naar het prachtige dier, dat zich gemakkelijk liet vangen. De vogel, die wel uit een of andere volière in de buurt van de Loodsgracht ontsnapt zal zijn, kan aan het hierboven genoemde adres worden afgehaald. HET SABOTAGE-GEVAL OP DE „SOERABAJA". Naar het Hbld. meldt, bevindt de Inlandsche schepeling, die verdacht wordt van een geval van sabotage aan boord van het opleidings schip „Soerabaja", zich in arrest. De „Soera- baja" is te Batavia binnengeloopen, aangezien het voor het onderzoek niet noodig is, dat het schip langer op de reede blijft liggen. Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) Geen dienst. Westerkerk, (Helden der Zeeplein). 's Morgens 10.30 uur Ds. F. W. J. v. <J. Poel. 's Avonds 7 Landman. uur, Jeugdienst, de heer J. KEIZERSTRAAT 103 TEL. 575 DIVERSE AANRIJDINGEN. Gisterenmiddag had op den hoek Kruger- straat en Polderweg een aanrijding plaats tusschen een auto en een wielrijder. De wiel rijder nam zijn bocht iets te groot, terwijl de autobestuurder eenigszins aan den linkerkant van den weg reed, met het gevolg, dat een aanrijding niet voorkomen kon worden. Het rijwiel werd beschadigd, terwijl enkele edele kleedingstukken van den wielrijder werden vernield, met het gevolg, dat hij letter lijk in zijn hemd werd gezet. Op een schaaf wond aan het been na, had de wielrijder verder geen nadeelige gevolgen ondervonden. Voorts had er nog een aanrijding plaats in de Oostslootstraat bij de Looiersteeg, waarbij een motorrijder tegen een vrachtauto opvloog. Het motorrijwiel werd beschadigd. Een derde aanrijding had tusschen twee auto's bij de Molenbrug plaats. De eene wagen, een grijs sportwagentje, kwam van de Hoofd gracht, de andere, een taxi, van de Molenbrug, beiden wilden in de richting van de postburg rjjden. Daar het grijze wagentje in de flank werd aangereden, zal dus de vermoedelijke oorzaak wel liggen in het feit, dat de taxi geen voorrang verleende. Beide auto's werden licht beschadigd. HIJ HAD DE BEENEN GENOMEN. Op verzoek van den commissaris van politie werd de opsporing verzocht van een persoon, die verdacht wordt van diefstal. Het gelukte aan de politie van Hilversum de hand op dezen man te leggen en hem als „ongewenschte vreemdeling" naar Den Helder op transport te zetten. DAMESRIJWIELEN KOMEN OOK IN AANMERKING. Een damesrijwiel, dat voor een perceel in de Janzenstraat stond, werd door een rijwieldief ingedikt. Naar wij uit goeden bron vernemen, staat H.R.C. morgen een zeer zwaren strijd te wach ten. Ons werd n.1. medegedeeld, dat het vrg- wel zeker is, dat Ajax met haar eerste elftal naar Den Helder komt. Alleen midvoor Bijl zal niet van de partij zijn wegens een blessure. Hieruit blijkt dus, dat er groote kans be staat, dat de spil van het Nederlandsche elftal, Wim Anderiessen, naar hier komt. Onder deze omstandigheden mag aan een H.R.C.-succes niet gedacht worden, doch wel aan een bijzonderen wedstrijd, welke door weinige voetballiefhebbers zal worden overge slagen. Bij het ter perse gaan van dit nummer ver nemen wg, dat Ajax als volgt uitkomt: Keizer v. Diepenbeek Been Schubert Andriessen Loois Blomvliet Aukema Bijl Gieszler Fischer ZONDAG 1 MEI 1938. Ned. Herv. Gemeente. D e n B u r g, v.m. 10 uur Ds. Visser. Oosterend, v.m. 10 uur Ds. A. W. Kok. D e W a a 1, v.m. 10 uur Ds. van 't Hooft. Den Hoorn, v.m. 10 uur Ds. Moen. De Cocksdorp, v.m. 10 uur Ds. Salm, Z u i d-E Ierland, n.m. 3 uur Ds. Salm. Oudeschild, v.m. 10 uur Ds. Scholte. (Maandcollecte). Doopsgezinde Gemeente. Oosterend, v.m. 10 uur Ds. A. A. Sepp van ZaandamOost. Geref. Kerk. Den Burg (Geb. Fanfare): v.m. 10 uur Cand. Wouda. n.m. 3 uur Ds. v. d. Leer. Oosterend, v.m. 10 uur Ds. v. d. Leer. n.m. 3 uur Cand. Wouda. Geref. Kerk H.V. Oosterend, v.m. 10 uur en n.m. 3 uur Ds E. C. Kok. LEGER DES HEIS. Zondagmorgen 7 u„ Bidstond. Zondagmorgen 10 u., Heiligingssamenkomst. Zondagmiddag 4 u., Openluchtmeeting. Zondagavond 8 u., Verlossingssamenkomst. Jeugddiensten. Zondagmorgen 9 u., Handleiding. Zondagmiddag 12.30 u., Comp. klas. Zondagmiddag 5 u., Kindermeeting. Geref. Kerk. (Julianapark). 's Morgens 9 uur Ds. Tollenaar, 's Morgens 10.45 uur Ds. Tollenaar, 's Avonds 5.30 uur Ds. Veenhuizen. Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur Ds. Veenhuizen. 's Avonds 5.30 uur Ds. Tollenaar. (Collecte voor Art. 19 K.O. (Provinciaal Studiefonds) en de Hongaarsche Studen ten). Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur en 's middags half 8 Leesdienst. Donderdag 5 Mei 's avonds half 8 Ds. Kramp van Enkhuizen. Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uur de heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 uur Ds. W. J. F. Meiners. Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht). 's Morgens 10 uur: Ds. P. J. Smidts. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) 's Morgens 10 uur Kerkdienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur Ds. J. L. G. Gregory, van Amsterdam. 's Avonds 6 uur Ds. J. v. d. Helde, van Broek op Langedijk. Gebouw Middenstraat 117. 's Avonds 8 u., Evangelisatie-samenkomst Donderdagavond 8 uur, bgbelbespreking Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: 's Morgens 10.30 uur, samenkomst Zondagmid. 4 u., straatprediking Molenpl. 's Avonds 8 uur, samenkomst Leger des Heils. 7.30 uur v.m. Bidstond 10 uur v.m. Heiligingsdienst 8 uur n.m Verlossingssamenkomst Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 6 uur Samenkomsten. Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. ,s Morgens 10.30 uur dienst HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst. JULIANADORP Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 10 uur Ds. M. van Wichen. Jeugddienst. Onderw.: „Zelfvertrouwen". Zendingsgebouw „De Ster der Hope". 's Morgens 10 uur de heer J. SeveDsma, van Amsterdam. H. Avondmaal, 's Avonds 7 utr, dienst GEVEN WIJ VOOR EEN SPECIAAL K.L.M. VLIEGTUIG AFGEHUURD. Gistermorgen arriveerde alhier met een speciaal voor dit doel afgehuurd K.L.M.- vliegtuig, een Engelsche ornitholoog, die een bezoek wilde brengen aan de verschillende vogelbroedplaatsen in onze gemeente. van 23 tot en met 29 April 1938. GEBOREN: Petrus Mathias Johannes, z.v. Reinardus Johannes Boom en Adelgunde Mar- gareta Elisabeth Ziebertz. ONDERTROUWD: Paulus Lconardus Kru- gers en Martha Johanna van der Slikke. Jan de Haan en Maria van der Slikke. Adriaan Bak ker en Cornelia Blom. Pieter Dros en Anthonia Elizabeth Swaerts. GETROUWD: Arend Jan Wassink en Trijn tje Cornelia Eelman. POLITIE. Gevonden: 1 kerkboekje, 1 handschoen. Martinus de Valk, R.K., en familie van Den Burg naar Schiedam, Botterdijk 264. Antonia Ulger, R.K., van Den Burg naar Voorburg, Oosteinde 19. Katharina Kieffmann, R.K., van De Cocks dorp naar Beverwijk.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 10