N.H.V.B* RADIO os** Gaan Feyenoord en Heracles zich isoleeren? KJNW.B,-beker PROGRAMMA Votlé~al Beslissingen t. a. v. Hermes en F. V. C. kunnen morgen vallen Bloemendaal ZVV en W.waard-Texel de big matches in N. H. Kampioenschap van Nederland Om een plaats in de eerste klasse Om een plaats in de tweede klasse Om een plaats in de derde klasse Noord Hollandsch elftal ETHEL M, DELL Al« de wedstrijden, welke morgen voor den kampioenstitel van Nederland gespeeld wor den, het resultaat hebben, dat wij en zeer vele voetbalkenners met ons verwachten, dan zullen •r morgenmiddag half vijf nog slechts twee ernstige reflectanten voor den eeretitel ge bleven zijn, n.1. Feyenoord, kampioensgega digde numero één en Heracles, dat de Rotter dammers het vuur nog zeer na aan de schenen kan leggen. Het lijdt geen twijfel of de club van Van Heel zal in haar laatsten(!) thuis wedstrijd tegen het Groninger Be Quick, na de benauwde 32 zege j.1. Zondag in Gronin gen behaald, dusdanig op haar tellen passen, dat zij 't niet bij één doelpunt verschil zal laten. Neen, roodwit wint dit keer met mis schien wel meer dan twee drie punten ver schil en zal daarmede de beste papieren voor vich reserveeren. Heracles ontvangt D.W.S., waarvan eerst genoemde evenveel verliespunten heeft en de Amsterdamsche club één verliespunt meer heeft dan Feyenoord. Vooral D.W.S. zou een nederlaag slecht van pas komen, omdat zij dan immers drie punten bij Feyenoord achterop zou komen, hetgeen beslist te veel is om nog ernstig kampioenscandidaat genoemd te kun nen worden. Toch verwachten we een kleine nederlaag van de blauwwitten, omdat de Oos telijke kampioenen getoond hebben vooral op eigen veld hun titel waardig te zijn. Summa summarum verwachten we dus overwinningen van de thuisspelende ploegen, die in dat geval het verder slechts onderling uit te maken zul len hebben, wie er kampioen van Nederland wordt. D.O.S. fraaie kans. Het Utrechtsche D.O.S.dat er voor promotie zoo schitterend voorstaat, kan morgen een derde stap op den goeden weg doen. Zij ont vangt n.1. het reeds gedegradeerde Excelsior en hoeft door te winnen in Amsterdam tegen D.W.V. slechts gelijk te spelen om te promo- veeren. Dat de Stichtenaren morgen zullen winnen zal wel niemand willen betwijfelen. Hermes op fluweel. Het is niet te veel gezegd, dat Hermes mor gen op fluweel zit nu zij rustig kan afwachten hoe haar eenig overgebleven concurrent Emma het er morgen tegen Overmaas zal afbrengen. Verspelen de Dordtenaren ook maar één punt, dan is de club van Breitner voor de eerste klasse behouden. In het voor de Schiedammers ongunstigste geval hebben zij echter nog altijd aan een gelijk spel in den komenden wedstrijd tegen Emma genoeg. RigtersbleekQuick. In Enschede gaat de zeer belangrijke promo tiewedstrijd tussohen de sterke kampioenen Rigtersbleek en Quick. Zooals men weet, acht men de Nijmegenaren favoriet, zoodat we het maar op de roodzwarten zullen houden. In het Zuiden. gaat Bleyerheide trachten uit van Miranda te winnen, waarin zij wel eens kon slagen en gaat De Valk zich via een overwinning op Hero herstellen van de opgeloopen schade tegen Bleyerheide. F.V.G. eerste klasser? Morgen kan ook in afdeeling V de beslissing vallen. F.V.C. trekt n.1. naar G.R.C. met de wetenschap, dat zij bij een tweede overwinning op de Groningers naar de eerste klasse promo veert. Aan den anderen kant strijden de Gro ningers voor hun allerlaatste kans, zoodat er van den uitslag o.i. niets vooruit te zeggen valt. BloemendaalZ.V.V. Morgen trekt alles wat Alkmaarsche Boys is of zich zoo voelt, naar Bloemendaal, waar de club van dien naam haar kans tegen Z.V.V. zal verdedigen. Evenals Zondag j.1. in Alkmaar zal het ook hier een titanenwedstrijd worden, want vooral aan Z.V.V. zal het welhaast be slissend karakter van deze ontmoeting niet zonder meer voorbijgaan. Wie zal de kostbare zege behalen? Het is op geen stukken na te zeggen en wij zullen ons dan ook niet aan een voorspelling wagen. Dat het echter spannen zal, staat als een paal boven water. Wierlngerwaard kan winnen. Morgen speelt Wieringerwaard haar voor- laatsten en Texel zelfs al haar laatsten wed strijd in de promotie/degradatiecompetitie van afd. 1. Zooals men weet, heeft alleen de rood- broekenclub maar belang bij deze ontmoeting, in welk licht bezien zij dan ook wel zal winnen. Ook al zal Texel zich, ais altijd, niet zonaer slag of stoot gewonnen geven, maar zij mist toch den prikkel, welke in de voorgaande wed strijden aanwezig was. Van districtsstandpunt bezien is het zelfs te hopen, dat de roodbroe- ken zegevieren, waarop we het dan ook maar zullen houden. Nog steeds is de belangstelling voor de K.N. V.B.-bekerwedstrijden niet zoo als men gaarne zou wenschen. Evenals vorige jaren komt men ook nu met allerlei ideeën op de proppen om deze wedstrijden wat meer leven in te blazen. Tot nu toe is men daar niet in geslaagd, maar dat neemt niet weg, dat het in Den Helder bij H.R.C.Ajax wel niet aan belangstelling zal ontbreken! Normaal gesproken legt de thuis club het loodje en zal zij dus het gelijke spel, noodig voor het bereiken van de vierde ronde, wel niet halen. Of de Amsterdammers moeten het niet serieus opnemen, in welk geval de thuisclub natuurlijk een aardigen kijk heeft. De winnaar van dezen wedstrijd moet voor de vierde ronde naar V.S.V. Zondag 8 Mei zal het Vierbondentournooi te Zaandam plaats vinden. Voor de eerste ronde speelt de N.H.V.B. tegen de Leidsche, terwijl de Amsterdamsche en Haarlemsche bonden elkaar bekampen. Het N.H.V.B.-elftal is na de oefenmatch tegen B.K.C. meteen definitief vastgesteld: het zal echter niet meer in het veld komen vóór het tournooi. Gelegenheid om de wijzigingen te toetsen, die men in de voorhoede heeft aange bracht, is er dus niet meer; en al heeft men de nu opgestelde spelers al eens eerder gepro beerd, of de huidge combinatie voor de noodige doelpunten zal zorgen, dient ook nu te worden afgewacht. We wenschen het elftal intusschen alle succes! Het elftal bestaat uit: Roelofsen (Helder 3)S. Ran (Helder 3) en Beeldman (Schoorl); Mollevanger (Oudorp), Henneman (Schoorl) en Van der Wissel (Alk maar 2); Blok (Helder 3), Venekamp (An- dijk 2), Selhorst (Schoorl), Gart (Zeemacht) VÓÓR DEN LAATSTEN STORMLOOP. Een treffend moment uit het Spaansche krijgsgewoel; Franco-troepen veroveren de vesting Castillo de Fran- ca aan het Madrilecnsche front. en De Jong (Alkmaar 2). Reserves: Blokker (Twisk), doel; Van der Werfhorst (Alkmaar 2), achter; Poeze (Hoog- karspel), midden; De Lange (OFC) en Tuinier (Oudorp), voor. RAUCHBEKER. Zondag wordt gespeeld: voor de eerste ronde DTSBKC, een wedstrijd, die wegens andere wedstrijden van betrokkenen eenigen tijd is blijven staan. Tussohen DTS en BKC heeft het altijd ge spannen en niettegenstaande BKC in de com petitie doorgaans een hoogere plaats inneemt dan DTS, zijn de winstpunten, die de Polder- schen van den Langendijk wisten mee te ne men, op de vingers van één hand te tellen. We veronderstellen dan ook, dat het ditmaal even min gemakkelijk zal vallen, al gelooven we toch, dat BKC deze ronde zal overleven, op grond van het feit, dat een gelijk spel vol doende is (half drie). GOUDEN KRUIS. Schagen 8Schagen 2 (10 uur) zal onver mijdelijk het einde beteekenen van de Kruis- aspiraties van een van beide Schagen-teams. Een zege van het tweede elftal ligt voor de hand. BKC 2 zal ook wel uitgekruisd raken. We gelooven tenminste niet, dat er in de visite aan het pas-gepromoveerdè JVC (10 uur) eenige eer voor haar is weggelegd. OudesluisPetten is een match tusschen twee oude getrouwen (2 uur). De bezoekers hebben nogal wat met spelers tegenslag te kampen. Zijn Eriks c.s. die moeilijkheden niet te boven gekomen, dan blijven de punten zeker aan de Oudesluis. Zoo ja, dan wordt het, als van ouds, een dubbeltje op zijn kant. KAMPIOENSCOMPETITIE N.H.V.B. Atlas brengt een bezoek aan Castricum om CSV te bekampen, dat Zondag na een tweede beslissingsmatch tegen OFC kampioen van 1 A is geworden. Sporters ontvangt WFC 4 (kamp. 1B). COMPETITIE. Voor de zooveelste maal staat het restant voor 1D Succes 2Zeemacht geannonceerd (2 uur). In 4E rest nog Atlas 3—Helder 7 (10 uur). Wanneer A. met flinke cijfers wint, eindigt ze nog als derde. 4 F neemt nog wel enkele weken in beslag, daar Succes 4 en N. Niedorp 3 zoo laat zijn gestart. Succes 4 bezoekt Dirkshorn 2 (11.30), terwijl de Niedorpers er op uit trekken om de destijds verregende match in Wieringerwaard over te spelen (10 uur). Adspiranten. Afd. P is vrij. Afd. Q biedt ons Oudesluis aHRC c (12.30). De thuisclub is momenteel aardig op dreef. De kampioenen krijgen waarschijnlijk een heele kluif aan de Spoorhalte. Afd. R. HRC e wint van HRC f. Helder e kan thuis (10 uur) over HRC g baas blijven. Volgende week kan hier bij HRC e JVC a de beslissing vallen. ZONDAG 1 MEI 1938. Hilversum I, 1875 en 415,5 m. 8.30 NCRV. 9.30 KRO. 5.00 NCRV. 7.45— 11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Hoogmis. 11.45 Gramofoonmuziek. 12.15 De KRO-Melodisten (1.001.20 Boekbe spreking.) 2.00 Godsdienstonderricht voor ouderen. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.50 KRO-Orkest en solist. 3.40 Schaakpraatje. 4.00 Ziekenlof. •4.55 Sportnieuws. 5.05 Gereformeerde Kerkdienst. Hierna: Ge wijde muziek (gr.pl.). 7.45 Sportnieuws. 7.50 Berichten ANP. 10.4011.00 Epiloog. Hilversum H, 301,5 m. VARA-uitzending. 6.30—8.00 VPRO. 9.00 Gevarieerd één-Mei-programma. 11.00 Voor de vrouw. 12.00 De Ramblers. 12.30 Gramofoonmuziek. 12.45 De Stem des Volks, Amsterdam. 1.00 Rede. 1.20 Orgelspel. I.45 Vervolg koorconcert. 2.00 VARA-Orkest en solisten, 2.55 Gramofoonmuziek. 4.00 Declamatie, „De Wielewaal" en toespraak. 5.00 Esmeralda-Septet. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.10 Rede „De eeuwige stem". 6.30 Toespraak „Pinkster '38". 6.40 Wijdingswoord. 7.00 Jeugddienst. 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP. 8.10 Radiotooneel met muziek. 9.10 Eén-Mei-Rede. 9.30 Declamatie en het VARA-Orkest. 10.10 Berichten ANP, 10.15 VARA-Orkest. II.00 Toespraak. 11.10 Orgelspel. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. MAANDAG MCI 1938. Hilversum L 1875 en 415,5 m. NCR V-ui tzenidng. 8 00 Schriftlezing, meditatie en gewijde mur ziek (gr.pl.) 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Christelijke lectuur, 11.30 Gramofoonmuziek. 12,00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Sonorakwintet en gramofoonmuziek. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Zang, piano en gramofoonmuziek. 345 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.15 Kinderuurtje. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.30 Vragenuurtje. 7.00 Berichten. 7.15 Vragenuurtje. 7.30 Z.Ex. Minister H. v. Boeyen: De Natlo, nale Reclaseeringsdag. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-Bericft. ten, sportnieuws. 8.15 Viool, orgel en gramofoonmuziek, 9."0 Causerie over moderne alchemie. 10.05 Berichten ANP. 10.10 Holandsch Kamermuziek-ensemble, 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Vervolg concert. 11.30 Gramofoonmuziek. ca. 11.5012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum n, 301,5 m. Algemeen Programma, verzorgd door do AVRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.30 Het Lyra-trio. 11.15 Declamatie. 11.40 Gramofoonmuziek. 12.15 Viool en piano. 2.00 Pianovoordracht. 2,30 Omroeporkest (Gr.pl.)'. In de pauze: De, clamatie met pianobegeleiding), 4.00 Zang. 4.30 Causerie „Music-hall (met gr.pl.)'. 5.30 AVRO-Dansorkest en solist. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Orgel en zang. 7.00 Hollandsch Trio. 7.40 Causerie over de oecumenische beweging, 8.00 Berichten ANP. Gramofoonmuziek. 8.15 Obmroeporkest, m.m.v. solisten. 9.10 Interview. 9.30 Kovacs Lajos-orkest, 10.10 Reportage. 10.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Berichten ANP, hierna het AVRO- Dansorkest. 11.4012.00 Gramofoonmuziek, SYMBOLISCHE EETPARTIJ. In de vroegere Pontinische Moerassen leg de Mussolini dezer dagen den eersten steen voor de nederzetting „Pomezia", een nieuw centrum van den Italiaansohen ooftbouw. Als symbool hiervan eet de Duce een appeL FEUILLETON. DOOR 48. „Ik zal je niet lang ophouden," antwoordde hij rustig. „Je zult zelf begrijpen, dat je je op deze manier te veel vermoeid; dat kan zoo niet doorgaan." „Zij zal beter worden," zei ze. „Ik zou haar aan niemand anders kunnen overlaten." „Denk er aan, dat ik niet zal toestaan, dat je jezelf ziek maakt," zei Pax. Zij wierp een snellen blik op hem. „Daar is geen gevaar voor," zei ze. „Ik kan tegen alles nu wij uit die vreeselijke hitte zijn." „Dat kan je wel denken," zei Pax, „maar ik ben het niet met je eens." Zij liepen langs de geurende seringen over het fluweelachtige mos. De geur was als een exotisch parfum, overweldigend sterk en be dwelmend. Claire verhaastte instinctief haar schre den. „Het is nog te gauw," zei ze smeekend. „Wacht een paar weken, tot wjj in Silver- haycs zijn. Daar reken ik op, want zie je, dan is zij thuis." „Ik wilde, dat je Chulam probeerde kwijt te raken," zei Pax opeens. Zij schudde het hoofd. „Dat kan ik niet. Zij kan werkelijk niet buiten hem en hij is buitengewoon handig en behulpzaam." „Een Engelsche verpleegster zou veel beter zijn." zei Pax. „Zij moet absoluut uit die In dische atmosfeer, dan zal de verandering pas van invloed worden." „Ik ben het met je eens ten deele. Maar ik kan niet tegen haar wenschen handelen, Misschien later tegen den winter „Goed. Ik zal je er nu niet langer over las tig vallen. Maar er is één ding, Claire, dat je goed moet begrijpen. Als jij niet sterker wordt, of als zij achteruit gaat vertrekt Chulam en krijgt zij een bekwame verpleeg ster. Ik wil niet, dat jij voor haar wordt op geofferd. Goed begrepen?" Hij sprak zeer nadrukkelijk, zijn oogen strak gericht op haar bleek gezichtje, dat on der zijn blik met een fijnen blos overtogen werd. Claire antwoordde niet, maar stond met een eigenaardig verlangende uitdrukking in haar oogen verzonken in de aanschouwing van de grijze watervlakte. Eindelijk slaakte zij een diepen zucht en wendde zich om. „Ik moet gaan," zei ze. „Het vuurtorenlicht zal dadelijk ontstoken worden." „Wacht even," zei hij. „Ik heb je nog niet verteld wat ik je te zeggen had." Ze keek hem aan met een uitdrukking van verlichting. „O, dus het was niet alleen over Yvonne?" „Neen! en ook niet alleen over jezelf," zei hij hard. „Het betreft mijzelf, Claire. Je weet, dat het mij onmogelijk is zelfs al had ik er het geld voor om te blijven rondloopen en niets te doen. Ik moet werk zien te vinden." „O!" zei Claire, „ik vrees, dat ik erg zelf zuchtig ben geweest, om daar niet aan te denken, maar natuurlijk begrijp ik je vol komen." „Je zou niet zelfzuchtig kunner. zijn, al pro beerde je het," zei h(j. „Maar bij mij is hel anders: mijn werk, wat het ook moge zijn, moet van' dien aard zijn, dat ik bij je kan blijven." Zij boog het hoofd. Met een rustige stem vroeg ze: „Heb je iets gehoord?" „Ja," zei Pax kort. „Je kent den eigenaar hier Cartridge?" Zij keek hem verrast aan. „Ja, natuurlijk!" antwoordde ze. „Een zielig wrak van een man absoluut ongeneeslijk, geloof ik." „Ja, dat geloof ik ook," zei Pax, „en hij wordt met den dag meer onbekwaam voor zijn werk. Welnu, je ziet hier het huis met omgeving? Je zult moeten toegeven, dat er mogelijkheden in zijn." Claire staarde hem met groote oogen aan. „Natuurlijk," zei ze weer. „Maar Pax, je zult toch niet „Hij heeft mij het beheer over alles aange boden op voet van gelijkheid," zei Pax. „Ik zal de zaak nauwkeurig onderzoeken. Natuur lijk was het Peters, die het eerst het denkbeeld opperde." Claire begon te lachen. „Natuurlijk komt het van Peters. Ik was bang, dat je zou zeggen, dat je het koopen wilde. Maar het is slechts het beheer. Dat is wat anders. Ik geloof ze ker, dat je het tot een succes zult maken." „Dus je hebt er geen bezwaar tegen?" vroeg Pax droog. „Ik bezwaar hebben? Waarom zou ik dat?" zei Claire. „Ik begrijp werkelijk niet, waar om je mij dat vraagt." „Dat zal ik je vertellen" z.i Pax. „Om de doodeenvoudige reden dat je mijn vrouw bent, en als ik eenmaal iets begin, geef ik het niet licht op. Als ik dit voorstel aanneem, ben je de vrouw van een hotel-directeur. En als je tegen dat feit bezwaren mocht hebben zeg het dan als het je belieft nu, want" ging hy met kalme beslistheid voort „Ik ben niet van plan om door dat feit van je verwijderd te leven nu niet, nóch later. Dat is mijn reden" „Juist," zei Claire, en verhief zich in haar volle lengte en keek hem recht in het gezicht. Hier op deze plek had hij haar drie avon den geleden in zijn armen genomen en haar gekust, had haar gedwongen tot zijn volledige onderwerping, had haar tot een gevangene van zijn wil gemaakt. Het was een speling van het noodlot, dat zij hier voor de eerste maal haar onafhankelijkheid zou bewijzen door hem haar onoverwonnen ziel te toonen. „Dank je voor de mededeeling," zei ze. „En nu zal ik je op mijn beurt iets vertellen. Als ik vrij was wat ik niet ben en als ik echt hield van een man zou het mij onver schillig laten, wat hij deed voor een broodwin ning. Dat zou eenvoudig niet bij mij in aan merking komen." Pax stond doodstil en staarde haar aan. Na eenige oogenblikken van een spannende stilte antwoordde hij: „Het was werkelijk onnnc idig mij dat te vertellen. Dat wist ik. Misschien had ik je ook niet hoeven te raadplegen, maar ik dacht, dat het eerlijker was. Er kan een tijd komen, waarin het je niet zoo onverschillig zou laten." Claire maakte een beweging van protest, en wilde hem antwoorden, maar op dat oogenblik werd haar aandacht getroffen door een lichtstraal aan de andere zijde der baai. „O! Dat is de vuurtoren," zei ze. „Ze zijn vroeger dan anders. Ik moet gaan." Met een half verontschuldigenden glimlach wendde zij zich om en haastte zich naar het huis. Hij bleef onbeweeglijk staan en zag dat zij na eenige oogenblikken haar pas versnelde. Toen verborg een seringenboschje haar aan zijn blikken. Langzaam wendde hij zich om en keek naar het schouwspel, dat haar zoozeer geboeid had. De vuurtoren op den landtong, die de baai omsloot, flitste zijn waarschu wende stralen over de stille zee. Het ver blinde hem een oogenblik en verdween toen weer als het licht van een electrische zak lantaarn. Een kille wind kwam uit de zee land waarts gewaaid met een dreiging van regen. De wereld was grauw geworden. Eenige minuten later keek Cartridge, die op zijn gemak zich in zijn privékantoor geïnstal leerd had, met een flesch whiskey en een syphon spuitwater naast hem. op en zei grin nikend: „Kom binnen, kapitein, kom binnen! Laat ons drinken op den nieuwen directeur!" En Pax nam de uitnoodiging zonder protest aan. HOOFDSTUK IX. Toen Peters den volgenden keer In het Wychmere Hotel zijn opwachting maakte, ver klaarde hjj, dat hij van plan was te blijven en zich nuttig te maken. Hij had het op een accoord gegooid met Elfrida, die er zoodanig in geslaagd was zich in de gunst van haar verzorgers in te dringen, dat zij zijn Peters' speciale zorg niet meer noodig had. „Zoo nu en dan eens, meer verwacht zij niet, mijnheer," vertelde hij Pax. „Ik heb het haar duidelijk gemaakt en zij begreep mij dadelijk. Het zou tijdverspillen zijn als ik daar bleef, terwijl u mij hier zoo goed kunt gebruiken." Er was niets in te brengen tegen deze rede neering van Peters, en Pax moest toegeven, dat hij blij was met de onverwachte verster king. Want nu hij eenmaal zijn besluit geno men had, was er ongelooflijk veel te doen, en hoe gewillig Cartridge ook was, hij was niet actief genoeg om van eenig daadwerkelijk nut te zijn. Er was geen tijd te verliezen, als zij ten minste wilden profiteeren van de komende vacantie, en dit feit noodzaakte Pax tot een scherp en helder inzicht, een gevoel, dat hij met meer gekend had sedert den dag waarop hij voorgoed zijn uniform had afgelegd. Het huis, hoewel van buiten schromelijk verwaarloosd, was intrinsiek goed, en, zooals Peters vroolijk opmerkte een verfkwast zou er wonderen doen. Maar zij konden niet aan de voornaamste kamers beginnen, voor Claire en vonne naar Silverhayes verhuisd waren. Pax liet den plaatsclijken aannemer beginnen met de keuken en de bijgebouwen, tot groote voldoening van Charlotte; tusschen haar en Peters was een warme hoewel plaagzieke vriendschap ontstaan. Om met den laatste te spreken: die Lottie was een echte goudmijn van handigheid en had altijd een lach voor een ander, hoe de wind ook waaide. Dat haar han digheid van de vlugge maar slordige soort was, merkte Peters niet eens; hij ging zelfs zoover met te beweren, dat als de zaak een maal op pooten stond, hij en Lottie <jje op hun gemak met succes zouden kunnen drijven. (Wordt vercolijd.)

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 16