Wolken van wantrouwen weggevaagd 1 1 DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Britsch-Japansch conflict dreigde De oorlogskansen in Europa Hitier naar Rome vertrokken Nachtvervoer bij de spoorwegen Doodelijk ongeval bij viaductbouw Democratie en dictatuur kunnen tot overeenstemming komen Gisteren heeft het Engelsche Lagerhuis de motie van de regeering behandeld, waar in goedkeuring wordt gevraagd voor het Britsch-Italiaansche verdrag. De Labourpartij diende een amendement in, waarin werd uitgedrukt, dat het Huis niet kan toestemmen in een overeenkomst met een staat, die betrokken is bij een aan val op Spanje, waarbij als belooning van denkbeeldige beloften Abessinië wordt op geofferd en den geest van den Volkenbond wordt geschonden. Het amendement werd verworpen met 322 tegen 19 stemmen en de motie der regeering goedgekeurd met 316 tegen 108 stemmen. Chineesche successen in Sjansi Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT: Reist per WAC0 Aufobusdiensfen heldersche courant VGNINGSTRAAT 7fl KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Uitgave der Ultg.-Mt). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder DINSDAG 3 M E I 1938 66e JAARG. No. 8299 ENGELAND-ITALIë. Britsch regeeringsbeleid na scher pe critiek op Chamberlain goed gekeurd. CHAMBERLAIN. Een wolk van wantrouwen is weggevaagd en beide staten zijn besloten de wederkee- lige vriendschap te bevorderen inplaats van de vijanndschap, verklaarde Chamberlain onder luide toejuichingen. Ten aanzien van de Italiaansche beloften inzake Spanje, welke in het amendement van de oppositie denkbeeldig worden ge noemd, zeido Chamberlain, dat de Britsche regeering deze beloften heeft aanvaard in goed vertrouwen, en zij verwacht, dat de Ita liaansche regeering deze beloften naar geest en letter zal uitvoeren. Wat betreft de erkenning van de Italiaan sche verovering van Ethiopië zeide de minis ter-president, dat een dergelijke erkenning steeds binnen het souvereine recht van iede- ren individueelen staat heeft gelegen. Hij is steeds van meening geweest, en velen zijn dit met hem eens, dat een dergelijke erken ning alleen geoorloofd is, als hiermede de al- gemeene vrede wordt gediend. Een alge- meene vrede lijkt spreker evenwel niet wel mogelijk zonder een regeling van het Spaan- sche vraagstuk en daarom is een regeling hiervan als voorwaarde gesteld door het van kracht worden van deze overeenkomst. Spr. bracht hulde aan het staatsmanschap van lord Perth en van graaf Ciano, dat ge bleken is uit de wijze waarop zij de onder handelingen gevoerd en grondig alle vraag stukken van het moeilijke onderwerp bestu deerd hebben. Onder luide toejuiching-n bracht spreker ook hulde aan Grandi. Sprekende over de plaats, welke de over eenkomst inneemt in het algemeene sche ma van de buitenlandsche politiek der re geering, zeide Chamberlain nogma,als, dat deze politiek niet alleen gericht is op het handhaven van den vrede, doch zoo moge lijk ook op het herstel van het algemeen vertrouwen zonder hetwelk geen vooruit gang in de internationale politiek mogelijk is. „Een fraaie wijze om neen le zeggen", zeide de minister, onder luid gelach, is de motie van Labour. Spr. was van oordeel dat dit amendement weinig verstandigs bevatte. Palestina. Inzake Palestina deelde de minister-pre sident mede, dat graaf Ciano den Britschen ambassadeur de mondelinge verzekering heeft gegeven, dat de Italiaansche regeering zich zal onthouden van alles, wat de Brit sche regeering moeilijkheden of onaange naamheden kan berokkenen in het bestuur van Palestina, en de Britsche ambassadeur heeft Ciano verzekerd, dat de Britsche re geering de wettige Italiaansche belangen in Palestina zal behartigen en beschermen. Ten slotte zeide Chamberlain. dat door de Britsch-Italiaansche overeenkomst is geble ken, dat het niet onmogelijk is voor een de mocratie tot overeenstemming te komen met een autoritairen staat. Hierdoor wordt de hoop aangewakkerd, dat hiermede de eerste stap is gezet tot een meer gezonden stand ivan zaken in Europa. Chamberlain scherp aangevallen. Het labourlid Herbert Morrison heeft Chamberlain scherp aangevallen. In hoofd- zaak trachtte hij in zijn rede de vergeefsch- heid aan te toonen van het Britsch Itali aansche accoord, waarin Engeland niet meer van Italië heeft verkregen dan een herhaling van de beloften, die reeds eerder gegeven, maar niet gehouden zijn. Morrison sprak als zijn meenmg uit, het gentleman's agreement herhaalde ma len geschonden is door aanvallen van zee- schuimende duikbooten, door de bezetting van de Balearen, en door de voortdurende versterking van de Italiaansche troepen in Spanje. Morrison spreekt als zijn opvatting uit, dat het gedeelte van het accoord betreffen de de terugtrekking der Italianen uit Span je zeker „het schandelijkste" is, tezamen met het gedeelte, dat de erkenning van de verovering van Abesinië behandelt. Ook de liberale oppositie was bijzonder scherp. Sir Archibald Sinclair beschuldigde Chamberlain er van tekort te zijn geschoten in zijn verantwoordelijkheid cn zijn begin selen te hebben opgeofferd, nu hij Engeland verplicht de annexatie van Abessinië te er kennen en het binnendringen van Italië in Spanje goed te praten. Wij hebben, zeide hij, de Italiaansche over weldiging van Abessinië als een geweld daad gelaakt en nu erkennen wij deze ver overing alsof er niets laakbaars was ge beurd. Iedereen wist, dat de aanvaarding door Rome van de Britsche formule inzake het terugtrekken van de buitenlandsche vrijwil ligers uit Spanje niets anders heeft botee- kend dan een willen zoethouden van Brit- tannië en Frankrijk, terwijl Mussolini en Hitier rustig zijn doorgegaan generaal Fran co te steunen. Chamberlain heeft, aldus spr., om de laatste rede van Eden voor zijn aftreden aan te halen, de eenige beginselen heeft opgeofferd, waarop de vrede niet alleen voor ons zelf, maar voor de opgroeiende jongeren gevestigd kan worden. Op dit oogenblik echter moet Engeland eerst zijn vrienden zoeken onder de vol ken, die afgezien hebben van den oorlog als middel tot regeling van internationale geschillen. Llovd George is de volgende spreker. Hij spreekt een requisitoir uit tegen de „capitulatiepolitiek" der regeering, die hij ironisch gelukwenscht door de in de Abes- sijnsche kwestie aangenomen procedure te hebben erkend, dat de Volkenbond nog steeds zijn nut heeft, „niet als middel om de zwakke naties te beschermen tegen de aanvallers, maar als middel tot verberging van de lafheid der zwakke regeeringen, die het internationale recht niet meer durven steunen." Overigens week zijn rede, aldus het Hsb., echter in zooverre van de vorige sprekers af, dat hij zeide, er niet het minste be zwaar tegen te hebben een overeenkomst met Rome aan te gaan, ondanks het feit, dat Italië's staatsvorm fundamenteel van de Britsche afwijkt Spr. verklaarde, dat hij, indien hij dit noodzakelijk achtte even goed verdragen wilde sluiten met Stalin en met Hitier. Tenslote heeft het Lagerhuis het amen dement van de Labourfractie verworpen met 322 tegen 19 stemmen en de motie van de regeering, waarin het Britsch- Italiaansche verdrag wordt goedgekeurd, aangenomen met 310 tegen 108 stemmen. NOGMAALS HET BOMBARDE MENT OP HANKAU. Zondagavond is te Shanghai ern stige opwinding ontstaan, toen Ja- pansche gendarmerie bezit nam van een gedeelte van den Nankingweg, nadat een handgranaat in een Japan- sche vrachtauto was geworpen Het gevolg van dit Japansche uitstapje op gebied dat onder Britsche controle staat, was, dat onmiddellijk Engelsche soldaten in het gewéer werden geroepen. De spanning nam in den loop van den avond steeds toe en werd nog verhoogd door de mededeeling dat 2000 man ongeregelde Chineesche troe pen in de door buitenlanders bewoonde stadsgedeelten zouden zijn binnengedrongen. In den nacht keerde de rust pas weer, na dat Engelsche en Japansche autoriteiten tot overeenstemming waren gekomen. Het bombardement op Hankau. De Japansche marineautoriteiten ontken nen, dat bij den luchtaanval op Hankau twintig Japansche toestellen zouden zijn neergeschoten. Slechts twee Japansche ver kenners kwamen naar omlaag. Gedurende Maart en April zijn een hon derdtal Chineesche vliegtuigen vernield, terwijl Japan slechts vier toestellen heeft verloren. Sedert het begin van de vijande lijkheden zijn 448 Chineesche toestellen om laag geschoten,' terwijl op andere wijze nog ongeveer vijfhonderd vliegtuigen werden vernield, terwijl de Japansche verliezen niet meer dan 82 toestellen bedroegen. In het communiqué wordt verder ver klaard, dat door jarenlange training de Japansche luchtmacht thans de beste ter wereld is. Chineesche successen in Sjansi. Van Chineesche zijde wordt gemeldt, dat herhaalde aanvallen der Japanneezen in Zuidsjantoeng afgeslagen zijn en dat de Chineesche linie, die Taiertsjwang bewaakt, intact is gebleven. Voorts maken de Chineezen melding van successen in Sjansi. Zij voegen hieraan toe, dat, tenzij de Japanneezen versterkt worden, ze gedwongen zullen zijn geheel Sjansi te ontruimen. Aan den anderen kant meldt een Ja- pansch communiqué uit Peiping, dat de Japansche troepen de provincie Kiangsoe zijn binnengerukt uit Zuidsjantoeng en Hoesjan, op 25 mijl ten noorden van den Loenghaispoorweg, bezet hebben. Verder naar het Oosten heeft een andere afdeeling Japansche strijdkrachten zich meester ge maakt van Matausjen, op vijf mijl ten wes ten van Tangtsjen. De Japansche troepenafdeelingen, die van uit Hohsien, op den Noordelijken oever van de Jangtse, zijn opgemarcheerd, hebben Er is een onbetwistbaar over wicht op het stuk van materi- eele en moreele reserves, grond stoffen en industrie aan de zijde van Frankrijk en Groot-Brittan- nië. Generaal Sidorski, de vroegere eerslc mi nister van Polen, publiceert in de „Kurjer Warsawski" een diepgaande studie over het Tsjechische vraagstuk en de mogelijkheden van een gewapend conflict in Europa. Hij toont aan, hoe zeer de aansluiting den toestand van Tsjecho-Slowakije heeft verer gerd en verklaart, dat het lot van den vrede vooral afhangt van het „militaire potentieel van Duitsch- land." Het Duitsche leger bestaat uit dertien le gercorpsen, zeven en dertig divisies en 850 duizend man, de luchtmacht uit 3000 vlieg tuigen. De generaal voegt hier aan toe: Deze massa zal weldra een geweldige aanvals- kracht zijn, doch zij mist thans een een heid, vooral na de inlijving der zeven Oos- tenrijksche divisies. Voorts doet zich een zeker gebrek aan of ficieren en onder-officieren gevoelen, doch het gebrek aan reserves het meest. De generaal voegt hier aan toe: Indien dus een snel succes, verkregen dank zij een on- verhoedsehen aanval op groote schaal van gemechaniseerde divisies niet onmiddellijk de verwachte resultaten oplevert, zou de afloop van den oorlog voor Duitschland twij felachtig zijn. Trouwens de oorlog in Spanje heeft aan getoond, dat het sprookje van den korten overwinningsoorlog is vervlogen. De schrijver van het artikel stelt vast, dat de „Tsjechen zeer zeker vastbesloten zijn hun onafhankelijkheid te verdedigen". Voorts kan Tsjecho-Slowakije in geval van een conflict met Duitschland rekenen op Frankrijk en Sovjet-Rusland. Sovjet-luchtmacht van waarde. groote Ten aanzien van Sovjet-Rusland schrijft Sidorski: Wij houden slechts rekening met de luchtmacht, die beschikt over 4500 toe stelen. Laat ons niet vergeten, dat de Sovjet-luchtmacht in Spanje heeft getoond van sroote waarde te zijn. Sidorski besluit: het bondgenoot schap met Frankrijk is het belang rijkste voor de veiligheid van Tsje- cho-Slowsrkijc. De houding van Frankrijk is in deze kwestie be kend. Het is thans verbonden met Groot-Brittannië. De militaire strijd krarhten der beide rijken zijn ver- eenigd. Er is een onbetwistbaar overwicht op het stuk van materi- eele en moreele reserves, grond stoffen en industrie aan deze zijde. Rijkskanselier Hitier zal met dit Wok geen. oorlog zoeken* Ramen dicht, deuren dicht en den kogel, voor wie Hem nadert! NIET OM HITLER TREKT DE PAUS ZICH TERUG. Onder overweldigende belangstel ling is Adolf Hitier gisteren om kwart voor vijf per specialen trein via München naar Rome vertrokken Göring, namens het volk sprekende verklaarde dat de twee grootste mannen der eeuw elkaar zullen ont moeten. Waren dus de Duitschers enthousiast, ook het Italiaansche huisgezin juicht als het kindje Hitier binnenkomt, maar... alle ter rassen en daktuinen, aan de wegen, waar langs Hitier zal rijden zijn door de politie gesloten en wie het groote marmeren podi um vanwaar Hitier Vrijdag de militaire parade zal gadeslaan nadert wordt zonder pardon neergeschoten, aldus de Daily Tele- graph. Drievoudige waarde. heeft het bezoek volgens 0e Gorno a Itala: Voor het verloop van de vernieu wende revolutie, voor de gemeen schappelijke bescherming van de Ita liaansche en Duitsche belangen en voor de ontwikkeling van buiten landsche politiek van Europa en de geheele wereld. Italië en Duitsch land zijn beide groote naties, die door de vredesverdragen het on rechtvaardigst zijn getroffen. Ita lië en Duitschland zullen nooit dit harde gedeelte van hun geschiede nis vergeten. Uit de gemeenschap pelijkheid der belangen is de as RomeBerlijn geboren. Onverwachte actualiteit heeft de reis, aldus de Deutsche Ailgemeine Zeitung over de jongste gebeurtenissen ge kregen. Dit Berlijnsehe blad legt er den nadruk op, zegt de Msb., dat het verdrag van Italië niet een soort vazal van het Britsche wereldrijk gemaakt heeft. Daar voor is het fascistische Italië te frotsch. Mussolini heeft indertijd in Berlijn gezegd, dat zijn bezoek aan Duitschland niet zoo opgevat mocht worden, alsof hij „straks weer ergens anders heen gaat." De „Deut sche Ailgemeine Zeitung" herinnert heden Verwachting: Meest matige Noordelijke tot Noordooste lijke wind, gedeeltelijk be wolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. aan die woorden, om daarmede uiting te geven aan de Duitsche overtuiging en wensch, dat Italië door de toenadering tot Engeland niets van de vriendschap met Duitschland heeft prijsgegeven. 600 Journalisten en persfotografen zijn in Rome aangekomen. „Gründlich" als steeds hebben de Duitsche journalisten uit Duitschland een eigen trein meegebracht, waarvan deel uitmaakt een telefoonriituig met veertien cellen. Ook voor de filmoperateurs en fotografen zijn alle maatregelen genomen. Niet om Hitier vertrekt de Paus is de kern van een artikel in de Observatore Romano, het pauselijk orgaan. Men seint uit Rome aan de Msb. in dit verband: De „Observatore Romano" verklaart, dat, ofschoon de H. Vader dit jaar, evenals ver leden paar ook Zijn zomerverblijf op 1 Mei betrokken heeft er stemmen gehoord werden welke het vertrek des Pausen uit Rome in verband wilden brengen met de gebeurtenis sen van deze dagen. Aldus zoekt men in de meest gewone zaken een bijzondere be- teekenis te leggen. „De H. Vader" zo vervolgt het blad, „heeft zich naar Castel Gandolfo begeven, niet om kleine diplomatieke redenen, maar een voudig, omdat de lucht van Castel Gandolfo Hem goed doet, terwijl die van Rome Hem kwaad doet. Men zou Hem juist bijzondere oogmerken hebben kunnen toeschrijven, wanneer Hij dit jaar andere beschikkingen had genomen, dan verleden jaar." gisteren Tsjaesjien bezet, dat 80 k.m. ten N.W. van Woehoe aan den spoorweg naar Loetsjau ligt. Het spoorwegverkeer tusschen Peiping en Hankau is hervat nae en onderbreking ge durende 50 uren. Japansche vliegers hebben gisteren met succes Chineesche opgeregelde troepen ver spreid, die op verscheidene plaatsen de rails opbraken en de spoorbrug hij Lioeliho in de lucht hebben laten vliegen. Uit betrouwbare bron. aldus Reuter, wordt gemold, dat tusschen Tsjoetsiau en Lioeliho op 29 April ook een Japansche troepentrein is opgeblazen. Het aantal slachtoffers is onbekend. Chineesche bevelhebber vermoord Kolonel Likwang, de leidpr van de Chinee sche gucrillatroepen in het gebied van Sjanghai, is gisteravond in een Chineesch restaurant in de Fransche concessie, waar hij met zijn gezin en zijn vrienden den avondmaaltijd gebruikte, doodgeschoten. De dader, een Chinees, wist te ontkomen. Likwang zou militaire papieren bij zich gehad hebben. Alleen expres en snelgoed nog overdag. Teneinde het reizigersvervoer zoo min mogelijk te vertragen, hebben de Neder- landsche Spoorwegen besloten het nacht vervoer van goederen belangrijk uit te breiden, zoo zelfs dat alleen overdag expres- goed zal worden meegenomen. In het nieu we materieel is de ruimte voor bagage en snelgoed zoo klein mogelijk gehouden. Voorloopig is echter onder bepaalde voor waarden nog vervoer als snelgoed in zeer beperkte mate met reizigerstreinen moge lijk, o.a. voor de volgende goederen: a. couranten, weekbladen, geld- en gclds waarden. b. levende dieren van kleine gestalte, levende visschcn, vischbroed, gist, droog ijs afgesneden bloemen. c. enkele lichtbederfelijke voedingsmid delen, b.v. versche bladgroenten, zacht fruit, versche visch, versch vleesch, versch brood, room, melk. d. geneesmiddelen, Twee arbeiders omgekomen. Bij den viaductbouw aan den Oost-Var- kenoordschenweg te Rotterdam, is gisteren middag een ernstig ongeluk voorgevallen, dat twee electrische lasschers, den 24-jarigen J. Siegers uit Dedemsvaart en den 24-jarigen L. J. Steynen uit Middelburg het leven heeft gekost. Een derde, de 30-jarige P. Brandenburg, uit Rotterdam, is bij dit ongeluk zwaar gewond. Terwijl men bezig was met het door mid del van een bok, een zware mast op te ta kelen, sloeg het stuk uit de takels door bre ken van een oog. De beide lasschers, die vlak achter den bok stonden, werden op slag gedood. De derde arbeider kreeg een klap van den mast, kwam op een lorrie te recht, waardoor hij een bekkenbreuk en in wendige kneuzingen opliep. De arbeids inspectie stelt een nauwkeurig onderzoek in. Nadere bijzonderheden. Nader vernemen wij. dat de groote mast, welke men bij het takelen van binten had gebruikt, moest worden weggenomen; aan gezien dit een constructiemast was, heeft men het gevaarte bij stukken die van 2 tot 2J4 ton wogen, gedemonteerd. Gistermiddag waren reeds twee stukken weggenomen, Het eerde stuk bevind: zich in de 1 ocht er. was nog 1 'A meter van den grond verwijderd. Men wilde dit stuk tusschen de binten door omlaag laten vieren, toen het oog van een blok, waardoor de katrollen loopen, zich be gaf en het stuk mast omlaag sloeg. Daar door brak een der tuien, de bok verloor haar balans en sloeg om. Daarbij werd een van de planken geraakt en deze plank heeft den Rotterdamschen arbeider B. een stoot ge geven. waardoor hij het evenwicht verloor. Tegelijkertijd schoof de bok een eind ach teruit. waardoor de beide arbeiders, die niets mefh et demonteeren van de mast te maken hadden, tusschen den onderkant, van den bok en de hint. die zij zaten te lasschpn, werden doodgedrukt. De Middelburgsche ar beider Steynen zou Woensdag in onder trouw gaan. Siegers uit Dedemsvaart was geruimen tijd zonder werk en had pas on langs werk gevonden bij de N.V. Werkspoor. Deze man was kostwinner van een uitge breid gezin. VERENIGINGEN EN CLUBS laat U vervoeren met moderne WACO Toe- ringcars. Vlufl Veilig. gjllijlh

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1