H. M* de Koningin onthult Prins Hendrik's borstbeeld Komt er een tweede plan-Deterding? Afscheid van dr. L. T. C. Schey Post vluchten op Indië Als Tsjecho Slowakije aangesloten werd Nieuw toestel op Soesterberg Alle Nederlanders ter aarde één Belgische schoolkinderen als gasten van Amsterdam De froebe'en in Palestina Een duur partijtje poker Burgemeester beleedigd Negen tapijtendieven in arrest Geestelijke bij aanrijding gedood Het huwelijk van Prins Louis Ferdinand Plechtigheid aan de zeevaart school te Vlissingen. Gistermiddag heeft H. M. de Ko ningin een bezoek aan Vlissingen gebracht ter onthulling van een borstbeeld van wijlen Prrns Hendrik. Dit beeld, bedoeld als een posthume hulde van de Nederlandsche koop vaardij, in het algemeen, en van de leerlingen en oud-leerlingen der Zeevaartschool in het bijzonder, is geplaatst in den gevel van de Zee vaartschool, de .,de Ruyterschool", van welke instelling Prins Hendrik gedurende 25 jaar het bescherm heerschap heeft vervuld. Tallooze gepavoiseerde mail- en loodsboo- ♦en, welke in de Binnenhaven voor anker Ia gen, verhoogden het feestelijk aanzien der stad, die rijk met vlaggen getooid was. Een versterkte politiemacht hield orde on der de enorme menschcnmassa. De aankomst. Van Arnhem af was de Koningin met Haar gevolg in het Koninklijk salonrijtuig naar Vlissingen gereisd. Tien minuten voor vier arriveerde de trein en werd het hooge gezelschap op het perron verwelkomd door den commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford en den Vlissingschen burgemeester, den heer C. A. van Woel deren. Per auto werd de rit naar de Zeevaart school aanvaard en gedurende dezen ge- heelen tocht juichten de Vlissingers H.M. hartelijk toe! Diverse buurtvereenigingen brachten een vaandelgroet. De Landsvrouwe nam plaats in de ccreloge, van de voor het gebouw der Zeevaartschool geimproviseerde tribune recht tegenover de plaats, waar het gedenkteeken, nu nog door een rood-wit-blauwe vlag bedekt, in den gevel is gehouwen. De tribune was inmiddels volgestroomd met tal van autoriteiten, onder wie wij op merkten de heeren P. S. van 't Haaff, in specteur-generaal van de Scheepvaart, den kapitein ter zee H. J. van der Stad, comman dant van de maritieme middelen in Vlissin gen, kapitein mr. J. W. P. van der Slikke, garnizoenscommandant van Vlissingen en den directeur van de Zeevaartschool, de heer P. Vijn. Ook was aanwezig kolonel jhr. Laman Trip, die" véld jaren als adjudant van wijlen Prins Hendrik gefungeerd heeft. Kapitein-luitenant ter zee Tcrmijtelen, die eveneen® vele jaren adjudant van Prins Hendrik is geweest, was door dienstaan gelegenheden verhinderd aanwezig te zijn. Welkom. Jhr. mr. Quarles van Ufford heette in een korte rede Hare Majesteit eerbiedig welkom en gewaagde van de\ groote be langstelling, welke de ontslapen Prins steeds jegens de Zeevaartschool koesterde. Een herinnering. Na Jhr. Quarles van Ufford sprak de hr. •T. Spaanderman, oud-gezagvoerder in zijn hoedanigheid van voorzitter van het uitvoe rend comité. Spr. herinnerde aan den on- vergetelijken dag, nu juist 10 jaar geleden, toen wijlen Z.K.H. Prins Heiylrik aan boord van het s.s. „Mccklenburg" 't zilveren jubi leum van de „Do Ruyterschool" mede her dacht. Toen hebben wij, aldus spr., ge zien en gehoord, welk een sym pathie de Prins voor de koop vaardij in het algemeen en voor de De Ruyterschool in het bijzonder had. De heer Spaanderman bracht de Vorstin dank voor Haar bereidwilligheid, den ge denksteen te willen onthullen. Nadat spreker allen, die aan het tot stand komen van het borstbeeld hadden meegewerkt, gedankt had, speciaal de ontwerper der plaquette, de heer Etienne, oogstte een woord van lof droeg hij na mens het comité het gedenkteeken aan de Zeevaartschool over. De onthulling. De burgemeester, de heer van Woelderen, verzocht vervolgens Hare Majesteit tot de pieebtige onthulling te willen overgaan. H. M. de Koningin trad naar voren en sprak als volgt: Gaarna zal Ik voldoen aan het verzoek het borstbeeld van Mijn geliefden Gemaal te onthullen. Mijne Kinderen en Ik zijn diep getroffen en erkentelijk voor de gevoelens die de oud leerlingen en leerlingen van de De Ruyter school en de Nederlandsche Koopvaardij in het algemeen, geleid hebben tot de oprich ting van dit gedenkteeken. Het is u allen bekend welk een warm hart Mijn Gemaal onzen zeevarenden en onze handelsvloot toedroeg. Met voldoening her inner Ik Mij de talrijke bewijzen van be langstelling en medeleven door Hem gege ven in den arbeid en het streven van deze school, die genoemd is naar onzen grooten admiraal. Ik acht Mij daarom gelukkig deze tradi tie heden voort te zetten. U, mijnheer de Commissaris en u, mijn heer de Burgemeester, dank Ik voor uwe woorden van welkom bij Mijn komst in Zeeland en in Vlissingen, welk gewest en welke stad door onze roemrijke historie zoo nauw met Mijn Stamhuis verbonden zijn. Mijnheer de voorzitter van het eomité, gaarne sluit Ik Mij aan bij de woorden door Mijn geliefden Gemaal gesproken toen Ilij den eersten steen legde voor dit gebouw. Ik voeg hieraan toe: mogen de toekomstige koopvaardijofficieren, afkomstig van deze school ten allen tijde zich het bezielend voorbeeld van de Ruyter voor oogen houden en zich daardoor bewust zijn van hun hooge plicht de eer van de Ne derlandsche vlag op alle wereldzeeën hoog te houden. Thans ga Ik over tot de onthulling van het gedenkteeken. Nadat H. M. was uitgesproken, drukte Zij op een knop, waardoor een belsignaal overging, waarop zes leerlingen der Zee vaartschool het vlaggedoek van het monu ment verwijderden. Na de plechtigheid bezichtigde de Lands vrouwe de Zeevaartschool en onderhield zich o.m. met de leden van eere- en uitvoe rend comité en met*den commandant der maritieme middelen in Vlissingen, den oud- directeur der Zeevaartschool, den heer S. Visser. Onder enorme belangstelling van het pu bliek verliet de Koningin om 10 minuten over half zes Vlissingen. Proeven met het „Lambach" vliegtuig. Gisteren is op het militaire vliegveld te Soesterberg gearriveerd het door den heer Ir. Lambach geconstrueerde vliegtuig, de P.H.-A.P.Z. Dit zgn. „Lambach"-vliegtuig, dat eigendom is van de nationale luchtvaart school, werd gevlogen door den instructeur der N.L.S., den heer Sipkes, die voor de mi litaire autoriteiten eenige demonstratie vluchten heeft uitgevoerd. De heer Sipkes voerde met het toestel eenige zeer fraaie stunts uit, waarbij de goede hoedanigheden van het vliegtuig duidelijk tot hun recht kwamen. Het door den heer Lambach ont worpen toestel is een eenpersoons vliegtuig en voorzien van een Gipsy Major motor, spe ciaal geschikt voor het uitvoeren van lucht- acrobatic. Naar wij voorts nog vernemen, ligt het in de bedoeling, dat het vliegtuig eenige dagen te Soesterberg zal blijven gestationeerd, zoodat de verschillende vlieger-instructeurs gelegenheid hebben eenige vluchten met het toestel uit te voeren. Industrieel staat terecht. De 61-jarige industrieel E. den H. had in een ingezonden door hem met vollen naam onderteekend stuk in „De Harder wijker" van 6 Augustus 1937 zijn teleurstel ling geuit over den gang van zaken bij de zandzuigerij te Harderwijk. O.a. had hij geschreven, dat hij „op de ergerlijkste wijze door den burgemeester te grazen genomen was". De schrijver werd gedagvaard wegens be- leediging van het openbaar gezag, resp. be- leediging van een ambtenaar in de uitoefe ning van zijn functie. De politierechter te Zwolle had den in- industriëel deswege tot f23.boete veroor deeld. In hooger beroep verzwaarde het ge rechtshof te Arnhem de straf tot f50. Hiertegen stelde verdachte cassatieberoep in, waartoe mr. S. van Oven gisteren een drietal middelen toelichtte. Spr. concludeer de tot vernietiging van 's hofs arrest. De procureur-generaal zal 16 Mei conclusie nemen. Stamdag van het Algemeen Ne- derlandsch Verbond. Hedenmiddag te drie uur zal in Pulchrio Studio te 's-Gravenhage de stamdag van het Algemeen Nederland Verbond, welke ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan der verecniging is be legd, door den heer P. J. de Kan ter worden geopend. De minister-president, dr. II. Colijn en de de: minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, zullen het woord voeren. De bedoe ling van dezen stamdag is, de verwantschap tussclien de over de geheele wereld versprei de ieden van den Nederlandschcn stam op nieuw te bevestigen. Na de toespraken van Hunne Excelenties zullen verscheidene sprekers een groet bren gen namens verschillende streken der aar de, waar de Nederlandsche vlag waait of de Nederlandsche cultuur leeft, n.1. voor Ne derland dr. N. Japikse, voor de Vereenigde Staten dr. J. van Hinte, voor de Nederland sche Antillen de oud-gouverneur van Cu- racao, de heer B. W. F. v. Slobbe, voor Ne- derlandsch-Indië mr. dr. W. M. G. Schu- mann, voor Suriname mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, oud-gouverneur van dit ge west, voor Fransch-Vlaandercn prof., dr. V. Celen, voor Vlaanderen de hoer M. J. Lieseii- borglis en voor Zuid-Afrika prof. dr. G. Besse- laar. Dr. Colijn zal de bijeenkomst sluiten. Gezamenlijke feestavond met Ne derlandsche schoolkinderen, ge houden in „Krasnapolsky." Er heerschte gisteravond een blijde en enthousiaste stemming in de groote zaal van „Krasnapolsky." te Amsterdam. Driehonderdvijftig Belgische en vijfhon derd Nederlandsche leerlingen van middel bare scholen waren hier op uitnoodiging van het gemeentebestuur van Amsterdam bij elkaar gekomen en dat zij deze goede gedachte van het stadsbestuur op de juiste wijze waardeerden, werd niet onder stoe len en banken gestoken. Het Amsterdamsche schoolorkest, de decla mator Leo Straus en Rodi Roeiers, verzorg den een programma, dat klonk als een klok. De avond werd begonnen met het spelen der zaide volksliederen waarna dr. Habbema namens het gemeentebestuur een woord van welkom sprak. Hij schetste daarna ö.a. in liet hart de beteekenis van het internatio naal--contact- als middel tot een wederzijd- sche. goede verstandhouding en ter verstevi ging der onderlinge vriendschapsbanden. De Belgische kinderen, die hedenochtend weer naar huis terugkeeren-, zullen zich de ongedwongen,- vroolijke stemming van de zen avond ongetwijfeld nog langen tijd her inneren, evenals trouwens ook de Amster damsche scholieren, die het sympathieke voorbeeld van het gemeentebestuur volgden en zich op dézen welgeslaagden feestavond goede en prettige gastheeren toonden. Amsterdamsche politie in actie. Den laatsten tijd zijn in Amsterdam groote diefstallen gepleegd ten nadeele van tapijt firma's. Eenige personen werden in verband hiermede reeds gegrepen. Thans heeft de politie van het bureau Warmoesstraat nog twee personen aangehouden, zoodat die in totaal thans negen personen verdacht van diefstal en heling in arrest bevinden. Het onderzoek duurt nog voort. De kans hierop bestaat nog steeds! Mits het eerste plan op bevredigende wijze kan worden geliquideerd. Er is nog altijd een kans, dat het grootsche plan-Deterding, volgens hetwelk in het eerste kwartaal, van het vorig jaar enorme agrarische transacties zijn tot stand gekomen, gevolgd zal worden door een tweede. Zulks blijkt duidelijk uite en schrij ven van Sir Henry Detcrding aan zijn zaakgelastigde in Holland, Dr. Ir. M. D. Dijt, waarin eerstgenoem de mededeelt, dat van een tweede plan niets kan komen, zoolangs het eerste niet op eên bevredigende wij ze is geliquideerd! Hieruit volgt dus, dat de mogelijkheid van een tweede plan-Deterding wel degelijk aanwezig is. Deze meening werd ook bevestigd door dr. ir. Dijt, die ons mededeelde, dat de heer Detcrding inderdaad het plan had opgevat om gelden te fourneeren, teneinde zoowel de agrarische moeilijkheden in Nederland, als de moeilijkheden in Duitscldand inzake tokorten aan sommige producten, het hoofd te bieden. Het eerste plan-Deterding, dat aankoopen voor een bedrag van niet minder dan f 10.000.000.-- behelsde, heeft inderdaad in Nederland de marktpositie van eenige pro ducten, zooals aardappelmeel, spek, kaas en eieren niet onbelangrijk verbeterd. He laas is de afwikkeling van dit plan, zoo als men zich zal herinneren, niet zoo vlot in haar werk gegaan, aangezien zich een zeer onverkwikkelijke affaire voordeed met betrekking tot de prijzen, waartegen var kens aan dr. Deterding's inkoopbureau wei den geleverd. Wij hebben ons tot dr. Dijt ge wend, teneinde te vernemen, of in middels reeds een bevredigende op lossing is gevonden, maar naar deze ons mededeelde, is hiervan helaas geen sprake. De varkens-affaire nog niet op gelost. Met het betalen van de schadevergoeding aan dr. Detcrding is m.i. en ook naar de meening van sir Deterding, de kous aller minst af. aldus dr. Dijt. Wij hebben gevraagd om de instelling van een eereraad en het is te wenschen, dat deze inderdaad zal worden ingesteld, opdat deze onverkwikkelijke historie spoedig tot een bevredigende oplossing kome. De heer Deterding, voor wie de uitvoering van zijn idealistisch plan een groote desillu sie is geworden .heeft zich kort geleden nog in verbinding gesteld met den regeerings- eommissaris. Ir. S. I.. Louwes, maar ook deze besprekingen hebben niet tot de zoo zeer gewenschte oplossing geleid, zoodat de varkenskwestie helaas nog steeds niet uit de wereld is geholpen. „Het begint thans op de gevreesde doof- not te gelijken, zoo zeide dr. Dijt ons, en dat brengt met zich, dat de interesse voor een tweede plan bij dr. Deterding verdwij nen zal. En die interesse is er, dat weet ik niet alleen uit de correspondentie, maar in dien zin heeft dr. Deterding zich herhaalde lijk geuit." De Rijkszuivelconsulent bevor derd tot officier in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Toen dr. L. T. C Schey, die gister middag in een druk bezochte recep tie te Hoorn afscheid nam als Rijks zuivelconsulent in de provincie Noord-Holland, voor 38 jaar zijn werkkring begon, heeft hij veel te genstand moeten overwinnen. In de eerste jaren is zijn werk zelfs verguisd en werd hij min of meer smalend de „waterdokter" genoemd om zijn strijd tegen het harde wa ter uit den Noordhollandschen bo dem, aldus de Tel. Dr. L. T. C. SCHEY. Uit de huldiging, die gistermiddag plaats had, bleek wel, hoe dit alles nu veranderd is. Vertegenwoordigers van talrijke organi saties op het gebied van zuivel en veeteelt spraken hun waardeering uit over het pio nierswerk, door den scheidenden consulent verricht. Namens de rcgcering was aanwezig ir. Leignes Bakhoven. Er had zich een huldigingscommissie ge vormd, waarvan de secretaris der Provin ciale Züiveleommissie,' de heer K. Kuiper uit 'Oostwöüd, in zeer waardeerende woorden de verdiensten van dr. Schey schetste. Een fraai gecalligrafeerd album werd overhan digd, waarin de honderden namen der schen kers organisaties, tallooze oudleerlingen en vrienden vo.orkomen. Namens II.M. de Koningin deelde ir. Leignes Bakhoven mede, dat het H.M. behaagd had, dr. Schey te be vorderen tot officier in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, welke mededeeling met een stormachtige ovatie en een spontaan Wilhelmus ontvangen werd. Vele sprekers voerden hierop het woord, o.m. de burgemeester van Hoorn, mr. Leemhorst, de voorzitter van de Ilollandsche Maatschappij van Landbouw, de heer P. Sta pel uit Iloogkarspel, en de voorzitter van Hollands. Noorderkwartier, de heer Joh. de Veer uit Schagep. Beide genoemde organisa ties gaven den stoot tot de oprichting van het zuivelconsulentschap voor Noord-Hol land. Dr. Schey heeft daarna een overzicht ge geven van zijn werkzaamheden gedurende de 38-jarige periode en gewaagd van het geen tot stand werd gebracht. Gisteravond is door het huldigingscomité een afscheidsdiner in het Park aangeboden. Dit was zeer druk bezocht en ruim schoots werd van de gelegenheid gebruik gemaakt om te schetsen, hoeveel de zuivel bereiding aan dr. Schey te danken heeft Door auto gegrepen. Gisteravond omstreeks half zeven is op den Bredascheweg te Tilburg de broeder Pius (in de wereld Wilhelm Zorn) van het missiehuis „Ave Maria", die per fiets een zijweg uitkwam, door een uit de richting Breda komende auto gegrepen. De ongeluk kige werd door het voertuig geschept en sloeg met het hoofd door de voorruit. Hij werd zoo ernstig aan het hoofd gewond, dat, hij eenige uren na aankomst in het St. I.lisabcth Ziekenhuis aan de gevolgen over leed. Arabieren krijgen moreelen steun uit Egypte. De aankomst te Cairo van de commissie van onderzoek inzake het verdeelingsplan van Palestina heeft aanleiding gegeven tot eenige bctoogingen ten gunste van de Ara bieren. Het Hooge Arabische Comité heeft een motie aangenomen, waarin ver klaard wordt, dat de solidariteit van Egypte en de Mohammedaan sche wereld met de Palcstijnsche Arabieren noodzakelijk is. De motie, welke ter kennis van den Vol kenbond zal worden gebracht, stelt voorts Groot-Brittannië verantwoordelijk voor de onregelmatigheden. Vertrek van Rang. 2 Mei Aankomst t» Singap. 2 Mei Ibis vheenreis) Buizerd Basra 2 Mei (terugreis) Torenvalk Basra 2 Mei Jodhp. 2 Mei (heenreis) Gler Rang. 2 Mei Jc*lhP- 2 Mei (terugreis) Pelikaan AMam 3 Mei (heenreis) De Buizerd is met plotselinge motorsto. ring te Basra blijven staan. De Toekan, met een nieuwen motor aan boord, is naar Basra, op weg en te Boedapest aangekomen. EN FRANKRIJK DE TSJECHEN HIElj», ZOU ENGELAND GEEN KEUS HEBBEN. Op 14 Mei onderteekening vatf Italiaansch-Fransche overeen* komst? De kwestie, der Sudeten-Duitschers betreft niet Praag en Berlijn, zooals het Rijks zulks doet voorkomen, maar gaat in werkelijkheid alle lan den aan, die minderheden hebben, schrijft Wladimir d'Ormcsson in de „Figaro." De Polen houden hoelemaal niet van de Tsjechen. Dat neemt niet weg, dat indien Polen zijn buurland zou laten schenden, om vermijdeli.jk ééns de dag zou komen, waar* op zich met hetzelfde cynisme de kwesties van de corridor en Silezië zouden kunnert voordoen. Indien Zuid Slavië en Roemenië een slag zouden laten toebrengen aan de in 1919 ge* vormde staten, zou voor hen een herziening der verdragen spoedig werkelijkheid wor* den, Wat Engeland te doen staak Leroux schrijft in de „Populaire": Indien Duitschland tegenover Tsje- cho-Slowakije zou willen herhalen, wat het met Oostenrijk heeft gedaan, zou Tsjecho-Slowakije zich verdedi gen en Frankrijk zou het helpen. Van dat oogenhlik af zal Engeland geen keus meer hebben, zelfs indien het geen enkele nieuwe verplichting zou aangaan. Het Fransch-Britsche bondgenootschap geeft aan de verklaringen van Chamberlain. van 24 Maart j.1. een concrete en nauw om* schreven beteekenis. Het is juist daarom, dat Engeland een groote poging onderneemt en zal blijven ondernemen om een „recht vaardige en vreedzame" oplossing te vin* den voor het probleem der Sudeten-Duft* schers. Om de spil RomeBerlijn* Ten aanzien van de Fransch-Italiaansche besprekingen meldt de correspondent van de „Matin" te Rome: „De onderhandelingen zijn op een zeer goeden weg. Frankrijk en' Italië zijn vastbesloten alle moeilijkheden, die sedert het Abessijnsche conflict hun be* trekkingen op een gevaarlijke wijze hebben verkoeld, op te lossen. Wij denken, aldus het blad, dat een gunstig besluit der Fransch Italiaansche besprekingen niet zal berus ten op een geest, die in strijd is met de spiï RomeBerlijn, doch binnen het kader van deze is. In ieder geval denkt het blad, dat een verbetering der Fransch-Italiaansche betrekkingen op haar beurt een verbetering der betrekkingen tusschen Frankrijk en Duitschland zal kunnen voorbereiden. Het „Journal" meldt, dat algemeen ver wacht wordt, dat de nieuwe Italiaansch- Fransche overeenkomst Zaterdag 14 Mei zal worden geteekend. Gisterochtend is in het slot Ceci- lienhof te Potsdam het burgerlijk huwelijk voltrokken tusschen den tweeden zoon van den vroege ren Duitschen kroonprins, prins Louis Ferdinand van Hohenzollern met Grootvorstin Kira van Rusland. Na het burgerlijk huwelijk werd het huj welijk volgens den Grieksch orthodoxen ri tus ingezegend. De plechtigheid werd bijgewoond door den vroegeren kroonprins en zijn gemalin, prins Ritel Friodrich, prins Adalbert en zijn gemalin, prins August Wilhelm en prins Oskar. Verder door de grootvorsten Dimi- tri, Wladimir en Kirill van Rusland, de ko ningin van Denemarken met den kroon* prins van Denemarken en zijn gemalin, ko* ning Ferdinand van Bulgarije, en anderen. Gisteravond is het jonge paar naar Doorn vertrokken, waar 4 Mei a.s. het kerkelijk huwelijk in de Evangelische kerk zal wor den voltrokken. 30.000 pond sterling 'verloren. Amerikaan aangeklaagd. De Daily Telegraph meldt uit Los Ange- los, dat een Britsche toerist, zekere heer Cliflon, die verleden week met poker 30.360 nond sterling heeft verloren, van de recht- bank tijdelijk order heeft ontvancen betaling van twee cheques die hij den win naars gegeven had, tegen te honden. Een der winnaars is Lew Briee. een broer van de fooneelsppplste!' Fanny Briee. Clif* ton beschuldigt Briee en vier andere spe lers er van te hebben geprobeerd het met knoeierij te verkrijgen. Vrijdag zullen allen voor den rechter moeten verschijnen. C.lifton beweert een bedreiging te hebben ontvangen, nadat hij zijn aanklacht had in gediend; hij is nu onder bewaking gesteld»

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2