Gemeentebestuur neemt afscheid van Hr» Ms» „Java' D.OUWE EGBERTS 7)üJt Brand aan den Rijksweg Leven en dood Dinsdag 3 Mei 1938 Tweede Blad ficuiLnieiuuLd Drukbezochte gala-avond ten raadhuize De aankomst van de leger- deputaties "803"* *ert tnyn •V ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI OUD-HOLLANDSCHE PIJPTABAK Burgerlijke Stand van Den Helder Langs de Straat Een vertrouwd en zorgvuldig expediteur: „ESONA" De gevarenhaard voor Europa Nationale Reclasseeringsdag Morgen vertrekt Hr. Ms. „Java" naar Oost-Indië, een vertrek waarvoor groote be langstelling bestaat, niet alleen bij de Helder- sche burgerij, maar ook in het binnenland is er voor dit afscheid van den kruiser van de Nederlandsche marinebasis veel belangstel ling. Honderden zullen uit alle deelen van het land getuige zijn van het vertrek. Een kleine tweehonderd militairen uit het binnenland zul len morgen aan de haven staan, met hun eigen muziekcorps uit Amersfoort. Dat is voor het eerst in de geschiedenis van onze Marine. Gisteronj, -.,n(3 heeft het Gemeentebestuur van P°" Held 'r aan de officieren van Hr. Ms. »>Java'' een afscheidsfeest aangeboden, waarbij tal van marine- en legerautoriteiten genoodigd waren. Ook de eerste burgers van Den Helder waren tot dit feest genood. De gastheer, burgemeester Ritmeester. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op den commandant van de marine, vice-admiraal T. L. Kruys, met zijn adjudant luit. ter zee der le kl. B. Velderman, schout-bij-nacht C. J. Dikkers. Den garnizoenscommandant, overste J. H. C. Bentz van den Berg; generaal De Best van Amorsfoort en majoor Weber. Ook was er de Engelsche marine-attaché, Mr. Hol land. Vrijwel alle commandanten van schepen en inrichtingen waren aanwezig. Voorts tal van doktoren, en katholieke zoowel als protestant- eche geestelijken. De hoofden van dienst van de verschillende gemeentelijke bedrijven en een groot aantal subalterne officieren van land en zeemacht, met hun dames. Het gemeentebestuur is bij dergelijke gelegenheden, die mede de bedoeling heb ben den band tusschen Marine en burgerij hechter te maken, niet zuinig met zijn uitnoodigingen. De Raadszaal was over vol, maar daardoor was het niet minder gezellig. Biet eenige palmen en groen was een feestelijk cachet aan de zaal gegeven. Een geëngageerde band zorgde voor op gewekte muziek en de Burgemeester toonde zich een even charmant als royaal gastheer. Met groote gemakkelijkheid be weegt hjj zich onder zijn gasten en weet de stemming er niet alleen in te houden, maar deze ook op te voeren. Burgemeester Ritmeester ontving met den gemeente-secretaris de ongeveer 300 genoo- digden. Toespraak van de Burgemeester. In een hartelijke toespraak riep de heer Ritmeester zijn gasten het welkom toe. Het is mij een zeer aangename taak aldus de burgemeester U in het huis der gemeente het welkom toe te roepen. Een aangename taak in zooverre tenminste, dat er ook iets schrijnends verbonden is aan dezen avond. Het geldt immers een afscheid. En 't is, zooals de Franschen het zoo juist uitdrukken; partir c'est mourir un peu. De marinemenschen gevoelen dit weemoe dige van het afscheid niet zoo sterk. Zjj aan vaarden het als vanzelfsprekend. Het behoort immers tot hun taak. Wij allen realiseeren ons zoo slecht, dat Indië een deel van Nederland is, waar ons land zoo groote belangen heeft. Het is daarom van zoo groote waarde, dat menschen daar hun post innemen. Het is meermalen gezegd, dat de dames het eigenlijk het zwaarst hebben door de taak van hun mannen. Zij toch blijven achter en staan voor de zorg van het gezin alleen. Dat is het schrijnende. Toch hebben we gemeend aan dit afscheid iets feestelijks te moeten verbinden, temeer waar de minster van Defensie besloten heeft het vertrek van de „Java" met eenige plech tigheden gepaard te doen gaan en daarvoor o.m. heeft toegestaan, dat militairen van de landmacht het vertrek mogen bijwonen. De burgemeester verzoekt generaal De Best den Minister daarvoor den dank van het gemeentebestuur over te brengen. Bij dit vertrek blijkt ook sterk, dat de volks geest aan het veranderen is. Wij gevoelen ster ker, dat wij voor alles Nederlander zijn en Nederlander wenschen te blijven. Als men dat gevoelt, dan voelt men ook de behoefte om getuigenis van zijn belangstelling af te leggen, als een gedeelte van ons volk vertrekt om die belangen te verdedigen. Wanneer wij willen blijven vrije Nederland- ders, moet die vrijheid steunen op een krach tige weermacht. Het doet ons daarom genoe gen, dat wij de „Java" als een volwaardigen kruiser naar Indië kunnen sturen. Spr. wenscht den commandant geluk met zijn schip en wenscht hem, zijn officieren en bemanning een goede reis en een tot weerziens. Met een driewerf hoera op de Hoogste Draagster van ons gezag, H. M. de Koningin, besluit burgemeester Ritmeester zijn met krachtig applaus beantwoorde rede. De commandant van Hr. Ms. „Java", kapi tein ter zee L. F. Klaassen, spreekt een woord van dank tot het hoofd der gemeente voor zijn vriendelijke ontvangst, die op hoogen prijs wordt gesteld en voor zijn goede wenschen. waarvan hij hoopt, dat ze verwezenlijkt mogen worden. In een gezellig samenzijn werd de avond verder doorgebracht Om. pl.m. 1 uur werd het feest besloten door het gemeenschappelijk zingen van het Volkslied. Gistermiddag, met den trein van 17.51 arriveerden de circa 150 vertegenwoor digers van het Nederlandsche leger, welke toestemming verkregen om het afscheid van Hr. Bis. Java op a.s. Woensdag mede te maken. Het gezelschap bestaat uit een detachement artillerie, cavalllerie en in fanterie uit Amersfoort, een detachement genie uit Utrecht, terwijl eveneens de stafmuziek van het 5e regiment-infan- terie uit Amersfoort aanwezig is. Het geheel staat onder commando van majoor Weber van het vjjfde regiment infanterie Op het perron was aanwezig de garnizoens commandant, overste J. H. C. Benz van den Berg ter verwelkoming. De opstelling van de troep had plaats op het perron, zoodat men te 6 uur, keurig in 't gelid geschaard, het Stationsplein opmar cheerde. Voor de belangstellenden was dit te meer een evenement, aangezien het stafmuziek korps van het vijfde direct een pittige marsch inzette, welke muziek uit den aard der zaak in Den Helder hoogelijk geapprecieerd werd. Via de Prins Hendriklaan is de troep naar fort Erfprins gegaan, al waar zij voor 3 dagen is ondergebracht. De feest-avond in het Tivoli- theater. Om 8 uur des avonds vond in het Tivoli- theater een door hei gemeentebestuur georganiseerde af scheids-avond plaats, waarvoor groote belangstelling bestond. Leger en vloot kon men hier broederljjk vereend zien, terwijl ook het zwakke ge slacht behoorlijk vertegenwoordigd was. Behalve de opvarenden van Hr. Ms. „Java" waren daar de onderofficieren van het regi ment Kustartillerie, de stafmuziek van het vijfdi en de Marine-kapel, terwijl wij even eens vertegenwoordigers der militaire bonden opmerkten. De tijd werd gekort door een orkest, gerecruteerd uit eenige leden van de Koninklijke Marine Kapel, hetwelk na het spelen van ieder nummer een hartelijk applaus in ontvangst mocht nemen. Te half negen verscheen burgmeester Rit meester op het podium, in gezelschap van den commandant van Hr. Ms. „Java", kolonel L. F. Klaassen, den garnizoensoverste en overste Weber, welk gezelschap met een dave rend applaus begroet werd. cOor> yj Rede burgemeester. Direct nam de burgemeester het woord en heette daarbij allen, namens het ge meentebestuur, hartelijk welkom op dezen avond. Het verheugt spr. ten zeerste thans als Nederlanders bijeen te kunnen zijn, teneinde afscheid te nemen van een deel van Nederland, dat Woensdag naar Indië zal vertrekken. Het is prettig aldus de burgemeester, dat dit deel een volwaardig deel is. Spr. uit voorts zijn dankbaarheid aan den mi nister van Defensie, die zoo welwillend was een 4-tal regimenten, met de staf van het 5e naar Den Helder te zenden, opdat op deze wijze ook het leger in de gelegenheid gesteld werd dit afscheid mede te maken. Laat ons paraat zijn als het aankomt op onze verdedi ging, vervolgt spr. zijn rede, want het is niet de verdediging van een klein volk, maar van een groot. Onze Koningin regeert over meer dan 70 millioen onderdanen en laat ons met alle krachten zorgen dat we voor hen de on afhankelijkheid bewaren. Nadat door den burgemeester nog het aan staand regeeringsjubileum van*H.M. de Ko ningin gememoreerd is, dankt hij den com mandant van de „Java" voor de door hem gegeven toestemming aan het personeel van den kruiser om op dezen avond present te zijn. Hierna wordt een aanvang gemaakt met het filmprogramma, het welk de aanwezigen enkele zeer prettige uren bezorgde. Ook de inwendige mensch werd niet vergeten daar men enkele malen getracteerd werd. Een geslaagde avond, waarop zoowel door de gasten van buiten als de Nieuwediepsche genoodigden ten volle genoten is. Programma voor vandaag. Wat het programma voor vandaag betreft, dat men den militairen van buiten aanbiedt, o.a. zal een bezoek gebracht worden aan Hr. Ms. „Java", terwijl voorts een bezoek aan ver schillende marine-instellingen o.a. den Onder zeedienst, vermeld staat. Ook zal waarschijnlijk per autobus een tocht naar de Dnkere Duinen gemaakt wor den. Hedenavond is men vereenigd in Casino, al waar „Tavenu" nog eens een opvoering van ,,'n Wespennest" zal geven. Garage uitgebrand. De heer Schipper licht gewond. Opnieuw werd gisteren alarm geblazen voor de brandweer. De eerste berichten luidden zelfs zeer alarmeerend: „Uitslaande brand in de graanmaalderij „De Hoop". Met al het mo torisch materiaal werd de tocht naar de Spoorbrug ondernomen en opnieuw bleek, welk een groot voordeel de auto-brandspuit betee- kent. Een kwartier na de alarmeering im mers was de brandweer aanwezig en in min der dan geen tijd waren de slangen uitgerold en werd water gegeven. Gelukkig bleek niet de malerij in brand te staan, maar een daar naast gelegen woning van den vrachtrijder A. Vader, Rijksweg 64. Door onbekende oorzaak was de brand ont staan in het achterhuis boven, dat een door verbinding heeft met de naast de woning ge legen garage. Deze garage heeft het wel het zwaarst te verantwoorden gekregen en was na korten tijd totaal uitgebrand. De keuken van de woning heeft veel brand en waterschade gekregen, terwijl ook de woonkamer en de gang dreven van het water, 't Was een zielig gezicht voor de bewoonster, die juist vorige week de schoonmaak achter den rug had. De schade wordt door verzekering gedekt. De heer Schipper gewond. De heer Schipper, inspecteur van politie, trof nog een ongelukje. Op een onzalig oogen- blik viel een brandslang van het dak van de woning en deze trof den heer Schipper tegen het dijbeen, met zulk een kracht, dat een spier scheurde. Dr. Rienks, die bij iederen brand present is. verleende eerste hulp, waar na de heer Schipper in een auto werd gedra gen en naar zijn woning vervoerd. Op het terrein van den brand waren o.m. aanwezig de heer Dokter, hoofdbrandmeester, de commissaris, hoofdinspecteur en inspec teurs van politie en de heer Teune, directeur van de Water- en Lichtbedrjjven. van 2 Mei 1938. BEVALLEN: T. Snitjer—Backer, d. M. H. OkkerseStoltz, d. W. van ManenReijs. 2 z. A. de BoerBruinsma, z. A. Kuipervan der Wijk, d. J. A. A. Gouwenbergvan Beusekom, d. J. A. BierstekerRiedeman, d. (Voor schooljongens). Velen van ons kennen de beroemde „bocht van de Heerengracht". Maar wij Jutters ken nen allen „de bocht van de Keizersgracht", van „onze" Keizersgracht. Hij is weer aan het mooi worden. Wanneer de donkere stammen en takken van de forsche boomen als 't ware bestrooid worden met duizende teer lichtgroene tipjes vap ontluikende blaadjes. Wanneer de doorzichtige sluier van fijngroen over en tusschen de takken en twijgen zweeft, dan zien wij 't hoe nieuw leven na dood en starheid van den winter ontspruit. De Meizon giet rijk en uitbundig haar stra len over 't komende leven uit. Onder ligt 't donkere water, stil en roerloos. Breed strekt 't zich van over tot oever uit. Een troepje meeuwen, hun aantal wordt al kleiner, drijft er rustig rond. De hongerige gejaagdheid in den winter en het onrustig speuren naar voedsel, heeft plaats gemaakt voor het bewustzijn van den over vloed. die de naderende zomer belooft. Zij gaan den tijd der belofte, het Licht tege moet. Maar even verder naar de brug wordt mijn opmerkzaamheid getrokken door een meeuw alleen. Toch trekt hij de aandacht. Telkens duikt hij in 't water, draait snel om en om. Als ik dichterbij kom, tolt 't dier als een razende dwars over zijwaarts onder water. 't Is een gespat en geplons van belang. Heeft hjj soms een prooi, die hij niet los wil laten? Weer draait en plonst de meeuw met razend geweld om zijn lengteas. Ik stap van mijn fiets en zie hoe de vogel langzaam, maar in schee ven stand naar den Keizersgracht oever zich voortbeweegt. Nu fiets ik de brug over en gelijk komen we daar aan den waterkant aan: De jutter en de meeuw. Nu zie ik 't goed, 't is een droevig schouw spel. De meeuw is bijna tot de paaltjes gena derd. Eén vleugel hangt wjjd uit. slap in het water. Een ruk en het krachtelooze aan hangsel floddert doelloos door het water. Schrijnend echt steekt op de plaats, waar de vleugel uit 't lichaam komt, kaal en bloe derig, een vleugelbeen st\jl omhoog! Weer tracht 't arme dier door wanhopig rukken en draaien zijn vleugel, zonder welke hjj zijn dood tegemoet gaat, kwijt te raken. 't Lukt niet. De anders zoo fel ronde oogen staren mij lijdend en half geloken aan. De meeuw is geheel uitgeput. Wacht, ik zal probeeren hem voorzichtig te grijpen en een mogelijke oplossing voor het stervende dier te helpen zoeken. Voorzichtig laat ik mij langs den kant zak ken. Maar juist op het moment, dat ik mijn hand ernaar uitstrek, trekt 't dier zich instinct matig terug en roeit met zwakke roebewe ginkjes scheef weg naar 't midden. De rechter vleugel trekt hij als een bootje achter zich aan. Natte veertjes zijn tezamen gepiekt op z'n kop. Twee kleine meisjes komen dichterbij en leggen mij uit, dat „die jongens" met een grooten steen de meeuw hebben gegooid en... geraakt. 't Laatste blijkt helaas overdui delijk. Ik kan niets meer doen nu en begeef mij naar het adres waar ik zijn moet. Een half uur later word ik, door innerlijken drang weer naar „de bocht van de Keizers gracht" getrokken. Na ijverig zoeken ontwaar ik tusschen de drijvende manden-en-takjesrommel in den hoek van de Botbrug een stille vuilgrijzige veeren- massa... eens een fiere zwevende koning der lucht. De vleugels liggen nu beide breed uit, de kop onder water gericht naar den bodem, die al wat dood is naar zich toe trekt... „Jongens van onze Jutterij, die zoo graag met steenen gooit. En nog liever naar „iets" dat beweegt. Als je dèt gezien had! In gedachten steek ik die wreed gedoode meeuw omhoog, dat je hem allemaal zien kunt. Nu vraag ik je. eerlijk en op den man af: „Is dat leuk of goed?" „Is dèt je bedoeling?" Geef voor jezelf dan maar stil het antwoord. Ik geloof, dat ik dan wel weet, welk antwoord dat zijn zal. Vergelijking met 1914. In ons overzicht van gisteren hebben we gewezen op de eenstemmigheid tusschen Engeland en Frankrijk, ten opzichte van het Tsjechoslowaaksche probleem. Een eenstemmigheid, die zich van den kant van Engeland uitte in de mededeeling van Chamberlain, dat een aantasting van de zelfstandigheid van Tsjechoslowakije, Engeland niet onverschillig zou laten. Frankrijk heeft zich, men weet het, in deze vrij wat positiever uitgesproken en heeft gezegd, dat het Tsjechoslowakije direct ter hulp zou komen, als het in oorlog geraakte. Beide verklaringen, zoo wel de positieve van Frankrijk, als de voorzichtige van Engeland, zijn als een waarschuwing aan Duitschland bedoeld. Moge het deze waarschuwing ter harte Er is op het oogenblik een merkwaardige overeenstemming ini Europa met den toestand van 1914. Het Hbl. maakte dezer dagen een interessante vergelijking met de periode voor 1914. Wij zullen hieronder een en ander aan deze beschouwing ontleenen. De staatkundige positie van Europa van het oogenblik vertoont groote gelijkenis met die, welke in 1914 tot den Europeeschen oorlog heeft geleid, zoo schreef het blad. Ook al leeft de Volkenbond nog latijd voort, Europa heeft zich feitelijk verdeeld volgens de oude militair-politieke bondgenootschappen: Eenerzijds de as-RomeBerlijn, die het tegenwoordige equivalent vormt van de Triple Alliantie (Duitschland, Oostenrijk en Italië), anderzijds de concentratie van Engeland, Frankrijk en Rusland, het equivalent van de Triple Entente (Engeland, Frankrijk en Rus land). Rome en Groot-Duitschland zijn op het oogenblik naar het schijnt vaster aaneenge smeed dan in 1914 het geval was, de ver houding tusschen Engeland en Rusland koeler, maar die tusschen Frankrijk en Rusland nor maal en die tusschen Frankrijk en Engeland veel inniger dan in 1914. Zoowel te Londen als te Rome leeft sterk de wensch, de as-RomeBerlijn en het front LondenParijs op een of andere wijze in elkaar te doen ineenvloeien, met uitsluiting van het bolsjewistische Rusland, tot een soort viermogendhedenbond, dat voor het politiek evenwicht in Europa waakt en het onverlet in stand houdt, maar de vervulling van dezen wensch is vooralsnog niet in zicht. Tusschen Engeland en Duitschland staat de koloniale quaestie, tusschen Frankrijk en Duitschland Tsjechoslowakije, of er tusschen Frankrijk en Italië niet wat staat, bijvoorbeeld, is de vraag. Zoodat, zoolang deze Viermogendheden nog tot de lijst der groote wenschen behoort, er feitelijk sprake is van twee groote bond genootschappelijke blokken, waarvan het eene vertikaal, het andere horizontaal dwars door Europa loopt. Van de kleine staten is Tsjechoslowakije de eenige, die openlijk partij heeft gekozen en aldus tusschen Frankrijk en Rusland den schakel vormt. De andere kleine mogendheden koesteren alle in stilte hun sympathieën of vrees, maar zijn tot dusverre niet ingegaan op de uitnoodiging, zich bij de as of het front aan te sluiten, zooals zij inderdaad ook niet zijn ingegaan op de uitnoodiging van Moskou- Parijs, zich aan te sluiten bjj het pact van wederzijdschen bijstand. Zij zien toe en wachten af. Tsjechoslowakije is op het oogenblik de ge varenhaard van Europa. In 1914 is het oor logsgevaar voor Europa eveneens op den Balkan gelegen, toen'niet in Tsjechoslowakije, maar in Servië. Het incident dat tenslotte tot den oorlog leidde, was de moord op aarts hertog Franz Ferdinand te Serajewo, thans zit in de spanning tusschen Duitschland en Tsjechoslowakije over de staatkundige positie der Sudetenduitschers het gevaar. De overeen komst tusschen 1914 en thans is, dat een groote buitenlandsche mogendheid zich dwin gend mengt in de binnenlandsche zaken van een kleine mogendheid. Men kan niet ontkennen, dat Frankrijk en Engeland strevend naar een vredelievende oplossing van het probleem, Europa een fataal conflict wilende besparen, datgene doen waar toe de kritieke situatie van Europa aanleiding geeft. Wij hopen, dat beide landen daartoe in staat zijn en dat Duitschland zijn expansie neigingen in zal toornen. In verband hiermee zijn de besprekingen, die Hitier en Mussolini dezer dagen voeren, van groote beteekenis. Het Tsjechoslowaaksche vraagstuk zal een zeer belangrijk punt van de agenda vormen tusschen beide dictatoren. Naar wij vernemen heeft de Minister van Justitie aan de Centrale Leiding van de Na tionale Reclasseeringsdag toestemming ver leend tot het uitschrijven van een prijsvraag. De eventueele baten hiervan komen, even als de a.s. openbare collecte, ten goede aan het werk van de Reclasseeringsinstellingen. De prijsvraag wordt gepubliceerd in de ReT classeeringskrant, die in de week van 2—7 Mei ook in onze gemeente huis aan huis zal worden verspreid. Niet minder dan 600 prijzen zullen voor de goede oplossers beschikbaar worden gesteld.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5